Slager van Asch 50 jaar geleden begon RUSSISCHE REVOLUTIE Keerpunt in onze historie KINDERARBEID IS NIET VERBODEN Bidault wil naar huis SOESTERBERG ZMDHARDEL SPRUIT Meningi en van lezers landhuis(je) of viüa(tje) Met Pasen op uw feestelijk gedekte tafel kwaliteitsvlees van HOEFIJZER 15 maart 1917 deed Tsaar Nicolaas afstand Laatste tsaar in Siberië gefusilleerd V.V.Z.-nieuws in beroepen wel. maar niet op school Gevluchte leider O.A.S. heeft heimwee Jaarvergadering Oranjevereniging SoesterbergLangbroek 3-2 TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 P0L1TIETEL. 4444 Voor de voeding van al uw huisdieren naar STEEDS VOORRADIG pens, hart. lever en vlees. SOESTER COURANT REKLAME-KRANT Voor modern DRUKWERK naar DRUKKERIJ SMIT Ruime sortering Kalfsfricandeau Kalfskarbonade Kalfsnierstuk Kaifsroliade Runderrollade Kalfsbiefstuk Snelle bediening Lamsbout Ossenhaas Ossentong Varkensrollade Contra filé Lamszadel Vleeswaren uit onze eigen worst-keuken 150 gram HAM 105 150 gram HAUSMACHER78 150 gram BERLINER 78 250 gram GEKOOKTE WORST75 150 gram PEKELVLEES 98 150 gram OSSENWORST98 150 gram LEVERKAAS78 250 gram LEVERWORST75 Wij verstrekken Hoefijzer zegels 5 x VLEESCROQUETTEN 98 150 gram VLEESSALADE75 DE GEHELE WEEK EXTRA VOORDELIG 500 gram Runderlappen, iets doorregen298 500 gram Doorregen Varkenslappen158 500 gram Magere Riblappen378 500 gram Verse Worst198 500 gram Lamspoulet (heerlijk voor goulash) 198 Woensdag en donderdag gehaktdag 500 gram RECLAMEGEHAKT190 Precies een halve eeuw geleden culmineerden de onlusten in het uitgestrekte Russische tsarenrijk ln een revolutionaire beweging, die tenslotte de Sowjets aan de macht zou brengen. De Russische revolutie is een der belangrijkste gebeurte nissen uit de geschiedenis van de toch al zo bewogen twintigste eeuw. Ze legde niet alleen de grondslag voor een machtige communistische staat, maar eveneens voor de smartelijke tegenstelling, die thans de wereld in twee kampen verdeeld houdt. Na een reeks van wilde stakingen en roerige straatdemonstraties kwam het pro letariaat van Petrogad (nu Leningrad) in opstand tegen het corrupte tsarenregiem. Na bloedige gevechten behaalden de arbeiders, gesteund door duizenden over gelopen soldaten, de overwinning. Op 15 maart 1917 deed tsaar Nicolaas afstand van de troon en na een hevige machtsstrijd, waarbij revolutionairen als Trotzky en Lenin zich onderscheidden, wisten de bolsjewiki de macht te grijpen. Het voorstel van de Russische revolutie vond reeds in 1905 plaats, toen in de Poetilow-munitiefabriek te Petrogad een staking uitbrak. De arbeiders kwamen met voor die tijd extreem hoge eisen voor de dag zoals een achturige werk dag en hogere lonen. Kort daarna kwam geheel Rusland in de greep van een stakingsgolf. Ongeveer een miljoen ar beiders staakten twee maanden lang en ondertussen kwamen op het platteland de verpauperde boeren in opstand tegen de machtige grootgrondbezitters. De tsaar vaardigde een manifest uit, waarin de boeren en arbeiders aanzien lijke concessies werden gedaan. Maar de onrust scheen niet te bedwingen. Ze werd nog bevorderd door de oorlog met Japan en de toenemende corruptie on der de ambtenaren. In Moskou en Petrogad vochten de Sowjets op de barricaden tegen de tsa ristische troepen, waarvan een deel ove rigens duidelijk op de hand van de bolsjewiki was. Maar voorshands zou het tsarisme zegevieren. 1917 Toen echter de Russen in de eerste we reldoorlog verwikkeld raakten, werd het immense proletariaat in dit grote, onder ontwikkelde rijk nog ontevredener. Deze ontevredenheid mondde tenslotte uit in de spectaculaire Russiche revolu tie, die een einde maakte aan het eeu wenoude tsarenbewind. De 15de maart 1917 deed tsaar Nicolaas afstand. Hij werd met zijn familie geïnterneerd in Tsarskoie Selo, later naar Siberië over gebracht. waar hij een paar maanden later werd gefusilleerd. Maar vooralsnog kwamen de commu nisten niet aan de macht. Het bestuur van het land werd overgenomen door een voorlopige regering, die uit verte genwoordigers van de bourgeoisie be stond. Tegelijkertijd vormden zich de raden (sowjets) van arbeiders, boeren en soldaten. Aldra kwamen deze in verzet tegen de door Miljoekow geleide voor lopige regering. Straatdemonstraties Jn Petrogad dwongen Miljoekow tot con cessies. Hij moest enkele figuren uit de sociaal-revolutionaire beweging in zijn kabinet opnemen. Lenin vlucht Maar de massa was allerminst tevreden. In juli kwam het in Petrogad tot wilde straatgevechten tussen troepen van de voorlopige regering en de bolsjewieken. Hun leider. Lenin, moest vermomd als machinist de wijk nemen naar de Finse hoofdstad Helsinki, waar hij tot novem ber bleef. De reactionairen vatten moed. Generaal Kornilow zond een grote troepenmacht naar Petrogad om de opstand neer te slaan. Maar zijn soldaten liepen naar de sowjets over. In de herfst van 1917 besloten de bolsje wiki tot een gewapende opstand. Aan Trotzky werd de voorbereiding toever trouwd. Terwijl de Duitse legers drei gend oprukten, sloegen zij in verschil lende steden hun slag, profiterend van het feit, dat de Russische troepen de handen vol hadden aan de Duitse vijand. Tegen die tijdelijke regering was de be faamde aanval (o.m. van de vloot) op het winterpaleis in Petrogad gericht. De toen in Rusland geldende Juliaanse ka lender wees 25 oktober. Trotzky overwint Zo kregen de bolsjewiki volgens onze Gregoriaanse kalender op 6 november 1917 de macht vrijwel geheel in handen. Lenin keerde uit ballingschap terug en Wegens de slechte toestand van het V.V.Z.-terrein hebben de thuiswedstrij den van het 1ste en 5de elftal geen doorgang kunnen vinden. V.V.Z. 3-V.V.V.M. 2 1-3 V.V.Z. heeft het van de koplopers op de ranglijst niet kunnen winnen. Het was een zeer goede wedstrijd, waarbij kan sen aan beiden zijden waren, die echter door V.V.V.M. veel beter werden benut. Ook lieten zij de bal meer het werk doen en kregen daardoor een sneller spel, wat door V.V.Z. te kort werd ge- ht den. Een verdiende overwinning voor V.V.V.M. S.V.M. BOYS 2-V.V.Z. 2 5-0 Het is jammer dat V.V.Z. deze wedstrijd heeft verloren, daar de kans om op de 2de plaats te eindigen, welke ook voor promotie in aanmerking komt, kleiner is geworden. Het was overigens een zeer prettige wedstrijd en door het be tere spel en het benutten van de kan sen een verdiende overwinning voor S.V.M. Boys. SPARTA 5-V.V.Z. 4 4-1 Het was bij Sparta in Nijkerk een zeer glad en modderig veld, wat zeer moei lijk bespeelbaar was en daar de tegen stander een nogal harde en ruwe ploeg was, konden de V.V.Z.'ers niet goed tot hun juiste spel komen. Dank zij de goed leidende scheidsrechter is deze wedstrijd verder goed verlopen al was het dan geen winst voor V.V.Z. UITSLAGEN V.V.Z.-JEUGD Zowel de junioren als de aspiranten hebben de thuiswedstrijden gewonnen en daardoor hun positie in de kop van de ranglijst kunnen verstevigen. V.V.Z. jun. A-Don Bosco jun. A 4-1. T.V.Z. asp. a-A.P.W.C. asp. b. 6-0. T.V.Z. pup. 2-Am. Boys pup. 2 0-2. B.D.C. pup.-V.V.Z. pup. 1 0-1. werd de leider van de Sowjet-regering. Maar de nieuwe heersers stonden onmid dellijk voor twee grote problemen: de oorlog èn de bestendiging van hun eigen macht. Met Duitsland werd in maart 1918 een zeer onvoordelige vrede gesloten, waarbij Rusland Finland, Estland, Letland, Li- tauen, Polen en een deel van Kaukasië verloor. De Sowjet-macht werd geconso lideerd door het uiteenjagen van de con stituerende vergadering, waarin de bols jewiki de minderheid hadden. De an dere partijen alsook hun persorganen moesten verdwijnen, hetgeen uit de aard der zaak op heftig verzet stuitte. tonelen af. De demoon van de burger oorlog verhief zijn vertrokken gelaat boven de reusachtige Russische mensen oceaan. Het land werd sociaal en eco nomisch geheel ontwricht. De burgeroor log, die bijna drie jaar zou duren, woed de op verschillende fronten. De „witte legers" der reactionairen werden ge steund door Franse, Engelse en Japanse hulptroepen. Maar Trotzky had zijn rode leger voortreffelijk georganiseerd en de „witte legers" moesten na een harde, maar op de duur hopeloze strijd het onderspit delven. Machtsstrijd Na de bolsjewistische overwinning stuit te het communistische bewind zelf op verzet van degenen die de rode kamera den eerst hadden gesteund. De nationa lisering van allerlei instellingen, de ar- beidsdwang en de verplichte levering van landbouwprodukten leidden tot ern stige opstanden, die een rechtstreekse bedreiging vormden voor het nieuwe regiem. Hierdoor werd Lenin gedwon gen om eind 1920 de „nieuwe economi sche politiek" in te voeren, die binnen zekere grenzen particuliere handel en industrie toeliet. Op 30 december 1922 werd de Unie van Socialistische Sowjetrepublieken (U.S.S.R.) gesticht. Hiermee was de rust in het bolsjewistische kamp nog allerminst ver zekerd. Na de dood van Lenin (Wla- dimir J. Oeljanow, 1870-1924) werd de macht in het land uitgeoefend door het driespan Stalin, Zinowjew en Kamen- jen, van wie Stalin („staal, schuilnaam van Josif Wissarionowitsj Dzjoeasjwili) na enkele gespannen congressen de al leenheerschappij verwierf. Hij raakte al dra in een machtsstrijd gewikkeld met de intelligente Leon Trotzky (Bronstein), een der moedigste kinderen der revo lutie. Trotzky werd verbannen en later in Mexico vermoord. Toen had Stalin de handen vrij voor een snel doorgevoerde industrialisatie en collectivisatie van de landbouw die thans het economische ge- Weer speelden zich in Rusland bloedige zicht van de U.S.S.R. bepalen. Het volgend jaar zal een begin worden gemaakt met de vernieuwing van het voortgezet en middelbaar onderwijs, zoals die in de Mammoetwet beslag heeft gekregen. Maar zal het instituut school, zoals dat traditioneel is gegroeid, ook veranderen? Daar ziet het helaas niet naar uit. Terwijl onze wet de kinderarbeid verbiedt, is het wel toegestaan dat middelbare scholieren wekelijks een pakket van ongeveer 34 lesuren wordt aangeboden en dat zij per dag pl.m. 3 uur hard moeten werken om huiswerk te maken, repetities In hun hoofd te stampen etc Onze leerlingen staan het gehele schooljaar onder emotionele druk. De dreiging van een onvoldoende hangt als het zwaard van Damocles boven hun hoofd en als zij doubleren, ondervinden zU vaak geen begrip by hun ouders, die van de schoolvorderingen van hun kinderen niet zelden een statuskwestie maken. School niet aangepast de intelligentie van de leerling maar aan deze tijd Het klimaat waarin onze intelligente jeugd opgroeit, is voor verbetering vat baar. In de toch al zo moeilijke puber teitsjaren moeten de jongeren een on natuurlijk star leven leiden en slechts sterke, evenwichtige karakters zijn hier tegen bestand. Men bekommert zich in ons land nog altijd meer om het lichamelijk dan om het geestelijk welzijn van de burgers. De lichamelijke gezondheidszorg is bij voorbeeld heel wat beter toegerust dan de geestelijke gezondheidszorg. Ten behoeve van het lichamelijk wel zijn van kinderen is de beroepsarbeid voor kinderen beneden 15 jaar verbo den. Maar voor hun geestelijk welzijn bestaat niet de zelfde zorg, zoals duide lijk blijkt uit het feit dat middelbare scholieren dagelijks aan grote spannin gen worden blootgesteld. Zevendaagse werkweek Terwijl de volwassenen hun werktijd de laatste jaren aanzienlijk zagen be kort, worden leerlingen van v.h.m.o.-on derwijs met werk overladen. Zij hebben pl.m. 34 lesuren per week cn het ver werken van de leerstof kost nog zo vele uren extra inspanning, dat velen er een 6-daagse (zo geen 7-daagse) werkweek aan hebben. Onder die 34 lesuren vindt men welis waar ontspannende vakken als tekenen en lichamelijke opvoeding, maar zij ma ken slechts een klein deel van het les rooster uit. Bovendien moet men in de klas niet alleen lijfelijk aanwezig zijn, maar ook geconcentreerd de lessen vol gen. Dat verwachten de leraren althans. Helaas is de werkelijkheid anders. Ie dere leraar of onderwijzer ontdekt in zijn klas leerlingen, die hun aandacht niet bij de les kunnen houden. Die kattekwaad uithalen, zitten te dro men of te spieken. Het zijn vaak de domste kinderen niet, die zich zo gedragen. Juist gevoelige en intelligente kinderen kunnnen het uren lange zitten en luisteren niet uithouden. Experimenteren Maar de wet schrijft een bepaald aan tal schooluren voor, ook al is dat ten nadele van de leerlingen. Zou een pro gressief schoolbestuur met een ingeko men lesrooster willen experimenteren, dan komt waarschijnlijk de subsidie in gevaar. Toch zou dat lesrooster kunnen worden ingekrompen. Sedert enkele jaren wor den door het ministerie experimenten gesubsidieerd om het programma van de avondlycea in 15 lesuren van 45 mi nuten te brengen. Insiders hebben de indruk dat deze lesurenbekorting een verfrissing van aanpak en methodiek met zich meebrengt. Het zou goed zijn wanneer er op de dagscholen ook in deze richting werd geëxperimenteerd. Heel wat ballast zou dan weggelaten kunnen worden en ieder die op een v.b.m.o.-school heeft geze ten, wéét hoe onnoemelijk veel ballast men te verstouwen kreeg. De leerboe ken zouden dunner kunnen worden, want ze zijn alleen maar zo dik omdat hun omvang moet worden aangepast aan het groot aantal lesuren. Waarschuwingscyfers meer met het schoolklimaat als zodanig, dat op veel scholieren frusterend werkt. Ook rapportcijfers hebben in dit opzicht geen gunstige werking. Prof. dr. M. J. Langeveld, hoogleraar in de kinderpsychologie aan de univer siteit van Utrecht, formuleert zijn be zwaren zo: „Hoeveel leraren geven hun cijfers alleen voor het werk? Ze geven een „één", wanneer ze een kind op spieken betrappen. Ze geven waarschu- wingscijfers. Ze belonen en straffen met cijfers, schrikken er mee af en sporen er mee aan. Kortom, ze wekken er spanningen mee op. die in de puberteit hoogst ongewenst zijn". f Culturele motorfiets Intelligentie moet groeien, moet rijpen. In ons schoolsysteem wordt deze waar heid niet erkend. Een eeuw geleden toen iedereen 6 dagen per week werkte en televisie, verkeer en vrije tijd niet be stonden, was het misschien zinvol om kinderen 34 uur per week te doceren. Maar in honderd jaar heeft de wereld een geheel ander gezicht gekregen. Maar de school is praktisch dezelfde gebleven en mag dan ook terecht als een ver ouderd instituut worden aangemerkt. Prof. Langeveld zegt hierover: „Wat wij beogen is het kind, dat door zijn erva ring rijper en rijper wordt. Niet het verbijsterend eindprodukt van 5 of 6 jaar meeijlen naast een culturele motor fiets. Het is merkwaardig dat de school wereld in Nederland niet verontrust is, wanneer er ongeveer 25 onvoldoen des gegeven worden in een vak of wanneer een gelijk percentage kinde ren blijft zitten. Men kan zich het standpunt voorstellen, verontrust te zijn wanneer 10 zakt of onvoldoende krijgt." Meer speelruimte voor studerende kin deren lijkt ons een evidente noodzaak om het onderwijs aan te passen aan de moderne tijd. Nu zitten we met een systeem, dat wel de tijd maar helaas vaak niet de persoon van de leerling in beslag neemt. Hardnekkige berichten doen in Frank rijk de ronde, dat binnen afzienbare tijd de terugkeer uit Brazilië kan worden verwacht van de eerste, grootste en voornaamste tegenstander van de huidi ge Franse president en wel van Geor- ges Bidault, eens leider van de opposi tie in het parlement en daarbuiten en één der leidinggevende figuren van de inmiddels gelikwideerde O.A.S. De aanleiding tot deze geruchten moet worden gezocht in een verzoekschrift van een aantal oude vrienden en poli tieke geestverwanten, dat in de aan vang van december 1966 bij president De Gaulle werd ingediend en waarin werd verzocht om aan Georges Bidault toe te staan om zich als ambteloos burger in zijn vaderland te mogen ves tigen, met als schriftelijke belofte zich niet meer in te laten met de binnen- laatste in vrijwel alle Europese landen was geweigerd. Dikke vrienden Tijdens de tweede wereldoorlog ver bleef Bidault, in zijn hoedanigheid van voorzitter van het Franse Verzetscomi- té, het overkoepelend orgaan der diver- se Franse verzetsorganisaties, in Lon den evenals generaal De Gaulle, toen n°g kolonel en minister-president van de Franse regering in ballingschap. Bei den waren toen dikke vrienden. In 1944, bij de bevrijding van Parijs marcheerden zij aan het hoofd van de Franse bevrijdingstroepen. Kort daarna werd De Gaulle minister-president en Bidault minister van buitenlandse za ken in de eerste Franse regering na de bevrijding. Bidault vertoonde in die jaren een on gekende politieke activiteit, zo was hij onder meer één der mede-oprichters van de katholieke volkspartij in zijn land, de M.R.P. (Mouvement Répibli- cain Populaire). Tweemaal in de loop van de tijd werd hij minister-president en tien keer minister of van buitenland se zaken of van defensie. Hij ontpopte zich als een ware diplomaat en slag vaardig politicus, die overigens goed thuis bleek te zijn in het politieke laby- rinth der grote politiek in die dagen. Dit kwam in de herfst van 1944 al overduidelijk aan het licht. Bidault ver klaarde toen aan een ieder die het maar horen wilde, dat Frankrijk bij de a.s. nederlaag van nazi-Duitsland deze vijand géén eisen zou stellen, Frank rijk had daaraan geen enkele behoefte, aldus Bidault. Doch in maart 1947, eiste hij onder meer een scheiding van het Rhur- en Rijngebied van het overige Duitsland. Deze scheiding vond toen geen doorgang, doch wel kwam men Bidault tegemoet door de afscheiding van het Saargebied. Tegenstanders Toen de vierde Franse republiek in het voorjaar van 1958 en mede ten gevolge van de oorlog in Algerije ophield te bestaan en de vijfde republiek onder leiding van generaal De Gaulle tot stand kwam, zag Bidault in de generaal de redder van het Franse imperium. Inderdaad redde De Gaulle op dat mo ment in meer dan één opzicht Frank rijk, doch in geen geval het imperium. Dat laatste nam Bidault niet. Zodoende geraakte hij meer en meer in de oppo sitie. De O.A.S. ontstond. Er volgden brutale aanslagen op het leven van de gene raal. Niemand begreep toen hoe de ter roristen zo precies van De Gaulles doen en laten op de hoogte konden zijn. Le geronderdelen met hoge officieren aan het hoofd verzetten zich tegen het ge zag. In Algerije werd openlijk gevoch ten en gemoord. Tenslotte ontdekte Pa rijs, dat minister Bidault achter deze rebellen stond en hun aanvoerder was. De bewindsman werd van alle functies ontheven verklaard terwijl zijn politie ke onschendbaarheid werd opgeheven en er tegen hem, op last van het Franse staatshoofd persoonlijk, een bevel tot inhechtenisneming werd uitgevaardigd. Georges Bidault moest vluchten, eerst naar Engeland waar men hem als on gewenste vreemdeling uitwees, toen naar Zwitserland en vervolgens naar Italië en ook in deze landen stelde men op de aanwezigheid van de gewezen minister en oppositieleider geen prijs. Teneinde raad vertrok Bidault, voor zien van valse papieren, naar west- Duitsland, waar hij in een klein hotel in Steinebach in Opper-Beieren, een te ruggetrokken leven leidde. In maart 1963 werd hij daar tijdens een routine-controle door Westduitse recher cheurs ontdekt. Hij werd uitgewezen op last van de toenmalige bondskanselier dr. Konrad Adenauer. Via Portugal vertrok hij naar Brazilië waar de regering hem politiek asyl ver leende en een leerstoel aanbood aan de universiteit in Rio de Janeiro. Thans wil Georges Bidault terug naar Europa, naar Frankrijk, naar Parijs. Hij heeft last van heimwee. Het wachten is ech ter op president De Gaulle, die in een terugkeer van Bidault het laatste woord heeft. De Oranjevereniging „Wilheïmina" hield in restaurant ,,'t Zwaantje" haar jaar vergadering, die in het teken stond van de bespreking van een uitgebreid jaarprogramma van de Oranjefeesten. In zijn openingswoord sprak voorzitter Boer zijn dank uit aan de heren Geers en Weijers, die als propagandisten van de vereniging afscheid namen. Uit de jaarverslagen bleek dat het aan tal leden met 32 verminderd is en thans 540 bedraagt. Er werd dan ook in het afgelopen jaar geen speciale propaganda gevoerd, zoals vorige jaren wel plaats vond. Het actieve bestuurslid B. P. de Goede, die om gezondheidsredenen heeft moe ten bedanken, werd hartelijk toegespro ken door de voorzitter. Hij werd opge volgd door de heer J. A. van Houtert. Het eerste plan van feestviering betreft de geboorte van een prins of prinsesje, waarbij de schooljeugd getrakteerd wordt op beschuit met muisjes", verder zullen kleuters en leerlingen van de lste, 2de en 3de klas een herinnerings boekje ontvangen, getiteld „Het boek van het Prinsenkind", een geschenk van de gemeente Soest. De gemeenteraad nam het voorstel aan een extra subsi die van 1650,te verlenen voor de viering van die feestdag met vuurwerk en medewerking van de muziekvereni ging en drumbands. Koninginnedag op 1 mei wordt weer geopend met een feestelijke reveille, ge volgd door poppenkast- en filmvoor stellingen voor de kleuters en lagere schooljeugd. Het middagprogramma staat in het teken van „De loop door Soesterberg", georganiseerd door v.v. Soesterberg in het kader van haar negende lustrum viering. Des avonds wordt weer „De ronde van Soesterberg" vereden, een sportgebeu ren in Midden-Nederland, waaraan een zeventig bekende coureurs zullen deel nemen en die georganiseerd wordt door de Utrechtse Wielerclub ,De Volharding'. Met een kleurige stoet van dansende lichtjes van de kinderen in de lam pion-optocht over het parcours wordt de Koninginnedag besloten. Op 4 mei, de avond van de herdenking van de gevallenen in de oorlog, wordt de „stille Tocht" gehouden vanaf het Dorpsplein naar het terrein van de herdenking bij de Marechausseekazerne, waar het eenvoudig witte kruis als tij delijk monument zal worden opgericht. Ook de bevrijdingsdag op 5 mei zal een feestelijk tintje krijgen. Het ligt n.1. in de bedoeling een puzzel- rit voor automobilisten te organiseren. Het is Soesterberg (zaterdagvoetbal) ge lukt een kleine overwinning te behalen op S.V.L. uit Langbroek (3-2). Linksbuiten Verbeek opende de score (1-0), de linksbuiten van Langbroek, Van Koote, nam de gelijkmaker voor zijn rekening (1-1). Een defensiefout in de achterhoede werd door Van Impelen, de rechtsbinnen, afgestraft, waarmede de gasten de leiding namen en deze tot de rust wisten te bewaren (1-2). Midvoor Willems bracht de stand op 2-2 en dezelfde speler benutte een penalty beter dan zijn tegenstander Van Impe len uit Langbroek. Soesterberg had overwegend een veld- overwicht in deze thuiswedstrijd. Dank zij deze penalty behaalde Soesterberg de overwinning, terwijl ook reserve doelman Bonnet zijn doel schoon hield (3-2). BEUKENLAAN 64 - TELEF. 2105 CONTANT ZEGELS TE KOOP GEVRAAGD VAN PARTICULIER in Soest of omgeving. Moet leeg te aanvaar den zijn en liefst met vrije vestiging. Ook beleggings percelen komen in aanmerking. Br onder letter G.P. bureau Soester CrL Er zijn trouwens nog andere manieren Kl,;. om de spanning bij de leerlingen weg en bu^Handse politiek Generaal De Gaulle nam nog geen be te nemen. In het pedagogisch maand blad „Dux" pleit dr. P. J. Somers voor afschaffing van éénjarige schoolpro gramma's. Volgens hem zou de eerste klas van de middelbare school vier slissing. Reeds van 1963 vertoeft Geor ges Bidault in Rio de Janeiro waar hij aan de Guanabara-universiteit als ge woon hoogleraar geschiedenis doceert. jaar moeten duren. „Elk kind leert I I" aPril 1963 verleende de Braziliaanse graag. Het plezier in leren wordt veel al bedorven door de voortdurende drei ging van eventueel blijven zitten, welke spanning in de kinderziel vaak nog wordt opgejaagd door onverstandige ouders." Inderdaad is het tragische dat zitten blijven vaak niets te maken heeft met regering aan Bidault het asyl, dat de ONDUIDELIJKHEID BIJ DE FORMATIE Uw artikel onder het bovenstaande hoofd in uw blad van 17 maart j.1. heeft de ergernis van vele lezers opgewekt. Datgene wat men onze ex-minister van Financiën, professor Witteveen, in de schoenen wil schuiven, n.1. achterlating van zijn departement in een vrij chao tische toestand, is onwaar en daarom beledigend. Geen zinnig mens gelooft, dat iemand waarvan dit naar waarheid gezegd kan worden, bij de nieuwe ka binetsformatie dan als de meest in aan merking komende, meest bekwame fi guur op dat zelfde departement zou wor den aangemerkt. Misschien dat zijn „kleur" de linkervleugels niet past, daar is niets mee miszegd, integendeel maar men kome niet aan boord met on ware aantijgingen aan het adres van een altijd met grote zorgvuldigheid optre dende figuur als professor Witteveen. J. H. FABER. Voorzitter afdeling Soest-Soesterberg van de V.V.D. Geachte heer Faber, Zoals U ziet heb ik meerdere scherpe en door U minder juist gekozen woorden in uw ingezonden schrijven geschrapt. Niemand vindt het aangenaam in eigen huis te worden beledigd. Hoewel men over het beleid van ver schillende ministers heel verschillend kan denken, staat het toch wel vast dat over het beleid van oud-minister Witte veen in vrijwel alle politieke kringen een minder gunstig oordeel bestaat. Het is ook veelzeggend dat in het dag blad De Tijd kortgeleden de hoop werd uitgesproken „dat prof. Witteveen ho pelijk verstandiger is in het verdelen van de armoede dan in het verdelen van de welvaart Onder zijn bewind werden de loonslui- zen wijd opengezet. Wij willen erkennen dat hij dit onder pressie deed, maar ten slotte is hij dan toch maar gezwicht. De werkgevers onder de liberalen den ken hieraan met enige bitterheid terug. Om bovendien in een tijd, dat de staats kas er berooid begon uit te zien, een belastingverlaging voor te stellen, is al evenzeer als een onverstandige daad ge kenschetst, en niet alleen door linkse groeperingen. Er zijn trouwens liberalen genoeg, die dit ruiterlijk erkennen. G. J. SMIT, Redacteur Soester Courant. egel:

Soester Courant | 1967 | | pagina 3