Het laatste Avondmaal iwr i Glaasje op? Laatje rijden! Winnaar Verkoopactie Meningen van lezers mm Grote schade aan garage-aanbouw door felle brand Telefoonnummer ziekenauto 598Q MIKIM0 MIK1M0 MIKIM0 Burgerlijke stand ziekenauto 5980 van Arnold G. de Bruin Zeven verenigingen vieren feest Soester T urnkampioenschappen Gepromoveerd S.E.C. poollid wint prijs S.E.C. bingo DE speciaalzaak voor Uw kind. kleedt Uw kind BETER U Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Het klinkt misschien als een opschrift voor een romantisch paasverhaal. Dit zou dan kunnen beginnen met de woor den: er was eens een oude beeldhouwer in Soest, die Nol de Bruin heette. Maar het leven is voor Nol de Bruin, eigenaar van de aardewerkfabriek „Het Vuur" wel een passie, maar geen lijdensweg. En als je in de lijdenstijd naast deze 66-jarige kunstenaar in zijn grijze, snelle Peugeot naar de St. Laurenskerk rijdt voor een interview, proef je langs de weg alleen maar de sfeer van een druk ke zaterdagmiddag. Daar in die moderne roomse kerk in Bilthoven staat achterin, naast het or gel, een prachtige houten tafel met der- 10 bronzen koppen (of moet ik eerbie dig zeggen hoofden): Het Laatste Avond maal van Christus met zijn twaalf disci pelen. In 't midden het hoofd van Jezus, de Meester, nobel gezicht, iets hoger op gezet dan de anderen, kleine kuif: „Een uwer zal mij verraden". Rechts naast Hem de kop van de zeer jonge Johannes, de zachtmoedige, de lievelingsdiscipel. En links Petrus, verbolgen, je ziet hem bijna vloeken: „Wie is het?" Zijn ogen grijpen naar het zwaard. En verder langs de half-ronde tafel: Simon, de oudste, goedig, kale kop. Bartholomeüs, die sprekend lijkt op de Soester pottebakker Otto Schouten. Naast hem de beroemde Thomas, de ongelovige: „Het kan niet waar zijn". Heel fraai is de door zijn haren gegroeide Zebedeüs en Philippus die duidelijk een stoppelbaard heeft. ning af. Toch heeft hij niet de trekken van een gangster. Tenslotte was hij ge accepteerd in de groep. Judas had zelfs een vertrouwenspositie. Maar hij is dui delijk een onheilspellend mannetje, si nister, korte bovenlip. Zijn haardracht is van iemand uit de Franse Revolutie tijd: glad, lang, achterover gekamd haar dat even boven de linker schouder bij elkaar gebonden is. Hij zou Robespierre kunnen zijn of Marat. „Judas was de moeilijkste figuur om te creëren", zegt Nol de Bruin, die zijn koppen eerst in klei moduleert en daar na de vormen in brons heeft gegoten bij de gebroeders Joosten. Precies te genover Judas, aan het andere eind van de tafel, zit nog een opmerkelijke figuur: de evangelist Mattheus met zijn manen- kop. Hij kijkt volkomen objectief. Hij is de waarnemer, de journalist, die la ter alles zal opschrijven. „Nooit was ik het blijvend eens met wat ik maakte. Na een paar dagen verwierp ik mijn creaties altijd weer. Maar dit is boven verwachting. Dit is net iets meer als ik me had voorgesteld." Nadat hij Het Avondmaal had gezien van Leonardo da Vinei kreeg hij de idee dit bijbels tafereel op zijn eigen ma nier uit te beelden. Niet de broodbrekende Christus, geen twaalfling met nietszeggende blikken, maar een fragment van Het Avondmaal. Een momentopname. En wel het tijdstip waarop Christus zegt: „Een uwer zal mij Christus De vissers onder hen zijn kenbaar aan de ringen in hun oren. Nol de Bruin herinnert zich nog heel goed dat de beurtschippers in zijn jeugd ook die ringen droegen. De meest karakteristieke kop heeft Ju das. Hij zit aan het eind van de tafel, klaar om de deur uit te glippen. Op zijn gezicht lees je de grootste span- Geachte redactie, Wellicht is het U mogelijk het volgen de uit De Telegraaf van 20 maart 1967, ontleend aan de mededelingen van Mr. M. P. Gorter, in het jaarverslag der Ver. tot Behoud van Natuurmonumen ten, op de zaterdagmiddag in de grote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam gehouden algemene ledenvergadering, resp. The Christian Science Monitor, over te nemen, waarvoor bij voorbaat de dank van de natuurbeschermers. MEER AANDACHT VOOR STRIJD TEGEN NATUURONTLUISTERING „Menselijk ingrijpen in de natuur kan soms op de meest onverwachte wijze en onverwachte plaatsen leiden tot schade aan het natuurlijk milieu en aan dieren en planten, die daarin leven. Anderszijds blijkt dat wetenschappe lijk onderzoek en tijdig ingrijpen in be langrijke mate ertoe kunnen bijdragen de schade te beperken. In alle landen begint men meer in te zien dat de ontwikkeling van onze technische samenleving er toe kan lei den dat grenzen worden overschreden over welke geen terugkeer meer mo gelijk is." Natuur ligt uitgeput teneer „Sinds de mens op het wereldtoneel verscheen, heeft hij eigenlijk niets an ders gedaan dan een doorlopende strijd voeren tegen de natuur op vele fronten. Hij heeft deze strijd gevoerd met alle krachtsinspanning, maar ook met alle eenzijdigheid, die eigen is aan iemand, die strijdt voor zijn levensbehoud. Nu lijkt het wel of de vijand, dat wil zeg gen de natuur, de strijd plotseling heeft opgegeven. De natuur ligt uitgeput te- neer, tengevolge van onze onophoude lijke aanvallen. Wij hebben nooit ge tracht om met de natuur tot een vreed zame coëxistentie te komen. Wij hebben onvoorwaardelijke overgave gevraagd en we zouden nu plotseling wel eens tot het inzicht kunnen komen, dat we de veldslag tegen de natuur hebben gewonnen, maar de strijd om eigen levensbehoud hebben verloren, al dus de Amerikaanse minister van Bin nenlandse Zaken, Stewart L. Udall, in The Christian Science Monitor. 3lubenslaan 128, Soest. Hoogachtend, J. SCHAT Sr. Lid natuurbeschermingswacht. verraden". De uitdrukking op al die gezichten als de apostelen dat horen: de felle Petrus, de goedige Simon, de ongelovige Thomas, Mattheus, Judas. Ze reageren allemaal anders, naar hun ge aardheid. Het Verraad dus. „Iedereen wordt door iedereen verraden. We vin den het heel gewoon. We weten niet anders. Zelfs Jezus werd verraden. Het zou gek zijn als het niet zo was. In de oorlog werden miljoenen tegelijk verra den. Zes jaar heb ik over deze dertien heren nagedacht, verandert en weer ver andert. In vijftien dagen heb ik ze ge moduleerd. Het heeft me vierduizend gulden gekost, maar ze zijn niet te koop. Ik kan Christus toch niet verkopen, zo als Judas dat deed voor dertig zilver lingen". Aldus Nol de Bruin, die zijn op leiding heeft gekregen op de Rijksaca demie voor Beeldende Kunsten in Am sterdam. Dankzij zijn aardewerkfabriek is hij on afhankelijk en in staat religieuze kunst, die niet te verkopen is, uit te voeren. Dat geldt in feite ook voor zijn gedich ten, romans en novellen waarvan hij er vrijdagavond twee heeft voorgelezen in de kunstenaarssociëteit „Arti-shock", hier in Soest. Nu is Nol de Bruin, die wel gelovig is maar buitenkerkelijk, bezig met de schetsen voor de beeldengroep Golgotha. „Geen dood lichaam aan een stuk hout, m Een overzicht van de blussingswerk- zaamheden by de garageaanbouw van de woning Burg. Grothestraat 64. Duidelyk is het uitslaande karakter van de brand te herkennen aan de schade aan het raamkozyn. Foto Astra. zoals je vaak ziet afgebeeld, maar een levende, sprekende Christus aan het kruis." Op aandrang van zijn vriend Otto Prin sen bood hij de pastoor van Baarn aan zijn kunstwerk Het Laatste Avondmaal in de kerk aldaar te plaatsen. Gratis, in bruikleen. Met drie van de dertien koppen onder zijn arm toog hij er heen. Maar men had geen tijd er aandacht aan te besteden. Even overwoog de kunstenaar het hele stel in een schuur te zetten achter de Gouden Ploeg toen hij in contact kwam met pastoor B. Rohling van Bilthoven. Deze accepteerde onmiddellijk. „Maar Nol", zei hij, „op mijn manier ben ik ook een kunstenaar. Met woorden. Be loof me dat je op Witte Donderdag naar mij komt luisteren als ik over jouw Laatste Avondmaal preek." Donderdagavond 23 maart plechtige avondmis, om 19.30 uur, in de St. Lau renskerk in Bilthoven. JAN VISSER In samenwerking met de N.V.V.-Be- stuurdersbond Soest werd in De Rank een feestavond gehouden door de aan gesloten verenigingen: A.B.C.; A.B.V.A.; A.N.B.; A.N.M.B.N.B.V.; N.P.B. en Mercurius. -De lieerBrand opende de avond met een welkomstgroet. Hij had meer be langstelling verwacht van de leden. Spreker deelde nog mede, dat donder dag 6 april de heer Hesseling, rechts kundig adviseur van het N.V.V. in De Rank komt spreken over ontslagkwes ties en over 't werk van 't arbeidsrecht. Vermoedelijk wordt half april in De Rank een bingo-avond gehouden. Hier na trad het cabaretgezelschap van Coos van de Velde uit Amersfoort voor het voetlicht. Dit niet onbekende gezelschap bracht de revue ,,'t Zit weer snor". Henk Baving op zijn elektronisch orgel bracht er spoedig de juiste stemming in. Clown Nick Nicholls toonde zich een goed sneltekenaar. Anita en Roberto (zang) brachten ons naar het zuiden en hun zang klonk buitengewoon goed. Een korte schets viel bijzonder in de smaak, alsook het tweede optreden van Nita en Bob en dat van Nick Nicholls, en Miss Mirella op de rollende kogel. Henk Baving speelde bekende liedjes op z'n orgel en tenslotte „Rond de Westertoren van toen", met accordeon- begeleiding en dansen van Anita en Mirella, was een goed besluit van een gezellige avond. Coos van de Velde was zoals gewoonlijk de conferencier. Morgen zullen voor de eerst maal in Soesterberg de Soester turnkampioen- schappen worden gehouden. Initiatief nemer is de vereniging A.G.A.V.S., die de wedstrijden organiseert in overleg met drie andere deelnemende vereni gingen, t.w. Crescendo, Laetitia en S.T.C. Het totaal aantal deelnemers ligt rond de 120. Het strijdtoneel is het gymnastieklokaal aan de Plemanstraat waar 's avond» om half zeven wordt begonnen. Aan dc Rijksuniversiteit te Utrecht pro moveerde gisteren de heer J. J. ten Bosch, geboren in 1935 te Arnhem en wonende P. C. Hooftlaan 36, alhier, tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen op het proefschrift getiteld: Radiation effects in collagen, a quanti- tative electron spin resonance study. Bestralingseffecten in collageeen, een kwantitatief electron soin resonantie onderzoek. S.E.C.-poollid, de heer P. Eterman, heeft in pool no. 35 een eerste prijs gewon nen. De heer Eterman voorspelde alle 9 uit slagen juist en kwam hierdoor met nog een flink aantal andere gegadigden in aanmerking voor de eerste prijs, welke ca. ƒ650,bedraagt. Een korte, maar felle uitslaande brand in een aan de garage bij de woning Burg. Grothestraat 64 aangebouwd ge deelte, waarin de heer J. D. van S. een schoonmaakbedrijfje heeft en waarin bussen met boenwas en teakolie waren opgeslagen, heeft gisteravond voor naar schatting 1500,schade aangericht. Een deel van het dak van de aanbouw en in- en exterieur ervan werden door het vuur beschadigd. De brandweer, die na het sein „groot alarm" zeer spoedig met drie wagens aanwezig was, hoefde slechts gebruik te maken van In verband met Goede Vrijdag (24 maart) zal S.E.C. haar maandelijkse bingo-avond deze maand organiseren op vrijdag 31 maart a.s., in de S.E.C.-cantine. Aanvang 8 uur. Bingomaster Wout de Bruin zal deze avond weer met enkele verrassingen ko men, terwijl opnieuw een enorme prij- zenschat de S.E.C.-aanhang staat te wachten. Toegang tot deze avond hebben leden, donateurs en supporters van alle afde lingen, terwijl zij tevens een introducee kunnen meebrengen. één hogedrukstraal daar de familie Van S. en buren door zelf na het ontdekken van de brand het vuur te gaan bestrij den, erger kon voorkomen. Door verhitting van boenwas en teak olie en door het vuur in het uit plastic golfplaten bestaande dak verspreidde zich een verstikkende rook, die even wel geen hinder voor de brandweer lieden opleverde. Met behulp van één hogedrukstraal kon het laatste restje vuur in het gebouwtje worden geblust. Het nablussen vergde daarna niet lang meer. De brand werd omstreeks negen uur ontdekt. Mevrouw Van S. was op een gasstel in de aanbouw croquetten aan het bakken. Toen zij zich even verwij derde, is de vlam in de plan geslagen. Bij haar terugkomst in de garage-aan bouw ontdekte mevrouw Van S. de brand. Zij had de tegenwoordigheid van geest eerst het gas uit te draaien alvo rens alarm te slaan. Met behulp van een handblusapparaat van overbuurman R. en twee handblus- apparaten uit de garage van D„ emmers water en tenslotte een straal op de wa terleiding slaagde men er met vereende krachten in het grootste deel van de brand te blussen. Het vuur had zo snel om zich heen gegrepen, dat een flink gedeelte van het dak verloren ging. Blijetijds-, baby- en kin derkleding (voor jongens en meisjes tot 12 jaar). GALLENKAMP PELS WEG 11, (nabij busstation Soest-Zd.), telef. 6286 Tijdens een korte plechtigheid heeft de heer J. D. Platteel, eigenaar van de Pax-bar te Amersfoort bij de G.M. dea ler Nefkens in Amersfoort een schit terende Chevrolet Corvair sportauto in ontvagst genomen, die hij heeft ver diend in een verkoopactie voor Horeca ondernemers, georganiseerd door de Coca Cola. Een overzicht van de verloting tydens de jaarlykse ouderavonden van de Oran je Nassauschool. Een verslag van het programma treft U aan op de voorpa gina. De heer Platteel, een sportwagenlief hebber, die graag op de baan snelle rondjes draait, was bijzonder ingenomen met deze auto, die een waarde heeft van niet minder dan 17.000, Na de overdracht bood de Bottel Mij. „Het Gooi" te Soest, de genodigden een lunch aan. Tijdens de lunch vertelde de heer Platteel, dat verkoper J. Beekman op zijn verjaardag voor het mooiste ca deau had gezorgd door hem die dag te vertellen, dat hij beslag had gelegd op de hoofdprijs. Op bovenstaande foto ziet U het moment dat de heer T. H. Wolt- man aan de heer Platteel (met jas) de auto aanbiedt. Achter de heer Platteel, diens echtgenote. GEBOREN: Catharina Patricia Maria, dochter van A. W. A. van Woerkom en L. P. T. van Schaik, Laanstraat 46. Annemarie, dochter van J. B. de Boer en A. M. Claus, Nieuweweg 57. Annegien Ageeth, dochter van H. B. Spoel en van A. van Harlingen, Wal deck Pyrmontlaan 25. Margriet Cor- nelia, dochter van B. H. Beerdsen en C. van den Hoorn, Bilderdijklaan 31. Judith Johanna Maria, dochter van B. W. J. Vonk en M. J. E. van Achtho- ven, beiden wonende te Utrecht, Oranje- rivierdreef 76. Paulus Cornelis Ge- rardus, zoon van C. L. A. van Maarse- veen en A. M. Rentinck, Professor Lo- rentzlaan 2, Soesterberg. Brendina Ingrid, dochter van L. C. Tolboom en I. E. H. I. E. E. Stender, Steenhoff- straat 37. René Cornelis Johannes, zoon van C. P. Jak en W. J. van Bus sel, Koninginnelaan 133. Andrea Re- zi, dochter van C. L. Schoon en E. H. van der Krogt, Regentesselaan 19. Mark Hendrik Willem, zoon van L. J. Kriek en J. J. Veth, Waldeck Pyr montlaan 65. Barbara Jacquelina Pe tra, dochter van L. P. M. Fugers en B. A. B. Geijtenbeek, Wilhelminalaan 24a. ONDERTROUWD: Albert van de Meent, Lepelaarstraat 39, Baarn en Maria Hu- bertina Petronella van den Broek, Dor- resteinweg 29. Andries Stuit, Stad houderslaan 146 en Aukje van Dijk, Inspecteur Schreuderlaan 2. Hendrik Jan Paschedag, Fuchsiastraat 50, Amers foort en Maria van Essen. Akkerweg 6. Pieter Willem Stalenhoef, Burge meester Grothestraat 25 en Maria Ma- thilda Hilhorst, Nieuweweg 32. GEHUWD: Adrianus Franciscus Johan nes Cornelis van Gerwen, Begoniastraat 20, Eindhoven en Ingeborg Colette Werkhoven, Simon Stevinlaan 48. Antonie van Brummelen, Soesterbergse- straat 184 en Jacoba Johanna van de Biezen, Troelstrastraat 6. Theo van den Houten, Krakelingweg 55, Zeist en Ineke Jannetje van Amersfoort, Amers- foortsestraat 104. Gerard de Gier, Benschopperweg 9, IJsselstein en Jan- nigje Shristina Elisabeth Benschop, Den Blieklaan 21. Willem Hendrik Arend Steen, Oranjelaan 11 en Guurtje Corne- lia Antonetta van Krieken, Arnodreef 29, Utrecht. Gerrit Petrus Antonius de Beer, Molenstraat 90 en Aartje Mar- tijntje Verweij, Molenstraat 83. An tonius Johannes Henricus van Broek hoven, Constancestraat 9, Dongen en Antonia Jacoba Drissen, Braamweg 23. OVERLEDEN: Bartus Marinus van Hee- zik, 90 jaar, weduwnaar van G. J. Zui- dervliet, Schaepmanstraat 69. Lein Catsman, 80 jaar, gehuwd met W. Oost hoek, Stadhouderslaan 30. Johannes Lambertus Onwezen. 53 jaar, gehuwd met C. van Breukelen, Rubenslaan 93. Martje Weidenaar, 86 jaar, weduwe van A. Poutsma, Dalweg 42. Dir. H. W. VelliDga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport (Rouwkamer)

Soester Courant | 1967 | | pagina 5