is valt van de ene verbazing in de andere ,op onze paas-expositie "zo woont is met Top-Form,f Expositie 2e Paasdag geopend van 11-5 uur Werktijdverkorting IS ER NOG KANS OP VOORSPOED IN 1967? De meisjes- verschrikker PASEN IN DE GEVANCENIS Den Haag beoordeelt aanvragen kritisch m w li m interieurverzorging Wannéér werktijdverkorting Huis van bewaring het ergst F fl i HILVERSUM, KERKSTRAAT 26, TEL. 16255 BUSSUM, NASSAULAAN 23, TEL. 13255 Uit alle delen van het land zijn de laatste maanden aanvragen voor werktijdver korting binnengestroomd by het directoraat van de arbeid van het ministerie van Sociale Zaken. In de jaren 1958-1964 verwekte een aanvraag voor werktijdver korting min of meer opzien. In 1964 waren er slechts 53 bedrijven, die genood zaakt waren hun personeel korter te laten werken, maar in 1965 overschreed dit aantal reeds de honderd en nu de werkloosheid de laatste maanden snel om zich heengrjjpt, als gevolg van de conjuncturele kentering, hebben de ambtenaren van de betrokken afdeling van het departement de handen meer dan vol om alle aan vragen voor werktijdverkorting te behandelen. „Bij deze aanvragen en de reeds goedgekeurde zjjn zeker 25.000 werknemers betrokken," zo vertelt een functionaris van het directoraat van de arbeid ons. In 1964 werd in totaal nog geen 60.000 uur minder gewerkt dan volgens de c.a.o. is toegestaan. In 1965 was deze hoeveelheid verloren uren reeds vertien voudigd. In 1966 is de „verborgen werk loosheid" nog meer toegenomen en in Prof. Zijlstra heeft van onze toekomst gezegd dat wij goede kansen hebben om de groei van de welvaart voort te zet ten maar dat wij dan bij de bestedingen in 1967 de pas zullen moeten inhouden. De lonen niet meer dan enkele pro centen omhoog kunnen. Men heeft daar bij gemikt op 3 In feite wordt de loonsverhoging nu minimaal 4 terwijl de verhoging bij de minimum- loontrekkers meer dan 6 bedraagt. Vervolgens zijn er bedrijfstakken met lange contracten die ook boven de ge wenste stijging uitgaan. En dan zijn er nog de onzekere factoren, die in de loop van 1967 prijsstijgingen kunnen veroorzaken, die door looneisen zullen worden gevolgd. Zo zag het loonschema er theoretisch uit. Rondom deze algemene lijn schom melen de werkelijk uitbetaalde lonen, die per saldo wel iets hoger zullen lig gen vooral in die bedrijfstakken waar nog volop werk is en waar goed vak manschap terecht een uitstekende beta ling vindt. Voor 's land economie bete kent dit dat het prijspeil in feite meer zal stijgen dan de overheid kan ver moeden. Dat betekent evenzeer meer bestedingsmogelijkheid dan de regering wenselijk acht om de betalingsbalans in evenwicht te brengen of te houden. Zou deze visie werkelijkheid worden dan blijft de inflatie ook dit jaar voort woeden en dan zullen de huismoeders ontdekken dat ook zij in hun gezins financiering tekort komen. Het gevolg is ontevredenheid, een te hoog prijspeil voor onze goederen in het buitenland en een toeneming van de werkloosheid. Op de wip In voorgaande uiteenzetting zijn nog twee factoren van grote betekenis. In de eerste plaats de economische gang van zaken in het buitenland. Wij zijn vastgesnoerd in E.E.G.-ver- band en als klein land in hoge mate afhankelijk van de gang van zaken in de grote buurlanden als West-Duits- land, Frankrijk en Engeland. Wij weten dat daar op zijn minst sprake is van een aarzeling in de economische acti viteit. Of dit in feite een grote terug gang wordt, is nog onzeker. Vakbonden stellen dit in verband met de looneisen altijd zo gunstig mogelijk voor en werk gevers verdoezelen een juist beeld ach ter een gordijn van zwartgalligheid. De waarheid ligt daar ergens tussen in maar niemand weet precies waar. Vanzelfsprekend heeft ook de situatie in de V.S. voor ons grote betekenis. Uit berichten van het bedrijfsleven mogen wij concluderen dat ook aan de over kant van de Atlantische Oceaan de wipplank van de voorspoed snel op en neer gaat. Er is geen sprake van sta biliteit. Sparen? De tweede factor van betekenis is de na- tinale bereidheid tot sparen. Er zijn flinke besparingen nodig om de pro- duktiecapaciteit van ons bedrijfsleven niet alleen op peil te houden maar die ook uit te breiden. Wij willen immers meer dan wij nu hebben. Volgens des kundigen besparen wij nu ca 19 van het nationaal inkomen. Dit zou 23 moeten worden. Bij een voortdurende inflatie zal de spaarlust echter eerder afnemen dan toenemen. Ook voor dit doel is het dus nodig de weg te vinden naar een stabiel prijspeil. Intussen behoeven wij ook in de be schouwing van de investeringsactiviteit niet al te pessimistisch te zijn. In de eerste 9 maanden van 1966 zijn onze investeringen in vaste activa nog 13,7 °/o hoger geweest dan in 1965. Dat is een toeneming van 5 vergeleken bij het jaar daarvoor. Voordat wij daar over juichen, moet er aan worden toegevoegd dat dit een vermeerdering in geld is en niet in goederen. Wie van de drie? De besparingen kunnen worden gedaan door het rijk, door het bedrijfsleven en door particulieren. Als de overheid het niveau van de te heffen belastingen bijzonder hoog houdt, dan zal zij de neiging hebben om zelf uit de lopende middelen investeringen te doen. Het is dan de vraag of die investeringen de hoogste opbrengst zullen hebben. Laten wij het initiatief aan het bedrijfs leven, dan lopen wij evenzeer het risi co van een scheef getrokken beeld. De middelen die immers binnen een be paalde bedrijfstak van de winst voor zelffinanciering worden ingehouden zul len ook meestal binnen die bedrijfstak worden aangewend. Is daar het hoog ste rendement van de te verwachten. Dat is een open vraag. Zelfs bij de beslissing van de particu lier over de aanwending van de bespa ringen lopen wij het risico van fouten maken. De spreiding van de beslissings macht is dan echter zo groot dat zij als het ware door een grote hersenzeef gaat. Van deze beslissing lijkt het ren dement dan ook het hoogst. Andermaal moet de situatie dan zo zijn dat de bur gers voldoende verantwoordelijkheidsbe sef tonen ten aanzien van de inkomens- besteding. het begin van dit jaar stonden vele be drijven als het ware te dringen om een werktijdverkorting in te voeren. In de eerste helft van januari werd er bij ongeveer 150 bedrijven korter ge werkt, per 1 februari was dit gegroeid tot 235 en dit cijfer werd vervolgens binnen één week nog eens verdubbeld! Het aantal half-werklozen wordt op het ogenblik op 25.000 geraamd maar vooral in de textielsector neemt het aantal aan vragen voor werktijdverkorting zo zorg wekkend toe, dat met een verdere stij ging van het aantal semi-werklozen re kening moet worden gehouden. Wanneer vraagt een bedrijf werktijdver korting aan? Men zegt op het minis terie: „Bij vele ondernemingen werd de laatste tijd meer geproduceerd dan er afgeleverd kon worden. Men zat met grote voorraden. De financiering hier van stuitte op ernstige moeilijkheden. Voor de balie: We zouden de keurig geklede en „al gemeen beschaafd" sprekende heer in de verdachtenbank er niet op aange keken hebben, maar toen de officier van justitie zijn aanklacht afraffelde, begrepen we toch wel uit de veelheid van woorden, dat deze als heer ver momde persoon een vermetele aanran der moest zijn, die op een donkere en winderige avond als een struikrover uit het eikehakhout tevoorschijn was ge sprongen om met duistere bedoelingen een tweetal schone maagden te doen schrikken en één van hen een eind- weegs mee te sleuren; de andere grie zelend achterlatend. Toevallig echter naderden op dat ogen blik twee potige boerenzoons, die een deuntje hadden meegeblazen in de fan fare, de plek des onheils. Zij vonden de overgebleven maagd, die op luide toon haar beklag over de onverlaat, en konden de kerel ondanks de duisternis nog tijdig te pakken krijgen. „Dat was maar gelukkig, hè?" zei de politierechter. „Heel ongelukkig," beaamde de heer. Die jongens kwamen bijtijds voordat er iets gebeurd was." „Ja, die kwamen te vroeg. Heel jam mer". Nu trokken de magistraten achter de groene tafel de wenkbrauwen toch wel op. Maar de verdachte raakte niet van zijn stuk. „Als die ander niet zo gegild had Welja," barstte de officier los, dat maakt iemand nog een verwijt, dat hij zijn snode daad niet heeft kunnen vol voeren. Ziet u deze ongerepte meisjes toch eens aan, had u die dan onge stoord Maar de politierechter hamerde. Hii had in de stukken gebladerd en stelde de vraag die hij al eerder had moeten stel len: „Vertelt u dan eens, wat u van plan was?" ,Nou ja, dat hadden ze allemaal al kun nen horen als dat kind niet zo gegild had.' antwoordde de heer in kwestie. „Daarom zei ik al, jammer, die knapen kwamen te vroeg en niemand luisterde naar me. Alleen de eerste, die ik mee- vroeg." „Meevroeg?" „Ja. ik vroeg haar mee te komen en ze deed het direct. Maar die vriendin van haar Grote verbazing in de rechtszaal. Ge fluister op de publieke tribune. Voeten geschuifel. Een kloppende hamer. ..Zoals ik al bij de politie verklaard heb, was mijn vrouw in het donker mis gestapt, de sloot in en toen heb ik rr.e zo gehaast om hulp te halen, dat deze lieden geschrokken moeten zijn van mijn verschijnen. Maar hier, de juf frouw heeft me gevolgd en weet dat het waar is De meegetroonde jongedame bevestigde onder ede, dat zij op de bewuste dag en plaats de verdachte op zijn eerste ver zoek onmiddellijk had gevolgd naar de waterkant om aldaar een haar onbekend vrouwspersoon aan te treffen, die zich gedeeltelijk onder slik en kroos be vond, doch zich - na uit de sloot te zijn getrokken - kenbaar maakte als wettige echtgenote van de hier versche nen heer. „Maar ja, toen hadden ze mij al mee getrokken en -geduwd naar de politie post en de wachtmeester daar wilde me niet geloven, omdat mijn vrouw er niet bij was," klonk het verder uit de mond van de kennelijk ten onrechte verdach te. „Ze is later wel naar de politie ge gaan om het uit te leggen, maar toen had ze al schone kleren aan en ge loofd :n ze haar niet. Ze dachten zeker, dat ze het voor me opnam". De officier van justitie trachtte aan de getuigenverklaringen nog wat af te doen. door enkele strikvragen te stellen en bezwarende omstandigheden naar voren te brengen, zoals het doen schrik ken van twee argeloze meisjes en het meesleuren aan de arm, de struiken in. Maar de geschrokken vriendin moest achteraf bekenen. dat zij wel een paar woorden als „help me" had opgevan gen en dat meneer-hier beslist beleefd de takken opzij had gdeaan voor haar vriendin, zodat er van onvrijwillig mee sleuren ook niet meer kon worden ge- gesproken. „Dus uw vrouw is in elk geval gered," concludeerde de rechter. „O, als die ondertussen verdronken was, dan had ik die vlerken hier aange klaagd. Dan stonden die hier op mijn plaats!" dreigde meneer, „Wegens moord!" Het werd ontslag van rechtsvervolging. Op verschillende gezichten tekende zich de teleurstelling af. Soms zijn seizoeninvloeden de oorzaak van uitblijven van orders, in vele ge vallen is de conjunctuurkentering de grote boosdoener. Stapelen de voorra den zich in steeds gotere hoeveelheid op, dan wordt het op een gegeven mo ment noodzakelijk de produktie af te remmen. Vooral bij seizoenbedrijven laat men het personeel dan allerlei karwei tjes opknappen zoals schoonmaken, het verrichten van reparaties etc. Maar wanneer de orders te lang uitblijven, kan men op deze wijze niet doorgaan. Procedure Hoe verloopt de procedure bij het aan vragen om werktijdverkorting? „Een onderneming moet werktijdverkor ting aanvragen bij de arbeidsinspectie in haar district. De bedrijfsraad onder zoekt vervolgens de toestand in het bedrijf. Hierbij wordt vooral gelet of de betrokken onderneming voldoende eigen risico heeft gelopen. Dat moet inderdaad vast komen te staan. Werk tijdverkorting mag nooit gebruikt wor den als een weg van de minste weer stand. Vindt de bedrijfsraad het verzoek om werktijdverkorting gegrond, dan stelt ze een advies op. Op het departement kan men dan ja of nee zeggen. Als we hier de indruk hebben, dat het bedrijf door de werktijdverkorting over een diepte punt heen geholpen kan worden, dan verlenen we de vergunning. Na zes we ken kan eventueel door de onderneming verlenging worden aangevraagd. Het staat ons dan vrij dit toe te staan of af te wijzen." Scherpe controle Den Haag geeft een vergunning voor werktijdverkorting dus niet gemakkelijk a^- ..Wij moeten uiteraard waken tegen allerlei vormen van uitbuiting," zo ver telt onze departementale zegsman. „Voor menig ondernemer kan het soms attrac tief zijn een werktijdverkorting aan te vragen, wanneer het bedrijf kampt met een zeer tijdelijke teruggang in zijn or derbestand. De niet-gewerkte uren ko men dan niet voor zijn rekening, maar voor die van de werkloosheidswet. Bovendien staan wij er op, dan wanneer een vergunning om werktijdverkorting wordt gegeven, er toch elke dag in het bedrijf gewerkt wordt, wanneer dat maar enigszins mogelijk is. Wij zien liever dat de werknemers twee uur per dag minder werken, dan dat zij één of twee hele dagen werkloos zijn. Niets werkt demoraliserender dan het niets doen, dat willen wij dan ook zoveel mo gelijk voorkomen. Soms wijzen wij een verzoek om werk tijdverkorting af nadat ons is gebleken dat in de omgeving van het betrokken bedrijf vraag is naar werkkrachten in de zelfde bedrijfstak. Dan adviseren wij het bedrijf de overtollige werknemers te ontslaan, die dan immers direct bij een andere werkgever kunnen begin nen. In elk geval kunt u er van ver zekerd zijn dat wij de beschikking heb ben over een voortreffelijk controle-ap paraat, die er voor zorgt dat werkge vers niet lichtvaardig werktijdverkorting kunnen aanvragen. Tegen dergelijke praktijken zijn de werknemers en de werkloosheidsfondsen afdoende beschermd. Alle aanvragen voor een vergunning, die op het ogen blik bij ons binnenkomen, worden dan ook heel kritisch bekeken." Hoewel er in onze samenleving heel wat vereenzaamde mensen rondlopen, mag men toch stellen dat het grootste deel van de mensheid altyd verlangend uitziet naar de feestdagen. Voor de een betekent Pasen niet meer dan een extra vrtfe dag, voor de ander hebben de paasdagen een diepe religieuze betekenis. Maar hoe ook, men beleeft Pasen als iets plezierigs. Doch er zyn ook lieden, die tegen de feestdagen opzien, voor wie Kerstmis, Pasen en Pinksteren een ware bezoeking is. Het zijn de mensen, die in een huis van bewaring of gevangenis zitten. Behalve hun naaste familie en een enkele goede vriend zal niemand deze dagen aan hen denken Maar Pasen is een christelijk feest en daarom is het niet onredelijk om enige aandacht te schenken aan de vele honderden mannen en vrouwen, die op die dagen hun Pasen „vieren" achter tralies en dikke muren. „Voor degenen die in voorarrest zitten, zijn de feestdagen het ergst", meent de directeur van een huis van bewaring. „Een groot deel van de in bewaring ge stelden brengt Pasen door in de cel. Dat geldt zeker voor degenen, die hun mis drijf in vereniging hebben gepleegd of die blijven ontkennen. Zij mogen op last van de officier van Justitie niet met de andere bewoners van het strafgesticht in contact komen. Wel mogen zij de kerkdiensten bijwonen en natuurlijk schaft de pot deze dagen wat extra's. Maar dat is dan ook vrijwel alles, wat deze mensen nu hebben." Het is duidelijk, dat de gedachten van de gemiddelde gevangene op deze dagen uitgaan naar degenen, die zij lief heb ben en die zij niet kunnen bereiken. Bezoek op feestdagen is niet toegestaan. Het is overigens de vraag, of bezoek op deze dagen de gevangenen wèl zou op kikkeren. De bezoekuren duren slechts kort (15 30 minuten) en hebben altijd in tegenwoordigheid van een bewaarder plaats. Meestal komen tijdens dit bezoek de tranen los en na het bezoek gaan de meeste gevangenen weer gedeprimeerd naar hun cel terug, vol schuldgevoelens over wat zij hun vrouw, ouders of kin deren hebben aangedaan. „Ik kan mij geen mistroostiger taak in denken dan het ambtshalve aanwezig zijn bij dergelijke bezoeken" zo vertelt een brigadier van een huis van bewaring ons. Hard? Dominee en pater zullen straks in het strafgesticht weer komen met hun jaar lijkse boodschap: „Christus is herrezen uit de doden". Zij vertellen het aan mannen van wie men veronderstelt dat hun gemoederen zijn verhard. Aan reci divisten, die keer op keer inbraken en oplichtingen hebben gepleegd, aan lieden die zedendelicten hebben begaan. Men sen die in vrijheid steeds weer worden gedreven naar de overtreding alsof die zelfde vrijheid hen niet eens zo bijster interesseerde. „Dat laatste is dikwijls zo," meent een gestichtspredikant. „Ik kom al jaren ln gevangenissen, heb veel met deze men sen gesproken, en wat mij altijd trof is dat zij innerlijk zo onvrij zijn. Ook bui ten het gesticht hadden deze mensen vaak geen plezierige feestdagen. Overi gens vind ik niet, dat de gemiddelde delinkwent zo'n harde kerel is. Velen zijn juist overgevoelig en weten zich daar geen raad mee. Juist doordat zij met hun gevoelens overhoop lagen, kwa men zij tot misdrijf. Het type dat wij een „harde kerel" noemen, komt men meer in de zakenwereld dan in het strafgesticht tegen." En de gevangenis Anders dan in de huizen van bewaring gaat het toe in de gevangenissen. Daar wordt, vooral tijdens de feestdagen, meer voor de gevangenen georganiseerd. Deze delinkwenten zijn allemaal reeds veroordeeld, en dus is er geen bezwaar dat zij met de andere gevangenen con tacten onderhouden. De directie van de Leeuwarder strafge vangenis, waar vele beroeps- en ge woontemisdadigers hun dagen, maanden en soms jaren slijten, vertelt dat de meeste bewoners van dit gesticht niet meer in snikken uitbarsten als zij de paasklokken horen luiden. De vrije we reld heeft voor hen iets vijandigs, iets beangstigends ook. Toch wordt er tijdens de feestdagen voor deze mensen iets gedaan. Natuurlijk zijn de maaltijden beter. Op tweede paasdag krijgen ze geen snert of bonensoep, zoals anders al tijd 's maandags het geval is ('s zomers en 's winters en 's zomers). Er worden kaartwedstrijden georganiseerd, onge twijfeld zullen de gevangenen ook een avond naar de televisie kunnen kijken. Maar verder verloopt Pasen als vrijwel alle andere dagen in de gevangenis. De gevangenen zijn al blij, als er een gezel schap komt van buiten, dat hen wat op vrolijkt met zang, dans en muziek. Maar gelukkig zullen zij zich pas dins dag na Pasen voelen. Dan zijn de feest dagen weer voorbij. T* Dacht U dat er op meubelgebied niets nieuws te beleven was? Dat dacht U maar! Onze Paas-expositie bewijst het tegendeel: al onze étages en étalages zijn nu omgetoverd tot een eldorado vol woonideeën. De ene verrassing na de andere staat U te wachten. Allemaal Top-Form meu belen - van gezellig modern tot chic klassiek, van uiterst voordelig tot tamelijk pryzig, maar nóóit te duur! U kunt er kijken zonder te moeten 'kopen - en U kunt er kopen zonder U "bekocht" te voelen achteraf. Want alle Top-Form meubelen zijn stuk-voor-stuk gegarandeerd. Het blauwe Top-Form keurmerk is er het bewijs van. Tot ziens op onze expositie - voor de woonstijl die U mooi vindt tegen de prijs die U gedacht had

Soester Courant | 1967 | | pagina 7