v.v.v. -nieuws Zestig jaar zegenrijk werk Soest toen - Soest nu mms*. m\\ Si VERBETER DE WERELD •0*/ „De Wijkverpleging^ in Soest viert diamanten jubileum ™V.A Het oog gericht op een stunt Vrijdag 24 maart 1967 46e jaargang no. 24 Uitgave IPrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Woedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Commissie Vietnam Men behoeft niet te schrikken Gevonden voorwerpen ipWpwipiElt' m Balletavond van de Balletvereniging ..Soest" SOESTERI OÜRANT Abonn. p. kwart, 3.—. per post 3,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag In deze tijd van raketten en ruimte vaart, van sociale zekerheid, van lange jongensharen en minirokjes, van gemak kelijk reizen en uitgaan, is er een ver minderde belangstelling voor het ver haal van Jezus' lijden en de Wederop standing. Hoevelen van de niet-kerkse mensen en dat zijn er nogal wat tegenwoordig hebben in hun gedachten nog een ogenblik stilgestaan bij de betekenis die deze week en het a.s. paasfeest heeft voor de christelijke wereld, waarin ook zij toch leven? En toch is wat er toen, twee duizend jaar geleden, in Palestina gebeurde, ook in deze tijd denkbaar. Trekken we ver gelijkingen met sommige voorvallen uit onze tijd, dan moeten we tot de con clusie komen, dat de mensheid in die 2.000 jaren niet zo heel veel veranderd is, dat er ook nu afgezien van het godsdienstige element situaties voor komen die vergeleken kunnen worden met de gebeurtenissen tussen, wat we nu noemen, Palmpasen en Paaszondag twee duizend jaar geleden. Het kan ook nu voorkomen, dat een vermeende leider van een partij en/of een volk de ene dag juichend wordt verwelkomd en hij enige tijd later zijn levei. temidden van dat zelfde volk niet meer zeker is en een veroordeling hem wacht. Zo goed als toen de rechtspraak werd verkracht terwille van de politiek, zo gebeurt dat ook nog in onze dagen. De voorbeelden daarvan kunt u onge twijfeld zelf vinden. Wanneer we sommige jongeren, vooral in de steden, zich eens onbekommerd laten uiten, dan komen zij tot uitspra ken als: de maatschappij is rot, de vo rige generaties hebben de boel in de soep laten lopen, ware democratie er er niet, wij willen dat allemaal veran deren en zullen het beter doen. Dat zeggen de jongeren van nu, niet wetend dat de jongeren van dertig, vijf tig, honderd jaar enz. geleden dat even zo hebben gezegd. En nochtans veran derden de mensheid en de maatschappij niet, althans nauwelijks en is het ver haal van het „Hosanna" op zondag en het „kruisigt hem" op donderdag daar aanvolgend evenzo te integreren in deze tijd. Ook nu is er steeds een Pilatus te vinden, die de rechtspraak aanpast aan de politieke omstandigheden en aan de wil van de machthebbende partij. En meestal zijn het juist de jongeren, die zowel bij de ene (het Hosanna) als bij de andere gelegenheid (het kruisigt hem) voorop lopen en het hardst schreeuwen. Wellicht menen zij het op dat ogenblik oprecht, want zij weten niet beter. Altijd weer willen mensen de maat schappij waarin zij leven, veranderen en verbeteren. Soms lukt hen die veran dering. Zoals in 1917 in Rusland, in 1933 in Duitsland, in 1945 in Indonesië, in "."49 in China en in andere jaren in schillende landen. is het dan bereikt, juicht men de '.s jaren en men poogt het revolu- 1 rire gevoel zo lang mogelijk vol te h den, omdat het zo'n heerlijke vol- tx -'ng gaf dat men een verandering za verwezenlijkt. Maar de aarde met haar mensheid dnait verder, de zon gaat op en gaat /torier, en er komen wéér jongeren en anderen, die zeggen: jullie hebben het verknold, je hebt er niets van gemaakt, die leider moet weg, wij zullen het beter doen! De geschiedenis herhaalt zich, eeuwig door, zoals eeuwig de zon op en onder gaat, er eeuwig mensen geboren worden. Gesteld eensdat het regent met Pa sen. Wat doet U dan? Uitslapeneieren eten en? Toch iets verzinnen, wat leuk is om te doen. Waarom niet een bezoek gebracht aan de stad Utrecht? Wist U, dat Utrecht meer dan zeven belangrijke musea telt? Een tweetal brochures, waaronder een bijzonder mooie, voorzien van fraaie foto's in zwart-wit en in kleur, kunnen wij U aanbieden over de muesa in de provincie (en stad) Utrecht. In de stad is het Centraal Museum (Agnietenstraat 1. buslijnen 8 en 11) on getwijfeld het grootste museum. Vanaf 16 maart wordt hier een buiten gewone tentoonstelling gehouden nl. een expositie van de Waaiercollectie van de Amsterdamse verzamelaar Felix Tal. In de mooie folder kunt U lezen, dat, hoe wel de waaier als gebruiksvoorwerp tot het verleden behoort, deze een belang rijke herinnering blijft voortdragen aan een galante tijd, waaraan het kunstzin nige element niet ontbreekt. U kunt in het Centraal Museum 180 waaiers bewonderen. Ze zijn in de loop van veertig jaar bijeen gebracht. U begrijpt, dat wij U graag een bezoek aan deze collectie aanbevelen. Wilt u meer weten over de tentoon stelling of over diverse musea in de provincie Utrecht, komt U dan eens aanwippen om het documentatie-mate- riaal te bekijken. Wij wensen U gezellige, vreugdevolle Paasdagen, hoe U ze ook denkt door te brengen. Bollen pracht? Keukenhoffolder ligt voor U klaar! Toeren in de omgeving? Een folder over tochten door het Utrechts polderland ligt ook op U te wachten. Een mooie tijd komt naderbij. Pro beert U er vooral veel schoons uit te balen. V.V.V. helpt U zoveel mogelijk. De maatschappij kan wezenlijk alléén veranderen als wij, ménsen, zouden ver anderen. Wanneer men liefde en begrip voor elkaar hoger gaat stellen en daar meer voor over heeft dan voor het ver werven van macht, welzijn en aanzien. Zóver hebben de mensheid èn de jeugd van thans het nog evenmin gebracht als die van veertig, van honderd en van twee duizend jaar geleden. De maatschappij zal daardoor helaas wel altijd onvolkomen blijven. Dat is een natuurlijke zaak en juist daardoor kan er altijd het streven blijven be staan naar verbetering. Zonder dat stre ven naar en de hoop op verbetering zou de mensheid een dood element zijn in de natuur en de zin van zijn bestaan hebben verloren. De commissie Vietnam, ingesteld door de centrale kerkeraad der Hervormde gemeente te Soest, bestaande uit me vrouw J. Koldijk-Swart en de heren W. de Berg, G. H. Oldenboom en P. D. H. Schlecht, houdt woensdagavond 29 maart, om 8 uur, in het wijkgebouw „Middelwijk" aan de Talmalaan een ge meenteavond. Dr. C. P. van Andel uit Den Haag zal spreken over „Het standpunt van de kerk tegenover de oorlogvoering in Vietnam". Ter voorbereiding van deze avond is bij de heer W. de Berg, Prins Bernhard- laan 23, een informatie-stencil verkrijg baar, waarin enkele gegevens over de historische ontwikkeling van dit con flict zijn opgenomen. Éénmaal in de maand, op de eerste maandag, zal de Bescherming Bevolking om 12 uur een proefalarm geven. U kunt, als u wilt uw uurwerk daarop gelijk zetten, maar verder behoeft u hieraan geen aandacht te schenken. Bij de politie zijn als gevonden aange geven een blauw lederen want. bivak muts, verzekeringsplaatje N.N.S.-170, regenbroek, bril, wit kinderschaaltje en kabelslot. Aankomen lopen een hond, colly (zwart met wit) en een witte kip. Aankomen vliegen een grasparkiet met blauwe staart. De Stichting Protestants Christelijke Gezondheidszorg „De Wijkverpleging" te Soest bestaat op 1 april zestig jaar. Dit feit wordt herdacht zonder feestgedruis, want het gouden jubileum ligt nog niet zover achter ons en alleen in interne kring zal men aandacht aan dit jubi- lev— besteden. In de loop der jaren is er veel veran derd ten aanzien van De Wijkverple ging, maar niet het doel van de Stich ting: ziekenzorg, ziekenverpleging, kraamverzorging en bijstand bij overlij den. Aan „De Wijkverpleging" zijn twee na men onverbrekelijk verbonden: die van de zusters Truus en Henny. Zij hebben de wijkverpleging in Soest groot ge maakt. Zij gaven inhoud aan het ze genrijke werk en kwamen tijd tekort. Maar zij klaagden nooit. Geen afstand was hen ooit te ver, geen weg te slecht als het belang van de patiënt dat nood zakelijk maakte. Beide zusters verricht ten pionierswerk en men kan, zonder ook maar iemand anders tekort te wil len doen, stellen dat de zusters Truus en Henny de wijkverpleging in Soest gemaakt hebben tot wat deze nu is. Zuster Henny mag het zestigjarig be staan nog meebeleven. Tijdens die in terne viering zullen zeker herinneringen aan vroeger jaren worden opgehaald. „Oranjehof", Prins Bernhardlaan hoek Prins Hendriklaan in 1920 «m - - v Zelfde plaats, nu in 1967 Herinneringen, die zij opschreef in het gedenkboekje, dat het bestuur ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan uitgaf en waarin veel historische fei ten en persoonlijke belevenissen van zuster Henny staan opgetekend. Zuster Henny is dankbaar, dat zij dit nog mag meemaken, vooral als zij terugdenkt aan de strenge winter van 1929. Toen kwam zij vanuit Londen naar Soest en ze was zo „schrieltjes", dat een Soester land bouwer zei: „Die deern het vast de te ring en die blieft hier niet lang". Maar zuster Henny is toch wel „een bliever- tje" gebleken. Zuster Henny begon in 1929 in Soest, nadat wijlen zuster Truus in 1921 haar intrede had gedaan. Naast de gewone werkzaamheden in de wijk, belastte zij zich met de bestrijding van tuberculo se, een niet te onderschatten en moeilij ke taak in die dagen. Beide zusters konden op 1 juni 1954 worden gepen sioneerd, dank zij een door de Soester bevolking bijeengebracht kapitaal. Van hoog tot laag had men spontaan voor beide zusters, die veler sympthie geno ten, geofferd. De opbrengst was er het beste bewijs van, dat zij zich een grote plaats hadden veroverd in de harten van de Soester bevolking. Op 1 april 1907 begon de Stichting met haar taak. Initiatiefnemer was dominee Brandt. In 1906 besloot de toenmalige kerkeraad onder zijn voorzitterschap het werk aan te pakken. Contact met de Baarnse wijkverpleging had tot resul taat, dat een zuster van deze vereniging het werk in Soest ging behartigen. On ze gemeente werd daardoor een aparte wijk van de wijkverpleging van Baarn. Men richtte een spreekkamer in; een huis aan de Burg. Grothestraat werd wijkgebouw. Zuster Zeijlmaker deed haar intrede op 1 april 1907 en daarmee waren de eer ste schreden gezet op de moeilijke weg van de wijkverpleging. Het samengaan met de Baarnse vereniging eindigde op april 1909. Zuster Zeijlmaker keerde toen terug naar haar oude werkkring in Baarn. De kerkeraad zocht steeds nieuwe we gen en stelde zich in verbinding met de Diaconesseninrichting te Utrecht. Daar na wees men in Utrecht bij toerbeurt een zuster aan, die de belangen in Soest ging behartigen. Uitbreiding van het werk (de gemeente nam sterk toe in inwonertal) en de daardoor groeiende zorgen, stelden de kerkeraad dikwijls voor problemen, zodat men besloot de werkzaamheden betreffende de wijkver pleging over te dragen aan een vaste commissie, bestaande uit drie leden van de kerkeraad en drie vrouwen uit de gemeente. Dominee Brandt bleef ook in deze periode de leidende en bezielende figuur. Door de slechte behuizing besloot men de wijkverpleging in een eigen gebouw onder te brengen. Het gebrek aan een magazijn vormde onder meer een nij pend probleem. De commissie kocht het gebouw aan de Middelwijkstraat, dat in 1917 tien jaar na de oprichting van „De Wijkverpleging", officieel in ge bruik werd genomen en dat nog altijd als wijkgebouw dienst doet. De werkzaamheden breidden zich lang zaam uit. In samenwerking met het Wit-Gele Kruis kwamen zuigelingen en kleuterverzorging tot stand. De t.b.c.- bestrijding en daarnaast de reuma- en kankerbestrijding vragen nog steeds de aandacht. Reeds bij de oprichting was de stich tingsvorm gekozen en was de naam „Stichting Nederlands Hervormde Ge zondheidszorg „De Wijkverpleging", uit gaande van de Nederlands Hervormde Gemeente te Soest. Maar in 1959 werd geconstateerd, dat deze stichting niet voldeed aan de wet op de Stichtingen en toen besloot het bestuur de statuten zodanig te wijzigen, dat deze wel aan de wet voldeed. De naam werd op 3 november 1959 ge wijzigd in „Stichting Protestants Chris telijke Gezondheidszorg „De Wijkverple ging". De Hervormde Gemeente van Soest en in 't bijzonder de diaconie, moest deze wijziging goedkeuren. Een Het is al weer geruime tijd geleden, dat het stuntteam van de Konink lijke Luchtmacht, dat als „Whiskey Four" vliegfeesten in binnen- en buiten land opluisterde, door een noodlottig ongeval ophield te bestaan. Dat ongeluk deed toen nogal wat stof opwaaien, want velen grepen die gelegenheid aan om de noodzaak van zo'n stuntteam in twij fel te trekken. Dat zij gelijk gehad heb ben bewijst wel de tussen het ongeluk en nu liggende periode, waarin niemand het stuntteam heeft gemist. Inmiddels is bekendgemaakt, dat de vijf instructeurs die het stuntteam vormen, niet meer beschikbaar zijn voor dit team. Dat is toe te juichen, want nie mand heeft behoefte aan dit stuntteam en nog minder aan ongelukken, die er zouden kunnen gebeuren tijdens nutte loze demonstraties. Jammer genoeg is het niet zo, dat dat niet meer beschikbaar zijn het defini tieve einde van een stuntteam bij de Koninklijke Luchtmacht betekent, want de vijf instructeurs stoppen er alleen maar mee omdat ze door toevloed van leerling-vliegers niet gemist kunnen worden voor instructie. Deze groep, gevestigd op de vliegbasis Woensdrecht, houdt dus op te bestaan en zoals gezegd: niemand zal daar iets van merken. Dat is wel het beste bewijs van de overbodigheid van zo'n stunt team. Al zullen mensen, die hun hart aan de Koninklijke Luchtmacht verpand hebben, er misschien wel anders over denken. Maar ook zij zullen moeten toe geven, dat er geen enkele noodzaak is het team te handhaven, temeer niet na dat het door het laatste ongeluk zo'n gevoelig verlies heeft geleden. Een ver lies, dat niet nodig was geweest en dat veler ogen heeft geopend. Op de vliegbasis Eindhoven is men dit blijkbaar uit het oog verloren, want daar worden ondertussen personeel en materieel bij elkaar gebracht om een nieuwe groep te formeren. Het is de bedoeling, dat deze nieuwe groep alleen voor dit jaar 1967 een stuntteam zal vormen. Het staat nog niet vast met welk type vliegtuig dit team zal gaan vliegen. Er zullen genoeg mensen zijn, die het helemaal niet erg vinden wanneer de discussie over die laatste vraag nog een tijdje in beslag zal nemen. Dat betekent immers uitstel. En we hoeven niet te rekenen, dat er van uitstel afstel komt, gezien de hardnekkigheid, waarmee „men" probeert dit stuntteam in het le ven te roepen maar elke periode, waarin het team niet zal optreden, is winst. Winst voor hen, die deel uitmaken van het team en winst voor de gewone bur ger, die weer een kansje minder heeft een vliegtuig in zijn tuin te krijgen. Waar daarvoor niet de noodzaak aanwe zig is, moet men geen mensenlevens in de waagschaal stellen, zoals bij de Luchtmacht. Want daar krijgt men het idee dat het slechts gaat om persoonlijk succes, en dat oprichting van een nieuw team als een stunt moet worden gezien. KANTMAN moeilijk besluit, omdat de naam „Her vormd" geheel verdween, terwijl het werk sinds 1907 geheel door de Her vormde kerk was geleid. Maar zowel bestuur als diaconie begrepen, dat het beter was om bij de uitbreiding van het werk ook het bestuur uit te breiden en dit niet alleen in Hervormde kring te zoeken, maar hieraan uitbreiding te geven en ook bestuursleden aan te trek ken, die andere kerkgenootschappen ver tegenwoordigen. In de loop van de zestig jaren hebben velen zich zeer ingespannen en ver dienstelijk gemaakt voor de wijkverple ging. Wij zullen nalaten namen te noe men in de wetenschap dat het vergeten van één van de werkers ook de andere, wel genoemde, werkers zou betreuren. Wel memoreren we de actie van enige ingezetenen, met medewerking van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond Soest-Soestdijk, waardoor in november 1962 een plan werd uitgevoerd om te komen tot aanschaf van een auto voor de verpleegsters. Het werd een gran dioos succes, zo zelfs, dat men twee wa gens kon aanschaffen. De zusters Toos en Kitty Kropff, Ge- rie Pluim en Hennie Sijtsma beschik ken thans alle vier over een auto. Dat is een luxe, die de pioniers van vroeger niet kenden. Maar de tijden zijn ver anderd, het werk is zoveel drukker ge worden, de patiënten wonen zoveel ver der. De zusters werken met dezelfde ijver en energie, waarmee de onverge telijke zusters Truus en Henny dat in hun tijd deden. Het ledental van „De Wijkverpleging beweegt zich in stijgende lijn. Het is de hartewens van het bestuur van de ju bilerende vereniging om bij het 60-jarig bestaan nog veel meer gezinnen als lid te kunnen begroeten. Als lid van „De Wijkverpleging", die 60 jaar geleden in Soest onder zo moeilijke omstandighe den een aanvang nam, tot heil en ze gen van de inwoners van deze gemeen te. Bij de vele gelukwensen, die het be stuur ongetwijfeld zal krijgen, voegen wij gaarne ook de onze. De balletvereniging „Soest" geeft op vrijdag 31 maart en zaterdag 1 april een leerlingen-uitvoering in het Vereni gingsgebouw aan de Steenhoffstraat. Een aantrekkelijk programma is samen gesteld, dat ongetwijfeld de moeite waard zal zijn om op één dezer avon den te zien. Kaarten kunt u o.a. ver krijgen bij de heer N. Pouw, Ruben»- laan 27, telefoon 3447.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1