"zo woont u met Top-Form" Sociale mammoetwet Prins ot prinses? A. top onze paas-expositie r op 2e paasdag van 11 tot 5 uur geopend toegang vrij 1 juli treedt arbeidsongeschiktheidswet in werking Werkgever betaalt helft van de premie EEN KENNEDY- DYNASTIE COLLEWiJN PELE TE KOOP? DE WITTE POMPEN aardoiieprodukten MAO'S ROL - Ziekte en ongeval niet langer scheiden Voor Briljanten ringen Autorijschool V.A.M.O.R. - FIAT 850 Staatsrechterlijke aspecten van blijde gebeurtenis Beatrix nakomelingen gaan voor Uw RECORDER staat klaar bij ,-DE O01SDEN SNAAR" Inter biedt astronomische bedragen Verbouw en nieuwbouw „Eikenhorst". Restauratie Emmakerk Voor modern DRUKWERK naar DRUKKERIJ SMIT interieurverzorging Lente Openbare Bibliotheeek 7 Het is nu definitief dat per 1 juli 1967 de wet op de arbeidsongeschlkthcidsver- lekering in werking zal treden. Deze wet, vanwege zijn omvang wel de sociale mammoetwet genoemd, zal de invaliditeitswet, de ongevallenwet, de land- en tuinbouwongevalienwet en de zeeongevallenwet gaan vervangen. Dit omvangrijke staatstuk heeft zovele aspecten, dat het onmogelijk is ze alle in kort bestek te behandelen. Daarom volstaan wij er mee, enkele hoofdlijnen van de wet ln summiere trekken aan te geven. Recht op arbeidsongeschiktheidsuitkering bestaat na een jaar arbeidsongeschikt heid. Het eerste jaar krijgt men dus ge woon een uitkering krachtens de ziekte wet. Daarna valt men onder de arbeids ongeschiktheidswet. Men is verzekerd voor een bedrag van ten hoogste ƒ20.000,Verdient iemand bijvoorbeeld ƒ35.000,en wordt hij voor 80°/o of mee rarbeidsongeschikt bevon den, dan kan hij recht doen gelden op 80 °/o van 20.000, Recht op uitkering bestaat los van de vraag of de invaliditeit veroorzaakt is door een bedrijfsongeval. Een der bedoe lingen van de wetgever is dus om ziekte en ongeval niet langer zo angstvallig te scheiden. Vormde in de ongevallenwet het in de werkzaamheid als arbeider schuilende risico de grondslag, in de wet op de arbeidsongeschiktheid staat het algemeen risico centraal. Het risico, dat men door ziekte of ongeval verhinderd wordt door arbeid in loondienst een in komen te verwerven. Het is de feitelijke arbeidsverhoudingen, waarop de rechtsgrond voor deze verze kering berust. Hiermee wordt de om standigheid erkend, dat degenen die met arbeid in dienst van anderen in hun onderhoud voorzien, gevrijwaard dienen te zijn tegen de gevaren en invloeden, waar hun arbeidskracht van nature aan blootstaat, zodat wanneer die gevaren zich effectueren en hun inkomen uit ar beid geheel of gedeeltelijk verloren gaat, daarin door verplichte verzekering dient te worden voorzien. Verplicht verzekerd Dat het beginsel van het algemeen ri sico centraal staat, blijkt ook uit de ver deling van de financiële last van de ar beidsongeschiktheidsverzekering. Werk nemer en werkgever moeten elk de helft van de premie betalen. De wet brengt een volledige vervanging van het kapitaaldekkingstelsel, dat in de invaliditeitswet (rentekaartwet) is neer- VAN WEEDESTRAAT 40 SOEST - TEL:«36I Hoe populariteit ineens kan omslaan, kan men ook in de V.S. waarnemen, althans een begin daarvan. Twee bladen zijn deze week verschenen The Re porter en Esquire die beide een uiterst fel artikel bevatten tegen de familie Kennedy. Het is duidelijk dat zich een politieke machtsstrijd binnen de Democratische Partij ontwikkelt tussen Robert Ken nedy en president Johnson en in dit verband wordt de opzienbare rede vre- de-in-Vietnam van de senator wel ge zien als de openlijke oorlogsverklaring. Jonhson is bovendien de kwade pier ge worden in het boek van Manchester „De dood van een president", nog meer trouwens door alle rellen die daarom zijn ontstaan tussen de schrijver, de uitgever en de familie Kennedy. Die liepen zo hoog, dat ieder die het boek niet gelezen heeft, nu ook precies weet wat er voor naars over Johnson in staat. Nu is Johnson geen persoon die bijzon der getapt is geworden tijdens zijn pre sidentschap. maar respect voor zijn po litieke bekwaamheid is er wel degelijk. En bovendien is er in de V.S. altijd nog een zekere natuurlijke terughou dendheid om buiten verkiezingstijd al te hard tegen een president te ageren: hij is nu eenmaal de „chief". Naar een dynastie? Dan is vooral over Jackie Kennedy zo veel zoetelijks verschenen dat menige Amerikaan dit verder niet meer lust. De kritische artikelen gaan er op in dat de Kennedy-legende na de dood van de president vakbekwaam door de familie zelf in leven is gehouden en men laat doorschemeren dat de familie aspiraties heeft om een soort dynastie in het leven te roepen, een erfelijk presidentschap. De allure der Kennedy's op het Witte Huis maakte op vele Amerikanen trou wens al een beetje ziekelijke indruk: daar was een stijl die men niet gewend was, een beetje de sfeer van een hof. En nu nog: Robert, die in grote stijl over de wereld reist, alsof hij meer is dan alleen maar een senator der V.S., geen feest of Jackies zuster Lee Radzi- will, een prinses trouwens, geeft de toon aan, enzovoort enzovoort. En Johnson wordt maar als naarling afgeschilderd men krijgt langzamer hand een beetje sympathie voor hem omdat hij door de Kennedy's zo on aardig wordt behandeld. Deze artikelen zijn een aanduiding dat Robert Kennedy bij het vervolgen van zijn weg over de politieke toppen der V.S. last kan gaan krijgen van een weerslag doordat allerlei mensen onder hand wel eens een keer de krant wil len lezen, of naar de televisie kijken, ■ónder dat er een prominente Kennedy voor hun ogen komt. gelegd en voorts een volledige invoering van het omslagstelsel, zoals we dat ken nen bij andere volksverzekeringen (a.o.w. en a.w.w.), waardoor welvaartvaste uit keringen mogelijk zijn. Tenslotte brengt de wet een uitbreiding van de kring van verzekerden door afschaffing van de loongrens ten opzichte van de ver zekeringsplicht. zodat ólle loontrekken- den in het particuliere bedrijfsleven ver plicht zullen worden (voor ambtenaren geldt een andere voorziening). In percentage De uitkering is afhankelijk van de mate van arbeidsongeschiktheid en van het verdiende loon. De arbeidsongeschikt heid zal worden uitgedrukt in een per centage. Deze procedure kent men thans ook reeds bij de interimwet invaliditeits- trekkers, doch daar zijn slechts vier klassen. Bij de arbeidsongeschiktheids wet is het aantal klassen verdubbeld. Is iemand voor 15 tot 25 arbeidson geschikt verklaard, dan heeft hij reeds recht op een uitkering van 10 van zijn loon. De hoogste uitkering is 80 °/o van het dagloon, bij 80 °/o of meer ar beidsongeschiktheid. De uitkeringen zullen dus welvaartsvast zijn, ze worden herzien bij wijziging in de mate van arbeidsongeschiktheid en vervallen bij het bereiken van de 65- jarlge leeftijd. Het invaliditeitsbegrip speelde ook reeds een belangrijke rol bij de bestaande on- F. C. Kuyperstraat 11 - Soest - Tel. 6038 le 10 LESUREN ƒ45,— LOSSE LESSEN 8,50 gevallen- en invaliditeitsuitkering. Een nieuw element is echter, dat de betrok kene buiten staat moet zijn het loon te verdienen dat gelijksoortige arbeiders gewoonlijk verdienen. Wanneer dus iemand als gevolg van een handicap zich niet meer zo produktief kan maken als anders, dan wordt de loonschade opgevangen door een arbeidsongeschikt heidsuitkering. Schatten Voor de medische deskundigen, die de arbeidsongeschiktheid moeten schatten opdat ze in een klasse moet worden in gedeeld, betekent dit een zware taak. In het alles-of-niets-systeem van de oude invaliditeitswet, waar slechts twee klassen waren, was de schatting soms al moeilijk. Toch is de indeling van klassen met overgangen van betrekkelijk kleine sprongen rechtvaardiger. Anderzijds wordt een en ander gecom pliceerder, omdat het voor grensgevallen heel aanlokkelijk wordt een kansje te wagen om in een hogere klasse te ko men. Voorbeeld. Wanneer iemand voor 75 °/o arbeidsongeschikt wordt verklaard, heeft hij recht op een uitkering van 65 °/o van het dagloon. Wordt hij voor 80 °/o invalide verklaard, dan krijgt hij 80 °/o van zijn dagloon. Overigens dient men niet te veei de na druk te leggen op de materiële kant van de wet. Het is natuurlijk prettig een uit kering te ontvangen, wanneer men ar beidsongeschikt is. Maar de verzekerde zal zich het plezierigst voelen, wanneer hij volkomen gezond is. Daarom wordt aan de revalidatie van de arbeidsonge schikte veel zorg besteed. In de artikelen 60 t.e.m. 63 van de wet worden de be drijfsverenigingen bevoegd verklaard de verzekerde in aanmerking te brengen voor voorzieningen tot behoud, herstel of ter bevordering van de arbeidsonge schiktheid. Op Kasteel Groot-Drakenstein wordt een blijde gebeurtenis verwacht. De vraag die talloze Nederlanders met spanning vervuld, is of prinses Beatrix het leven aan een zoon of een dochter zal schenken. Sinds de dood van prins Alexander in 1884 heeft ons koningshuis geen prins van Oranje meer gekend en sedert de dood van koning Willem III kent ons vorstenhuis slechts aangetrouwde mannen. Wanneer de kroonprinses het leven schenkt aan een zoon, dan zal deze mense lijkerwijs later tot het koningschap worden geroepen. Schenkt zij het leven aan een dochter, dan is het allerminst zeker dat deze in de toekomst nog eens kroon prinses en eventueel koningin zal worden. De materie van de troonopvolging is geregeld in de Grondwet en interessant is vooral de grondwetswijziging van 1963 die het z.g. Castiliaanse stelsel volledig in ons land invoerde. Toen men na de verdwijning van het Franse gezag in 1813 stond voor de re constructie van ons staatswezen, was er een vorstengeslacht (de Oranjes) aan wezig, dat door sterke historische ban den met Nederland was verbonden. Hoe moest de erfopvolging worden geregeld? De staatsrechtgeleerde Hogendorp wilde in zijn befaamde Schets aansluiten bij het erfstadhouderschap van Willem IV, dat in 1747 van kracht werd. Toen werd in de resolutie van de Staten van Hol land het stadhouderschap erfelijk ver klaard zowel in de manlijke als vrou welijke lijnen. Ook vrouwelijke dus en daar was alle reden voor. Willem IV had toen wel een dochter (Carolina) maar nog geen zoon. In de grondwetten van 1814 en 1815 werd een uitvoerige regeling voor de erfopvolging gegeven. Belangrijke kern punten waren het eerstgeboorterecht (primo-genituur) en het voorgaan van mannen vóór vrouwen. Over de rechts grond van deze bevoorrechting van de manlijke telgen is in juristenkringen veel te doen geweest. Maar de meeste juristen zagen die in het rechtsgevolg van het huwelijk, dat de vrouwe brengt in een ander geslacht. Voorrang Het probleem der successie is niet over al op de zelfde wijze opgelost. De uit sluiting van vrouwen van de successie, het z.g. beginsel der Salische wet, is nimmer algemeen aanvaard. Dochters zijn volgens de Lex Salica geheel uitge sloten en dat is in ons land nooit het geval geweest. Volgens het Castilaanse stelsel volgt bij gebreke van zoons de oudste dochter op. Tot 1963 had Nederland een soort tus senvorm tussen deze twee stelsels. Een vrouw kon alleen opvolgen, wanneer er in het gehele stamhuis geen man meer te vinden was. Maar in dat jaar werd een grondwetswijziging aange bracht, die de volledige toepassing van het stelsel der plaatsvervulling beoog de. Volgens deze bepalingen zal bij het overlijden van prinses Beatrix nog tij dens het leven van koningin Juliana eventuele kinderen uit het huwelijk van Beatrix voorrang hebben voor de troon opvolging boven de jongere dochters van de koningin. De opvolging in de rechte linie werd dus verruimd en in de zijlinie beperkt. Irene niet Als we de grondwetsartikelen 10 en volgende toepassen op de huidige situa tie, welk beeld krijgen we dan? Zou Beatrix een zoon krijgen, dan zou deze later het eerst voor troonopvolging in aanmerking komen. Krijgt zij een doch ter, dan zou deze pas aanspraak op de troon maken, wanneer Beatrix helemaal geen zoons meer zou krijgen. De zoon gaat altijd boven de dochter. De doch ters van Beatrix hebben echter voor rang boven eventuele kinderen van prin ses Margriet, ook al zou deze wel aan een mannelijke telg het leven schenken. Normaal gesproken zouden eventuele kinderen uit het huwelijk van prinses Irene voorrang hebben boven de kinde ren uit het huwelijk van de jongere Margriet. Maar artikel 17 van de Grond wet bepaalt dat ten aanzien van troon opvolging het aangaan van een huwelijk zonder toestemming van de wetgever gelijk staat met troonafstand. Dat was bij prinses Irene het geval en dit im pliceert dat haar nakomelingen uitge sloten zijn van troonopvolging. Berperking van 1922 In dit verband is het interessant te wij zen op een andere belangrijke grond wetsherziening, te weten die van 1922. Volgens aan de aanvankelijke tekst der Grondwet zou de troonopvolging ge schieden op de wijze van erfopvolging, zolang er nog geen nakomelingen van koning Willem I in leven waren. Pas bij het uitsterven van deze kring van personen zou tot een benoeming van een koning bij keuze worden overge gaan. Aan dit systeem kleefden bezwaren. Zouden koningin Wilhelmina of konin gin Juliana op jeugdige leeftijd zijn overleden, dan zou een of andere verre neef op de troon zijn gekomen. Een vol slagen vreemdeling zou dan Nederland hebben geregeerd. Om zo'n situatie te voorkomen werd in 1922 bepaald dat een koning voortaan slechts door een van zijn naaste ver wanten zou mogen worden opgevolgd. n.1. óf door een eigen nakomeling, óf door een andere tot het stamhuis beho rende verwant van ten hoogste derde graad. De staten Bij het ontbreken van zulk een verwant zou volgens art. 19 der Grondwet de Staten-Generaal (in verenigde vergade ring en dubbelen getale bijeenkomend) een nieuwe koning kunnen benoemen. Het Castiliaanse stelsel wordt in ons land toegepast met handhaving van de in 1922 aangebrachte beperking van de erfopvolging. Stel, dat prinses Beatrix slechts één kind zou krijgen. Dit zou later een huwelijk aangaan waarvoor de wetgever geen toestemming verleent. In dat geval word hij (zij) en nakome lingen van troonopvolging uitgesloten en dan zouden de kinderen van Mar griet het eerst in aanmerking komen. Inter Milaan biedt op het ogenblik de voetbalclub Santos astronomische be dragen om het Braziliaanse voetbalwon der Pele te kunnen kopen. Meer dan 6 miljoen heeft de miljonair Morati, de schatrijke oliemagnaat, die president is van de Milanese profclub, voor Pele over. Dit is inderdaad een fantastisch hoog bedrag, maar de bonzen van Inter rekenen er op dat Pele veel publiek trekt enin het San Siro-stadion kun nen 90.000 toeschouwers, die er nu al leen komen wanneer Inter een belang rijke wedstrijd voor de cup speelt of in het veld verschijnt tegen een van de andere Italiaanse topclubs zoals stad genoot A. C. Milan, Juventus, Napoli of Bologna. Maar Santos heeft zijn grote vedette tot dusver nooit willen laten gaan. Boven dien is het de vraag of Pele in het keiharde Europese voetbal zich wer kelijk zo kan laten gelden. Kopen van Pele groot risico In Italië mogen slechts twee buitenlan ders in de nationale competitie voor een Italiaanse profclub uitkomen. Inter heeft er al twee in de ploeg, te weten de Spanjaard Suarez en de Braziliaan Jair. Er voetbalt nog veel meer buitenlands talent in Italië. A. C. Milan heeft de befaamde Duitse back Karl Heinz Schnellinger twee jaar geleden aangekocht, Napoli ontleent zijn offensieve kracht aan twee Zuidameri- kaanse sterren, de Argentijn Sivori en de Braziliaan Altafini. De ex-Real Ma drid crack Del Sol schittert in de dit jaar zeer sterke Turijnse eredivisieclub Juventus, bij Bologna is de Duitse bin- nenspeler (u kent hem van de wereld kampioenschappen) de grote uitblinker, met naast zich de Deen Harold Nielsen. Dit zijn dan slechts de bekendste bui tenlandse namen, die u in de opstelling van Italiaanse profclubs tegenkomt. Dit seizoen hebben de Italiaanse scouts po gingen in het werk gesteld om nieuwe buitenlanders te importeren. Zo toonden de beide Milanese ploegen grote belang stelling voor de Duitse kanthalf Becken- bauer en ook Eusebio had best een mooie villa in een deftige Turijnse of Milanese buurt kunnen krijgen, als zijn club en hij dat gewild zouden hebben. Nationaal bezit Maar Pele is nog altijd de grootste droom van alle Italiaanse profclubs. Inter, A. C. Milan en Juventus hebben om de beurt Santos zeer hoge bedragen geboden, maar het wilde maar niet luk ken. Indertijd heeft president Quadros Pele al tot een soort nationaal bezit van Brazilië verklaard. Zijn vertrek zou in het land meer emoties oproepen dan de val van welk kabinet ook. Maar toch gaat het Santos dit jaar niet zo voor de wind. In de nationale com petitie, alsook op buitenlandse tournees, speelt de ploe,'4 'maar vrij matig. On langs werd ze in eigen stadion bijna ge klopt door de Hongaarse kampioen Va- sas Boedapest. Met een 2-2 eindstand bleek Santos heel erg tevreden. Bovendien heeft Brazilië zijn reputatie van het sterkste voetballand ter wereld al verspeeld door de matige resultaten tijdens de wereldkampioenschappen in Engeland. Zelfs Pele is niet helemaal de oude. Hij werd dit seizoen wegens ruw spel tweemaal van het veld gestuurd en dat pleit toch ook niet voor het moreel van de befaamde goochelaar en schutter. Te hard? Toch is het zeer de vraag of een Pele in het Europese topvoetbal zijn onge twijfeld fabelachtige technische kwali teiten voldoende zou kunnen tentoon spreiden. Een jaar of tien geleden zou een man van zijn formaat ongetwijfeld ook op ons continent met vrijwel elke defensie gestoeid hebben. Maar het Europese voetbal is harder geworden en veel meer dan vroeger de fensief ingesteld. Inter Milaan is er een schoolvoorbeeld van. Zelfs een Pele zou weinig kans krijgen om door zo'n de fensie heen te breken. Bovendien zal elke defensie tegen een ploeg die Pele in de gelederen heeft, een mannetje op dragen om de Braziliaan de gehele wed strijd te schaduwen. Pele zou het dus onvoorstelbaar moeilijk krijgen en in Italië zelfs nog meer dan in welk ander land ook, want daar wordt het defen sieve systeem het meest konsekwent doorgevoerd. Andere vooraanstaande Braziliaanse voetballers bleken in Europa trouwens ook tegen te vallen. Amarildo van A. C. Milaan is voor zijn ploeg niet de bril- jantse voorwaarts geworden, die men in hem zag. De onvergetelijke Didi, een der uitblinkers van het Braziliaanse elf tal, kon bij Real Madrid temidden van sterren als Di Stefano en Gento zijn draai niet vinden. Daarom is de dure aankoop van Pele een geducht risico. Afgezien van de vraag, of Inter inder daad zal slagen hem te kopen. Het is niet onmogelijk dat het toch een keer zal lukken, want Santos, dat helemaal niet zoveel publiek trekt, investeert al leen in Pele al vele tonnen per jaar en zo'n kostbaar bezit kan een club wel eens te veel worden. Naar aanleiding van een gesprek, dat enkele leden van de diakonie van de Emmawijk in Soestdijk hebben gevoerd met leden van Gedeputeerde Staten van Utrecht over mogelijke verbouw en nieuwbouw van Eikenhorst, het rust- en verpleeghuis aan de Koninginnelaan, uitgaande van de diakonie van de Her vormde Gemeente, heeft het college van G.S. toegezegd zich ter plaatse te zul len komen oriënteren. Tevens bestaan plannen om over te gaan tot restauratie van de Emmakerk. Al vorens hiertoe te kunnen overgaan, is het noodzakelijk dat dit jaar het dak van de kerk hersteld wordt Thans is sprake van lekkage en deze moet uiteraard eerst verholpen zijn voordat men met restauratie van het kerkinte rieur begint. Inmiddels is gebleken, dat de dakpannen in zodanige staat verke ren, dat ze vervangen moeten worden. Eén en ander zal ongeveer 14.000 gulden gaan kosten. De kerkvoogdij vindt dit een respectabel bedrag, maar ziet geen andere oplossing. Ze heeft dan ook het verzoek tot de gemeenteleden gericht of zij bereid zijn tegen een nader overeen te komen ren tevergoeding en aflossingstermijn geld te lenen om de financiële last over een aantal jaren te verdelen. HILVERSUM. KERKSTRAAT 26, TEU 16255 BUSSUM. NASSAULAAN 23, TEL. 13255 de dagen lengen en het licht wil langer komen, het voorjaarsvuur brandt in de knoppen van de bomen, de lentebloemen staan al juichend in mijn vaas, en in mij zelve loert een opgesloten dwaas. zo komt het blijde voorjaar ons opnieuw bespringen, ik ruik de geuren al van tulpen en seringen, er komt een nieuwe lente met een nieuw geluid, en voor de winter is het met zijn grillen uit. maar eer de warme lentetijd is aangebroken, zal ik nog heel wat in mij haard verstoken, koop ik nog overschoenen en een wollen das, want in augustus dan begint de lente pas. Reeds meer dan 25 Jaar het goedkoopste adres voor Bij grote afname van Petroleum of Huisbrandolie no. 1 speciale prijzen- Wij leveren uitsluitend merkprodukten. Steenhoffstraat 36 Romans. Capote, In koelen bloede. Cartland, Christina van Zweden. Christie, In hotel Bertram. Deighton, Begrafenis in Berlijn. Gheorghiu, De onsterfelijken van Agapia. Heming- way, En de zon gaat op. Kaeser, Fi liaal in Parijs. Kafka, Amerika. Marsh, Het noodlottige spel. Searls, Het pelgrimsproject. Simenon, Mai- gret en de familie Peeters. Simenon, Voortvluchtig. Simenon, 45° in de schaduw. Spark, Meisjes met een smalle beurs. Thomas, Onder de leeuw van Venetië. Vier Heemskin deren. Wallace, Renpaarden cn nacht merries. Van de Walle, Een vlek op de rug. Whitnev, Onder twee ogen. Van Zomeren, Terloops te water. Jeugdboeken. Terpstra, Zwemmen om van te watertanden. Jongensra dio. Schmidt, De spin Sebastiaan. Bodenheim, Het regent - het zegent. Moerman, Molt's geïllustreerde wereld geschiedenis. Baker, Snelle jager. Heilbroner, De verjaardagsboom. Van Veen, Kora en haar aap. De muurkranten worden in Peking in dikke lagen van de muren gehaald, rode gardisten zijn weer naar huis en in heel veel opzichten lijkt het of de storm van de culturele revolutie is uitgewoed zon der veel te veranderen, hoogstens een beetje schade die snel hersteld is. Premier Tsjo En-lai treedt weer meer naar voren en hij ijvert er voor om zo snel mogelijk de Chinese samenleving ook economisch weer in vlotte gang te krijgen. Iets wat wel nodig was, want de demonstreren, naar Peking gekomen en anderszins revolutionair doende werkers hebben de produktie er wel wat bij laten zitten. In dat opzicht is de cul turele revolutie zeer duur geweest voor Mao. Vele bestudeerders van Peking menen dat Mao niet in zijn doeleinden is ge slaagd en dat de gematigder figuren als Tsjoe het heft weer in handen heb ben genomen. Een afgang van Mao dus. Andere lezing In Hongkong, waar men een direct uit zicht heeft op de Chinese volksrepubliek, zijn echter ook bladen die de zelfde ge gevens gebruiken om tot een heel andere conclusie te komen. Ze wijzen er op dat volgens de boerenkalender nu de maand van de insekten is begonnen, waarin voorbereidingen voor het zaaien vereist zijn die men slechts kan nalaten op straffe van een slechte oogst. Niemand weet dat beter dan Mao, die zeker geen misoogst zal wensen waar door of in zijn rijk honger zou gaan heersen, of de regering genoodzaakt zou zijn net als een paar jaar terug kostbaar goud in te wisselen voor Canadees graan. Volgens deze redenering is er geen spra ke van dat Mao heeft moeten wijken voor iets of iemand: hij heeft alleen Tsjoe opdracht gegeven de rode gardis ten naar huis te sturen om de oogst zonder schade binnen te halen, waarbij het leger naar traditie een handje mee helpt. Het kan nu trouwens ook wel weer even kalm aan, want de natie heeft zijn in jectie in revolutionair élan weer gehad en kan daarop voorlopig wel weer voor uit. Nawerking Ook als niet meer dagelijks lieden wor den afgezet en anderen op muurkranten aangeklaagd werkt dit kleine jaar van culturele revolutie nog wel een tijdje door. En Mao's gezag aldus deze re denering is groot genoeg dat hij ver jaagde figuren gewoon weer terugroept; de korte „strafperiode" beëindigen met een soort gratie kan slechts de terug gekeerde dankbaar maken dat hij toch weer uit de woestijn is, wat hem in de komende jaren er wel van zal weerhou den zelfs maar in het geringste minder revolutionair elan te tonen dan Mao zijn rijk wil inprenten. Het is een redenering die voor rechttoe rechtaan denkende westerlingen mis schien een beetje merkwaardig is, maar er zijn wel meer vergissingen gemaakt met de psychologie der Chinezen door westerse waarnemers. Het is in ieder geval wel verstandig niet te grif te ge loven dat de rol van Mao al weer zo'n beetje is uitgespeeld. l

Soester Courant | 1967 | | pagina 3