FUGERS RIJWIELEN Rusland 50 jaar Sowjet-Unie WEGENS VAKANTIE GESLOTEN Peugeol sport tourrijwiel, 5 versn. 199,75. Peugeot vouwfiets 235,— J. HOPPENBROUWERS PASSEN UW ZOMERKLEREN U NOG Van de Ven's Boekhandel PHILIP MOET ZIJN MOND HOUDEN! KLEINE ZELFSTANDIGEN E N M 0 B E U kunt niet alles weten Autorijschool VAN BUUREN FANFARES VOOR DE STRIJD IN DJIB0ETI Vermageren in het voorjaar om straks in badpak te kunnen verschijnen Maar bezit voor u begint van 27 maart t.e.m. 1 april. Ontwikkeling- en saneringshulp voor Honderden aanvragen stromen binnen Reeds 4.000 aanvragen Dc Russen vieren dit jaar het gouden jubileum van de „Oktobcr-rcvolutie", maar deze revolutie zette in in dc maartdagen. Deze eerste revolutie, het voorspel van de grote omwenteling had het spontane karakter van een „happening". Er was niets georganiseerd. En Lenin zat nog in Zwitserland. Voor iemand er op bedacht was, was dc Czaar van zyn troon gestapt en Rusland een republiek! Het enig verbazingwekkende in de Rus- Het volk haatte de Czaar niet. Het ver- sische revolutie mag heten, dat ze zo lang was uitgebleven. Reeds in het begin van de eeuw was gebleken, hoe door en door verrot het systeem was, toen de imposante, Rus sische beer het moest afleggen tegen de Janpanse terrier. Toen honderdduizen den soldaten ellendig omkwamen in het verre oosten, toen heel de Russische vloot door de Japanners in elkaar werd geschoten. Toen reeds bleek hoe corruptie, vriend jespolitiek en tirannie het staatsgebouw ondermijnden. Goederentreinen met eten en munitie verdwaalden op zij sporen, omdat de treinen met vriendin netjes en champagne voor de officieren voorang hadden. De munitie van de Russen was veel slechter dan die van de tegenstander. Intrigues aan het hof namen de plaats in van beleid. En het Russische volk, boeren en arbeiders, leed armoede, was onmondig, werd in bedwang gehouden door politie en ko zakken. Slavenvolk. Vrijheid bestond niet. Men kon midden in de nacht door de politie uit huis worden gehaald. De hele procesvoering was schriftelijk, van een rechtsgeding was geen sprake. Tienduizenden gingen op transport naar Siberië, vaak onder ellendige omstandigheden. Vrouwen en kinderen werden niet gespaard. Men kon daar jaren zitten, werken onder een dodelijke temperatuur in de ver schrikkelijke mijnen, zonder te weten waarvoor men veroordeeld was. Telkens weer onstonden revolutionaire groepen, die terreur met terreur beant woordden. Vorstelijke personen, minis ters, officieren werden belaagd door bomaanslagen, waarop de terreur nog weer werd toegespitst. De kerk was door de Czaar onder lei ding geplaatst van een ambtenaar, de opperprocureur van de Heilige Synode, en daarmede eenvoudig een verleng stuk van de Staat geworden. Aan het Hof vierde Raspoetin, die de aan haemophilie lijdende kroonprins ge nas, zijn triomfen als vertrouwensman van een bigotte keizerin en haar hy sterische hofdames. Vadertje Czaar. De Czaar was een man als een plaatje. Een knappe man, met het gezicht van een heilige. Hij was een zeer vroom man en had zijn volk lief. op zijn ma nier. Maar hij kwam nimmer met dat volk in aanraking, had geen benul van wat onder dit volk leefde, liet zich ra den door zijn hofkliek. Soms, als het wat al te gevaarlijk werd, deed hij een concessie, om die weer in te trekken als het met een sisser scheen af te lo pen. eerde hem. Hij was een bijna goddelijke figuur. Tot het laatste toe leefde het in een blind vertrouwen dat als „Va dertje" alles wist, hij wel zou ingrij pen en zijn geknecht volk verlossen. Maar Vadertje wist niet, en wilde ook niet weten. Tijdens de Eerste Wereldoorlog leden de Russen, ondanks de doodsverachting der soldaten, ontzettende verliezen. Zes honderdduizend man verdwenen, dood, gewond of gevangen. De economie kreeg de zwaarste klap pen. Er kwam broodgebrek. Urenlang stonden de mensen in de rij. Tenslotte gingen ze demonstreren, zeer vreedzaam. Maar het kwam tot vechtpartijen. Po litie en kozakken traden op. op de be kende wijze, Tweehonderd doden in een dag. Toen sloeg de vlam in de pan. Revolutie. Het Pawlowsky-regiment weigerde op het volk te schieten. Het regiment Wo- linsky volgde. In Sint Petersburg lie pen de zaken uit de hand. De Czaar, vanuit zijn hoofdkwartier, wist maar één beproefd middel: dc Doema, de zo genaamde volksvertegenwoordiging, moest ontbonden worden. Maar Alex- ander Kerensky zorgde er voor, dat de Doema bleef vergaderen niet alleen, maar een voorlopige regering vormde. De soldaten in Sint Petersburg stelden zich, met hun officieren, achter de Doe ma. De militaire commandant van de hoofdstad telegrafeerde de Czaar, dat hij moest aftreden. En de Czaar be kroonde zijn image van slappe figuur en trad af. Zonder slag of stoot. Rusland was een republiek! Het democratische idealisme van de re volutionairen van het eerste uur was echter niet opgewassen tegen de vast besloten doelmatigheid der bolsjewiki onder Lenin en Trotsky. Ze wilden te veel opeens, ze kregen onderling ruzie, en Ruslands kans om een democratische staat te worden ging voorbij. De tweede revolutie, de Oktober-revolutie, bracht alle macht aan de arbeiders- en solda- tenraden. Rusland werd de Sovjet-Unie. En de Czaar en zijn hele familie werd ver moord. Iedereen heeft genoeg van de winter, iedereen krjjgt behoefte zich te vernieuwen. Voor menigeen zal het daarby niet alleen om de garderobe gaan, tal van mensen zullen ook iets aan de correctie van hun figuur willen doen. In de afgelopen maanden is er immers weer veel te veel gegeten en van het nemen van voldoende lichaamsbeweging is er in die tijd ook al niet veel gekomen. Nu een vermageringskuur volgen komt voor velen wel in aanmerking. Met zieke nieren, met een hart dat niet sterk is, met darmen die niet normaal werken of met een bloeddruk die te hoog is, moet men wel eerst de eigen dokter raadplegen alvorens op eigen gelegenheid een poging te wagen door middel van dieet wat slanker te wor den. Alleen degenen die niets mankeren, kunnen zonder voorbehoud aan een dieet beginnen, zoals dat hieronder zal wor den beschreven. Maar eerst nog even dit: wie moet er nu eigenlijk vermageren, wie is er te dik, hoeveel moet de weegschaal wèl en hoeveel moet hij niet aanwijzen. Wie is zwaarlijvig Voor het gemak wordt er vaak gezegd dat een mens zoveel kilogrammen mag en moet wegen als zijn lengte in centi meters boven de meter is. Dus: iemand van 1,65 m kan ongeveer 65 kilogram of 130 pond wegen. In zijn algemeenheid is deze grondregel zeker juist: alleen, een pondje meer of SOESTERBERGSESTRAAT 53 SOEST TELEFOON 2419 Mond houden! heeft men Prins Philip van Engeland (beter gezegd: de Hertog van Edinburg) toegebeten. Hy heeft geen recht van spreken. h(j is een nietsnut, liy verteert het geld van dc staat en daarenboven is hjj een vreemdeling en heeft hij over Britse zaken geen mening te uiten. Wat heeft Philip gedaan, dat iedereen, de sensatiepers voorop, zo over hem heen valt? Philip, de echtgenoot van Koningin Eli- sabeth, heeft gezegd, dat hij het beu is altijd maar excuses aan te voeren voor alles, waarin zijn land te kort schiet. Nu. Engeland schiet in vele opzichten tekort en dat weet iedereen. Het heeft de boot gemist, vergeten de bakens te verzetten toen het getij van het Ge menebest verliep. Het voelde zich te goed voor de E.E.G. en stichtte een eigen Vrijhandels-associatie, die geen succes werd. Het is technisch in vele opzichten achtergebleven. Stakingen zijn aan de orde van de dag, orders kunnen niet op tijd worden uitgevoerd, de vak bonden zien er op toe, dat automatise ring geen voordeel brengt en dat veel meer mensen in een bedrijf werken (of staken) dan noodzakelijk is. „Ik ben het beu!" Philip is in Engeland volstrekt niet méér dan: de man van de koningin. Als zodanig heeft hij geen andere sta tus dan die van boegbeeld. Eerste ste nen leggen en wisselbekers overhandi gen en zorgen voor vlagvertoon in het buitenland, dat zijn zo zijn taken. Maar tijdens dit vlagvertoon komt hij met allerlei mensen in contact, die hem las tige vragen stellen over het hoe dat daar nu eigenlijk zit in Engeland. En nu heeft hij het maar eens ronduit gezegd tot zijn landgenoten: jullie moe ten zorgen, dat dit uit is. Jullie moeten orde op zaken stellen. Zorgen dat je weer nummer één wordt. Dan behoef ik niet langer allerlei uitvluchten te zoeken voor jullie fouten. Maar dat had hij niet mogen zeggen! En de pers voorop (hij heeft zich bij de journalisten nimmer populair weten te maken, integendeel!) hebben het hem voor de voeten geworpen. Hij leeft op de zak van de Staat! Hij voert zélf niks uit! Laat hij gaan werken voor zijn broodje! Onbillijk zijn die verwijten, want men maakt erg veel drukte rond het Ko ningshuis en zou zich geen raad weten als er geen erfgenamen waren. Dat kan nu eenmaal niet met alléén een Ko ningin. Battenberg Het verwijt, dat Philip „maar" een vreemdeling is, werpt allereerst een hel der licht op het Britse superioriteits besef. Maar het is, hoewel in feite juist, al evenzeer onbillijk. Inderdaad, Philip is in Griekenland geboren, hij is een loon van prins Andreas van Grieken land. Het Griekse koningshuis is van Deense oorsprong en Philips moeder was een Duitse, de prinses Von Battenberg. Het Duitse Battenberg is in het Engels Mountbatten en die naam krijgt al een veel bekender klank. Een Battenberg was het, die opklom tot Eerste Lord van dc Admiraliteit, maar tijdens Wereld oorlog moest aftredenals Duitser. Hij veranderde toen de familienaam in Mountbatten. Hij deed dat tegelijk met het Britse Vorstenhuis, immers ook „van Duytsen bloet", dat de familienaam Von Sach- sen-Coburg-Gotha veranderde in Wind- sor. De zoon van Mountbatten klom in dienst van het Britse Rijk nog hoger dan zijn vader en speelde in Wereldoorlog II een hoofdrol als naaste medewerker van Churchill. Lord Louis Mountbatten, oom van Prins Philip, was de laatste Onder koning van India. Philip is geheel in Engeland opgevoed, diende bij de Britse Marine, had even eens ongetwijfeld een hoge post gekre gen, vooral door zijn capaciteiten, maar toen kreeg zijn leven een gans andere richting doordat hij huwde met (toen nog) prinses Elisabeth. Juridisch is Philip van vreemde oor sprong. hoewel hij natuurlijk allang Brits staatsburger is, maar hij is in hart en nieren minstens zo veel Engelsman als degenen, die hem thans bekritiseren. Geen makkelek mens Philip is niet zo'n makkelijke man. Hij is eigenlijk te begaafd voor dit baantje. Hij lijkt op zijn voorganger, de Prins- Gemaal van Victoria, maar die kon in die tijd nog uitgroeien tot de Macht achter de Troon. Nu is dat onmogelijk. Philip heeft in de koninklijke huishou ding een beetje moderne efficiency in gevoerd. Hij heeft besloten, dat de ko ninklijke kinderen gewoon naar school zouden gaan. Hij wordt beschouwd als de man, die het aan het Hof voor het zeggen heeft, vooral daar de Koningin zo weinig zegt. Hij heeft maling aan wat de kranten schrijven en dat nemen de kranten hem kwalijk. Hij heeft niet zo'n beste pers. Maar Philip is er ook de man niet naar om zich te buigen voor de storm, die thans over hem heen gaat. Hij zal daarbij gesterkt worden door en in de overtuiging, dat hij helaas! maar al te zeer gelijk had. Het is voor Engeland en de Engelsen te hopen, dat ze zijn gelijk op tijd er kennen. minder doet er in dit geval niet toe. Een gewicht van 70 kilogram is bij de gegeven lengte echter te veel, terwijl 60 kilogram te weinig zou zijn. Meestal is het helemaal niet moeilijk te zeggen of iemand te dik is want dan gaat het om een overgewicht van 10, 15 of 20 kilogrammen; dan is het zelfs zonder wegen al duidelijk dat het hier om een geval van zwaarlijvigheid gaat! Dc tieners Op die algemene regel van „centimeters boven de meter" moet voor heel jonge meisjes vaak een uitzondering worden gemaakt. Zulke tieners kunnen wel eens erg licht van gewicht zijn zonder dat er gezegd kan worden dat ze te mager zijn: bij een lengte van 1.65 m worden bij zulke kinderen vaak gewichten van slechts 60 kilogram gevonden. Een gezond mens mag gerust een snel werkend vermageringsdieet gedurende enige weken volgen, mits dit zeer pre cies wordt uitgevoerd. Dat wil zeggen: een beetje meer nemen dan er in staat is niet zo erg, minder nemen dan is voorgeschreven levert gevaren op. Wie meer neemt, vertraagt vanzelfspre kend wel de verlangde resultaten, het duurt dan langer voordat de vermage ringskuur effect sorteert; wie minder neemt maakt van dit dieet een soort hongerkuur en dat is beslist verkeerd. Een basis ONTBIJT: 1 gekookt ei, 1 appel, 1 si naasappel, 1 beker karnemelk (mag ook om 11 uur), 1 tablet vitamine C, 1 ..parel met vitamine A en D. Wat an dere dranken betreft: zie beschouwing hieronder. 11 UUR: Karnemelk als deze bij het ontbijt niet is genomen, anders desge wenst koffie (zie eveneens hieronder). LUNCH: schaaltje rauwe andijvie met biet en citroensap (geen olie of mayo naise!). Desgewenst flinke portie ge kookte vis met fijngesneden peterselie. Een appel. Wat dranken betreft: zie hieronder. 4 UUR: Naar behoefte een van de toe gestane dranken. AVONDETEN: Een beker groentenbouil- lon of sap van 2 sinaasappelen of bouillon van mager vlees. Flinke portie gekookte groenten (zonder boter, zonder sausje!) met 1 eetlepel gistvlokken. Des gewenst 100 gram mager vlees, bijvoor beeld biefstuk (zonder de jus). Géén aardappelen! Magere yoghurt als nage- KERKSTRAAT 3 SOEST TELEFOON 2030 recht, anders ongeveer anderhalve be ker karnemelk. Verdere dranken: zie hieronder. 9 UUR: 2 rauwe wortelen of een vrucht. Variaties Op dit standaardmenu kunnen desge wenst enkele variaties worden aange bracht. Zo is het b.v. geoorloofd lunch en avondeten om te wisselen. Het is ook toegestaan slechts één of tweemaal per week vis te eten en in plaats daarvan op de andere dagen een geschikte vleessoort te nemen. Het ei kan geklutst worden of in de bouillon worden verwerkt of hardgekookt door het slaatje worden gedaan. Als spiegelei of als omelet is het verboden want dat is te vet. Verder kunnen de worteltjes van 's avonds omgewisseld worden met het fruit van 's morgens. Sommige mensen zeggen dat dit hun beter bekomt. En dan nog iets anders: als men vlees wil eten (en dat is wel aan te bevelen want uitsluitend op vegetarische wijze verma geren en daarbij de gezondheid niet schaden is vrijwel ondoenlijk) is het heel goed ook eens een keertje gekookte lever of nier te gebruiken. De groenten Zoals al duidelijk zal zijn geworden: de hoeveelheden groenten mogen zeer ruim zijn, daar mag men zijn maag naar hartelust mee vullen. Bij het ge bruik van die groenten, rauwe zowel als gekookte, moet men zoveel mogelijk va riatie aanbrengen, evenals bij het vlees en de vis. Neem de groenten die het seizoen biedt: vooral verse spinazie en (veld)sla zijn geschikt, verse andijvie eveneens. Er kan geen bezwaar tegen gemaakt wor den als er diepvriesprodukten worden gebruikt, die groenten hebben dezelfde waarde als verse. En wie dit snelwerkende dieet niet aan durft of er geen zin in heeft, mag er per dag een plakje roggebrood en een sneetje bruinbrood, met zeer weinig bo ter aan toevoegen. Ook dan nog is er toch al aardig gauw resultaat te zien. Wie het nog meer op z'n gemak wil doen, die neemt de dubbele hoeveelheid brood. Dan moet men echter wel weten dat men deze kuur een paar maanden vol zal moeten houden om een behoor lijk effect te bereiken. Niet snoepen Snoeperij en alcohol, in welke vorm ook, zijn tijdens de kuur absoluut ver boden. Een gezond mens mag bij de opgesomde vermageringsgerechten wel onbeperkte hoeveelheden vocht tot zich nemen als het maar geen dranken be treft die dikmakende bestanddelen be vatten. Zo komen we dus op de dranken. Het parool is: geen suiker en geen vet, ook niet het vet van gewone melk of van room. Een kleine uitzondering zou ge maakt kunnen worden voor de lief hebbers van een kopje koffie met wat melk. Wie toch al moeilijk buiten z'n bakje troost kan, zou er onder deze omstan digheden wel eens extra behoefte aan kunnen hebben: één kopje koffie per dag dan met wat zoete melk (of wat meer kopjes met taptemelk!) maar altijd zonder suiker. Betere dranken Wie zich eenmaal aangewend heeft pure thee, of thee met een paar druppels citroen te gebruiken, bemerkt al spoe dig dat ook deze dranken prettig sti mulerend werken en het dieethouden vergemakkelijken. Ook mineraalwater is toegestaan en dat is een drank die aangenaam smaakt. Moet er nog extra gezegd worden dat limonade, cola, chocolade, zoete vruch tensappen behoren tot de dikmakende dranken en dus niet in aanmerking ko men? In elk geval moet er wèl worden ge zegd dat de bij de dieetmaaltijden ver melde hoeveelheden karnemelk of ma gere yoghurt beslist moeten worden gebruikt. Doet men dit niet dan wordt men slap en ziek. doet men het wel, dan voelt men zich dagelijks frisser en kwieker worden. Een paar leefregels Tot slot: wie het bovenbedoelde dieet op nauwgezette wijze volgt kan de ge wone bezigheden blijven vervullen. Op geregelde tijden eten en ook slapen is hoogst gewenst. Het gewicht moet op zijn minst eenmaal per week worden gecontroleerd, steeds onder de zelfde omstandigheden (zelfde tijd, zelfde kle ding). Aan sport gaan doen, als men dat niet gewend is, verdient tijdens het volgen van de vermageringskuur géén aanbe veling. Tweemaal per dag een wande ling van bijvoorbeeld een kwartier is daarentegen heilzaam. ..Myn jaarlijkse inkomen lag dc laatste twee jaar niet boven de ƒ5500, „Door de vestiging van een grootwinkelbedrijf vlak btf ons in de buurt is de omzet van myn zaak in één jaar gehalveerd..." „Ik heb een maagoperatie ondergaan en kan niet meer de gehele dag langs de weg ryden. Van hetgeen ik verdien kan ik niet meer bestaan". Dit zijn enkele zinsneden uit de honderden brieven, die de laatste weken zyn binnengestroomd by de Stichting Ontwikkeling en Sanering voor het midden- en kleinbedrijf. Woorden, die getuigen van de grote nood, waarin zovele kleine zelf standigen zyn geraakt. „Het is nog erger dan wy hadden verwacht" zegt de heer H. Post, algemeen di recteur van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Sinds kort bestaat voor middenstanders en kleine zelfstandigen de mogelijkheid om via het saneringsfonds voor 't mid den- en kleinbedrijf ontwikkelingshulp te ontvangen. Voorts kunnen zelfstan digen die een bepaalde leeftijd hebben bereikt en wier inkomen beneden een Eon moment uit öe Kenmore T.V. film, die U regelmetlg op het scherm ziet. Een manchet met een onderscheiding. De manchet van een Kenmore Spanofix overhemd! Een prachtig overhemd - een practlsch overhemd. Want hoe U het wast en hoe U het droogt: de extra versterkte boord en manchetten blijven altijd perfect I Van Weedestraat 80-82 Soestdijk SHIRTS DIE ZICH ONDERSCHEIDEN vastgestelde grens is gebleven, hun be drijf vrijwillig beëindigen. Zij hebben dan recht op een maandelijkse uitkering. „Pas in juni kunnen wij de eerste uit keringen geven" vertelt de heer Post. „Maar voor 1967 is ons door de regering slechts een bedrag van 6 miljoen gulden toegewezen. Met het totale project van ontwikkeling en sanering is, zo schat ik, echter wel 250 miljoen gemoeid. Inderdaad stemt het aantal aanvragen om hulp overeen met onze sombere ver wachtingen. Binnen een maand hebben wij al bijna vierduizend brieven ont vangen. Bij deze brieven zijn er slechts een stuk of zeventig waarin om ontwik kelingshulp wordt gevraagd. De over grote meerderheid van de aanvragers wil hun zaak likwideren. Overigens stro men nog elke dag tientallen brieven bin nen zodat het aantal aanvragen om hulp ongetwijfeld nog sterk zal oplopen." Wat is ontwikkelingshulp? De heer Post schat dat er op het ogen blik zo'n 50.000 kleine zelfstandigen in ons land zijn, wier inkomen zodanig is dat zij voor eventuele hulp in aanmer king komen. „Een deel van hen wil ech ter kost wat het kost zelfstandig blijven en heeft geen behoefte aan sanering. Het is natuurlijk niet onmogelijk, dat ook deze zelfsandigen door de nood gedre ven op den duur bij ons zullen aanklop pen. Een deel kan overgeschakeld wor den naar een andere branche en komt voor ontwikkelingshulp in aanmerking." Wat verstaat u precies onder ontwikke lingshulp? „Deze hulp kan bestaan uit financiële bijstand, de een of andere soepele kre dietvorm of uit bedrijfstechnische of be drijfseconomische faciliteiten. Daartoe wordt de situatie in het betrokken be drijf bekeken door een deskundige. Wij hebben veertien regionale commissies, waarin leden van de Kamer van Koop handel, deskundigen uit het midden- en kleinbedrijf en mensen van het Borg stellingsfonds zitting hebben. Deze des kundigen bekijken op wat voor een ma nier het bedrijf economisch zoveel ster ker kan worden gemaakt, dat het re delijkerwijs de moeilijkheden kan over winnen. Moedeloos Blijkens de binnengekomen brieven ver keren vooral de levensmiddelenbednj- ven in ernstige moeilijkheden. Alleen in 1966 al zijn er in ons land 1700 van der gelijke bedrijven opgeheven. Vooral de grootwinkelbedrijven en de supermarkten onttrekken veel koop kracht aan de kleinere winkels. Niet al leen talrijke kruideniers, maar ook melkzaken en groentewinkels worden hiervan de dupe. De koopgewoonten van de mensen zijn in de jaren na de twee de wereldoorlog sterk veranderd. Tal rijke huismoeders doen hun inkopen in het een of andere koopcentrum. Zij be schouwen dat als een gezellig uitstapje en mijden bewust of onbewust de klei nere winkels. .Opvallend is het aantal kleine zelf standigen dat wegens ziekte genoodzaakt is het bedrijf te beëindigen, vertelt de heer Post. Deze bedrijfjes beschikken uiteraard niet over de financiële reser ves om zich personeel te kunnen per mitteren zodat de gezondheidstoestand van de eigenaar een doorslaggevende factor wordt. Overigens ben ik er van overtuigd, dat niet alle zelfstandigen die om sanering vragen, hun bedrijf wer kelijk zullen sluiten. Bij velen overheerst een grote dosli moedeloosheid, die hen er van weer houdt naar nieuwe mogelijkheden te speuren. Wanneer zij op deze mogelijk heden worden attent gemaakt door onze deskundigen en er een passende steun bij ontvangen, zullen zij vermoedelijk weer verder kunnen. Vingertoppen die ruw geworden zyn van het werken, worden afgeschuurd met een toiletpuimsteentje en flink dik in de crème gezet. Slaap die nacht liefst een keertje met oude katoenen hand schoenen aan, dan zullen de vingertop pen in één nacht weer zacht en blank zijn. Wanneer u erg moe bent, ga dan even op uw rug liggen en maak met de be nen de fietsbeweging; al het bloed loopt weer naar boven en u voelt zich weer helemaal fit. De tuit van een theepot maakt men schoon door haar met vochtig zout vol te stoppen. Dit een nacht laten staan en daarna kokend water door de tuit gie ten. Soep die te zout is, redt men door er wat rauwe schijven aardappel aan toe te voegen. Ranzig worden van olie voorkomt men door een paar druppels alcohol in de fles te doen en deze daarna goed te sluiten. Raffia wordt gereinigd met tetra. Nooit met water, daar het voorwerp dan krimpt. Men voorkomt een onderkin door zon der op een heel slap kussen te slapen. Lanolinevlekken verwijdert men met 10 LESUREN ƒ65,— MET DE NIEUWSTE V.W. 1300. Laanstraat 20 Telefoon 4685 Frans Oost-Afrika wil deel uit blijven maken van het Franse rijk en De Gaulle heeft die trouw direct beloond met de toezegging dat het gebied dan intern zelfbestuur krijgt. Daarmee lijkt alles in orde en is tevens de smaad uitgewist die president De Gaulle vorig jaar on dervond toen hij op zijn wereldreis in Djiboeti werd beschimpt door een de monstrerende menigte. Maar zo simpel ligt het toch weer niet De meerderheid in de stembus kwam voornamelijk van de buiten Djiboeti le vende Afars, die minder voor Parijs ko zen dan wel tegen het vooruitzicht dat het land hetzij deel uit zou gaan maken van Somalië, hetzij van Ethiopië, de twee buurlanden die beide een begerig oog slaan op dit kleine gebied. Was nee gezegd, dan waren de Fransen zonder meer weggetrokken en het on afhankelijke landje had dan geen cent hulp meer ontvangen uit Parijs. (Dat kan men weten van bijvoorbeeld Guinee, dat ook niet verkoos bij het Franse ge menebest te blijven na zijn onafhanke lijkheid en dat door Parijs deswegen gestraft werd met het uitblijven van iedere hulp). Alleen zouden de Afars het ook niet kunnen opnemen tegen Soma lië, dat meent dat dit Franse gebied net als vroeger Britse en Italiaanse tot de staat Somalië behoort. En de Ethiopiërs, die ook al overhoop liggen wegens grens kwesties met Somalië, zullen niet toe staan dat hun enige en belangrijke ha ven Djiboeti in handen komt van een vijand. Het zit er dik in dat de Somaliërs nu de naar hun mening onderdrukte stam genoten willen gaan bevrijden, zodat Frans Oost-Afrika het slagveld van zijn buren gaat worden. Een weinig opwek kend begin van een nieuwe fase in het bestaan van dit stukje Frans gebied in Afrika. en in Aden Ziet het er aan de zuidelijke oever van de monding van de Rode Zee dus naar uit dat het tot strijd komt, aan de noor delijke oever is dat al zo. In Aden en de Zuidarabische federatie daaromheen, wordt de ene aanslag na de andere ge pleegd. Niet alleen op de Britse mili taire posten, maar ook door Arabische groeperingen op elkaar. De Britten willen hier weg en hebben voor elkaar gekregen dat een paar do zijn kleine sjeikdommen rond Aden en de stad zelf een federatie gaan vormen. Echter, de bewoners va nde stad Aden voelen daar niets voor. Velen zijn eigen lijk Jemenieten en wensen dat Aden met omgeving ook een deel wordt van Jemen. Een standpunt dat president Nas- ser, de eigenlijke heerser in Jemen, van harte deelt. Niet alleen tot ongenoegen der Britten, maar ook tot ergernis van koning Feisal van Saoedie-Arabië. Een Brits vertrek is vrijwel een garan tie dat uit de terreur van nu een stuk oorlog voortvloeit met Egyptische, Saoe- die-Arabische, Jemenietische deelnemers naast de verschillende inheemse groe pen. Daar dreigt een bloedige chaos en men kan het zich voorstellen dat de Britten weinig lust hebben geld cn bloed te offeren om die te blijven bedwingen. Een commissie van de Ver. Naties gaat een kijkje nemen. De samenstelling daarvan met een trouwe Nasservriend als Gabon doet al twijfelen of die tot een zinnig resultaat komt. Eigenlijk no dig zou zijn dat de V.N. hier gaan op treden als ordebewaarders. Maar daar voor ontbreekt het de volkerenorganisa tie aan middelen. Bovendien zou zij er vermoedelijk ook niet voor voelen als er wel blauwhelmige soldaten beschik baar waren, want het zou een politie taak zonder einde worden: net als in Jemen zelf zou de felle en gemene strijd vele, vele uitzichtloze jaren gaan «luren.

Soester Courant | 1967 | | pagina 5