BELGIE - HOLLAND DE GAULLE NAAR HET SOCIALE FRONT 16 april in Antwerpen Burgerlijke stand Eerste Gooise Kleding Verhuur ADAM UIT HET PARADIJS GARAGE STAM DRINKT U OOK EEN KANDEELTJE OP DE GEBOORTE VAN HET PRINSEKIND Krabbels van Kneüs GEEN VIETNAM Tevens prestigeslag tussen Ajax en Anderlecht Eerste Soester Begrafenis-Onderneming gelegenheidskleding Renault «lealer Kabinetsformatie \dtijd goed-! j Vleesverkoop Geen voorrang Utrechtse Bosbrandweer Vereniging Ned. Vrouwen Electr. Ver. Drie auto's zwaar beschadigd Miseries finalist Goed voor de huid het gehele jaar door Arti-shock Projectie-avond Science Fiction Ouderavond van de Margrietschool KOM WASSEN BIJ DE Een kenmerk van de derde en vierde Franse republiek was steeds een over vloed aan stakingen en tot vechten hoog lopende arbeidsgeschillen. In zekere zin begint De Gaulles vijfde republiek der gelijke trekken te vertonen. Wekenlange stakingen bij een kunstvezelfabriek in Lyon, sluiting van de vrachtwagenfa briek Berliet, idem van een werf in Saint Nazaire, werktijdverkortingen in de mijnbouw, protestacties van de wijn boeren vooral maar ook andere groepen. Zo nu en dan wordt daar een staking van het spoorwegpersoneel, van het stadsvervoer van Parijs en van de elek triciteitscentrales tussen door gegooid. Voor een deel gaat het hier om een in ternationaal verschijnsel van recessie, waar Duitsland en Nederland bijvoor beeld weer aan ontgroeien, maar dat in Frankrijk wat later is ingezet. Voor een ander deel echter zijn het konsekwen- ties van de buitenlandse politiek van De Gaulle: de mijnbouw zou het gemakke lijker hebben als niet bij contract Rus sische kolen werden geïmporteerd, de wijnboeren zouden met minder over schotten zitten als Frankrijk zich niet tot afname van Algerijnse wijn had ver plicht. En dan komt daarbij dat in de voorbije periode van economische bloei de werk nemer er minder op lette dat de rege ring voor sociale maatregelen zelden warm liep. Nu er werktijdverkortingen worden ingevoerd, fabrieken wegens re organisatie gesloten worden, andere be drijven hun werkzaamheden inkrimpen, gaan de vakbonden dat gemis scherper voelen. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s., van 14 tot 17 uur voor het verstrekken van Inlichtingen zit ting ten gemeentehuize alhier Zondag zestien april zal in Antwerpen weer de derby der lage landen worden gehouden. Vroeger het hoogtepunt van het voetbalseizoen, hebben de prestigeduels met de Belgen thans veel van hun glans verloren. De Europacup voor landenteams interesseert het publiek èn de voetballers nu eenmaal meer dan een vriendschap pelijke interland. Niettemin kan het in het stadion Deurne een interessante kracht meting worden. De Belgen zullen uiteraard alles in het werk stellen om revanche te nemen voor de nederlaag, die zij vorig seizoen in Rotterdam te slikken hebben gekregen. En voor het Nederlands elftal in deze derby een mooie oefening voor de grote stryd van 10 mei, wanneer Oranje in Boedapest tegen het vermaarde Hongaarse elftal zal uitkomen. President De Gaulle wijt aan deze on tevredenheid vooral dat de verkiezings uitslag voor de gaullistische groeperin gen zo'n fiasco is geworden dat amper een meerderheid in de Kamer valt te formeren. Waarschijnlijk voelde hij al zo iets aankomen, want in zijn laatste uit latingen voor de verkiezingen legde hij al grote nadruk op de noodzaak van een sociale politiek. En bij de eerste vergaderingen van het kabinet na de stembusnederlaag vormde dit ook de hoofdschotel. Het probleem is daarbij echter vooral dat dit geld moet gaan kosten en dan juist wanneer door een slechtere gang van de economie allerlei inkomstenbron nen van de regering vooral omzet belasting e.d. automatisch minder gaan vloeien. De druk van de speciale prestige-ondernemingen als de eigen kernmacht daarentegen wordt juist gro ter en dat wordt voor de minister van Financiën een moeilijke zaak. Voor de buitenlandse waarnemers van de Franse verkiezingen zit er waar schijnlijk een droevige les in de over wegingen van De Gaulle. De kiezers hebben hem niet in de steek gelaten vanwege zijn anti-Atlantische politiek en zijn dwarsdrijven in Europese zaken of zijn royale hand bij het bedrijvën van glorie-politiek. Zijn meest Europees en Atlantisch ge zinde tegenstander Lecanuet verging het ook niet best. De weg naar het hart van de Franse kiezer gaat kennelijk via zijn maag, oftewel zijn loonzakje. Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis. Crematie, Transport (Rouwkamer) GEBOREN: Herman Heinrich, zoon van G. J. C. de Ruijgt en M. G. Buurman, Beetzlaan 70. Yvonne, dochter van J. C. Everhard en A. van Oosten. Si- mon Stevinlaan 81, Soesterberg. Mar- tinus Christianus, zoon van M. Uijland en N. A. Gieskens, Plasweg 29. Nils, zoon van H. Zelle en A. M. van Loon, Rubenslaan 214. Pieter Bart, zoon van P. van Wermeskerken en I. C. Schuen, van Goyenlaan 140. Geor- gius Jozef, zoon van J. J. Heijmink Lie- sert en J. P. van Riet, Plesmanstraat 309, Soesterberg. Jeroen Pieter Ar- nold, zoon van F. M. J. Mente en van M. D. Ebbers, beiden wonende te Am sterdam, Nolenstraat 73. Marjon Ni- colette. dochter van J. W. A. Grefte en A. Plooijer, Rubenslaan 138. Mar lijn, zoon van S. C. Noomen en Y. J. Hinderdael, Acacialaan 8. Wilhelmus Richardus, zoon van W. W. van Roo- men en T. M. de Bruin, Grote Melm- weg 2a. ONDERTROUWD: Hendrik Albertus van der Vorst, Opaalweg 16, Utrecht en Martha Maria Hellinga, Aagje Deken laan 32. Petrus Jacobus Maria Tool, Gallenkamp Pelsweg 9 en Gijsbertje Johanna Spijker, Prins Bernhardlaan 8c. Herman Willemsen, Van de Vel- denplantsoen 5, en Melanie Elisabeth Grijm, Regentesselaan 12. Johannes Roelof Hendrik van den Deijssel, Sta ringlaan 18 en Alijda Maria Hagen, Henriette Blaekweg 6. Gerrit Jan van der Meij, Soesterbergsestraat 18 en Aaltje van den Broek, Van de Velde- plantsoen 12. Paul Oudenbroek, Zwaanstraat 32, Amersfoort en Carla Monica Hoebee, Schoutenkampweg 95. Lambertus Johannes Groothand, Bol- lenhofsestraat 77, Utrecht en Hendrika Veen, Simon Stevinlaan 49. GEHUWD: Anthonius Arnoldus van Bergenhenegouwen, Amersfoortseweg 32, Zeist en Johanna Hyacintha Maria van Tol, Luitenant Koppenlaan 5. Elber- tus Theodor van de Vlag, Crocusstraat 16. Baarn en Johanna Kanters, Sophia- laan 14. OVERLEDEN: Hubertina Maria Blaauw, 82 jaar, weduwe van G. Beins, Anna Paulownalaan 40. Johannes Leonar- dus Gerardus Herrebrugh, 81 jaar, we duwnaar van A. P. Grashuis, Dalweg 42. Anthonie Spelt, 74 jaar, gehuwd met G. van Leeuwen, Stadhouderslaan 39. Cornelis Antonius Kok, 58 jaar, gehuwd met A. Stoutenburg, Wilhelmi- nalaan 1. Elise Anne Hondius van Herwerden, 66 jaar, weduwe van C. P. L. B. Voute, Larixlaan 2. Nemen Belgen revanche Bondscoach Kessler zal ongetwijfeld met genoegen terugdenken aan onze laatste interland .egen de Belgen, eind vorig seizoen. Hem was toen nèt de zorg over het nationale team toever trouwd. En Oranje zegevierde in Rotter dam met 3-1, waardoor er eindelijk een einde kwam aan de schamele resultaten, die Nederland in de jaren ervoor tegen onze zuiderburen had geboekt. Nieuw komers als Willy Dullens en Willy van de Kuylen maakten toen een overtui gende entree en het publiek begon weer in de oranje-duivels te geloven. België is stellig in kwaliteit achteruit gegaan in vergelijking met enkele jaren geleden. Toch mogen wij de rode dui vels niet onderschatten. In hun pool voor de Europacup voor landenteams spelen zij een dominerende rol en als het een beetje wil zullen zij Frankrijk en Polen achter zich laten. Het interessante van deze HollandBel gië is, dat het niet alleen een duel is tussen twee buurlanden maar feitelijk ook in min of meerdere mate een pres- tigeduel tussen Anderlecht en Ajax. Rivalen Het Belgische elftal bestaat weliswaar niet als vroeger uit 10 of 11 spelers van de Brusselse topclub, maar het aantal Anderlecht-spelers is nog altijd erg groot. En bij Oranje domineert het Ajax-contingent duidelijk. De twee ploegen hebben elkaar enkele maanden geleden in Brussel ontmoet in een vriendschappelijke wedstrijd, die door Anderlecht toen met 4-1 werd gewon nen. Een vriendschappelijk karakter droeg die wedstrijd allerminst, want beide ploegen gaven zich ten volle om de overwinning binnen te halen en hierbij laaiden de emoties wel eens te hoog op. De gevoelens van rivaliteit, die er tus sen de beide topclubs bestaan, kunnen dus deze BelgiëHolland stellig enige sfeer geven, waardoor de match veel interessanter wordt. Veel oude gezichten zult u vermoedelijk bij de Belgen zien. Anderlecht zal waar schijnlijk worden vertegenwoordigd door Heylens, Plaskie, Hanon, Jurion, Van Himst en Puis. Ook Jackie Stokman, vroeger aanvalsleider van Anderlecht, maar nu uitkomende voor Standaard Luik, is een oude bekende. Minder be kend bij ons is de rechtsbuiten Thio van F. C. Brugge, een snelle, behendige knaap, met wie ons rechter verdedi- gingsblok heel wat te stellen krijgt. Sterke tegenstander De Belgen, die onlangs Luxemburg met 5-0 versloegen en met 2-1 van Frank rijk wonnen, moeten het vooral hebben van hun voortreffelijke linkervleugel Van Himst-Puis. Puis is een uitstekende vleugelman, befaamd door zijn snelle rushes en zijn onverwachte schoten. Pol van Himst is de grote spelopbouwer bij de Belgen. In het begin van het seizoen was hij enigszins uit vorm, maar de laatste maanden speelt hij weer als van ouds. Op het middenveld zijn de Belgen ze ker zo sterk als wij, en in de defensie is vooral rechtsback Heylens een be proefde kracht. Deze achterspeler ver staat niet alleen zijn defensieve taak goed, maar hij neemt ook veelal deel aan de opbouw van de aanvallen waar vooral zijn zuiver plaatsen opvalt. In elk geval vormt de Belgische ploeg een uitstekende sparring-partner voor ons nationale team, dat reeds de tiende mei in het veld komt tegen het sterke Hongarije. Als onze defensie er in slaagt gevaarlijke aanvallers als Van Himst en Stokman onschadelijk te maken, dan kunnen we tenminste nog enige hoop hebben dat het Oranje straks ook ge lukt routiniers als Florian Albert, Bene en Farkas aan banden te leggen. Over de einduitslag zullen we maar niet speculeren. Een eervol resultaat moet er voor Oranje zeker in zitten, verder valt er niets zinnigs over te zeggen. Het is en blijft tenslotte een derby. ACHTEROM 6 - HILVERSUM 4- TEL. 48700 de GROOTSTE in 't GOOI Het ziet er voor dominee Adam Clayton Powell, (tot voor kort) lid van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden, niet zo best uit. Hij leefde als Adam in het Paradijs, maar niet zonder zonden. En die zonden heb ben hem achterhaald en zyn collega's in het Huis besloten, dat hij niet langer waardig was een plaats onder hen in te nemen. Powell is ook bepaald niet het type van de predikant: veel meer dat van de schaapsscheerder dan van de herder. Een knappe, grote man, zonder de ty pische negerkenmerken, joviaal, wel sprekend, minnaar van het goede le ven, was hij voor de vele randbewoners der maatschappij in de negerwijk Har- lem het symbool van de neger, die on dank alles is geslaagd. Ze vaardigden hem af naar het Congres en daar heeft hij ook inderdaad verdienstelijk werk gedaan. Maar de laatste tijd bakte hij het te bruin en het Congres is van me ning dat het dit niet over zijn kant kan laten gaan. Onkosten Een Amerikaanse politicus staat er veel beter op dan een Nederlands kamerlid. Hij krijgt zijn eigen bureau, zijn eigen staf en een ruime onkostenvergoeding. Hij kan medewerkers aanstellen en die ruim salariëren. Adam Clayton Powell deed dit bijvoor beeld door een zekere Corinne Huff, eens ..Miss Ohio", tot secretaresse aan te stellen op een behoorlijk salaris. Ook zijn vrouw stond op de loonlijst, zelfs nadat ze van hem gescheiden was; al leen liet Adam toen haar salaris aan zichzélf uitbetalen. Een dusgenaamde typiste was in werkelijkheid huishoud ster in zijn villa op de Bahama's, waar hij ook een mooi jacht heeft. Vele vliegreizen werden gedeclareerd, die nooit werden gemaakt. Daarenboven liet Adam in het Huis de helft van de tijd verstek gaan. Hij was veroordeeld tot betaling van een flink bedrag als schadevergoeding aan een dame, die hij had aangetast in eer en goede naam, en had ook een vonnis lo pen wegens .minachting van het ge recht", met als gevolg, dat hij zich in Harlem alleen durfde te vertonen op zondagde enige dag, waarop hij niet kon worden gearresteerd. Ingrypen? De leden van het Huis slopen als katten om de hete brij. Men kon dit alles niet over zijn kant laten gaan. Een afge vaardigde, die op zo opzienbarende wijze de belastinggelden misbruikte voor eigen plezier en daarmee zijn vriendinnetjes financierde, die zo schrikkelijk zijn werk verwaarloosde, daartegen moest worden opgetreden. Maar Powell is een neger. En het lag voor de hand, dat iedere maatregel me teen de roep „discriminatie!" zou doen opklinken. Het is namelijk zeer de vraag of alle collega's van Powell zo lelieblank zijn wanneer het gaat om de besteding van staatsgelden; corrup tie is in Amerika een ingeworteld kwaad. Maar nu het tegen een neger gaat, zou men zeggen, nu wordt er op eens fors ingegrepen! Het lijkt wel op Powell, dit wetend, zo onbeschaamd te werk is gegaan. Hij denkt: ze durven me tóch niets te ma ken. Hij legt het er nog eens extra dik op, windt nergens meer doekjes om. Maar hij heeft zich toch vergist. Want het Huis is zelfs verder gegaan dan werd verwacht: ze hebben hem er uit gezet Powell zelf reageert op dit alles heel laconiek. Wat kan men anders verwach ten? Zo is zijn thema. Hij is een ne ger! Op vragen van verslaggevers ant woordt hij met insinuerende wedervra gen. Hij vergelijkt zichzelf met Caesar, die door Brutus werd vermoord. Hij doorspekt zijn woorden met bijbeltek sten, die moeten duidelijk maken, dat dit alles te verwachten valt: de recht vaardige wordt gekweld, vernederd en vervolgd door de goddelozen. Hij laat grammofoonplaten maken, waarin hij zingt „Wees getrouw in het geloof baby", want hij noemt alle lieve dames baby Constant is hij omgeven door een scha re bewonderaars(sters), die hem de woorden van de lippen lezen en elke uitspraak beapplaudiseren als een ora kelspreuk. Adam laat er geen twijfel aan bestaan, dat ondanks miskenning, haat, laster, vervolging enzovoort, het recht zal zegevieren. En de negers heb ben plezier in de onverschillige, hau taine wijze, waarop hij heel dat blanke spektakel behandelt. Hij is wat zij graag zouden willen zijn, hij doet wat zij graag zouden willen doen, als ze de kans maar kregen. En dat kunnen die blanken niet zetten, en daarom Inmiddels zit iedereen met het geval omhoog, zeer ten genoegen van Adam, die op de Bahama's zonnebaadt, vrijt en vist. Zelfs nuchtere mensen zoals Martin Luther King, Ralph Bunche en de secretaris-generaal van de U.N.O. noemen het onverstandig, dat men Po well zijn lidmaatschap van het Huis heeft ontnomen. Maar wat moet men dèn? Want wanneer men van een neger- afgevaardigde zulke fratsen accepteert omdat hij een neger is, dan is dat eigen lijk óók een vorm van discriminatie. Daarbij kan men dan nooit meer tegen iemand optreden, want wat men van Powell door de vingers heeft gezien, kan men een ander niet kwalijk nemen. De minachtende wijze, waarop Powell over zijn collega's heeft gesproken, zijn minachtende verwaarlozing van de hem opgelegde taken, heeft daarenboven kwaad bloed gezet. Maar Powell weet, dat zijn mensen voor dit soort redeneringen niet vatbaar zijn. Ze hangen aan zijn lippen wanneer hij op zijn beste domineestoon verklaart, dat hij ook deze beproevingen zal door staan en de verraders en de judassen met de vingers aanwijst. Powell illu streert, beter dan iemand anders, hoe Amerika met het negerprobleem in de knoop zit. Wat men er ook aan doet om hem los te peuteren, hij wordt steeds vaster! Renault 4 Luxe v.a. 4.495, Dauphlnc Gordini v.a. ƒ5.385, Renault 8 v.a. ƒ5.550, Renault 10 Major v.a. 6.250, Cara veile Cabriolet v.a. 9.730, Renault 16 v.a. ƒ8.650, Renault Rambler v.a. ƒ16.995, Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850. Tijdens een bijeenkomst van een liberale discussiegroep op donderdag 23 maart in Hotel Van den Brink, Soest-Zuid, werd besloten een telegram te zenden aan de Tweede Kamer-fractie van de V.V.D. De inhoud kwam neer op een advies niet langer aan de huidige kabinetsformatie deel te nemen, die door de miserabele verhoudingen binnen enkele confessio nele partijen, tot niets anders dan een zwak kabinet kan leiden, zo de forma teur er al in zou slagen tot de vorming er van te komen. Voor de V.V.D. wordt het risico aan een dergelijk kabinet, met haar zeer be kwame candidaten deel te nemen, te groot geacht, mede gelet op perscom mentaren, die voorspellen dat een der gelijk kabinet een kort leven beschoren zal zijn, daar het niet het vertrouwen van de linkervleugels van de confessio nele partijen zal hebben. Een landsbelang kan daar niet mee ge diend zijn. En aan dit politiek gedoe kan de V.V.D. zich niet wagen. De dis cussiegroep was van oordeel, dat de V.V.D. de „eer" bij de kabinetsformatie thans beter kan laten aan de P.v.d.A. en zelf een principiële, doch constructieve oppositie kan gaan voeren. Ga nqorSPUKER TEL. 2 9 8 2 SOESTERBERGSE5TR 26 Morgenochtend. 9 uur. heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van grijze kaarten, genum merd van 1 tot 65 en gele kaarten, ge nummerd van 151 tot 275. De 58-jarige mevrouw A. M. R.-H., al hier, reed in haar N.S.U.-auto op de Prins Bernhardlaan, richting Alb. Cuyp- laan, toen zij bij de Prins Hendriklaan geen voorrang verleende aan de V.W.- autobestuurder J. E. uit Soest. Een enorme klap volgde. Mevrouw R.-H. schoot met haar auto het trottoir op, haar auto kantelde, terwijl de heer E. in een heg tot stilstand kwam. Beide auto's zijn alleen nog geschikt voor de sloop. Dat beide bestuurders met de schrik vrij kwamen, mag een wonder heten. Maandag 3 april a.s., des avonds 8 uur, zal de Utrechtse Bosbrandweer Vereni ging haar jaarlijkse bijeenkomst houden in hotel „Eemland" aan de Van Wee- destraat. De Ned. Vrouwen Electriciteits Vereni ging, afdeling Eemland, organiseert dins dag 4 april a.s. een excursie naar de N.V. Philips te Eindhoven met een ori ginele Brabantse koffietafel. Maandag 17 april, des middags 2.30 uur, zal mevrouw F. H. Grever-Tonckens uit Amersfoort dia's vertonen van haar reis naar Rusland en andere landen. Woensdagmiddag, pl.m. 5 uur, sorteerde een volkswagen voor op de Burgemees ter Grotestraat met de bedoeling de Dokter Rupertlaan in te slaan. De automobilist N. W. L. uit Soester berg stopte aan de rechterzijde van de weg achter de V.W. Achter L. kwam een auto, bestuurd door S. v. d. B. uit Lunteren, die tegen de auto van L. reed en of dit nog niet genoeg was, de ach ter B. rijdende auto, bestuurd door W. P. J. B. uit Borne, botste tegen de auto van B. In de laatste auto zat de 83-jarige mevrouw J. H. S. uit Amersfoort, die verwondingen aan het hoofd opliep, waarvoor zij naar „Zonnegloren" ver voerd moest worden. De drie auto's werden zwaar bescha digd. 2e Paasdag was het voor „The Miseries" wederom een belangrijke dag. Zij gin gen in Den Haag strijden voor een plaats in de finale van de grote talen tenjacht, georganiseerd door een van Nederlands grootste muziek en organi satie bureaus Artist Promotion en Theaterbureau „Doublé R". De muzikale strijd ging ditmaal tussen de meer begaafden, zoals Second A, Group Reddish, en de bekende Funny Bones, allen uit Den Haag en „The Miseries" uit Soest. Zij waren allen door de voorronden gekomen. „The Miseries" begonnen ditmaal en reeds met de 2 proefnummers van Tee Set en Shoes oogstten zij een geweldig applaus. De nu volgende 20 minuten werden zij beoordeeld door de jury, waarin ditmaal „Muziek Expres" en platenmij. C.N.R. vertegenwoordigd wa ren. The Miseries speelden o.a. Nana Na van The Shoes, Midnight hour van Wilson Picket, Hobo blues C en B. Something you got van Wilson Picket, Standing and staring van The Shoes, And I love her van The Beatles, en voorts 2 eigen composities. Tot 17.00 uur zette de drie andere groepen hun beste beentje voor. Nadat de jury zich had beraden over de resultaten maakte presentator Arthur van Rijswijk de uitslag bekend. Als eerste eindigde Second A met 165 punten. Op de 2e plaats „The Miseries" met 137 punten. De derde en vierde plaats waren voor Group Reddish en de Funny Bones met resp. 109 en 93 punten. Met deze 2e plaats hebben „The Mise ries" zich tevens geplaatst voor de fi nale, welke 9 april a.s. gehouden zal worden. 's Avonds verzorgden „The Miseries" de dansavond in de Haagse beatclub Dem Dem. De Soester jongens gaan ongetwijfeld goede tijden tegemoet. Zo toonde b.v. Artist Promotion en Theaterbureau Doublé R belangstelling, zodat het aan contracten in de toekomst beslist niet zal ontbreken. In een kort bericht in de Soester Cou rant werd vermeld, dat de sociëteit „Arti-shock" een cabaretavond zou or ganiseren met Elly Nieman, Job Panne- koek en Rikkert Zuiderveld in de Gou den Ploeg, op zaterdagavond 1 april. Dit moet echter zijn op 8 april. Op 22 april a.s. zal te Baarn, Wijkamp- laan 25a, bij de heer J. P. van Woerden (tel. 02954-5536) de heer Dr. D. Burger uit Zeist een voordracht met projectie houden over „Fantastische reizen in de wereldruimte". Spreker zal de geschie denis van de fantasiën over reizen naar de maan en de planeten van de oudheid tot heden de revue laten passeren, waar- b'j afbeeldingen van wonderlijke pla neetbewoners op het scherm zullen ver schijnen. Na afloop is er gelegenheid tot discussie. Geïnteresseerden worden verzocht tevo ren contact op te nemen met de heer Van Woerden voornoemd of met P. van Oven, Dalweg 127, Soest, tel. 3176. De jaarlijkse ouderavond van de open bare Margrietschool in Soest-Zuid zal worden gehouden op maandag 10 april, in de hal van de school, aanvang 20 uur. Nadat de gebruikelijke jaarverslagen zijn afgehandeld, zal de heer Stenz een toelichting geven op de afloop van de handtekeningenaktie ter verbetering van de verwarmingsinstallatie. Zoals bekend zijn er met de centrale verwarming in deze school regelmatig moeilijkheden, waardoor het voorkomt, dat de leerlin gen naar huis moeten worden gestuurd. Ter verbetering van deze toestand heeft de oudercommissie indertijd de ouders van de kinderen gelegenheid gegeven tot het zetten van hun handtekening als bewijs, dat zij vinden dat er spoe dig iets moet gebeuren. De heer Stenz zal nu de resultaten ervan bespreken. De schooltandarts, de heer Petri, zal een causerie met film houden over tand bederf en gebitsverzorging. Na de pauze, waarin de aanwezigen kof fie krijgen aangeboden, zal een recent opgenomen film worden gedraaid, die het leven op de Margrietschool in al zijn facetten vertoont. HET BEHOUD VAN UW TANDEN Onbetwist de beste tandpasta Dat is een vraag die, naar wij hopen, door duizenden in den lande bevestigend zal worden beantwoord. Immers, er is voor Nederland geen zin rijker heildronk denkbaar bij de geboor te van een prins of prinses dan het va derlandse kandeeltje, waarvan een oud bakerrijm zegt: Toen het kindjen op de wereld kwam, Al uit zijn donker hoekjen. Toen dronken de vrienden wijnkandeel En zij wonden 't in een doek jen. Maar wat is nu zo'n wijnkandeel Tja, een gemakkelijk te stellen vraag, die echter niet zo maar een, twee, drie in een even kort antwoord is te verkla ren. Oorspronkelijk werd aan de kandeel grote medicinale kracht toegekend en zo werden dan ook aan het mixtum compositum van „rinse" wijn en Franse „claret" eieren met helder vleesnat en room of melk toegevoegd. „Nauwelijks was het kind geboren, ge bakerd en geborgen", schrijft dr. A. Mel- chior, vrouwenarts, in zijn kostelijk boek „Voor aanstaande vaders", dat kort voor zijn overlijden verscheen onder de titel „Van bruidegom tot kraamheer", „of de baker kwam aandragen met de kandeel". Niet alleen de kraamvrouw kreeg deze tot traditionele tractatie verheven medi cinale heildronk, maar ook de baker zelf en niet zo zuinig! placht met de min, de helpsters en de ijlings gewaar schuwde buurvTOUwen daarvan duchtig te proeven, hetgeen „het kindje verdrin ken" werd genoemd. Dat het daarbij wel eens rumoerig toe ging, vernemen we uit een 18de eeuwse preek, waarin dominee tegen dat kan deeltje drinken de fiolen van zijn toorn uitstort in: „Het is moorddadig hoe aan stonds na de geboorte het kraamhuis gevuld wordt met een ijsselijk getier, ge roep, gepaard met zondige danserij Maak uw bier- of wijnkandeeltje zelf gezellig thuis Daar de weinige likeurstokerijen, die de kandeel nog fabriceren, deze geboorte drank wel in een beperkte hoeveelheid zullen produceren en de aanvraag het Ajje 't ming vraogt mok zeige dak laang nie aaltied in enome bin mit besluute, die inhouwe datter weer wat gaot verdwiene in ut dorrup. D'r is de leste tied al zo- veul an de kangt eschove, mooie plek kies binne verdwe- ne om plaots te maoke veur veul belaangrieker zaoke en van ut ouwe blief eigeluk maor heul weinig over, behalleve dan in de Karre- kebuurt en daor motte wullie dan ok heul zuunug op weze. Binnekort gaoter weer een gebouwtje verdwiene, ut huusje an de Juliaonao- laon, dat vlakbie de karek staot. Noeng kan'k wel zeige, dattut in ming oge zongde is en dajje ut huusje bie ut karrekje mot laote, maor dat hellupt allegaor toch niks, waant de otomebiele binne veul veurnaomer en daorom mot dat huusje weg. Ik ving ut persoonluk een meraokels mooi huusje. Ut staot zo mooi tussen twee aandere huuze in eklemd, net of die dat kleine gebouwtje teuge houwe omdattuut aanders zou omvalle. 't Is een bezongder bouwwarrekje, waant zukke kleine huusjes hejje in ut dorrup nie veul meer. Die gaon alle gaor teuge de grongd, net as ut huusje bie de karrek. Daor komme ok de slo pers an te pas en as die d'r binne is d'r gin huus mee mee te houwe. Ik ving, dat wullie mit dat ofbreke hoe langer hoe veerder van huus raoke, maor jao, ik hetter niks over te zeige, waant de karrekminse wille ut noeng eenmaol zo, die hebbe ut ekocht en die zeige: de kogel mot maor us deur de karrek, dat huus mot weg. Dat huus mot weg, omdatter een weg mot komme. Een weg, waordeur alle karrekgangers mit d'rluu otomebiele op kenne staon, waant dat is noeng zo op de Juliaonaolaon zelluf en dan kan d'r haost gin kip meer deur. D'r binne ok minse, die d'rluu otomebiel op ut trotwaor zette en dan motte de wang- delaors d'r omheen, soms over straot en da's netuurluk gevaorluk. Goed, ut is zongde van dat aordugge huusje al was ut dan ok onbewoonbaor verklaord, maor jao, ut verkeer stelt ok eise teugeswoordug en daor mot wel us een huusje veur wieke. Zoas op de Birrukstraot, allenig binne dat gin ge wone huuze, maor heilige huusjes, al thans veur ming, waant je kan d'r een borreltje kope. Eemland mot ok an de kangt omdatter een weg dwars deur heen mot en noeng kajje wel een paor hellufte laote staon, maor dan zit je zo op de tocht. Ik ving ut dus wel zongde van dat huusje, maor je mot de karrek noeng eenmaol in ut midde laote en ut be- laangriekste veur laote gaon. En dat is datter op straot zoveul mogeluk vei ligheid is. En die beriek je noeng een maol nie deur d'r allegaor otomebiele neer te zette. Gelukkig hoef dat binne kort ok nie meer. Dan is ut huus weg en ister een weg veur in de plaots ekomme. Van Goyenlaan 156, tel. 5897. Op de Eng. aanbod waarschijnlijk in de komende weken zal overtreffen, hier allereerst een paar recepten om deze huiselijke feest- drank thuis te bereiden. Men kende oudtijds het eenvoudige bier kandeeltje en de meer verfijnde wijn kandeel. Van de eerste is donker lager bier het hoofdingrediënt, waarvoor in de plaats ook wel bokbier wordt genomen. Het dient te worden verwarmd tot het bijna aan de kook is gekomen, hetgeen in de techniek „wellen" heet. want gekookte kandeel is volgens de kenners ondrink baar. In het schuimende, wellende bier kan men dan een pijp kaneel naar eigen smaak toevoegen om daarna het brouw sel langzaam te laten afkoelen, waarna men er zeer voorzichtig een aantal ge klopte eidooiers inmengt, al maar roe rende tot de substantie lobbig dik is en er als een bruine advocaat gaat uit zien. De verfijning bracht vroeger met zich, dat men half bier half wijn nam, maar tenslotte won toch de wijn het en werd het een verhouding van half om half witte Duitse Rijnwijn en rode Franse Bordeaux. In oude kookboeken worden tal van ingewikkelde recepten gegeven, maar ik zou alle huisvrouwen willen aanraden het recept te volgen, dat de bekende specialiste op culinair gebied, mevrouw R. Lotgering-Hillebrand, eens heeft geformuleerd in: 1 fles Rijnwijn (of half Rijnwijn en half witte wijn), 2 dl. water, kruidnagelen, vijf gram pijpkaneel, zes eidooiers, 75 a 100 gr. suiker of meer naar smaak. Laat in het water de kruidnagelen en de stok kaneel een uurtje trekken. Voeg er de wijn bij en laat de vloeistof goed heet worden. Los hierin de suiker op en giet dit vocht door een zeef. Klop in het gebruikte pannetje de eidooiers goed luchtig, giet er met een dun straaltje de gezeefde vloeistof bij en verwarm alles op een zacht vuurtje tot de drank lobbig wordt. De heer Bruins Slot hoofdredacteur van het dagblad Trouw, heeft geen visum gekregen van de Zuidafrikaanse regering om een bezoek te brengen aan het land van de apartheid. Men mag dit een unieke weigering noemen. In dit opzicht bestaat er nauwelijks ver schil meer tussen Peking en Pretoria. Zou dr. Bruins Slot een reis naar de Sowjet-Unie, Hongarije, Roemenië of welk ander communistisch land ook wil len maken, dan zou hem stellig het vi sum niet worden geweigerd. De Zuidafrikaanse regering heeft zich hier flink in de kaart laten kijken, want een land dat dergelijke maatstaven ten aanzien van buitenlandse journalisten aan de dag legt, moet wel heel veel te verbergen hebben. In elk geval kan Pretoria het buiten land nu niet langer zand in de ogen strooien met het smoesje dat de toestan den in Zuid-Afrikaheel gezond zijn, maar dat je er eerst geweest moet zijn om er over te kunnen oordelen. Als de toe standen in het land zo gezond waren, had Zuid-Afrika dr. Bruins Slot wel met open armen ontvangen.

Soester Courant | 1967 | | pagina 13