OVER ONDUIDELIJK GESPROKEN Feestelijke boomplantdag UJt V.V.V.-nieuws OUDERWACHT Het oog gericht op tijdverspillen Officiële mededelingen WERKENDE MOEDERS Vrijdag 31 maart 1367 46e jaargang no. 25 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 IW- üjpm Opening Bejaardensoc-ieteit Gas-Servieedienst Soest Zendingsbazaar in gebouw Middelwijk Ernstig ongeluk Waarschuwing aan de Soester winkeliers Twee Antillianen uit Soest aangehouden wegens steekpartij Adjudant C. van der Heijden gaat met pensioen Toezegging van beroep naar Indonesië Huis moet wijken voor ingang autoverkeer R.K. Gemengde scholen Soestdijk Tekort door restauratie consistorie Emmakerk Gevonden voorwerpen SOESTER ((ÏOURANT Abonn. p. kwart, 3.per post f 3,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Degenen die roepen om verandering en verduidelijking in ons partijenstelsel krijgen, door moeilijkheden om de ka binetsvorming, de steun daartoe als het ware op een presenteerblaadje aangebo den. De drie confessionele partijen ko men, met de V.V.D. tot overeenstem ming over een te voeren regeringsbe leid, ingeleid door prof. Zijlstra. Alvorens een formatieopdracht wordt verstrekt, blijkt het nog nodig dat dr. Beel eerst nog eens nagaat bij deze partijen wie men aanvaardbaar acht als formateur en toekomstig minister-pre sident. Het advies luidt: mr. Biesheuvel. Deze gaat dus aan de gang. Tot zover liep alles vrij normaal en volgens de politieke regelen. Als mr. Biesheuvel zijn ministers gaat zoeken en hen confronteert met het noodzakelijk gebleken, zware en moei lijke regeringsprogram, dat noopt tot het nemen van bij verschillende groepen impopulaire maatregelen, blijken ver schillende kandidaten uit de confessio nele partijen niet zoveel voor het mi nisterschap in deze regering te voelen. Men is er immers helemaal niet zeker van. dat een regering die met zulke im populaire voorstellen moet komen, voor al die maatregelen een voldoende ka mermeerderheid zal krijgen. Men weet hoe zowel in de K.V.P. als ook in de A.R.P. een linkervleugel is, die zich maar node bij een „voorzich tig" beleid kan neerleggen en welke vleugels zich dan ook plotseling met de linkse partijen kunnen verenigen om de regering ten val te brengen. En ver schillende aangezochte kandidaten voe len er dus niets voor om hun huidige werk in de steek te laten voor een mis schien kortstondig ministerschap, om dan als mislukkeling heengestuurd te worden. Zij bedanken dus voor de eer en de formatiepoging van mr. Biesheu vel strandt hierop. Als om het gevaar van dit ministerschap te onderstrepen, komt de voorzitter van de A.R.P.mr. Berghuis, exponent van de linkervleugel, in een officiële televi sieuitzending van de partij verkondigen dat hij wel begrip heeft voor de mening van de elf „spijtstemmers", die een re gering met de P.v.d.A. voorstaan, en dat hij het jammer vindt, dat mr. Bies heuvel niet de P.v.d.A. in het overleg heeft betrokken. Noch de A.R.P noch de K.V.P. tonen een eensgezinde partijhouding ten aan zien van de gtote politieke lijnen. Omdat de ..voorzichtige" vleugels toch met de beide andere partijen al zo'n goede overeenstmeming hadden bereikt, zal minister De Jong (K.V.P.) het nu nog eens proberen. Maar in de twee genoemde partijen is de ongewisse si tuatie niet veranderd. Men kan dus nau welijks aannemen, dat het minister De Jong. hoe een goed organisator hij ook is wel zal lukken om de tegenkantin gen bij de kandidaten te overwinnen en een goed en hecht ministerteam te vor men. We mogen het van harte hopen, dat het hem wel lukt, maar de kans lijkt niet erg groot. De linkervleugels in A.R.P- en K.V.P. laten zich niet weg denken noch wegdrukken. Als minister De Jong niet mocht slagen, ligt toch een gesprek met de P.v.d.A. voor een kabinetsvorming het meest voor de hand. Maar deze partij, gecon fronteerd met het angstige tekort van pl.m. twee miljard, zal er ook niet zo erg happig op zijn de verantwoording te gaan dragen voor de noodzakelijke impopulaire maatregelen. Haar eisen zullen dan wellicht te hoog blijken voor de „voorzichtigen", die juist het kabinet Cals-Vondeling ten val hebben gebracht. Maar dan heeft men tenminste gepoogd om de P.v.d.A. in het beleid te betrekken, waarmede vol daan is aan een wens van de linker vleugel in K.V.P. en A.R.P. Wellicht dat dan mr. Biesheuvel toch weer een formatieopdracht kan worden verstrekt en hij dan wel zal slagen. De min of meer uiteenlopende vleugels in de twee voornaamste confessionele partijen maken het politieke beleid de zer partijen inderdaad onduidelijk. Dat valt niet meer te verbloemen. Bij bei den ontbreekt de sterke man, die toch één lijn weet aan te houden. m Tachtig jonge boompjes werden door de zesdeklassers van de Soesterbergse lagere scholen aan de Sterrenbergweg geplant, waarmede een nieuw stuk aan het bos werd toegevoegd. Het waren jonge beuken, berkjes, eiken en laag- beuken, die onder het toeziende oog van de plantsoendienst vakkundig wer den gepoot. Na het zware mannenwerk werden de kinderen in „De Hoeksteen" getrakteerd op een filmprogramma, nadat de bur gemeester en de heer Van de Broek van de plantsoendienst de jongelui op leuke wijze hadden toegesproken. De burgemeester sprak de hoop uit, dat de jongens en meisjes mee zouden wer ken aan de verfraaiing van de plant soenen door geen rommel te maken en de aanplanting te beschermen. Als jul lie later met je kinderen gaan wandelen (gelachdan zullen jullie vol trots kunnen zeggen: die boom heb ik nog geplant, aldus de burgemeester. Een mooie kleurenfilm over het natuur schoon in Afrika en een kluchtig ver haal Stan Laurel en Oliver Hardy in „Burgemeester in spé" maakte de boom plantdag tot een echte feestdag voor de Soesterbergse jeugd. De U.V.V. te Soest-Zuid heropent dins dag 4 april, des middags 2 uur, de be jaardensociëteit in „De Lichthoek" aan de Parklaan. De heer Th. M. Peet zal deze middag het woord voeren. De moord op een Alkmaars jongetje heeft bij vele ouders angstgevoelens wakker geroepen. Toen een voormalige verpleger van een rijksasiel de sugges tie lanceerde om een ouderwacht op te richten, die gevaarlijke seksuele psycho paten in de gaten zou moeten houden, kreeg de man dan ook veel bijval. Maar van de nogal agressieve reacties, die de ze verpleger ontving, is hij later zo ge schrokken, dat hij maar weer van zijn idee is afgestapt. Dat is een wijs besluit. Nederland zou in de kortst mogelijke tijd een volstrekt onleefbaar land worden als de ene groep burgers de andere zou moeten bewaken. Bovendien is het een ervaringsfeit dat wanneer er iets moet worden onderno men tegen seksueel abnormale mensen, allerlei seksueel gestoorden zich het eerst plegen aan te melden. Dat impliceert dat een ouderwacht op zijn beurt weer door een ander controle apparaat in de gaten zou moeten worden gehouden. Aangezien ook dit controle apparaat wel enkele minder betrouwbare figuren zou bevatten, zou er nog een andere instantie nodig zijn om deze groep weer te controleren enz. enz. Voor de televisie heeft de psychiater dr. Vaandrager de paniekgevoelens, die in brede lagen van de bevolking leven, ge lukkig tot normale proporties kunnen terugbrengen. Hij rekende af met de mythe dat er in onze samenleving dui zenden seksueel agressieve psychopaten zouden rondlopen en hij heeft zoveel begrip voor de ongeruste ouders weten op te brengen, dat het vertrouwen in de deskundigen er waarschijnlijk aanzienlijk door is verbeterd. Aprilletje zoet Nee, niet het oude versje! Laten we het vervolgen met begint met 6 april goed Op donderdag, 6 april, gaan we weer naar Utrecht naar het derde en laatste U.S.O. Provincie-concert in Tivoli. De firma Tensen zal weer voor het ver voer zorgen. U weet het misschien nog wel, de bussen vertrekken om half acht vanaf Colenso en Nieuwerhoek. En U herinnert zich ook waarschijnlijk de nieuwe regeling in verband met het vlotte verloop van deze reis. De bus nummers 15, 16 en 17 moet U goed ont houden, want dit zijn „onze" nummers. Iedere passagier moet het eigen nummer in gedachten houden, want met dezelfde bus dient de terugreis gemaakt te wor den. Na afloop van het concert moeten de inzittenden van bovengenoemde bussen tien minuten in de zaal blijven wachten, tot de reizigers van de vorige veertien bussen het gebouw hebben verlaten. Vorige keer is alles goed verlopen, be halve dat zich vier personen niet aan de afspraak hebben gehouden. Zij zijn op andere wijze teruggereisd of zij hebben in een andere bus plaats genomen. Dit gaf moeilijkheden. Een der bus-chauf feurs heeft hierdoor twintig minuten op de vier mensen, die in zijn bus thuis hoorden, staan wachten. Dit mag natuurlijk niet meer voorkomen. Wij vragen U dan ook vriendelijk U aan de voorschriften te willen houden en in geval U niet mee terugreist, dit aan uw buschauffeur op te geven, zodat geen onnodige stagnatie plaats vindt. Wij danken U dan voor uw medewer king en wensen U een mooie, waarde volle slotavond Het is al mogelijk zich op te geven voor de concert-periode 1967-1968. Wie zich tijdig bij ons laat inschrijven en hierbij voorkeur voor de zitplaats vermeldt, heeft kans geheel naar wens geholpen te worden. Wij doen graag ons best voor U. De data voor de volgende serie zijn al bekend. U kunt dus alvast rekening houden met de donderdagavonden: 12 oktober, 11 januari en 18 april. Wij zijn de stichting U.S.O. dankbaar voor de uitstekende organisatie en vooral voor het initiatief, dat tot deze waarde volle concertavonden heeft geleid. Bij de Provinciale Utrechtse Bond voor Vreemdelingenverkeer is een keurig ver zorgde Hotel- en Restaurantgids voor de provincie Utrecht verschenen. Leden van de V.V.V. kunnen deze goed gedokumen- teerde gids gratis verkrijgen. We zijn prima bevoorraad. Wij zijn alle werk dagen van 9-17 uur geopend. Genoeg tijd om even aan te wippen! Eindelijk in Soest dan een gas-service- dienst rijk geworden. In het aardgas-tijdperk waarin wij thans leven is dit beslist geen overbodige luxe. Tijdens de omschakeling van stadsgas op aardgas, enige jaren geleden, maak ten vele Soester inwoners gebruik van een aantrekkelijke inruilaktie en koch ten tevens haarden en kachels die bran den op het voordelige aardgas, met alle hygiënische voordelen daaraan verbon den. Vele duizenden aardgashaarden en -kachels doen thans hun best om even- zovele Soester kamers behaaglijk te ver warmen en de bezitters zouden niet an ders meer willen. Maarzeggen de insiders, alle gasge stookte verwarmingsapparaten hebben een minitieus onderhoud nodig. Éénmaal per jaar moeten de haarden en kachels een grondige schoonmaakbeurt hebben en eventuele gebreken komen dan tevens voor de dag. Met ingang van 1 april is Soest wat deze kachel-perikelen betreft uit de brand, want dan start de heer E. Kerkhof, voormalig medewerker van het Loodgie ters- en Verwarmingsbedrijf G. van de Pol N.V. alhier, met zijn „Gas-Service dienst Soest". Bij de firma Van de Pol heeft de heer Kerkhof zijn sporen op het gebied van de gas-busines ruimschoots verdiend en velen van onze inwoners zullen hem kennen als de sympathieke Soester, die iedereen met gasraad en gasdaad bij stond. De heer Kerkhof is van mening dat het grootste deel van de voorkomende sto ringen aan aardgas-centrale verwar mingsinstallaties en aardgas haarden en -kachels het gevolg zijn van onvoldoen de schoonmaken en het niet tijdig op nieuw afstellen van de beveiligings- en regel-apparatuur. Bovendien komen deze storingen in de meeste gevallen op on gewenste momenten voor. De heer Kerkhof heeft begrepen dat er in Soest en omgeving op dit gebied een enorm terrein braak ligt en met zijn enthousiasme, gepaard aan zijn uitmun tende kennis van zaken, gaat hij morgen beginnen aan zijn dienstverlenende taak voor het Soester publiek. Zijn op dit gebied gespecialiseerd bedrijf zal vanaf 1 april voor iedereen een „dag- en-nacht service" bieden en, gezien de ervaringen in het verleden met deze nieuwe ondernemer, zal hij het waar maken ook. Men zie voor verdere bijzonderheden de advertentie in dit nummer. Van woensdag 5 tot en met zaterdag 8 april wordt in gebouw „Middelwijk" op de hoek TalmalaanPieter de Hoogh- laan een bazaar gehouden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het zen dingswerk. Er komt o.a. een aparte stand voor kopjes (serviesgoed) tegen gereduceerde prijs, een echte Javaanse passar (markt) met palmen e.d., maar zonder stof; bovendien worden alle mo gelijke levensmiddelen aan de man ge bracht. Woensdag j.1. had in de Molenstraat een ernstig ongeluk plaats. De heer L. B. alhier, reed met zijn vrachtauto op de Molenstraat, toen het vierjarig meisje A. v. S. achter een stil staande auto vandaan kwam en door de vrachtauto werd gegrepen. Met ernstige verwondingen o.a. een schedelbasisfractuur werd zij in bewus teloze toestand naar Zonnegloren over gebracht. De politie waarschuwt langs deze weg dat een man en een vrouw in geheel Nederland, doch ook in de naaste om geving op pad zijn, om geldladen van winkels van papiergeld te ontdoen. Dat gaat dan op de volgende manier. Zij komen in de winkel om een doos vragen, die dan meestal van achter moet komen en van die gelegenheid maken zij gebruik om een greep in de geldlade te doen. Zij hebben alleen interesse voor bank papier, daar zilvergeld waarschijnlijk te veel leven maakt. Men is dus gewaarschuwd en de politie zou het zeer op prijs stellen bij voor komen onmiddellijk telefonisch te wor den gewaarschuwd. In Amersfoort zijn twee in een pension in Soest verblijvende Antillianen aange houden wegens een steekpartij op de Bloemendalsestraat in Amersfoort. Bei den zijn gearresteerd en ingesloten. Het mes, waarmee zij twee mannen, vader en zoon, uit Hooglanderveen te lijf gin gen. is nog niet gevonden. Vermoedelijk is dit in het water gegooid. De toestand van beide slachtoffers is ernstig, maar levensgevaar is niet aanwezig. Door bloedverlies had één van de slachtoffers het bewustzijn verloren; operatief in grijpen bleek direkt noodzakelijk te zijn. Het begon in een automatiek, waar zich de twee Antillianen bevonden. Toen beide Hooglanderveners binnenkwamen, liep één van hen met z'n jas de das van een Antilliaan van de tafel. Deze ont- st^k hierover in woede, omdat naar zijn it&ilng de das niet vlug genoeg werd opgeraapt. Er ontstond op straat een vechtpartijtje, dat al bijna afgelopen was, toen ook de andere Antilliaan, die Gaat 1 april a.s. adjudant Fennema het gemeentelijk politiecorps verlaten, op 1 mei a.s. is dit ook het geval met ad judant C. van der Heijden, postcom- mandant te Soesterberg. Hij werd op 28 april 1907 geboren te Asch (gem. Buren). Ook hij heeft geen gemakkelijke jeugd gehad, daar de mo gelijkheden voor studie niet aanwezig waren; na de schooltijd moest hij wer ken in de landbouw. Van der Heijden volgde echter enige ja ren algemeen ontwikkelingsonderwijs en stapte in 1933 over als volontair bij het gemeentelijk politiecorps te Culemborg. Op 1 april 1935 kreeg hij zijn vaste aanstelling in de rang van agent tweede klas. Door zijn vakkennis en persoonlijkheid kwam hij vrij vlug in aanmerking voor het recherche-apparaat. Uit een groot aantal sollicitanten bij de Soester politie werd hij de uitverkorene. Op 1 mei 1943 kwam hij in Soest. Reeds op 1 januari 1946 werd hij bij herwaar dering agent-rechercheur le klas, ter wijl hij 1 januari 1947 bevorderd werd tot hoofdagent van politie. Zijn werkzaamheden in Soest lagen voornamelijk bij de rechercheafdeling. Na op 1 september 1951 bevorderd te zijn tot brigadier van politie, werd hij een maand later naar Soesterberg over geplaatst en belast met het postcom- mandantschap aldaar. Ruim 15 jaren heeft Van der Heijden, die op 16 januari 1964 tot adjudant werd bevorderd, deze funktie dus be kleed. Het dienstdoen in Soesterberg brengt veel werk mee. Er wordt door het aan de politiepost dienstdoende personeel, thans zeven man, veel werk verricht. De scheidende politiecommandant was een voorbeeld voor zijn ondergeschik ten. Mevrouw Van der Heijden was een trouwe steun voor haar man. Vaak kwam het voor dat de post niet bezet was en zij als zodanig optrad. Nu zet de adjudant achter dit alles een punt. Na eerst wat met zijn vrouw van de rust te hebben genoten, zal het echt paar binnenkort een bezoek brengen aan één van hun zonen in Amerika. Ongetwijfeld zal het adjudant Van der Heijden niet aan belangstelling ontbre ken bij zijn officieel afscheid. zich tot dan toe nagenoeg afzijdig had gehouden, zich in de strijd ging werpen. Hij trok een mes, waarmee hij de Hoog landerveners resp. in een arm en in de borst stak. De gewaarschuwde politie heeft de Antillianen aangehouden. De slachtoffers zijn in het Sint Elisabeths- ziekenhuis in Amersfoort opgenomen. Tijdens een kerkeraadsvergadering van de Gereformeerde Julianakerk in Soest- dijk heeft dominee S. de Jong meege deeld, dat hij een toezegging van be roep ontving van de Gereformeerde ker ken in Indonesië. Per 1 mei gaat hij in opleiding te Baarn. Met ingang van die datum zal hij het werk onder de ge meente in Soestdijk dus ook beëindi gen. De kerkeraad beraadt zich thans in sa menwerking met de classis over een nieuwe consulent. Dominee De Jong had reeds enkele jaren contact met het Zen dingscentrum. Ook is het niet de eerste keer dat hij gepolst werd. In „Ons Kerkblad", het contactorgaan van de Gereformeerde kerken van Soest en Soestdijk, schrijft ds. De Jong, dat het deze keer wel zal doorgaan. Het onderwerp „Gemeente-opbouw" heeft hem en zijn vrouw altijd geïnteresseerd. De onbewoonbaar verklaarde woning Julianalaan 23 zal worden afgebroken. Het pand moet plaats maken voor het autoverkeer. Vorige week woensdag was het voor de Gereformeerde gemeente van Soestdijk een gedenkwaardige dag, want toen trokken scriba en praeses erop uit voor het verrichten van de handeling, die de gemeente eigenaresse zou maken van het smalle, tussen twee huizen inge klemde pand. De kerkelijke goederen zijn dus thans vermeerderd door aankoop van dit huisje (en vooral de grond waarop het staat) dat zich op één huis afstands rechts van de Julianakerk bevindt. Het is de bedoeling, dat het huis zal worden afgebroken en dat er in de toe komst een nieuwe ingang voor het auto verkeer zal worden gemaakt, zodat de voetgangers vóór en na de kerkdiensten eindelijk eens rustig hun weg kunnen gaan. Reeds enige tijd bestaat het verlangen om te komen tot twee gemengde scho len. Na het overwegen van de voor- en nadelen, en na een enquête onder de ouders, luidde de eindconclusie, dat de gemengde school wel de voorkeur ver diende. Bij de herindeling werd door de hoof den van de beide scholen rekening ge houden met het aantal leerlingen in de diverse klassen, en met het feit dat kin deren uit één gezin zoveel mogelijk bij elkaar geplaatst werden. Het gemengd worden betreft voorlopig de klassen 2, 3 en 4, terwijl de leerlin gen van klas 5 en 6 die school afma ken, waar ze thans vertoeven. Veran dering zou hier niet bevordelijk zijn voor de leerprestaties. De aanmelding voor de eerste klas kan als voorheen geschieden via de kleuter school, waar men ervan op de hoogte is op welke school na de herindeling eventuele broertjes of zusjes zitten. De ouders, waarvan de kinderen elders verblijven, kunnen hun aanmelding ver richten via de betreffende hoofden van de lagere scholen. Nu een restauratie van de Emmakerk en reparatie van het dak van deze kerk aan de Regentesselaan op stapel staan, is de restauratie van de consistorie reeds voltooid. De totale kosten van schilderwerk, hard board vloer, spaanderplaat voor plafond, verlichting, vloerbedekking, gordijnen, herstel elektrische leidingen, aanschaf van twee tafels en een klok bedroegen 5.748,Uit de thuiswerkaktie ontving men een bedrag van 1.060,aan gif ten kwam in 1966 binnen ƒ1.945,en dit jaar ƒ400,Uit de vorig jaar ge houden bazaar kwam ten goede van de restauratie van de consistorie 1.435, Daardoor werd het totaal bedrag aan ontvangsten 4.840,Er is dus momen teel nog sprake van een tekort van 908,dat men binnenkort hoopt te hebben weggewerkt. Voor het restaureren van het dak van de Emmakerk. dat noodzakelijk is in dien men het interieur van het gebouw wil gaan restaureren, is een bedrag no dig van 14.000, De kerkvoogdij heeft een beroep gedaan op de gemeenteleden om geld te lenen tegen een nader af te spreken rente vergoeding en aflossingstermijn om zo doende de financiële last, die dit werk op de kerkvoogdij gaat leggen, over een aantal jaren te verdelen. Van twee gemeenteleden heeft men in middels de toezegging gekregen om ƒ3.000,en ƒ2.000,te lenen, beide renteloos. Op het politiebureau zijn als gevonden aangegeven een kruiwagen (geel rood plastic), verzekeringsplaatje H.W.Z. 205, groene dameshandschoen, zwart naple deren dameshandschoen, kinderjasje (blauw) maat 42, gouden tientje, blauw kinderwindjack, lichtbruine portemon nee inh. 3,30, zwarte regenbroek met bretels, rode step met luchtbanden, bril in etui en combinatiezakmes. Aankomen lopen zwarte pincher. Het gebeuren met de reuze-olietanker Torrey Canyon heeft aan het licht ge bracht. dat het met de maatregelen bij calamiteiten eigenlijk maar droevig is gesteld. Het schip is in drieën gebroken en het spuwt nog steeds z'n lading: honderd duizenden liters olie, die de Engelse kust bedreigt. Inmiddels zijn er wel en kele maatregelen genomen om verdere vervuiling van het zeewater en vooral van de stranden en het sterven van honderden vogels en zeedieren te voor komen, maar nog steeds is er niets afdoende gebleken. Het schip is een gevaarlijke bom ge weest, die bij aanraking met het klein ste vonkje een nog erger ramp had kunnen veroorzaken dan die van het wegspoelen van de olie nu al betekent voor Engeland. Want dat het land er schade van zal ondervinden, is wel ze ker. Niet alleen wat straks het toerisme betreft, maar ook wat de kosten voor bestrijding van het oliegevaar betreft. In eerste instantie had de Engelse re gering vijf miljoen -gulden uitgetrokken voor hulpverlening, maar al spoedig bleek dit een druppel op een gloeiende plaat te zijn. Het bedrag zal wel ver tienvoudigd moeten worden Het is in de geschiedenis nog nooit voorgekomen, dat een schip met zo'n grote en gevaarlijke lading zo vlak bij de kust verging. Het is dus ook wel begrijpelijk dat men niet direct met alle mogelijke middelen klaarstond om hulp te bieden en om een ramp te voor komen. Maar men kan zich toch afvra gen of het allemaal wel nodig was ge weest, dat zoveel dieren het leven ver loren, dat zoveel zeewater „besmet" werd en dat de stranden zo bevuild werden. Ook in Engeland hechtte men meer waarde aan het oordeel van een inder haast in het leven geroepen dure com missie, die zich eerst over allerlei be langrijke en minder belangrijke stuk ken heenboog om haar oordeel te kun nen vellen, naar aanleiding waarvan de hulpactie op touw zou worden gezet. Uiteraard ging daar een heleboel tijd mee heen en dat is misschien wel de grootste fout geweest, die men heeft kunnen maken. Er zijn verschillende middelen genoemd om de stranden voor olie te vrijwaren, er zijn middelen genoemd, waardoor de olie de zee in zou trekken en in het water zich zou verspreiden, maar geen ervan is gebruikt, behalve dan het Ne derlandse middel cleanosol, maar dat werd alleen maar ingezet om de vogels van olie te ontdoen. Daarbij bewees het chemische produkt z'n doeltreffendheid. Natuurlijk is het gemakkelijk om, ach teraf, in een paar woorden te zeggen hoe het niet had gemoeten. Maar het is niet moeilijk te constate ren, dat er veel, teveel tijd verloren is gegaan. En tijd kost nog altijd geld. De Engelsen, en vooral zij die aan de kust wonen, zullen dit nog lange tijd aan den lijve ondervinden! KANTMAN MONUMENTENLIJST De burgemeester van Soest; gelet op artikel 9 van de Monumentenwet; maakt bekend, dat voor ieder ter gemeente secretarie (afdeling Algemene Zaken) ter inzage ligt de door de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk op 13 maart 1967, onder nummer DKN/34858 vastgestelde monumenten lijst voor de gemeente Soest met een exemplaar van de Monumentenwet. Soest, 31 maart 1967. Het N.K.V. heeft de stelling verkondigd dat moeders van jonge kinderen beter hun aandacht bij het huishouden en hun kroost kunnen bepalen dan in loondienst te gaan werken. De katholieke vakbond is van mening dat jonge kinderen van werkende moeders de moederlijke zorg niet de gehele dag kunnen ontberen. Men kan zijn kinderen overdag wel naar een kinderverblijf brengen, maar hoewel de verzorging in dergelijke crèches uit stekend is, valt niet precies te bezien in hoeverre de kind-ouderrelatie hier toch niet onder lijdt. Bovendien komt de moeder 's avonds vermoeid thuis van haar werk en het is dan zeer de waag of zij nog voldoende energie op kan brengen om veel aandacht aan haar kind te geven. Volkomen terecht is dit probleem door het N.K.V. aan de orde gesteld. Waarom werken vele gehuwde vrouwen eigen lijk? Uit bittere economische noodzaak? Dat zal soms het geval zijn, maar in de meeste gevallen is dat niet zo. Hoeveel jonge moeders moeten er niet werken opdat het gezin er een auto op na kan houden? Of zich anderszins dingen kan permit teren die misschien wel prettig maar toch ook weer niet strikt noodzakelijk zijn. Deze begeerte naar meer aardse geneug ten is alleszins menselijk, maar ze wordt bedenkelijk wanneer het ten koste van de kinderen gaat. Vele artsen en maat schappelijk werkenden hebben hier de laatste jaren al voor gewaarschuwd en we mogen aannemen dat zij dat niet zonder reden hebben gedaan.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1