MENSEN NAAR MARS EN JUPITER Röntgenopnamen van zeeschelpen V akantie-industrie neemt hoge vlucht Gireren van abonnementsgeld Jaarvergadering V.V.V. Soest Voorjaarscompetitie Tempo Tweede nationale schaaktoernooi van S.P.S.V. trok 84 deelnemers Monumentenzorg Openbare Bibliotheeek Uw RECORDER staat klaar bij „DE GOUDEN SNAAR" VAN CLIBURN Portret van een fenomenaal pianist 3.00 voor Soest. Soestduinen en Socsterberg en 3.75 voor andere gemeenten. Zij, die het abonnementsgeld van de Soester Courant voor het tweede kwartaal 1967 nog niet hebben ge gireerd, verzoeken wij beleefd dit thans te doen. Over enkele dagen wordt voor alle abonnementen waarvoor nog geen betaling heeft plaats gehad, een kwitantie aan de incasseerders af gegeven. 13.786 informatie aanvragen in 1966 De V.V.V. Soest hield gisteravond haar jaarlijkse algemene ledenvergadering in het restaurant van het Soester Natuur bad. De voorzitter, de heer J. van de Arend heette de aanwezigen op deze 61ste jaarvergadering van harte welkom en drukte er zijn teleurstelling over uit, dat van de 500 leden, slechts ruim 20 aanwezig waren, terwijl toch zoveel le den direkt geïnteresseerd zijn bij het vele wek van de V.V.V. Spreker herinnerde nog even aan de viering van het 60-jarig bestaan, vorig jaar, en de geweldige steun, die de heer Boltini hieraan gegeven had. Het verheugde spreker, dat het V.V.V.-kan toor in 1966 weer meer in de algemene belangstelling was gekomen, zo zelfs, dat de V.V.V. toestemming heeft gekre gen zich in het vervolg „Verkeersbu reau" te mogen noemen. Hij bracht in dit verband dank aan de beide informatrices, die hun werk op voorbeeldige wijze verrichten. De V.V.V. heeft de laatste jaren het roer omgegooid en meer aandacht be steed aan de propaganda naar buiten er. dit bleek, gezien het steeds groeiende aantal aanvragen, een verstandig be sluit te zijn geweest. In 1966 verscheen weer een nieuwe plette grond en ook in 1967 zal weer een nieuwe druk verschijnen. De secretaris, de heer H. G. Scholt- meijer, kreeg hierna gelegenheid de no tulen van de vorige vergadering voor te lezen, die zonder op- of aanmerkin gen werden goedgekeurd. Hierna volgde hpt jaarverslag *an de secretaris, dat niet alleen een volledig verslag gaf van de vele werkzaamhe den en activiteiten in 1966, maar ook een heldere kijk gaf op wat in Soest nog verder ontwikkeld kan worden. Zo bleek o.a. dat niet minder dan 13.786 personen uit binnen- en buitenland zich in 1966 mondeling of schriftelijk tot het kantoor om inlichtingen hadden ge wend. Ook de bemiddeling, die het kantoor verleent voor het bezoeken van cultu rele evenementen buiten Soest had steeds meer succes. De medewerking, die de Soester Cou rant verleent door het opnemen van de wekelijkse publicaties, werd ten zeerste op prijs gesteld.,-- De onderverhuur aan het reisbureau Ruj'S Co. bracht de V.V.V nog meer bekendheid. Binnenkort zal door samenwerking tus sen de verschillende V.V.V.'s uit de om trek een streekfolder verschijnen, waar van ook Soest haar vruchten zal gaan plukken. De V.V.V. werkt met weinigen ten be hoeve van velen", was één van de vele goede opmerkingen in dit jaarverslag. Jammer vond de heer Scholmeijer het, dat nog zoveel inwoners en ook het be drijfsleven en middenstand het belang voor Soest van de V.V.V. niet inzien. Onze financiële positie moet versterkt worden, niet alleen door subsidie, maar door steun uit alle lagen der bevol king. Wij moeten de toeristen steeds beter kunnen ontvangen, steeds moeten ver beteringen kunnen worden aangebracht, maar dan moeten wij naar een vaste financiële basis. Dit uitstekende jaarverslag, dat wij door ruimtegebrek niet geheel kunnen pu bliceren, vond een dusdanige instem ming van de vergadering, dat aan alle leden een afdruk zal worden toege zonden. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer A. G. Kok bracht aan het licht, dat de V.V.V. financieel gezond is en de schuldenlast van jaren geleden, om gezet is in een bezit. De heer Schat wenste de personeels kosten te verhogen, maar het bestuur wilde hiertoe nog niet overgaan, omdat de beide dames tevreden zijn en hun werk met liefde doen. De begroting voor 1967 met 16.000, aan ontvangsten en 14.950,aan uit gaven werd goedgekeurd, terwijl aan de pennningmeester decharge verleend werd, daar de boeken in de beste orde waren bevonden. Aftredende bestuursleden waren J. van de Arend, A. P. A. Mol en H. J. Vos, die allen herkozen werden. Nadat nog over een mogelijke contri butieverhoging en aanwerving van nieuwe leden was gesproken, sloot de voorzitter de vergadering. Op Tweede Paasdag werd de 4e rit van de voorjaarscompetitie verreden. Te 10 uur gingen 9 A-aspiranten, 4 B- aspiranten en 1 veteraan van start en onder slechte weersomstandigheden wer den 10 ronden gereden. De uitslag werd: 1. H. Blaske. 2. H. d. Boer. 3. W. v. d. Heuvel. 4. H. Peet. 5. T. H. Majoor. 6. L. v. d. Kamp. 7. J. v. d. Berg. 8. J. Zwaagman. 9. T. Dorrestijn. B-adspiranten: 1. H. Hees. 2. W. Groot- veld. 3. J. Schaafsma. 4. W. Verhoef. Veteraan: D. Verboom. Te 11.30 uur gingen 22 nieuwelingen van start voor 30 ronden, waarvan er slechts 11 werden gereden door het slechte weer. Uitslag: 1. J. Vlastuin. 2. J. v. d. Beek. 3. P. Valkenburg. 4. J. v. Leyenhorst. 5. U. v. Velzen. 6. C. Boezard. 7. C. v. Leyenhorst. 8. D. Dure. 9. J. Rip- hagen. 10. v. Beek. 11. Wildeman. Te 1 uur begonnen 25 amateurs aan hun 40 ronden, waarvan er eveneens maar 14 werden gereden. Uitslag: 1. K. d. Graaf. 2. v. Doorn. 3. H. Ligter. 4. K. Voorn. 5. Rik Hees. 6. W. Schaeffer. 7. C. Rutgers. 8. T. v. Tol. 9. P. v. d. Top. 10. J. Sandbrink. 11. v. d. Linden. 12. W. Kruis. 13. G. Ruttenberg. 14. R. d. Haas. J. Haaksma enige Soester prijswinnaar Aan het tweede snel-schaaktoernooi, ge organiseerd door de Soester Politie Sport Vereniging, namen 84 schakers deel. Het werd gehouden in het restau rant van het Soester Natuurbad, waar de voorzitter van de S.P.S.V., inspecteur G. D. H. van Woudenberg, het toernooi gistermorgen opende. Hij toonde zich verheugd over de stijgende deelname, want vorig jaar deden er nog „maar" zestig politie-schakers mee. De deelne mers kwamen ditmaal o.a. uit Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Breda, Apel doorn, Amersfoort, Harderwijk, Nun- speet, Velsen en andere plaatsen. In de tweede klasse K won de heer J. Haaks ma van het Soester politiekorps de eer ste prijs: hij was daarmee de enige eer ste prijswinnaar van de organiserende vereniging. De jury werd gevormd door de heren W. v. d. Brink, J. W. Kaspers en R. ten Hove. Het toernooi telde twee hoofd klassen, vijf eerste en acht tweede klas sen. Uit de hoofdklasse was één groep gevormd, die zou strijden om de grote wisselbeker, die de heer C. van Wijn gaarden als ere-lid had beschikbaar ge steld. Onder de deelnemers bevonden zich o.a. de landelijk gedelegeerde van de Ned. Politie Sport Bond, de heer F. A. Beijlsmit, en de gedelegeerde van het district West (waaronder Soest ressor teert), de heer N. J. Oostrom. In totaal moesten 420 partijen worden gespeeld. Het toernooi was dusdanig in gedeeld, dat iedere deelnemers een half uur tijd kreeg om zijn partij af te wer ken. Ieder speelde zes partijen. Na een uur spelen meldden zich de eerste win naars, nadat zij heftige strijd hadden geleverd. Nadat alle partijen ten einde waren, begon het zware werk voor de jury-leden om de prijswinnaars aan te wijzen. Om ongeveer half zes kon voorzitter Van Woudenberg overgaan tot het spre ken van een dankwoord. Hij constateer de, dat het eerste toernooi van de S.P.S.V. een groot succes was geweest, maar dat het nog overtroffen werd door het toernooi van donderdag. Hij sprak tenslotte de wens uit, dat volgend jaar nog meer deelnemers naar Soest zullen komen. Na de prijsuitreiking, verricht door hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer, die een dankwoord sprak aan het adres van de heer Van Woudenberg, de jury leden en de heer Van Hemert. die het restaurant van het Natuurbad voor dit nationale sportgebeuren ter beschikking stelde, sprak deze ook nog een dank woord. De heer K. Steijn uit Velsen werd win naar van de door de heer Van Wijn gaarden beschikbaar gestelde wisselbe ker. Drs. H P. R. Rosenberg uit Den Haag hield in het Oranje Hotel een lezing met kleurendia's over het onderwerp: „Monumentenzorg". Spreker werd inge leid door de heer A. Thörig. Volgens drs. Rosenberg is monumen tenzorg niet uit deze tijd. In 1462 ver bood de Paus al oude gebouwen af te breken. Ook in Griekenland werd dit reeds verboden. Toen in 1017 de Dom in-Utrecht door brand werd verwoest, werd deze in de oude stijl herbouwd. Gotische kerken werden ook in ere ge houden. o.a. de Nieuwe Kerk te Delft. In de 17e eeuw werd de Nieuwe Kerk op de Dam in Amsterdam door brand verwoest en in oude stijl herbouwd. Zo verging het vele oude gebouwen. Rampzalig was de toestand in de Fran se tijd, toen veel oude gebouwen en kerken in brand werden gestoken. Koning Willem I voorkwam de af braak van het Muiderslot, waartoe reeds was besloten. In ons land werd monumentenzorg op gericht, onder leiding van Kuipers en De Steurs en uit de dia's kon men zien wat van oude gebouwen en kerken te recht is gekomen. Alles staat er weer in oude stijl. In Amersfoort kon de Muurhuizen be houden worden. Naast vele kerken liet spreker ook vele kastelen zien, die bouwvallig waren, maar nu in oude stijl zijn opgetrokken. Na de pauze werden spreker verschil lende vragen gesteld, o.m. dat in Hoorn kostbare restauraties zijn verricht aan monumentale gebouwen, maar onder de ze gebouwen bevinden zich grote gara ges. Op alle vragen gaf drs. Rosenberg een afdoend antwoord. De heer Thörig dankte drs. Rosenberg voor het gebodene. Filiaal - van Weedestraat 9 Romans. Ambler, Spionage tegen wil en dank. Barnes, Het bed des konings. Becker, Een verbond met de dood. Capote, In koelen bloede. Christie, In hotel Bertram. Couperus, Psyche. Deighton, Begrafenis in Berlijn. Ekman, Het spoor in de sneeuw. Gheorghiu, De onsterfelijken van Aga- pia. Greene, De komedianten. Ha- vank, De N.V. Mateor. Hemingway, En de zon gaat opKaeser, Fili aal in Parijs. Kafka, Amerika. - Het. proces. Kaye, De wrede passaat. Marsh, Het noodlottige spel. Minco, Het bittere kruid. Patton, Goede morgen, juffrouw Duif. Ramati, De bergen der vrijheid. Searls, Het pel grimproject. Simenon, Het geduld van Maigret. - Maigret en de familie Peeters. - Maigret in de verdediging. - Voortvluchtig. - 45° in de schaduw. Spark, Meisjes met een smalle beurs. Wallace, Renpaarden en nachtmerries. Scotland Yard contra een fantast. v. d. Walle, Een vlek op de rug. Whitney, Onder twee ogen. Van Zo meren, Terloops te water. Jeugdboeken. Alles wat u weten wil; een encyclopedisch compendium. Kooy, Encyclopedie voor iedereen. Heukels en Van Oostroom, Flora van Nederland. Jager, Het hermelijntje. Van der Ley, Geschiedenis en ency clopedie der sporten. Glonnegger, Speel je mee. Lunenburg, Ronde- en platbodemschepen. Koenen en Ende pols, Verklarend handwoordenboek der Ned. Taal. Van Gelderen, Duitse woordenboeken. 2 dln. Broers en Smit Jr., Engelse woordenboeken. 2 dln. Schmidt, De Spin Sebastiaan. Bo- denheim, Het regent - het zegent. Schenk, Twee emmertjes water halen. De Boer en Hettema, Kleine school atlas der vaderlandse geschiedenis. Bos en Niermeyer, Schoolatlas der ge hele aarde. Larsen van Neerland, Aardrijkskundig vademecum voor de Benelux. Baker, Snelle jager uit het Indianenhuis. Baljé, Ratje Verheul. Dulieu, Paulus, de hulpsinterklaas. Wij, Nederlanders, aanbidden het rei zen en trekken. Wij houden er van te onderzoeken hoe andere volken leven en werken. Maar nog meer bijna inte resseren wij ons voor 't economisch le ven in andere naties. Dat wordt duide lijk uit de ruime verscheidenheid van artikelen, die wij in den vreemde ko pen. Buitenlandse produkten hebben een bijnr magische invloed op Nederlanders. Ook binnen de grenzen tonen wij veel al een voorkeur voor hetgeen van vreemde kusten komt. Wij koketteren met Schotse stoffen, En gelse biscuits en jams, Italiaanse Ver- mouth, Spaanse sherry en Zweedse lu cifers. Daarom zenden soms onze fabri kanten eerst hun produkten naar het buitenland om ze daarna, getooid met indrukwekkende vreemde stempels, weer te importeren en dan in Nederlandse winkels te verkopen. Met name heeft de welvaart van de laatste jaren onze onbewust aanwezige kosmopolitische drang lucht geboden en tallozen reizen naar Afrika, het midden oosten of maken een zeereis (cruise zegt de Nederlander) langs aantrekkelijke landen. De tijd van deviezen verdienen aan het toerisme is voorbij. Tot 1963 maakten wij een batig saldo in het toeristenver keer. Vreemdelingen gaven meer uit in Nederland dan wij als Nederlanders in den vreemde verteerden. Dan kruisen de lijnen elkaar en dragen wij de vreemde betaalmiddelen het land uit. In 1965 brachten wij meer dan elfhon derd miljoen gulden naar andere lan den, die ons hun beurt begunstigden met bijna een miljard. Legden wij er toen reeds meer dan honderd miljoen op toe, in 1966 is het tekort verdrie voudigd. De inkomsten uit deviezen wa ren toen een miljard, de uitgaven drie honderd miljoen hoger. Waarom komen wij steeds meer achter op in het scheppen van een economisch toeristisch evenwicht? Allereerst is de welvaart in Nederland in de laatste ja ren snel gestegen, vooral bij de werk nemers. Hoewel wij verwoede spaarders zijn van huis uit komen steeds meer mensen tot de ontdekking dat zij zich zelf tekort doen wanneer zij hun blik tot eigen land beperken. Dit is overi gens een bemoedigende ontwikkeling. De eng-denkende Nederlander moet uit het internationale woordenboek ver dwijnen. Winst Daarnaast beginnen wij langzamerhand in alle kringen meer vakantietijd te krijgen. In 1954 ging 41 °/o van ons volk met vakantie. Tien jaar later had 54 °/o een rustperiode buitenshuis en in 1967 gaat stellig meer dan 60 een andere omgeving opzoeken om, althans in naam een poosje uit te rusten. Uit velerlei oogpunt bezien is dit een gunstige ontwikkeling, die zeker niet moet worden afgeremd. Vergeten wij niet dat uit de verovering van het bui tenland talloze niet te salderen econo mische contacten groeien, die op aller lei fronten hun winst opleveren. Het te kort op onze toeristenbalans wordt aan een reeks van oorzaken ge weten. Wij kunnen allereerst de prijs stijging noemen, die in de vreemdelin- genindustne sterk voelbaar is. Men gaat heus niet meer naar Nederland om voor een koopje met vakantie te gaan. Eer der moeten wij constateren dat duizen den landgenoten buiten de grenzen een goedkopere (en warmere) vakantie kun nen doorbrengen dan in eigen land, soms de reiskosten inbegrepen. Dit moet onze hotellerie en pensionbedrijven met alles wat daarbij hoort tot nadenken stem men. Het feit dat wij een tekort aan hotel ruimte hebben om vooral de beter be talende anglicanen het nodige comfort te geven, ontlast ons niet van de vraag waarom toch nog zoveel bedden in ve le delen van het land onbeslapen blij ven in het drukste seizoen. Het kan er ons wellicht voor wakker maken dat de binnenkomende toeristen meer over de verschillende delen van het land moeten worden gespreid en niet alleen naar Amsterdam, Madurodam of Volen- dam en Marken moeten worden gelokt. In 1966 steeg het inkomend buitenlands toerisme voor ons land met 4 terwijl het gemiddelde in de meeste landen 7 bedroeg. Wij moeten daarover niet jammeren met de wijsvinger op het tekort aan eerste-klas hotels. Het bevreemdt ons dat hier zoveel aan dacht wordt gegeven in een jaarverslag van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelin genverkeer. Belichten wij liever de po sitieve aspecten van deze lage landen als toeristencentrum in het hartje van het welvarende west-Europa! Te duur Ons hotel- en restaurantapparaat is te duur. Het komt niet door het vragen van te hoge prijzen, maar vooral door de inefficiency in het hotelwezen, ser veren van maaltijden duurt te lang en geschiedt met te veel omhaal. Er zijn te weinig hotelsgarni (alleen logies met ontbijt) en de vriendelijkheid laat ook wel wat te wensen over in een aantal gelegenheden. De overbevolking van onze gewesten en reeds enkele jaren voortwoekerende ar- beidsschaarste hebben vervolgens te veel onverschilligheid gekweekt. Er lig gen vrachten vuilnis langs en op onze wegen. Stranden en bossen zijn vervulid door onzindelijk binnenlands toerisme en gebrek aan een goede reinigingsor ganisatie. Wie wil nu vakantie houden op een vuilnishoop! Wij zullen daarop moeten letten. Voorlopig zal onze toe ristenbalans passief blijven. Ons verre toerisme begint zich pas goed te ontplooien met name in de vorm van vliegreizen. Vorig jaar gingen 175.000 Nederlanders met vakantie de lucht in. Dit jaar zal men wagen om het kwart miljoen te halen. Hoe massaler dit ver keer wordt, des te lager zullen de prij zen daarvoor worden. En dan kunnen er nog meer mensen het vliegtuig betalen. De angst voor de lucht is achterhaald door die voor de autoweg. Het gezin van de vliegende Hollanders begint groot te worden. En na de vliegvakan tie begint de gedachte baan te breken om in voor- of najaar nog eens korte vakanties dicht bij huis door te bren gen, bijvoorbeeld in eigen land. Ziehier prachtkansen voor onze rand- provincies, want de rust begint een ge waardeerd artikel te worden. De vreem- delingenindustrie op het platteland staat nog maar aan het begin van de ontwikkeling. Dit jaar kan zij weer een flinke bijdrage leveren aan haar ont wikkeling door haar dienstverlening te verbeteren. Want het vakantiebedrijf gaat nog veel hoger vliegen. Geen re cessie zal het meer kunnen miniseren. Jupiter, de grootste planeet uit ons zonnestelsel - op het ogenblik als een van de helderste „sterren" zichtbaar aan de avond- en nachthemel - is nu of ficieel een van de Amerikaanse ruim tevaartdoelen geworden. President Johnson heeft het Amerikaan se congres gevraagd om gelden voor speurwerk dat moet leiden tot de ont wikkeling van raketmotoren, aangedre ven door kernenergie en bestemd om mensen naar Mars en Jupiter te voeren. Het door hem gevraagde bedrag van 91 miljoen dollar is nog maar een frac tie van wat dit project in totaal zal gaan kosten, namelijk 25 miljard dollar (ongeveer 90 miljard gulden). Dit is voor het eerst, dat verre inter planetaire reizen in de zakelijke begro tingssfeer terechtkomen. Tussen plan en daad zullen overigens vele jaren liggen. Het beroemde Randreport van septem ber 1964 voorspelt bemande vluchten langs Mars en Venus pas tegen onge veer 1978 en een werkelijke landing op Mars omstreeks 1985. En volgens de twee futurologen die dit rapport hebben opgesteld is pas in de volgende eeuw - omstreeks 2021 - de landing van een bemand aards voertuig op een van de manen van jupiter te verwachten. Het Randreport is een studie, gemaakt door twee employés van de Rand Cor poration (T. J. Gordon en Olaf Hel- Helmer), die zich daarin bezig hebben gehouden met wat men kan noemen „de voorspelbare toekomst" - ontwik kelingen die te verwachten zijn op grond van hetgeen nu al bestaat. Verschillen Voor ingewijden zal het geen verbazing wekken dat zij ten aanzien van Mars een landing op de planeet zelf voor spellen, maar zich wat Jupiter betreft beperken tot zijn satellieten. Dat zijn er in totaal twaalf; vier er van zijn zo groot dat ze in een flinke verrekijker al duidelijk te zien zijn als fijne licht puntjes in de onmiddellijke nabijheid van de moederplaneet. Dit verschil hangt samen met de na tuurkundige toestanden der twee be trokken planeten. Mars heeft een dui delijke bodem (wat al bekend was voordat de Amerikaanse ruimtesonde Mariner-IV er van nabij foto's van maakte). Jupiter daarentegen is omge ven door een atmosfeer van voorname lijk ammoniak en methaangas waar- van men niet eens zeker weet of er wel een vast oppervlak onder zit, en zo ja, hoe diep. Bovendien is de zwaartekrachtswerking van Jupiter een moeilijk punt. De ver snelling van de zwaartekracht heeft op die planeet een waarde van 2,6 maal de aarde. Dit betekent dat een ruimte schip dat op aarde een ton weegt, ginds een gewicht van 2,6 ton krijgt. Veiliger lijkt dan ook een bezoek aan een van de vier grote Jupitersatellie- ten; ze heten Io, Europa, Ganymedes en Callisto. De beide laatstgenoemde zijn ongeveer even groot als de planeet Mercurius (een middellijn van circa 5.000 km). Reis van jaren Wij moeten bij het kennisnemen van de Amerikaanse plannen bedenken dat de hier bedoelde reizen in een totaal an dere grootte-orde thuishoren dan het project-Apollo (de expeditie naar de maan). De tijdsduur van een reis naar de maan is in dagen op te geven; met expedi ties naar Mars en Jupiter (en terug!) zullen, althans bij de huidige stand van de techniek, jaren gemoeid zijn. In ki lometers uitgedrukt: de afstand aarde- maan bedraagt 384.000 km, die van de aarde tot Mars op zijn gunstigst onge veer 60 miljoen, en die van de aarde tot Jupiter op zijn gunstigst ongeveer 600 miljoen kilometer. „Op zijn gunstigst" betekent dat de planeet die het doel van de reis is, dan aan de zelfde kant van de zon staat als de aarde. De opgegeven af standen gelden uiteraard voor de rech te lijn die de beide planeten in dat ge val verbindt. Maar de kortste weg (langs die rechte lijn dus) is in het interplanetaire ver keer niet de zuinigste. Integendeel: men lanceert een interplanetair voertuig op de meest economische manier als men een baan kiest zoals die welke Mari ner-IV indertijd volgde naar Mars: ge leidelijk aan naar buiten toe van de aardbaan afwijkend, zodat na verloop van maanden de baan van de volgende planeet wordt bereikt (en dan op een moment dat die planeet zelf ook in dat punt is). Dit soort reizen vraagt om kernenergie als aandrijvende kracht; gevuld met de nu gebruikelijke brandstoffen zouden zulke interplanetaire ruimteschepen on- mogelijk-zwaar worden. NIEUW INZICHT IN INGEWIKKELDE STRUCTUREN Verborgen in een versteende zeeschelp, zo klein als een zandkorrel, ligt een in gewikkelde structuur welke voor het menselijk oog niet zichtbaar is. Tot voor luttele jaren konden deze struc turen slechts bestudeerd worden door de schelp met uiterste voorzichtigheid te ontleden. Nu echter, kunnen met behulp van röntgenstralen zeldzame specimen worden onderzocht zonder dat aan de schelp enige schade behoeft te worden toegebracht. Zo werd bijvoorbeeld een foraminifer, een versteende schelp waar van met de ouderdom op 60 tot 90 mil joen jaar schat, met behulp van röntgen apparatuur door wetenschapsmensen tot in de diepste verborgenheden doorvorst. De röntgenfoto's welke op een röntgen- film met een hoog oplossend vermogen waren gemaakt, toonden een duidelijk beeld van zowel verkalkte als poreuze delen van de eeuwenoude schelp. Door van de röntgenopnamen vergrotingen te maken werd het mogelijk de details van de schelp met het blote oog aan een onderzoek te onderwerpen. Reeds lang zijn zoölogen, wiskundigen, beeldende kunstenaars en dichters in de innerlijke structuren van schelpen ge ïnteresseerd. De harde onbuigzame schil den van veel schelpdieren verschaffen de zoöloog een schat van informatie om trent de groei en de reacties van deze dieren op hun milieu. Wiskundigen vin den in de structuren van een schelp dikwijls een model van de gelijkhoekige spiraal, terwijl voor beeldende kunste naars en dichters schelpen reeds lang een onderwerp van uitzonderlijke schoonheid zijneen bron van inspi ratie voor schilders vanaf Botticelli tot Dali. Ontwerpers van sieraden vinden in schelpen vaak een gewild motief voor hun creaties. Ook textielontwerpers ma ken veelal dankbaar gebruik van het schelpmotief. Aldus heeft men door het röntgenen van zeeschelpen en diverse andere specimen de barrière tussen het zichtbare en het onzichtbare zowel voor wetenschappe lijke als estetische doeleinden, opgehe- Met behulp van röntgenstralen werd door wetenschappelijke medewer kers van Kodak de prachtige structuren van de Fusus-schelp voor het menselijk oog zichtbaar gemaakt. De schelp heeft een lengde van onge veer 10 centimeter. In zijn vaderland noemen ze hem nu „America's young astronaut of music", een enigszins kinderlijke aanduiding voor een groot pianist, zoals er maar één in de honderd jaar wordt geboren. Het is al weer enige jaren geleden, dat berichten over Fidel Castro's strijd te gen de Cubaanse regeringstroepen, over een stopzetting van de kernproeven en over de voorbereidingen van de gigan tische wereldtentoonstelling te Brussel de voorpagina's van de dagbladen over de gehele wereld vulden; toen, plotse ling, in april 1958 het nieuws verscheen, dat een 23-jarige Amerikaanse pianist als winnaar van het internationale Tschaikowsky Concours te Moskou werd uitverkoren. Die jonge pianist was Van Cliburn! De Russische premier Chroestsjev wilde hem horen spelen en nodigde Van X. Cliburn uit meteen enige concerten in de Sowjet Unie te geven, welke oor spronkelijk niet op het programma stonden. Bij zijn thuiskomst werd hij in New York met een ticker-tape para de ingehaald als een nationale held en hij was de eerste klassieke musicus, die deze eer te beurt viel. President Eisen- hower ontving hem op het Witte Huis. Nog nooit was er zo'n opschudding en sensatie geweest over een pianist als Van Cliburn, een blonde reus van ruim 1.90 meter, uit Texas. Begin van een muzikale carrière. Harvey Lavan Cliburn bracht zijn jeugd tot zijn 6e jaar te Shreveport in Louisiana door, waar hij op 12 juli 1934 werd geboren, voor dat het gezin naar het stadje Kilgore in Texas verhuisde, waar zijn vader verkoopleider bij een oliemaatschappij werd. Nog voor Van Cliburn een Ietter kon lezen of schrij ven kreeg hij, vanaf zijn derde jaar, pianoles van z'n moeder, Rildia O'Bryan. Zij was een begaafd pianiste, die lessen kreeg van Arthur Friedheim, eens een leerling van Franz Liszt en zij zou con certpianiste geworden zijn, als haar ouders haar debuut in New York niet hadden verhinderd. Tot zijn zeventiende jaar zou moeder Cliburn haar zoon les geven. Ook bij Van bleek al heel jong zijn muzikale begaafdheid en op 4-jarige leeftijd vond het eerste openbare op treden plaats tijdens een concert in het Shreveport Dodd College. In Kilgore wonend, werd speciaal voor Van een studio achter de garage ge bouwd, waar dagelijks werd gestudeerd. Het was 1948 en Van Cliburn was veer tien jaar oud, toen hij zijn debuut maakte in New York's wereldberoemde concertgebouw Carnegie Hall als win naar van de National Music Festival Award. De lessen van zijn moeder ble ken niet meer toereikend en Van trok naar New York en ging studeren aan de Juillard Hogeschool. Beloften worden nagekomen. Vanaf het moment dat de jeugdige pianist naar New York verhuist tot zijn televisiedebuut in 1956 wint Van Cli burn vele prijzen in muziekconcoursen en ontvangt hij beurzen en stipendia van belangrijke foundations, waarmee hij zijn lessen kan betalen. Hij treedt op o.m. met het New York Filharmo nisch orkest. In 1956 moet hij in mili taire dienst en dientengevolge daalt de belangstelling voor de veelbelovende en begaafde musicus. Het jaar daarop wordt hij vervroegd uit de dienst ont slagen en gaat naar huis. Het is 11 april 1958, de 23-jarige Van Cliburn weet met zijn weergaloze ver tolking van het eerste pianoconcert van Tschaikowsky en het derde van Rach- maninow door te dringen tot de finale van het Internationale Tschaikowsky Concours te Moskou. Op 14 april staat hij in het wereldnieuws als winnaar uit vijftig deelnemers! Sinds deze gran dioze come-back heeft de wereld hem niet meer losgelaten en volgde de ene tournee na de andere door de wereld. Overal waar hij speelt wordt zijn optre den een geweldig succes. Men prijst zijn technische vaardigheid, die duidelijk blijkt uit zijn uitvoering van Rachma- ninow's derde pianoconcert, waarin hij de moeilijkste van de cadenzen speelt, die bijna iedere concertpianist angst vallig uit de weg gaat. Men looft zijn muzikaliteit; zijn fijnzinnig ontwikkeld gevoel voor het wezenlijke van een mu zikaal kunstwerk. De twee concerten, waarmee hij in Moskou de overwinning behaalde, wor den onder dezelfde orkestleiding van de Russische dirigent Kiril P. Kondraschin op de plaat opgenomen in New York's Carnegie Hall. Alleen al de opname van zijn „lijfnummer", het winnende con cert, Tschaikowsky's eerste, kostte aan de dirigent, het 110 leden tellende sym fonieorkest, solist Van Cliburn en alle technische, die daarbij nodig zijn, bijna dertig uren inspannend misiceren en werken, voordat iedereen en in 't bij zonder Van Cliburn tevreden waren over het resultaat. De opname, die ten slotte in de nacht van 13 op 14 juni 1958, tussen middernacht en vijf uur in de morgen tot stand kwam, werd een bestseller waarvan al meer dan een miljoen exemplaren werden verkocht en waarvoor Van Cliburn dan ook een gouden plaat ontving. Op het Grand Gala du Disque Clas- sique, in oktober j.1., in het Amster dams Concertgebouw, speelde Van Cli burn dit concert van Tschaikowsky, sa men met het Concertgebouworkest on der leiding van Bernard Haitink. Nederland heeft Van Cliburn al eerder op bezoek gehad; enige jaren geleden. Hij speelde toen in Rotterdam op een festival Van Beethoven's vijfde piano concert, het Keizerconcert. Ook de op name van dit beroemdste aller piano concerten met het Chicago Symfonie orkest o.l.v. Fritz Reiner werd één van de best verkochte klassieke platen. Van zijn eerste optreden in de States, na zijn terugkeer uit de Sowjet Unie, in de Carnegie Hall op 19 mei 1958 werd een opname gemaakt. Hij speelde o.m. Rachmaninow's derde pianoconcert, ook onder leiding van Kondraschin. Van Cliburn, een lange man uit Texas, een pianist van wereldfaam, die ge speeld heeft op de ranch van president Lyndon B. Johnson, in de villa van de Duitse bondskanselier Ludwig Erhard, die ondanks alle roem en eerbewijzen een integer kunstenaar en prettig mens is gebleven en met zijn jongensachtig voorkomen niets heeft van een wereld beroemdheid, die hij wel degelijk al? virtuoos pianist is!

Soester Courant | 1967 | | pagina 3