Morgen jubileert De Wijkverpleging Arturo Toscanini HAAIEN? DE MAN DIE DE WERELD KLEINER MAAKTE... DE WITTE POMPEN aardolieprodukten _<-r ff f* u Hoe beveiligt men zich tegen Haaien zien scherper dan men aanvankelijk meende 45 jaar geleden overleed Gelukkig initiatief Rotan-fabrikanten Medische dienst PREDIKBEURTEN R.K. Kerkdiensten Een geniaal man van grote wilskracht, die streed voor de ware muziek Alexander Graham Bell heeft de verbe teringen en uitbouw van zijn vinding voor een groot deel nog mogen meema ken. Zesenveertig jaar nog was hij ge tuige van de voortgang die zijn vinding maakte, van het feit, dat er steeds meer mensen gebruik van gingen maken en hij heeft in zijn dromen ongetwijfeld de grote vlucht voorzien, die de telefoon tenslotte nam en zoals wij die heden kennen. Op 2 augustus 1922, nu 45 jaar geleden, overleed Alexander Graham Bell, de man die de wereld kleiner maakte. Te zijner ere werd tijdens zijn begrafenis in de Verenigde Staten gedurende een minuut het gehele telefoonverkeer stil gelegd. 20 maal zoveel mannen als vrouwen worden slachtoffer van de haaien Alexander Graham Bell vond de telefoon uit en werd voor een buikspreker gehouden „Ring Ring!", rinkelt de telefoon. „O, kruidenier, het giet van de hemel, ik zou geen hond over straat willen stu ren. Wilt u direct even een pakje mar garine brengen?" Zeker mevrouw, ik kom het dadelijk brengen. Verder nog iets van uw dienst? Zeker mevrouw, dank u wel, mevrouw!" Die mevrouw wilde niet door de regen en liet dat een ander opknappen. Ve len maken dagelijks gebruik van de telefoon en het noodzakelijke in huis te kunnen krijgen. Vrienden bellen elkaar over grote afstanden, zakenlieden ple gen de meeste transacties telefonisch te regelen en diplomaten voeren bespre kingen over dc grenzen van landen en in minder dan geen tijd. President Johnson pleegt zelfs overleg via recht streekse telefoonlijnen met Londen, Pa rijs, Bonn en Moskou. Dat werd mogelijk door de uitvinding van de telefonie. Miljoenen mensen zijn over de gehele wereld op die manier met elkaar ver bonden. Wij kunnen van Nederlanc uit telefoneren met Amerika, met Australië, maar ook met een vriend of kennis twee straten verderop en alles in een wip! De wereld werd kleiner, heel klein zelfs en dat allemaal door de uitvin ding van een in 1847 geboren man, ge naamd Alexander Graham Bell. die vele jaren vocht voor een idee, worstelde met de techniek om tenslotte te slagen en zijn fantasie in werkelijkheid om te toveren. De telefoon. De „verrespreker", werd geboren en daarmee was het pro bleem van snelle communicatie over grote afstanden in wezen opgelost. Lang gezocht naar snel communicatiemiddel Reeds de volkeren in de oudheid had den behoefte aan een systeem waar door zij in staat waren berichten over grote afstanden over te brengen. De koerier, de man die een bericht monde ling of schriftelijk overbrengt, is wel de oervorm, doch men wist ook toen reeds, dat de tijdsduur voor overbren ging van een bericht zeer belangrijk kan zijn en dus kwam men tot een snellere methode, namelijk die van de zogenaamde „fakkeltelegraaf". Bepaalde signalen met fakkels die in de rechter- of linkerhand werden vast gehouden of bewogen, stelden code woorden, letters of cijfers voor. Dit systeem werd reeds door de Assyriërs toegepast. Later kwam men tot nog andere methoden als het zwaai _>n met vlaggen, signaalvuren op bergtoppen, het slaan op trommels of het geven van bepaalde signalen op bazuinen, welke berichten via een keten werden doorgegeven. De werkelijke oplossing voor het grote probleem schonk ons de grote natuur kundige A. G. Bell. Op 24 jaar hoogleraar Alexander Bell was de zoon van een spraakleraar aan het University Colle ge te Londen, lector in de fonetiek te Edinburg en later te Kingston (Onta- rio). Deze deskundige, dus de vader van de jonge Bell, vond de methode van de zogenaamde „visible speech" uit, waar bij door middel van diagrammen van standen der spraakorganen onderricht gegeven kon worden aan doofstommen. Hij schreef bovendien een wetenschap pelijk werk, getiteld .Science of Speech' (de wetenschap van het spreken). De jonge Alexander Graham Bell ge raakte door de onderzoekingen van zijn vader reeds spoedig vertrouwd met al le problemen en wetenswaardigheden die met de menselijke spraak samen hingen. Trouwens hij drukte de voet sporen van zijn vader en werd nadat hij met deze in 1870 naar Canada was gegaan, in 1871 op de jeugdige leeftijd van 24 jaar hoogleraar fysiologie der spraakorganen te Boston (V.S.), een be wijs dat deze knaap over grote capa citeiten beschikte. Reeds tijdens zijn eerste proeven kwam de uitvinder op het idee te trachten de spraak elektrisch over te brengen. Hij zag de oplossing in het maken en overbrengen van elektrische stroomver- anderingen langs een geleidende draad. Hij trachtte door de spraak dergelijke stroompjes op te wekken en deze op een ander punt weer in geluid om te zetten. Het laat zich nauwelijks raden, welk een zware opgave de jongeman zich stelde, maar hij had succes. In 1875 kwam hij na langdurige proeven tot een oplossing. Het eerste contact Op 10 maart 1876 gelukte het hem te Boston langs een leiding, welke van de zolder van een huis met twee verdie pingen naar de begane grond was ge legd, op telefonische wijze zijn assis tent te bereiken. „Watson kom hier, ik heb je nodig," waren de eerste woor den die op die gedenkwaardige dag langs telefonische weg waren overge bracht. De nieuwe uitvinding werd overal druk besproken en men gaf er in Amerika nog al hoog van op. hetgeen voor Euro pa aanleiding was dit nieuws als echte Amerikaanse humbug te beschouwen en Alexander Graham Bell voor een buik spreker en bedrieger uit te maken. De ongelovige Thomassen moesten ech ter reeds spoedig ongelijk bekennen, want in snel tempo ontwikkelde de grote uitvinding zich verder toen grote mannen als Edison Hughes en dergelij ke hun krachten er aan gingen wijden. De versterkers deden hun intrede, zee kabels werden gelegd, centrales ge bouwd. Met drukknop en beeldscherm Na verloop van tientallen jaren ontstond tenslotte het automatische telefoonsy steem, dat ons in staat stelt rechtstreeks en zonder tijdverlies met iemand aan de andere zijde der aarde te spreken, een net over de gehele wereld met mil joen aangeslotenen. En nog is de tech nische vooruitgang niet ten einde: na de automatisatie staan de drukknopte lefoon en de beeldtelefoon op onze drem pel. In Nederland worden nieuwe kabels uitgespaard door grote aantallen ge sprekken gericht en gelijktijdig via de televisietorens en speciale telefoontorens over te zenden. Inmiddels werd er een mobilofoonnet opgebouwd, zodat we nu vanuit een rijdende auto kunnen telefo neren. Voor „De Wijkverpleging", de Stichting i Protestants Christelijke Gezondheidszorg in Soest, is het morgen een blijde dag. Dan is het namelijk zestig jaar gele den, dat op initiatief van dominee Brandt de Stichting Nederlands Her vormde Gezondheidszorg haar zo zegen rijke arbeid begon. Dat was op 1 april 1907 en dat betekent dus, dat morgen het diamanten jubileum wordt herdacht. Niet met uitgebreide feestelijkheden, maar met een viering in intieme kring, omdat bij het 50-jarig bestaan reeds festiviteiten hebben plaatsgehad. In de afgelopen zestig jaar mag veel veranderd zijn, bijna niet het uiterlijk van het wijkgebouw aan de Middel wijkstraat. Maar verder is er niet veel meer over uit de tijd van de zusters Truus en Henny, wier namen onverbre kelijk aan „De Wijkverpleging" verbon den zijn. Vorige week herinnerden wij daaraan in een speciaal jubileumartikel. Het bestuur van de Stichting bestaat thans uit de volgende personen: dage lijks bestuur: dr. P. J. Bangma, voor zitter; mevrouw J. Hendrikse-van Dijk, secretaresse en J. G. van Kleef, pen ningmeester. Leden: mevrouw A. W. Berghauser Pont; H. J. Brink (namens de diaconie van de Ned. Hervormde Gemeente); J. A. Detmar; dr. J. Kuij- venhoven; A. de Liefde (namens dia- 19-jarige kreeg een grote kans Arturo Toscanini werd als een eenvou dige zoon van een kleermaker te Parma geboren. Zijn vader noch zijn moeder waren uitgesproken muzikaal, maar Ar turo gaf op jeugdige leeftijd reeds blijk van bijzondere aanleg. Dank zij een beurs werd hij in de ge legenheid gesteld op negenjarige leeftijd te studeren aan het plaatselijk conser vatorium, waar hij zich verdiepte in de geheimen van het cellospel. Maar naast deze studie trachtte hij zich bovendien veelzijdig muzikaal te ontwikkelen. Ook de piano bespeelde hij en hij verdiepte zich in de compositie. Op achttienjarige leeftijd kwam hij gereed met zijn studie en kreeg hij een betrekking als cellist van een opera-orkest, dat onder andere in Rio de Janeiro, de Braziliaanse hoofd stad, een uitvoering zou geven. Hier was het dat Toscanini door een betrekkelijk toeval op slag beroemd werd. Vlak voor het begin van een uitvoering van Verdi's opera „Aïda" ontstond er twist tussen de eerste en de tweede di rigent. De eerste liep weg en toen de tweede de directie-lessenaar besteeg, werd hij door het opgewonden publiek weggefloten. Daar stond men met de handen in het haar. Plotseling herin nerde iemand zich, dat de jonge cellist Toscanini het dirigeren beheerste en men maakte van de nood een deugd en ver zocht hem de leiding op zich te nemen. Uit het hoofd Met grote resoluutheid en zelfverzekerd heid besteeg de negentienjarige jonge man de katheder, sloeg tot aller verba zing de partituur met een klap dicht, hief de dirigeerstok en bracht het orkest en de toehoorders in opperste verbazing met de wijze waarop hij volkomen uit het hoofd het orkest leidde entot welk een prima resultaat. Het applaus was na afloop niet van de lucht en Tos- Foto Astra conie), mevrouw W. Oosterveen-Wielin- ga; dr. J. C. Rip en mevrouw C. E. Roëll-Rutgers van Rozenburg. Admini strateur is de heer Chr. Brink. Er zijn thans vier zusters, die allen de beschikking hebben over een auto. Ze staan ook op de foto, links en rechts de zusters Toos en Kitte Kropf, en in het miden zuster Hennie Sijtsma en naast haar Gerie Pluim. Natuurlijk is het goed even bij een mijl paal stil te staan en terug te denken aan alles wat is geweest en wat ver- anderdè. Maar toch zal het bestuur" weer vooruit moeten zien en proberen mee te komen met de vele veranderin gen van inzicht en opvatting. Meer en meer wordt het werk gespe cialiseerd en daarom is het ook goed, dat er in het bestuur doktoren zitting hebben, die weten welke dingen nodig en verantwoord zijn om te doen of niet te doen. Het is de wens van het bestuur, dat „De Wijkverpleging" zich in de toekomst verder zal kunnen ontplooien in het belang van de gezondheidszorg van Soest, daarbij gesteund door de vier zusters, die hebben bewezen de juiste opvatting te hebben van het dienen en helpen van de mens in nood, van welke aard die hulp ook moge zijn canini was in één keer een „gemaakt" man. Persoonlijk deed dit de maestro niets. Hij bleef die hij was, de eenvoudige serieuze musicus met zijn idealen. Ge ruime tijd is hij als dirigent verbonden geweest aan de opera te Turijn, waar hij het ene succes na het andere oogstte. Het beroemde opera-heiligdom, de Scala te Milaan lokte hem. Men verzocht hem of hij daar de leiding op zich wilde ne men en Toscanini deed dit. Hier vierde hij zijn grootste triomfen, doch toen hij tenslotte het publiek onaangenaam vond optreden, verdween hij naar de V.S., waar hij met open armen werd ontvan- gen. Hier liet men hem de beroemdste orkesten dirigeren en grote tournees ma ken. Maar het vaderland riep hem, want Toscanini was en bleef Italiaan in hart en nieren. Het ging niet goed met de Scala en Toscanini blies er nieuw leven in. HU weigerde Toen kwam het conflict met het fascime. Arturo Toscanini is altijd een verbeten tegenstander van elke vorm van dicta tuur geweest en hij stak dit niet onder stoelen of banken. Het moest dus tot een botsing komen en toen hij voor een concert weigerde het fascistenlied te spelen, barstte de bom. Weer vertrok hij naar Amerika, waar men blij was met de terugkeer van de grote dirigent. Een speciaal orkest werd voor hem opgericht, waarin de beroemd ste musici geplaatst werden en Tosca nini dirigeerde en gaf het publiek dat wat hij en zij als het mooiste op muziek gebied waardeerden, de meest ideale en sublieme muziek die men wensen kon. Ook Nederland heeft zich mogen ver heugen in het bezoek van Toscanini en wel in 1937 en 1938 waarin hij het ver zamelde neusje van de muzikale zalm in Nederland, bijeengevoegd in een orkest, dirigeerde. Muziekliefhebbend Nederland heeft bij die gelegenheden op waardige wijze genoten. De maestro is niet meer en hij liet over de gehele wereld een moeilijk te vullen open plek na, doch tevens de mooiste herinneringen aan een geniaal man, die streed voor de ware muziek en zijn doel heeft weten te bereiken. Keurmerk voor rotanprodukten Ingesteld Ritan- en pitrietmeubelen hebben in de na-oorlogse tijd dc markt heroverd Dit is grotendeels te danken aan het feit dat de vormgeving van deze meubelen zich aan de hedendaagse smaak heeft aangepast. Anderzijds ligt de prijs gun stig. Een gretige aftrek van dezt soort meu belen is er oorzaak van geworden dat er naast kwalitatief goede rotanmeube len massa-produkten aan de markt zijn gekomen van een vaak ondefinieerbare kwaliteit. Immers in de tijd van schaar ste direct na de oorlog werd steeds naar „meer" gevraagd, terwijl men nu prijs gaat stellen op „beter". De Nederlandse consument is „kwaliteitsbewust" aan het worden, ook ten opzichte van ro tanmeubelen. Hij verlangt nu een ga rantie, die bij naamloze massa-artikelen niet wordt gegeven. Het is daarom verheugend dat een aan tal bedrijven in Noordwolde - baker mat en belangrijk middelpunt van de rotanindustrie - het initiatief hebben genomen tot het instellen van een Ro- tankeur Noordwolde, een kwaliteits merk voor produkten van rotting, teen en pitriet. Het rood-blauwe etiket, met op het ro de gedeelte in gouden letters het woord ROTANKEUR en op het daaronder ge legen gedeelte in witte letters de naam NOORDWOLDE, zal op de betreffende produkten worden aangebracht. Een verheugend initiatief van bedrijven die geheel achter hun produkten staan, Onze stranden zijn heerlijke stranden. In weerwil van het feit, dat wij hier geen tropisch of sub-tropisch klimaat hebben en het soms wel eens fris aan de kust kan zijn, hebben we toch fijne stranden, want ze zijn veilig, althans wanneer we ons niet te ver in zee wa gen. Voor ons bestaat niet het gevaar, dat we onbezorgd zwemmend in zee, plotse ling een kleine driehoek op het water vlak zien verschijnen en even later aangevallen worden door een haai! Dat risico lopen baders in tropische en sub-tropische gebieden wel, zoals voor de kusten van midden- en zuid-Ameri- ka en rondom Australië, om maar enke le voorbeelden te noemen, om dan nog niet te spreken van schepelingen die na een scheepsongeval in dergelijke wa teren om het leven, kwamen door haaL- en. Het is daarom begrijpelijk, dat de wetenschap pogingen in het werk stelt om eenvoudige midelen te vinden, waar door baders en schipbreukelingen kun nen worden beschermd tegen haaien. Een proefstation Er worden verschillende beschermings maatregelen aanbevolen, die veelal uit de praktijk stammen, maar tot nu toe weet men te weinig over de manier waarop haaien zich oriënteren en gedra gen, om een wetenschappelijk verant woord beschermingssysteem te kunnen aanbevelen. Aan de kust van Bimini, een van de Bahama-eilanden, is met steun van de Amerikaanse marine een proefstation ingericht, waar de mannen van de we tenschap onderzoekingen doen naar het gedrag van haaien. Men heeft door mid del van lange stalen netten in zee twee bassins gemaakt, waarin een groot aan tal haaien leven, waaronder ook de voor de mens zo gevaarlijke tijgerhaaien. In deze bassins bevinden zich metalen kooien, waardoor de geleerden veilig de gedragingen van de haaien kunnen ob serveren. Bovendien is men in staat een haai een verdoving te geven om het dier buiten de kooi te onderzoeken. Veel tijd heeft men echter niet, want zo'n verdoving is na twintig minuten uitgewerkt. Hoe vindt hU zyn prooi? Het belangrijkste doel van deze onder zoekingen is, uit te vinden hoe de haai zich in zijn milieu oriënteert en op wel ke manier hij zijn prooi vindt. Eerst wanneer men dit heeft vastgesteld, be staat de mogelijkheid een systeem te vinden om een aanval van zo'n rover af te slaan. De onderzoekingen hebben tot nu toe zeer merkwaardige resultaten opgele verd. Zij hebben alle illusies vernietigd die men koesterde over de gebruikelijke beschermingsmaatregelen. Zo meende men, dat een zwemmer of drenkeling die een kleine cilinder met samenge perste lucht bij zich had, haaien op een afstand kon houden, door langzaam lucht uit de cilinder te laten ontsnappen, want de aanvallende haai zou door de ont stane bellenbaan afschrikken. In Bimini heeft men twaalf tijgerhaaien hierop getest. Slechts één van hen werd werkelijk door de bellenbaan weerhou den van een aanval, de andere elf die ren trokken zich er niets van aan en zwommen darms door de bellenbaan heen, zonder dat zij enige angst of schrik toonden. Voorts nam men aan, dat bepaalde che mische middelen, zoals bijvoorbeeld ko peracetaat of bedorven haaienvlees de dieren zou afschrikken. De proeven we zen uit, dat deze middelen tot op zekere hoogte succes opleverden, want haaien uit de Atlantische Oceaan namen de vlucht wanneer ze ermee geconfron teerd werden, maar haaien uit de Paci fic trokken zich er niets van aan. Zelfs geen injectie Ook het systeem, dat door veel sport- duikers en de beroemde onderzoeker Hans Hass wordt aanbevolen, om name lijk een aanvallende haai door onder water luid te schreeuwen op de vlucht te jagen, blijkt geen afdoende verze kering te zijn. Het zelfde geldt voor het meenemen van een lansachtige stok, of het bij zich hebben van een injectie spuit, waarmee de aanvallende haai ge ïnjecteerd zou kunnen worden, waar door het dier wordt verlamd. Al deze zaken blijven uiterst twijfelachtig. Er welke moeten worden gemaakt in fa brieken die voldoende bedrijfstechnisch zijn geoutilleerd om kwaliteitsproduk- ten te maken en over de kennis en we tenschap beschikken om de technisch juist produktiemethoden toe te passen en die goed op de hoogte zijn met de eigenschappen der te verwerken mate rialen. Verheugend ook voor de consument, die waar voor zijn geld verlangt. Mocht er toch nog een klacht zijn, dan kan hij die indienen bij de Centrale Bond van Meubelfabrikanten, postbus 100, Heem stede. Gebruik van rotan meubelen Het goede meubel uit rotan of pitriet, dat kwaliteit paart aan hedendaagse vormgeving, zal op vele manieren toe passing kunnen vinden voor gehele of gedeeltelijke meubilering. Voor klein- behuisden zijn er in rotan ideale op lossingen, evenals voor tiener-kamers Rotan in combinatie met metaal schept weer andere mogelijkheden. De huidige produktie in Nederland ligt tussen 5 en 6 miljoen gulden per jaar, waarvan in 1966 voor een bedrag van 911.000 werd geëxporteerd, vooral naar Duitsland en België. Het ROTANKEUR NOORDWOLDE zal er ongetwijfeld toe bijdragen dat de kwaliteit van deze meubelen over de gehele linie zal worden opgevoerd en ook dat komt de consument weer ten goede. Reeds meer dan 25 jaar het goedkoopste adres voor Bij grote afname van Petroleum of Huisbrandolie no. 1 speciale prijzen- Wij leveren uitsluitend merkprodukten. is geen garantie voor de werking en daarnaast zijn ze niet geschikt voor al gemeen gebruik. Uiteraard heeft men ook een studie gemaakt van de erva ringen van marinemensen tijdens de tweede wereldoorlog. Wanneer er een schip was getorpedeerd, kwam er na melijk zeer snel van alle kanten een groot aantal haaien opdagen. Vermoede lijk reageerden zij op de drukgolf van de explosie, die inwerkt op de gevoels- jcellen in de zogenaamde zijdestreep. De ze zijdestreep is als het ware het oor van de vis. Verschillen in druk worden hier waargenomen en het dier weet dan dat er zich voor hem, achter hem of opzij iets bevindt. Toch goede ogen Het blijkt echter, dat bij de meeste haaiensoorten bij het jagen de ogen een ^belangrijker rol spelen dan de zijde streep. Tot nu toe nam men aan dat het gezichtsvermogen, vooral bij haaien die mensen aanvallen, naar verhouding maar slecht was. Dit blijkt echter een vergissing te zijn. Men wist namelijk, dat op het netvlies van het haaienoog met uitzondering van één soort, zich geen kegeltjes bevinden, waardoor de dieren kleurenblind zijn. Nieuwe onderzoekingen toonden echter aan, dat daartegenover staat, dat het netvlies bezet is met een zeer groot aantal staafjes. En dat betekent dat de dieren over een scherp gezichtvermo gen beschikken ook al zijn ze dan kleu renblind. Ze kunnen zich zelfs bij zeer zwak licht nog heel goed oriënteren, kleine lichtverschillen waarnemen en de geringste bewegingen van hun prooi volgen. Het blijkt dat het niet alleen het grote aantal staafjes op het netvlies van het haaienoog is, die oorzaak zijn van dit bijzonder scherpe gezichtver mogen, want naar men ontdekte is het gehele netvlies bovendien bedekt met een uiterst dunne laag bestaande uit kleine plaatjes van guaninkristallen. De ze plaatjes doen dienst als spiegels waar door het invallende licht sterk wordt geconcentreerd. De onzichtbare prooi Dat deze vissen waarlijk dieren zijn die zich in eerste instantie op het gezicht oriënteren, werd door een bepaald expe riment bewezen. Op Bimini heeft men bij een aantal haaien met een plastisch middel de ogen bedekt, zodat de dieren niet konden zien. Het bleek nu, dat ze de grootste moeite hadden hun prooi te vinden, ja, veelal de buit in het ge heel niet konden verschalken. Men concludeerde hieruit, dat de beste methode om zich tegen haaien te be veiligen is: zich onzichtbaar te maken voor hen. Daarvoor maakt men gebruik van een klein pakje met zwarte kleur stof, waarvan de inhoud zich na een ruk aan een draad snel in het water verspreidt waardoor de zwemmer of drenkeling voor het dier onzichtbaar wordt. Men wil dit middel nog effec tiever maken, door aan de kleurstof een chemisch middel toe te voegen dat haai en afschrikt. Dat men voor de kust van Europa veel minder last van haaien heeft dan voor de kusten van midden- en zuid-Amerika en Australië vindt zijn oorzaak in het temperatuurverschil van het water. Aan de rivièra De meeste aanvallen door haaien vin den plaats in water, waarvan de tem peratuur minstens 21 graden Celcius be draagt. In tropisch gebieden moet men het gehele jaar rekening houden met aanvallende haaien. Aan de Pacific-kust van Amerika slechts in de zomermaan den. Het gevaarlijkst zijn daar de maanden juni en juli bleek uit de statistieken. Gedurende de korte wintermaanden van november tot januari kwam geen en kele aanval van een haai voor. Ook in Europa is er een gebied waar men moet oppassen voor haaien en wel aan de steile kust van de Middellandse Zee. Het zijn ook hier slechts de warme zomermaanden die risico's met zich brengen op dit gebied. In de buurt van de Noordzee en de Oostzee loopt men deze kans niet. Zeer merkwaardig is wel, dat de statistieken uitwijzen, dat er twintig zoveel mannen als vrouwen worden aangevallen. Tot op heden heeft mer. geen verklaring voor deze voor keur voor het sterke geslacht. CHOCOLADE-BOWLS. Extra fijne chocolade met een vulling van koffie en cognac. 200 gram f 1,10 SCHIJFJES MET SCHIL. Heerlijke frisse vruchten schijfjes, deze week extra voordelig. 200 gram 65 ci AMANDA'S. Ovenverse zandkoekjes op gelegd met amandel. Pakje pl.m. 200 gr. 79 d. VROOM DREESMANN De artsendienst wordt in dit weekeinde waargenomen door de artsen B. C. A. Nicolas, Steenhoffstraat 12, tel. 2667 en J. Kuipers, Middelwijkstraat 34, telef. 2815. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13.00-13.30 uur A. J. Janus, De Genestetlaan 15. Apotheek Avonddienst zaterdag en zondag apo theek „Soest-Zuid". Maandag tot zater dag apotheek „Soestdijk". Oranje-Groene-Kruis Zaterdag, na 16.00 uur, is Zr. Kropff tel. bereikbaar 03490-17172. Zondag op Middelwijkstraat 36, tel. 2902. Wit-Gele-Krais Zr. M. van Loon, Saenredamplantsoen 15. tel. 5425, b.g.g. 03490-17172. Groene Kruis Zr. Boom, Braamweg 51, tel. 4365. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. Zondag 2 april. 9 uur Gezinsdienst. 10 uur ds. H. Roest, H. Doop. 19.00 uur Jeugddienst. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Donderdagavond, 7.15 uur, Oecumenisch avondgebed. Emmakerk, Regentesselaan. 10 uur ds J. Mettau. 19 uur ds H. J. Meijer, Soest. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Heeskapel, Insingerstraat. 10 uur ds H. J. Meijer, Soest. Zonnegloren, Soesterbergsestraat 10 uur ds J. Smit. Eltheto, Driftje. 10.15 uur Jeugdkerk. Ichtuskerk. Alb. Cuyplaan 10 uur de heer Scheepmaker, Utrecht. 17 uur ds J. Smit. Gebouw Middelwük. P. de Hooglaan. 10.00 uur ZondagsschooL GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerk 10 en 5 uur ds M. Wilschut. Wilhelminakerk 10 uur ds G. Laarman van Utrecht. Voorb. H.A. 17 uur ds Barkey Wolff, Soestdijk. Voorb. H.A. GEREF. KERK Eltheto. 8.30 uur ds W. Borgdorff van Baarn. 3 uur Kandidaat G. Lievaart. CHR. GEREFORMEERDE KERK 10 uur student Manni van Amsterdam. GEREF. GEMEENTE Kleine Rembrandtzaal 10 en 5 uur Leesdienst. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 10. 10.15 uur ds A. G. van Gilse, (Doopgez.), Eindhoven. 10.15 uur Kinderkerk. zowel in de Kerk Rembrandtlaan als in het wijkgebouw Soest-Zuid. EVANGELISCH LUTEL GEMEENTE Van Weedestraat 19. Geen dienst. Zie Baarn. ADVENTSGEMEENTE Zaterdag 10 uur Bijbelstudie. 11 uur Leesdienst. Interkerkelijke Zondagsschool. 10 tot 11 uur in de Da Costa School. Volle Evangelie-samenkomst. Maandagavond, 8 uur, evangelie-samen komst in het St. Josephgebouw, zaal Zuid. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.30 uur Dr. H. B. Kossen, van Zeist. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Kapelstraat 7. 10.30 uur drs. W. J. Manger. KERK SOEST. Steenhoffstraat. Zaterdagavond 19.00 uur Avondmis. Zondag H. Missen 10.30 en 12.00 uur. 9.00 uur Hoogmis. In de week H. Missen te 8.00 en 9.00 uur. KERK SOESTDIJK. Burg. Grothcstraat. Zaterdag 19.00 uur Avondmis. Zondag H. Missen 9.00 en 12.00 uur. 10.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen maandag 8 uur. 10.00 uur gez. uitvaart. Dinsdag 8.00 en 8.30 uur. Woensdag 8.00 en 9.00 uur. Donderdag 8.00 uur. 19.00 uur Avondmis. Vrijdag 7.45 uur. 19.00 uur Avondmis. Zaterdag 9.00 uur. 19.00 uur Avondmis. KERK SOEST-Z., St. Willibrordusstraat. Zaterdag 19.00 uur Avondmis. Zondag H. Misssen 8.00 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. 6 uur plechtig Lof. Overige dagen H. Missen te 8.00 uur. Woensdagavond 7 uur Avondmis. 10 jaar geleden overleed Toscanini op 90-jarige leeftUd ten gevolg van een be roerte in zün woning te Riverdalc bij New York. Nog geen drie jaar tevoren dirigeerde hij zUn laatste concert in Carnegie Hall en verdween voorgoed uit het actieve muziekleven. Dat was op 4 april 1954; 16 januari 1957 stierf hy. Hiermede eindigde het buitengewoon actieve leven van de grootste dirigent die de wereld ooit gekend heeft, een man die dit reeds op jeugdige leeftyd toonde en vanaf die tyd steeds de toon heeft aangegeven. Een onkreukbaar mens vol idealen, die hy ook volkomen naleefde en waarby hy zichzelf niet ontzag. Voor de liefhebbers bleef hij de dirigent, die als vrywel enige kans zag zyn orkest de muziek op ideale wijze te laten spelen. Het bywonen van een concert onder zyn leiding was een ware openbaring. Over zijn capaciteiten en kennis is men in de loop der jaren voldoende ingelicht, doch velen zullen zich afvragen: „Wie was toch deze Tos canini?"

Soester Courant | 1967 | | pagina 5