n BURENI Meesters op de snaren Bronch Heffen MARCHAL HAARMODE BIJEN HOUDEN schenkt veel genoegen VELE NAZI'S GEVONDEN VERHUUR 25 KORTING J. C. Brouwer en Zn. Meningen van lezers Autorijschool VAN BUUREN GARAGE BOSBOOM D00RSMEREN Nieuwe Nederlandse visie op HET GEHEIM VAN DE ZWAARTEKRACHT S0ESTERBERG Yehudi Menuhin heeft zijn tijd gehad Wie zijn de grootste violisten van deze tijd Y-' Van Wieren Dankzij gevonden kartotheken en nog geen einde in 't zicht Met Raad en Daad SCHILDER met PLEZIER en GEMAK neem JUWEEL VERF en UK S0ESTER GLAS- EN VERFHANDEL Westeuropese kampioen schappen volleybal in sporthal te Amersfoort BEVEROL SMEERSTATION Klaar terwijl u wacht De aarde trekt ons niet aan, maar miljarden gravitatiedeeltjes drukken ons er op De invloed van de zon De Meeuwen-Soesterberg 2-1 Medische dienst Geslaagd K.V.G. Het Dorpshuis Paaseieren zoeken A.G.A.V.S. behaalde meeste turntitels Niets kenschetst het museumachtige van ons geestelijk leven zo als de culturele processies, die bijna dagelijks langs een doorluchtig standbeeld trekken, dat wij een ereplaats in het uitgebreide pantheon van muzikale grootheden hebben inge ruimd. Zelfs levende kunstenaars zijn soms al standbeelden. Het muzikale publiek vergaapt zich er zelfs nog aan, als hun grootheid al verleden tijd is. Anderhalf jaar geleden werd Yehudi Menuhin in tal van Nederlandse concertzalen als een afgod vereerd. Maar de kritische hoorder moest erkennen dat de legen darische violist de „grote toon" van vroeger niet meer bezit. De glorietijd van Fritz Kreisler en Branislaw Huberman, maar ook die van Menu hin en Jascha Heifetz is verstomd onder de klanken, die een nieuwe generatie van violisten aan de koningin der instrumenten weet te ontlokken. Kunstenaar als Oistrach, Szeryng, Grumiaux en Ferras zijn nu de grootste troeven in het muzikale kansspel, dat het concertleven in zekere zin is. Extra stoelen voor David Oistrach Enkele maanden geleden moesten in het Concertgebouw in Amsterdam extra stoelen worden geplaatst. Een deel van het publiek moest met een staanplaats genoegen nemen. Men had het er graag voor over, want de Russische violist David Oistrach zou deze zondagmiddag optreden. Hij speelde het vioolconcert van Brahms. het mooiste èn moeilijk ste werk, dat ooit voor dit instrument is geschreven „Konzert gegen die Vio- line", zei men in Brahms tijd). Het werd een grote muzikale belevenis, zoals ook de radioluisteraars, die het concert konden beluisteren, zullen be amen. Oistrach is een der machtigste tove naars uit het land der instrumentale beheersing. Zijn lenige, nerveuze en ge spierde handen zijn als het ware niets dan een verlengstuk van de viool, nau welijks tot iets anders in staat dan on waarschijnlijke klanken te ontlokken. Behalve een superieure techniek moet hij beschikken over een soort bezeten- Reeds in de allervroegste tijden had de mens behoefte aan zoet, een volkomen natuurlijke behoefte overigens. Hij zocht er naar en vond de honing. De oude Egyptenaren kenden geen plantaardige zoetstoffen, doch wel ho ning en de bijenteelt was hun al zeer vroeg bekend. Het imken is een der oudste bedrijven ter wereld. Duizenden jaren voor het bouwen der piramiden was het reeds in gebruik en de voorhistorische mens ver zamelde ijverig de honing, die de wilde bijen in hun nest vergaarden. In de bronstijd werd de bijenwas ge wonnen en gebruikt bij het vervaardi gen van sieraden en wapens. Daar tot de middeleeuwen geen ander zoet dan honing bekend was, nam overal de bijenteelt een zeer voorname plaats in bij de volkeren. De bijen voorzagen hen van honing en was. Honing werd ge bruikt als zoetstof en bij de Angelsak sen om een drank, „mede" genaamd, van te maken. De was werd voor ver schillende doeleinden gebruikt, namelijk voor verlichting, waskaarsen en voor medische doeleinden, zoals de beroemde wasolie. Uit de produkten der bijen verkreeg men dus eten, drinken, licht en medica ment. Is het niet begrijpelijk, dat de bijenteelt voor die tijden zeer belangrijk was? Toch werd er vooral toen op min der juiste wijze met de bijen omge sprongen. maar ja, techniek en weten schap waren toen nog niet zo ver ge vorderd. Waarom byen houden Tegenwoordig behoeven wij het voor de zoetstof niet meer te doen, want er is suiker in overvloed te krijgen, dus bijen houden heeft in dit opzicht weinig nut, maar er zijn andere factoren, die een rol spelen. Wanneer men eenmaal iets méér over de bij te weten is gekomen dan dat het diertje zijn kopje in bloemkelken steekt en gemeen kan steken, dan komt on willekeurig het verlangen op, deze fan tastisch georganiseerde dierenmaat- schappij eens van zeer nabij te bestu deren, al was het alleen slechts uit een zekere vorm van nieuwsgierigheid. Doch, wanneer men eenmaal eigenaar van zo'n geheel bijenvolk is geworden, dan wil men dit niet meer missen en wordt het een liefhebberij van een zeer interessant genre. Deze liefhebberij heeft bovendien nog het grote voordeel, dat ze zekere voor delen oplevert, namelijk de honing, waarmede het bijenvolk zijn meester rijkelijk beloont. En ieder weet, hoe uitermate gezond deze lekkernij is en men krijgt haar voor niets. Het houden van bijen is even economisch verant woord als het houden van kippen, ko nijnen en dergelijke. Het biedt plezier en voordeel. Weinig kosten Het feit, dat men als eigenaar van een korf bijen meester is over en daarmede verantwoordelijk is voor een tiendui zend tot vijftigduizend dieren is alleen al een sensatie op zich. Wanneer men in zijn vrije tijd de korf verzorgt en rustig de dieren gadeslaat en daarbij op de kleine bijzonderheden van hun leven en fantastisch georganiseerde maatschappij let, dan geniet men intens en zal men het er mee eens zijn, een liefhebberij gevonden te hebben, die kan wedijveren met welke andere ook. Het houden van bijen behoeft helemaal geen kostbare geschiedenis te zijn. Met wat goede wil en een beetje handigheid kan men de bijenwoning zelf maken van wat hout en enkele andere mate rialen en verdere kosten zijn er prak tisch niet aan verbonden. Vandaar, dat ons land een vrij groot aantal amateur imkers telt, die met groot enthousiasme hun liefhebberij beoefenen. Wie is de bij De bij is een insekt behorende tot de orde der vliesvleugeligen. Bijen, wespen en mieren zijn familie van elkaar. Veel bijen leven paarsgewijze, dus niet in zwermen. Het mannetje sterft na de huwelijksvoltrekking meestal vrij spoe dig en het vrouwtje zorgt voor de in standhouding van de soort. Bij de zwermbijen zien wij in principe hetzelfde, doch op veel fantastischer wijze, daar het hier een geheel volk be treft, bestaande uit de koningin, het eigenlijke vrouwtje, een aantal darren, zijnde de mannetjes en de werkbijen, de vrouwelijke bijen, die echter niet in staat zijn eitjes te leggen. Deze zwerm bijen houdt de imker in zijn korf. Door hun typische levenswijze, perfect geor ganiseerde maatschappij en hun honing bieden zij veel plezier. heid, die aan zijn spel een magische fascinatie verleent. Toch offert Oistrach de bezieling nooit aan de virtuositeit. Dat is het geheim van zijn kunstenaar schap. Het publiek geeft zich geheel aan hem gewonnen en gaat, ontroerd heen met het gevoel, iets heel bijzonders en unieks te hebben meegemaakt. Is het vioolspel zijn missie, dirigeren ls zijn passie. Evenals Menuhin hanteert David Oistrach af en toe de dirigeer stok. Hij heeft zijn zoon Igor, die een veelbelovend violist is, al eens bege leid. Dirigeerneigingen heeft trouwens ook Duitsland's grootste violist, Wolf gang Schneiderhan, de echtgenoot van de bekende operazangers Irmgard See- fried. Grumiaux De Belg Arthur Grumiaux behoort stel lig ook tot de bekwaamste violisten van onze tijd. In ons land wordt hij, gezien de verkoop van zijn grammo foonopnamen, zeer gewaardeerd. Qua temperament en karakter is hij een heel andere figuur dan Oistrach. Hij is een emotioneel man, onderhevig aan uit eenlopende stemmingen die zijn arti stieke verichtingen niet altijd ten goede komen. Soms hebben zijn vertolkingen een ge stroomlijnde perfectie en wordt zijn technisch volmaakte spel niet de ideale belevenis die het had kunnen zijn. Maar wanneer Grumiaux werkelijk geïnspi reerd speelt, dan bereikt hij resultaten, die getuigen van een zeldzaam talent. Liefhebbers van vioolmuziek, die het beste van het beste willen horen, zullen Nu ook 2 Jaren verzekerd tegen diefstal en verlies. Juwelier - Horloge. Van Weedestraat 40 - Telefoon 4361 zich de vioolsonates van Mozart moeten aanschaffen, op de plaat vertolkt door Grumiaux en niemand minder dan de onvergetelijke Clara Haskii. Dit duo haalt uit deze schitterende partituren alle fragiliteit, alle tedere overgevoelig heid, die er in besloten ligt. Hoeveel scènes zijn er aan het totstand komen van dit superieure samenspel vooraf gegaan? Beide kunstenaars wa ren persoonlijkheden met een sterke eigen mening. Ze lagen voortdurend met elkaar overhoop. Een tijd lang spraken ze zelfs niet tegen elkaar. Des te wooderbaarlijker is daarom de arti stieke eenheid, die de twee eigengereide kunstenaars ondanks alles tot stand hebben kunnen brengen. Poolse Mexicaan Een der allergrootste tovenaars op de vioolsnaren is Hendrik Szeryng (44). Deze leerling van de eens wereldver maarde Carl Flesh bezocht onlangs nog ons land en als altijd waren de critici eenstemmig verrukt over het spel van deze tot Mexicaan genaturaliseerde Pool. Szeryng is een gevoelig, in zichzelf ge keerd mens. Zijn spel heeft als eerste kenmerk: ingetogenheid. Schuw terug deinzend voor het licht op het podium komt hij altijd op. Applaus is hem eerder hinderlijk dan welkom. Vaak be- Ho*stdrank in tabletvorm. 95ct gL/. hij aarzelend, alsof hij iets moet overwinnen om zijn eenwording met de geliefde meesters aan de openbaar heid prijs te geven. Is die eenheid er eenmaal, dan is men getuige van een ware unio mistica, want Szeryng is een uitzonderlijk kunstenaar. De jeugdige Christian Ferras, die zich reeds een wereldnaam heeft verworven, brengt het in de violistische magie nog niet zó ver al Szeryng, maar hij is be zig zich te ontwikkelen tot een groot kunstenaar en Karajan prees hem on- lans als „een tweede Szeryng". Roofvogel In deze rij van grote violisten uit onze tijd mag de naam van Zino Frances- catti niet ontbreken. Deze in Marseille geboren kunstenaar is een leerling van de vermaarde Jaques Thibaud. Op 10-jarige leeftijd trad hij al op met Beethoven's vioolconcert, waarvan hij thans de allerbeste vertolker is. In 1938 maakte hij een tournee door Zuid- Amerika en de U.S.A. en werd vervol gens een geziene gast in alle concert zalen van de wereld. Francescatti pleegt zich altijd als een kleine, driftige roofvogel op de muziek te storten, al was ze een lang ont beerde prooi. Zijn exact musiceren wordt gedragen door een vurig, zuidelijk tem perament en een onbegrensde vitali teit, die zijn pranchtige spel met een brandende intensiteit vervult. SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 In Ludwigsburg, de hoofdstad van het bondsland Wurtemburg, is de Westduit- se centrale gevestigd voor de opsporing en vervolging van nazi-misdadigers in West-Duitsland. Deze centrale wordt geleid door de pro cureur-generaal dr. Adalbert Rtickerl. De Duitse justitie, aldus de procureur- generaal, zal zeker nog tien jaren (dus tot pl.m. 1977) uitspraken moeten doen tegen - gewezen - nationaal-socialisten, die zich voor en tijdens de tweede we reldoorlog aan politieke moorden heb ben schuldig gemaakt. Er heerst in West-Duitsland onbehagen over het optreden van deze centrale, die de daarvoor in aanmerking komende politieke verdachten het vuur zeer na aan de schenen legt en meer dan twee honderd officieren van justitie, rechter commissarissen en rechercheurs van politieke opsporingsdiensten in de di verse bondslanden er toe heeft gedwon gen dossiers aan te leggen contra ruim elfhonderd politiek verdachten. En dat in 1967, zeven en twintig jaar na het uitbreken van de tweede volkerenkrijg. Er mag volgens de Duitse strafwet al leen nog maar naar moordenaars en hun helpers worden gezocht om na hun aanhouding berecht te worden, daar de misdrijven doodslag en mishandeling, veelvuldig door nationaal-socialistische functionarissen gepleegd reeds lang zijn verjaard. Dat de centrale voor opsporing en ver volging van nazi-misdadigers geen over bodige luxe is, kan blijken uit het feit dat sinds 1955 alleen al in een stad als Dortmund ruim 8.000 van een politieke moord verwachte personen werden in gesloten en uiteindelijk berecht. Steeds meer nieuwe onderzoeken worden inge steld. Vele verdachten die onder een valse naam en in een ander deel van het land leefden, waar zij poogden om in een rustig burgermans bestaan hun verleden te vergeten, moeten tenslotte ervaren dat de aangenomen naam en het nieuwe vreedzame burgerberoep geen vrijbrief zijn om in de vergetel heid te geraken. Daar zorgden de re chercheurs van de politieke opsporings diensten en de justitie wel voor. Namen gevonden Diverse soorten oorlogsmisdadigers dui ken plotseling op. onverwachts volgen arrestaties, mogelijk gemaakt door het vinden of opsporen van personeelskar- totheken der voormalige S.S., S.D., Ge stapo en de zogenaamde „Sonderkom- mando's". Zo kon ook in Keulen worden gearre steerd de voormalige S.S.-Obersturm- führer Anton Streiwiesser, die aldaar onder de meisjesnaam van zijn vrouw, Toni Krug, leefde. De man was tijdens de tweede wereldoorlog onder meer on dercommandant van het concentratie kamp Mauthausen en daardoor mede aansprakelijk voor de gewelddagige dood van circa 50.000 Russische gevangenen. Kort daarop volgde de arrestatie van de gewezen S.S.-Hauptsturmführer Freidrich Meyer, destijds chef van het „S.S.-Sonderkommando 7-A" en thans - to* zijn arrestatie - in de rang van hoofdcommissaris van politie verbonden aan de politie-opleidingsschool te Hil- trup nabij Munster. van SERVIES - GLAS - BESTEK. STOELEN. TAFELS enz. enz. Met bijlevering van DRANKEN op SERVIES. GLAS EN BESTEK Vraagt onze prijscourant WIJNHANDEL - SLIJTERIJ Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 In het begin van dit jaar werden in de nachtelijke uren van hun bed gelicht dr. Ludwig Han, mede-directeur van een concern in Karlsruhe en dr. Heinz Auerswald, advocaat en procureur te Düsseldorf. Dr. Ludwig Hahn was voorheen S.S.- Standartenführer en S.D.-chef in War schau en dr. Auerswald was tijdens de tweede wereldoorlog aldaar in de hoe danigheid van commissaris voor civiele zaken belast met een leidinggevende functie in het Joodse getto. In Hamburg werd gearresteerd Kurt Belonder, eens afdelingschef in het ver nietigingskamp Sobibor, thans portier van een nachtclub aan de Reeperbahn. De centrale voor de opsporing en ver volging van nazi-misdadigers maakt thans de stukken gereed voor de be rechting van acht bewakers van het concentratiekamp Sachsenhausen. Deze S.S.-ers zullen in Keulen terecht staan, terwijl nog twintig soortgelijke functio narissen van de kampen Ravensbrück, Grosz-Rosen, Buchenwald en Stutthoff zich in de naaste toekomst voor het gerecht zullen hebben te verantwoor den. In Essen zal voor de rechtbank ver schijnen de gewezen S.S.-Obersturm- bahnführer Helmut Bisschoff, eens chef van de Gestapo in Maagdenburg, die aansprakelijk zal worden gesteld voor de gewelddadige dood - door executie - van een groot aantal concentratiekamp gevangenen. In april a.s. zal eveneens een aanvang worden gemaakt met de berechting van een zeer groot aantal (pl.m. 200) gewe zen S.S.-lieden, die betrokken zijn ge weest bij de executie van circa 18.000 Joodse gevangenen op 2 november 1943, die waren opgesloten in het kamp Lub- lin. Op dit moment wacht op de eind uitspraak de gewezen S.S. onderofficier Ronald Schönbach, die in 1944 in het kamp Lemberg voor de ogen der ouders zestig kinderen met bijlslagen om het leven bracht. Schönbach stond terecht in Stuttgart. In de loop van dit jaar zal een lawine aan politieke processen over West- Duitsland rollen en ook daarna is het einde nog niet in zicht. VERONTRUSTEND EN TOCH BLIND OF DOOF? Uit Elseviers Weekblad van 25 dezer, no. 12, schrok ik op blz. 16 van de kop van het bericht: MINDER TOERISTEN en dus minder deviezen, enz. Met na me onder de volgende bewoordingen: Nog een trieste conclusie; Verminderde service en vervuiling van straten, stran den, wegen en bossen, zoals „teleurge stelde" toeristen op hun enquêteformu lier noteerden. Dus zover is het al ge komen? Verontrust het U niet? en zo ja, wat doet U er tegen? Het is wel moge lijk, zoals de redactie van dit blad U meermalen liet weten, of bent U het vergeten? Dan zijn deze regels bedoeld dat U ons helpt bij de niet-aflatende strijd tegen de vervuiling en vernieling, zoals ook de Amersfoortse Koerier U terzelfder tijd heeft voorgehouden. Moet dat ook in Soest? Dan kent U nu de remedie. Schaaft aan uw mentaliteit en geeft niet toe aan uw achteloosheid, noch aan lawaai, rumoer of geweld. Steunt met raad en daad de verenigin gen, welke U voor dit doel behulpzaam willen zijn of deskundige voorlichting geven. Volgt hun wenken op en wekt anderen op dat voorbeeld te volgen. U kunt niet meer zeggen: dat heb ik nooit geweten. U weet nu ook dat de overheid niet al machtig is, doch dat van U verwacht wordt dat hier hetzelfde samenspel ver eist wordt als voortdurend in het maat schappelijk verkeer vereist is om als behoorlijk mens door het leven te gaan. Trouwens dat niet alleen. Uw leefbaar heid en uw bestaansbronnen, zelfs uw loon of inkomen, hangt er van af. Dus uw eigen belang, m.a.w. „gezond egoïs me". Een gewaarschuwd mens geldt voor twee. Mogen wij op Uw blijvende er kentelijkheid rekenen of dempt U liever de put nadat het kalf verdronken is Dan blijft het Frappez Toujours? Zonde van de moeite, waar er nog zoveel (meer) te doen valt. Jammer en ver velend. Een belangstellend lezer, voor natuur- wacht, lid Dierenbescherming, V.V.V. enz. J. SCHAT sr. Rubenslaan 128 Soestdijk 10 LESUREN ƒ65,— MET DE NIEUWSTE V.W. 1300. Laanstraat 20 Telefoon 4685 Naar aanleiding van een ingezonden vraag delen wij de heer X mede, dat vragen voor onze rubriek „Met Raad en Daad" niet voor beantwoording in aan merking komen wanneer de naam van de inzender ons niet bekend is. Redactie SOESTERBERGSESTRAAT Voor de zesde maal zal de strijd om de West-Europa-Cup-Volleybal worden verspeeld en ditmaal is Nederland de organisatie toegewezen. Buiten Neder land wordt aan deze strijd deelgenomen door Engeland, Finland, West-Duitsland, Frankrijk, Luxemburg, Italië, België, Zwitserland en Israël. De voorwedstrijden worden verspeeld in Leeuwarden, Haarlem, Tilburg. Amster dam, Terborg, Roermond, Groningen, Geleen, Almelo, Alkmaar, Oss en Wol- vega terwijl de grote slotavond waarop niet minder dan drie wedstrijden uit de finale-poule gespeeld zullen worden in de sporthal in Amersfoort plaats zal vinden. In verband met het 15-jarig bestaan van de afdeling Amersfoort en dank zij de goede reputatie die zij zich verworven heeft wat de organisatie van grote eve nementen betreft, valt Amersfoort deze grote eer te beurt. Om een goede indeling te verkrijgen zal van Nederlandse zijde ook nog worden deelgenomen door het Ned. Militaire Team en het Nederlandse Jeugdteam. De wedstrijden in Amersfoort worden alle drie voor de televisie opgenomen waarvan er een de avond zelf in een life-uitzending op het scherm zal wor den gebracht. Aangezien Nederland tot dusver steeds een grote rol gespeeld heeft in de strijd om deze cup is de verwachting gerecht vaardigd dat ook ditmaal het oranje team hoge ogen zal gooien. Hoewel voor zover nog aanwezig don derdag, 6 april 's avonds aan de zaal kaarten verkocht worden, kunnen de Soesters hun plaats veilig stellen door deze te bestellen bij B. W. Kolthof, So- phialaan 8 te Soest. Voor sportliefhebbers dus een unieke gelegenheid om in hun naaste omge ving van top-volleybal kennis te ne men. De toegangsprijs bedraagt ƒ4,50. Na afloop van de wedstrijden heeft een grootse ceremonie protocollaire plaats. Eerste klas smeermiddelen. Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 De zwaartekracht is iets waarmee leder van ons op leder ogenblik van zijn leven het meest te maken heeft en waarover hy het minst nadenkt. Dat geldt voor iemand die een trap op gaat tot aan de raketten op Cape Kennedy. Professor dr. ir. J. M. J. Kooy (benoemd tot gewoon hoogleraar aan de K.M.A. te Breda heeft in zyn inaugurale rede de vraag gesteld: „Wat is zwaartekracht?" Newton (de man van de vallende appel) nam waar, dat de verschijnselen ver klaard konden worden als men aannam dat twee lichamen zich gedragen als werkte er een kracht op evenredig aan het produkt van de massa's en omgekeerd evenredig met het vierkant van de afstand. Dat wil zeggen dat by een zekere aantrekking tussen beide lichamen als ze 10 kilometer van elkaar af zijn, die aantrekking nog maar een honderdste bedraagt van de oorspronkelijke, bij een afstand van 100 km. Maar men heeft altijd moeite gehad met de veronderstelling dat het eenvoudige „zijn" van een massa een aantrekkende kracht vormde. De aarde wordt aangetrokken door de zon en die aantrekking bepaalt haar baan. Stel eens voor, dat Fred Kaps in „Opus 13" aangenomen dat de Vara het goed vond! de zon wegtoverde. Dan zou die aarde haar elliptische baan verlaten en voor zich zelf beginnen. Pro fessor Kooy zou dat graag willen waar nemen, maar nieuwsgieriger nog zou hij zijn naar de tijd die nodig was vóórdat de aarde „vrij baan" kreeg. Het is duidelijk dat een kracht tijd no dig heeft om te reizen. De eerste licht straal, die van de zon naar de aarde reist, komt daar door de grote af stand pas na 8 minuten aan. Hoeveel minuten zouden er moeten ver lopen vóór de aarde merkte dat Fred Kaps de zon had weggetoverd? Met an dere woorden: onze hoogleraar stelt de vraag: werkt de zwaartekracht onmid dellijk, of is er voor haar overkomst tijd nodig? En zo ja, wat is dan het voertuig van die kracht? Tanden er in Op deze vraag hebben zich heel wat ge leerde tanden stuk gebeten. De aard van de kracht kennen, leidt misschien tot het temmen van die kracht. En het temmen er van zal het trappen klimmen verge makkelijken en de ruimtevaart een stuk vooruit brengen. Proeven zijn voorshands alleen maar mogelijk met een Fred Kaps en hij heeft zich nog niet aangeboden. Prof. dr. ir. J. M. J. Kooy leert de aanstaande genie- officieren aan de K.M.A. te Breda de ge heimen van de raketten. Hij is onze eer ste ruimtevaartautoriteit van internatio nale faam. In 1961 opperde hij in Los Angeles, op een bijeenkomst van ruim tevaart-keien, de mogelijkheid om iets aan de weet te komen omtrent de voort- plantingssnelheid van zwaartekracht door de ruimte. Namelijk door twee sa tellieten te lanceren, voorzien van radar, waardoor telkens bij nadering van beide de nauwkeurige afstand door radar zou kunnen worden gemeten. Op deze wijze zou kunnen blijken of de zwaartekracht zich met eindige of onein dige snelheid door de ruimte voort plantte. Maar aangezien er enige hon derden miljoenen dollars met dit vraagje aan de natuur gemoeid waren, ging de proef niet door Luchtkastelen Wat deed professor Kooy toen? Als ik geen satellieten mag afvuren dacht hij misschien dan zal ik ze in mijn verbeelding maken. Hij construeerde twee denkbeeldige hemellichamen, die hij dwergsterren noemde. Het grootste had een middel lijn van 24.000 km, het kleinste een van 12.000 km. Wie dit groot vindt, bedenke dat de middellijn van de zon 1.387.000 km bedraagt. Deze sterren liet de heer Kooy in zijn fantasie in een zwak gerekte ellipti sche baan om elkaar heen wentelen; en wel zodanig dat de bijster 100.000 km van de hoofdster af stond en met een snelheid van 573 km per seconde om haar heen tolde. Een goed vaartje, want de aarde om haar as maakt zo iets als 0,5 km per seconde. In de computer De computer van dr. Berghuis we tenschappelijk adviseur van „Buil Ne derland" en Buil France werd gevoed met de ingewikkelde gegevens, die nodig zijn om de baanelementen te bepalen. Voor de voortplantingssnelheid van de gravitatie (zwaarte)kracht werd de licht snelheid verondersteld. De uitkomsten wezen in de richting van een eindige voortplantingstijd van die gravitatie- kracht; zodat een antwoord nodig was op de vraag: wat is die kracht en waar door wordt zij geleid? Daarvoor denkt prof. Kooy zich „gravi- tatiequanten", die homogeen door de kosmische ruimte zijn verdeeld en die (door hun „bombardement" op alles wat zich van een lichaam tegen haar wer king in poogt te bewegen) terugdrukt Omgekeerde kracht De aarde trekt ons dus in de zin van deze redenering niet één maar van buiten drukken miljarden voortsuizende gravitatiequanten ons tegen de aarde op. Zijn die gravitatiequanten de deeltjes neutrino's waarvan de Utrechtse prof. P. A. Endt zoveel weet te vertel len? Prof. Kooy sluit 't niet uit. Bij het opgaan van de trap drukken ze ons naar beneden; bij het afgaan duwen ze ons in de rug. Bij biljoenen tegelijk! Op een gebied waar het experiment moeilijk kan worden uitgevoerd, heeft prof. Kooy de hypothese te hulp geroe pen, die zijn vermoeden bevestigde. Ard Schenk en Kees Verkerk zijn toplui, maar prof. Kooy mag er ook zijn. En als Ard valt op de ijsbaan, heeft dat wat met de zwaartekracht te maken. Op een door de gestage regenval onbe speelbaar veld heeft Soesterberg in haar uitwedstrijd tegen de Meeuwen met 2-1 verloren. Het waren de gastheren, die na enige tijd de score openden door een fout van de Soesterberg-verdediging. 1-0. Enige minuten later werd het al 2-0. Maar toen ging Soesterberg zich ver mannen en gelukte het haar linksbuiten v. d. Borg de achterstand te verkleinen tot 2-1. Met deze stand brak ook de rust aan. Na de hervatting was Soesterberg sterk in de aanval, doch de wedstrijd moest tengevolge van het slechte weer na zes tien minuten worden afgebroken. Er werden geen doelpunten meer gemaakt. Dokter W. F. van den Helm, Prins Alexanderweg 82, Huis ter Heide, tele foon 03404-31574, neemt in het a.s. weekeinde de dienst waar voor de art sen A. Th. M. Splinter en J. C. Lucas te Soesterberg en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tem pellaan 6, tel. 03463-517, neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den Dolder. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde de heer C. A. M. Splinter uit Soesterberg voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid. De afdeling Soesterberg van het Kath. Vrouwengilde houdt maandag 3 april, in De Hoeksteen, een gespreksavond van de gezamenlijke vrouwenverenigingen. Op 5 april zal men in „De Horstink" te Amersfoort deelnemen aan een „we- duwendag". Inlichtingen bij mevrouw Majoor, Fok kerstraat 15, telefoon 1796. Van het bestuur van de Stichting Dorpshuis vernemen wij dat de schets- plannen van de architect Van Overha- gen reeds uitvoerig door het bestuur zijn besproken. De meer gedetailleerde plannen zullen binnenkort besproken worden. De burgemeester van Soest werkt met het dagelijks bestuur bijzonder voortva rend aan de plannen om nog dit jaar met de bouw te beginnen. Certificaten van vijf en tien gulden in het kader van de financiële actie ten bate van het Dorpshuis zijn nog ver krijgbaar bij de heer Kuiters, Plesman- straat 53. Op Tweede Paasdag gingen de leden van Laetitia paaseieren zoeken. Vanaf het gebouwtje naast de kerk vertrokken de kinderen naar het terrein waar de eieren verstopt waren, ergens tussen de Stompert en Kozakkenput. In Soesterberg beleefde men de pri meur van de Soester turnkampioen- schappen, welke onder auspiciën van A.G.A.V.S. in het gymlokaal van de Carolusschool werden gehouden. Aan de kampioenschappen namen Cres cendo en S.T.C. uit Soest en Laetitia en A.G.A.V.S. uit Soesterberg deel. Van de negen meisjesgroepen (11-13 jaar) behaalde A.G.A.V.S. de eerste en de tweede plaats, gevolgd door Lae titia, dat alleen met een meisjesgroep deelnam. 1. A.G.A.V.S. (groep 5): 197.9 pnt.; 2. A.G.A.V.S. (groep 4): 187.7; 3. Laetitia 180.5. De individuele prijzen gingen na ar drie A.G.A.V.S.-leden: 1. Astrid Veen; 2. Sylvia Sluik; 3. Erwina Teunissen. Meisjes (14-16 jaar) 1. A.G.A.V.S. 131.8 pnt.; 2. Crescendo 117.3; S.T.C. 109. Ook in deze afdeling triumfeerde A.G.A.V.S. in het individuele vlak: l. Mieke Ver poorten; 2. Nettie van Nues; 3. Bets Ottens. Jongens (11-13 jaar): A.G.A.V.S. 146.6 pnt.; 2. S.T.C. 137.8 pnt. De best ge plaatste turners waren van A.G.A.V.S. 1. Peter de Harder; 2. André van As- selt; 3. Henk Vedder. Jongens (14-16 jaar: A.G.A.V.S. 98.2 pnt.; 2. S.T.C. 88 pnt. De beste indivi duele prestaties waren van de A.G.A.V.S.-ers: 1. Hans Tesse; 2. Hans Oostveen; 3. Alex Verpoorten. De wed strijden speelden zich bij de jongens en heren af op de brug, lange mat, rek stok en paard; bij de meisjes en dames werden balk, brug ongelijk, paard en lange mat gebruikt. Uitslagen dames: 1. S.T.C. 1 128.7 pnt.; wisselbeker aangeboden door de Soes ter Zakenkring; 2. Crescendo 119.1; 3. A.G.A.V.S. 116.4; 4. S.T.C. 2, 114 pnt. Persoonlijk succes voor: 1. Gera de Boer (S.T.C.) 34.6; 2. Loes van de Steen (A.G.A.V.S.) 33.7; 3. José Beuken (S.T.C.) 31.8 pnt. De Toni Boltin-wisselbeker ging bij de heren naar A.G.A.V.S. (65.5); 2. S.T.C. (62.9); 3. Crescendo (57.8). Ook indivi dueel boekte A.G.A.V.S. mooie resulta ten met 1. Hans Walen (33.5); 2. Maar ten Pieren (32); 3. Robert Wicherts (31.5) van S.T.C. Met uitzondering van de afdeling da mes heeft A.G.A.V.S., de organiserende vereniging, alle eerste prijzen weten te behalen bij deze eerste Soester turn- kampioenschappen. VOETBAL Soesterberg uit tegen Maarssen. Opstelling: doel Wielders; achter Klip en Kuyer; midden v. Twigt, Krah en Appeldoorn; voor Esmeyer, Kenter, Geers, J. Huisman en v. d. Borg.

Soester Courant | 1967 | | pagina 7