Soest toen - Soest nu EXPORT VAN CHARME Hoofdinspecteur Scholtmeijer reikte prijzen schaaktoernooi van de S.P.S.V. uit GEEN VERSCHIL Balletvereniging „Soest" Succesvolle leerlingen-uitvoeringen Dokteres Gerda van t Land in het Oerwoud. Een Soester comité neemt initiatief tot hulp. Het oog gericht op een weddenschap Dinsdag 4 april 1967 46c jaargang no. 26 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnreau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Dr. Tervoert koninklijk onderscheiden Arti sjock Ruildag postzegels Algemene ledenvergadering Coop. Raiffeisenbank Soest Uitslag aanbesteding SOESTER OURANT AboniL p. kwart, 3.per post 3,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het is een beetje ongelukkige zaak met de reis van Hubert Humphrey langs de Europese hoofdsteden. De vice-president der V.S. is er op uit gestuurd om voor al in Bonn, maar ook elders, de onlust gevoelens wat te temperen die als maar toenemen naarmate minder komt van Johnsons bezoek. Het vice-presidentschap maakte Hum phrey dan wel formeel tot de tweede man in Washington, maar overbekend is ook dat hij in feite een zeer lage post bezet, zeker onder een zelfdoenerige president als Johnson is. Die wetenschap bederft veel van het ef fect dat Johnson had bedoeld: Ik stuur men hoogste man om te tonen dat Eu ropa nog wel degelijk in de belangstel ling staat. Het is buiten kijf dat op het lijstje van belangrijke zaken van president John son eerst Vietnam komt en dan nog eens een paar maal Vietnam, vervol gens wat interne zaken en dan pas Eu ropa. Dat is ook wel logisch, want grote Europese problemen zijn er maar wei nig en dan zijn het nog zaken die de E"-opeanen zelf behoren uit te zoeken. De weinige keren dat Washington zich inliet met een Europese zaak, bijvoor beeld het bepleiten van Engelands lid maatschap van de E.E.G.. werkte die belangstelling waarschijnlijk alleen maar averechts. Vooral in Parijs vroeg men zich af waarmee de Amerikanen zich eigenlijk bemoeiden. Puzzels Een puzzelzaak blijft ook de N.A.V.O. Daarin is voor de Amerikanen weinig eer te behalen. Als ze een initiatief wil len nemen, wordt dat zeker door De Gaulle opgevat als een poging om de Europeanen de wet voor te schrijven. Trouwens voor een vernieuwing van de N.A.V.O. zal men toch wel moeten wach ten tot er een andere baas in Parijs ze telt. Het meest ongerust is men in Bonn, waar men vaak vreest dat Johnson zo streeft naar goede relaties met Moskou dat hij daarvoor wel eens een offer in Europa kan brengen dat de Duitsers onaangenaam is. Goede gronden voor die angst zijn er niet veel. De kwestie van de Amerikaanse troepen (die de V.S. komen te staan op een grote dol larexport, die ze graag gecompenseerd zagen door Duitse aankopen in de V.S.) is soepel opgelost, zeer soepel zelfs. En ondertussen is minister Brandt al druk bezig tot betere betrekkingen over het ijzeren gordijn te geraken. Hij kan dan de V.S. niet licht verwijten dat ze dit zelfde doen. Zo wordt het bezoek van Humphrey meer een offensief van charme, een on derneming die minder zakelijke oog merken heeft dan wel de bedoeling om de V.S. in Europese ogen een wat vriendelijke gezicht te geven. En dan is de keuze om liever hem te sturen dan 'n ernstige minister waarschijnlijk nog niet eens zo dwaas geweest. Plechtige vertogen en verklaringen helpen wei nig tegen onberedeneerde onlustgevoe lens; een beetje charme vaak wel. Hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer heeft de prijzen uitgereikt van het twee de door de Soester Politie Sport Ver eniging georganiseerde snel-schaaktoer- nooi, waaraan 84 politiemannen deel namen, die in totaal 420 parijen speel den. De heer K. Streijn uit Velsen (rechts op de foto) werd in de hoofdklasse A met 4 Vs punt winnaar van de wissel beker, beschikbaar gesteld door het ere lid C. van Wijngaarden (tweede van links). 4 p. 2. F. H. Kuise (Kon. Mar. Nun- speet) 3l/z p. Ie klasse E: T. Spijker (Huizen) 4 p. 2. J. v. d. Pol (Schaesberg) 3 V: p. 3. D. P. van Veen (Den Haag) 3V2 p. (na lo ting). Ie klasse F: 1. L. Bakkes (Den Haag) 3'As p. W. Broesen (Den Haag) 3Va p. (na loting). Ie klasse G: 1. J. Edens (Den Haag) 5 p. 2. L. J. Meijer (Den Haag) 3 p. 3. J. A. Stoutjesdijk (Rotterdam) 3 p. (na loting). Het aandringen op een verdere ont plooiing van ontwikkelingshulp loopt in vele landen stuk op de politiek van alledag: belastingen zijn per definitie altijd te hoog, de regering besteedt toch al zo heel veel en dan nog geld gaan steken in allerlei landen die kennelijk niet zo goed worden geregeerd? Nee. Natuurlijk was de enorme geldstroom die de V.S. als Marshallhulp naar Euro pa lieten vloeien, goed, maar „dat was een ander geval". In feite verschilt het geval niet zo erg veel. In die tijd was Europa een arm gebied, dat mogelijkheden tot wel vaart bood, doch ook groot gevaar liep economisch èn moreel ten onder te gaan en een onrusthaard te worden voor de hele wereld. Zeker is het, dat het op de been brengen van Europa ook voor de V.S. van belang was, wilde het in rust en vrede kunnen blijven leven. Het ligt nu niet anders. Geldverspilling Een reeks arme landen die als maar armer worden, en een paar rijke landen die steeds rijker worden, moeten sa men leven op een aardbol. Dat kan niet in vrede gaan, wanneer deze verschil len in welstand steeds groter vormen aannemen en de paar rijke landen wor den omringd door verpauperde achter buurten, waarin de haat jegens hen steeds feller wordt. Dat wil niet zeggen dat in die onder ontwikkelde landen nooit eens een mil joen of wat verkeerd terecht komt, maar wat geldverspilling betreft, kun nen ze nooit tippen aan de rijke lan den. Zeker niet wanneer men de ont zaglijke sommen voor bewapening be schouwt als in feite weggegooid geld. In alle toonaarden is dit waarschuwend woord al te horen geweest, maar intus sen zijn de prijzen van de grondstoffen verder gedaald en die van de meeste industrieprodukten gestegen. Of in de termen van de arme naties vertaald: hun inkomsten daalden steeds, hun noodzakelijke uitgaven werden steeds hoger. Christelijke plicht Nu heeft ook de paus zich in een ency cliek uitgesproken voor meer hulp bij de ontwikkeling der achtregebleven lan den. Hij noemt het een christelijke plicht, zoals anderen het op zijn rauwst gezegd een noodzakelijke investering in zelfbe houd hebben genoemd. Misschien dat het woord uit het Vati- caan een doorslag kan gaan geven waar het woord van geleerden en politici tot dusverre faalde. De voorzitter van S.P.S.V., inspecteur C. D. H. van Woudenberg, kijkt toe, terwijl de heer Streijn de wisselbeker van hoofdinspecteur Scholtmeijer in ontvangst neemt. De totaal-uitslag van het nationale toer nooi luidt: Hoofdklasse A: 1. K. Streijn (Velsen) 4V2 p. Winnaar wisselbeker. 2. J. Burks (Amsterdam) 2V2 p. 3. L. P. Kuijl (Rotterdam) 2V2 p. Hoofdklasse B: 1. J. H. Gerritse (Alk maar) 5 p. 2. N. J. Oostrom (Hilversum) 3Vs p. Ie klasse C. C. O. Hendriks (Velsen) 4 p. 2. A. Schaeffer (R.I.O.P.H.A.) 4 p. Ie klasse D: 1. W. de Vente (Velsen) 2e klasse H: 1. J. van Bon (Rotterdam 4 p. B. van Straaten (Zeist) 31/» p. 2e klasse I: 1. J. van Smirren (Rotter dam) 4 p. 2. A. Rietsma (Zeist) 3Va p. 2e klasse K: 1. J. Haaksma (Soest) 4 p. 2. B. Griffioen (Zeist) 4 p. 2e klasse L: 1. H. Brosky (Kon Mar. Nunspeet) 5 p. 2. G. Schipper (Zeist) 4 p. 2e klasse M: 1. B. Appel (Kon. Mar. Utrecht) 4Vs p. 2. A. Borman (Rotter dam) 3l/ï p. 2e klasse N: 1. H. v. d. Brink (Arn hem) 4'/? p. 2. J. v. d. Horst (Haarlem) 4 p. 2e klasse O: 1. G. P. v. d. Haak (Haar lem) 4 p. 2. A. E. J. Hoogerwerf (Zeist) 4 p. (na loting). kunt er voor zeer veel terecht: textiel, bloemen, planten, ook voor de tuin, kunstvoorwerpen, boeken en tijdschrif ten, huishoudelijke voorwerpen, levens- midelen, terwijl er bovendien in diverse attracties uw geluk kunt beproeven. Men verzocht ons nog mede te delen, dat deze opzet met geen enkele politie ke of kerkelijke richting iets te maken heeft. Het is een volkomen neutrale aangele genheid, voor een op Oost-Java verblij vende idialiste, die ook iedereen helpt, die haar hulp vraagt, doch die zij zon der onze hulp niet zal kunnen voort zetten. Het heeft H. M. koningin Juliana be haagd, om dokter J. H. W. Tervoert te Soestdijk, huisarts van de Koninklijke familie, te benoemen tot Officier in de Huisorde van Oranje. De heer C. Sesink, voorheen hoofd van de veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis, thans raadadviseur, heeft dokter Tervoert, die reeds enige tijd ziek is, de hoge onderscheiding in zijn woning uit gereikt. Wij mensen praten en schrijven veel, maar hoeveel mensen doen werkelijk iets voor hun hulpbehoevende mede mensen? Dit aantal is niet zo groot. Dokteres Gerda van 't Land uit Gro ningen, dacht daar 6 jaar geleden an ders over. Zij vestigde zich in 1960 op Oost Java in Modjawarno, een gehucht in het oerwoud. Zij betrok daar een verwaarloosd ge bouwtje, dat overgebleven was van een door diverse acties verwoeste suiker plantage. Met behulp van inlanders wist zij dit gebouwtje in te richten en bruik baar te maken tot een klein hospitaal. Zij offerde in 't beginstadium haar eigen middelen hieraan op, doch deze waren spoedig uitgeput, maar zij wist door correspondentie met haar ouders in Groningen, af en toe stoffelijke en geldelijke steun uit Holland te verkrij gen. Zij heeft in die 6 jaar ontzaglijk veel leed verzacht. In de wijde omtrek en uit het oerwoud komen de inlanders naar haar toe, om geneeskundige hulp bij haar te zoeken. De toeloop wordt zo groot, dat de middelen haar gaan ontbreken. Dat is aanleiding voor enige Soester in gezetenen, de hoofden bij elkaar te steken en iets voor deze dokteres te gaan doen. Er werd in eerste instantie contact ge zocht met diverse grote firma's en de medewerking van die zijde was zo ge weldig, dat men besloot tot het houden van een bazar. Deze zal worden gehouden in gebouw „Midelwijk" aan de Talmalaan en wel op woensdag 5 april, donderdag 6 april, vrijdag 7 april en zaterdag 8 april. De bazar is geopend iedere avond van 7-10 uur en bovendien op woensdag- en zaterdagmidag van 2-5 uur. De medewerking aan deze bazar is ge weldig en maakt het mogelijk dat de zaal dusdanig wordt ingericht, dat men zich op Java waant. Met palmen, rietmatten, platen, Indonesische muziek en bovendien een gezellig zitje met In donesische gerechten, belooft deze ba zar een succes te worden. Dat hopen althans de initiatiefnemers en zij verdienen dat, want de voorberei ding heeft zeer veel vrije tijd gekost. Het enige wat het comité hoopt, is, dat zeer velen de bazar zullen bezoeken. U De balletvereniging „Soest" hield j.1. vrijdag en zaterdag in het verenigings gebouw twee leerlingen-uitvoeringen en men kan hierop met veel genoegen te rugzien. Wij haden het genoegen de eerste avond bij te wonen en toen de voorzitter, de heer N. Pouw, de avond opende, was de zaal tot de laatste plaats bezet, hetgeen hem, vanzelfsprekend, zeer verheugde. Deze avond, aldus de voorzitter, heeft een voorbereiding van anderhalf jaar gevergd. Hij dankte de ouders voor de buitengewone medewerking om hun kin deren naar de vele repetites te zenden. Het bestuur had voor een aantrekke lijk programma gezorgd, dat, onder lei ding van mevrouw Irene Destrée-Haeck, gezien de bekrompen omstandigheden achter de coulisse, op voortreffelijke wijze werd gebracht. Wij kunnen ons voorstellen, welk een moeite, tijd en geduld het gekost heeft om met deze leerlingen, in de leeftijd vanaf 6 a 7 jaar tot 1" 19 jaar dit uitgebreide en aantrek' :e program ma in te studeren. Het programma werd geopend door de heel kleintjes met eenvoudige oefeningen, maar men kon daarin toch de grondbe ginselen van het ballet ontdekken. In vlinders, Lieve Heerbeestjes, bloemen en konijnen. Alles mooi uitgebeeld en aan gekleed. Vervolgens zagen we Joegoslavische dansen in originele kledij waaraan veel werk geweest moet zijn. Zelfs werden wij medegenomen naar Rusland met een Troika en tot slot voor de pauze een moderne Play Back. Ook na de pauze een aantrekkelijk ge varieerd programma met 4 walsen: Op. 9 van F. Schubert, Gymnopédies No 1-2 van Satie, Ecossaison van F. Chopin, Griekse en Roemeensche dan sen. Het publiek was enthousiast en beloon de de leerlingen met een gul applaus en hierin ligt vanzelfsprekend de grote waardering opgesloten voor de algemene leidster Irene Destrée-Haeck. Aan het slot van de avond moest de algemeen leidster met haar assistente mej. Gabriëlle Destrée te midden van de leerlingen een bloemenhulde in ont vangst nemen. Bovendien werden ook de drie dames, Nelleke Rademaker, Jeannette Tönis en Silvia Lustenhouwer, die een groot aandeel in de opvoering hebben gehad, met bloemen gehuldigd, deerd. opvolging kwamen de oudere leerlingen aan de beurt en vanzelfsprekend kon men bij deze groepen de langere op leiding in de uitvoering waarnemen. Bewondering moet men ook hebben voor de costumering, die geheel met eigen middelen en eigen mensen werd vervaardigd en niet te vergeten het decorwerk, de verlichting en de muzi kale begeleiding. Het was allemaal tot in de puntjes ver zorgd en wij vergeven gaarne de enkele momenten, als iets niet helemaal vol gens de opzet verliep. De diverse dansen waren vol afwisse ling. Zo zagen wij een Ouverture, Alla Cicitiana en Minuetto op Handel's vuur- werkmuziek. Verder „Uit :t buitenisse bos" met mu ziek van Lew Spence, compleet met nachtvlinders, uil, kabouters, muizen, De voorzitter had voorts grote waarde ring voor de heer P. Lustenhouwer, die ontzettend veel voor het slagen van de ze avond had gedaan o.a. de toneel aankleding, leiding gaf aan het ver vaardigen van de kostuums enz. Hij ontving een set langspeelplaten. Mej. L. Rademaker en mej. C. van Schalkwijk werden eveneens in deze hulde betrokken. Spreker dankte ook nog de ouders, die niet minder dan 80 costuums haden helpen vervaardigen. Soest kan trots zijn op zo'n balletver eniging en zij neemt ongetwijfeld een belangrijke plaats in de Soester ge meenschap in. Naar wij vernemen gaat het bestuur reeds op korte termijn voorbereidingen treffen voor de viering van het 10-jarig bestaan in 1969, waarvan zij iets zeer bijzonders wil maken. Zondag waren zij nog op de T.V. en zaterdag 8 april zijn zij bij Arti sjok in De Gouden Ploeg in Soest, Elly Nie- man, Rikkert Zuideveld en Job Pan- nekoek. Samen vormen zij de cabaret groep 2 1 1. Enkele maanden geleden ontmoette Job Pannekoek, die al bekend was als ar tistiek leider van het Lido Café, Elly en Rikkert en ze zijn aan een program maatje gaan bouwen. Enkele weken lang zijn ze in het Micro Theater in Amsterdam geweest en daarna in Rot terdam. Elly Nieman is twintig jaar en pas ge leden is er een langspeelplaat van haar uitgekomen. Zij schrijft al haar liedjes zelf. Zij zegt „Ik wil ontzettend veel weet je. Ik ben wel erg kritisch maar ik geloof, dat ik alleen maar dingen moet doen, die ik meen. M'n vader en moeder willen dat ik beroemd zal wor den, maar ik zeg altijd tegen ze „Waar om, je kunt ook op laag nievau heel groot zijn. Ik schrijf bijna altijd over liefde, het fijne van je eigen liedjes zingen is dat je jezelf kunt zijn." Rikkert Zuideveld is ook twintig jaar en hij studeert geschiedenis en préhis torie. Ook van hem komt er binnen kort een langspeelplaat in de handel. Rikkert zegt over zijn liedjes: „Ik houd er van om te relativeren en ook om mensen voor de gek te houden door een liedje plotseling een andere wen ding te geven. Daar bereik je een leuk schokeffect mee. Ik maak erg veel lied jes, maar ik selecteer wel erg streng. Er blijven er maar een paar over die ik in het cabaret zing. Ik vertegen woordig geen enkele groep en ik wil ook niemand vertegenwoordigen. Alles doe ik individueel." Job Pannekoek is de oudste van de drie, 23 jaar, en hij is student Nederlands en De heer Biesheuvel heeft een wedden schap verloren. Nu is zoiets geen gebeur tenis, die waard is in de krantenkolom men door te dringen, maar omdat het een weddenschap betreft, die ons allen aangaat, is het misschien toch niet on aardig om er enige aandacht aan te be steden. Mr. Biesheuvel, die indertijd de voor spelling „vóór 1 april een kabinet" deed, was daarvan zo overtuigd, dat hij met minister Veldkamp een weddenschap af sloot. De inzet, een fles rode wijn, is hij kwijt. Het gaat in deze niet om de wedden schap, noch om de wijn (hoewel die bij de kabinetsformatie wel een rol speelt, in figuurlijke zin althans, want kenne lijk zijn de betrokken partijen nog niet bereid geweest zoveel wate bij te doen, dat we thans een kabinet hebben) en het gaat evenmin om de kleur, die er alleen maar als pikante bijzonderheid bij vermeld is. Waar het wel om gaat is, dat de heer Biesheuvel indertijd de za ken veel te optimistisch heeft voorge steld en hij niet alleen. Er zijn sinds deze marathon-formatie vele kritische kanttekeningen gemaakt bij de pogingen van de heren Biesheuvel en De Jong, maar ook die hebben er niet toe bijgedragen, dat wij weer een ka binet hebben na het zoveel weken zon der gedaan te hebben. Niettemin schijnt er nu schot in te komen en dat is in feite het enige hoopvolle van het werk van de heer De Jong, die overigens veler sympathie heeft. Maar ook hem zit het niet mee. Nadat eerst de hier Biesheuvel zijn pogingen heeft gestaakt omdat hij niet voldoende medewerking kon krijgen (zelfs uit eigen A.R.-kring), ondervindt ook de heer De Jong enkele tegenslagen. Ook hij heeft van enkele kandidaat-ministers te horen gekregen, dat zij niet bereid zijn zitting te nemen in een door hem geleid ka binet. Toch heeft hij het verder gebracht dan de heer Biesheuvel en de kans is groot, dat hij ondanks de bedankjes toch zal slagen. Intussen is het zelfs de politieke leek wel duidelijk geworden, dat al die be dankjes er wel toe geleid hebben, dat ons land in ieder geval niet het sterkste kabinet krijgt, dat er op de been te brengen is. Enkele sterke figuren hebben bedankt en het is begrijpelijk, dat men dus een keus zal moeten doen op „twee dehandsjes". Zonder overigens aan de kwaliteit van die tweede keus af te doen, moet men toch wel vaststellen, dat het nieuwe kabinet een moeilijke tijd tegemoet zal gaan. In de kamer zitten enkele doorgewin terde politici, die nog niet zo lang ge leden een ministerspost hebben bekleed. Het is dus wel duidelijk, dat zij het hun opvolgers zo moeilijk mogelijk zullen maken. Daarom is het toch maar beter dat de heer De Jong nog even blijft doorzoeken naar zijns inziens sterke fi guren. Misschien kan hij nu al een ka binet presenteren, maar beter is het daarmee te wachten totdat hij er zeker van is geen betere figuren meer te kun nen vinden. Dat is een (nog) langere wachttijd mijns inziens wel waard. KANTMAN tot voor kort medewerker van de Tros T.V. Na enkele experimenten op cabaretge- bied, die allemaal mislukten, gaat hij toch verder. Waarom? „Acht jaar ge leden organiseerde mijn vader chan- chonmiddagen en daar kwamen alle men sen die nu belangrijk zijn voor het Nederlandse cabaret. Het luisterlied dat wij brengen voel ik als een reactie op het cabaret, dat vaak te specialistisch is. Onze liedjes zijn iets dat tussen po litiek cabaret en beat in ligt en dat spreekt vooral de jeugd aan. ..Het is dus geen cabaret wat deze drie jonge mensen zaterdagavond zullen brengen, maar gewoon het luisterlied zoals ook Boudewijn de Groot doet. Om de hobby „postzegel verzamelen" meer bekendheid te geven, vooral onder de jeugd, zal de Internationale Vereni ging Philatelica, afdeling Soest en om streken, op zaterdagmiddag 8 april a.s., in gebouw „De Rank", een grote ruil- middag organiseren van 12 uur tot 18 uur. Het is de bedoeling om op deze ruil- middag nieuwe kontakten te leggen, wat zeer zeker het geval zal zijn, omdat ook de zusterverenigingen uit Zeist, De Bilt, LTtrecht, Driebergen en Amersfoort een kennisgeving van deze ruilmiddag hebben gekregen. Deze ruilmiddag is dus bij uitstek ge schikt om voor een ieder, die belang stelt in postzegels, oriënterend te wer ken. Toegangsprijs 0,50, beneden 14 jaar 0,25. Het Bestuur rekent op een grote op komst. Maandag 2! april a.s. zal de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Coöperatieve Raiffeisenbank Soest wor den gehouden. De vergadering wordt gehouden in de „Gouden Ploeg", Middelwijkstraat 74. Aanvang 8 uur. Door de directeur van Gemeentewerken werd aanbesteed het aanleggen van een weg tussen de Dalweg en de Molen straat. Hoogste inschrijver was Firma Hen driks alhier met j 82.400.de laagste H. Ernelaar en Zn. te Zeist met 62.800,—. De raming bedroeg 80.000,—.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1