Halve finales in Europacup FIRMA SPIJKER JU ACTIE „ZWARTE ZES" OLMA VERVREEMDING OVER DE OCEAAN ■L.""- - U kunt niet alles weten Huismoeders kopen minder KALFSVLEES Inter met één been in de finale Uw REOOiRDER stad klaar h?? JE OOWÜFN SMMR" Gevonden voorwerpen Veertigjarig huwelijk in ..Zonnegloren" Vleesverkoop TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 Vuurwerk bij de Naald Ingelaste wedstrijden Zondagmiddag speelt B.D.C.-junioren A tegen tweede elftal Openbare Bibliotheeek Medische dienst PREDIKBEURTEN R.K. Kerkdiensten AFSTAND HOUDEN IS NOODZAKELIJK BOOTS! AI is de cupdroom van Ajax dan in rook opgegaan toch zal er ook in Nederland veel belangstelling bestaan voor de halve finales voor dit spectaculaire voetbal toernooi. Het is al jaren gebruikelijk dat vrijwel alle wedstrijden in de halve eind- rstijd op ons beeldscherm komen en dit jaar zal het hopelijk niet anders zijn. Dukla Praag zal tegen Celtic Glasgow voor een zeer zware opgave komen te staan en Inter Milaan, de favoriet voor de cup, zal ongetwijfeld C.S.K.A. Sofia de weg naar de finale versperren. Wanneer Celtic Dukla Praag zal verslaan zou voor het eerst in de geschiedenis van de Europacup voor landskampioenen een ploeg van het Britse contingent in de finale uitkomen. voudig ligt het echter ook weer niet. De Bulgaren zullen wel beseffen, dat zij een tactiek moeten volgen die Inter in moeilijkheden brengt. De Italianen spe len altijd hun beste spel wanneer zij vanuit de versterkte verdediging opere ren en met snelle uitvallen toeslaan. Gaat een tegenstander echter heftig ver dedigen, dan is Inter wel gedwongen zelf te komen. U herinnert zich dat op de avond van de kamerverkiezingen Real Madrid een defensieve tactiek tegen Inter toepaste en er toen bijna in slaagde de Italianen een gelijkspel te ontfutselen. Het ligt in de lijn der verwachting dat Sofia een dergelijke tactiek zal volgen. Het zal Inter laten komen en dan proberen om met enkele snelle uitvallen toe te slaan. Celtic voor Dukla moeiyker dan Ajax Oost-Europa is dit seizoen met twee ploegen vertegenwoordigd in de halve finales. Dit feit duidt er op dat het voetbal achter het ijzeren gordijn dui delijk aan kwaliteit heeft gewonnen. Dat was trouwens vorig seizoen al merkbaar toen Partizan Belgrado zich via een triomf op Manchester United in de finale plaatste. Toch zien wij C.S.K.A. Sofia dit kunst stukje tegen Inter Milaan niet uithalen. Inter heeft dit seizoen aanmerkelijk sterkere teams zoals Torpedo Moskou, Vasas Boedapest en cuphouder Real Madrid uitgeschakeld en in dat licht be zien moet Sofia voor Suarez en zijn mannen een walk-over worden. Zo een- Met het doel het aantal fouten dat op autosnelwegen het meest frequent tot ongevallen leidt te verminderen, wordt dit jaar de in 1964 gehouden actie „Zwarte Zes" herhaald. Aan de tot 1 juli a.s. durende actie, die een onderdeel is van de kernthema-ac ties, zoals deze in nauw overleg tussen Centrale Politie Verkeerscommissie, het Openbaar Ministerie en het Verbond voor Veilig Verkeer tot stand komen, is bijna een half jaar van voorbereiding voorafgegaan. Een werkgroep bestaande uit vertegenwoordigers van Rijkspolitie, Gemeentepolitie en Verbond kreeg tot taak een omvangrijk voorlichtingspro gramma op te stellen en slaagde er in dit in een hechte samenwerking verder uit te werken. Ongevallencyfcrs Bij het ontbreken van ongevallenstatis tieken over de autosnelwegen was de eerste opdracht van de werkgroep re cente ongevallencijfers uit het gehele land te verzamelen en te analyseren. De cijfers waarover wij thans beschik ken zijn het resultaat van een zodanig zorgvuldige rapportage door Rijks- en Gemeentepolitie, dat deze de eerste stoot kan betekenen voor een continue-onge- vallenstatistiek op de autosnelwegen in de toekomst. De onveiligheid op deze wegen blijkt uit het totaal aantal van 2.862 geregis treerde ongevallen, die in 1966 plaats vonden. Hierbij vielen 84 doden en 434 zwaar gewonden. Dat wil zeggen, dat gemiddeld iedere dag op autosnelwegen bijna 8 ongelukken gebeuren, waarbij minstens één dode of zwaar gewonde is te betreuren. Actieprogramma De periode van drie maanden waarin de actie Zwarte Zes wordt gevoerd is zo danig gekozen, dat het veelal onerva ren vakantieverkeer geruime tijd de ge legenheid heeft zichzelf te corrigeren op onjuist gedrag op de autosnelwegen. Eewust zijn ook de Pinksterdagen in de actie opgenomen met het doel door pre ventieve voorlichting de hoge ongeval lencijfers tijdens de feestdagen gunstig te beïnvloeden. De voorlichting rond de Zwarte Zes actie valt uiteen in zes periodes van ongeveer twee weken: 4-16 april af stand houden, 17-30 april invoegen, 1-14 mei slippen, 15-28 mei inhalen, 29 mei- 11 juni stoppen, 12-25 juni te langzaam rijden. Voorlichting en propaganda In he. kader van de actie zal een groot aantal voorlichtings- en propaganda-ac- tiviteiten worden ontwikkeld. Zo zijn zes televisiespots vervaardigd die elk, dankzij de medewerking van de N.T.S., tweemaal per week via Ne derland I en tweemaal per week via Nederland II op het beeldscherm worden gebracht. Radio-verkeersrubrieken is verzocht ruime aandacht aan de actie te wil len besteden. Meer dan 15.000 affiches en raambil jetten krijgen een plaats in o.a. weg restaurants, motels en benzinepomp stations. Op verschillende uitritten zullen automobilisten daarbij worden geconfronteerd met de tekst: „Voeg juist in". Twee van de zes fouten worden met tekst en illustratie verduidelijkt op wandkranten ten behoeve van wacht kamers. bedrijfscantines e.d. Ten behoeve van de duizenden Duit se automobilisten, die ons land in de bollentijd gaan bezoeken, is een Duitstalig vlugschrift in voorbereiding waarin voor de Zwarte Zes-fouten op de Nederlandse autosnelwegen wordt gewaarschuwd. Ook de 550 afdelingen van het Ver bond voor Veilig Verkeer met meer dan 175.000 leden leveren hun aan deel in de actie door voorlichtings avonden te organiseren waarbij het publiek aan de hand van dia's wordt geïnstrueerd in veilig rij-gedrag op de autosnelwegen. Zwarte Zes-ambassadrices Op verschillende weekeinden en werk dagen in het tweede kwartaal zullen Zwarte Zes-ambassdrices in drie Triumph sportauto's langs de autowegen alle motels en wegrestaurants bezoeken. Deze „Zwarte Zesjes" kregen door de medewerking van de politie een gron dige opleiding in verkeersregelkennis en rijvaardigheid en staan voor de taak automobilisten een brochure uit te rei ken, waarin de Zwarte Zes-fouten en een Zwarte Zes-kruiswoordpuzzel zijn opgenomen. Voor de goede oplossers be staat de kans aantrekkelijke prijzen te winnen. Het Verbond hoopt ook op deze manier puzzelenderwijs de zes fouten onder de «andacht van de weggebruikers te bren gen. Sterke defensie Maar de voorhoede van Sofia heeft he laas niet de zelfde kwaliteit als zijn defensie. Weliswaar is Yakimov, de technisch magnifieke binnenwaarts die tijdens de wereldkampioenschappen in Engeland ook zo schitterend speelde, een geniaal spelopbouwer, maar de schot- vaardigheid is bij de Bulgaren niet het sterkste punt. En dat tegen een defen sie als die van Inter. De achterhoede van Inter, die in de Ita liaanse competitie slechts één doelpunt per twee wedstrijden doorlaat, is de sterkste van de wereld. In de Europese bekercompetitie is het dit seizoen alleen Vasas gelukt deze defensie één keer te passeren. Wij kunnen nauwelijks aan nemen dat Sofia er wel in zou slagen dit bolwerk te nemen en bovendien zijn eigen defensie gesloten te houden tegen de knappe acties van ervaren voetbal lers als Mazzola, Corso en Suarez. Attractiever belooft het duel te worden tussen Dukla Praag en Celtic. Beide ploegen hebben zich met veel moeite door de kwart-finales heengeslagen. Dukla bleef tegen Ajax slechts met moeite overeind. Celtic verloor uit met 1-0 van het Zuidslavische Vojvodina en in eigen home wisten de Schotten pas in de laatste minuut 2-0 te scoren. Twee speltypes Toch mag de prestatie van Celtic tegen Vojvodina niet worden onderschat als men bedenkt dat de Zuidslaven eerder de Spaanse kampioen Athletico Madrid te grazen namen. Celtic, dat vorig sei zoen Go Ahead uitschakelde voor de Europacup voor bekerwinnaars, speelt een ongecompliceerde partij voetbal, recht toe recht aan, open aanvallen, veel lange passes. Het grootste gevaar komt van de vleu gelspelers Hughes en Stone, twee ra zendsnelle knapen, die meestal ook een stevig aandeel in de score hebben. De defensie van Glasgow is zeer hecht en speelt vrij fors. Al met al een ploeg die het fijnbesnaarde Dukla helemaal niet ligt. Toch achten wijk Dukla niet bij voor baat kansloos. De Tsjechische defensie met Novak als grote uitblinker en doel man Viktor als betrouwbaar sluitstuk laat zich niet gemakkelijk uit positie spelen al zal zij het tegen de grimmige Schotten moeilijker krijgen dan tegen het technisch knappe, maar soms net iets te weke voorhoedespel van de Aja- xieden. Het ligt in de lijn der verwach ting dat de Tsjechen tegen Celtic een defensieve tactiek zullen volgen, de Schotten rustig laten komen, om dan met snelle uitvallen via maestro Maso- poest hun slag te slaan. De Tsjechen en Schotten zijn goede voetballers, die twee heel verschillende speltypes spelen hetgeen deze ontmoe tingen alleen nog maar interessanter maakt. Wij zouden niet gaarne durven voorspellen, wie van de twee straks in Lissabon tegen Inter in de finale zou moeten aantreden. Heel Engeland hoopt natuurlijk dat dit Dukla zal zijn. Want het zal voor de Engelse moeilijk te ver teren zijn wanneer een Schots team er in zou slagen datgene te bereiken wat een Engelse club nog nimmer is gelukt: een plaats in de eindstrijd voor de Europacup voor landskampioenen. Bestaat er één woord voor_ sterk. én_mooi? Ja: Olma Olma "Soa CupM ls con modern, dego- ondor Uw manohot laat uitkomon. Uw vrienden kijken naar Uw "Soa Cup". Het is oen horlogo van deze tijd. go- maakt voor monson, die in hun m- roep de handen uit de monwon moeten etokon. SahokvriJ, antlmagnotlsoh. wa terdicht on oondonsvrlj. Een mitnnon- horlogo. Vanaf 78.-. Zwltsors bowljs van dogoUJkhold Dealer voor Soest Soesterbergsestraat 26 - Horloger - Juwelier - Optiek Bij de politie zij als gevonden aange geven een paar zwarte glacé handschoe nen, 2 huissleutels, zwarte regenpijpen, doublé meisjeshorloge, paar wanten, bruine lederen herenhandschoenen, da meshorloge met zwart bandje, zwarte heren paraplu, bruine glacé handschoe nen, etui met huissleutels, nagelknipper en een zakmes. Aankomen lopen jonge Duitse herder en een jong zwart hondje met witte bef. Het echtpaar J. v. d. Broek, Kerk straat 46, alhier, was gisteren 40 jaar getrouwd en wij zouden hiervan niet speciaal melding maken, ware het niet, dat deze dag op bijzondere wijze werd gevierd. De heer J. v. d. Broek ligt n.1. reeds 12 weken in „Zonnegloren" en bij dit feest behoort de bruidegom. Zo dacht ook de hoofdzuster van „Zonnegloren", die, na contact met de familie, de re creatiezaal prachtig versierde en de bloemen niet vergat. In het bijzijn van alle kinderen en fa milieleden is deze dag gevierd, niet in het minst tot grote genoegdoening van het bruidspaar. Als bijzonderheid vermelden wij nog. dat het bruidspaar van de familie een uitzonderlijk geschenk kreeg, n.1. een gratis overtocht naar een, met een kor te onderbreking, 11 jaar in Canada ver toevende dochter, die maandag j.1. in Holand arriveerde en ook het feest meemaakte. Morgen, 9 uur, heeft in het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de hou ders van gele kaarten, genummerd van 1 tot en met 100. Zoals reeds door ons gemeld bestond bij het Oranje Comité Soest het plan op de avond van de dag waarop een Prinsje of Prinsesje wordt geboren, een vuurwerk af te steken bij de Naald aan de Stadhouderlaan. Thans kunnen wij melden, dat dit eve nement doorgang zal vinden en dat de voorbereidingen hiervoor reeds zijn ge troffen. Nadat zowel B.D.C. als Hees aanvanke lijk een vrij weekeinde hadden, heeft de K.N.V.B. alsnog voor beide clubs een wedstrijd ingelast. B.D.C. speelt de uit wedstrijd tegen D.W.S.V. in Utrecht, die gewonnen moet worden willen de Soesters succes hebben met hun pogin gen om degradatie te ontlopen, en Hees 1 speelt thuis om 4 uur de vorige week uitgestelde wedstrijd tegen kop loper Hulshorst. De wedstrijd tussen het eerste elftal van B.D.C. en het junioren A-elftal van deze vereniging, die zondag om half drie op het terrein aan de Bosstraat zou worden gespeeld, kan niet door gaan omdat de Bond alsnog een wed strijd voor de blauw-witten heeft vast gesteld. De Soesters gaan op bezoek bij het Utrechtse D.W.S.V., een belang rijke wedstrijd omdat de Soesters nog niet veilig staan. In plaats van tegen het eerste elftal, speelt het junioren A-elftal daarom zondagmiddag om half drie tegen het tweede team. Daarbij zal ook de nieu we trainer, de heer J. Rijn uit Amers foort, die per 1 juni a.s. in dienst treedt als opvolger van de deze week op staande voet ontslagen trainer A. Kamp- horst (die enkele weken eerder ook bij Amsvorde met onmiddellijke ingang was ontslagen) aanwezig zijn. De tijdelijke coach van B.D.C., de heer J. Stofmeel, zal het eerste elftal vergezellen. De opstelling van B.D.C. 2 is nog niet bekend. Het juniorenelftal speelt in de volgende formatie: Doel: Paul Werk hoven; achter: Henk van Hal en Pim Visser; midden: Frans Koolloos; Frans Stalenhoef en Jos Hagen; voor: Jan Paauw; Lex Demmers; Paul Dorrestein; Wim Jansen en Bertie Roest. Steenhoffstraat Nieuwe aanwinsten. Romans. Caldwell, Mensen met rood bloed. Christie, Het mysterieuze manuscript. - De zaak Styles. Durbridge, Wie de schoen past wordt vermoord. Ekers-Rotholz, Pionnen en pioniers. Gery, Zwerver in de sneeuw. De Hartog, Herinnerin gen van een bramzijgertje. Hermans, Nooit meer slapen. Holt, De zevende maagd. Janssonius, Agnes Sorel. Lowry, Onder de vulkaan. Mulisch, De diamant. Pope, Luitenant Ramage. Van Praag, De rattenkoning. Queen, Het gebeurde op een zomerdag. Rinser, De zondebok. Ruebaamen, De heksenvriend. Simenon, Het gele huis. - Maigret en de zaak Nahour. - Het kasteel van Roodezand. - De trein uit Venetië. Wallace, De duivel van Tidel Basin. Romans in vreemde talen. Scholl, Die weisse Rose. Seghers, Das siebte Kreuz. Crosher, The robbery at Blair's. Newby, One of the founders. Rutley, The secret of heron's keep. Picard, en De Lange, Vacances en ca- ravane. Rochefort, Les petits enfants de siècle. Jeugdboeken. Baker, Snelle jager uit het Indianenhuis. Heilbroner, De verjaardagsboom. Avery, Julia wil RUMKOGELS. Chocolade met rumvulling deel maar uit, deze week nog voordeliger. 250 gram 90 ct FAAM DROPROLLEN. Kies uit vier soorten, zout. dubbelzout, bruin en kat jesdrop. 10 rollen voor 89 ct ZONNESTRAALTJES. Extra fijne Nobo koekjes, een tractatie bij koffie en thee. Zakje 250 gram 69 ct VROOM DREESMANN beroemd worden. Zeeuw, De vier heems kinderen. Swezcy, Natafelen met Ar- chimedes. De Vries, Het grote expe- rimenteerboek voor jong en oud. Knowles, Fulgor de steenarend. Bo- denheim, Het regent, het zegent. Vis ser, Op de vleugels van de tijd. Wil- keshuis, Hoe het vroeger was. Studieboeken. Kuijk en Van Veen, De heer en mevrouw van Vollenhoven. Van 't Veer, Daendels; maarschalk van Holland. Mulisch, Bericht aan de rat tenkoning. Van der Heide, Van land- ijs tot polderland. Krück von Po- turzyn, Jeanne d'Arc. Mitford, De Zonnekoning. Spaans-van der Bijl, Josephine de Beaucharnais, 1763-1814. Levron, Madame de Pompadour. Rome en de Romeinen. Dominicus, Apartheid een wijze voorzorg. Wat- son, Het oude China. Wereld en haar bewoners. Verzonken beschavin gen. De artsendienst wordt in dit weekeinde waargenomen door de artsen W. J. Schutte, Burg. Grothestraat 65. tel. 2333, en J. C. Rip, Soesterbergsestraat 16, tel. 2433. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13.00-13.30 uur F. de Morrée, Dr. Rupertlaan 52. Apotheek Avonddienst zaterdag en zondag apo theek „Soestdijk". Maandag tot zater dag apotheek „Soest-Zuid". Oranje-Groene-Kruis Zr. Kropff, Middelwijkstraat 36, tel. 2902. Wit-Gcle-Kruis Zr. C. A. M. Bijlard. Saenredamplant- soen 15, tel. 5425, of briefje door brie venbus. Groene Kruis Zr. Beima, De Genestetlaan 3 B, telef. 2427. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. Zondag 9 april. 9 uur Gezinsdienst. 10 uur ds J. Mettau. Medewerking Kerkkoor. 19.00 uur ds H. Roest. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Donderdagavond, 7.15 uur, Oecumenisch avondgebed. Emmaberk, Regentesselaan. 10 uur ds F. H. Kuiper, Leusden. 19 uur ds J. Mettau. Heeskapel, Insingerstraat. 10 uur ds H. Roest. Zonnegloren, Soesterbergsestraat 10 uur Mej. ds M. C. Barbas, Utrecht. Eikenhorst. 19 uur Eerw. Heer J. Vos. Eltheto. Driftje. 10.15 uur Jeugdkerk. Ichtuskerk, Alb. Cuyplaan. 10 uur en 17 uur ds J. Smit. Viering H.A. Gebouw Middelwijk, P. de Hooglaan. 10.00 uur Zondagsschool. GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerk 9.30 en 5 uur Drs. S. de Jong. Wilhelminakerk 10 en 17 uur ds P. K. Pilon, Bussum. Bed. H.A. GEREF. KERK Eltheto. 8.30 uur ds W. Borgdorff, Baarn. 3 uur ds R. Timmerman, Bunschoten- Spakenburg. CHR. GEREFORMEERDE KERK 10 uur ds P. de Smit. 19 uur ds G. Bouw. Eemdijk. GEREF. GEMEENTE Kleine Rembrandtzaal 10 en 5 uur Leesdienst. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 10. 10.15 uur ds W. Leerink. 10.15 uur Kinderkerk, zowel in de kerk als in het wijkgebouw Soest-Zuid. Wykgebouw Soest-Zuid. Zondagavond, 19.15 uur, ds J. Spijker, Den Haag. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Van Weedestraat 19. 10.30 uur Drs. W. J. Manger. ADVENTSGEMEENTE Zaterdag 10 uur Bijbelstudie. 11 uur ds A. Schmutzler. Interkerkelijke Zondagsschool. 10 tot 11 uur in de Da Costa School. Volle Evangelie-samenkomst. Maandagavond, 8 uur, evangelie-samen komst in het St. Josephgebouw, zaal Zuid. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.30 uur ds H. C. Valeton. Tijdens de morgendienst kinderoppas. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Kapelstraat 7. 10.30 uur ds A. Duyvendak, Zeist. KERK SOEST, Steenhoffstraat. Zaterdagavond 19.00 uur Avondmis. Zondag H. Missen 10.30 en 12.00 uur. 9.00 uur Hoogmis. In de week H. Missen te 8.00 en 9.00 uur. KERK SOESTDIJK, Burg. Grothestraat. Zaterdag 19.00 uur Avondmis. Zondag H. Missen 9.00 en 12.00 uur. 10.30 uur Hoogmis. In de week maandag 8 en 8.30 uur. Dinsdag 8.00 en 8.30 uur. Woensdag 8.00 en 9.00 uur. Donderdag 8.00 uur. 19.00 uur Avondmis. Vrijdag 7.45 en 8.30 uur. Zaterdag 9.00 uur. 19.00 uur Avondmis. KERK SOEST-Z., St. Willibrordusstraat. Zaterdag 19.00 uur Avondmis. Zondag H. Misssen 8.00 en 11.30 uur. .30 uur Hoogmis. 6 uur plechtig Lof. Overige dagen H. Missen te 8.00 uur. Woensdagavond 7 uur Avondmis. Het openen van het nieuwe N.A.V.O.- hoofdkwartier in België viel bijna sa men met de tewaterlating van de eerste Franse kernduikboot door president De Gaulle. Waarschijnlijk toevallig, maar De Gaulle had het zo met opzet kunnen uitrekenen om nog eens stevig zijn on afhankelijkheid te onderstrepen. Een onafhankelijkheid echter die maar zeer betrekkelijk is. Het zal nog enige jaren duren voor in de nu van de hel ling gegleden Redoutable de kernreac toren en de nog niet vervaardigde raketten geplaatst zijn die van dit stuk ijzer inderdaad een wapen maken. En dan is het er nog maar één. Er zijn wel plannen om er meer te bouwen minister Messmer repte van een stuk of vijf maar dat duurt dan nog weer een tijd. En de rekening voor deze stuk jes kernmacht lopen tot boven het mil jard gulden, een som die er ook maar moet wezen. Wat Frankrijk dan nog heeft, val in het niet bij wat de echte kernmachten en zelfs Engeland bezit ten. Waarbij komt dat tegen die tijd wellicht de kernduikboot in deze vorm al weer verouderd is. En voor het ove rige blijft de Franse kernmacht die verder uit vliegtuigen bestaat al wordt aan vaste raketbases gewerkt, voortdu rend afhankelijk van het waarschu wingssysteem van de N.A.V.O. Tenslotte heeft De Gaulle het zo ge manoeuvreerd dat weliswaar de strijd krachten van het verbond uit Frankrijk moesten vertrekken, maar dat hij lid blijft van het verbond en kan blijven beschikken over datgene wat voor hem van voordeel is. Nu kan er verschil van mening bestaan over de vraag of Europa om mee te tellen in de wereld over een eigen kern macht moet beschikken. Acht men die stelling juist, dan is de Franse kern macht in opbouw daarvoor geen ver- vangmiddel. Niet omdat ze te klein ls om van belang te zijn en ook niet om dat ze een instrument is van Franse, niet Europese politiek. De huidige Duitse kanselier Kiesinger schijnt wel heftig naar Parijs te leunen, maar wanneer hij meent dat hij daar door enige invloed op de Franse kern strategie krijgt, komt hij bedrogen uit. De Gaulle is daarvoor evenmin gepor teerd als de V.S. of Engeland. De Fran se kernmacht versterkt Europa als ge heel niet, de onttakeling van de N.A.V.O. verzwakt Europa als geheel wel. Niet zozeer doordat een schakel in het midden wegvalt uit de keten, maar meer nog doordat de sterkste partner in het verbond, de V.S., tekenen gaan ver tonen van ongeduld met die merkwaar dige Europeanen. Een verhuizing als generaal Lemnitzer nu moest maken over een paar honderd kilometer vanwege een Europees nogal nationalistisch getint conflictje is alleen al door zijn geringe afstand in Ame rikaanse ogen waanzinnig. En men kan zich voorstellen dat daarover ergernis ontstaat en ook een twijfel of het nog wel mogelijk is samen te werken met een dergelijk kissebissend groepje. Dat trouwens ook op allerlei andere punten met name over de Kennedyronde op economisch gebied kennelijk niet in staat is een besluit te nemen als er maar over het minste of geringste enor me moeilijkheden worden gemaakt. Zo verzwakt Europa zijn band met de V.S. aanmerkelijk. - ■JMZ. ZV",RTE ZES De minimum veilige afstand in meters gelijk aan de helft ■JZ''; van uw snelheid. Dus bij 80km minstens 40meter vrijhouden! 27.90 Zojuist weer nieuwe "series ontvangen (n de zandkleur, donker bruin en taupe-grijs. Ook in juniormaten 34-40. Wees er direct bij. Ze vliegen weg. Koninginnelaan 76 - Tel. 4145 SCHOENHANDEL LUXE LEDERWAREN REPARATIE-INRICHTING Kalkspatten van het witten worden af genomen met water en azijn. De vlekken zullen dan direct verdwijnen. Jam bewaren we liefst op een goed te luchten plaats, waar het tamelijk donker is. Inktvlekken in katoen kunt u bleken met chloor. De vle kwordt dan een roestvlek, die met zuringzout verwijderd kan worden. Grjjze aanslag op glaswerk wordt ver wijderd door te spoelen met water en azijn. De grijze aanslag is kalk uit het water. Groente die zonder water gekookt wordt kan praktisch zonder zout worden opge zet, daar de groente zelf veel zouten bevat. Gratenbakjes kunnen heel aardig ge bruikt worden om een slaatje in op te dienen. Gedroogd fruit kan beter in de oven dan op het fornuis gekookt worden; het krijgt een betere smaak. Vuilgeworden stromatten worden weer schoon als u de matten boent met een zoutwateroplossing. Vorig jaar is er in ons land in een aan tal monsters van melk penicilline aan getroffen. Dat heeft toen nogal wat op schudding verwekt omdat dit medica ment, dat nogal eens als „huismiddeltje" wordt gebruikt, bij uierontsteking van koeien, dan met de melk in het lichaam van de argeloze consument terecht komt. In de Verenigde Staten - waar men ons overal mee voor schijnt te zijn - werd enkele jaren geleden al melding ge maakt van meer dan duizend sterfge vallen die veroorzaakt waren door een verworven overgevoeligheid voor peni cilline. Nu is het waar dat er in Amerika een veel ruimer - om niet te zeggen kwis- tiger - gebruik van penicilline wordt gemaakt dan wij hier voor noodzakelijk houden, maar een gedeelte van die over gevoeligheid in de Nieuwe Wereld was toch maar veroorzaakt door penicilline die de mensen met de melk hadden binnengekregen. Niet te dol Het is maar goed dat er overal in Ne derland keuringsdiensten voor waren zijn, wier taak het is er op te letten dat er met onze voedingsmiddelen niet al te dol wordt omgesprongen. Doo* zulk een dienst is er ook eens een vee houder gesnapt die penicilline aan de melk toevoegde „om de houdbaarheid te verhogen!" Thans zijn onze mestkalveren op een onaangename manier in het nieuws ge komen omdat bij sommige van deze die ren geslachthormonen als groei-stimule- rende stoffen zijn ingespoten. De oestro- gene stoffen - het schijnt hier te gaan om stilboestrol en hexostrol - maken de dieren „vroegrijp" en de kalvermesters dachten daar wel bij te varen. Het Italiaanse invoerverbod, waaronder niet alleen klaveren, maar ook slacht- runderen en rundvlees vallen, is niet al leen een geweldige klap voor de kalver» mesterij, maar tegelijkertijd een heel ge voelige - zij het onverdiende, en dus onbillijke - tik op het hoofd van de ge hele Nederlandse rundveehouderij. Sterke uitwerking In Hoeverre de inspuitingen van oestro- genen bij mestkalveren voor de mens schadelijke gevolgen hebben, is zo één, twee, drie niet te zeggen. Daarvoor zou eerst veel wetenschappelijk werk moe ten worden verricht. Zulke schadelijke gevolgen behoren ech ter zeer wel tot de mogelijkheden, om dat het hier gaat om scheikundige ver bindingen die een zeer sterke uitwer king hebben. Ook in deze aangelegenheid heeft me# gelukkig al weer enkele mensen in de kraag gevat. Gelukkig, want als er niet goed en voortdurend gewaakt wordt over de samenstelling van ons natje en ons droogje zouden we straks tranquillizers binnen krijgen als wc een boterham eten en ook nog ovulatieremmers als we op die zelfde botorham een likje boter smeren. Scherpe controle Het rumoer rondom de mestkalvere# heeft de afgelopen weken zijn weerslag gehad in de afzet van klafsvlees. „In derdaad merken wij een zekere terug- houdenheid bij onze klanten", zo vertel den verschillende slagers ons. „Sommi ge huisvrouwen, die anders elke week wel een klafslap bij ons kochten, zijn op een ander soort vlees overgegaan. Het viel ons vooral op, dat moeders van kinderrijke gezinnen bang waren om kalfsvlees te kopen. Dat hangt vermoe delijk samen met het feit, dat in vele kranten de mening werd gelanceerd dat het consumeren van ingespoten mest kalveren de geslachtelijke rijpheid aan merkelijk kan vervroegen. Toch behoeft het publiek zich niet no deloos ongerust te maken. Uit de aard der zaak staan de mestkalveren thans onder scherpe controle. In de slachthui zen tracht men door bacteriologisch on derzoek te voorkomen dat ingespoten kalveren bij de slagers terecht komen en verder is er een intensieve nacontrole door de keurmeesters." t

Soester Courant | 1967 | | pagina 11