of 'n setel Ton Beuken ADMINISTRATIEVE KRACHTEN Voor nieuwe minister van Financiën GEEN FINANCIËLE RUIMTE MEER GARAGE STAM Afscheid Adjudant H. Fennema VROUWELIJKE Foxboro (Nederland) N.V. S0ESTERBERG Krabbels van Knelis SYMFONIE FANTASTIQUE Renanlt dealer Uw succes Is onze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool D. ENGEL Groots jubileum v.v. Soesterberg Soesterberg uit tegen V.S.K. Verkeerseursus Vios speelde bingo Medische dienst Jeugd voetbalde goed Zondagvoetbal Zaterdagvoetbal KOM WASSEN BIJ DE Een dolle liefde bracht Hector Berlioz tot het componeren van zijn Onmiskenbaar wordt een deel van de politieke crisis, waarin Nederland zich thans bevindt, veroorzaakt door de fi- nancieel-economische moeilijkheden waarin de staat der Nederlanden zich bevindt. Die moeilijkheden zouden ver eenvoudigd worden wanneer ons be drijfsleven kerngezond zou zijn. Wij zien echter uit tal van berichten dat niet alleen veel kleine bedrijven hun reserves verbruikt hebben, maar dat ook grote bedrijfseenheden in financiële moeilijk heden verkeren. Het aantal bedrijfstak ken waarin zich ontbindingsverschijnse len openbaren, neemt toe. Het zijn heus niet meer alleen de scheepsbouw- en textielondernemingen. De theorie dat een volgehouden geld- schepping met als gevolg een voortdu rende groei van de geldinkomens als vanzelf moest leiden tot een voortzetting van de economische groei, begint in lege orderportefeuilles en opgebruikte bank saldi haar ontnuchterend einde te vin den. De gedachten dat een snelle groei van de looninkomens gepaard kan gaan met dalende procentuele winsten is boeren bedrog. De winsten per eenheid produkt kunnen voor de ondernemer alleen ach terblijven zo lang hij nog een reserve heeft in de opvoering van de produkti- viteit van zijn bedrijf. Een combinatie van de politiek van prijsbeheersing met loonsverhoging houdt slechts korte tijd stand. Afkoeling Bij de moderne financieel-economische politiek van de overheid staan haar een reeks van hulpmiddelen ten dienste. Wij noemden rfeeds de prijsbewaking. De overheid kan ook trachten de snelle vraagvergroting en daaruit weer voort vloeiende prijsstijgingen en loonsverho gingen af te remmen door fiscale maat regelen. Daartoe kunnen de directe be lastingen worden verhoogd met een snel le progressie. Daar weten wij van mee te praten in Nederland. cf uw gehele interieur... Bij Ton Beuken kunt u terecht. Ton Beuken geeft u adviezen, die afgestemd zijn op uw stijlgevoel en budget. Samen met u ontwerpt Ton Beuken uw interieuiplan. interieurverzorging Soesterbergsestraat 51 - Soest t.o. busstation Soest Telefoon 02955 - 2180 Renault 4 Luxe v.a. 4.495, Dauphine Gordini v.a. 5.385, Renault 8 v.a. ƒ5.550, Renault 10 Major v.a. 6.250, Caravelle Cabriolet v.a. ƒ9.730,— Renault 16 v.a. ƒ8.650, Renault Rambler v.a. ƒ16.995.— Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850. de grootste, moet constateren dat de winst gedaald is. De afdracht aan aan deelhouders met hoge inkomens daalt. De afdracht aan de staat in de vorm van belasting vermindert eveneens. Er blijven te kleine bedragen over voor nieuwe investeringen. De kapitaalmarkt klapt dicht onder druk van dalende winsten en rentestijging. De hoge inkomens dalen en werpen minder af in de staatskas. Voor welke situatie komt de overheidshuishouding dan te staan? Dwangpositie De minister van Financiën zal tot de conclusie komen dat hij op dat moment geen belastingverhoging kan doordruk ken. Dan treft hij de consumptie en dus nog meer het bedrijfsleven. Hij profiteert minder van een verhoging van de directe belasting omdat de in komensstijging een einde heeft genomen. Hij kan het bedrijfsleven niet meer mid delen aftappen omdat dit naar lucht hapt door investering en schuldaflossing. Hij kan zelfs moeilijk grote bedragen gaan lenen omdat hij daarmee de rente hoog houdt en het om investeringen roe pende bedrijfsleven in de weg zit. Een regering in die situatie kan het beste de staatsuitgaven beperken. Er moeten zo weinig mogelijk nieuwe fi nanciële lasten worden aanvaard en de reeds bestaande moeten worden ver traagd. Als men op zo'n moment de staatsuitgaven bewust gaat opvoeren zou de inflatie en de kostenstijging aanhou den en daarmee zouden via de bezuini ging in het bedrijfsleven duizenden men sen op straat worden gebracht. Nieuwe ruimte Paren wij echter op dat moment een in krimping van de staatsuitgaven aan een belastingverlaging dan is er een kans dat het bedrijfsleven van de particulie ren nieuw kapitaal krijgt en door zelf financiering haar investeringsprogramma weer op gang brengt. Het ziet er naar uit dat de nieuwe re gering langs deze weg weer nieuwe fi nanciële ruimte kan scheppen voor het particulier initiatief. Zij moet daarbij hopen op het juiste psychologisch effect. Zij moet er daarbij tevens van uitgaan dat de grote buurlanden, met name West-Duitsland, hun vertraging in de groei eveneens kunnen opvangen. Het is niet zeker dat zij daarin slagen. De snelle opeenvolging van disconto- verlaging in de Bondsrepubliek is geen goed teken. Een met moeite bijeen ge komen regering zal straks voor de krachttoer staan voor zichzelf en het verzwakte bedrijfsleven nieuwe finan ciële ruimte te scheppen. Geen geringe opgave, waarbij wij alle steun moeten geven om de thans trager draaiende wel vaartsmolen weer vaart te geven. Laten wij meeblazen in de zeilen en geen storm van tegenwind verwekken. Het zou funest kunnen zijn. Toch gaat ook van dit afkoelingsmiddel slechts een korte tijd een effectieve werkingsduur uit. Na verloop van tijd bemerken de trekkers van hogere in komens dat zij in reële koopkracht ach terop raken. Zij brengen eveneens pro gressie in hun inkomenseisen, daarbij re kening houdend met het fiscale progres sie-effect en dan verscherpen zij de in komensinflatie. Wij zien het aan de jongste eisen van de artsen. Ministers konden of wilden die eis niet stellen uit politieke overwe gingen. Het gevolg is dan ook dat de komst van werkelijk vertrouwenwekken de excellenties een zeldzaamheid begint te worden. Inflatie Alhoewel de staat er met hoge directe belastingen in geslaagd is ondanks de geweldige prijsstijgingen de hoogte van de staatsschuld op een constant niveau te houden, is zij er toch niet in geslaagd met dit middel de inflatie in de hand te houden. Zij heeft grote geldmassa's bij het bedrijfsleven weggezogen door hoge tarieven van de vennootschapsbe lasting en moest toen nog als aanvul lende maatregel de beslissing nemen om het opnemen van kredieten te gaan be perken. Want die kredietschepping werkt ook al inflatie in de hand. Maar geld is als het bloed in een men senlichaam voor het bedrijfsleven en derhalve heeft men zijn toevlucht ge nomen tot grote onderhandse leningen bij verzekeringsmaatschappijen en pen sioenfondsen. Opnieuw vloeiden er mid delen in het bedrijf, zij het dat de kos ten daarvan steeds stegen. Daarnaast kan het bedrijfsleven nog manipuleren met krediettermijnen aan en van leve ranciers. Een dergelijk proces heeft ech ter een korte adem. Dat hebben wij nu bij verschillende ondernemingen gezien. Harde taal Werken de hoge directe belastingen niet meer als anti-inllatiemiddel dan zijn ev nog de indirecte belastingen. Zij treffen direct het verbruik. Hoe moeilijk is het echter deze verhoogde lasten te verkopen aan een welvaartsdronken bevolking die gezien heeft dat zij ondanks alle waar schuwingen toch steeds meer kon eisen. De wals van een eenmaal in gang ge zette geldsontwaarding kan bijna niet tot stilstand worden gebracht. De taal der cijfers is echter keihard en elke reserve die wordt aangesproken komt tot een nulpunt. Een reeks van ondernemingen, waaronder enkele van Hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer neemt afscheid van zyn adjudant Dinsdagmiddag had in de raadszaal van het gemeentehuis het officieel afscheid plaats van adjudant H. Fennema, die met pensioen de dienst gaat verlaten. Tegen 4 uur had een groot gedeelte van het Soester politiecorps zich in de raads zaal opgesteld, alsmede de kinderen van de scheidende adjudant en vele oud-col lega's. Onnodig te zeggen, dat de hoofd inspecteur, de heer H. G. Scholtmeijer en de inspecteur, de heer G. D. H. van Woudenberg present waren bij het af scheid van hun adjudant. Omstreeks 4 uur werd de heer Fennema met zijn echtgenote binnengeleid, terwijl de burgemeester, Mr. S. P. Baron Ben- tinck door de heer Scholtmeijer werd verwelkomd en aan hem de gelegenheid werd gegeven de scheidende adjudant toe te spreken. De burgemeester was blij in de gelegen heid gesteld te worden enige woorden tot de adjudant te kunnen richten, hoe wel hij geen adjudant meer was, want die funktie was 31 maart geëindigd. Aangezien spreker op die datum verhin derd was, verheugde het hem dat het af scheid daarom verschoven was naar van daag. Bosstraat 5. telefoon 2543 en Kerkstraat 51. telefoon 6621. U gaat uw werkkring verlaten, aldus de burgemeester. Toen U op 1 mei 1943 on der moeilijke omstandigheden in dienst kwam, was het van belang wie aan de politie werd toegevoegd en het bleek alras, dat een goede keus was gedaan. U bleek uit het goede hout gesneden te zijn, daar U niet alleen, naast uw ge wone werk, nog tijd kon vinden ander werk te verrichten. U achtte zich geroepen diverse andere funkties waar te nemen, o.a. in schooi en kerkbestuur. Uw roeping ging zelfs zover, dat U voor gezinnen, die in moelijkheden ver keerden, een vaderlijke raadgever bent geweest. Het politieambt is een hard beroep, maar dat neemt niet weg, dat U als het nodig was, toch uw hart liet spreken. U bent een Fries van geboorte en Frie zen hebben bepaalde eigenschappen. Het is echter niet verwonderlijk, dat zoveel Friezen bij de politie in dienst zijn, daar een Fries, trouw, ernst en verantwoordelijkheidsgevoel bezit. De politie heeft een dienende taak en dat heeft U dikwijls door uw optreden ge demonstreerd. Teleurstellingen zijn U niet bespaard, maar U heeft zich daardoor niet teneer laten drukken. Het gemeentebestuur is U zeer erken telijk voor alles wat U voor Soest hebt gedaan en wenst U nog veel goeds in uw verdere leven. Ik vertrouw erop, dat U het wel en wee van de gemeen te met belangstelling zult blijven vol gen en het doet mij genoegen U een enveloppe namens het gemeentebestuur te kunnen aanbieden. Vervolgens nam de heer Scholtmeyer het woord, die namens het corps waarde rende- woorden tot de scheidende adju dant sprak. Via Eist en Delft kwam U naar Soest in een moeilijke tijd, maar U wist de juiste weg te vinden. U sprak steeds klare taal en U durfde uw stand punt naar voren te brengen. Dikwijls hebben wij samen menselijk gesprekken gevoerd en wij hebben elkander mede daardoor leren waarderen. Ook me vrouw Fennema heeft een belangrijke rol in het leven van haar man ge speeld en is hem steeds tot steun ge weest. De hoofdinspecteur dankte de adjudant voor de prettige omgang en zijn mens zijn op brede basis. Spreker bood namens het politiecorps en de S.P.S.V. een scheerapparaat aan. Hierna sprak inspecteur Woudenberg enige woorden namens S.P.S.V. alsmede een persoonlijk woord. De adjudant was lid van de S.P.S.V. en gaf regelmatig zijn volle medewerking aan de vereniging. Bij diverse sportge beurtenissen wist de heer Fennema het altijd zo te wringen, dat praktisch elk lid van het korps aan deze evenemen ten kon deelnemen. Wij zijn hem daarvoor zeer dankbaar al dus de voorzitter van S.P.S.V., de heer Woudenberg. Spreker wilde niet in het verleden tasten, omdat hij hem daarvoor te kort kende, maar de lVs jaar, dat hij met de adjudant had samengewerkt, waren prettig geweest en in die tijd had hij nooit gemerkt, dat hij van Friesche afkomst was. Zij hadden elkan der goed aangevoeld. De heer Woudenberg bood de heer Fen nema een kistje sigaren aan. Nadat nog enige sprekers, o.a. de heer Klok namens de Chr. bond van politie ambtenaren en een oud-collega uit Eist het woord hadden gevoerd en present jes hadden overhandigd, dankte de heer Fennema alle aanwezigen voor deze dag, die voor hem een prettige herinnering zou blijven. Het officiële afscheid was hiermee ten einde, doch men bleef nog enige tijd ge zellig bijeen. Wij vragen voor spoedige Indiensttreding enkele ter plaatsing in onze afdeling boekhouding. Opleiding: M.U.L.O. - Typediploma Enige jaren kantoorervaring strekt tot aanbeveling. Met vakantie-afspraken wordt rekening gehouden. Gegadigden worden verzocht hun sollicitaties te richten aan Afd. Personeelszaken, KONINGSWEG 30 - SOEST. Het uitgebreide lustrumprogramma van de jubilerende voetbalvereniging „Soes terberg" wordt 19 april geopend met de erewedstrijd tussen de elftallen van de Nederlandse en Engelse Luchtmacht op het voetbalterrein aan de Kampweg. Vele sportevenementen zullen na deze interlandwedstrijd volgen in mei en juni, zoals de drie jubileum jeugdvoetbaltoer- nooien op 4 en 20 mei en 10 juni; de speciale jeugdsportdag; drie series ne derlaagwedstrijden voor eerste elftallen en de historische „Loop door Soester berg" op Koninginnedag (1 mei). Onder auspiciën van A.G.A.V.S. wor den de K.N.G.V.-bondswandelmarsen ge houden in het kader van dit negende lustrum, evenals een volleybaltoernooi en een drumbandconcours; KV.O. orga niseert het korfbal toernooi. Het bestuur van de v.v. Soesterberg zal recipiëren in ,,'t Centrum" op zaterdag 6 mei, van 17 tot 19 uur, terwijl een gezellige feestavond op het programma staat voor vrijdag 2 juni, bestaande uit een floorshow met bekende artiesten als Frans van Dusschoten, imitator-confe rencier en de muzikale clown Nickey Noble. De dansmuziek zal verzorgd wor den door The Nightbreakers uit Arnhem. Aan het eerste jeugdtoernooi voor pu pillen, aspiranten en junioren op He melvaartsdag (4 mei) zal worden deel genomen door Blauw-Wit en Zeeburgia uit Amsterdam, T.E.C. (Tiel), B.V.V. (Den Bosch) en Soesterberg. De voetbalvereniging „Soesterberg", die 29 april 192 werd opgericht, zal in een speciale jubileumuitgave de revue pas seren. Ga noorSPUKER TEL.2982 50ESTERBERGSESTR 26 Zondag speelt Soesterberg tegen V.S.K De opstelling van de spelers is als volgt: doel: Wielders; achter: Klip en Kuyer; midden: Van Twigt, Krak en Apeldoorn; voor: Esmeyer, Kenter, Geers, J. Huis man en Van de Borg. Het Verbond van Veilig Verkeer orga niseert vanaf donderdag 6 april een ver keerseursus in Soesterberg. Gedurende zes weken zal iedere don derdagavond van 20 tot 22 uur les worden gegeven in een der zalen van „De Hoeksteen". De kosten bedragen 2,50 per persoon voor leden Veilig Verkeer, voor niet-leden 4,Meer dere leden uit één gezin betalen ƒ2,50 per persoon. Spoedige aanmelding bij het bureau van politie, Plesmanstraat, is gewenst, daar het aantal deelnemers be perkt is. De kosten voor het lesmate riaal bedragen ƒ1,50. De ontspanningvereniging V.I.O.S. orga niseerde maandagavond een goed ge slaagde bingo-avond in de zaal van „De Hoeksteen". Dokter A. Th. M. Splinter, Amersfoort- sestraat 3, Soesterberg, telefoon 03463- 1432, neemt in het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen J. C. Lucas te Soesterberg, W. F. van den Helm te Huis ter Heide en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 03402-2696, neemt de dienst waar voor dokter A. J. W. Ha- gedoorn te Soesterberg. De jeugd van de v.v. Soesterberg heeft weer met veel succes gevoetbald. Junioren A won met 1-0 van C.D.N.A.; de c-aspiranten deelden de winst met Zeist-c; pupillen 4 won zelfs van C.D.N. 3 met 1-0 op eigen veld; pupillen 1 won thuis met 2-1 van Bilthoven 1 en pu pillen 3 versloeg in Den Dolder D.O.S.C. 3 met 0-2. De enige nederlaag werd geleden door aspiranten-c in een vriendschappelijke wedstrijd tegen Quick-a (0-4). Zaterdag 8 april speelt junioren-a thuis tegen D.E.V. a (16 uur); aspiraten-d thuis tegen Saestum-d (14.45 uur); de B-junioren gaan naar D.E.C.-c. Alleen pupillen 2 speelt thuis tegen Saestum 2; pupillen 1 gaat naar Jonathan; pupillen 3 naar Saestum 5; pupillen 4 naar Jo nathan 3. MAARSSEN-SOESTERBERG 0-0 Van de uitwedstrijd van Soesterberg te gen Maarssen is niet veel te vertellen. Op het slecht bespeelbare veld is de wedstrijd in 0-0 geëindigd. Wel hadden er van weerszijde verschil lende aanvallen plaats, doch deze liepen door de slechte gesteldheid van het veld op niets uit. SOESTERBERG WON MET 1-2 VAN D.E.V. In haar uitwedstrijd tegen D.E.V. in Doorn heeft Soesterberg met 1-2 gewon nen. Aanvankelijk hielden beide par tijen elkaar in evenwicht, doch in de 35ste minuut gelukte het linksbinnen Leyenhorst met een fraai schot de score voor Soesterberg te openen. 0-1. Met deze stand brak de rust aan. Na de hervatting vergrootte midvoor Ajje 't ming vraogt mok zeige dak d'r gin gat meer in zie. In ut storte vanvuul bedoel ik. Hadde wullie veurig jaor een groot gat op de Eng aachter de kaos- febriek, sinds dat uut ewarrekt is, is- ter weer een nieuwe vuulusstortplaots ge- komme, op de Veldweg en de Kolonie- weg. En as die weg is, zal d'r wel weer een aander plekkie op ezocht wor de om ut meestal grove huusvuul kwiet te raoke. En dan zitte wullie meteen midde in ut prebleem: "Waor motte wullie heen mlt al dat spul? Neturluk ister een vuulus- ophaoldienst, maor die neemt die grote dinge nie mee. Te minste nle iedere dag. Eén keer in de maond of zoiets komp- ter wel een grote waoge laangs, maor ut is noeng toch wel duudelijk ebleke, dat dat laang nie voldoende is, waant de minse gaon noeng zelluf vuulushope maoke. Dat is nie allenig in Soest zo. Hier is ut meschien zellufs veul mingder dan waor ok, maor ik bin toch maor blie dat wullie gin graachte hebbe en dat de Eem te veer weg is om d'r ouwe spulle heen te brenge. Da's maor goed ok, waant die Eem is al vuul zat. Dat was ut gat op de Veldweg nog nie, maor dat het nie laang eduurd, waant ut huusje Diek en Dal was nog nie af ebroke of de eerste hope ouwe stoele en bedde en zo laoge d'r al. Noeng is dat veur de omwonende ne- tuurluk heulegaor nie prettig, waant zo'n vuulushoop is een bar goeie plaots veur ratte en daor wille wullie juust van af. En ut is nog mingder leuk as de braand d'r us in estoke wordt en ut waoit een bietje verkeerd, dan kenne zullie geliek de was wel binne haole en nieuwe rolle behaang bestelle, waant daor blieft nie veul van over. Was dat maor zo mit ut vuul. Wullie kenne netuurluk de minse wel de schuld van alles geve en ik wil ze ok heul nie de hangd bove ut hoofd houwe, maor ik vraog ming allenig maor af waor zullie mit de spulle, die zullie noeng maor laangs de kangt van de weg, of in ut bos of in één of aan der gat aanders heen motte. As zullie de boel op straot laote staon, binne d'r wel kingders die d'r raod mee weten, maor dan komp ut toch ar- reges aanders terecht. Of meschien binne d'r aandere lollige broeke, die die spul le maor op straot en op ut trutwaor smiete. As dat laotste ebeurt, bijje nog veer- der van huus, waant dan motte de gemeentewarrekliede al die rommel op- ruume en wegvege. Dat kost heul wat, meschien wel meer dan ut vaoker in- schakoele van de waoge, die eens in de zoveul tied die grove spulle ophaolt. Van Goyenlaan 156, teL 5897. Op de Eng. Willems de voorsprong. 0-2. Pas zeven minuten voor het einde verschafte een corner D.E.V. het eerste tegenpunt. 1-2. In deze stand kwam geen verandering meer. Natuurlijk heeft een componist altijd een bedoeling met zijn compositie, want anders zou het werk zonder inhoud zijn. Wij kennen ook verschillende voor beelden, waarbij een liefde de bron was van de compositie, maar de geschiede nis die ten grondslag ligt en verbon den is aan de „Symfonie Fantastique" van Hector Berlioz is zeker het weten waard en maakt het de aandachtige luisteraar naar de muziek van deze grootmeester der Franse muziek, ge makkelijk zich in te leven en zal hem het werk beter doen verstaan. Berlioz was een groot liefhebber van muziek, maar ook van toneelspel. Zo was het zeer begrijpelijk, dat hij een bezoek bracht aan het theater, toen voor korte tijd een Engels toneelge zelschap Parijs bezocht om er enkele stukken van Shakespeare op te voeren. Het was voor het eerst, dat Berlioz een werk van de grote Engelse dichter aanschouwde. De jonge Berlioz voelde het Shakespeariaanse drama aan en het maakte diepe indruk op hem, maar hij werd totaal begeesterd door een der Engelse hoofdrolspeelsters, een jonge \touw, Harriett Smithson genaamd, die de eerste avond Julia en een volgende avond Ophélia speelde. De componist kwam ogenblikkelijk in haar ban. Heel zijn hart had hij op slag aan haar verloren en het leek hem als kon hij zonder deze vrouw niet verder leven. Maar Berlioz was een schroom vallig man, die niet wist hoe de actrice te benaderen. Hij zon op een elegante methode en meende deze gevonden te hebben door een concert van eigen werk te geven, hopende dat zijn naam dan met bewondeing genoemd zou worden en hij op deze wijze aan de toneelspeel ster zou opvallen. Het concert vond plaats, maar de bladen schonken er weing aandacht aan. Harriett vernam niet van het bestaan van de componist Berlioz en zij vertrok met haar toneel groep naar Engeland. Berlioz was on troostbaar. In een roes zwalkte hij door de Parijse straten en had de grootste moeite weer zichzelf te worden. Ten tweede male Het volgend jaar kwam de toneelgroep weer in Parijs en Hector was weer in de gelegenheid zijn liefde op het toneel te aanschouwen. Wederom nam hij zijn toevlucht tot het zelfde middel. Weer gaf hij een concert van eigen werk en inderdaad had hij nu meer succes. Er werden waarderende woor den aan zijn compositie gewijd, maar het ging aan de toneelspeelster voorbij. Zonder zich bewust te zijn van het be staan van de man die haar onstuimig liefhad, doch te schroomvallig was om rechtstreeks met haar in contact te treden, verliet zij wederom Parijs. Weer geraakte Berlioz in een toestand van apathie en diepe neerslachtigheid. Maar wij weten het allen, begenadigd# kunstenaars zijn juist onder dergelijk# omstandigheden in staat tot groots# prestaties. Zo was het ook met Berlioz. Al dromend van zijn Harriett, die hij nu onbereikbaar achtte, zette hij zich aan het componeren en schiep zes en twintig jaar oud de „Symfonie Fantas tique", een compositie, die later als een meesterwerk zou worden en niet gering heeft bijgedragen tot Berlioz's roem. De fantastische symfonie is eigen lijk een autobiografie, waarin de com ponist zijn totale gevoelens uitstort. Nooit meer? Voor zich had Hector het gevoel, dat hij Harriett nooit zou kunnen bereiken en hij wierp zich in een avontuur met de kokette pianiste Camille Moke. Maar zij misleidde hem en Berlioz was uit zinnig van woede en beraamde de dol ste plannen. Hij zou haar en haar moe der neerschieten, maar voordat het zo ver kwam. ontdekte hij plotseling, dat Harriett weer in Parijs was. Zijn woede bekoelde op slag en alle oude tedere gevoelens kwamen weer boven. Op listige wijze slaagde hij er in zijn aangebedene een concert van zijn eigen werk te laten bijwonen. Door een van zijn vrienden kwam zij te weten, dat zij de grote inspiratie was geweest tot de Symfonie Fantastique, die zij hoorde. De jonge actrice begreep nu welke ge voelens Berlioz voor haar koesterde. Zij werden aan elkaar voorgesteld en de jongeman liet al zeer duidelijk blij ken hoe hij op haar gesteld was. doch Harriett nam een afwijzende houding aan. Dit bracht de componist tot wanhoop. In haar bijzijn nam hij vergif in. Nu was het de beurt van Harriett om wan hopig te zijn, want in haar hart koes terde zij ook tedere gevoelens voor Hector. Hij overleefde zijn stoutmoedi ge daad, doch moest daarna constate ren, dat Harriett nog niet van toegeven wist. Vrienden in nood Toen sprongen zijn vrienden hem weer te hulp. Listig vertelden zij miss Smith son, dat Hector Berlioz Parijs zou ver laten in gezelschap van een bijzonder knappe vriendin. Haar jaloezie werd daardoor opgewekt en tenslotte zocht zij hem op en volgde op 3 oktober 1833 het happy end op de Britse ambassade te Parijs waar Hec tor Berlioz en Harriett Smithson in de echt werden verbonden. Dit is de ware geschiedenis, verbon den aan de „Symfonie Fantastique", die evenzo „Symfonie der liefde" ge noemd had kunnen worden en oorzaak was tot het ontstaan van een der on vergankelijke werken van Frankrijk# grootste componist.

Soester Courant | 1967 | | pagina 5