altijd SiNKAL-C altijd Kees van der Wel exposeert in Soest VOLGENDE ZAAK... SENATOR DODD! De Boutique Classique van mevr. Ambrosius DE WITTE POMPEN B.D.C. krijgt per 1 juni nieuwe oefenmeester TON BON SPORT „HOE VERNIETIG IK EEN RAKET T altijd SCHILDER met PLEZIER en GEMAK ST. BARBARA Verzorging van R.K. Begrafenissen J. LUSTENHOUWER SOESTER GLAS- EN VERFHANDEL S.E.C.-nieuws Nieuwe kostbare fase in militaire machtsstrijd Adam Clayton Powell, neger-afgevaar digde, is uit het Huis van Afgevaardig den gewerkt wegens plichtverzaking en misbruik van overheidsgelden. Maar alreeds was het onderzoek aan de gang naar de gedragingen van een an dere representant. Senator Thomas Dodd, die praktisch voor hetzelfde misbruik van gelden op het matje van de Senaatcommissie moest komen. Het beeld van het Congres als een ver zameling van integere politici wordt op deze manier wel duister. Hoe kan dat allemaal? Om dit allemaal te begrijpen moet men de situatie kennen, waarin men in Ame rika politiek bedrijft. Wanneer iemand „in politiek wil gaan" en zijn oog richt hetzij op het Huis van Afgevaardigden of het Congres (voor andere baantjes geldt trouwens hetzelfde), dan redt hij dat op eigen houtje nimmer. De mensen, die in zijn partij de dienst uitmaken, moeten hem helpen. Of an deren, die op hun beurt wel eens de dienst willen uitmaken. De candidaat moet op allerlei wijzen naar voren worden geschoven. Hij moet spreekbeurten vervullen, voor radio en televisie optreden, in het publiek ver schijnen, zijn foto's en zijn redevoerin gen en verklaringen moeten in de krant. Duur eten Ook in Amerika gaat de zon niet voor niets op. Zoiets kost geld. Is de kandi daat zelf rijk (zoals bijv. Kennedy of Rockefeller), dan boft hij. maar is hij dat niet, dan heeft hij anderen nodig. Een der middelen om dat geld bijeen te brengen is het „verkiezingsfonds" diner (of lunch). Wie daaraan wil deelnemen moet zeg maar 100 dollar (of meer) neerleggen. Wie er belang bij heeft, dat de kandidaat gekozen wordt, hetzij om zelf een baantje te krijgen, hetzij om via de kandidaat zijn eigen interessen beter te kunnen behartigen, neemt daar aan deel. Zo haalt men heel wat dollars op. In het geval Dodd heeft men er eens voor Soest, Soestdtfk cn Soest-Zuid. Koster kerk Maria Onbevl. Ontv. Vredchofstraat 5 - Soestdyk Telefoon 2327. een hele dag voor genomen, en het re sultaat was na aftrek van kosten 170.000 dollar! Alles kost geld Naarmate de kandidaat hoger mikt, heeft hij meer geld nodig. Want zo'n actie wordt breed opgezet. Hij moet een eigen bureau hebben (of in diverse ste den één) met een staf. reclame-experts en publiciteits-agenten komen voor hem in actie, er moet zendtijd worden ge huurd, reclame worden gemaakt en dit alles kost in Amerika eer méér dan minder dan elders. Om aan dat geld te komen gaat men het ophalen bij sympathisanten en dat zijn vaak grote ondernemers, banken e.d. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de pure vaderlandsliefde of de geest drift voor de partij-principes hierbij niet uitsluitend een rol speelt. Voor wat. hoort wat. Dit geld wordt beschouwd als een goede belegging. Als de kandi daat straks zijn doel bereikt, verkeert hij in een positie om zich de weldoeners te herinneren. Dan zijn er lucratieve baantjes te vergeven, contracten af te sluiten en dergelijke. Was het een gift? Dit is een handelwijze, waaraan ken nelijk niemand aanstoot neemt. Politiek is business en in de U.S.A. is nu een maal de business alleenzaligmakend. Waar senator Dodd over struikelde is, dat hij heel veel van het zo bijeenge brachte geld voor zichzelf gebruikte. Dodd was nooit rijk en hij kwam er fi nancieel steeds slechter voor te staan. Het bleek, dat hij een deel van het geld had gebruikt om zijn belastingschuld te betalen, om zijn huis op te knappen, om leningen af te lossen. De tentoonstelling van deze Soester kunstschilder (Kerkpad 24 z.z.) in de grote zaal van de Gouden Ploeg is voor de kunstenaarssociëteit Arti-shock meer dan alleen maar een kennismaking met het werk van een van haar leden. Het is een expositie voor iedereen in Soest die belangstelling heeft voor schilde rijen, aquarellen en tekeningen. En Kees van der Wel verkoopt graag, want en dat is heel belangrijk voor u zijn werk is niet duur. Nadat deze voormalige kantoorbediende (35) in Canada zijn draai niet had kun nen vinden, kwam hij na acht jaar, in 1963, als typograaf naar Nederland terug met zijn gezin. „Ik ben zelfs judoleraar geweest. Ik heb de bruine band. Maar tenslotte ben ik in de drukkerij terecht gekomen en dat vak trok me aan. Ondertussen werden onze twee kinderen in Canada geboren. Kees is nu twaalf en Joyce is zeven. Achteraf heb ik er een beetje spijt van gehad dat we naar Nederland zijn terug gegaan. Maar zie je. ik was daar gaan schilderen, onder leiding van een Roemeense schilderes, en dat ging heel goed. We woonden in een bungalow langs een drukke weg, die naar de Niagara-water- vallen leidde en ik zette m'n schilder stukken gewoon in de tuin. In een jaar verkocht ik op die manier voor meer dan zevenduizend gulden. Daarmee be taalden we o.m. onze terugreis naar Ne derland. Ik dacht: in Canada zijn ze nog nipt zo cultureel als in Europa, dus daar moet het nog beter gaan. Je komt terug in Holland en merkt dan, dat je teveel hebt geïdealiseerd. Want wat hangt er hier nou bij de mensen aan de muur? Het beroerde is dat ik nu Canada weer zit te Romantiseren." De „Canadese" Kees Vanderwel, die daar murals, mosaics en oil paintings exposeerde in Hamilton, Ontario, Nia- gara Falls en New York is een sterk kleurgevoelige autodidact. Na zijn repatriëring nam hij in Voor hout zijn stiel als drukker weer op. Dat laatste is belangrijk, omdat hij ook de schilderkunst dat vak min of meer trouw blijft. Niet alleen dat hij zich bijna uitslui tend en zeker bij voorkeur be dient van drukinkt, hij maakt ook wel gebruik van de drukkersrol; dat be paalt de technische structuur van zijn werk voor een groot deel. Het is een wat ruwe techniek dat werken met die vette, dikke en taaie inkt. maar door de felle en harde kleuren bereikt hij er een fraai resultaat mee. Hoofdzakelijk abstract met hier en daar een zwakke figuratie brengt hij vaart en beweging in zijn werk, analoog aan de meegegeven titels. KUNSTSCHILDER KEES VAN DER WEL Natuur-impressies hebben zijn voorkeur. „Woeste natuur in Canada" of „Wil dernis met lichtvallen" geven de indruk, dat hij daar zijn ogen uitstekend de kost heeft gegeven. Als novum exposeerde Kees van der Wel in Voorhout (1965) een veertigtal werkstukken in een zelfbedieningszaak. Deze tentoonstelling tussen de stellingen met pakjes koffie, zakken suiker en flessen bleekwater was toen uniek in Nederland. „Kunst is niet iets zo verhevens dat men er alleen maar in eerbiedige be wondering naar mag kijken in een bij kans gewijde sfeer. Per slot van reke ning is het genieten van kunst voor de mens net zo onmisbaar als het dagelijks voedsel", reageerde hij destijds in een interview in het vakblad voor het le- vensmiddelenbedrijf. Al spoedig volgde een tentoonstelling in „Er zijn wel meer zaken die dit soort antiek verkopen, maar die zijn in het algemeen groter. Bij mij gaat alles in het klein, ik help de klanten zelf. Als ze hier onder het thee drinken komen, krij gen ze ook een kopje thee. Er is een nauwere band met de klant," zegt me vrouw Ambrosius. Enkele weken geleden opende zij een Boutique Classique in de Kerkstraat in Soest In de Boutique Classique vindt men al leen maar exclusieve voorwerpen. Zij gaat zelf overal heen om haar collectie uit te breiden. Er wordt wel iets door importeurs geleverd maar ook gaat me vrouw Ambrosius zelf op stap. „Het is niet helemaal antiek," zegt zij. „Echt antiek is gewoon onbetaalbaar. De grootste maatstaf bij mij is dat het exclusief moet zijn alhoewel ik wel ach ter het artikel moet staan, anders kan ik het niet verkopen. Je moet er in ge loven. Ik heb bijvoorbeeld een Engelse Coup die heel mooi is. Een arts heeft hem voor me uit Engeland meegeno men zinsverzorgsters waarvan mevrouw Am brosius de administratieve leiding heeft. „Ik kan er natuurlijk niet zomaar uit stappen. Er moet nog iemand ingewerkt worden ook. Voorlopig ga ik dus gewoon door en blijf drie dagen per week in de Boutique. Een van de belangrijkste dingen voor de Boutique vond ik het interieur. Dat moest er sfeervol uitzien. Ik ben wel naar vier behangselfabrieken gegaan maar kon er niets geschikts vinden. Ten slotte heb ik het met de hand laten drukken. De gordijnen zijn ook apart hiervoor gemaakt. Dat duurt allemaal wel veel langer maar dat heb ik er voor over. In zo'n kleine zaak is dat heel belangrijk. Voor het vak moet je liefde hebben, anders kan je het niet goed doen. Voor het uitzoeken van de bekleding van één stoel zit ik soms een hele avond stoffen uit te zoeken. Alles moet af zijn, voor ik het kan verko pen." Ook mensen, die adviezen willen hebben over exclusieve woninginrichting, kun nen bij mevrouw Ambrosius terecht. Zij Reeds meer dan 25 jaar het goedkoopste adres voor Bij grote afname van Petroleum of Huisbrandolie no. 1 speciale prijzen. Wij leveren uitsluitend merkprodukten. De vraag, waar alles om draait is: was het aldus geschonken geld te beschou wen als een gift aan Dodd persoonlijk0 Dan mocht hij er mee doen wat hij wilde. Was het inderdaad bestemd voor het „verkiezingsfonds" dan heeft hij dat geld ten eigen bate gebruiktdus misbruikt. Het is geen smakelijke affaire, want de gegevens over een en ander zijn af komstig van twee van zijn vroegere me dewerkers, die ijverig fotocopieën maak ten en een heel zondenregister zwart op wit overlegden! Twee „columnists", on der wie de roemruchte Drew Pearson, publiceerden het zaakje. Uit het schuitje De Dodd-affaire komt natuurlijk in een bijzonder licht te staan doordat ze komt pal na de Powell-affaire. Het Huis van Afgevaardigden is tegenover de neger Powell streng opgetreden (die kous is trouwens nog niet af!) en nu zit de Senaat voor eenzelfde geval. Dodd zal waarlijk niet de enige zijn. Men mag de vraag stellen, wie van zijn collega's zozeer zonder zonden is, dat hij een steen mag werpen! De grondfout schuilt in het systeem. Al lereerst de vermenging van politiek en zaken. Maar ook in het verkiezings systeem, waarbij alles draait om de kandidaat, en deze (met veel kosten) tot een publieke figuur moet worden ge maakt. Een enkele keer, als het gaat om een man die er al is, die vast in het zadel zit, is dat niet nodig. Maar geen een nieuweling redt het ooit op z'n eentje. Dan is het met de onafhankelijkheid van de kandidaat gedaan. Dan zit hij in het schuitje. En als hij, zoals Dodd, geen man van geld is, blijft hij er in atten... tot hij er uit valt Foto Hans Prinsen de Boerhaavezaal In Leiden met aqua rellen, gouaches en schilderijen, daarna in Lisse en het vorig jaar in ,,'t Oude Wevershuis" in Amersfoort. Veel aandacht trok toen zijn „Koraal- vis", waarin een brokje ijzeren gaas is verwerkt wat een fijn mozaïek-effect geeft. Over het geheel genomen ver toont zijn oeuvre een experimenteel ka rakter waarbij het wel duidelijk is. dat hij toch een bepaalde lijn wil volgen. Kees van der Wel. die nu hier in Soest werkzaam is bij Drukkerij Smit (Soes ter Courant), is zeer gevoelig voor het licht en de couleur locale. Een merk waardig voorbeeld hiervan is het schil derij „The Slum" (achterbuurten uit New York). De tegenstelling met „Night Citv". de lichtstad in zijn volle hevig heid, is frappant en gedurfd. „Een hobby kan je het niet meer noe men. 't Is geen ontspanning meer voor me. Iedere avond zit ik te schilderen en dat valt soms niet mee na een dag werken. Maar 't is een obsessie", zegt Kees van der Wel. wiens eerste ten toonstelling in Soest vanavond geopend wordt door Soester radioman Kees de Wolf. Daarna heeft iedereen die wil kijken en kopen op zaterdag en zondag 8, 9, 15, 16 22 en 23 april, van 2 tot 5 uur, vrije toegang in de grote zaal van de Gouden Ploeg. Zijn gouaches en schilderijen zijn ook te bewonderen tijdens het cabaret-chan- tant van morgenavond in het micro- theater Arti-shock. Men zie de advertentie elders in dit blad. JAN VISSER SOESTERBERGSESTRAAT De heer J Rijn (42) uit Amersfoort, thans als trainer verbonden aan de voetbalverenigingen Woudenberg (derde klasse A afdeling Utrecht zaterdagvoet bal) en het Hilversums Olympia (twee de klasse A afdeling Utrecht zondag voetbal), treedt per 1 juli in dienst van de voetbalvereniging B.D.C. als opvol ger van de gisteren met onmiddellijke ingang ontslagen trainer A. Kamphorst. De heer Rijn, als beroepsmilitair werk zaam op Kamp van Zeis', in Soester- berg, was ook benaderd door de Rhe- nense club Candia '66, maar heeft ten slotte voor B.D.C. gekozen. De nieuwe trainer van B.D.C. heeft zelf gevoetbald, in Zuid-Arnhem en Amers- foortse Boys. bij welke vereniging hij zeven jaar lang de jeugd heeft ge traind. Hij was sportinstructeur in mili taire dienst, ook in de periode dat hij in Indië verbleef. Hij kwam enkele ke ren uit in vertegenwoordigende elftal len. Na z'n periode bij Amersfoortse Boys werd hij trainer van V.V.Z.A., eveneens in Amersfoort. Vier jaar was hij aan deze vereniging verbonden, toen hij overstapte naar „buurman" Cobu Boys. Bij deze vereniging bleef hij een jaar; vervolgens tekende hij een contract met Woudenberg en Olympia, welke ver enigingen hij beide nu voor het derde en laatste seizoen traint. In de periode, dat de heer Rijn bij Woudenberg werkzaam is geweest, pro moveerde het tweede elftal van de re serve derde naar de reserve eerste klas se. Het eerste elftal heeft het dit sei zoen, dank zij een geweldige eindsprint, tot een gedeelde eerste plaats met Scher- penzeel gebracht. Zaterdagmiddag or moeten beide ploegen elkaar voor de beslissingswedstrijd. Bij Olympia in Hilversum werd het tweede elftal een maal kampioen onder zijn leiding. De nieuwe oefenmeester van B.D.C. zal twee keer in de week trainen, waarvan één keer de selectiegroep. Hij zal bo vendien belast worden met de opstel ling van het eerste elftal. S.E.C.-FORTITUDO De laatste wedstrijd voor S.E.C. welke thuis gespeeld wordt, is wel de belang rijkste. De drie nog te spelen wedstrijden moe ten vier punten opleveren, waarvan twee op Fortitudo. De voorsprong op deze club is vier punten, zodat bij een overwinning, S.E.C. niet meer door deze club kan worden ingehaald. De tweede kandidaat Saestum staat ook vier punten achter op S.E.C., maar kan zondag als ze winnen van Donar nog aan degradatie ontsnappen. Er is dus nog volop spanning. Voor degradatie komen momenteel nog in aanmerking, Ultrajectum, S.E.C. en het slechtst zijn geplaatst Fortitudo en Saestum. De S.E.C.-aanhang zal deze middag zijn steentje moeten bijdragen door de spe lers goed aan te moedigen. Het elftal is weer compleet met De Rooy op de halfplaats en Dorrestein in de verdediging. Het programma voor zondag is: Donar- Saestum. Vriendenschaar-Ultrajec- tum. H.M.S.-Holland. S.E.C.-For- tiudo. Zeist-Victoria. D.E.V.-C.D.N. S.E.C. II VRIJ De laatste thuiswedstrijd, welke S.E.C. volgende week zal spelen tegen Vee- nendaal, zal gewonnen moeten worden om niet het risico te lopen de wed strijd tegen Vriendenschaar, welke des tijds werd gestaakt, uit te spelen. Dit betekent meteen de laatste wedstrijd van het seizoen, dat voor het tweede nu niet bepaald succesvol is geweest. S.E.C. III VRIJ Zondag kan het derde definitief veilig komen te staan als D.E.V. 2 uit Doorn verliest. Is dit niet het geval dan zal de laatste wedstrijd tegen Minerva gewonnen of gelijkgespeeld moeten worden. A.P.W.C. 4-S.E.C. 4 Een moeilijke opgave voor S.E.C. om deze wedstrijd te winnen, ook al wor den de laatste wedstrijden met groot verschil gewonnen. S.E.C. 6-AMERSFOORTSE BOYS 6 Deze club heeft S.E.C. nog niet ontmoet in de competitie, zodat de sterkte on bekend is. Opstelling elftallen S.E.C.-Fortitudo. Doel van Hattum; achter Krijt, R. Dorrestein, Ruttenberg en Hooyer; midden Van Boeyen en D. Rooy; voor K. Dorrestein, Aalberts, Duijst en D. v. d. Broek. Res. W. Rijn- ders, P. v. Remmerden en B. v. Essen. A.P.W.C. 4-S.E.C. 4. Doel Van de Vaart; achter Van de Linden, Wildenburg en Schiffaert; midden Voskuilen en Lü- schen; voor v. d. Brakel, Schimmel, Hey- nen, Luitelaar en P. Meidam. Res. B. Kanters en Lagemaat. S.E.C. 6-Amersfoortse Boys 6. Doel Van Beek; achter Tolboom, Meeder en J. Wildenburg; midden Duijst en Opmeer; voor Rens, Zwalve, Van de Brink, Groe- nestein en P. Kanters. Res. Legemaat. S.E.C. JEUGD Wedstrijden voor a.s. zaterdag: S.E.C. B-Scherpenzeel A, 4.00 uur. H.V.C. ee-S.E.C. b, 1.45 uur. S.E.C. c-Roda c, 2.45 uur. S.E.C. 1-K.V.V.A. 1, 1.00 uur. S.E.C. 2-Woudenberg 1. 1.00 uur. Hooglanderveen-S.E.C. 3, 1.00 uur. B.D.C. 4-S.E.C. 4, 1.00 uur. K.V.V.A. 6-S.E.C. 5, 1.00 uur. Voor a.s. zondag: Voorwedstrijd S.E.C. a-S.E.C. c, 1.45 u. TENNISRACKETS, compl. v.a. ƒ14,75 Ook voor BESPANNEN en REPARATIE. Soesterbergsestraat 3, telefoon 2921. VOOR ALLE SPORTEN. Een spiegelbeeld van mevrouw Ambrosius in haar Boutique. Mevrouw Ambrosius heeft 17 jaar in Jutphaas gewoond en haar man was een antiekliefhebbers. „Omdat we, met een dokterspraktijk, weinig uitgingen moest ik een hobby hebben. Dat is toen het verzamelen van antiek geworden. In 1958 ben ik naar Soest verhuisd. Het huis waar ik nu woon is heel geschikt voor de zaak die ik nu heb. Ik krijg ook veel klanten van Arnould Diepen veen. Die mensen lopen hier dan wat rond en komen dan even kijken. Het is hier echter beslist geen winkel. Ik ben er dan ook niet op uit om de mensen iets aan te praten. Ik vertel wel veel over dat artikel waar ze belangstelling voor hebben. Vooral de achtergronden van antiek zijn interessant. Alles is voor iedereen betaalbaar. Ik heb zelfs dingen onder de ƒ5,zoals Engelse prenten." Vóór mevrouw Ambrosius met de Bou tique Classique begon werkte zij bij de Hervormde Stichting voor kerkelijke sociale arbeid in Utrecht. Er werken daar 140 bejaardenhelpster en 40 ge- I doet ook in deze richting nog wel het één en ander. Verder is zij o.a. ontwerp ster van haar eigen lampenkappen. „Bij elke voet van een lamp ontwerp ik weer iets anders. Ik heb veel smeed ijzeren lampen die met de hand gemaakt zijn. Een heel artistieke jongen doet dat voor mij. Ik geef hem opdracht voor zo'n lamp. Exclusiever kan het bijna niet." Boven de antiek ingerichte woonkamer van mevrouw Ambrosius ligt haar Bou- tlique Classique. De zachte loper op de trap wekt al veel verwachtingen. Boven gekomen ziet men zichzelf verbaasd kij ken in een hele oude spiegel. Inderdaad doen het behang en de gor dijnen erg veel. Iets beters dan dit in terieur kan men zich niet voorstellen. Vele voorwerpen, waar vele mensen lang naar gezocht zullen hebben, liggen hier. „Het ziet er niet uit als een winkeltje hè," zegt mevrouw Ambrosius. „Dat is waar maar het is er wel net zo druk." W. J. van de WETERING aan de actief bi] elke spoeling EEN FRISSE W.C. Eén verpakking reinigt en verfrist AUTOMATISCH 12 weken lang bij elke spoeling! De ophanghaak Is gratis bijverpakt. Lange tijd heeft het er naar uit gezien, dat een militair machtsevenwicht tus sen de twee grootste en krachtigste na ties van de wereld Amerika en Rus land was bereikt. Het evenwicht speelde een grote rol in de internatio nale verhoudingen. Beide landen zijn vriendelijker met elkaar omgegaan. Men keek elkaar lachend aan, al bleef men voor alle zekerheid de enorme knots van de nucleaire wapens achter de rug houden. Hetgeen nog altijd heel wat be ter is dan dat men ermee zwaait zoals een ogenblik tijdens de Cuba- crisis gebeurde. De wereld haalde opge lucht adem. Maar op de achtergrond leefde toch steeds de vraag wat er zou gaan gebeuren als één van beide landen een beslissende meerderheid zou weten te verwerven. Het moment moest eens komen, waarop de zich snel ontwikke lende techniek nieuwe wapens zou op leveren. Zou dan opnieuw een kostbare wapenrace ontstaan? Dit schrikbeeld lijkt nu werkelijkheid te worden. Zowel de Russische als de Amerikaanse specialisten hebben inmid dels antwoord gegeven op de vraag „Hoe vernietig ik een aanstormende ra ket?" De techniek was al enige tijd be kend. Het ging vooral om de vraag of de landen naast het ontwerpen van anti-raket-systemen deze ook in de praktijk zouden gaan toepassen. De Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, heeft in 1965 opnieuw be sloten om dat niet te doen. Maar in Washington is nu sterke druk op hem en op president Johnson uitgeoefend om deze beslissing te herzien. Aanleiding zijn recente inlichtingen uit de Sowjet- Unie. Het is inmiddels een publiek geheim, dat de Verenigde Staten door middel van satellieten nauwlettend volgen wat in Rusland gebeurt. (Rusland laat op zijn beurt regelmatig lustig fotografe rende Spoetniks over de Verenigde Sta ten vliegen). In de herfst van het vorig jaar bogen de Amerikaanse specialisten zich bezorgd over een aantal foto's dat een van hun sponiagesatellieten in de Stille Oceaan had gedropt. Uit de foto's bleek, dat de Russen in de omgeving van Moskou en Leningrad bezig waren met de aanleg van omvangrijke nieuwe raketbases. Nadere bestudering van de platen maakte duidelijk, dat het hier ging om afvuurinstallaties voor anti raket-raketten. De ontdekking veroor zaakte grote opschudding in Wash ington. Hoeveel waarde zou de Ameri kaanse strategische macht, die vooral tot uitdrukking komt in de interconti- nenntale atoomraketten, nog hebben als de Sowjet-Unie haar grote steden en in dustriecentra met afweermiddelen gaat beschermen? Het Amerikaanse ministerie van Defen sie haalde aanvankelijk de schouders op. De militairen weten maar al te goed, dat tegen de ICBM's (d.w.z. „Intercon- tinental Ballistic Missiles) geen enkel sluitend verdedigingssysteem is te bou wen. Zelf werkt het Amerikaanse bu reau voor atoomenergie (een regerings instantie, die niet alleen plannen ont werpt voor het vreedzaam gebruik van kernenergie, maar ook wetenschappe lijke naspeuringen doet naar nieuwe wapensystemen) al enkele jaren aan een anti-raket-raket. Dit „Nike X "-project is al vele malen beproefd. Vorig jaar ontving het bureau 350 miljoen gulden voor 39 proeflanceringen van de Nike X. De Sowjet-Unie richt nu, volgens de satellietfoto's, rond Moskou en Lenin grad een soortgelijk verdedigingsstelsel op. Het Amerikaanse systeem berust op een spervuur van Nike-X raketten, die met atoomkoppen zijn bewapend en Russische intercontinentale projectielen hoog boven de atmosfeer al moeten op vangen. Voor Russische projectielen, die hier nog doorheen komen, is de „Sprint" ontworpen, een snelstartende raket, die in de atmosfeer de vijandelijke kernla dingen moet opvangen. De kern van elk verdedigingsstelsel wordt gevormd door de radar. De Ame rikaanse militaire deskundigen zijn er van overtuigd, dat, hoe ingenieus de radar ook werkt, er altijd wel een me thode is te vinden om die buiten wer king te stellen. Daardoor zal men nooit een sluitende verdediging tot stand kun nen brengen (de ogenschijnlijk ver ouderde Amerikaanse straalbommen- werpers zijn uitgerust met hoogst ge heime electronische apparatuur, die in staat is de Russische radar te mislei den). Dit was voor McNamar de be langrijkste reden om niet over te gaan tot het opstellen van Nike-X- en Sprint- lanceerplaatsen ter bescherming van de Verenigde Staten. Nu Rusland dit wel doet, vraagt men zich in Washington af of men niet alsnog tot installatie moet overgaan. Minister McNamara zei hierop: „Wij kunnen voor driehonderd miljard gulden enkele steden be schermen, met als enig resultaat, dat niet 120 miljoen, maar honderd miljoen Amerikanen slachtoffer zullen worden van een atoomaanval. Onze enige red ding ligt in een handhaven van het evenwicht en het overtuigen van de te genstander, dat elke aanval zinloos is". Ook indien Washington niet besluit tot aanleg van een verdedigingssysteem dreigt er toch een nieuwe bewapenings wedloop te ontstaan. Het ziet er name lijk aar uit. dat Amerika, om het ver onderstelde evenwicht te herstellen, nog meer intercontinentale raketten zal gaan produceren. Amerika heeft nu een voorsprong van drie tegen 1. Rusland heeft ongeveer 500 ICBM's, Amerika ongeveer 1650. De Verenigde Staten werken aan een nieuwe raket, de Po- seidon, die zal worden uitgerust met nieuwe electronische apparatuur om de Russische radar buiten werking te stel len. Daarnaast gaat het ontwikkelings werk aan het verdedigingsstelsel door, ook al zal dat misschien nooit worden geplaatst. Rond de jaarwisseling ont plofte duizend meter onder de grond van zuid Nevada een Amerikaans kern wapen, codenaam „Greeley". Volgens deskundigen wat dit een oorlogslading van een Nike-raket, die een enorme hoeveelheid neutronen verspreidde en daardoor in staat zou zijn vijandelijke raketten buiten werking te stellen. De Amerikaanse politici hebben inmid dels hun best gedaan het gevaar van een dreigende nieuwe versnelling in de bewapeningswedloop af te wenden. Op diplomatiek niveau is contact opgeno men met Moskou om te proberen de Russen af te brengen van hun voor nemen om een anti-raket-raket te in stalleren. De resultaten hiervan lijken bemoedigend. Ook al vertelde Moskou, dat de stelsels rond Moskou en Lenin grad bedoeld zijn om het enorme over wicht aan kernwapens van de Verenigde Staten iets te neutraliseren, de Russen lieten toch duidelijk doorschemeren, dat ook zij er weinig voor voelen hun eco nomie in de waagschaal te stellen door een uiterst kostbare, nieuwe fase in de bewapeningswedloop.

Soester Courant | 1967 | | pagina 7