FUGERS FIETS ENSEMBLE i RITMESTOORNISSEN VAN HET HART Toonaangevende 1967-variaties op het VROOIV3 DREESMAMÜ Inwendig apparaatje tegen Behandeld met kunstmatige gangmaking VOOR BABY'S HUIDJE VOOR UW GAZELLE - PEUGEOT - BURCO Kerkstraat 3 - Soest - Tel. 2030 B.D.C. •nieuws V.V.Z.-nieuws Autobotsing heelt van alles zoveel meer! Amersfoort Het is thans al weer vijftien jaar gele den dat de kunstmatige gangmaking bij ritmestoornissen van het hart voor het eerst systematisch is beproefd. In 1952 werd deze elektrische behandeling door dr. P. M. Zoll toegepast bij twee pa tiënten die in levensgevaar verkeerden. De resultaten van deze allereerste po gingen waren van dien aard dat het zinvol leek om in deze richting verder te werken. In de moderne cardiologie is de „artifi- cial pacemaker" een apparaat dat men bij de behandeling van het zogenaamde complete hartblok niet gaarne meer zou missen. Bij dit derde lustrum van de elektrische hartstimulatie wil ik graag enkele kanttekeningen maken over dit zeer speciale, doch buitengewoon boeien de gebied der interne geneeskunde. Verreweg de meeste organen van ons lichaam ontvangen hun prikkels tot werkzaamheid van het centrale zenuw stelsel. Het komt ook voor dat zulke prikkels tot functioneren langs hormo nale weg tot hen komen. Bij het hart gaat dat heel anders: dit orgaan heeft voor zijn voortdurende spiercontracties zijn eigen gangmaker. De prikkel tot het regelmatige kloppen van het hart gaat bij gezonde mensen uit van de in dit orgaan gelegen z.g. sinusknoop, de knoop van Keith-Flack. Het eigengeleidingssysteem Vanuit dit primaire centrum planten prikkels zich in het hart voort langs een bijzonder soort geleidingsweefsel. Een secundair centrum, de atrioventriculair- knoop van Aschhoff-Tawara, gelegen op de grens tussen hartvoorkamer (atrium) en hartkamer (ventrikel), vormt het be gin van het verdere geleidingssysteem, dat in het harttussenschot verloopt: de bundel van Hiss. Wanneer de prikkel in de, hoog in de rechter voorkamer gelegen, sinusknoop is ontstaan, breidt deze zich met grote snelheid uit in het geleidingsweefsel van de beide voorkamers: deze trekken zich dan geheel samen. Even later heeft dan de zelfde prikkel ook de bundel van Hiss doorlopen, waardoor het geleidings weefsel van de beide kamerwanden wordt bereikt. Kort nadat de voorkamers tot contractie zijn gekomen volgt een samentrekking van beide kamers. Enkele cijfers: een samentrekking van de voorkamers duurt 0,1 seconde, de samentrekking van de beide kamers neemt daarna 0,3 seconde in beslag en omdat ieder hartcontractie zodoende 0,4 seconde vergt, blijft er bij een hartactie (is polsfrekwentie) van 75 „slagen" per minuut telkens een pauze van 0,4 se conde over waarin de hartspier zich kan herstellen. Dat wil zeggen: zo verloopt als alles gaat zoals het gaan moet. Met te lage frekwentie Dat de hartactie voortdurend voortgang vindt, is een voor het behoud van het leven uiterst belangrijke kwestie. Het is daarom een gelukkige omstandigheid dat, wanneer de prikkelvorming in het primaire centrum uitvalt, lagere centra in het geleidingssysteem deze taak over kunnen nemen. In de hartkamers be vindt zich voor dit doel zelfs nog een tertiair centrum, dat zo nodig nog voor samentrekkingen van de kamers zorg kan dragen. Bij een niet goed functioneren van de eigen gangmaking, hetzij door stoornis sen in de prikkel vorming, hetzij door een gestoorde prikkelgeleiding, kunnen allerlei onregelmatigheden optreden, die met een goede gezondheid onverenigbaar zijn. Naast de talrijke hartstoornissen, die door klepgebreken worden veroor zaakt, hebben deze mankementen aan het eigen prikkelgeleidingssysteem, die zich vaak manifesteren als aritmieën, de behandelende artsen steeds veel hoofd brekens gekost. Een ziekelijke toestand waarbij de kunst matige gangmaking langs elektrische weg in het bijzonder op zijn plaats is, is het zogenaamde complete hart-block. Daarbij is er een geleidingsonderbreking aanwezig in de bundel van Hiss: het doorkomen van de prikkel tot contractie naar de kamers is „geblokkeerd". De voorkamers kloppen dan op het ritme dat door de sinusknoop wordt aangege ven, terwijl de kamers, bestuurd door het zojuist genoemde tertiaire centrum, zich zelfstandig, doch met een veel lan gere frekwentie gaan samentrekken. Plotselinge bewusteloosheid Met zulk een compleet atrio-ventriculair block waren veel patiënten, in de tijd dat men uitsluitend op medicamenteuze therapie was aangewezen, volledig inva lide. Door de lage kamerfrekwentie is bij het complete hart-block de bloedcircu latie zó onvoldoende dat er van tijd tot tijd, zonder voorafgaande waarschuwing, aanvallen van plotselinge bewusteloos heid kunnen optreden. Door toepassing van de kunstmatige pacemaker zijn deze levensgevaarlijke toestanden te voorko men. In 1962 brachten R. W. Portal en mede werkers in het medische tijdschrift „The Lancet" verslag uit van hun ervaringen met de kunstmatige gangmakers, een toestel dus dat in een bepaalde frekwen tie stroomstoten afgeeft van een bepaal de duur en een bepaalde intensiteit. Deze mededeling over een onderzoek dat vele jaren in beslag nam is, voor zover mij bekend, de eerste publicatie op dit gebied in de wereldliteratuur. Allereerst beschrijven de auteurs hoe zij als tijdelijke maatregel het hart prikkelden met een elektrode-katheter, die bij de halsslagader werd ingebracht en die werd opgeschoven tot het uit- stromingsgebied van de rechter hart kamer. Deze intracardiale elektrode werd 14 maal in een noodsituatie toegepast; in de 1 a 2 weken dat zij bleef liggen deden zich helaas complicaties van ver schillende aard voor. Bij één van deze patiënten echter functioneerde de me thode van elektrostimulatie in 1962 al langer dan een jaar zonder stoornissen. Grootte van lucifersdoosje Wanneer de algemene toestand van de patiënt het toeliet, ging men over tot het vasthechten van twee elektroden in de harspier nadat men de borstkas operatief had geopend. De kunstmatige gangma kers werd door de patiënten dan meestal om de hals gedragen; dit apparaat werd verbonden met de elektroden, die bij de operatie via de huid naar buiten waren geleid. Omdat bleek dat bij deze laatste techniek de infectiekansen betrekkelijk groot waren, heeft men later een andere methodiek geprobeerd. Portal en medewerkers zijn er toen toe overgegaan de gangmakers tezamen met de elektroden in de buikwand te hech ten. Zij ontwierpen daartoe een toe stelletje ter grootte van een lucifers doosje, voorzien van batterijtjes met een levensduur van drie tot vijf jaar. Met de elektronische apparatuur hebben zich volgens de schrijvers van bedoeld artikel herhaaldelijk moeilijkheden voorgedaan, maar doorgaans konden die, zonder schade voor de patiënten, worden opge lost. Uit een serie van 19 lijders aan zeer ernstige stoornissen van het hartritme waren er ten tijde van de publicatie nog 14 in leven. Zij waren allen in redelijke conditie en zij verbleven thuis. De lang ste controleperiode bedroeg toen twee- eneenhalf jaar. De tijd gaat zo snel dat thans anno 1967 de implanteer bare getransistoriseerde pacemaker met lange levensduur in de gehele beschaaf de wereld wordt gebruikt ter correctie van een ondoelmatig ventriculair ritme. Opladen van de batterijen Op het laatste ledencongres van de Ko ninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft de cardioloog dr. F. A. van Erven een voordracht gehouden waarin hij de hui- Reeds vanaf 159,75 compleet. dige stand van zaken op dit gebied aan een kritische beschouwing onderwierp. Uit zijn verhandeling werd duidelijk, dat vele „kinderziekten", die men met de pacemaker had doorgemaakt, als over wonnen beschouwd kunnen worden: het kunstmatig stimuleren van het mensen hart bij het complete atrioventriculaire block is thans een gewone behandelings methode, waarvan de resultaten bevre digend zijn. De breuk van de elektrodedraden, een probleem waar men lange tijd mee te kampen heeft gehad, is ondervangen door meer draden binnen een mantel van isolatie spiraalsgewijs om een kunst vezel te winden. De noodzaak van een periodiek operatief ingrijpen om de pa cemakers waarvan de batterijen dreigen op te raken te verwisselen, komt bin nenkort misschien te vervallen. Er zijn onderzoekingen gaande om deze batte rijen via een op de huid te plaatsen toestel weer op te laden. D.W.S.V.-B.D.C. Voor B.D.C.dat eigenlijk een vrije dag had, is deze bijzonder zware wedstrijd ingelast. B.D.C. staat momenteel in ernstig de gradatiegevaar, zodat zij geen punten meer mogen verspelen om zich van die fatale voorlaatste plaats te distanciëren. Deze voorlaatste plaats houdt namelijk ook degradatie in. B.D.C. zal in de nog resterende drie wedstrijden alles op al les dienen te zetten. Voor zondag dus de zeer lastige uit wedstrijd in Utrecht tegen D.W.S.V. De opstelling der blauw-witten zal eerst hedenavond na de training bekend ge maakt worden. B.D.C. 5-OLYMPIA 4 Een wedstrijd zonder enkel belang. Voor B.D.C. 5 moet er een overwinning in zitten. B.D.C. 7-OLYMPIA 6 B.D.C. 7 won zondag j.1. met dubbele cijfers van Olympia 5, nl. 12-0 en is een heel eind op weg naar het kampioen schap. Ook deze wedstrijd moeten de blauw-witten kunnen winnen. B.D.C. 8-ZEBRA'S 6 B.D.C. 8 krijgt Zebra's 6 op bezoek. Twee gelijkwaardige tegenstanders, dus een gelijkspel. R.K.B.V.V. 5-B.D.C. 10 B.D.C. 10 heeft zondag overtuigend af gerekend met de grote concurrent Sios 4. Zij wonnen nl. met 6-0. De blauw-witte veteranen zullen ook zondag weer dienen te winnen om bin nenkort zich kampioen te kunnen noe men. V.V.Z. 1-S.V.P. 1 Zaterdag ontmoet het eerste elftal 5.V.P., wat een tegenstander is, waar van V.V.Z. nog niet heeft gewonnen. Gezien het spel van de laatste tijd zal de kans op een overwinning kleiner zijn, dan een gelijkspel. Opstelling: doel C. Pouw; achter v. d. Vlekkert, Demmers, Van Grol en Hil- horst; midden H. v. Kooy en v. d. Bosch; voor Timmer, Floor, T. v. Kooy en D. v. d. Bovenkamp. Aanvang wedstrijd 4 uur. V.V.Z. 4-S.E.C. 3 Deze thuiswedstrijd, zal wegens de gro te terreinnood van V.V.Z. op het S.E.C.- terrein gespeeld moeten worden. Voor deze ploeg zal het moeilijk zijn om van hun plaatsgenoot te winnen, gezien de stand van S.E.C. op de ranglijst. Aanvang wedstrijd 14 uur. V.V.Z. 5-HOEVELAKEN 4 Voor de veteranen van V.V.Z. een wed strijd, waaraan een feestelijk tintje zit. Wint nl. Hoevelaken, dan zal deze ploeg, door deze overwinning kampioen zijn. Toch zal V.V.Z. moeten trachten het van deze koploper te winnen. Aanvang wedstrijd 14.30 uur. CHEFANA 3-V.V.Z. 3 Chefana bezet de 3de plaats op de rang lijst, dus zal het voor V.V.Z. moeilijk zijn om de winst mee naar huis te ne men. Gezien echter de schitterende over winning van vorige week op Huizen, zijn de vooruitzichten niet ongunstig. Aanvang wedstrijd 16.00 uur. V.V.Z.-JEUGD: V.V.Z. jun. A-OUICK jun. Voor het junioren elftal een zeer be langrijke wedstrijd, als zij van Quick winnen, waarmede zij de bovenste plaats van de ranglijst bezetten, is de kans om kampioen te worden zeer groot. Aanvang wedstrijd 13.15 ur. V.V.Z. pup. 2-B.D.C. pup. 5. Aanvang 1 uur. Hoevelaken pup. 1-V.V.Z. pup. 1. Aan vang 1 uur. Alle thuiswedstrijden zullen, gezien de slechte toestand van het V.V.Z.-terrein, weer op het K.P.S.-terrein gespeeld moeten worden, behalve van de pupil len, die op het B.D.C. handbalveld spe len. Als toch op eigen terrein gespeeld wordt, kunt U dit zien op de raambil jetten. De heer D. C. V. uit Mijdrecht reed met zijn personenauto op de Birkstraat, richting Amersfoort met een snelheid van 70 km. Even na de Eikenlaan wilde hij een auto passeren en kwam daardoor op de linkerhelft van de rijweg. Op dat mo ment kwam een auto, bestuurd door J. H. B. alhier, uit de Ferd. Huijcklaan, die de Birkstraat rechtaf indraaide met het gevolg dat beide auto's met een he vige klap tegen elkaar botsten. Hoewel de auto's ernstig beschadigd werden, kregen de bestuurders geen let sel. V. was niet verzekerd. "52^8^ Jeugdige mantel met bijpassende rok van zomers Shetland in verschillende stralende lentekleuren. Maten: 38-44 HO.- Mantel-japon ensemble van Viva Terlenka, prettig licht van gewicht. Jeugdig, chique ensemble in clair-marine en verschillende •warme pasteltinten Maten: 38-46 98.- Speciaal voor de modieuze jonge vrouw met de verfijnde smaak brengt Vroom Dreesmann de Parel Creatie. Japonnen, tailleurs, mantels en ensembles die opvallen door de chique snit, de kwaliteitsstoffen en de voorbeeldige afwerking. Parelkxeatie tailleur van heerlijk lichtgewicht Trevira. Geraffineerd speelse zakjes en chique Lassie stikselgarnering. Zeer mooie afwerking. Maten: 38-46 129-

Soester Courant | 1967 | | pagina 9