■n m DE PRODUCENTENGROEPEN IN DE E.E.G. Maison Termonde M3KIM0 MIKIMO MIKBMO Termonde S0ESTERBERG Telefoonnummer GARAGE BOSBOOM D00RSMEREN VROOM DREESMANN Soest voorjaars- en zomerkollektie DE speciaalzaak voor Uw ktad. kleedt Uw kind BETER Liberale gespreksgroepen Ned. Vrouwen Electr. Ver. Soest zomermantels In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT 2e trainingsrit Expositie in Dependance Dorpshuis BEVEROL SMEERSTATS^A' Klaar terwijl u wacht ®pdert drie Jaa rworden de producentengroepen in de E.E.G. besproken, of liever: de vraag of i|J al dan niet subsidiabel moeten z\jn. De oorzaak is, dat Frankrijk ermee begon en vanaf het begin duidelijk maakte, dat het dit systeem bij voor keur tot de gehele gemeenschap uitgebreid zag. Ofschoon in het begin niemand daar wat voor voelde, kreeg Frankrijk op den duur zijn zin. De kritiek verstomde langzamerhand en dit voorjaar kwam het zo ver, dat de Europese Commissie in Brussel het voorstel deed om een basiswet aan te nemen, die subsidies toestond aan producentengroepen. Er zyn natuurlijk aller lei voorwaarden, maar de voorstellen komen er op neer, dat een producenten- groep 40 procent van de investeringen in gebouwen en installaties vergoed krijgt en achtereenvolgens 4 en 2 en 1 procent van de omzetwaardc in de eerste drie jaar van haar bestaan. Dat laatste omvat de z.g. aanloopsubsidies. van bepaalde goederen hebben veelal de neiging om de weg van de minste weer stand te zoeken. Dat is aaneensluiting ter verkrijging van een machtspositie, die hun een goede prijs voor hun pro- dukten waarborgt. Deze weg loopt echter dood. De oorzaak is, dat de consument altijd vraagt naar de meest doelmatige wijze van afzet, omdat die hem het pro- dukt zo goed en goedkoop mogelijk doet toekomen. Hieraan kunnen producenten groepen niets veranderen. Wij zullen een concreet voorbeeld geven. Van de Westduitse eieren wordt naar schatting 50 tot 60 door de produ centen zelf afgezet. Dit geschiedt door dat men de eieren „ab Hof" verkoopt of ze zelf naar winkels brengt of ze zelf uitvent. Men kan er over twisten of dat een doelmatige afzet is. Het voordeel voor de boer is een hogere prijs, het be zwaar is de vele tijd die het kost. De consument zal er echter vrede mee heb ben, omdat iedereen die er bezwaar te gen heeft in staat is om andere distri butiekanalen aan te leggen. Dat zou ech ter niet mogelijk zijn indien alle pluim veehouders zich verenigen in producen tengroepen, waarvan de leden hun eieren via streng bepaalde afzetkanalen lever den. De verleiding Op het eerste gezicht ziet zo'n systeem er bijzonder aantrekkelijk uit voor de producent. Hij meent er een machtsposi tie door te krijgen. In werkelijkheid zou zijn groep meteen afgebroken worden zodra zij een machtspositie had bereikt. Er is voor ons geen andere weg, dan op vrijwillige en zelfstandige basis te zoe ken naar de beste wijze van produktie en afzet. Daarbij kan samenwerking op vrijwillige basis en voor eigen of geza menlijke rekening tot goede resultaten leiden. Dat heeft de ontwikkeling in Ne derland wel geleerd. Wil men méér dan dat dan komt men terecht in de Franse filosofie, die er Wat is een basiswet? Het ziet er naar uit, dat de basiswet tot stand zal komen, omdat anders een nieuw en hevig conflict met Frankrijk voor de deur staat. Dat willen Duitsland en Italië kennelijk niet. Frankrijk heeft zijn producentengroepen al lang gesub sidieerd en de Brusselse voorstellen be tekenen dan ook het fiat op wat al lang gedaan werd. Alleen wil Frankrijk nog veel verder gaan. Een basiswet (met een lelijk germanisme vaak „raamwet" genoemd) geeft de grenzen aan van de toegelaten subsidies en zij omschrijft de gevallen waarin ze toegekend mogen worden. Ze schrijft die echter niet dwingend voor m.a.w. elk land is vrij om de subsidies al of niet toe te kennen. Dit betekent, dat Frank rijk verlof krijgt om op de reeds inge slagen weg voort te gaan, dat Duitsers en Italianen volgen, maar dat Nederland bepaald niet meedoet. Want geen enke le Nederlandse regering zal dat doen! Het bewijs is in het verleden meermalen geleverd, dat in Nederland geen subsi dies los te weken zijn voor land- en Burg. Grothestr. 36 Telefoon 3332. Wij zijn gereed met onze Komt U eens kijken? U bent hartelijk welkom! van droomt, dank zij staatssubsidies de ze ontwikkeling over te kunnen slaan. Men wil daar als het ware van het ste nen tijdperk ineens overstappen naar het atoomtijdperk. Dat wil zeggen: men wil de ongeordende afzet van land- en tuin- bouwprodukten meteen veranderen in een streng gecontroleerde. Helaas laten de eerste ervaringen in Frankrijk al zien dat dit systeem meteen ontaardt in diri gisme, ambtenarij en geldverspilling. Blijetijds-, baby- en kin derkleding (voor jongens en meisjes tot 12 jaar). GALLENKAMP PELSWEG 11, (nabij busstation Soest-Zd.), telef. 6286 In onze gemeenten hebben zich twee liberale discussiegroepen gevormd, die voortaan een geregeld leven zullen lei den en op de volgende data, des avonds om circa 8 uur, bijeen zullen komen: Hotel van den Brink, Soesterbergse- straat, Soest-Zuid: woensdag 10 mei, donderdag 13 juli, woensdag 14 septem ber, donderdag 9 november. Oranje Hotel, Soestdijk: donderdag 18 mei, donderdag 15 juni, donderdag 7 september, donderdag 5 oktober, donder dag 2 november, donderdag 7 decem ber. Allen, die op positieve wijze aan een discussie op liberale grondslag willen deelnemen, zullen hier welkom zijn. Nadere informaties verstrekken gaarne de heren: R. J. Datema, Esdoornlaan 8, Soest-Zuid, telefoon 2805; F. van Hoorn, Sophialaan 33, Soest, telefoon 5148; J. H. Faber, Foekenlaan 5, Soest-Zuid, tele foon 2429. Met 2 bussen van „Amersfoort's Bloei" gingen de leden van de N.V.E.V. afd. „Eemland" naar de fa. Philips N.V. te Eindhoven. Bij het binnenkomen van de lichtstad Eindhoven trekt het 15 etages bevattende kantoorgebouw de aandacht. In deze hoogbouw is ook het voorlich- tings- en demonstratiecentrum onder gebracht alsmede een restaurant. In het voorlichtingscentrum werd een korte inleiding gegeven over het ont staan van dit wereldconcern. In 1871 begon Gerard Philips in Zalt- bommel een bedrijfje voor het fabri ceren van lampen met 10 man perso neel, Er waren echter geen kopers, waarom de hulp werd ingeroepen van broer Anton Philips te Londen, die wel mogelijkheden zag in de lampenfabrica- ge en op reis ging. Er kwamen spoedig orders binnen, o.a. een grote order uit Rusland voor het winterpaleis van de tsaar (20.000 lam pen). Ook kreeg de firma grote op drachten van de kaarsenfabriek Gouda. Allengs kwamen de gebroeders met steeds nieuwe ideeën op de markt, met het resultaat dat er nu in verschillende steden, maar ook in geheel Europa en in verschillende landen van Amerika en in N. Zeeland fabrieken zijn ontstaan door Eindhoven geleid (25.000 mensen), waaronder 1400 man kantoorpersoneel. 400 onderzoekers gaan naar alle stre ken voor het verkennen van de markt, d.i. wat de consument wil betrekken. Ook het verpakkingsmateriaal wordt in de fabrieken van Philips vervaardigd. De lezing werd gevolgd door een filmp je over het fabriceren van de verschil lende artikelen en daarna bezochten de dames de toonzalen waarin het alle nieuwste te zien is, wat de fa. Philips brengt. Na een goede lunch in het res taurant „Eurostrand" brachten de da mes een bezoek aan het „Evoluon" (oester in de volksmond), waar wonde ren van techniek te bezichtigen zijn. Burg. Grothestr. 36 Telefoon 3332. Zag U reeds onze pracht kollektie Nog niet? Komt U eens kijken! Is er zeker een naar uw keus. Burgem Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier Zeer voldaan over het hetgeen men ge zien had, werd de terugreis aanvaard. Even werd nog gepauzeerd in restau rant „Vianen". Op 17 april krijgen de leden van de afd. „Eemland" een lezing met films over het „Rode paradijs", in Brand puntzaal te Baarn; op 19 april is er een koffiemorgen in restaurant „Asto- ria" te Baarn, Oranjestraat 8 en 16 mei is er een excursie naar een eenden kooi gevolgd door een bezoek aan de concert- en schouwburgzalen van de „Doelen" te Rotterdam. Voor deze rit bestond meer belangstel ling, zowel van de renners als van het publiek, doordat de renners geen wed strijden elders hadden. 12 amateurs en nieuwelingen gingen van start voor 40 ronden (46 km) ge volgd door 5 adspiranten, deze reden 23 ronden (261/* km.). In de 2e ronde namen Joop v. Leijen- horst, Ries van Breukelen en Eddy de Lange een lichte voorsprong, maar Gerit Ruttenberg trok het hele peleton weer bij. In de 7e ronde sprong Eddy de Lange weer weg. Een ronde later gingen Ruttenberg en Johnny Vonk hem achterna en met z'n drieën namen zij een honderd meter. Om beurten of ge zamenlijk trachtten de andere renners het gat te dichten, maar dit lukte nie mand. In de 15 ronde kregen v. d. Ent en de Haas een ronde achterstand. De Haas wist bij deze kopgroep te blijven, maar v. d. Ent viel nog verder terug. Jam mer genoeg kreeg Eddy de Lange een lekke band. Wel kreeg hij de fiets van De Haas, maar toen van deze fiets de ketting afliep, werd hij door het pele ton ingelopen. De twee overgebleven koplopers gingen stug door en bleven buiten schot. In de laatste ronde trok Gerrit er zo geducht aan, dat Johnny niet meer aan z'n spurt toekwam en werd Gerrit winnaar. Joop v. Leijen- horst kwam als eerste om de laatste bocht, maar spurter Gert de Weerd wist hem op de eindstreep toch nog te klop pen. Uitslag: 1. Gerrit Ruttenberg, 46 km in 1.16.29. 2. Johnny Vonk, op 2 lengten. 3. Gert de Weerd, op 800 meter. 4. Joop v. Leijenhorst (le nwl.). 5. Jan Willem de Lange. 6. Ries van Breukelen. 7. Eddy de Lange. 8. M. v. d. Ent. Afgestapt zijn D. v. d. Broek, E. Hun- nik, R. d. Haas en C. v. Leijenhorst. Bij de adspiranten ging Theo Majoor al in de 3e ronde op avontuur uit en de andere renners zagen hem pas terug toen ze door hem gelapt werden. Ook Co v. Zijtveld, maar deze Is nog zo goed als ongetraind. Hier werd de uitslag: 1. Theo Majoor, 26V2 km in 44.45 min. 2. Co van Zijtveld. 3. Jan Hovius. 4. Joop Schaafsma, De Stichtse Culturele Raad zal op ini tiatief van de Stichting Dorpshuis een tentoonsteling van beeldende kunst in richten in het zaaltje van de dependan ce Dorpshuis aan de Prof. Lorentzlaan, in de periode van 29 april tot en met 10 mei. Het ligt in de bedoeling een expositie in te richten van de volgende kunste naars: Douwe Jan Baker, Hans Blok, Emmy Eerdmans, Otto Prinsen, Juan Sala Santonja, Hans Timmer, Wim Wijn man, Edvard Zegers en Loeki Zondag. De opening van de tentoonstelling, die voor het eerst in Soesterberg zal wor den gehouden, zal plaatsvinden op 29 april door mr. S. P. Baron Bentinck, burgemeester van Soest. Voor de hoogste klassen van de Soes- terbergse lagere scholen zal er een ge legenheid bestaan de expositie te be zoeken, waarbij voorlichting zal worden gegeven door de heer Jongenelen. De toegang tot de tentoonstelling is vrij, doch men is verplicht een catalogus met een prachtige foto te kopen van een kunstwerk voor de prijs van 75 cent. Bij aankoop van een der kunstwerken ontvangt de koper 25 procent korting. tuinbouw buiten de reeds bestaande mo gelijkheden. Het laatste bewijs was de uitvoer van slachtpluimvee naar derde landen, waarvoor Brussel alle landen van de E.E.G. toestemming gaf en wel voor vastgestelde contingenten. Elk land gaf subsidie, de Nederlandse regering weigerde. Waarom? Indien de basiswet er komt, zal Neder land daarvan geen gebruik maken. De kwestie is, dat juist in ons land de pro duktie en de afzet van agrarische spul len goed georganiseerd zijn. Waar het beter kan is dat een zaak van het be drijfsleven en daarmee bemoeit onze re gering zich per se niet. Zo is het altijd geweest en vandaar dat subsidies aan producentengroepen in Nederland totaal ondenkbaar zijn. Maar juist daarom houden ze voor onze land- en tuinbouw de ergst denkbare concurrentievervalsing in. Zij laten el ders met staatshulp geschieden wat hier altijd door de bedrijfsgenoten op eigen kosten is gedaan. Als zodanig noemen wij het stichten van veilingen, markten, integraties, coöperaties, slachterijen en exportcombinaties, telersverenigingen, contracttelerij en samenwerking bij de oogst, de verwerking enz. Wij weten niet of Nederland dit alles feilloos heeft gedaan. Dat zal wel niet. Maar wat wij kunnen kan een ander ook, ook zonder subsidie. En zelfs al zouden wij precies dezelfde subsidie krij gen, die wij zouden kunnen gebruiken voor verdere verbeteringen, dan nog is het stelsel verkeerd. Na de Z.H.I.-vergadering Op 16 maart j.1. hield de Stichting voor Zelfstandige Handel en Industrie een vergadering in Hilversum, waarop de producentengroepen uitvoerig aan de or de kwamen. Ir. Franke noemde ze mi serabel en slecht. Ir. Knottnerus achtte ze in ons land overbodig. De heer Gar- relds van het Produktschap voor Pluim vee en Eieren liet de groepen blauw- blauw, maar keerde zich fel tegen de voorgestelde subsidies. Zoals men ziet kwam de kritiek op de Brusselse wets- Eerste klas smeermiddelen. Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. VakkundJg personeel. Blrkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 voorstellen dus van allerlei kant. Niettemin waren er ook lieden, die er anders over dachten. Een enkele idealist noemde de producentengroepen „eigen tijdse coöperaties" en een ander meende, dat men in elk geval producentengroe pen op coöperatieve grondslag kon op richten. Dat kan inderdaad, maar daar mee is nog niet gezegd dat ze ook wer kelijk een sociale en economische func tie hebben! Bovenal mag men betwijfe len of deze coöperaties zinvol zouden kunnen samenwerken met de reeds be staande. Kern van de hele zaak De kwestie van de producentengroepen is veel ingewikkelder dan wij hier kun nen uitleggen. De voorstanders leggen nadruk op de sanering en de rationali satie van de afzet die er van zou kunnen uitgaan. Frankrijk legt de nadruk op de macht die in handen van beroepsgenoten wordt gelegd en ook die gedachte vindt ingang in ons land. Het bezwaar is al leen maar, dat een dergelijke kartelvor ming door de rest van de bevolking ver worpen wordt zodra deze beseft wat er aan de hand is. Op dit laatste moeten wij iets verder in gaan. Marketing of afzetbeleid is een wetenschap op zichzelf. De producenten Stoer jongensjack van Ter- gal/cotton. Revers zowel hooggesloten als open te dragen. Geheel met nylon ge-' voerd. Verstelbare manchetten. In lichte multi-kleuren. Maten: 116-164. Maat 164 34.75. Maat 116 26.75 Slanke pantalon van Terlenka 55/45 (met het beroemde rode etiket). Uitstekend afgewerkt; Vrolijk meisjesjnrkje van mooie verstelbare tailiewijdte en cein- kwaliteit poplin. Diverse frisse tuur. Gegarandeerd plooihou- kleurenkombinaties. dend. Mooie streepdessins. Maten: 116-140. Maten: 116-164. Maat 14016.95. Maat 116 13.95 Maat 164 26.75. Maat 116 18,75 Lief kleuterjurkje van praktisch Terlenka 70/30. Verschillende zonnige voorjaarskleuren. Maten: 92-110. Maat 110 11.45. Maat 92 9.95 Warm kleuterjack van strijkvrij Terlenka, geheel met nylon ge voerd. Helanca manchetten en dubbele capuchon. Maten: 92-116. Maat 116 27.75. Maat 92 23,75 Sportieve tuinpantalon van 100% katoen in matting-struktuur. Ide ale ravotbroek. Diverse kleuter- kleuren. Maten: 92-116. Maat 116 13.25. Maat 92 9,90 Tienerette meisjesjurkje van vlug gewassen, vlug droog Texolin. In jonge voorjaarskleuren. Maten 155-164 (Sportief jack van praktisch Ter- ienka/cotton. Verstelbare man chetten en geheel met nylon ge voerd. In mooie effen junior- kleuren. Maten: 140-170. Maatl70 38.75. Maatl40 29.75 Slanke jongenspantalon van 15 polyester en 85% cotton. Per- manent-press, dus strijken over bodig. Twee ruime achterzakken. Alleen in beige. Maten: 116-170. 26.75 Maat 17014.75. Maat 116 9,75 heeft van alles zoveel méér! Amersfoort

Soester Courant | 1967 | | pagina 3