BLAUPUNKT Frans Bosman i BOURGEOISIE Julia van Schaik verzet zich tegen Batman Mson Termoside in de Sowjet-Unie ^aison Termonde Snruilpremies tot ƒ400,- TON BON SPORT Soest Tricol - Tricel - Plissé Villa's met zwembaden Soest Regenmantels, nu voor 64.50 Bruto prijzen v.a. 795,- tot 1395,- Soesterbergsestraat 20A Telef. 3367 B.D.C. -nieuws S.E.C.-nieuws V.V.Z.-nieuws WÊÊÊÊ „Ik blijf me fel verzetten tegen series als Batman, er moet iests fraaiers zijn dan dat", zegt Julia van Schaik, schrijf ster van boeken en hoorspelen voor de jeugd. Zij woont op de Heideweg in Soest, ech ter niet meer zolang, want binnenkort verhuist zij naar een boerderij in Eem- brugge. „Het schrijven is al op school begon nen", zegt zij, de kinderen wilden mijn opstellenschrift mee naar huis nemen om te lezen. Toen ik 16 was zat ik al bij een krant en in die tijd kwam ik in contact met Eric Plooier van de hoorspelkern. Het is heel fijn om hoorspelen te schrijven. Je kan dan ook grappen voor de oude ren inlassen zonder dat het de kinde ren stoort. Dat heb je in een boek niet; als ze daar iets niet begrijpen lezen ze niet verder. Het schrijven voor kinderen is niet te leren, het is het opvangen van stemmetjes. Je moet een figuur in je hoofd hebben en dan ga je gewoon zitten luisteren". Binnenkort gaat de A.V.R.O. weer een serie in twaalf de len van Julia van Schaik uitzenden. De serie is getiteld „Opa gezocht". Het hoorspel gaat over een gezin waar nooit mannen in huis komen, de kinderen zetten dan een advertentie in de krant „Opa gezocht". Daar komen natuurlijk de gekste mensen op af. „Het belang rijkste bij de radio is de wisselwer king tussen de regisseur en de schrij ver. Ik kan alleen maar werken met mensen die ik aardig vind, er moet een goed contact zijn. Ik ben altijd bij de opname aanwezig. In het totaal zijn er nu 250 delen van mij uitgezonden waar onder „Meneer Sterreplukker bedoelt het zo goed". Ook „Prinses Oleandra wil trouwen" had veel succes. Ik ben erg blij dat de radio inziet dat dit werk goed betaald moet worden. Je kan na melijk maar enkele echte goede hoor spelen per jaar maken. De laatste tijd vooral is de honorering erg omhoog ge gaan. „Maast het schrijven van hoorspelen schrijft Julia van Schaik ook nog kinderzoeken. Er zijn er toi nu toe drie uitgegeven en momenteel is zij bezig aan een tienerboek. Dat doet zij in op dracht van een uitgever in Duitsland. „Het is heel gek, maar na het meisjes boek komt er een hele tijd niets. Daar door worden die tienerblaadjes ook zo veel verkocht. Het boek gaat over tie ners en is voor tieners. Het is de ge schiedenis van een meisje dat als zange res ontdekt wordt. Het zal voor een heleboel meisjes onthullend zijn, maar het is op waarheid gebaseerd. Ik wil ze niet afschrikken maar ze gewoon laten zien hoe het is". Julia van Schaik is in de wereld van de tieneridolen geen onbekende. Voor haar krant heeft zij heel veel artisten moeten interviewen, waardoor er vaak Burg. Grothestr. 36 Telefoon 3332. Wij ontvingen weer een nieuwe kollektie vanaf 39,75. Julia van Schaik contact met hen bleef bestaan. De Engelse zanger Dave Berry is een vriend van haar geweest. Door al deze ervaring met mensen uit de showbus- sines kan men wel nagaan dat het tie nerboek niet zomaar een verhaaltje is. Ik ben bli; dat ik voor de krant werk, het is heel afwisselend en levendig. Het is goed dat het publiek via de krant de artist beter leert kennen, ook voor een schrijver is dat erg belangrijk. Vroeger stonden deze mensen op een verhoging en iedereen keek er tegen op. De mees te mensen dachten dat een schrijver de hele dag in zijn werkkamer zat opgeslo ten. Nu weten we veel meer van ze. Van mij mag men ook van alles weten. Ik ben bezig met een roman, maar ik laat hem voorlopig nog niet uitgeven. Het is geloof ik niet goed dat schrijvers op jonge leeftijd al publiceren. Voor je 27ste jaar moet er niets van je ver schenen zijn. Erangoise Sagan begon al op haar vijftiende jaar, maar ze is eigenlijk nooit meer boven haar eerste niveau gekomen." Hoe Julia van Schaik al dat werk ver zet begrijpt niemand. Daarbij komt nog dat zij ook radio- en T.V.-criticus is V) 11 Chinese studenten, studerend aan Rus sische universiteiten, moeten thans al len de Sowjet-Unie verlaten. In Moskou, Petersburg en Stalingrad veroorzaakte deze massale uitwijzing van onderdanen van een „bevriende mogendheid", de no dige onrust en de politie, versterkt met militairen, moest met geweld tegen de aldaar verblijvende en rebellerende stu denten in actie komen, daar de laatsten met hun uitwijzing geen genoegen na men en met geweld daartegen protes teerden. In diverse Chinese bladen verschenen de laatste weken heftige artikelen, ge richt tegen het hiervoor omschreven en gewraakte optreden der Sowjet-autori- teiten. Eén der schrijvers, de eveneens uitgewezen Chinese student Dsjang Peng-ja, afkomstig uit Peking en voor heen studerend aan de Lenin universiteit te Moskou, schreef onder meer: De dic tatuur van het proletariaat wordt in de Sowjet-Unie hoe langer hoe meer ver vangen door de dictatuur van het kapi talisme, van de bourgeoisie. De door de Sowjet-Unie dik-betaalde communisti sche leiderskliek vormt thans een nieuwe uitbuitersklasse, welke er zonder meer op uit is om de Russische arbeider op alle mogelijke en denkbare manieren te onderdrukken en uit te buiten en hen de arbeiders aan terreur bloot stelt. Misbruik De goed betaalde en met alle denkbare voorrechten (privileges) omgeven leiders- kliek in de socialistische heilstaat, aldus de student Dsjang Peng-ja, verbrast de opbrengst der produkten welke door de arbeiders door hard werken worden ge produceerd. Deze leiderskliek maakt op ernstige wijze misbruik van haar be voorrechte positie en ziet niet op tegen het plegen van strafbare handelingen, zoals verduistering, oplichting, het instel len en intact houden van zwarte mark ten, speculaties en doorzichtige markt- manipulaties en zij doet zulks op een infaam doortrapte wijze. Deze bonzen leiden een liederlijk leven, geven zich over aan diverse uitspattingen en or gieën, welke in een scherp contrast staan met de toenemende armoede en de om zich heen grijpende werkloosheid in het Russische sowjet-paradijs. Even buiten Moskou en ook in de on middellijke nabijheid van al die overige hoofdsteden van de diverse sowjet-re- publieken, bevinden zich uitgestrekte parken, waarin villa's zijn gebouwd be stemd voor de bolsjewistische bureau craten en de nieuwe Russische rijken, geheel compleet met privé-zwembaden en tennisbanen. Klein Amerika De Russische arbeider noemt deze „ka pitalistische nederzettingen" spottend- aarcastisch „Klein-Amerika" en de daar wonende en verblijvende leden der heer sende kliek, hebben aan geen ding ge brek, zulks in tegenstelling met de door snee arbeider, waarvan velen hunner met hun gezinnen moeten wonen in slecht gebouwde huizen of in enkele ka mers. Bovendien zijn er daarnaast nog zeer velen die in het geheel geen dak boven het hoofd hebben. Eén der communistische kopstukken be zit in Moskou een grote, bijna sprookjes achtig ingerichte villa, doch heeft daar naast nog een fraaie bungalow aan de oever van de Zwarte Zee. Het gezin bestaat overigens uit vier personen en er kan dus niet van gebrek aan woon ruimte worden gesproken. Voor het overige gaat het de rode kapi talisten iedere dag beter en elke dag worden dergelijk soort van lieden rijker. Wat te zeggen van de bedrijfsleiders van de zogenaamde staatsboerderijen, die 15.000 schapen en meer als hun persoon lijk eigendom bezitten, om dan maar niet te spreken over stamboekvee en over renpaarden? Wantoestanden Steeds meer arbeiders in de Sowjet- Unie komen geheel of gedeeltelijk zon der werk. Weer anderen hebben meer dan één werkgever omdat ze anders het hoofd niet meer boven water kunnen houden. Werkstudenten treft men voornamelijk aan in expeditie en soortgelijke ver voersbedrijven doch ook in de brandstof- fenhandel. De Russische pers maakt te genwoordig min of meer openlijk pro paganda voor een bepaalde vorm van burgerlijkheid zoals deze in de westerse democratieën in gebruik is en met zeer veel elan wordt propaganda gemaakt voor films van Amerikaanse en of van Italiaanse origine welke in wezen vijandig staan ten opzichte van het we- reld-communise. De Amerikaanse jazz muziek heet „aangenaam voor het oor te zijn" en rock 'n roll wordt in de Sowjet-Unie „kunst" genoemd. Om haar politiek doel te bereiken al dus Dsjang Peng-ja welke overigens bestaat uit een innige samenwerking tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten van Noord-Amerika met als enige opzet China te vernietigen, wordt thans door de Russische machthebbers Ame rika verheerlijkt, de levensopvatting en wereldbeschouwing der Amerikanen openlijk in Rusland gepropageerd, waar mede Rusland de deuren van haar land wijd open zet voor de westerse bescha ving. Amerikaanse films worden thans door de Russische pers warm aanbevolen bij het publiek. De prostitutie in de grote Russische ste den, de openbare dronkenschap en de jeugdcriminaliteit nemen hand over hand toe. In brede lagen der bevolking heerst over de huidige gang van zaken een gro te ontevredenheid. De rode kapitalisten, de leiders van partij en staat, zo zeggen de arbeiders volgens Dsjang Peng-ja, willen geen communisme ew geen we reldrevolutie, ze zijn er bang voor. voor 'n dagblak en dat zij veel bezoek heeft. Dan heeft zij nog twee kinderen die ook de nodige aandacht op eisen, Burg. Grothestr. 36 Telefoon 3332. Wij kochten voor U enkele dozijnen normale prijs 89,50, in de kleur marineblauw en groen. Maten 38-40-42-44. maar die ook weer een inspiratiebron zijn. „Soms is het heel moeilijk om met de kinderen om je heen te werken. Net als je het te pakken hebt en druk bezig bent klimmen ze over je typemachines heen. Meestal inspireren ze me echter wel. Die twee zeggen de gekste dingen tegen elkaar en dat moet ik dan direct opschrijven. In mijn jeugd heb ik erg veel gehad aan sprookjes en dieren, daardoor komt het waarschijnlijk dat ik er nu graag over schrijf. Een van de belangrijkste dingen vindt ik ook de vriendschap. Wat wij liefde noemen is voor een kind vriendschap. Verder vind ik het echt niet belangrijk of ik nu dertig of driehonderd kinderen bereik als ze maar iets aan m'n boek hebben.' „Julia van Schaik verhuist erg veel maar toch heeft ze altijd in deze omge ving gewoon en die wil ze niet ver laten. Na twee jaar in Soest gewoond te hebben gaat ze naar Eembrugge. Te rug naar haar oude liefde, de boerde rij. Van de deel deel maakt ze een groot atelier, want Julia van Schaik schildert ook. Zij doet dat alleen maar voor haar zelf. Als ze hoorspelen maakt en denkt aan alle stemmetjes en geluidjes wil ze deze in kleur brengen. Het atelier is erg groot en daarom wil zij ook andere, bevriende schilders, die zelf geen atelier hebben, een stukje van de deel geven om te werken. Julia van Schaik heeft veel pret, ze houdt van humor met satire en dat missen de meeste schrijvers. W. J. VAN DE WETERING tv inruilen? vraag dan eerst naar de nieuwste blaupunkts OokditjaarheeftBlaupunkt weer een grandioze collectie uitgebracht: bijzonder fraaie modellen in een sublieme vormgeving. De beste raad die wij u daarom kunnen geven: met gezwinde spoed naar uw Blaupunktdealer.Datisdeman wiens advies goud waard kan zijn. Een Blaupunkt-advies, uiteraard! Vraag hem de oren van zijn hoofd. Hij weet er alles van, van de service organisatie (perfect!), van de technische perfectie (uniek!) en wat u verder maar over Blaupunkt te weten wilt komen. D.W.S.V.-B.D.C. 4-1 Alhoewel het er voor rust niet naar uit zag heeft B.D.C. zondag in Utrecht een gevoelige 4-1 nederlaag geleden tegen D.W.S.V. De blauw-witten hadden niet de be schikking over Egbers en Van Fulpen. In de achterhoede werden deze plaatsen nu bezet door R. Brouwer en Th. v. d. Mast, terwijl Wigtmans weer de rechts buiten plaats bezette. Vooral in de eers te helft was B.D.C. beslist niet minder dan de gastheren en we konden wisse lend beide voorhoeden aan het werk zien. Na ongeveer 6 minuten spelen ging een hard schot van een der D.W.S.V .-spelers buiten bereik van keeper Smink juist over de lat. Even later aan de andere kant kreeg Gros een kansje maar zijn schot werd door de doelman wegge werkt en kwam bij de vrijstaande v. d. Bremer, die echter iets te lang wachtte met zijn schot. B.D.C. kreeg hierna een licht overwicht en D.W.S.V. zocht zijn heil in terug speelballen. Een hiervan was iets te zacht waarvan Gros trachtte te profi teren doch zijn schot stuitte af tegen de uitgelopen doelman. Alhoewel de aanvallen van D.W.S.V. beslist niet van gevaar ontbloot waren wist de B.D.C.-defensie met Bakker, Voet, R. Brouwer en Smink voorlo pig stand te houden. In de voorhoede kregen Dorresteijn, Jos Brouwer en Gros enige kansen maar het geluk zat niet mee en zo bleven doelpunten voor lopig uit. Bij één dezer aanvallen maak te een D.W.S.V.-speler hands maar scheidsrechter Bakker legde de bal juist buiten het strafschopgebied. De hieruit genomen vrije trap ging juist naast. Aan de andere zijde had men meer geluk, want een hoge bal kon Smink niet goed onder controle krijgen en Posthouwer kon zijn club de leiding geven. 1-0. Dit gebeurde in de 32e mi nuut. TENNISRACKETS, compl. v.a. ƒ14,75 Ook voor BESPANNEN en REPARATIE. Soesterbergsestraat 3, telefoon 2921. VOOR ALLE SPORTEN. B.D.C. probeerde nog voor rust op ge lijke stand te komen doch schoten van Wigtmans en Dorresteijn troffen geen doel of werden gestopt door de uitste kende doelman. Nadat door een listig boogballetje het B.D.C.-doel op een haar na gemist werd floot scheidsrechter Bakker voor het einde van de eerste helft. Direct na rust trachtte B.D.C. vooral via de goed spelende J. Beijer het doel van D.W.S.V. onder vuur te nemen, doch de schoten en kopballen waren niet zuiver. Een hard schot van Dor resteijn ging juist naast, terwijl 'n kop bal van Jos Brouwer door de doelman werd onderschept. Na 10 minuten spelen wist D.W.S.V. het spel meer naar de helft van B.D.C. te verplaatsen en door een misser van Theo van de Mast kwam de links buiten gevaarlijk vrij voor het doel van Smink. Zijn schot ging over. Na 20 minuten was een misverstand in de achterhoede er oorzaak van dat weer Posthouwer uit vrije positie Smink kon passeren. 2-0. Hierna was het D.W.S.V. dat de toon aangaf en herhaaldelijk werd de B.D.C.- defensie uit positie gespeeld. In de 15e minuut van de tweede helft zag Bakker zijn ongeoorloofd aanvallen bestraft met een strafschop die door Van Rooyen werd benut. 3-0. De blauw-witten gingen met z'n allen in de aanval, doch hoe gevaarlijk de D.W.S.V.-aanvallers kunnen zijn bleek bij een mooie doorloopbal, die Van Wa- mel in de gelegenheid stelde het vierde doelpunt te scoren. 4-0. 10 minuten voor het einde kwam na een van de weinig fraaie aanvallen der B.D.C.-ers de bal bij Jos Brouwer, die alleen voor de keeper kwam en geen fout maakte. 1-4. Hiermee was wel de eer gered maar niet het degradatiegevaar afgewend. A.P.W.C. 4S.E.C. 4. 3-4 Een moeilijke zege voor het leidende S.E.C. 4. dat na veel geharrewar ten slotte toch won. Maas Heynen scoorde de eerste S.E.C.- treffer, waarna Schimmel succes had. A.P.W.C., niet ontmoedigd, scoorde, waarna Luijtelaar de stand op 4-1 bracht voor S.E.C. De Amersfoorters, die flink terugsloe gen, kwamen op 4-3. In de slotfase ontstond een incident toen S.E.C.-aanvaller Piet Meidam in botsing kwam met de A.P.W.C.-back, die aan nam dat dit met opzet gebeurde en de S.E.C.-speler met zijn vuisten begon te bewerken. De Soester speler ontweek handig de linkse en rechtse stoten en ging over tot de tegenaanval. De beide worstelaars werden ontzet door de andere spelers en de strijd werd voort gezet zonder dat de scheidsrechter maat regelen nam. S.E.C. 6-AMERSFOORTSE BOYS 6 2-2 S.E.C. 6 verspeelde in de slotfase haar 2-1 voorsprong door een toegekende strafschop aan de Boys. S.E.C. 6 speelde krachtig en vooral Flip Duyst en Tony Groenestein hadden er deze middag zin in. Jan v. d. Brink was de man met de goede passes. BINGOMIDDAG VOOR S.E.C.-PUPILLEN De bingomaster bereidt een bingomid dag voor de S.E.C.-pupillen tot en met 12 jaar. De S.E.C.-jeugd kan op zater dagmiddag, vergezeld van ouders, in de S.E.C.-cantine het bingo-spel beoefenen. De heer de Bruin heeft voor een serie prijzen gezorgd. Voor de oudere jeugd wordt op een latere datum eveneens een bingo-middag gegeven. ONDERLING S.E.C.- PUPILLEN TOERNOOI Ook dit jaar zal S.E.C. het onderlinge pupillentoernooi voor jeugdspelers tot en met 13 jaar organiseren. Op 13 mei zullen acht teams met de namen Ajax, Inter, Dukla, Anderlecht en andere na men aantreden op het S.E.C.-terrein voor het spelen van het toernooi. Op nieuw zullen prachtige bekers voor de winnende teams beschikbaar zijn. De jeugdteams krijgen allen een coach van ex-eerste elftalspelers. JEUGDTOERNOOI S.E.C. 2 volle toernooidagen op het S.E.C.- terrein op zaterdag 3 en zondag 4 juni a.s. S.E.C. zal op deze twee dagen de gast- vrouwe zijn van B.D.C., Amsvorde, Lim- vio en K.V.V.A. Deze vier verenigingen en S.E.C. zullen met vier teams aan het S.E.C.-toernooi deelnemen. Zaterdag spelen de jeugdspelers van de vijf teams met hun elftallen van 12-14 jaar en 14-16 jaar, terwijl op zondag 4 juni de S.E.C.-jnioren A hun visite kaartje zullen afgeven aan de S.E.C.- pupillen. TOERNOOI S.E.C.-ZATERDAG I EN II Zaterdag 26 augustus a.s. is de toer- nooidag voor de eerste 2 S.E.C.-zater dag elftallen. Voor een toernooi, te or ganiseren door S.E.C., zijn uitgenodigd de eerste en 2e elftallen van Kar-Boys (Bussum), Laren (zat.), Soesterberg (zat), Nijenrodes (zat.) en S.E.C. (zat.). In een halve competitie zullen de eerste en 2e teams uitmaken wie de winnaar wordt van de grote bekers. VETERANENTOERNOOI S.E.C. Met als inzet de Sporthuis Kareisen beker zullen op zondag 20 aug. de vete- ranenteams van Baarn, Donar, B.D.C., 't Gooi, A.P.W.C. Ultrajectum, S.E.C. (2x) aantreden op de 2 S.E.C.-terreinen vóór het langzamerhand traditionele toernooi. NEDERLAAGTOERNOOI S.E.C. I Voorbereiding voor competitie '67-'68 brengt als tegenstanders van S.E.C. voor het Koningin Emmamonument op za terdag 12 augustus aan de Bosstraat G.V.V.V. uit Veenendaal (winnaar vo rig seizoen), op woensdag 16 augustus H.V.C. II, op zaterdag 19 augustus C.J.V.V. uit Amersfoort en op woensdag 23 augustus Quick uit Amersfoort. Zon dag 27 augustus is gereserveerd voor te spelen uitwedstrijden van S.E.C. I en S.E.C. II (waarschijnlijk Duitsland). S.E.C. 5 ZONDAG A.S. KAMPIOEN Bij winst op zondag a.s. op Amersfoort- se Boys 6 kan S.E.C. 5 de kampioens- vlag hijsen. Aanvoerder Joop Belt heeft met zijn commissie uit S.E.C. 5, t.w. Eb Kareisen en Roel ten Hove, de plannen voor het kampioensfeest reeds bespro ken. V.V.Z. 1-S.V.P. 1 2-2 Na de diverse nederlagen van de laat ste tijd heeft V.V.Z. zaterdag kans ge zien hieraan een einde te maken en al was het dan nog geen overwinning, toch werd een gelijkspel bemachtigd te gen S.V.P. Na 10 minuten spelen werd het reeds 1-0 voor V.V.Z. door een goede voor zet van H. van Kooy naar T. van Kooy. Een kwartier voor rust scoorde S.V.P. door een prachtig schot de gelijkma ker 1-1. Na 7 minuten spelen in de tweede helft werd het reeds 1-2 voor S.V.P. na enke le zeer goede combinaties, waarbij V.V.Z. het bezit van het middenveld geheel kwijt was. Daarna een steeds aanvallend S.V.P., welke aanvallen echter steeds weer door de goed spelende V.V.Z.-achterhoede werden gekeerd. Ook kreeg V.V.Z. door ennke uitvallen nog kansen, welke door de voorhoede niet werden benut. Toen echter 5 minuten voor het einde ook de middenveld speler H. van Kooy mee naar voren trok, kreeg deze een kans de gelijkmaker te scoren. V.V.Z. 4-S.E.C. 3 1-4 Een zeer goede wedstrijd, waarin V.V.Z. zijn meerdere heeft moeten erkennen in de plaatsgenoot S.E.C. V.V.Z. 5-HOEVELAKEN 4 4-7 De V.V.Z. veteranen hebben getoond zich maar niet zo gewonnen te geven tegen een veel jongere ploeg zoals Hoe velaken was. Met de rust was het zelfs nog een gelijkspel. 2-2. Na de thee werden de aanvallen van Hoevelaken feller en werden er enke le doelpunten gescoord. Door tegenaan vallen trachtte V.V.Z.. de druk op het doel te verminderen en werden er zelfs nog 2 doelpunten gemaakt, zodat de eindstand 4-7 in het voordeel van Hoe velaken werd, waardoor zij nu kam pioen zijn geworden. CHEFANA 3-V.V.Z. 3 2-3 Het was een gelijk opgaande strijd, waarbij V.V.Z. beslist niet de mindere was tegen het veel hoger op de rang lijst staande Chefana. Toch wist de thuisclub in de laatste phase van de strijd, het winnende doelpunt te maken. V.V.Z.-JEUGD V.V.Z. jun. A-Quick jun. 1-5. V.V.Z. pup. 2-B.D.C. 5 1-6.

Soester Courant | 1967 | | pagina 5