E] STUK* GRIEKSE TRAGEDIE OLIEGOLVEN MET RAAD EN DAAD Krabbels van Knelis Ongevalsoorzaak nummer één onvoldoende afstand houden 't WA fsutzelaaï S.V .V .-V olleybal Vleesverkoop Eiermarkt 15.90 4.50 15.90 2.95 2.50 6.90 5.90 2-5 jaar 1.10 6-9 jaar 1.25 10-14 jaar 1.40 1.45 9.90 2.- 1.25 1.65 1.65 1.25 3.25 3.25 VROOM DREESMANN heeft van alles zoveel méér! Amersfoort KOM WASSEN BI) DE ffopfMONi, STEENH0FF5TB 53 TEL 2842 5QE5T Koning Konstantijn van Griekenland is weer aan het vechten met Georgis Pa- pandreoe, de leider van de grootste par- lementsfractie, die der (nogal linkse) Centrumpartij. Het land kwam weer eens zonder rege ring. vooral ook wel doordat na het Aspida-proces de toch al nooit kalme politieke sfeer weer eens extra-verhit raakte. Dat proces, waarin trouwens ook de namen genoemd werden van Papan- dreoe en zijn zoon, zou een eind ge maakt hebben aan verraderlijke activi teiten onder officieren, die ook een repu bliek zouden hebben willen stichten. De koning begon met de enige reële mogelijkheid: een nationaal kabinet, een soort noodorganisatie die dan ook uiter aard voor een terugkeer naar normale toestanden had moeten zorgen door het uitschrijven van verkiezingen. In zo'n groepering van alle partijen wenste Pa- pandreoe niet mee te doen, juist omdat die verkiezingen dan misschien niet zo veel haast gekregen zouden hebben. Im mers alle partijen, behalve de zijne, re kenen met verlies. Nu heeft Konstantijn de rechtse Kanel- lopoelos tot premier benoemd, de leider van de rechtse E.R.E. Hij heeft nu inder daad een regering zonder Papandreoe en zonder Centrum-partij. Maar of die langer dan een paar dagen kan bestaan zonder weggestemd te worden in het parlement is nauwelijks een vraag. Zo veel aanhang heeft de E.R.E. niet. En dan zal het toch wel weer op verkiezin gen uitdraaien, waarbij dan de organi sator de rechtse Kanellopoelos zal zijn. Het zal aan de stembus in feite gaan tussen de koninklijke partij en die van Papandreoe, die weliswaar zelf thans geen bijzondere republikeinse gezindheid meer toont, maar daar als tegenstelling wel haast toe wordt gedwongen. En hij heeft grote kans dat hij overweldigend wint, want zijn populariteit is nu een maal zeer groot. Dat wordt dan een klap in het gezicht van de vorst, van wie het verbaast dat hij zich niet boven de partijen heeft ge houden juist in een land waar de poli tiek zo heftig en emotioneel wordt be dreven. Het heeft er alle schijn van of het Griekse koningshuis zo zijn eigen einde wil verhaasten. FOTO Na de schipbreuk van de Torrey Canyon is nu een onderzoek begonnen tegen de Italiaanse kapitein. Op zichzelf al merk waardig want Liberia, waarvan het schip formeel de nationaliteit heeft, kent niet zo'n soort Raad voor de Scheep vaart. Het heeft onder zijn goedkope vlag wel ontzettend veel tonnage op de wereldzeeën, maar dat zegt minder over het zeemanschap der Liberianen dan over hun zachtzinnige belastingen. Overigens is de schuldvraag niet zo in teressant. Desnoods kan de Britse re gering de eigenaars aanspreken voor de schade, maar veel zin heeft dat niet want die schade is zo onnoemelijk groot dat daarvoor geen betaling mogelijk is. Dat wrodt dan wel rekening Britse schatkist. Een andere zaak is dat het alleen maar verbazing kan wekken dat er nog niet eerder een ongeluk is gebeurd met zo'n reuzetanker. En nu in Japan al weer plannen zijn voor tankers waarbij deze mammoet nog maar een dwerg is, wor den de gevaren van nieuwe schipbreu ken nog groter. Dan wordt het wel tijd dat er een in ternationale regeling komt met enige garanties dat niet de kustlanden alleen dergelijke rampen moeten bezuren. En op zijn minst dat er stringente voor schriften voor de vaart met deze ko lossen komen. Formeel is het thans zo dat de kapi tein precies kan doen wat hem goed dunkt en zich niets hoeft aan te trekken van adviezen die bijvoorbeeld weerdien- sten of radarposten aan de wal hem verstrekken. Het Kanaal en de Noordzee met een massaal scheepvaartverkeer, waaronder steeds meer van deze gigan ten der zee, zal dan nog wel eens het toneel worden van een scheepsonder- gang, die kilometers strand bevuilt, toe risme uit bepaalde streken bant met grote schade, visserij schade berokkent, massa's vogels laat sterven enzovoort, enzovoort. Maatregelen om zoiets te voorkomen en om de bestrijding van de gevolgen vast trvoren te organiseren kunnen niet veel langer op zich laten wachten. Het meisjesteam van de Soester Vol leybal Vereniging verloren afgelopen week volgens de verwachtingen van het meisjesteam van S.S.S. uit Barneveld. Het tweede damesteam van de rood- witten hield zich niet aan de prognose en wist de dames van V.I.O.S. 2 een puntje af te snoepen, hetgeen voor laatstgenoemden betekende dat zij de kampioensvlag nog niet konden hijsen. De eerste set wisten onze plaatsgenoten namelijk op hun naam te brengen zo dat de twee punten uit de tweede en derde set voor de V.I.O.S.-dames niet voldoende waren om dit kampioenschap tot een feit te maken. De heren van de S.V.V stelden hun aanhang teleur door tegen het Baarnse B.G. S.V. een set te verliezen waar door hun kans op het kampioenschap wel als verkeken mag worden be schouwd. Weliswaar wisten zij de twee de er. derde set in wist om te zetten maar zelfs de 15-4 overwinning in de laatste set kon het verlies van het ene puntje uit de eerste set niet meer goed maken. Voor aanstaande donderdag staan de volgende wedstrijden voor de S.V.V.-ers op het programma: S.V.V. 2-Spirit 2 (dames). S.V.V. 2-S.S.S. 3 (heren). S.V.V. 3-Wilhelmina 2 (heren). Morgenmiddag, 2 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan houders van gele kaarten genummerd van 101 tot en met 275. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 45.000 stuks in prijzen van 12,00 tot 12,50. Middenprijs Prijs per kg 1,96. 12,20. HOUTWORM. - Welk middel moeten we aanwenden tegen houtworm? Antwoord: Informeert u eens bij uw drogist naar het houtwormverdelings- middel in tube met koperen spits. Is de aantasting echter te groot, dan kunt u beter een uitgassing met blauwzuur la ten toepassen, want dan is het onbe gonnen werk om elk gaatje in te spui ten. Nylon onderjurk met dubbele kantgarnering. In wit, bleu, rose en zwart. Maten: 38-48. Nylon jupon met aparte kant- garnering. In wit, rose, bleu, geel en viola. Maten: S, M, L. Effen tricot herenpiama, uit stekend afgewerkt. Zeer ge schikt voor koude camping nachten. In marine met rood/ wit randje; bordeauxmet mari ne/wit randje; groen of koren met zwart/wit randje. Maten: 48-51-54. Damespiama van een zeer mooie kwaliteit zwanedons. In verschillende dessins en kleu ren. Maten: 42-50. Kinderonderjurk In wit, rose of bleu nylon. Kittige kantgar nering. Maten: 2-12 jaar vanaf Katoenen damespiama in di verse fantasiedessins. Ver schillende kleurstellingen. Maten: 42-50. Dubbel nylon nachthemd in mooie uitvoering. Bleu, rose, viola en geel. Maten: S, M, L. Meisjesslip van stretch-nylon. 6 Verschillende frisse kleuren. Damesslip van zeer elastische stretch-nylon. Perfekte pas vorm. 7 Verschillende kleuren. Damesdirectoire van 100% ka toenen interlock. Vervangbaar elastiek. Boordjes aan de pij pen. Maten 42-51, per 2 stuks vanaf Kleine stijging per maat. Katoenen damesslip in elas tisch gebreid ribtricot. Prima pasvorm. Maten: 40-46, per 2 stuks Katoenen kamizolen en slips in een elastisch gebreide fan tasiesteek. Met bustevorm en schouderband of in strapless- model. Rijke kantgarnering. Maten: 40-46. a Kamizolenper2stuksb. O Jongensondergoed van ha gelwit interlock. Uitstekende pasvorm en ideaal in de was. Singlet of slip. Maten: 2-12 jaar. Singlets, 2 jaar per 2 stuks Slips, 2 jaar per 2 stuks Slips per2stuksvanaf Herenondergoed van een pri ma kwaliteit katoenen ribtricot. Perfekte pasvorm. Singlets of slips. Maten: 4-7. Singlets vanaf maat 4 per.2 st. Slips, vanaf maat 4 per 2 st. Ajje 't mlng vraogt mok zeige dak veu- rige week haost de vlag heb uut ehaan- ge toen ik een paor meraokelse knalle heurde, waant ik docht: d'r is een prinsekingd ebore op Draokestein, Maor ut bleek allemaol loos allarum te weze, waant ut waore gewoon een paor vlieg- tuuge die in de lucht an ut speule wao re wie de hardste knalle kon maken. Maor veur een heuleboel minse was dat toch aonleiding om de vlag te pakke. Pas laoter wier het zullie duudeluk, datter nog niks an de hangd was. Ik het al us meer eschreve, dat ik gin bewonderaor bin van die knaldinge op Soesterbarreg, As zullie zich rustig houwe vind ik ut best, maor zullie motte niet zo'n bar lewaoi maoke, waant ik begin d'r zo langzaomerhangd grie- ze haore van te kriege. In deze tied, waorin wullie allemaol op die knalle zitte te wachte, die de Gele Riejers zulle afvure aster een kindje ebore is op Draokestein, mot ut toch nie veurkomme, datter zomaor losse flodders gelanceerd worre deur vlieg- tuuge zongder datter wat an de hangd is. As ut binne nie al te lange tied zoveer is en d'r worde schote elost dan hejje best kans datter minse binne, die zich nie va de wies laote brenge en die den- ke: die kiste in de lucht binne netuur- luk weer bezug, dus ik steek de vlag niet uut. Die minse waachte tot zullie ut echt op de radio heure, eerder gaon zullie nie vlagge. En geliek hebbe zullie, waant reke d'r op dat de bure elaache hebbe, toen zullie mit een rood hoofd de drie kleur weer moste inhaole, omdatter niks an de hangd was. En da's allemaol de schuld van die straoldinge, die zo nodig net zukke ge- luuje motte maoke as de kenonne zul le doen bie Draokestein. Van Goyenlaan 156, teL 5897. Op de Eng. Uit verschillende analyses van verkeers ongevallen die de Rijkspolitie maakte op de autosnelwegen blijkt, dat onge veer 40 van de ongevallen een ge volg is van onvoldoende afstand hou den. Niet alleen in 1966, maar ook in 1965 en 1958, niet alleen in Nederland maar ook in Engeland en Duitsland is onvoldoende afstand houden ongevals oorzaak nummer één! Daarom ook het belangrijkste actiepunt van de „Zwarte Zes". Er zijn diverse redenen voor de weinige ruimte die automobilisten hun auto gun nen. Verslappen van de aandacht bij voorbeeld. Dit kan gebeuren door over vermoeidheid. door het in gedachten ..wegdwalen", door een knus gesprek of het opsteken van een sigaret. Een onderzoek heeft eens uitgewezen dat het verslappen van de aandacht goed is te constateren bij automobilisten die vanuit de stad de grote weg oprij den. In eerste instantie zijn ze zeer attent. Ze gaan verzitten en ontspannen zich. Na een aantal kiometers te hebben ge reden zijn ze echter volkomen aan de „nieuwe situatie" gewend en hun aan dacht gaat verslappen. Dan is er een categorie automobilisten, die men wel de „klevers" noemt. Ze rijden meestal met vrij grote snelheid op de autosnelweg en zitten vlak achter hun voorrijder om - als dit maar even kan - deze voorrijder in te halen. Op zich een onbehoorlijke wijze van rijden. En dan de automobilisten, die zonder meer uit onkunde te weing afstand hou den. Ze beseffen niet wat de gevolgen hiervan kunnen zijn. Ze hebben er geen notie van welke afstand ze nodig heb ben om hun auto tot stilstand te bren gen. Andere factoren, die ook de automobi list in een kettingbotsing kunnen doen geraken, zijn onder andere: Een glad wegdek door gevallen re gen, sneeuw of ijzel, waardoor de remweg groter wordt. Men moet dus extra attent zijn op: de langzame rijder, die andere weg gebruikers door zijn wijze van rijden vaak irriteert. het schemerlicht van de vallende avond (men vergist zich in de af stand). Zijn kettingbotsingen altijd te voorko men? Kettingbotsingen (veelal zijn dit groep jes botsingen, telkens van 3 of 4 auto's) ontstaan meestal omdat men té lang met té grote snelheid blijft rijden. Ook indien men tevoren met voldoende af stand achter de voorligger heeft gere den. Door te laat reageren (onoplet tendheid. ongeconcentreerd rijden) wordt de afstand met deze voorligger te kort om nog tot stilstand te komen. Steeds zal men moeten proberen in zodanige positie te verkeren, dat uitwijken naar de ene of andere kant (bij voorkeur naar de vluchtstrook) mogelijk is. Daar bij moet vooral op de achterligger wor den gelet. Hij kan ook te laat reageren, waardoor men tegen de voorligger op geduwd wordt! Een algemene regel voor het houden van de juiste veilige afstand is moei lijk te geven; immers de toestand van het wegdek speelt altijd een belangrijke rol. Bovendien spreekt de remvertra- ging een woordje mee. Een formule die voor het normale ver keer veel wordt gebruikt is: de mini mum veilige afstand in meters is gelijk aan de helft van de snelheidDit betekent dus, dat een automobilist, die met een snelheid van bijv. 80 km per uur rijdt tot zijn voorganger een af stand van minstens 40 meter moet be waren. Wanneer men deze regel han teert, zit men aan de veilige kant.

Soester Courant | 1967 | | pagina 7