Soest toen - Soest nu v.v.v, POLITIEKE VREDELIEVEND. HEID NOG MEER AARDGAS! Het oog gericht op spelregelkennis nieuws Vrijdag 14 april 1967 46e jaargang no. 29 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Bromfietser rijdt echtpaar aan Zomerprogramma Ned Ver. van huisvrouwen Echtelijke vechtpartij Gevonden voorwerpen Zeeverkennersgroep ..De Eemgeuzen" GemeenteraadsverKaderins soestermTourant Abonn. p. kwart, 3.—, per post 3,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Humphrey, Amerika's vice-president, heeft vorige week de Westeuropese hoofdsteden afgereisd, om de regeringen nader in te lichten over het standpunt van Washington ten aanzien van de oor log in Vietnam. Dat omvatte natuurlijk ook de regeringen der Europese landen te doen inzien, waarom de Verenigde Staten menen deze strijd te moeten voortzetten en waarom en waardoor de tot nu toe ondernomen vredespogingen van verschillende zijden zijn mislukt. Amerika heeft deze directe informatie wellicht nuttig geacht omdat men er kennis kreeg van de herhaalde demon straties die er hier en in de andere landen plaatsvinden tegen de oorlog in Vietnam, speciaal tegen de Amerikaanse deelneming daaraan. De na Humphrey's besprekingen met de diverse regeringen afgegeven communi- qué's spreken alle van het wederzijds begrip over de situatie. Dat wil niet zeggen, dat de onderscheiden regeringen het Amerikaanse standpunt ten aanzien van Vietnam volledig delen zeker wat Frankrijk betreft is dit niet het geval doch men begrijpt in regeringskrin gen natuurlijk wel, dat Amerika zich op dit moment niet eenzijdig uit de strijd kan terugtrekken en dat het in derdaad om verder strekkende belangen gaat dan alleen Zuid-Vietnam. Een na dere en grondige informatie daarover zal de regeringen zeker welkom zijn ge weest, want er zitten meer en verder grijpende facetten aan deze zaak dan de gewone man kan overzien. Wij kunnen ons levendig indenken, dat men over het algemeen de oorlog in Vietnam verafschuwt en daartegen wil demonstreren, ook al demonstreert men alleen tegen Amerika en niet tegen de hulp die China en Rusland aan Noord- Vietnam verlenen om dit land in staat te stellen de Vietcong in Zuid-Vietnam te versterken. Men :rhijnt alleen vredelievend te zijn als men de macht van Amerika aan klaagt. De communistische macht en agressie willen de demonstranten liever eerder als uitgelokt en als slachtoffer zien, zodat men tegen de onwilligheid aan die zijde om de strijd te staken geen enkel protest laat horen. Dat is natuurlijk irreëel. Wanneer we de zaken gaan beschouwen vanuit een vooringenomen standpunt en eenzijdig, dan wekt het protest niet de indruk ge boren te zijn uit een diepgevoeld ver langen naar vrede, doch krijgt het auto matisch een eenzijdig politiek tintje. Dan zit daar eenzelfde politieke dwang achter als de demonstranten aan Ame rika verwijten. Daarom schreeuwen die demonstranten dan ook „Johnson moor denaar", hoewel ze toch wijzer moesten zijn en begrijpen, dat niet president Johnson de hoofdschuldige en aanstich ter van het drama Vietnam is. De mentaliteit om de schuld van de Vietnamese strijd in het persoonlijke vlak te trekken, getuigt van een een zijdige, dictatoriale instelling van de betogers; een instelling die rr.en natio- naal-socialistisch zowel als communis tisch kan noemen, in ieder geval niet democratisch. Dit toont aan. dat de demonstraties in de verschillende landen van communis tische zijde gevoed worden, waar zuiver pacifistisch denkenden zich, zonder dit te beseffen, bij aansluiten. Het meren deel van de demonstranten zal waar schijnlijk helemaal geen communistische of andere dictatoriale inslag hebben, zou zich tegen zo'n maatschappij zeker ook verzetten, al was het maar omdat men dan die vrijheid van demonstre ren helemaal niet meer zou hebben. Doch zij werken er nu, zonder het te willen, toe" mede dat de democratische De voorraad aardgas in het stuk Gro ninger bodem rondom het plaatsje Slochteren blijkt nog aanzienlijk gro ter te zijn dan men aanvankelijk had geschat. De Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft als bewezen voor raad thans 1650 miljard kubieke me ter opgegeven. En de mogelijkheid is zrifs aanwezig dat de voorraad nog enkele honderden miljard kubieke me ter groter is. Het gebruik van aardgas zal in de komende jaren aanzienlijk toenemen. Omstreeks het jaar 1975 zal ongeveer 22 tot 24°/o van de energiebehoefte in ons land gedekt worden door aardgas. De E.E.G.-partners gebruiken dan voor negen procent aardgas. De Nederlandse Gasunie heeft overi gens reeds medegedeeld dat het aard gas in de komende jaren niet goedko per zal worden. Wanneer de binnen landse prijs zou worden verlaagd, zou dit wellicht de buitenlandse afname in gevaar kunnen brengen. Men zou dan immers over de grens ook gaan aandringen op lagere tarieven. Dat zou een verlies aan deviezen tot kon- sekwentie hebben. Maar indirect profiteert ons volk wel van de vondsten in de Groningse bo dem. In geld uitgedrukt kan men zeg gen dat wij met het aardgas zo om en nabij de 24 miljard gulden aan het nationale vermogen zullen toevoe gen. Dat lijkt een formidabel bedrag, maar Nederland zal het de komende decennia hard nodig hebben om ons overbevolkte landje leefbaar te hou den. Onderwijs, wegenbouw, woning bouw en de volksgezondheid zijn mil- jardenvergende projecten, die een fikse steun van de rijkskas niet kunnen ont beren. Vandaar dat de staat er goed aan doet het aardgas commercieel te exploiteren, opdat ons volk als geheel hier later van kan profiteren. wereld de indruk geeft zonder meer de strijd in Vietnam te doen staken, de overwinning aan het communisme te laten en dan verder maar te zien en af te wachten. En in Haiphong en in Peking hoopt men, dat die druk op Amerika zo sterk zal worden, dat Washington zich ge noodzaakt zal zien om interne politieke redenen de strijd tegen het communis me in oost-Azië te staken. Dat er dèn na enkele jaren weer op andere punten in dat werelddeel en elders een botsing zal ontstaan, zover reikt het inzicht van de hier demonstrerenden niet. De heer en mevrouw v. L. liepen te wandelen op de Lange ririnkweg, toen zij bij de Korte Kerkstraat, door een in dezelfde richting gaande brom fietser, J. v. d. B. uit Hamersveld, werden aangereden, waarbij zowel de bromfietser als het echtpaar kwam te vallen. B. liep verwondingen aan het gezicht op en werd naar „De Lichtenberg" vervoerd. De heer L. liep schaafwon den en beschadigde kleren op terwijl zijn echtgenote de rechter heup kneus de. Het echtpaar kon echter naar huis terugkeren. Dinsdag 11 april kapdemonstratie door de heer Butzelaar in het Verenigings gebouw aan de Steenhoffstraat. Vrij dag 14 april dagexcursie naar de Keu kenhof en omgeving. Dinsdag 18 april r~ukenwoudwandeling. Woensdag 19 april koffie-ochtend in het Oranje- Hotel. Dinsdag 25 april middagbezoek aan de stomerij „Actief" in Amers foort. Dinsdag 2 mei mevrouw Astro met „Kastelen en Buitens in Utrecht", in Brandpunt te Baarn. Dinsdag 9 mei koffie-ochtend in de sociëteit, Sta tionsplein, Baarn. Dinsdag 9 mei mid dagwandeling omgeving Hoge Vuurse. Woensdag 10 mei een kijkje achter de schermen van V. D. te Rijswijk. Vrijdag 26 mei bezoek aan een grote meubelshow. Donderdag 1 juni kaste lentocht. Woensdag 7 juni koffie-och tend in de Roskam. Dinsdag 3 oktober viering Gouden Jubileum. Tussen het gescheiden echtpaar, mevr. F. en de heer L. is het tot handtaste lijkheden gekomen. De vrouw, wonende aan de Dijkhuis- straat te Soesterberg, leefde wettelijk gescheiden van haar man, die zijn do micilie heeft in Driebergen. De kinderen waren aan de vrouw toe gewezen, doch de man kwam dinsdag avond om één zijner kinderen op te halen. Hij had zich vooraf wat moed inge dronken en vervoegde zich bij zijn vroegere vrouw in de Dijkhuisstraat, doch deze weigerde hem de toegang, waarna een vechtpartij ontstond. L. kwam met zijn hoofd tegen een deurruit terecht, waardoor hij zich dusdanig verwondde, dat dokter Splin ter diverse wonden moest hechten. Bovendien werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens huisvrede breuk. Bij de politie zijn als gevonden aan gegeven een gulden, 12 volts accu, da messchoen met hoge hak, herenhand schoen (leder met wol), muntbiljet van ƒ2,50, lap zwarte stof, zwarte pet, rode portemonnee inhoudende klein geld, damesrijwiel, 2 badhanddoeken, 10 zakdoeken, kinderhemdje en washand je, knot wol (wit), bruine suède da mesportemonnee, inhoudende 3,50 en een militaire baret. Aan komen vliegen, een kanarie. De leiding van de „Eemgeuzen" heeft in middels de eerste noodzakelijke werk zaamheden achter de rug teneinde ver antwoord zeeverkennerswerk van de Soester zeeverkennersgroep mogelijk te maken. Aan de „grote Melm" heeft de laatste tijd bedrijvigheid geheerst. Het woeste en lege terrein moest worden „ontgonnen". Hier op dit terrein langs de rivier de Eem hebben de eerste en thousiaste padvinders de handen uit de mouwen gestoken om de kuilen te dich ten, het terrein te egaliseren, mestho pen te verplaatsen en overtollige rom mel en takken te verbranden. Waarom al deze activiteiten? Aan „de grote Melm" komt het tehuis of beter gezegd de pleisterplaats of om in zee verkennerstermen te spreken het „wachtschip" van de nieuwe padvinders- groep te Soest. Het „Wachtschip" zal, aangepast aan de omgeving, bestaan uit een eenvoudig houten optrekje met aan de waterkant de aanlegsteiger voor de eerste boot, na tuurlijk een goede zeil- en roeivlet van het type dat ook als reddingsboot voor kustvaarders in gebruik is en daartus sen in, het terrein met vlaggemast voor „alle hens" en spel. Het wachtschip is in aanbouw, de vlet onderweg, het terrein bijna klaar, lei ding verantwoordelijk voor de goede gang van zaken is er, maar helaas zijn er nog onvoldoende jongens, die aan het toch aantrekkelijke zeerverkennerswerk mee willen doen. Een merkwaardige si tuatie, aangezien het meestal andersom is, wel jongens maar geen leiding. Dur ven de jongens niet te komen of wil men liever eens de kat uit de boom kij ken of ziet men grote gevaren voor het Spel van verkenen op het water? De leiding van de zeeverkenners in Soest nodigen de jongens in Soest van 11-16 jaar uit om zaterdagmiddag, om twee uur, naar de „grote Melm" te ko men en met interesse zeeverkenner te worden. Uiteraard moeten de jongens kunnen zwemmen om uiteindelijk als zeeverken ner te worden geïnstalleerd. Wat ze verder als zeeverkenner moeten kunnen en kennen, dat leer je bij de zeeverkennersgroep „de Eemgeuzen" spe lenderwijs, zoals Baden Powell dat be doelde. Inlichtingen worden gaarne ver strekt door Stuurman R. van Dijk, Al- bert Hahnweg 26, tel. 02955-3046. O De Soester gemeenteraad komt woens dag 19 april, 's avonds te 19.30 uur, in openbare zitting bijeen ter behandeling van de navolgende agenda: 1. Notulen van de vergaderingen ge- hcuden op 15 en 21 december 1966. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven d.d. 13 maart 1967 van de m nister van Cultuur, recreatie en maat- sc »appelijk werk, waarin wordt mede- ge ieeld dat de panden Eemstraat 4, 6 er 8 alhier op de vastgestelde lijst van be ;chermde monumenten zijn geplaatst, mi t voorstel dit schrijven voor kennis- ge ing aan te nemen. Voor zover u het nog niet herkende, deze „wegsplitsing" is de Oude TJtrechts(ch)eweg anno 1905, met links het karrespoor wat nu de Duinweg is. - - -r4 - Er is op dit punt wel wat veranderd, maar de drie geveltjes vindt u er nog terug. b. Koninklijk Besluit van 6 maart 1967, nr. 9, waarbij het door de raad in gestelde beroep tegen het besluit van gedeputeerde staten van Utrecht, d.d. 28 februari 1966, waarbij met vernietiging van het raadsbesluit van 18 september 1963 is bepaald dat de raad alsnog is gehouden de door de vereniging „De School met den Bijbel" en het R.K. schoolbestuur te Soest gevraagde mede werking voor het aanschaffen van een wasmachine en een centrifuge ten be hoeve van resp. de Chr. school voor v.g.l.o. aan de Ir. Menkolaan en de R.K. meisjesschool voor v.g.l.o. aan de Steen hoffstraat te verlenen, met voorstel dit Koninklijk Besluit voor kennisgeving aan te nemen. c. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten, met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. d. Mededeling van burgemeester en wethouders d.d. 12 april 1967 inzake presentiegeld ambtenaren, met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. e. Bericht van Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht d.d. 5 april 1967 inhoudende mededeling dat de begro tingen voor het dienstjaar 1967 zijn godegekeurd, met voorstel dit voor ken nisgeving aan te nemen. f. Schrijven d.d. 8 april 1967 van G. Torie te Zwartsluit, waarbij deze op grond van de Procedureverordening Planschade-vergoeding toepassing vraagt van artikel 49 van de Wet op de Ruim telijke Ordening voor zijn perceel kada straal bekend sectie G, nr. 4692, gele gen aan de Dorresteinweg te Soest, met voorstel dit stuk in handen te stellen van burgemeester en wethouders om advies. 3. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een aanvullend krediet voor het maken van een afvoersloot naar de Eem. 4. Voorstel tot vaststelling van de her ziening van de overgangsbepaling van het partieel plan in hoofdzaak „Soes- terveen II". 5. Voorstel tot vaststelling van de over gangsbepaling van de voorschriften, be horende bij het uitbreidingsplan „Soestdijk N.W. II". 6. Voorstel tot vaststelling van het partieel plan, regelende de bestemming van gronden, gelegen in het landelijk gebied der gemeente en tot herziening van de renvooi-voorschriften, behoren de bij het plan „Landelijk Gebied". 7. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan: a. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor de aanschaffing van leer- en hulpmid delen t.b.v. de Savorin Lohmanschool; b. het R.K. Schoolbestuur te Soestdijk voor de aanvulling van het vak handen arbeid t.b.v. de St. Theresiaschool. 8. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het aanbrengen van enige voorzieningen aan het raad huis/dependance en bureau gemeente werken. 9. Voorstel tot verhuur van een per ceel grond gelegen: a. aan de Sparrenlaan aan de Stich ting Hopman Masselman Groep; b. nabij de Bosstraat aan de padvind- stersgroep „De Fakkeldraagsters". 10. Voorstel tot ruiling van grond ge legen: a. aan en nabij de Nassaulaan met H. S. D. Uiterwijk c.s.; b. aan en nabij de Beukenlaan met Esso Nederland N.V. te 's-Gravenhage met vaststelling van de desbetreffende begrotingswijziging. 11. Voorstel tot vaststelling van een wijziging van de Bezoldigingsverorde ning. 12. Voorstel tot het huren van een per ceeltje grond aan de Burg. Grothestraat van de St. Hippolytus Stichting voor het plaatsen van een wachthuisje voor de busdienst. 13. Voorstel tot het verstrekken van hypothecair krediet aan een ambtenaar voor het kopen van een woning. 14. Voorstel inzake complex XI van het grondbedrijf. 15. Voorstel tot het verlenen van een bijdrage in kosten viering 45-jarig ju bileum voetbalvereniging Soesterberg. 16. Voorstel tot verhoging van de vas te vergoeding aan de burgemeester voor gebruik eigen auto binnen de gemeen te voor dienstdoeleinden. 17. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het aanbrengen van v.o.p.s. op de Dalweg en de Ko- ninginnelaan. 18. Voorstel tot wijziging van de be groting voor het dienstjaar 1966. 19. Voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijn van onbewoonbaar verklaarde woningen. 20. Voorstel tot het instellen van een ouderraad voor het openbaar kleuter onderwijs in deze gemeente. 21. Voorstel tot het weigeren van de ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zoneveroredning Hinderwet" voor het oprichten van een benzine-installa- tie op het perceel Bosstraat 12. 22. Voorstel tot het beschikbaarstel len van een aanvullend krediet voor de bouw van een brandweergarage, werk plaatsen gemeentewerken en vier wo ningen. 23. Voorstel tot aankoop van grond ge legen a. aan de Soesterbergsestraat van Chr. Uijland; b. aan de Molenstraat van E. G. Hig- ler; c. aan de Soesterengweg van H. van Logtestijn c.s. met vaststelling van de desbetreffende begrotingswijziging. 24. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen nabij de Ossendamweg aan de P.U.E.M. N.V. 25. Voorstel tot het beschikbaarstel len van een krediet voor de aanschaf van kantoormachines ten behoeve van de secretarie. 26. Voorstel tot aankoop van grond met opstallen gelegen: a. aan de Klein Engendaalweg van R. Het is duidelijk, dat er in de voetbal sport mensen zijn, die maar bitter wei nig van de spelregels afweten. Men kan dat niet alleen constateren door het le zen van de sportrubrieken in de maan dagkranten, maar ook door uitspraken van sportbeoefenaren zelf. Wat te denken van het landelijk dag blad, waarvan een sportmedewerker in een foto-bijschrift schreef: „De scheids rechter presteerde het een strafschop te geven, terwijl de bal zich in de verste verte niet bij het strafschopgebied be vond". Blijkbaar weet deze kranteman niet, dat de plaats van de bal er hele maal niet toe doet; het gaat slechts om overtredingen, die met een strafschop gehonoreerd moeten worden en niet om waar de bal zich op dat moment be vindt. Van de week stond er in een foto-bij schrift bij een incident in de wedstrijd TelstarAjax, waarbij twee toeschou wers het veld opkwamen en gingen meevoetballen: „Als zij een doelpunt ge maakt zouden hebben, zou dit geldig geweest zijn, want de bal was niet uit het spel". Dit is even grote nonsens als de beweringen in het eerste onder schrift. De bal is namelijk uit het spel als deze tegen een toeschouwer, hond of kledingstuk komt binnen het speel veld. Een scheidsrechtersbal moet het spel hervatten. De scheidsrechter moet trouwens het spel staken bij binnendringen van pu bliek. Dat de bewuste arbiter dit niet onmiddellijk deed, kwam kennelijk doordat hij te verbouwereerd was. Maar dat had hem er, als er werkelijk een doelpunt gescoord zou zijn. (dus zonder dat die toeschouwers de bal zouden hebben aangeraakt) niet van kunnen weerhouden alsnog die scheidsrechters bal te geven, omdat je nu eenmaal de bedoeling had om ervoor te fluiten. Dat dat fluitje wat later komt, doet er niet toe, dat komt meer voor. Maandagavond is er in een televisie programma een heleboel verteld over spelregels en straffen en optreden van scheidsrechters. Het was zonder meer een slecht programma met alleen maar losse opmerkingen en aanmerkingen, die bovendien vaak geen hout sneden. Bij degenen, die verre van tevreden waren over het optreden van de scheidsrech ters evenals over de straffen van de K.N.V.B. zat nota bene de man, die ver antwoordelijk is voor de eerste genoem de foto-bijschriften! Hij kent de spel regels niet eens goed en zal dan aan merkingen maken op scheidsrechter en daarover het publiek voorlichten? Het zou lachwekkend zijn als het niet zo droevig was. Het publiek geeft er vaak blijk van niet met de spelregels op de hoogte te zijn, maar als de men sen die hen moeten voorlichten dat ook niet zijn, is dat erg. De pers houdt de spelers negen van de tien keer de hand boven het hoofd, kennelijk niet beseffende, daarmee óók ruwer spel in de hand te werken. Spelers moeten niet zo zwaar gestraft worden, want het is hun brood. De sport, en vooral de voetballerij, is het brood van hen, die het vaak niet met de straffen eens zijn. Maar laten ze dan eerst maar eens de spelregels gaan le ren! KANTMAN b. aan de Eigendomweg van M. van Veeren; met vaststelling van de desbetreffende begrotingswijziging. 27. Voorstel tot aan- en verkoop van een perceel grond met opstallen gele gen aan de Eemstraat, met vaststelling van de desbetreffende begrotingswijzi ging. Nee, geen rondjes rijden rond Drake- stein, liever de rust rond het kasteel niet verstoren en zelf in de ontwaken de natuur gaan genieten van ons mooie land. Denkt U hierbij eens aan de A.N.W.B.- routes. Zij voeren U op gemakkelijke wijze langs de mooiste plekjes over goed gekozen wegen, los van het snel verkeer. De Gelderse Vallei-route kunnen wij U, vooral in deze tijd, bijzonder aanbeve len. U kunt de route oppikken bij Ach terveld of Barneveld. U gaat dan via kronkelige binnenwegen onder Ede door naar Wageningen om een prachtig stuk je natuurschoon langs de Rijn te pas seren en via de Grebbeberg. Veenen- daal en Scherpenzeel weer dichter bij ons eigen terrein, de omgeving van Amersfoort uit te komen. Deze tocht gaat over een afstand van 100 km en U kunt er een halve dag over doen, maar natuurlijk ook langer en uitgebreider, wanneer U de tijd neemt alle bezienswaardigheden, die in de route zijn opgenomen, te gaan be zichtigen. Tochten door het Utrechts Polderland laten U speciaal de schoonheid van onze eigen provincie zien. Vooral in de na derende bloesemtijd! Wij bieden onze V.V.V.-leden, die in de naaste omgeving van het voorjaar willen genieten, een tweetal, door de Provinciale Utrechtse Bond voor Vreemdelingenverkeer uit gegeven tochten. Ook hier kunt U halvedags-tochten van maken, want het aantal kilometers be draagt plus minus 85 en 75. Voor wie er met de eigen wagen op uit wil trekken om de lentesfeer te onder gaan, is er bij ons een goede keuze te maken uit de vele routes, die over ons schilderachtige landje verdeeld liggen.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1