VOLLEYBAL HOE VAN ADEN AF TE KOMEN Aquarium vereniging „Zilver Tetra" OVER DE GRENZEN 65 ct GARAGE STAM Krabbels van Knelis kom wassen mi de Een Brits probleem - j f Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool D. ENGEL Hees-Nieuws Tienduizenden Nederlandse toeristen trekken dit jaar GEMIDDELDE REISAFSTAND WORDT GROTER Velen zoeken *t buiten Europa C. v. cl. Bremer 40 jaar in "t vak Renault dealer SCHILDER met PLEZIER ei ll( SER AAK neem JUWEEL VERF en LAK SOESTER GLAS- EN VERFHANDEL 100 meer beoefenaren in ruim tien jaar De vreemdst denkbare onafhankelijk heidsstrijd speelt zich in Aden af. De koloniale macht daar, de Britten, heb ben hun aftocht al voor volgend jaar aangekondigd en tonen alle bereidheid om nog eerder te verdwijnen. Een stand punt dat niet hoeft te verbazen want het amuseert Londen maar matig om zijn soldaten als mikpunt te hebben van twee onderling vechtende groepen „vrijheidsstrijdders". Een missie der Ver. Naties die er een kijkje kwam nemen, droop al zeer snel af, al moet er bij gezegd worden dat dit niet alleen door de vreemde toestand in Aden kwam maar meer door het merk waardig gedrag van de commissie zelf. Die weigerde te spreken met de federale regering, die zij om de een of andere reden niet mag en had verder klachten over de behandeling door de Britten, waarbij dan wel een hoofdpunt was dat de commissie zich niet over de radio tot de bevolking kon wenden over een zen der die nu eenmaal onder gezag van de federale regering staat en waar de Brit ten dus eenvoudig niet over konden be schikken. Ondanks een bevel van Oe Thant nam de commissie de benen. Ze is nu voor namelijk ingelicht door twee organisaties die zich vooral in Cairo en in Jemen ophouden en haar indrukken kunnen dus niet erg objectief zijn. Het lijkt er trouwens niet op dat de commissie an ders had verlangd. De twee organisaties die in Aden actief zijn - ook tegen elkaar - zijn de Flosy, de federatie voor de bevrijding van Zuid-Jemen en de F.L.N., het nationaal bevrijdingsfront. Wat ze gemeen hebben is voornamelijk een afkeer van de ruim twintig sjeiks die de toon aangeven in de federatie van Zuid-Arabië, een struc tuur die de Britten hebben bedacht voor na hun vertrek. De sjeiks wantrouwen de progressiviteit van de stadsbevolking, de Adense be volking de achterlijkheid van de sjeiks. Het lijkt het zoveelste voorbeeld van een door Britse inspiratie gefundeerde fede ratie die geen levensvatbaarheid heeft, zoals eerder in Maleisië en Nigeria bij voorbeeld bleek. Achter de Flosy staan dan bovendien Nasser en Jemen. Dat laatste land be schouwt Aden en omgeving inderdaad als Zuid-Jemen, overigens zonder veel grond. En als Nasser inderdaad de hele zuidpunt van Arabië kon beheersen dan zou dat zijn macht aanzienlijk verstek ken. Daarbij zet overigens koning Fei- sal van Saoedie-Arabië hem al in Je men kundig de voet dwars en het is de vraag of Nasser de extra-portie Aden wel op zijn schouwers kan torsen. Hierbij komt dan de Sowjet-Unie in het geding, die Nasser naar vermogen steunt, zoals de V.S. van hun kant pal staan achter Feisal. De Britten gaan weg. Maar ze zullen waarschijnlijk een soort Cyprus achter zich laten: een land dat onder ling vecht. Met dit verschil dat nu achter de vechtenden de twee grootste machten ter wereld staan: de V.S. en de U.S.S.R. De V.N. die in Cyprus na het Brits vertrek nog iets konden doen, blijken nu al machteloos en zullen zeker moei lijk een vredesmacht kunnen uitsturen, nu de Russen al meer en meer er de nadruk op leggen dat ze het niet aan vaarden dat de Algemene Vergadering zulke ondernemingen op touw zet die de Veiligheidsraad behoort te ondernemen. En in de Veiligheidsraad heeft Moskou het vetorecht. De Britten ervaren dat het indertijd veel en veel gemakkelijker was aan een kolonie te komen dan er nu af te ge raken. De Soester aquarium-vereniging „Zilver Tetra" houdt op donderdag 20 april, 's avonds om acht uur, een bijeenkomst in het wijkgebouw op de hoek van de Talmalaan en de Pieter de Hooghlaan. Deze bijeenkomst zal een speciaal ka rakter dragen, daar een drietal leden van de zustervereniging uit Hilversum bereid is gevonden een demonstratie te geven over het inrichten van een huis kamer-aquarium. Hiertoe heeft het team de beschikking over een uitgebreide set materialen, welke door de leden zelf zijn vervaar digd. De demonstratie heeft reeds in meerdere plaatsen veel succes geoogst. Over smaak valt niet te twisten en ieder is vrij zijn aquarium in te richten zoals hij dat wenst, doch menige liefhebber, en vooral menige beginneling, heeft een ideaal voor ogen dat hij onmogelijk kan bereiken omdat hij over onvoldoende kennis beschikt. De problemen, welke hij bij het inrich ten van zijn „bak" ontmoet, kunnen worden verdeeld in drie groepen, n.1. techniek, biologie en estetica. De lezing van donderdagavond zal hoofd zakelijk de esthetische problemen be handelen, doch uiteraard zullen techniek en biologie eveneens ter sprake komen. Het bestuur van „Zilver Tetra" acht het belang van deze demonstratie groot ge noeg om ook niet-leden voor de bijeen komst uit te nodigen. U bent derhalve van harte welkom. Bosstraat 5, telefoon 2543 en Kerkstraat 51, telefoon 6621. ZATERDAG LAATSTE WEDSTRIJD VAN HEES IN DE COMPETITIE Voor Hees komt zaterdagmiddag een einde aan de competitie. Na een goed seizoen onder leiding van trainer J. Batenburg misten de rood-witten op een haar na het kampioenschap en daarmee de promotie. Dat is echter al weer ver leden tijd en men gaat zich nu richten op de komende competitie om het dan nog eens te proberen. Om vier uur ont moet Hees op eigen veld aan de Kooi weg Valleivogels uit Scherpenzeel, dat eveneens geen enkel belang meer heeft bij de punten. Na afloop van de competitie wacht Hees een drukke tijd, want er staat wel het één en ander te gebeuren rond de ver eniging. Niet alleen het introduceren van de nieuwe bestuursvorm, maar ook het opknappen van het veld en andere werkzaamheden. Hees heeft voor het komende seizoen weer een aantal groot se plannen, waarover we binnenkort meer zullen weten. HEES 3 NAAR UTRECHT Hees 3 speelt zaterdagmiddag, om twee uur. in Utrecht tegen S.S.V.U. Ook hier staat weinig meer op het spel, zodat een aardige strijd verwacht kan wor den. HEES 4 NOG KANS? Hees 4 speelt zaterdag op eigen terrein tegen Motagnards uit Amersfoort. De rood-witten bezetten momenteel de tweede plaats achter het Amersfoortse S.O.V.A. met twee punten achterstand en evenveel gespeelde wedstrijden. Theoretisch heeft het vierde nog een kans op de titel, maar dan moet er in ieder geval zaterdag gewonnen worden en S.O.V.A. moet een steek laten val len. JEUGDWEDSTRIJDEN Het le pupillenelftal speelt om één uur de thuiswedstrijd tegen de pupillen van K.V.V.A. uit Amersfoort. Gezien de suc cessen van de rood-witte jeugd voetbal lerij es verwachten we weer een over winning. Het tweede pupillenelftal «peelt om kwart over twaalf een vriend schappelijke wedstrijd tegen een pupil lenelftal van B.D.C. Binnen de muren van de toeristische plannenmakers is de zomer reeds lang be gonnen. Vervoersondernemingen, reisbureaus en toeristenorganisaties hebben hun programma's gereed en hopen in de komende maanden de vruchten te plukken van hun miljoenen verslindende campagnes. Ofschoon de conjuncturele kentering in vele sectoren tot een vermindering van de koopkracht heeft geleid, blyken de mensen ten aanzien van de vakantie een minder gereserveerde houding aan de dag te leggen. Bjj de reisbureaus is men bepaald niet ontevreden over de boekingen, die tot heden zjjn verricht. Ook dit jaar zal er weer een complete volksverhuizing plaats hebben en opvallend is het aantal boekingen voor verre reizen, vaak buiten de grenzen van Europa. landen. De omzet bedroeg bijna 90 mil joen gulden. Ongeveer 420.000 maakten een trip per touringcar, waarvoor 58 miljoen werd neergeteld. Ruim 100.000 mensen verkozen een vakantietocht naar het buitenland per trein en zij betaalden hiervoor 24 miljoen. Het zijn indrukwekkende cijfers, die dit jaar ongetwijfeld overtroffen zullen wor den. Het ziet er naar uit dat dit jaar de gemiddelde afstand van de reizen weer groter zal worden. De belangstel ling voor Turkije, Noord-Afrika en het Nabije Oosten neemt duidelijk toe. Voor al Egypte en Israël staan in de belang stelling, maar ook een romantische va kantie in Marokko schijnt tot de ver beelding van vele Nederlanders te spre ken. Meer service Een directeur van een groot reisbureau meent dat er een omzwenking plaats heeft van groepsreizen naar individuele reizen. „Het publiek wenst ook meer service al moet daarvoor meer worden betaald". Opvallend is een duidelijke toeneming in de reizen per boot, de zogenaamde cruises. „Dit behoeft u niet te verwon deren. Wij leven in een overvol land. De mensen worden moe van het auto rijden of het reizen per trein of auto bus. Zij willen nu eens iets heel anders. En wat kan zo'n gevoel van vrijheid en ruimte geven als een boottocht?" Bestaat er zoiets als toeristisch snobis me? Gaat men naar het buitenland voor zijn plezier, of om er later over op te kunnen scheppen? Reizen lijkt een sta tussymbool te worden, maar bij de reis bureaus denkt men er anders over. Toerisme is een industrie geworden, die in de economie van elk land een rol speelt. Zelfs de Sowjet-Unie komt steeds meer in de belangstelling en het ijzeren gordijn vormt nauwelijks meer een be letsel voor de op nieuwe ontdekkingen beluste reiziger. De heer Flier, chef van een bekend Ne derlands reisbureau, vertelt dat bij zijn instellingen vooral het aantal boekingen voor Tsjecho-Slowakije en Hongarije zeer groot is. „Vooral Boedapest komt PINDAROTSJES. Pittige chocolade in melk of puur met vers gebrande pinda's. Zakje 150 gram 59 ct GEVULDE-WIENERS. Frisse drups met een zach te vruchtenvulling. Zakje 300 gram 75 ct KRAKELINGEN. Heerlijke korstwerkkoekjes, nu nog voordeliger. Per zakje VROOM DREESMANN erg in trek, hetgeen mede te verklaren is uit het feit dat de uitgaansmogelijk heden in deze stad aanzienlijk groter zijn dan in de meeste andere grote ste den achter het ijzeren gordijn. Tsjechi sche steden als Praag en Karlsbad zijn vooral in trek bij cultureel geïnteresseer de reizigers. Een stad als Praag is een waar eldorado voor elke kunstenaar. Deze trek naar Oost-Europa valt mede te verklaren uit het feit, dat vele toeris ten nu eens iets anders willen. Je raakt toch één keer uitgekeken op de Costa Brava, het Garda Meer en de Zwitserse of Oostenrijkse Alpen. Maar uiteraard is de belangstelling voor de traditionele vakantiegebieden als de Rivièra, noord en midden-Italië, Spanje, Oostenrijk en Zwitserland nog altijd groot. Joego-Sla- vië wordt als toeristisch gebied steeds belangrijker en vooral Griekenland raakt „in". Cruises In 1966 hebben ongeveer 175.000 Neder landers gebruik gemaakt van de geheel verzorgde vliegreizen naar de vakantie- Avontuur „Wanneer het klimaat in Nederland sub tropisch zou zijn, zouden vermoedelijk meer Nederlanders in ons land blijven. Althans diegenen, voor wie de vakantie niet meer betekent dan enkele weken heerlijk in de zon te liggen. Maar voor velen is de vakantie een avontuur, men wil andere steden, andere landschappen, vooral andere mensen zien. Dat status- overwegingen ook wel eens meespelen, is denk ik niet voor bestrijding vatbaar, maar wat zou dat dan nog? Wanneer het menselijk is om af en toe een beetje ijdel te zijn, waarom zou men het de mensen dan kwalijk nemen, dat zij zo nu en dan deze neiging hebben?" Nochtans is ook het binnenlands toe risme nog altijd een factor van bete kenis. Veel Nederlanders brengen hun vakantie door binnen de landsgrenzen. Dat is vooral met grote gezinnen en be jaarden het geval. Bovendien zullen ook dit jaar weer tienduizenden vreemdelin gen ons land binnentrekken, die volgens enkele V.V.V.-kantoren een voorkeur blijken te hebben voor de grote steden en de Noordzeebadplaatsen. De A.N.W.B. wijst ons op het feit dat er zich de laatste jaren een belangrijke verschuiving naar andere vormen van logiesaccomodatie manifesteert. „Vooral het kamperen komt in trek. Het voornaamste kenmerk van de nieuwe vormen van logiesaccomodatie is, dat zelfwerkzaamheid van de gasten plaats heeft. Deze loopt uiteen van algehele zelfverzorging zoals bij het kamperen, tot uitsluitend het onderhoud van slaap- ruimte zoals in sommige kamphuizen het geval is." Terwijl de Nederlandse vakantiereizigers reikhalzend uitzien naar hun zorgvuldig voorbereide vakantie, heeft de Rijks dienst voor het Nationaal Plan zich reeds bezonnen op de behoeften en mogelijk heden in de periode 1980-1990. Basisge geven is het bevolkingscijfer, dat voor 1980 wordt geraamd op 14 a 15 miljoen. De Rijksdienst is van mening dat er de komende jaren een sterke behoefte aan toeristische slaapplaatsen zal optreden, zozeer zelfs, dat de toeristische logiesca- paciteit verdubbeld zal moeten worden. Jubilerende directeur van de Coöp. Raiffeisenbank gehuldigd. Een spontane huldiging viel de heer C. v. d. Bremer, directeur van de Coöperatieve Raiffeisenbank, gistermid dag in het restaurant van het Soester Natuurbad ten deel in verband met zijn veertig-jarig jubileum in dienst van de Bank. Die huldiging was voor de jubilaris en zijn vrouw geheim gehouden en het was dan ook niet verwonderlijk, dat zij bij het betreden van de zaal zeer ver rast waren. Zij waren door het bestuur namelijk uitgenodigd tot het bijwonen van een bespreking met het bestuur en het personeel. Zij troffen echter een uitgebreid gezel schap aan, onder wie burgemeester mr. S. P baron Bentinck. De jubilaris en z'n vrouw werden namens het bestuur welkom geheten door de voorzitter, de heer J. R. van Poppelen, die tevens het bestuur, de raad van toezicht en de talrijke genodigden verwelkomde. Spre ker begon met de bekentenis, dat men het echtpaar v. d. Bremer naar het res taurant had gelokt, in de wetenschap, dat het niet van uiterlijk vertoon houdt. De heer Van Poppelen schetste de loop baan van de jubilaris, die veertig jaar geleden, als jongeman van 21 jaar, zijn vader opvolgde als kassier van de Bank, die toen nog Boerenleenbank heette. Spreker stelde, dat door de ijver van de heer v. d. Bremer de Bank in Soest is uitgegroeid tot één van de grootste in de provincie Utrecht. De jubliaris kreeg op 12 april 1925 de leiding van de Boerenleenbank. Het be- Renault 4 Luxe v.a. ƒ4.495, Dauphine Gordinl v.a. ƒ5.385,— Renault 8 v.a. 5.550, Renault 10 Major v.a. 6.250,— Caravelle Cabriolet v.a. 9.730, Renault 16 v.a. 8.650, Renault Rambler v.a. 16.995,1 Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850. gon in een eenvoudige huiskamer. In die beginperiode had men het verre van gemakkelijk, maar men sloeg zich steeds met een bewonderenswaardige inzet door de moeilijkheden heen, daar bij bergen werk verzettend. De resul taten bleven dan ook niet uit: van een kleine Bank kwam een grote en ook die grote kreeg er „zusjes" bij in de vorm van filialen. De heer Van Poppelen betrok ook me vrouw v. d. Bremer in de hulde. „Ook u hebt zich verdienstelijk gemaakt en bent uw man steeds tot een steun ge weest", aldus spreker. Hij zei, dat de Bank thans 1200 leden telt en 84.000 spaarders heeft, die spreken bij de Bank aan het Kerkplein of bij één van de filialen, aan de Soesterbergsestraat en aan de Koninginnelaan. In het begin was er sprake van een be drag van 600.000 gulden aan spaargel den. Dit is in de loop der jaren ge groeid tot 10 miljoen gulden. Boven dien zijn er veel voorschotten verstrekt. De groei van de gemeente Soest heeft ook aan de vooruitgang van de Bank meegewerkt. De heer Van Poppelen zei verder, dat de heer v. d. Bremer het grootste ver trouwen geniet van de inwoners. Tus sen hem en bestuur en raad van toe zicht heerste altijd een prettige sfeer. De jubilaris heeft ook op maatschap pelijk terrein goed werk gedaan. Hij was jarenlang secretaris van het wa terschap, penningmeester van de St. Vincentiusvereniging en secretaris van het Wit-Gele Kruis. Tenslotte bood voorzitter Van Poppelen de jubilaris een fraai schilderstuk aan voor de te bouwen bungalow van de heer v. d. Bremer, die over vier jaar met pensioen gaat. De burgemeester was de volgende spre ker. Hij bedankte voor de uitnodiging en zei met genoegen te zijn gekomen om de heer v. d. Bremer in het zon netje te zetten, want dat heeft hij na 40 jaar wel verdiend. De heer Bentinck zei, dat de groei van de bank gerust als een grote verdienste van de jubilaris kan worden gezien. Spreker deelde mee, dat het gemeentebestuur alle mogelijke me dewerking wil verlenen aan de bouw van een nieuw bankgebouw aan de Koninginnelaan in plaats van het hui dige gebouw. Nadat de burgemeester zijn waardering had geuit voor het werk van de jubilaris besloot hij met: „Ik dank u voor alles wat u voor Soest hebt gedaan". De heer Jac. Bal, rayoninspecteur van de Coöp Raiffeisenbanken in de provin- vie Utrecht, zei dat de heer v. d. Bre mer een werkzaam leven achter de rug heeft. Hij bedankte hem voor hetgeen hij gedaan heeft voor de Bank. Hij CHEMISCHE-EN WIT WASSERIJEN HAALT GRAAG UW WAS OP MAANDAG EN BRENGT DIE VRIJDAG SCHOON THUIS TELEFOON 08380-8050 noemde van de 700 banken die in Soest een sieraad. „Een Bank met een spaar tegoed van 20 miljoen gulden is een gezonde Bank. Ik hoop, dat Soest er wel bij zal varen". Hij overhandigde de jublilaris een bloemstuk. De heer C. G. de Raad uit Culemborg, voorzitter van de Ring Utrecht van Coöp. Raiffeisenbanken, had eveneens lof voor het werk van de jubilaris. Te gen een Bank als hier in Soest kan men „U" zeggen, aldus spreker, die jubilaris een boekenbon overhandigde. Namens het personeel feliciteerde de heer W. G. Hilhorst. Hij dankte voor de spontane omgang met het personeel en de gezellige sfeer, die de jubilaris wist te scheppen. Hij had ook woorden van lof voor diens echtgenote. Spreker over handigde een kist sigaren en mevrouw v. d. Bremer kreeg bloemen. De heer J. de Graaf hield een toespraak namens de directueren van de Raiffei senbanken in de omgeving. Hij bood tenslotte een verstelbare ruststoel aan. De jubilaris zelf had tenslotte het laat ste woord. „Ik was uitgenodigd voor een onder houd met bestuur en personeel en toen ik u allen zag, was ik wel even ver baasd. Ik wist nergens van en ik ben dus ook niet voorbereid op het houden van een lange speech. Ik heb men bes te krachten geschonken aan de Bank, ik heb mijn plicht gedaan en zal dat ook in de komende vier jaar nog doen", aldus de jubilaris. Hij dankte tenslotte met name de burgemeester en verder allen voor hun aanwezigheid, toespra- Ajje 't ming vraogt mok zeig, dak ut d'r warrem van ekrege het, van ut leze van uet verhaol over de Mergrietschool. Jonges, jonges wat is ut daor een arre- meu eweest mit de verwarreming. Maor gelukkig is noeng alles veur mekaor, al is ut wel jam mer, dattut noeng al veurjaor Is cn dat juust in de wingter die verwarre ming ut nie dee. Alles is noeng veur mekaor, maor de verhitte gemoedere binne toch nog nie heulegaor af ekoeld, waant de ouwers van de Tchoolkindere gaon burregemeester en wethouwers schrifteluk vraoge om de leerkrachte te rehaobilitere, die nie zo meraokels vrindeluk behangdeld bin ne. As dat ebeurd is, ister een end ekom- me an deuze kwestie, die een paor jaor eduurd het. Pas laot binne de verantwoordelukke minse warrem elope veur de zaok, maor toen waore d'r al meer dan eens kingders naor huus estuurd. omdattut in de klasse veuls te koud was om d'r les te geve en te kriege. Ut hetter lang naor uut ezien, dat <3e minse van de Mergrietschool in de kou zouwe motte blieve staon, maor gelukkig zitte zullie d'r noeng weer warrempies bie. En da's maor goed ok, waant ut het veuls te laang eduurd veurdattut zoveer was. Wie d'r schul dig an is doeter nie toe, maor ut is wel duudeluk, dat de betrokkene me kaor de schuld hebbe egeve. En de kingders binne daor al die tied de dupe van eweest. In de zomer was d'r netuurluk gin kou an de lucht, maor 's winters was een bietje warremte wel welkom. Maor ut kon allemaol nie, waant die ver warreming gong om zes uur 's aoves uut en most 's marreges weer in war- reking esteld worde, maor dan duurde ut veuls te laang veurdat de klasle- kaole verwarremd waore. Veural 's wingters kwaome de leraore en de leerlinge van de kouwe karre- mis tuus, waant ut was een barre kar- remus op school, dat kajje begriepe. Soms moste de kingdere mit d'rluu jan an in de klas zitte as ut teminste nie al te koud was. En zoiets gaot je nie in je kouwe klere zitte en dat gaot op de duur bar vervele. Gelukkig is noeng alles veurbie. Ut is op de ouweraovend van de Mer grietschool helegaor nie warrem toe egaon, maor de ouwers wille wel, dat- te leerkrachte gerehaobiliteerd worde. En zoiets kan ik warrem anbevele! Van Goyenlaan 156, teL 5897. Op de Eng. ken en cadeaus, mede namens zijn vrouw. Onder de aanwezigen merkten wij on der anderen op de heer C. van Steen- delen. directeur van de Raiffeisenbank in Bunschoten; J. de Graaf, directeur van de Bank Amersfoort-Hoevelaken; T. Herder, directeur van de Bank Ha- mersveld; W. W. van Zandbrink. di recteur te Achterveld en de heer Tiele- man, directeur van de Bank te De Bilt. SOESTERBERGSESTRAAT De volleybalsport kan zich in Nederland in een groeiende populariteit verheugen. In 1954 telde de Nederlandse Volleybal Bond ongeveer 14.000 aangeslotenen en thans is men de 30.000 reeds overschreden. Een stijging van meer dan honderd procent dus. In dezelfde tyd is het aantal verenigingen met minstens 50 */o uit gebreid. Het relatief grootste aantal volleyballers vindt men in de provincie Groningen en Friesland, waar blijkens een enquête respectievelijk 54 en 53 van de 10.000 bewoners deze sport beoefenen. En wanneer wij over meer overdekte sport- ruimten zouden beschikken, dan zou de beoefening van de volleybalsport vermoe delijk nog groter zijn dan thans het geval is. Jongeren volleyballen graag Volleybal is niet alleen een bijzonder attractieve wedstrijdsport, maar tevens een recreatieve sport. Als gedurende de winter de voetbalvelden onbespeelbaar zijn, dan kan er in de zaal wel volley bal worden gespeeld. Voor de voetballers kan dat een prettige afwisseling zijn en tevens een uitstekende mogelijkheid om hun condi tie op peil te houden. Waarom trekt deze sport zoveel mensen? Allereerst is daar het feit, dat praktisch iedereen deze sport kan beoefenen. Natuurlijk, als iemand in de hoofdklasse wil spelen, zal hij over een grote tech nische perfectie moeten beschikken. Maar in de lagere regionen stelt deze techniek niet zulke hoge eisen. Daarbij komt dat volleybal echt gezien mag worden als een gezellig spel. Er zijn niet zoveel mensen voor nodig, men speelt in een klein teamverband (6 man), wat de intimiteit tussen de teamspelers bevor derd. Bovendien is het geen ruwe sport wat natuurlijk voor sommige mensen ook een belangrijke overweging is. 38 °/o vrouwen Volleybalwedstrijden plegen doorgaans aardig wat publiek te trekken. Bij inter lands en andere belangrijke wedstrijden heerst er meestal een bijzonder spannen de sfeer, bepaald ook onder de toeschou wers. De supporters zijn dan ook heel direct betrokken bij het gebeuren in het speelveld. Dit speelveld is immers maar betrekkelijk klein. De toeschouwers zit ten er als het ware met de neus boven op. Zij kunnen de spelers precies op de vingers kijken, geen detail van het spel gaat voor hen verloren. Dat is heel wat anders als wanneer je in een reusachtig stadion de spelers vanuit de verte gade slaat. Evenals zaalhandbal is het volleybal daarom zo'n boeiend kijkspel, omdat er in een reusachtig hoog tempo wordt ge speeld. Het is bovendien een ideale teamsport. Lange dribbels of solo-acties zoals bij het voetballen zijn hier onmo gelijk. Zelfs de beste volleybalspeler kan alleen maar schitteren, wanneer het teamwork hem daartoe in de gelegen heid stelt. Voor vrouwen blijkt deze sport ook veel attractieve kanten te hebben. Bijna 38 °.o van de bij de Nederlandse Volleybond aangeslotenen is van het zwakke ge slacht. Dertig procent van de leden van de bond valt in de leeftijdsgroepen van 12 tot 17 jaar. Onvoldoende accommodatie Relatief het meest wordt deze sport be oefend in de provincies Groningen en Friesland, relatief het minst in Limburg en Zeeland. Helaas woekert deze sport met een te kort aan spelaccommodatie. Dat is ook de reden, dat sommige verenigingen geen propaganda maken om nieuwe le den te werven. Dat is bijzonder jam mer, omdat met name het creatieve ele ment in deze sport zo groot is. dat men een uitbreiding van de beoefening er van alleen maar zou kunnen toejuichen. Volleybal wordt overigens niet alleen in verenigingsverband beoefend. Het kan ook een prachtige conditietraining bete kenen voor cracks, die een andere sport beoefenen. Ook op de (middeblare) scho len wordt tijdens de lichamelijke opvoe ding veel aan volleybal gedaan wat bij de meeste leerlingen over het algemeen bijzonder in de smaak valt. Mede gelet op het feit, dat vooral de jeugd een bijzondere voorliefde voor volleybal aan de dag legt, kan men deze sport een goede toekomst voorspellen.

Soester Courant | 1967 | | pagina 9