ofn ze Ton Beuken GMI nor M mm? Anderhalf miljoen voor bouw van brandweergarage, werkplaatsen en vier woningen Autorijschool Fa. Spijker Autorijschool VAN UITREN Fa. Spijker FUGERS RIJWIELEN DE HAVENDOUANE STAAT VOOR EEN ZWARE TAAK GEEN LOONSVERHOGING MEER Afvoersloot naar de Eem f 100.000,te laag geraamd Proef met twee oversteekplaatsen voor voetgangers VAM.0.R. FSAT 850 Dan als kroon op het werk zo'n pracht sport fiets van vanaf 159,75. VRIJDAG 21 APRIL 1967 Woensdagavond kwam de Soester ge meenteraad in vergadering bijeen en na de gebruikelijke opening deelde de voor zitter mede, dat wethouder De Haan niet aanwezig kon zijn. De voorzitter bracht allereerst een woord van dank aan de heer B. H. A. Elbertse (K.V.P.), die door een opmer king in een vergadering van enige maanden geleden, betreffende het door stromingsfonds. de gemeente een voor deel van 39.000,heeft bezorgd. B. en W. hadden n.1. uit een bericht dien aangaande verondersteld, dat de uitke ring uit dit fonds 1 januari 1966 was ingegaan, maar de heer Elbertse merk te toen op. dat dit reeds 1 januari 1965 het geval was. Bij nadere informatie in Den Haag bleek dit werkelijk he„ ge val te zijn. 1. Notulen van de vergaderingen ge houden op 15 en 21 december 1966. De, heer J. K. de Bruin (V.V.D.) merkte op, dat in deze notulen niet werd op genomen, dat door het college diverse toezeggingen waren gedaan, betreffende zaken die niet uitgevoerd waren of waarvan men nog niets gehoord had. De voorzitter zei. dat ook hem dit was opgevallen en zegde toe een ander te zullen nagaan. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven d.d. 13 maart 1967 van de minister van Cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, waarin wordt mede gedeeld dat de panden Eemstraat 4, 6 en 8 alhier op de vastgestelde lijst van beschermde monumenten zijn geplaatst, met voorstel dit schrijven voor kennis geving aan te nemen. BONBON DE LUXE. Een assortiment van de fijnste bonbons, nu nog voordeliger. 250 gram 135 ct ZACHTE CARAMELS. Heerlijk zachte caramels volgens Engels recept. 200 gram 55 c! NOUGATINE'S. Een extra fijn koekje met stukjes croquante nougat. Zak 250 gram 65 ct VROOM DREESMANN b. Koninklijk Besluit van- 6 maart 1967, nr. 9, waarbij het door de raad in gestelde beroep tegen het besluit van gedeputeerde staten van Utrecht, d.d. 28 februari 1966, waarbij met vernietiging van het raadsbesluit van 18 september 1963 is bepaald dat de raad alsnog is gehouden de door de vereniging ,,De School met den Bijbel" en het R.K. schoolbestuur te Soest gevraagde mede werking voor het aanschaffen van een wasmachine en een centrifuge ten be hoeve van resp. de Chr. school voor v.g.l.o. aan de Ir. Menkolaan en de R.K. meisjesschool voor v.g.l.o. aan de Steen- hoffstraat te verlenen, met voorstel dit Koninklijk Besluit voor kennisgeving aan tv. nemen. c. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Aoviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten, met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. d. Mededeling van burgemeester en wethouders d.d. 12 april 1967 inzake presentiegeld ambtenaren, met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. e. Bericht van Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht d.d. 5 april 1967 inhoudende mededeling dat de begro tingen voor het dienstjaar 1967 zijn goedgekeurd, met voorstel dit voor ken nisgeving aan te nemen. f. Schrijven d.d. 8 april 1967 van G. Torie te Zwartsluis, waarbij deze op grond van de Procedureverordening Planschade-vergoeding toepassing vraagt van artikel 49 van de Wet op de Ruim telijke Ordening voor zijn perceel kada straal bekend sectie G, nr. 4692, gele gen aan de Dorresteinweg te Soest, met voorstel dit stuk in handen te stellen van burgemeester en wethouders om advies. Alle ingekomen stukken werden con form de voorstellen aangenomen. Wethouder J. van de Arend gaf nog een geruststellende mededeling betref fende het gasbedrijf met betrekking tot ingekomen stuk 2 c. Wel ontstond een uitgebreide discussie over een schrijven, dat de heer P. C. Pieren (P.v.d.A.) in het geding bracht en niet op de agenda stond. Dit betrof de zandafgravingen rond Soester- berg op grondgebied van Zeist, waarvan niet alleen de bewoners veel last en narigheid ondervinden, maar waar ook plantsoenen en wegen van ge meente Soest vernield worden door de zware vrachtauto's. Bovendien gebrui- ktn de bewoners deze afgravingen als •tortplaats voor hun vuil, met alle ge volgen van dien. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. al enige tijd geleden bij G.S. be zwaar tegen een en ander heeft ge maakt. Besloten werd thans namens de gehele raad bij Gedeputeerde Staten bezwa ren in te dienen. Ook werd er op ge wezen, dat door Gemeentewerken op Goede Vrijdag geen vuilnis werd opge haald en geen andere regeling was ge troffen, waardoor veel gemeentenaren tijdens de paasdagen met volle vuilnis ketels bleven zitten. of uw gehele interieur... Bij Ton Beuken kunt u terecht. Ton Beuken geeft u adviezen, die afgestemd zijn op uw stijlgevoel en budget. Samen met u ontwerpt Ton Beuken uw interieurplan. interieurverzorging Soesterbergsestraat 51 - Soest t.o. busstation Soest Telefoon 02955 - 2180 Wethouder A. P. Hilhorst zal trachten dit euvel bij dergelijke feestdagen te voorkomen en zegde toe dat vroegtijdig mededelingen dienaangaande in de Soester Courant zullen verschijnen. 3. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een aanvullend krediet voor het maken van een afvoersloot naar de Eem. In verband met de hogere kosten, de langere duur van het werk en andere niet voorziene zaken verzoeken B. en W. een aanvullend krediet van ƒ100.000,—. De heer J. H. Hom (K.V.P.) vond het maar vreemd, dat men maar liefst met 100 000,de plank mis had geslagen. Spreker kon zich voorstellen dat het wel eens een paar duizend gulden kan schelen, maar zo'n groot verschil ver baasde hem zeer. Wethouder Hilhorst verklaarde, dat men op diverse onvoorziene moeilijkheden was gestuit, waardoor de kosten zo waren opgelopen. Het antwoord bevre digde de heer Hom niet, maar het kre diet van 100.000,werd beschikbaar gesteld. 4. Voorstel tot vaststelling van de her ziening van de overgangsbepaling van het partieel plan in hoofdzaak „Soes- terveen II". Conform besloten. F. C. Kuyperstraat 11 - Soest - Tel. 6038 le 10 LESUREN ƒ45.— LOSSE LESSEN 8.50 5. Voorstel tot vaststelling van de over gangsbepaling van de voorschriften, be horende bij het uitbreidingsplan ..Soestdijk N.W. II". Conform besloten. 6. yoorstel tot vaststelling van het partieel plan, regelende de bestemming van gronden, gelegen in het landelijk gebied der gemeente en tot herziening van de renvooi-voorschriften, behoren de bi; het plan „Landelijk Gebied". Conform besloten. 7. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan: a. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor de aanschaffing van leer- en hulpmid delen t.b.v. de Savorin Lohmanschool; b. het R.K. Schoolbestuur te Soestdijk voor de aanvulling van het vak handen arbeid t.b.v. de St. Theresiaschool. Kosten resp. 1100,— en ƒ33.00,—. Con form besloten. 8. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het aanbrengen van enige voorzieningen aan het raad huis/dependance en bureau gemeente werken. Ten aanzien van zonwering, luchtverver sing en verwijsborden dienen voorzie ningen te worden getroffen. De kosten hieraan verbonden zullen ƒ6.202,be dragen. Conform besloten. 9. Voorstel tot verhuur van een per ceel grond gelegen: a. aan de Sparrenlaan aan de Stich ting Hopman Masselman Groep; b. nabij de Bosstraat aan de padvind- stersgroep „De Fakkeldraagsters". Conform besloten. 10. Voorstel tot ruiling van grond ge legen a. aan en nabij de Nassaulaan met H. S. D. Uiterwijk c.s.; b. aan en nabij de Beukenlaan met Esso Nederland N.V. te 's-Gravenhage met vaststelling van de desbetreffende begrotings wij ziging. Conform besloten. 11. Voorstel tot vaststelling van een wijziging van de Bezoldigingsverorde ning. Conform besloten. 12. Voorstel tot het huren van een per ceeltje grond aan de Burg. Grothestraat van de St. Hippolytus Stichting voor het plaatsen van een wachthuisje voor de busdienst. Conform besloten. 13. Voorstel tot het verstrekken van hypothecair krediet aan een ambtenaar voor het kopen van een woning. Bedoeld krediet bedraagt 24.750, De raad verklaarde zich hiermede ac- coord. 14. Voorstel inzake complex XI van het grondbedrijf. Conform besloten. DAMESFANTASIERiNGEN Soesterbergsestraat 26 15. Voorstel tot het verlenen van een bijdrage in kosten viering 45-jarig ju bileum voetbalvereniging Soesterberg. De voebalvereniging „Soesterberg" viert op 29 april a.s. haar 45-jarig bestaan. Aan dit jubileum wil de vereniging gro te aandacht besteden door het orga niseren van diverse sportevenementen. Aan deze viering zijn voor de vereniging niet onbelangrijke kosten verbonden. Volgens overlegde begrotingen wordt het tekort geraamd op 2.882,50. B. en W. stellen voor een subsidie van 1.000,te verlenen. De heer M. de Groot (B.P.) had geen bezwaar tegen deze subsidieverlening, mits de sportevenementen, die op zon dag zullen plaats vinden, geschrapt wor den, want daartegen heeft een groot deel van de bevolking principiële be zwaren. Na een uitgebreid betoog, zowel door de voorzitter als de heer Pieren (P.v.d.A.), werd het voorstel van B. en W. met 20 tegen 2 stemmen aangenomen. De heren De Groot en Stam (beiden B.P.) stem den tegen. 10 LESUREN 65,— MET DE NIEUWSTE V.W. 1300. Laanstraat 20 - Telefoon 4685 16. Voorstel tot verhoging van de vas te vergoeding aan de burgemeester voor gebruik eigen auto binnen de gemeen te voor dienstdoeleinden. Gedeputeerde staten wensen de auto toelage voor de burgemeester van het reizen binnen de gemeente met eigen auto, die sinds 1961 1380,— per jaar bedraagt, te verhogen tot 1.800,—. Conform besloten. 17. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het aanbrengen van oversteekplaatsen voor voetgangers op de Dalweg en de Koninginnelaan. Kosten 4100, De heren De Bruin (V.V.D.) en Dijkstra (Chr. blok) informeerden of op nog eni ge andere urgente plaatsen oversteek plaatsen konden worden aangelegd, maar B. en W. willen eerst eens met deze twee plaatsen een proef nemen, daar oversteekplaatsen ook gevaar op leveren. 18. Voorstel tot wijziging van de be groting voor het dienstjaar 1966. Conform besloten. 19. Voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijn van onbewoonbaar verklaarde woningen. Soesterbergsestraat 26, telefoon 2982. Horloger - Juwelier - Optlciën Dit voorstel stuitte op bezwaren van de heren De Groot (B.P.) en De Bruin (V.V.D.). De voorzitter zegt, dat B. en W. deze bezwaren kunnen begrijpen, maar men kan niet anders. Als U dit voorstel afwijst, dan zouden de be woners op straat komen te staan en dat zal toch uw bedoeling niet zijn. Het voorstel werd aangenomen met de stem men van de fractie van de V.V.D. te gen. 20. Voorstel tot het instellen van een ouderraad voor het openbaar kleuter onderwijs in deze gemeente. Conform besloten. 21. Voorstel tot het weigeren van de ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" voor het oprichten van een benzine-installa- tie op het perceel Bosstraat 12. Conform besloten. 22. Voorstel tot het beschikbaarstel len van een aanvullend krediet voor de bouw van een brandweergarage, werk plaatsen gemeentewerken en vier wo ningen. Op 7 januari 1966 werd een krediet van ƒ700.000,beschikbaar gesteld voor de bouw van een brandweergarage annex werkplaats en magazijn voor Gemeen tewerken. Het heeft steeds in de bedoeling gelegen bij het kazernecomplex een viertal dienstwoningen te bouwen in de zgn. woningwetsector. Helaas is het onmoge lijk hiervoor de nodige ministeriële goedkeuring te verkrijgen, zodat deze woningen zonder rijksbijdrage moeten worden gerealiseerd. Inclusief de gehele inrichting zullen de totaalkosten 1.450.000,bedragen, zo dat nog een aanvullend krediet van 750.000,noodzakelijk is. Meerdere raadsleden o.a. de heren P. Grift (P.v.d.A), J. J. Ebbers (V.V.D.), Westra (V.V.D.) en Dijkstra (Chr. blok) waren niet geheel tevreden met de gang van zaken. Onvoldoende voorlichting, waarom geen openbare aanbesteding, waarom brandweercommissie niet ge raadpleegd enz. Na een uiteenzetting van de voorzitter en wethouder Hilhorst werd het aanvullende krediet van 750.000,toegestaan. 23. Voorstel tot aankoop van grond ge legen: a. aan de Soesterbergsestraat van Chr. Uijland; b. aan de Molenstraat van E. G. Hig- ler; c. aan de Soesterengweg van H. van Logtestijn c.s. Conform besloten. 24. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen nabij de Ossendamweg aan de P.U.E.M. N.V. Aldus besloten. 25. Voorstel tot het beschikbaarstel len van een krediet voor de aanschaf van kantoormachines ten behoeve van de secretarie. Kosten 2.350, Conform besloten. 26. Voorstel tot aankoop van grond met opstallen gelegen: a. aan de Klein Engendaalweg van R. Vredeveld; b. aan de Eigendomweg van M. van Veeren. Conform besloten. 27. Voorstel tot aan- en verkoop van een perceel grond met opstallen gele gen aan de Emstraat. Aldus besloten. Te ongeveer 10 uur sloot de voorzitter de vergadering. KERKSTRAAT 3 - TELEFOON 2030. Met enige forse steken tussen de kieren van de luiken in de machinekamer van een Grieks stoomschip, wrikt de in blauwe overall gestoken havendouanier een luik los. De schroevendraaier, waar mede hij dit werkje verricht, ver dwijnt weer in de zak van de overall en zonder dralen daalt de douanier af in de ruimte onder de machinekamer, waar een dikke, vette olie over stangen en obstakels stroomt. Een uitnodigend gebaar naar ons: „Komt u maar even kijken." Wij zien de douanier met in zijn hand een fel schijnende zaklantaarn in het „vooronder" verdwijnen. Het licht speelt over de stangen en geeft een vreemde blauwige weerschijn aan de vette ma chine-olie, maar het reikt tot alle ga ten en hoeken in deze onderaardse ruimte. Het duurt enige tijd, voordat de douanier, besmeurd en bemodderd, weer uit het luik opduikt en de baas van de douane-ploeg het sein geeft: „Niets te vinden!" Verder gaat het weer, een trapje af, „de tunnel" in. Weer schijnt de lantaarn in de aardse duis ternis, die daar heerst. Een zak zaagsel wordt met de schroevendraaier door stoken, een bundel op elkaar gestapelde jute-zakken wordt van elkaar getrok ken, maar nergens vindt de ambtenaar in de blauwe overall wat hij zoekt. Aan boord van een Grieks vrachtschip Wij bevinden ons in de Lekhaven te Rotterdam in gezelschap van een groep douaniers. Wij zijn aan boord van een Grieks vrachtschip, waar zojuist de douanegroep, bestaande uit een man of zeven, begonnen is het schip van het topje van de mast tot de ruimen onder de machinekamer te doorzoeken naar smokkelwaar. De machinekamer is een plaats, waar het te smokkelen goed veelal is ver stopt. Op alle denkbare en ondenkbare plaatsen ligt soms smokkelwaar ver borgen en telkens opnieuw tracht men de douane om de tuin te leiden. Hoe nauwkeurig er wel wordt gezocht, blijkt wel uit het feit, dat er praktisch niets wordt overgeslagen. De schroevendraai er verdwijnt in een vat met olie - want smokkelaars zijn bijzonder geraffineerd. Een rommelkastje, dat ogenschijnlijk met vette lappen is volgepropt, wordt naars tig leeggehaald. Even verder zit een dikke stoker, glim mend van het zwarte kolenroet, grijns lachend te kijken naar onze onderzoe kingen, maar hij is toch niet zo goed of hij moet opstaan van het „stoeltje" waarop hij zit, dat een omgekeerd hou ten tonnetje blijkt te zijn, maar toch geen smokkelwaar bevat. De douanier legt zijn hand tegen de stookovens, maa!r trekt dadelijk terug als hij de hitte voelt. Dan pakt hij de kolenschep en graaft in de kolen voorraad, terwijl de stokers grijnslachend emmers vol kolen weghalen. Het leek op succes Wij belanden in de provisiekamer van het schip. Deze kamer is vergezeld, maar nauwkeurig worden de houten planken, die de provisiekast vormen, door twee douaniers afgetast. De ste ward, een klein mannetje met een kaal hoofd, staat er rustig bij te kijken, maar voelt zich gesnapt als de doua niers boven tegen het plafond enkele plankjes weghalen, die slechts met één spijker zijn vastgetimmerd. Er ontstaat een gat, waardoor het ke- telbinki gemakkelijk in de provisieka mer kan komen, zonder het zegel te verbreken. Hier klopt iets niet en de douaniers ruiken lont. De store-lijsten moeten er bij te pas komen en het ze gel wordt met goedkeuring van het hoofd van de douanegroep verbroken. De voorraad sigaretten wordt aan de hand van de lijsten gecontroleerd en blijkt niet overeen te komen. Men denkt reeds een goede vangst ge daan te hebben, als blijkt dat de aan wezige voorraad kleiner is dan op de lijsten vermeld en de stewart moet er bij te pas komen om het mysterie op te lossen. Dan volgt de eenvoudige ver klaring, dat er boven nog een provisie kast is, waar de rest is opgeslagen. Ook deze kast is bij de „inklaring" van het schip verzegeld; opnieuw wordt het ze gel verbroken en de daar aanwezige voorraad gecontroleerd. De steward slaakt een zucht van verlichting als al les klopt en denkt waarschijnlijk bij zichzelf: „Wat zijn die douaniers toch een lastige kerels!" Maar hij weet ook, dat de strijd tussen de scheepssmokke- laars en de havendouane er één is van vernuft geraffineerdheid; een strijd die wel eeuwig zal blijven voortbestaan. Ware verhalen Als wij even later gezellig onder ons zitten, komen de verhalen los. „Deze maand hebben we al honderdduizenden sigaretten in beslag genomen en dat zouden er in een jaar wel eens een paar miljoen kunnen worden," vertelt ons de chef van de ploeg. Het nog steeds toenemende scheep- vaai Lverkeer geeft de douane drukke werkzaamheden. Wanneer via de telex de binnenkomst van een schik wordt gemeld - uit ervaring heeft men een scherpe neus gekregen voor die sche pen, die regelmatig smokkelen - dan wordt de havendouane er op afgezon den. Denkt u niet, dat men dit op de schepen niet weet! Via een aantal „vas te" posten, die zijn uitgezet op de route, die de douane moet volgen om bij het schip te komen, worden de schepen door handlangers gewaarschuwd dat de „blauwen" op komst zijn en ook hpt schip van de douane zelf ziet men van ver reeds naderen. Dit bemoeilijkt na tuurlijk het werk en een goed middel is daar nog niet op gevonden. Het ge bruik van andere auto-nummers of zelfs van andere auto's heeft geen zin, om dat men de mensen al van gezicht kent. Derhalve hebben de douaniers wel re den om trots te zijn op hun prestaties, waaruit meestal een aantal „kettingbe keuringen" volgt. Het zijn diverse arti kelen die door de smokkelaars worden gesmokkeld. De gekste plaatsen zijn niet gek genoeg. In de soepketel op het vuur, in de wa tertanks, in stookovens, tussen dubbele plafonds en op 1001 andere plaatsen wordt de smokkelaar verborgen. Heus, de douane vindt niet alles en er komt nog veel kontrabanda binnen. Maar men strijdt hiertegen uit alle macht en de douane kent door ervaring een groot aantal vaste bergplaatsen. Wordt men gesnapt, dan volgt er een boete, die dikwijls bij transactie wordt afgedaan, waarvoor het tarief veelal bekend is. Maar het nare is, dat de smokkelaars zeggen: pech gehad, volgende keer beter. Zij willen immers de boete terug verdienen. Dit houdt natuurlijk niet in, dat wanneer er eens geen boete gege ven zou worden, het smokkelen op houdt. Het smokkelen schijnt in de aard van dat soort mensen te zitten en er zeij er zelfs, die samenwerken in kleine groepjes, waar nooit iemand tus senkomt en die geheel van de smokkel leven. De strijd is niet vergeefs Zij zijn de meest moeilijk te bestrijden tegenstanders, draaien soms voor een smokkelzaakje de bak in, maar begin nen als zij er uit komen weer even vrolijk opnieuw. De havendouane onderscheids twee soorten smokkelen: de werekelijke smok kel, of de smokkel in het groot en als tweede de consumptiesmokkel, die met kleine hoeveelheden gaat. Heus de doua ne is niet kleinzielig, voor een of me€* pakjes sigaretten wordt iemand niet be keurd, maar zo gauw het gaat om slof fen sigaretten, dan moeten er wel be keuringen volgen en waarschijnlijk past men dan een volgende keer wel op. Dan bereikt de douane haar doel: min der smokkel. De douane beschikt over snelle auto's, snelle boten, en goede verbindingen. De strijd duurt voort en een beetje geluk moet een douanier ook hebben, wan neer hij het moet opnemen tegen het vernuft en raffinement van de smok kelaar. Maar ook hij heeft zijn erva ring en wordt door de smokkelaar ge zien als een onwelkome gast, die men niet zo gemakkelijk kan misleiden. De tweede voorzitter van het N.V.V., de heer De Boon, gelooft dat er in het tweede halfjaar van 1967 niet meer ruimte komt voor verdere loonsverho ging. Eventueel aanwezige ruimte zal moeten worden benut voor de bestrijding van de werkloosheid, zo meent deze strijder voor de vakbeweging. Wij geloven dat de heer De Boon gelijk zal krijgen. Ook hij beseft kennelijk dat de economische toestand van ons land veel minder rooskleurig is dan velen menen. Hij zou er nog moeten bij ver tellen dat de georganiseerde werkne merscentrales, daartoe opgestuwd door hun achterban, in het verleden dikwijls hogere eisen hebben gesteld dan verant woord was. Zij hebben hun eisen, dik wijls tot hun eigen verbazing, door de werkgevers ingewilligd gezien, hoewel de werkgevers toen reeds aangekondigd hebben dat bij een deel van het bedrijfs leven het water tot aan de lippen was gestegen. De feiten stellen thans de uitspraken van de werkgevers gedurende de over spannen conjunctuur in het gelijk. Zij logenstraffen de wankele gedragslijn van de regering in die dagen, die op een vroeger tijdstip de loonvloed had moe ten indammen. Het aanvaarden van een politiek van hard hollen of stilstaan is bepaald geen uiting van wijs beleid. Die wijsheid heeft soms bij werkgevers ontbroken, soms ook bij de regering maar zij heeft zeer zeker ook ontbroken bij de werknemersorganisaties. Het is nuttig om dit nog eens duidelijk te stel len. Er blijkt onder meer uit hoe on zinnig bijvoorbeeld het krachteloos ma ken van de Stichting van de Arbeid is geweest. Men is nu bereid de loonpomp voorlopig op te bergen. Wij hadden er de voorkeur aan gegeven wanneer men in een vroeger stadium het hoofd wat koeler had gehouden.

Soester Courant | 1967 | | pagina 13