Soest toen - Soest nu VERNIEUWING EFFICIENCY IN HILVERSUM KONRAD ADENAUER OVERLEDEN Koninginnedag, Herdenking en Bevrijding in één week! Het oog gericht op een staatsman Vrijdag 21 april 1967 Uitgave Drukkerij Smit - Soest 1967 46i 46e jaargang no. 31 Bnreau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Een leven in dienst van Europa Voorvechter van Europese integratie Opvoering Swiebertje op Koninginnedag. Concert, onder leiding van Maarten Kooy, op de avond van Herdenking. Ledenvergadering Kon. Ned. Ver. E.H.B.0. Gevonden voorwerpen Abornl. p. kwart, f 3,—, per post 1 3,75 SOESTER (flOQRANT ost f 3,75 i Verschil Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag gggJjff"1 We leven in een tijd waarin men alom de roep om vernieuwing hoort. Er moet nodig iets veranderen, schreeuwt men allerwege. Ons partijenstelsel moet „op de helling", het parlement en de rege ringsvorming ook. Er moet „vernieuwd" worden in de muziek; het toneel moet de mensen schokken in plaats van ont spannen of boeien, evenzo de literatuur. In de beeldende kunst wordt alles wat iets herkenbaars voorstelt al lang als afgedaan veroordeeld en gaat het alleen T maar om de intensie van de maker waaraan de beschouwer zich dient te onderwerpen. „Modern" en „experimenteel" zijn de grote modewoorden in de kunst, zoals „vernieuwing" dat is in de politiek en andere maatschappelijke vormen. Het gezag wordt voorgesteld als een regen tenschap, dat nodig ondersteboven moet worden gegooid, want het heeft zich niet aangepast bij de moderne denkwij zen. Het is gewoon mode, het is „bon ton" geworden om daarin mee te doen, wan neer men althans tot de vooruitstreven de intellectuelen gerekend wil worden. En het is menigeen heel wat waard om daarvoor te worden aangezien. Daartoe is me.i bereid om elk met voldoende aplomb gepresenteerd experiment als minstens „bijzonder interessant" te kwa lificeren, ook al begrijpt men er geen jota van. Men praat daartoe mee met zweverige jonge kunstenaars, die zeggen: „begrijpt u wel, daér moeten we heen, dat bedoel ik". En men is bereid om dat te be amen. om te zeggen dat men het be grijpt, want het zou zo dom en ouder wets lijken als men antwoordde: „Nee, het is me onbegrijpelijk, ik vind het lelijk en ik heb met uw gevoelens niets te maken, word alsjeblieft wat duide lijker." Het is een soort statussymbool geworden om moderne kunst te appreciëren om- dét het modern is. Het snobisme viert hoogtij en velen wagen het niet meer eerlijk voor hun mening, hun eigen ge voelens uit te komen, want dat zou dan wellicht zo'n ouderwetse en niet-intel- lectuele smaak verraden tegenover die promotors van het modernisme. En zo is het ook op politiek gebied en alles wat met de overheid samenhangt: veranderen, vernieuwen is het parool. Nu is dit een wat praktischer terrein en valt dus spoediger te ontdekken, wat —en eigenlijk wil, welke gevolgen dit kan hebben en of dat dan een verbe tering zal betekenen of niet en of het in de praktijk uitvoerbaar is. Men propageert in de eerste plaats min der partijen, drie op z'n hoogst, want dat zou de politieke lijn der regering duidelijker gaan bepalen. Het lijkt een -raktische vernieuwing. Maar men ver geet, dat het Nederlandse volk nu een maal nooit een erg volgzame natuur heeft gehad, een samenvoegsel van meest nogal individueel ingestelde men sen is en dat daardoor hier een veel heid van partijen is ontstaan. Die mentaliteit van ons volk kan men niet veranderen. Men zou dus allerlei heterogene elementen willen dwingen zich in te passen in het keurslijf van twee of drie grote groeperingen. Dat lukt in Nederland niet tenzij men dwang toepast, een beetje dictatuur dus. Dat past weer helemaal niet bij onze zo vrijheidslievende volksaard. Nu kan men dus wel zeggen, dat wij daar naar toe moeten, omdat dat een heleboel politiek gemodder zou voor kómen, maar dat is eigenlijk eng ge dacht. dan houdt men geen rekening met onze nu eenmaal bestaande menta liteit waardoor dit zonder dwang, zon der het verbieden van méér partijen on mogelijk is. Vraag de Nederlander of hij naar zo'n dwangstaat wil en hij zegt „nooit!" Zonder dit systeem is een gekozen mi nister-president ook onmogelijk, trou wens met dat systeem waarschijnlijk ook wel, tenzij men weer het element „dwang" wil aanvaarden, thans voor de formateur. Ik moet eigenlijk blozen op al die ver nieuwingen enig kritisch geluid te la ten horen, want o man wat ben je dan ouderwets, behouden en kortzichtig enz. Vernieuwingen zijn inderdaad steeds nodig, maar ze kunnen niet geforceerd worden. De omroepverenigingen kampen met een groot geldtekort. Dat is een somber uitzicht, als men bedenkt dat de aan loopkosten voor de invoering van de kleurentelevisie straks vele miljoenen zullen vergen. Het ligt nogal voor de hand dat ter leniging van de financiële nood in Hil versum het eerst is gedacht aan de ver hoging van de luister- en kijkgelden. In dat opzicht onderscheiden de om roeporganisaties zich niet van vele be drijven: wanneer de kosten stijgen en de financiële reserves slinken, dan de prijzen maar omhoog. Soms is een der gelijke verhoging inderdaad onvermij delijk, maar veelal wordt op deze ma nier toch wel de weg van de minste weerstand bewandeld. Wanneer de luis ter- en kijkgelden niet mogen worden verhoogd, zal de omroep worden ge dwongen een grotere mate van effi ciency te betrachten. Op dat punt ont breekt er in Hilversum en Bussum nog altijd wel het een en ander. Voorts zal men in de situatie, dat men gedwon gen wordt elk dubbeltje twee maal om te keren, zich er voor hoeden tiendui- aaoden guldens te besteden aan pro gramma's, die dat niet waard zijn. Het Oranje Comité is er in geslaagd op Koninginnedag (1 mei a.s.) de medewer king te verkrijgen van het bekende Theater Centrum „Carla Flink" uit Den Haag voor voorstellingen in het open luchttheater, waarvoor ongetwijfeld grote belangstelling zal bestaan. Er wordt namelijk opgevoerd Swieber- tje, waarmede wordt bedoeld het over bekende, maar steeds boeiende spel van Swiebertje, Bromsnor en Saartje. De voorstellingen vangen des middags te 3 en 5 uur aan. De Soester jeugd had geen groter plezier kunnen worden bereid. Het spel van Swiebertje zal worden voorafgegaan door een nummer kinder- goochelen. De toegangsprijs is 50 cent. Kaartjes zijn verkrijgbaar aan het V.V.V. kantoor te Soest, tegenover het raadshuis, tot en met vrijdag 28 april en verder bij de aanvang van de voorstelling aan het lo ket van het openluchttheater. Niet minder belangstelling, maar dan meer in het bijzonder van de zijde van volwassenen en rijpere jeugd, zal er zijn voor het concert dat in de avond van de nationale herdenkingsdag, op woensdag 3 mei. te 8.45 uur, zal worden gegeven in de Petrus en Pauluskerk aan de Steen- hoffstraat. In aansluiting op de traditionele stille omgang en de kranslegging bij het mo nument Braamhage zal, onder leiding van Maarten Kooy, in de Petrus en Pau luskerk worden opgevoerd het geheel in de plechtige herdenkingssfeer passende Requiem van Mozart. Aan deze uitvoering wordt medewerking veileend door het Hervormd Jeugdkoor Met Konrad Adenauer is een der meest markante politieke figuren uit het na oorlogse Europa heengegaan. Jarenlang heeft hy het Duitsland van na de tweede wereldoorlog geleid met de halsstarrigheid van een man, die z(jn leven op een vast baken heeft gezet. Zijn eigen leven, zijn land en Europa. De laatste jaren leek „Der Alte" op een geïrriteerde grootvader, die vanuit zyn leunstoel de hele familie nog graag naar zyn hand zet en hiermee zijn gemis aan innerljjke ruimheid duideljjk demonstreerde. Maar dat zal zelfs zjjn felste tegen standers niet beletten de grootheid van deze integere Duitser te zien en zijn ver" diensten voor zjjn volk en geheel West-Europa te prijzen. Zo voor Winston Churchill het idee van het Britse gemenebest in het centrum van zijn gedachten stond, zo was het begrip dat Konrad Adenauer vervulde: Europa. De band tussen het westen en Duitsland, die in de 19de eeuw reeds grotelijks schade had geleden, werd in de dertiger jaren door Hitier en zijn trawanten doorgesneden. Die band te herstellen werd door Adenauer als zijn voornaam ste taak gezien. Hij droeg het idee in zich dat het nieuwe Duitsland slechts in vruchtbare gemeenschap met het huidige Europa kon leven als het een nieuwe verhouding tot de morele en geestelijke tradities van het Westen aanging. Alleen een integratie met de westelijke landen zou een herleving voorkomen van wat men het Duitse gevaar noemt. Te vens zou een verenigd Europa een te genwicht vormen tegen de Russische hegemonie in het oostelijk deel van het Europese continent. Door nazi's afgezet Konrad Adenauer werd op 5 januari 1876 te Keulen geboren. Hij studeerde rechten en economie in München en Freiburg. Hij werd daarna advocaat. In 1906 werd hij juridisch adviseur van het Keulse stadsbestuur. In 1917 werd hij burgemeester van zijn geboortestad. Hij ontpopte zich na de eerste wereld oorlog als voorstander van een onaf hankelijke rijnstaat, omdat hij vreesde dat Duitsland onder communistische heerschappij zou komen. In 1923 werd hij voorzitter van de Pruisische staats raad, hetgeen hij tot 1933 zou blijven. Toen de nazi's aan de macht kwamen, werd Adenauer uit al zijn ambten ont slagen. Gedurende de tweede wereldoor log leefde Duitsland's toekomstige leider als een gedesillusioneerd man. Na de capitulatie richtte hij terstond de Christlich Demokratische Union (C.D.U.) op. Hij werd opnieuw burgemeester van Keulen. Bondskanselier Bij de verkiezingen in 1949 behaalde de C.D.U. de overwinning. Op 15 september van dat jaar werd Adenauer tot bonds kanselier benoemd. In zijn streven Duitsland weer tot een gerespecteerde mogendheid te maken, werd de bondskanselier begunstigd door twee factoren, een interne en een ex terne. De eerste was het snelle econo misch herstel van de bondsrepubliek. De tweede de toenemende spanning tus sen oost en west, die de geallieerde lan den deden beseffen, dat een Duitse bij drage tot de westelijke defensie niet kon worden gemist. In augustus 1954 torpedeerde de Franse Nationale Vergadering de Europese De fensiegemeenschap, tot bittere teleur stelling van Adenauer uiteraard. De na tie Duitsland overwon deze terugslag prachtig. Op 5 mei 1955 werd het be zettingsstatuut opgeheven en de status der buitenlandse troepen in Duitsland geregeld. Duitsland trad nu, evenals Italië, als gelijkberechtigd lid toe tot de Westeuropese Unie. Realist Toch heeft de realist Adenauer soms in wonderen geloofd. In 1955 scheen de eenwording van Duitsland een serieus punt van overleg te worden tussen de Russen en hem. Moskou nodigde hem uit voor een gesprek. Maar deze missie werd een échec. Chroesjtsjow deed „Der Alte" geen enkele concessie. Adenauer wist wel de betrekkingen met De Gaulle zozeer te verbeteren, dat zijn ideaal van een verenigd West-Europa een hecht fundament scheen te krijgen. Het was voor Adenauer bijzonder moei lijk plaats te maken voor Erhard. Er- hard zag de politieke zaken vanuit een andere gezichtshoek, en zo ontstonden er reeds vóór de opvolging wrijvingen, die dikwijls de gemoederen in beweging brachten. Zo kreeg in zijn late levensjaren Aden- auer's gemis aan innerlijke ruimheid nog meer reliëf dan in vroegere jaren het geval was. Natuurlijk wekte Adenau- er's hardnekkige eigenzinnigheid weer standen op, maar dat zal niemand belet ten de grootheid en onkreukbaarheid van deze staatsman te zien, die aan de fun dering der Europese eenwording zijn beste krachten heeft gewijd. Soest en de Muziekkring van de Neder landse Cantorij. Jongens en meisjes van het jeugdkoor zullen zelfs enige solopartijen vervul len, namelijk twee sopranen, een alt en twee jongenssopranen. De tenor- en bas- soli zullen worden gezonden door Wan- dert Jagtenberg en Pier Veldman, tenor, en Cornelis de Groot, bas. Het is misschien niet zo algemeen be kend, dat het Soester Jeugdkoor reeds vele concerten heeft gegeven - niet zon der succes - en zich ook heeft onder scheiden bij enige tournées, die het door Duitsland heeft gemaakt. Het treedt ook geregeld voor de radio op en heeft meermalen gezongen voor opnamen van grammofoonplaten, o.a. voor het Mag nificat van Vivaldi en het Te Deum van Purcell. Onlangs nog heeft het in de paasvakan tie drie dagen besteed aan het op de plaat zetten van het Stabat Mater van Joseph Haydn. We vertrouwen dat velen zich geroepen zullen voelen om het concert in de Pe trus en Pauluskerk bij te wonen en al dus aan de verdiensten van dirigent, or kest en koor recht te doen wedervaren. Het zou jammer zijn als van de 900 plaatsen, die de kerk biedt, er ook maar één onbezet zou blijven. Evenals voor het openluchttheater zijn ook voor dit concert toegangsbewijzen verkrijgbaar aan het V.V.V. kantoor tot en met 28 april en daarna van 8.15 af aan de ingang van de kerk bij de aan vang van het concert. De toegangsprijs bedraagt 1,25. Dinsdagavond waren bestuur en leden van de afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. in het Verenigingsgebouw bijeen voor de jaarlijkse algemene le denvergadering. In zijn openingswoord sprak voorzitter dokter W. J. Schutte zijn bewondering uit voor het enthousiasme waarmee de aanwezigen naar de vergadering waren gekomen. Spreker memoreerde het exa men in het voorjaar van 1966 en de enorme deelname aan de nieuwe cursus per september j.I. Vervolgens bracht de voorzitter in her innering het overlijden van twee leden van de afdeling Soest, nl. mevrouw Goebertus en de heer A. Schaap. Spre ker schetste de heer Schaap als een der roemruchte figuren uit de Soester E.H.B.O., die zelfs vanaf zijn ziekbed belangstelling bleef tonen voor het Soester E.H.B.O.-wel en wee. De notulen van de vorige buitengewone algemene ledenvergadering, opgemaakt door de 2e secretaresse, mevr. E. J. Kraal-Jongsma, werden door de verga dering goedgekeurd en onder dankzeg ging door de voorzitter getekend. Het jaarverslag van de secretaresse, me vrouw C. v. Kooten-de Zoete, meldde dat van de 25 examen-kandidaten 22 het diploma behaalden. De nieuwe cursus per september j.1. telde 70 deelnemers. De ploeg van de afdeling Soest won. onder leiding van mej. C. Rasch, de Tempo-beker. Dokter Stroband ontving vorig jaar uit handen van de voorzitter het insigne in goud voor zijn 25 jaar doceren. De voorzitter bracht de secretaresse dank voor dit prachtige jaaroverzicht, waaruit de activiteiten van de afdeling Soest bleek. De heer W. P. Hilhorst deed als pen ningmeester verslag van zijn financieel beheer en een opgave van de begroting voor het lopende jaar. De voorzitter gaf een verhelderende verklaring over de verschillende grote bedragen. Ook hij ontving een bedankje van de voorzitter voor zijn zuinig beheer. Mej. M. v. Herwaarden bracht een ver slag uit over het wel en wee van de ziekenauto van de afd. Soest. Het verbandverbruik neemt enorm toe, mede doordat alle politiewagens met onze verbandkoffers zijn uitgerust. Dank werd gebracht aan de vele leden die o.a. op de ijsbaan en bij vele sportevene menten hulp verleenden. In 1966 werden met de ziekenauto 890 ritten gereden met in totaal 15.493 ge reden kilometers. 121 maal werd er uit gerukt voor verkeersongevallen. Dank werd gebracht aan de beheerder, de heer C. Klomp, die de ziekenauto in een goede conditie hield. Ook de heer C. E. Barends werd dank gebracht voor zijn zorgen voor de ziekenauto. Mevr. M. Wiemans-Hendriks bracht na mens de kas-controlecommissie verslag uit en verklaarde dat de boekingen in orde waren bevonden, waarop de voor zitter de heer Hilhorst als penningmees ter dechargeerde. Bij de bestuurverkiezing waren aftre dend mevr. C. v. Kooten-de Zoete en de heren W. J. Hilhorst en H. E. J. Smit. Allen waren herkiesbaar. De schrifte lijke stemming wees uit dat allen met nagenoeg algemene stemmen waren her kozen. Naar de algemene districtsvergadering op 12 mei te Utrecht werden uit de le den afgevaardigd de dames C. E. Beens- Maas en J. V. Verkade-Both. Bij de verkiezing van de werkcommis- Dr. Konrad Adenauer is dood. De gro te Duitse politicus is niet gestorven in het harnas, zoals hij zelf zo vurig had gehoopt. Reeds eerder had hij zich moe ten terugtrekken uit de politiek, omdat zijn gezondheidstoestand grote inspan ningen niet langer toestond. Toen al wist Adenauer, dat hij zou sterven als „gewoon" burger, al klampte hij zich nog lange tijd vast aan het voorzitter schap van de C.D.U. Ook die laatste strohalm moest hij tenslotte loslaten. De hele wereld rouwt om het heen gaan van Adenauer. Terecht, want hij was het symbool van de levenskracht en de moed van het Duitse volk. Het Duisland van nu is grotendeels tijdens zijn bewind tot stand gekomen. Uit de puinhopen van de oorlog herrees Duitsland; het kreeg een achtenswaardi ge plaats in de rij van vrije landen. De Bondskanselier vernieuwde Duitsland en trachtte een andere geest onder het volk te brengen. Hij is een uitzonderlijke figuur geweest. Hij zette zich volledig in voor de or ganisatie van Europa en een van zijn grootste persoonlijke successen is wel geweest het totstandbrengen van de verzoening tussen Frankrijk en Duits land. Zijn heengaan treft niet alleen het Duitse volk, maar alle Europeanen. De dood van Adenauer wordt ook betreurd door het Joodse volk. Dr. Nahum Goldmann. voorzitter van het Joodse Wereldcongres, verklaarde dat het Joodse volk en Israël één van hun vrienden hebben verloren in Adenauer. „Het Joodse volk zal nooit zijn houding en zijn prestaties vergeten in de sfeer van het herstel van de schade, aange richt door de nazi-misdaden en even min zijn hulpvaardige medewerking en steun in vele kwesties van het grootste belang voor Israël en het Joodse volk. Deze en komende generaties zullen zijn nagedachtenis hooghouden", aldus dr. Goldman. Adenauer was een der grootste poli tieke verschijningen der internationale na-oorlogse geschiedenis. Het moeilijk ste ogenblik in Adenauers politieke loopbaan is voor hemzelf het misluk ken van de plannen voor een Europese verdedigingsgemeenschap geweest. Ade nauers mooiste politieke ervaringen daarentegen waren de uren van Arling- ton (toen in 1953 bij het eerste bezoek van Adenauer aan de Verenigde Staten voor het eerst na de tweede wereld oorlog in Amerika het Duitse volkslied werd gespeeld) en de uren van Fried- land, waar vele duizenden krijgsgevan genen van Duitse nationaliteit aankwa men, die door tussenkomst van Ade nauer bij zijn bezoek aan Moskou in 1955 werden vrijgelaten. Maar zijn grootste succes is toch wel geweest, dat de wereld na de oorlog weer vertrouwen in Duitsland kreeg, ondanks de moeilijke positie waarin het land verkeerde. Hij ruste in vrede. KANTMAN. sie deelde de voorzitter mede, dat dit jaar het 40-jarig jubileum zal worden gevierd. In verband met de hoeveelheid werk, die hierdoor zou ontstaan, vroeg de voorzitter de vergadering volmacht om de werkcommissie naar eigen goeddun ken uit te breiden. De vergadering ging hiermede akkoord. In de kascontrolecommissie werden be noemd mevr. M. Wiemans-Hendriks, mej. K. Oostenbroek en de heer A. Rad- stok. De vergadering machtigde het bestuur om eventueel de contributie naar eigen goeddunken op te trekken. Op een vraag van een der leden om meerdere gegevens over het jubileum feest. deelde de voorzitter mede, dat naast de receptie in de middaguren o.a. in de morgenuren een grote jubi leum-wedstrijd voor alle rayonploegen, zal worden georganiseerd. Mevr. C. E. Beens-Maas deelde mede, dat de Lotus-groep het plan heeft om per september een nieuwe Lotus-cursus te organiseren. De voorzitter juichte uit initiatief toe en zegde toe. dat het bestuur haar me dewerking hieraan gaarne zou geven. Door een der aanwezige dames werd verslag uitgebracht over de repeitiecur- sus, die in het rayon IV wordt gehou den. De voorzitter bracht dank aan de instructeurs(trices) de dames C. E. Beens en J. C. Verkade en de heer C. Klomp voor de enorme berg werk, die zij in het belang van de E.H.B.O. verrichten. Spreker reikte onder applaus aan bo vengenoemde leden een geschenkbon uit. Mej. M. van Herwaarden dankte ver volgens de voorzitter voor het vele werk, niet alleen als voorzitter door hem verricht, maar ook als docent voor nieuwelingen en gediplomeerden. In zijn sluitingswoord dankte de voor zitter allen voor hun aanwezigheid en wekte allen op tot een trouw bezoek aan de cursus en de volgende vergade ringen. Bij de politie zijn als gevonden aange geven een zilver bedelarmbandje, re genbroek (zwart), donkergrijs jack, pakje brieven betreffende kinderbijslag, bood schappentas met inhoud, lederen por temonnee, zwarte bromfietstas, school tas met boeken, rode portemonnee in houdende 65 cent, groen kinderjasje met koperen knopen, babyschoentje met wit sokje, Bato herenrijwiel. 20 loten van de Staatsloterij, wollen sjaal, nylon lin ker want. verzekeringsplaatje D.T.F. 627, rood lederen portemonnee met rits sluiting inhoudene twee biljetten van tien gulden en klein geld en een bruine rechter herenhandschoen. Aankomen lopen een terrier hond en een foxterrier (bruinzwart). Aan komen vliegen een bonte kanarie. De Praamgracht bleef in 50 jaar dezelfde alleen de omgeving veranderde 'n weinig

Soester Courant | 1967 | | pagina 1