k Mysterieus auto-ongeluk WORDT SOEST ACHTERGEBLEVEN GEBIED CANADA'S EEUW VAN VOORUITGANG EEN SLAKKENDIEF ACTIEZWARTE ZES' Algemene ledenvergadering Coop. Raiffeisenbank Soest Bingo-avond De Meteoren Diefstal van koplampen Tijdelijke sluiting bibliotheek Geestelijk verzorger voor Zonnegloren Arti-shock S.G.K. gaf jubileumuitvoering Gaat de spoorlijn Baarn - Den Dolder met doorverbinding naar Utrecht verdwijnen B.D.C. 10 kan zondag kampioen worden Ouderavond Openbare kleuterschool Show bij stoffenhuis Ralph Polak Nieuw structuurplan tot stand gekomen Medische dienst VOORKOM DE SlIP H PREDIKBEURTEN Bibliotheek Van Weedestraat R.K. Kerkdiensten VRIJDAG 21 APRIL 1967 Dinsdagavond, plm. 11.15 uur, is op de Soesterbergsestraat een ernstig auto-on geluk gebeurd. Op dat tijdstip reed de heer C. A. G. P. te Bussum met mevr. M. M. F.-v. Z., eveneens uit Bussum in een grijze Ford Zephir op de Soesterbergsestraat, rich ting Soest Juist voor de bocht bij Zonnegloren, passeerde hem een tegenligger en op dat zelfde moment vloog een stuk steen door zijn voorruit, waardoor hij de macht over zijn stuur moet zijn kwijt geraakt, want met een geweldige klap kwam de auto tegen een boom terecht, waardoor beide inzittenden uit de auto werden geslingerd. De heer P. werd dusdanig zwaar ge wond, dat hij onmiddellijk werd ver voerd naar het Academisch Ziekenhuis te Utrecht, terwijl mevr. v. Z. met ver wondingen aan benen en borst in Zon negloren werd opgenomen. De bestuurder van de tegenligger, is doorgereden en heeft waarschijnlijk van het ongeluk niets gemerkt. Het is trou wens nog de vraag of hij over genoem de grote steen is gereden en daardoor de ruit van de auto verbrijzelde, of dat hier kwaadwilligheid in het spel is. Aangezien zich aan de steen ook haar tjes bevonden, is het niet uitgesloten, dat de steen het hoofd van één der inzittenden heeft geraakt. Ook is het nog niet duidelijk of de heer of wel de dame de auto bestuurde. Daar er nog meer onduidelijkheden zijn verzoekt de politie diegenen, die van dit ongeval getuige waren of nadere inlichtingen kunnen verschaffen, zich onmiddellijk met de politie in verbin ding te stellen. Zoals uit bovenstaande foto blijkt is de auto total-loss. Maandag 24 april a.s. zal de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Coöperatieve Raiffeisenbank Soest wor den gehouden. De vergadering wordt gehouden in de „Gouden Ploeg", Middelwijkstraat 74. Aanvang 8 uur. Morgenavond houdt de vereniging De Meteoren wederom een bingo-avond in het gebouw Middelwijk, hoek Talma- laan-Pieter de Hooghlaan. Introducées zijn toegestaan. Tevens zal er gelegenheid zijn zich als poollid te laten inschrijven. Van een op het parkeerterrein van de Oude Kerk staande auto zijn twee kop lampen van de auto van mevr. D. ont vreemd. Dit gebeurde in de nacht van dinsdag op woensdag. In verband met de verhuizing van de openbare bibliotheek aan de Steenhoff- straat naar Steenhoffstraat 46 (St. Jo- sephgebouw) zal de bibliotheek gesloten zijn van 1 tot en met 17 mei a.s. Ten gerieve van de lezers kunnen voor deze periode extra boeken worden mede genomen. Op zondag 30 april a.s. zal, in de Zon- neglorenkerk, de oud-geestelijk verzor ger, ds K. H. Meijer, zijn collega ds. L. de Ru, tevoren predikant bij de Presby- terian Church van Australië, bevestigen als predikant voor bijzondere werkzaam heden te Soest. Daarmede zal Zonnegloren dan, na het vertrek van ds. Jalink - nu een jaar ge leden - weer een eigen geestelijk ver zorger hebben. Het micro-theater „Arti-shock", dat zich onlangs heeft aangesloten bij de lan delijke bond van micro-theaters, organi seert op zaterdag, 29 april a.s., 's avonds 8 uur, wederom een kleinkunstprogram- ma in de grote zaal van de De Gouden Ploeg te Soest, met de nieuwe one-man- show van Jaap van der Merwe. De expositie van schilderijen, gouaches en tekeningen van de Soester kunstschil der Kees van der Wel is nog geopend op zaterdag- en zondagmiddag a.s., even eens in De Gouden Ploeg te Soest. Ter gelegenheid van haar veertigjarig bestaan gaf Soesterbergs Gemengd Koor in „De Hoeksteen" onder grote belang stelling een prachtige uitvoering van het oratorium „Die Schöpfung" van Jo- seph Haydn. Medewerking werd verleend door het Utrecht Jongerenkoor, het west-Neder lands Symfonieorkest en de solisten An- nette de la Bije, sopraan; Arjan Blan ken, tenor; Rom Kalma, bas en Wil Dekker, klavecimbel. Het geheel onder leiding van de dirigent Louis Coenen. Het meestelijke werk van Haydn ge noot een prachtige verklanking. De ko ren zongen, met gevoel en grote over gave, zodat een weelde van melodie het gehoor in verrukking bracht, zoals in de beroemde strofen: „Die Himmel erzahlen" en het slotkoor. De solisten hebben zowel individueel als in samenzang, hun partij uitnemend vertolkt. Annette de la Bije beschikt over een aansprekend stemgeluid en Arjan Blanken en Rom Kalma zongen met veel gevoel en stembeheersing. Hierbij mogen genoemd worden de in getogen begeleiding van de klavecim bel en van het orkest. In een dankwoord kon de burgemeester, mr. S. P. Baron Bentinck, dan ook te recht zeggen dat S.G.K. zijn reputatie hoog gehouden had. De Nederlandse Spoorwegen hebben het plan niet minder dan 15 lijndiensten voor personenvervoer en 3 lijndiensten voor goederenvervoer op te heffen, om dat deze lijnen onrendabel zijn en de opbrengsten van deze lijnen de uitgaven niet dekken. Op het lijstje waarop de 15 lijnen voor personenvervoer zijn vermeld is ook op genomen de lijn Baarn-Den Dolder, zo dat bij opheffing van deze lijn ook de doorverbinding met Utrecht komt te vervallen. Wat dit voor Soest betekent, laat zich niet beschrijven. Hoeveel ingezetenen maken niet dage lijks gebruik van deze lijn om dagelijks hun werkzaamheden in Utrecht en Am sterdam te vervullen. Waar tot nu toe lijnen in het land wer den opgeheven, werden bussen in dienst gesteld, maar stel U voor dat men zich in onze uitgestrekte gemeente per bus, met vele haltes onderweg, naar Utrecht moet begeven. Thans verplaatst men zich binnen een half uur per spoor van Soest naar Utrecht en wij vragen hoeveel tijd meer daarmee per bus gemoeid zal zijn, de grote ongemakken nog niet meegere kend. Wanneer de lijn naar Utrecht zal wor den opgeheven, zal Soest, dat voorbe stemd is uit te groeien tot een gemeen te met een 100.000 inwoners, een der meest moeilijk bereikbare plaatsen in het land zijn, omdat onze plaats dan alleen per bus bereikbaar is. Met betrekking tot de vestiging in onze gemeente vragen wij bovendien, wie gaat er wonen in een gemeente met slechte verbindingen? De Spoorwegen verheugen zich reeds over het feit, dat de minister van Ver keer en Waterstaat zich heeft uitgespro ken voor opheffing van onrendabele lijnen, met het gevolg, dat op schrifte lijke vragen van de Tweede Kamerle den Zegering, Hadders en Koning (V.V.D.), Engels en Maenen (K.V.P.) en Geuze (C.H.U.), thans heeft verklaard, dat de directie van de Spoorwegen zich ervan bewust is, dat algemeen maat schappelijke belangen zich tegen ophef fing van de lijnen verzetten en dat dient te worden onderzocht of een al ternatieve vervoersvoorziening op be vredigende wijze mogelijk is en of de B.D.C. 10, het veteranenelftal van de blauw-witte voetbalvereniging, staat aan de poort van het kampioenschap. Zondagmidag kunnen de mannen van aanvoerder Cees Hilhorst de titel bin nenhalen, maar dan moeten ze wel win nen van het Hilversumse Donar 8, dat aan de Bosstraat op bezoek komt. Dat is beslist geen onmogelijke opgave voor het tiende elftal, want het heeft in deze competitie nog slechts twee verliespun- ten te incasseren gekregen. De ploeg, die op de tweede plaats staat, het Hilversumse S.I.O.S., heeft vijf ver- liespunten. Met nog twee wedstrijden voor dè boeg kan B.D.C. bijna niets meer gebeuren. Het kampioenschap zou een schitterende bekroning zijn van een seizoen, waar in B.D.C. 10 constant heeft gespeeld en waarin het elftal soms tot monstersco res kwam. Dit was vooral te danken aan aanvalsleider Nico Gross (36), die het grootste deel van de treffers voor zijn rekening nam. De laatste wedstrij den heeft het tiende het echter zonder zijn produktieve midvoor moeten stel len, omdat Gros in het eerste elftal staat opgesteld en zich ook daar van zijn beste zijde laat zien. De wedstrijd van zondag begint om twaalf uur. Als B.D.C. 10 kampioen wordt zou dit wel een succes voor de veteranen zijn, temeer daar een week tevoren de veteranen van buurman S.E.C. de titel behaalden. De opstelling van B.D.C. 10 luidt: doel Bertus v. d. Lugt; achter Evert Wester- veld en Piet Jak; miden Karei Hilhorst, Jan Appelhof en Henk v. d. Lugt; voor Hans de Ruijgt; Cees Hilhorst, Cees van Hengstum, Siem Bakker en Ad Beijer. lijnen uit een oogpunt van regionale industrialisatie en ruimtelijke ontwik keling kunnen worden gemist. Wij blijven vragen: Moeten wij bij de pakken neerzitten of vechten voor onze gemeente en haar ontplooiing? Moeten wij tolereren, dat Soest, een der mooiste gemeenten in het hart van ons land, binnen enige jaren een achterge bleven gebied is? Aan uitingen van verzet tegen ophef fing van de spoorlijn Baarn-Den Dolder zullen wij gaarne een plaats in ons blad verlenen. Red. nieuw structuurplan voor Amersfoort, Soest, Hoogland, Hoevelaken, Stouten- burg en Leusden tot stand gekomen. In dit plan, aldus het Bureau voor Ruimtelijke Ordening en Architectuur Kuiper, De Ranitz, Van der Ree en Van Tol te Rotterdam, zijn de ruimtelijke mogelijkheden van het gebied vastge legd, maar ook zijn de gedachten van de gemeenten en van de provincie over de streek tot uitdrukking gekomen. Het plan pretendeert niet een eindfase te zijn, maar geeft voor een afzien baar tijdsbestek en ook nog voor een periode daarna een voldoende basis voor een doelbewust beleid ten aanzien van de ruimtelijke ordening in het gebied. Er is berekend, dat de capaciteit van de hele streek 257.000 inwoners zal be dragen. De capaciteit van de nieuwe vleugels (Hoogland, Hamersveld) bedraagt, uit gaande van een aantal inwoners in de woongebieden van gemiddeld 100 inwo ners per hectare, voor Hoogland 49.000; voor Hamersveld 47.000. Hierin zijn be grepen de bestaande plannen voor Hoog land en Hamersveld. Op dinsdag 25 april a.s., 's avonds 8 uur, houdt de openbare kleuterschool aan de Duinweg een ouderavond, waar op niet alleen een korte huishoudelijke agenda zal worden afgewerkt, maar ook mevr. IJ. Schoute-Kruijt, arts en pedagoge te Hilversum, een lezing zal houden over het onderwerp „Waarom krijgen onze kleuters zo vaak infectie en wat doen we er tegen?" Dat de heer en mevr. Polak te Baarn er slag van hebben regelmatig evene menten op modegebied voor hun cliën- tèle te organiseren, bewezen ze gisteren opnieuw met het brengen van een stijl- in-stof show, welke in samenwerking met „Menko" stoffen werd georgani seerd. Zowel voor de middag- als avond show bestond grote belangstelling. Drie mannequins showden de modellen van couturier Dick Holthuis, die, in op dracht van de firma Menko, zeer een voudig waren gehouden, maar bijzonder jeugdig en vlot waren. Vooral de mo dellen, vervaardigd uit de collection Cécile, waren een lust voor het oog. Deze katoenen stof met zijdeglans be houdt ook na het wassen zijn prach tige glans. Veel van de japonnen sloten met een zeer lange ritssluiting, op de rug zowel als aan de voorzijde. Een mooi ensemble vormde een lila rokje van viva terlenka, gecombineerd met een blouse van bedrukte voile, waarin de kleur van de rok terug te vinden was. Ook in de modekleuren geel, groen, oranje, cerise en indian-red waren eni ge zeer aparte modellen vervaardigd. Opvallend waren de assecoires, veelal van metaal, of in felle kleuren, maar dan toch een geheel vormend met de japonnen, de z.g. total-look. Veel be wondering oogstte een eenvoudig japon netje vervaardigd uit voile met een Mexicaans dessin, evenals een voile ja pon met hesje van katoen, beide stoffen hetzelfde bedrukt. Met een 6-tal modellen van de ko mende wintermode werd deze zeer ge slaagde show besloten. Op basis van uitvoerige besprekingen en onderzoekingen, waartoe de structuur studie 1963 de aanleiding vormde en waarin de problematiek van de streek duidelijk is geworden, is thans een De artsendienst wordt in dit weekeinde waargenomen door de artsen J. Borst, Paulus Potterlaan 30, tel. 4662, en H. van Dorssen, Korte Bergstraat 3, telef. 2119. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13.00-13.30 uur J. Rijks, Heideweg 41. Apotheek Avonddienst zaterdag en zondag apo theek „Soestdijk". Maandag tot zater dag apotheek „Soest-Zuid". Oranje-Groene-Kruis Zr. G. H. Pluim, Bosstraat 29, tel. 4610. Wit-Gele-Kruis Zr. Anthoniana, Mariënburg, Nieuwer- hoekplein, tel. 4255. Groene Kruis Zr. Beima, De Genestetlaan 3 B, telef. 2427. Medisch Opvoedkundig Bureau. Elke 2e en 4e woensdag van de maand 10.30-11.30 uur v.m., gebouw Wit-Gele Kruis, Molenstraat 11. p 1 op de 5 ongelukken op autosnelwegen ontstaat door slippen. Voorkom de slip door u aan te passen aan weersomstandighe den en we'gsituatie VERMINDER SNELHEID maak geen scherpe stuurbewegfnqen en voorkom datukrach. tig moet remmen. m gebruik hoofd, voet er handmet verstand!! HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. Zondag 23 april. 9 uur Gezinsdienst. 10 uur ds O. J. Haitsma van Woerden. 19.00 uur ds H. Roest. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Donderdagavond, 7.15 uur, oecumenisch avondgebed. Emmakerk, Regentesselaan. 10 uur ds J. Mettau. Gezinsdienst. 19 uur ds E. Schroten van Utrecht. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Heeskapel, Insingerstraat. 10 uur ds N. H. van Zanten van Soest. Zonnegloren, Soesterbergsestraat 10 uur ds H. Roest. EItheto, Driftje. 10.15 uur Jeugdkerk. Ichtuskerk, Alb. Cuyplaan. 10 uur en 17 uur ds J. Smit. Gebouw Middelw|jk, P. de Hooglaan. 10.00 uur Zondagsschool. GEREFORMEERDE KEKKEN Julianakerk 9.30 en 5 uur drs. S. de Jong. Wilhelminakerk 10 en 17 uur ds G. Laarman van Utrecht. GEREF. KERE EItheto. 8.30 uur ds R. Timmerman van Bunscho ten-Spakenburg. 3 uur ds W. Borgdorff van Baarn. CHR. GEREFORMEERDE KERK 10 uur ds P. de Smit. 19 uur ds Spijker van Utrecht. GEREF. GEMEENTE Kleine Rembrandtzaal 10 uur Leesdienst. 10 en 14,30 uur ds Van Haaren. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 10. 10.15 uur ds J. Arth Mulder (N.H.), van Naarden. 10.15 uur Kinderkerk, zowel in de kerk als in het wijkgebouw Soest-Zuid. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Van Weedestraat 19. 10.30 uur ds H. van Beek, Vlootpredikant te Bilthoven. ADVENTSGEMEENTE Zaterdag 10 uur Bijbelstudie. 11 uur ds A. Dingjan. Interkerkelijke Zondagsschool. 10 tot 11 uur in de Da Costa School. Volle Evangelie-samenkomst. Maandagavond, 8 uur. evangelie-samen komst in het St. Josephgebouw, zaal Zuid. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.30 uur ds H. C. Valeton. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Kapelstraat 7. 10.30 uur Prof. Dr. C. Riemers van Am sterdam. Toen bij het eeuwfeest van Canada de klokken begonnen te luiden in de kleine havenkerkjes van Newfoundland, in de kathedralen van de stad Qüébec, op Parliament Hill en helemaal tot aan de westkust, luidden zij een 100ste jaar in, dat de Canadezen, inderdaad reden tot juichen zou moeten geven. De graansilo's in de prairies zijn gevuld met de rijkste tarweoogst in de ge schiedenis van het land. De stilte van de wildernis van Manitoba wordt verbroken door het gesis en gehamer in de groot ste nikkelmijn en -smelterij ter wereld. Ten noordwesten van Edmonton bege leidt de klank van staal op staal de veeltalige kreten van Portugese, Griekse en Italiaanse spoorwegwerkers, die de Alberta Resources Railway doortrekken naar de kolen- en gipslagen van het Peace River-gebied. Verder naar het noorden zwermen bouwploegen over het terrein voor een installatie van 828 mil joen gulden die spoedig zal beginnen met de exploitatie van het oliehoudende zand bij het Athabasca-meer, een mod derig zwart olieveld dat evenveel ruwe olie bevat als alle aangetoonde voorra den ter wereld bij elkaar. Intussen treft, ver naar het oosten, de Britse Newfoundland Corp. voorberei dingen om de geweldige Churchill Falls in Labrador te beteugelen - een pro ject van bijna vier miljard gulden dat met een potentiële capaciteit van 4,6 miljoen kilowatt de grootste krachtbron ter wereld zal worden. Canada is nog een van de laatste on ontgonnen gebieden van de wereld, maar het is bezig de natuur te onderwerpen met de gereedschappen van de moderne technologie. Niemand belichaamt deze pioniersgeest van het machinetijdperk beter dan de 66-jarige premier van Brits-Columbia, William Andrew Cecil Bennett, politicus voor hele en profeet voor halve dagen. Het grootste deel van Canada's 20 miljoen inwoners woont vlak bij de grens met de Verenigde Sta ten en Bennett vindt dat Canada's smal le bevolkingsgordel zich moet uitbreiden naar het onontwikkelde noorden en het zich nog steeds ontwikkelende westen. „Canada is even breed als de Verenigde Staten", zegt Bennett, doelend op de kaart van het Noordamerikaanse vaste land, „maar slechts enkele centimeters hoog. Tenzij wij van de grens af naar het noorden schuiven, zullen we nooit iets bereiken." Het feit dat de Amerikaanse buren nau welijks enige notie hebben van Cana da's weergaloze welvaart is dubbel iro nisch, aangezien de hoogconjunctuur hoofdzakelijk door de investering van V.S. kapitaal is begonnen - in de afge lopen tien jaar acht miljard dollar. Maar aangezien de Amerikanen dit jaar in groten getale naar het noorden zullen trekken voor een bezoek aan de Expo '67, de Canadese wereldtentoonstelling in Montreal, zullen zij daar de vruchten Nieuwe aanwinsten. Romans. Caldweü, Mensen met rood bloed. Christie, Het mysterieuze manuscript. - De zaak- Styles. Detective Omnibus 2. Dur- bridge, Wie de schoen past wordt ver moord. Ekert-Rotholz, Pionnen en pioniers. Fabricius, Weet je nog, Yoshi? Gary, Zwerver in de sneeuw. Gulik, De macht van de tijger. - Het wilgenpatroon. De Hartog, Her inneringen van een bramzijgertje. Holt, De zevende maagd. Janssonlus, Agnes Sorel. Mulisch, De diamant. Pope, Luitenant Ramage. Praag, E. van De rattenkoning. Queen. Het gebeurde op een zomerdag. Simenon, Het gele huis. - Maigret en de zaak Nahour. - De trein uit Venetië. - Het kasteel van Roodezand. Wallace, De duivel van Tidal Basin. - De vier recht vaardige mannen. Jeugdboeken. Heilbronner, Dit is het huis waar Keesje woont. Baker, Snel le jager uit het Indianenhuis. Heil- broner, De verjaardagsboom. Hurd, Vlug, vlug! Van Veen, Kora en haar aap. De Groot, De „Petra" vindt een wrak. Van der Zee, Emigreren is voorgoed. De Vries, Het grote expe- rimenteerboek. Voor jong en oud. Jager, Eddo, het hermelijntje. Know- les, C. Fulgor de steenarend. Rutley, Bru de grizzly-beer. - Fleet het hert. - Frisk de otter. - Gogo de pinquin. Inkosi de leeuw. - Kra de baviaan. - Loki de wolf. - Miska de zeehond. - Pieko de bever. - Raja de olifant. - Rey ue vos. - Shag het rendier. - Thun- da de buffel. - Timur de tijger. - Tus- ka het everzwijn. Glonnegger, Speel je mee. Heldt, Alle auto's V. Van der Veer, Sleepboten. 2 dln. Lunen- burg, Ronde- en platbodemschepen. Van der Klaauw, Onze koninklijke luchtmacht. Gallas, Wolters' ster- woordenboeken. Frans. Bodenheim, Het regent, het zegent. Schenk, Twee emmertjes water halen. KERK SOEST, Steenhoffstraat. Zaterdagavond 19.00 uur Avondmis. Zondag H. Missen 10.30 en 12.00 uur. 9.00 uur Hoogmis. In de week H. Missen te 8.00 en 9.00 uur. KERK SOESTDIJK, Burg. Grothestraat. Zaterdag 19.00 uur Avondmis. Zondag H. Missen 9.00 en 12.00 uur. 10.30 uur Hoogmis. H. Missen op maandag en dinsdag 8.00 uur. Woendag 9.00 uur. Donderdag 19.00 uur. Vrijdag 7.45 uur. Zaterdag 9.00 uur en 19.00 uur. KERK SOEST-Z., St. Willibrordusstraat. Zaterdag 19.00 uur Avondmis. Zondag H. Misssen 8.00 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. 6 uur plechtig Lof. Overige dagen H. Missen te 8.00 uur. Woensdagavond 7 uur Avondmis. VOOR DE BALIE „Zo'n deining om die paar onnozele slakken 1;" riep <ie boer uit en hij hief zijn zondagse pet omhoog alsof hij de politierechter persoonlijk wilde laten zien. dat er geen slijmerige slak in rondkroop. „Leg die pet maar even weg," adviseer de de magistraat, „het gaat om heel wat meer slakken dat een pet vol." Dat ver telde ook de officier van Justitie in ambtelijke volzinnen. Terwijl de zon dagse lege pet ronddraaide tussen tien vereelte vingers, vernamen wij hoe op zettelijk en met welke oogmerken deze verdachte op geraffineerde wijze te werk was gegaan om zich wederrechtelijk en zonder toestemming van de eigenaar in het bezit te stellen van een voorraad slakken. „Die krengen lagen daar zonder dat er iemand naar omkeek!" kreet de land bouwer en hij plukte van plankenkoorts pluizen uit zijn pet. „Precies twee dagen," wist de officier, „en toen er iemand naar omkeek was de helft verdwenen." „Iedereen kan er wat van af gegraaid hebben. Die berg lag daar onbewaakt!" En geregeld vielen pluisjes van de pet op de grond. Maar een heel spoor slakkengruis leidde naar uw land," repliceerde de officier, „en grondmonsters hebben bewezen, dat het percentage slakken in uw grond wel opweegt tegen de verduisterde hoeveel heid op de openbare weg." Wij begrepen nu, dat deze slakken hoog ovenslakken waren, die in verkruimelde toestand als wegverharding en in ge malen toestand staat als kunstmest op lichte en zure gronden kunnen worden aangewend. Deze boer bezat vele hec taren zure grond en blijkbaar te weinig kilogrammen kunstmest. Hij zal zich wel in de zelfde vereelte handen hebben ge wreven die nu de pet plukten, toen werklieden van een officiële instantie zomaar vlak bij de oprit naar zijn boer derij een aardig vrachtje hoogovenslak ken afwierpen. ,,'t Was nog geen kruiwagen vol," pro testeerde de boer. Terwijl hij nog he viger aan zijn pet begon te rukken, las de politierechter een rapport voor van het laboratorium voor grondonderzoek en zo te horen moesten het wel tien kruiwagens met een kop d'r op geweest zijn. „Nou, en wat kost zo'n vrachtje hele maal?" vroeg de agrariër brutaal. „Dat had maar een paar tientjes hoeven te kosten als u het eerlijk bij de coöpe ratie besteld had," hernam de staande magistraat, „maar nu u wederrechtelijk en ten eigen bate een partij slakken verduisterde, waarvan u wist of kon vermoeden dat ze anderen toebehoorde, eis ik een boete van tweehonderd gul den." „Krak" zei de pet en „Wat?" schreeuw de de landman, „voor die rommel? De beesten halen d'r hun poten aan open." „Dat had u ook wel eerder kunnen bedenken. Niemand heeft u gevraagd die slakken weg te nemen," merkte de rech ter droog op. „En u hebt ze ook nog niet vergoed of teruggebracht aan de eige naar U zult hem de werkelijke waar de dus ook nog eens moeten vergoe den." Nu scheurde de zondagse pet finaal doormidden. Dat verhoogde de schade voor de verdachte met nog eens twaalf gulden. En omdat hij dat zo beteuterd zei, werd de boete uiteindelijk bepaald op honderd gulden. „Maar die partij slakken moet u nog vergoeden," waar schuwde de politierechter. Uit een hevig gebrom verstonden we iets van „de pot op". „Wat zegt u daar?!'' riep de politierechter dreigend, alsof hij de uitspraak nog kon herroepen. „Ik mot de pot op," barste de boer en hij haastte zich naar de gang, twee helften van een geruite pet achterlatend voor de balie. zien van hun investeringen. Daar zullen zij ook een natie zien, die met pijn en moeite bezig is zichzelf te worden. Toen in 1963 het liberale kabinet van premier Lester Pearson aan de macht kwam, vroegen sommigen zich af of er nog wel een Canada zou zijn, in zijn huidige vorm tenminste, om het eeuw feest te vieren. Het Franssprekende der de deel van de bevolking eiste dat Ot tawa de teugels van een sterk centraal beheer zou vieren en Frans-Canada zijn eigen weg zou laten gaan. Extremisten drongen er met kracht op aan dat Quebec zich van de federatie zou af scheiden en zichzelf tot een soevereine natie zou uitroepen. Sindsdien heeft Pearson het centrale bewind iets soepe ler gevoerd en toegegeven aan de pro vinciale eisen om een groter deel van de federale belastiginkomsten te ont vangen. Door in de overheidsdiensten en de krijgsmacht op grote schaal het gebruik van Canada's twee talen te bevorderen, heeft hij veel gedaan om de Fransspre kende Canadezen het gevoel te ontne men, dat zij tweederangs burgers zou den zijn. Intussen zijn de provincies onder krach tige premiers sterk opgekomen. Door hun leiderschap is het vertrouwen ïh het bestaan van Canada als een zelfstandige natie herboren en is de vrees voor over heersing door de V.S., die Canada's ge schiedenis kenmerkt, verminderd - hoe wel deze toch nog altijd sterk en vaak pijnlijk aanwezig is. Overal in de natie neemt de welvaart gestadig toe. De Expo 67 is daar de spiegel van. Voeg juist in Vrijwel alle autosnelwegen zijn voor rangswegen en het invoegen in het ver keer op deze wegen kan alleen geschie den vanaf een invoegstrook (toerit) of vanaf een vluchtstrook. Dat deze rij- technische handeling door de stijgende verkeersintensiteit en de hogere gemid delde snelheid steeds meer moeilijkhe den gaat opleveren, zal iedere automo bilist duidelijk zijn. Uit ongevalsana lyses van de politie is gebleken dat in 6,2 van alle ongevallen op autosnel wegen onjuist invoegen de oorzaak is. Gezien de ernst van de ongevallen (2.862 in 1966, waarbij 84 doden en 434 zwaar gewonden vielen) is deze fout in de actie „Zwarte Zes" opgenomen. Daar om enige nuttige wenken: Draag zorg voor een goed uitzicht rondom het voertuig. Zorg dat bin nen- en buitenspiegel goed gesteld staan en dat alle ramen doorzichtig zijn. Tracht op de invoegstrook en op de vluchtstrook de snelheid van uw auto zodanig op te voeren, dat deze aangepast is aan de snelheid van het verkeer op de hoofdrijbaan en voeg daarna in zonder gevaar of hinder voor andere weggebruikers te ver oorzaken. Maak altijd snelheid op de invoeg strook of vluchtstrook, ook al be vindt er zich geen verkeer in uw onmiddellijke omgeving. Dit snelheid maken moet een gewoontehandeling worden. Overdrijf het snelheid maken niet. Haal via de invoegstrook of de vluchtstrook geen op de autosnelweg rijdende voertuigen rechts in. Rijdt men achter een ander voer tuig op de ivoegstrook of de vlucht strook, laat dan eerst de bestuurder van het voor u rijdende voertuig de rijbaan oprijden. Rijdt niet achter hem langs de rijbaan op. Rijdt de voorligger met een te lage snelheid de rijbaan van een auto snelweg op, volgt dit slechte voor beeld dan niet, maar blijf op de in voegstrook of vluchtstrook rijden tot de snelheid voldoende is opgevoerd om veilig in te kunnen voegen. Verleen duidelijk zichtbaar voorrang. Wanneer er sprake is van een korte invoegstrook die niet gevolgd wordt door een vluchtstrook (zoals dit bijv. bij bruggen, viaducten e.d. voor komt), dan zal men veelal gedwon gen worden om te stoppen. Doe dit tijdig (aan het begin van de invoeg strook) en wacht dan het goede mo ment af tot de weg vrij is. Maak snelheid en voeg dan pas in! Indien auto's van politie en brand weer, ziekenauto's en motorrijtuigen van hulpverleningsdiensten, optische- (blauw zwaailicht) en geluidssignalen voeren, moet u deze voertuigen onder alle omstandigheden vrije doorgang velenen. Uw auto tijdig iets afrem men en uiterst rechts gaan rijden is meestal al voldoende om aan deze verplicl^.ing te voldoen.

Soester Courant | 1967 | | pagina 5