U/assecetie vanWt when v.v.v. kken BISMARCK EN ULBRICHT WILSON ZET DOOR GARAGE STAM S0ESTERBERG BENT U BEMETERD? PRINS CLAUS BIJ VOETBALWEDSTRIJD PALEISWACHT-JOURNALISTEN Sn de doet U de was met regenzacht water! TUSSEN WAL EN SCHIP AFSTAND HOUDEN IS NOODZAKELIJK X^-hWrm Ir /g'zïm^lÊrMl van uw sne"neic'- Daleo heeft nu ook Bedrijfsbrandweer Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool D. ENGEL Brandweer dinsdag tweemaal in aktie R.K. Charitatief Centrum afd. Bejaardenzorg Renault dealer Medische dienst Voetbalnieuws Opstelling voetbal Naar de bollen Films van Bijbelgenootschap Oorzaak brand onbekend Vergadering P.v.d.A. van Ene lis KOM WASSEN BIJ DE (gjfcg) huidie altiJd saaf Prins dronk bier (uit flesje) in kleedgebouw van K.P.S. Voor horloges nieuws Voor verlovingsringen Ontvangstzaal „Zonnegloren" Krabbels VRIJDAG 21 APRrL 1967 s'Jjfjfc zwarte zes 'téZsvA m'mmüm veilige Q^stand in meters is gelijk aan de helft Dus bij 80km minstens v^-> 4Qmeter vrijhouden? Het was Bismarck, die Duitsland tot één staat maakte. Het is Walter Ulbricht, de president van de Duitse Democratische Republiek, die er alles op zet om het werk van Bismarck weer ongedaan te maken. De grote vraag is, of dit hem mettertijd zal gelukken. Het is nog niet eens honderd jaren ge leden. dat het begrip „Het Duitse Rijk", althans politiek, nog onbekend was. Duitsland bestond uit enkele grote en een aantal kleinere staten. Pruisen, Sak sen, Beieren waren de voornaamste. Bismarck was de man, die droomde van één Duitse staat, onder leiding van Prui sen. Hij droomde vrijwel uitsluitend in machtstermen. Duitsland zou in Europa de eerste viool moeten spelen. Wellicht Jagen er dan ook nog mogelijkheden el ders, in het Nabije Oosten en Afrika. De overwinningsroes na de Frans-Duitse oorlog verschafte hem het ideale kli maat om die droom te verwezenlijken. De al half krankzinnige koning van Beieren (de bouwer van de Nibelungen- kastelen) wist hij zo ver te krijgen, dat deze Wilhelm, koning van Pruisen, ver zocht de keizerskroon te aanvaarden. In de spiegelzaal van Versailles had de kro ning plaats. Macht en geweld Wie het schilderij van deze festiviteit bekijkt, ziet enkel en alleen soldaten. Het Duitse Keizerrijk had een soldateske allure. Alles, wat gedaan werd om de Duitse eenheid te verstevigen, klonk als een militaire fanfare. komen. Intellectuelen, technici, vakmen sen, zij zouden hun bekwaamheden ten bate van hun nieuwe vaderland moeten aanwenden. De resultaten daarvan zijn zichtbaar. De Oostduitse industrie is indrukwekkend gegroeid. De universiteiten zorgen voor onderricht op kosten van de staat. Zo langzamerhand raakt de generatie op de achtergrond, die het éne Duitsland nog gekend heeften die ook de bit tere nasmaak geproefd heeft. Het nieuwe geslacht weet niet beter of het hoort zo en probeert het beste er van te maken. En krachtig handhaaft Ulbricht de band met Moskou, dat tot geen prijs een her enigd Duitsland wil. De boze geest De vuurproef zal later komen, wellicht nadat Ulbricht al vergeten is. Nog altijd heerst de partij oppermachtig, nog altijd 'zijn denken en handelen gevat in het ijzeren patroon. Maar de welvaart stijgt, de algemene ontwikkeling stijgt en het kan niet an ders of ook de visie op vele zaken zal gaan verschillen van die, welke thans als dogma wordt gepredikt. De vraag is of de Oostduitsers dan ge vorderd zijn tot een zodanig „nationaal" bewustzijn, dat zij de band met het Westen niet anders wensen dan in de verhouding van twee van elkaar geschei den natiën. Een moeilijk punt blijft Berlijn, midden in Oost-Duitsland, gelegen. Deze West- duitse enclave schept een bij voortduur precaire positie. Berlijn is voor de Westduitsers het sym bool van de hereniging. Berlijn is een kapitalistisch bruggehoofd in het den ken van de Oostduitsers. De man, die het werk van Bismarck brak, vertoont zelf met deze harde staatsman sterke trekken van overeen komst. En het blijft de vraag of men er, in het Westen dan wel in het Oosten, ooit in zal slagen deze boze geest kwijt te raken. Op het terrein van de Ned. Fotografi sche Industrie Dalco N.V. aan De Beau- fortlaan in Soestduinen in zowel het praktisch als theoretisch examen voor brandwacht 2de klasse afgenomen. De Dalco is thans de tweede industrie in Soest, die over een bedrijfsbrandweer beschikt. Foxboro was de eerste. De kandidaten hebben twintig prakti sche en theoretische lessen gevolgd on der leiding van brandweercommandant J. F. Groart. De Rijksbrandweerinspectie toetste de kennis van de kandidaten aan de prak tijk. De volgende kandidaten slaagden voor het examen brandwacht tweede klasse: G. Veenendaal, J. Vredenbregt, K. E. van Kampen, J. W. van Laar, H. C. v. d. Grift, N. van Nimwegen, D. L. de Valk, G. J. Groenestein en J. G. Wassink. Bosstraat 5, telefoon 2543 en Kerkstraat 51. telefoon 6621. Het was een wat vreemde ontmoeting, dinsdagmiddag in het bos langs de spoorlijn SoestduinenDen Dolder aan de Te Beaufortlaan. De brandweer en de oefenende militairen bootsten zó realistisch het vermeende strijdgewoel na, dat de brandwacht van de Utrecht se Bosbrandweer Vereniging, die in de (droge) zomermaanden de toren van de Oude Kerk bezet, in de rookontwikke ling ter plaatse een bosbrandje ver moedde. Dat bleek echter niet het geval te zijn. De uitgerukte nevelspuit kon onverrichter zake terugkeren naar de centrale aan de Lange Brinkweg. De militairen oefenden namelijk met rook- potten, die een flinke rookontwikkeling verspreidden, maar verder geen gevaar voor brand opleverden. Dinsdagmorgen omstreeks half tien was de nevelspuit in aktie gekomen voor een schoorsteenbrandje in de met riet ge dekte boerderij van de wed. H. aan het Kerkpad zuidzijde. De brandweer was snel ter plaatse en kon voorkomen, dat het vuur ook het rieten dak zou aantasten. De brand ont stond door vervuiling van het rookka naal, hoewel de schoorsteen kort gele den nog was geveegd. De brandweer gebruikte een ramoneur om het vuil uit het rookkanaal te verwijderen. Er ontstond door het brandje geen schade. Verkiezingsnederlaag of niet, premier Wilson gaat door op de weg die hem bij de Britten kennelijk nog impopulairder heeft gemaakt dan iedereen al had ver wacht. Hij kan dat ook, want het ging nu om de graafschappen en binnenkort om de gemeenteraden waarbij Labour wel weer veren zal laten. Net zoals ze nu voor het eerst soms in twintig en ook wel dertig jaar een absolute meer derheid verloor. Maar daarom verandert er nog niets in het Lagerhuis, dat nog bijna vier jaar blijft zitten enkele tussentijdse verkiezingen niet meegere kend. Daar in Westminster wordt de nationale politiek gemaakt en niet in de graafschappen en gemeenteraden. Het lijdt natuurlijk geen twijfel dat de vernietigende uitslag van de graaf schapsverkiezingen niets van doen heeft met het beleid van de socialistische pro vinciebestuurders. De kiezers hebben la ten weten dat wat Labour doet hun niet bevalt. Daar is ook goede reden voor: verscheidene maatregelen op eco nomisch gebied komen hard aan en in de juist ingediende begroting komt te gen de verwachting van vele socialisten in weinig voor dat op sociaal gebied verbeteringen brengt, al zou dat wel nodig zijn. Dan is er de S.E.T., de belasting die het voor de werkgever duur maakt perso neel te laten werken in dienstverlenen de bedrijven. De bedoeling van deze „selective employment tax" is de wer kers te bewegen naar industrieën te gaan die produceren voor de export. Maar nu die juist zoals overal elde.s vaak juist mensen ontslaan wordt alleen het vinden van nieuw werk er moeilijker door voor de ontslagenen. En zo is er nog het een en ander Inderdr.ad zit Engeland met een econo mische ziekte die een harde heelmeester vraagt en Wilson fungeert als zodanig. Het kan dan ook niet verbazen dat de patiënt niet verzot op hem is, wat hij dan nu aan de stembus heeft getoond. Wilson rekc^* er op dat over vier jaar hij kan laten zien wat hij voor verbe teringen heeft bewerkstelligd en dat de kiezers hem dan weer dankbaar zullen zijn. Maar of dat zal lukken? De impopulariteit die nu zo ernstig is gebleken kan ook menig labour-kamer- lio er van overtuigen dat zijn kiezers een rebellie best zullen toejuichen. Er zijn al een paar kleine opstanden ge weest op de achterbanken van het la gerhuis en er konden er wel eens meer komen. Dat wordt dan al moeilijker re geren. Krijgt Wilson dan nog eens de kous op de kop bij zijn poging tot de E.E.G. toegelaten te worden, dan verliest la bour helemaal zijn gezicht bij de be volking. Waarbij komt dat volgens som migen alles wat Wilson nu doet uitein delijk toch niet helpt de Observer bijvoorbeeld pleit weer eens voor een devaluatie van het pond als enig red middel, zoals ook de Fransen er daarmee weer bovenop zijn gekomen. Dat komt dan neer op een nog onaangenamer maatregel. Wilson zal waarschijnlijk niet al te veel hoop hebben dat hij het over vier jaar redt. Het schijnt Labours noodlot te zijn al tijd aan de macht geroepen te worden als de boel in de soep is gedraaid en dan de ondank te oogsten voor het noodzakelijke opruimwerk, waarna de conservatieven dan weer de zaak over nemen als het herstel een beetje begint. De culturele middag van de bejaarden, welke was vastgesteld op woensdag 26 april, is verzet naar dinsdag 25 april, des middags 2 uur, in het verenigings gebouw (noord). Opgevoerd zal worden het toneelstuk „Wie zoekt mij" door leerlingen van de R.K. mulo te Amersfoort, o.l.v. de heer Butzelaar, leraar aan deze school. Renault 4 Luxe v.a. 4.495, Dauphinc Gordini v.a. ƒ5.385, Renault 8 v.a. 5.550, Renault 10 Major v.a. 6.250, Caravclle Cabriolet v.a. ƒ9.730, Renault 16 v.a. 8.650, Renault Rambler v.a. 16.995. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850. Dokter J. C. Lucas, Simon Stevinlaan 1, Soesterberg, telefoon 03463-1200, neemt in het a.s. weeeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter te Soesterberg, W .F. van den Helm te Huis ter Heide en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 03402-2696, neemt de dienst waar voor dokter A. J. W. Ha- gedoorn te Soesterberg. De c-aspiranten van Soesterberg ver loren thuis met 0-1 van Saestum en staan op de vijfde plaats. De A-junio ren verloren een vriendschappelijke wedstrijd tegen Zeist met 6-2. De B- junioren staan als eerste geklasseerd op de ranglijst en wonnen met 3-1 van Zeist. Pupillen 1 won op eigen terrein van D.Ó.S.C. met 2-1; pupillen 2 speelde in Zeist gelijk tegen Zeist (1-1); pupillen 3 won de uitwedstrijd tegen Jonathan met 2-4; pupillen 4 speelde een ver loren match tegen B.V.C. (1-3). Zaterdag spelen de B-junioren de be langrijke wedstrijd tegen Patria. Er moeten nog zes wedstrijden gespeeld worden. Soesterberg speelt uit tegen Wijk bij Duurstede. De opstelling is doel Wielders; achter Klop en Kuyer; midden Van Twigt, Krak en Apeldoorn; voor Esmeijer, Kenter, Geers, J. Huisman en Van Ee. De afdeling Soesterberg van het Katho liek Vrouwengilde gaat dinsdag 25 april een dagje uit naar (Je bollenstreek Van restaurant ,,'t Zwaantje" gaat de tocht per bus naar de Keukenhof, terwijl ook aan Noordwijk een bezoek zal worden gebracht. Woensdag 2 6april, om 8 uurs 's avonds, vertoont het Nederlandsch Bijbelgenoot schap in de „Hoeksteen" voor haar le den de kleurenfilms „Het levende woord in Japan" en „In het voetspoor van Li- vingstone". Ook toegankelijk voor an dere belangstellenden. Door nog onbekende oorzaak geraakte dinsdagmiddag een jonge dennenaan- planting langs de Kampdwarsweg in brand. De Vrijwillige Brandweer van Soesterberg was direct ter plaatse en bluste met twee stralen van de nevel spuit de jonge denneboompjes en hei- begroeiing. De oppervlakte, die door de brand werd aangetast bedroeg een kleine hectare en behoort aan het departement van De fensie. Er was grote belangstelling voor de le denvergadering van de afdeling Soester berg van de Partij van de Arbeid. Na opening werd wijlen minister Suur- hof door de voorzitter, de heer Kamp huis, herdacht. De voorstellen tot ver hoging van de contributie per 1 oktober 1967 werden akkoord bevonden. Daarna gaf secretaris Pieren een uitvoe rige toelichting op de nieuwe, sociale wetten. De voornaamste bepalingen van de gewijzigde Ziektewet en de wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzekering wer den door hem behandeld. Ook de moge lijkheden om in het kader van die wet ten een vrijwillige verzekering te sluiten werden besproken. Vooral de liquidatiewetten van de per 1 juli 1967 vervallende sociale wetten en de daarmede gepaard gaande overgangs bepalingen werden door spreker toege licht. Uit de vele vragen die werden gesteld, bleek de grote belangstelling voor dit onderwerp. Daarbij kwam ook naar voren, dat de sociale wetgeving in ons land nog zeer ingewikkeld is. Hebt u een watermeter in huis? Wan neer u er wél een hebt, zult u zich nie kunnen voorstellen, dat er steden en gebieden in ons land zijn, waar men géén watermeters kent. En wanneer j er nooit een hebt gehad, kunt u zich misschien nauwelijks indenken hoe dat is, zo'n watermeter in huis. Van alle huizen in Nederland is zo'n 65 °/n „bemeterd". zoals dat heet. Dat aantal stijgt weliswaar regelmatig, maar het is niet zo dat elk waterleidingbe drijf bezig is om meters te plaatsen. Er zijn verschillende motieven die vóór of tégen bemetering pleiten. Men kan het uit een oogpunt van volks gezondheid afkeuren dat het waterver bruik door een meter wordt afgeremd. Men kan anderzijds door bemetering Ajje 't ming vraogt mok zeige dak mfrig meraokels vermaokt het woensdagaoved in Soesderbarreg ble ut voetballe. D'r wie- re maor liefst vief- tien kooltjes emaokt (nie estoofd, da's wat aanders) en dat maok je teugeswoor- dug nie vaok meer mee. jje minse spronge steeds een gat in de lucht aster weer een kooltje was en da's heulegaor gin wongder, waant ut Luchtmachtelluftal speulde tëuge Engelse militerre. Noeng, ik vong ut meer Engelse drop, zo slappies as 't maor kan, maor daor kenne zullie ne- tuurluk niks an doen. Die kooltjes kwaome zomaor uut de lucht valle, machtig man. Veurdattut begon kwam d'r iemand naor me toe en die vroeg of ik ok an de poel mee wou doen. Ik zee: zetter veur Knelis maor een nulletje of tien op Die me- heer begon meraokels te laache en hie liep maor gauw deur, waant hie doch dat ik een grappie maokte. Maor ik zatter toch wel ut dichtste bie en daor- om wil ik noeng ar. die meheer vraoge oftie ming nog effe een briefie schrijft en of ik nog wat ewonne het. Affing, ut ging teslotte nie om de kool tjes, al hebbe de Hollanders de kool en de geit nie espaord, ut ging d'r om, datter een heuleboel minse een luchie zouwe scheppe. En dat hebbe zullie ok wel edaon. Al waore d'r netuurluk weer een heulekwak minse, die gin schop bie d'r hadde. Maor die konde zullie dan wel van die voetbalders kriege. En nie zo zuunig ok. Vraog ut de Engelse kieper maor is. Goed,, de kooltjes waore dus nie van de lucht. Machtig man, ajje de minse zo zag geniete. En de burregemeester waster ok, die kwam ok een luchie scheppe en hie had wel een schop bie um, een flinke schop zellufs, al gaftie die dan ok teuge de bal. Dat komp, ut feeskomietee had de burregemeester evraogd om ok te komme en de aftrap te wille doen. Dat doetie nie vaok en dat kon je goed marreke ok waant al die enersjie had ie op espaord veur die ene trap. Ik het me laote vertelle, dattie d'r heul laang op eofend het, in de aachtertuuin bie ut gemeentehuus. Goed minse, die Engelse soldaote waore dus eigeluk gewoon luch veur ongze minse. maor jao, wat wijje aanders van de luchtmacht verwachte. Ik het trouwes eheurd, dattut elluftal van de Engelse nao die nederlaog in Soester- barreg veurtaon gaot voetballe ongder de naom „Kluchtmacht". Maor dat weet ik nie zeker. Wat ik wel zeker weet, is dattut gejuuch in Soesderbarreg nie van de lucht eweest is en datter gin mooie re opening van al die feestelukheden ter gelegenheid van ut 45-jaorug be- staon van de voetbalvereniging denk- baor was eweest. En 't is maor goed, dat ik d'r eweest bin, waant ik hetter lucht van ekrege, datter nog veul meer op staopel staot. En reke d'r op, dak dan weer in Soesderbarreg bin. Die Engelse nie, die kenne ut nie meer luchte of zien. Van Goyenlaan 156, tel. 5897. Op de Eng. streven naar een eerlijker verdeling van de kosten en een vereenvoudiging van het tarief en tevens proberen door be metering te voorkomen dat men water nutteloos laat weglopen. Anderzijds kan men het verstandiger achten, in grote steden bijvoorbeeld waar van oudsher geen meters waren, geen kostbare nieuwe meters in oude huizen te gaan plaatsen, maar de afne mers een vast bedrag te blijven bere kenen, mede omdat het plaatsen van watermeters, het aflezen en het ver werken van de gegevens soms duurder uitkomt, dan het méérverbruik dat thans plaatsheeft in gebieden zonder watermeters boven gebieden mét water meters. Want zó zijn we wel: wanneer het toch niet meer of minder kost, blij ken we meer leidingwater te gebruiken, dan wanneer we dat „meer" moeten be talen. Dat is weliswaar een kwestie van dubbeltjes per maand, maar toch wij zen statistieken uit dat het drinkwater verbruik zakt na het installeren van watermeters. Er zitten overigens nog veel meer kan ten aan deze zaak. De hoeveelheid goed grondwater in ons land bijvoorbeeld is zeker niet onuitputtelijk, terwijl ook veel oppervlaktewater niet geschikt is om er drinkwater van te maken, of slechts ten koste van zeer grote en dure installaties. Iedereen kent het verhaal van de ver vuilde Rijn, die toch een belangrijke bron vormt voor onze drinkwatervoor ziening. Ook uit dat oogpunt lijkt het landelijk gezien wel verstandig, dat wij met ons groeiende inwonertal en dus onze grotere vraag naar water, niet royaler met dat drinkwater om springen dan verantwoord is. In het belang van de volksgezondheid is het nodig, dat er niet „bezumigd" wordt op water. Dat behceft ook niet. want als men weet dat bijvoorbeeld een stortbak in een toilet gemiddeld liter water bevat, dan begrijpt men ook dat de huisvader van het grote gezin die zijn kinderen op dat punt tot zuinigheid maande, met die zuinigheid de wijsheid bedroog. Bovendien: 7 liter water kost gemiddeld in Nederland nog geen halve cent. Wél zijn de waterleidingbedrijven tegen het overbodig wegvloeien van leiding water. Daarvoor is ons drinkwater te goed, te duur. Temeer wanneer men de moeite en zorgen in aanmerking neemt die met de produktie van drinkwater in ons overbevolkte land gepaard gaan. En die drinkwatervoorziening wordt steeds moeilijker. POEDER-CREME-OLIE-ZEEP WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED Zij, die na Bismarck weer op die een heid tamboerden, dachten ook uitslui tend in termen van macht en geweld. Het stichten van dit keizerrijk, na een oorlog, in de hoofdstad van de overwon nene, bepaalde de toonaard voor de rest van het verhaal. De Duitse eenheid was identiek aan mi litaire dreiging, vrijwel van het eerste ogenblik af. Daarom klinken al die kreten, vooral in West-Duitsland, over de eenheid van alle Duitsers, de rest van de wereld niet zo lieflijk in de oren. Het is Walter Ulbricht, de communis tische leider, die de droom van Bismarck radicaal kapot gemaakt heeft, die doel bewust aanstuurt op twéé Duitslanden, waarvan het oostelijke niets gemeen mag hebben met wat er van het oude Duits land nog over is. Bismarck II Merkwaardig genoeg wordt ook in de D.D.R. de pas aangegeven door militai ren, de befaamde ganzenpas zelfs. Ook Ulbricht is een „ijzeren kanselier." Vanaf 1945 is zijn ganse streven er op gericht, die Duitsers, die achter de Muur wonen, ervan te doordringen, dat zij niets te maken hebben met het Westen. De D.D.R. is „het andere Duitsland". Daarom heeft hij maatregelen genomen om de vlucht naar het Westen te voor- In een advies aan de nieuwe regering heeft de Sociaal Economische Raad in sneltreintempo de door oud-minister Veldkamp aanbevolen wet tegen zware geneeskundige risico's afgewezen. Oud-minister Veldkamp wilde ten leste in die wet ook opgenomen zien de zie kenhuiskosten van het eerste jaar. In het oorspronkelijk ontwerp worden die kosten pas in het tweede jaar gedekt. Het is duidelijk dat de draagwijdte van de wet dan veel geringer is. De meeste patiënten zijn dan weer genezen of reeds lang overleden. Het stond van de aanvang aan vast dat dit afwijzend advies zou komen van de S.E.R. Op deskundigen maakt het geen indruk. In die raad zitten de vertegen woordigers van de werkgevers. Die heb ben angst voor premieverhogingen voor hun werknemers. De vertegenwoordigers van de georganiseerde werknemers heb ben belang bij het voortbestaan van de verouderde ziekenfondsen. Zij zijn bang dat de in die fondsen overblijvende ver zekering van dokterskosten te gering is om te blijven voortbestaan. Voorts is men angstig voor de belangen van de verzekeringsmaatschappen, die aan ziekte en dood reeds decennia lang miljarden verdiend hebben en dat komt in gevaar. Men vraagt niet naar het algemeen be lang maar men jammert over het ver loren gaan van groepsbelangen. Het is duidelijk dat een wet voor zware geneeskundige risico's onvolkomen is zonder dat daar de ziekenhuiskosten van het eerste jaar bij betrokken zijn. De ziekenhuiskosten derde klas zijn per dag gestegen tot bedragen rond zestig gul den! Iemand met een bescheiden inko men, die zich daarvoor zelf moet dek ken, kan het praktisch niet meer beta len. Hij komt met zijn opname in het ziekenhuis in grote moeilijkheden als hij geen voldoende dekking heeft. De S.E.R. laat tenminste 10 °/o van ons volk tussen de wal en het schip vallen met haar mooie verhalen over even- wichtsverstoringen. Wij vrezen dat de S.E.R. het evenwicht tussen het alge meen belang en het belang van de pres- sure-groups uit het oog heeft verloren en hopen dat de volksvertegenwoordi gers tonen dat zij er nog zitten om het gehele volk te dienen. Prins Claus heeft woensdag de voet balwedstrijd bijgewoond, die gespeeld werd tussen de leden van de paleis wacht en de pers, die z'n tenten bij kasteel Drakensteijn heeft opgeslagen in afwachting van de blijde gebeurtenis. De wedstrijd werd gespeeld op het K.P.S.-terrein aan de Biltseweg, waar Prins Claus de aftrap verrichtte. De Paleismannen wonnen met 5-1, mede door het wisselen van het perselftal. Want de persvertegenwoordigers (Ne derlandse en Duitse) hadden zoveel men sen op de been gebracht, dat ze ge makkelijk twee elftalen konden vormen. Dit deden ze dan ook en een speelde voor rust, de ander na rust. De pers kreeg beschuit met oranje muisjes te eten. Kapitein J. Koeman gaf de mensen van de Veiligheidsdienst een taart met als opschrift „Perscentrum Kastanjehof 19 april 1967". Het paleispersoneel had voor de pers mensen bovendien twee grote sinaasap pels meegebracht. Het werd een ge slaagde ontmoeting daar aan de Biltse weg, waar een handjevol kijkers aan wezig was, evenals de televisie, die op namen maakte, welke woensdagavond in het journaal werden getoond. De prins had grote schik in dit „sport" gebeuren. Hij kon niet nalaten op te merken, dat de vertegenwoordigers van de schrijvende en fotograferende pers dik geworden waren. „Dat komt door het wachten op uw baby", was het antwoord van de journalisten. Prins Claus moest er wel om lachen, maar hij had toch een andere „diagnose": „Het bierdrinken zal daar ook wel de hand in hebben gehad", zei hij. Kennelijk begreep Prins Claus dat bier- drinken best, want de hele dag wachten op een aardige gebeurtenis breng je doorgaans niet alleen thee- of koffie drinkend door. Hij had in zijn blauwe Porsche dan ook een kratje bier mee gebracht voor de dorstige voetballers en in de kleedkamers van het kleedgebouw op het K.P.S.-terrein dronk de Prins zo met hen mee, uit de fles. De prins zei na afloop, dat hij voor ieder doelpunt geklapt had. Hij zei te hopen, dat het niet de laatste keer ge weest zou zijn, dat beide elftallen tegen Sinds enige jaren organiseren enkele V.V.V.'s in mooie, bosrijke gedeelten van ons land vakantiemogelijkheden volgens een z.g. Vakantieplan. Over deze orga nisaties hebben wij al veel goeds ge hoord en aan hen, die nog niet helemaal zeker zijn, hoe zij hun vakantie zullen gaan doorbrengen, geven wij graag een dergelijke vakantie-besteding in over weging. De uitgebreide, fraaie folder Vakantie plan 1967 Beek-Montferland vertelt U alles over deze organisatie. Tevens maakt U door middel van een aantal illustra ties en de uitvoerige tekst kennis met deze schilderachtige streek. Vakantie plan Beek-Montferland is een plan om door te zetten. In onze eigen omgeving vestigen wij uw aandacht op enkele aktiviteiten op artistiek gebied, voortgekomen uit de pas opgerichte kunstzinnige sociëteit „Arti-shock". Arti-shock organiseert exposities, poë- sie-avonden en kleinkunstprogramma's. In de zaal van De Gouden Ploeg zult U geregeld kennis kunnen maken met het werk van Soester kunstschilders en beeldhouwers, terwijl in speciale pro gramma's kunstenaars uit de show-we reld worden aangetrokken. Aanstaande zaterdag en zondagmiddag kunt U nog vanaf 2 uur het werk van de Soester kunstschilder Kees van der Wel bewonderen in dv; zaal van De Gouden Ploeg. Op zaterdagavond, 29 april, aanvang 8 uur, presenteert U het micro-theater van „Arti-shock" de nieuwe one-man-show van Jaap van der Merwe. Ook deze show wordt weer gegeven in de zaal van De Gouden Ploeg, alhier. elkaar hebben gespeeld. „Jammer, dat de pers niet gewonnen heeft, maar het is wel een goed, dat jullie ook eens verliezen", grapte de prins onder grote hilariteit. Overigens kregen de journa listen voor hun sportieve optreden een zilveren voetbal op een houten voet stuk. De journalisten hadden kennelijk de smaak te pakken gekregen. Niet van het bier, maar van het charmante op treden van Prins Claus en zijn bereid heid om met hen te praten, al betrof dit dan ook onschuldige zaken, waar over doorgaans niet in koninklijk ge zelschap gesproken wordt. De persmensen vroegen de prins, of zij hem in het perscentrum zouden kunnen verwelkomen. Maar Prins Claus had daar (nog) geen oren naar. „Over veer tien dagen kan dat ook nog wel", ant woordde hij. „Kom, ik ga weer naar Drakensteijn en weer wachten", ver volgde hij. Toen verliet hij het terrein. Hij kon nog net opvangen, dat één van de pers mensen zei: „Het wachten weidt ver velend". De Prins antwoordde: „Inder daad, maar niet alleen voor de pers" JUWELIER - HORLOGER VAN WEEDESTRAAT 40 - SOEST TEL:436l| Het is inmidels alweer ruim een maand geleden, dat wij gewag konden maken van de Zonnegloren uitgave „Het leven begint bij veertig". Men hoopte daar mee het benodigde kapitaal bijeen te brengen om een reeds aanwezige ruimte te verbouwen en deze in te richten tot een gezellige ontvangst- en recreatie zaal. De vele grote en nationale akties dikwijls gesteund door radio en televisie zouden, zo overwogen wij, wel eens een te zware concurrent kunnen vor men, voor een zoveel bescheidener op gezette aktie. Om deze gedachte aan de waarheid te toetsen, staken wij nog eens ons licht op in Zonnegloren. „Inderdaad is met sommige prijzen, dikwijls al een veelvoud gemoeid van het bedrag, dat wij in het totaal nodig hebben om ons doel te verwezenlijken", veri 'ouwde men ons toe. Zo is men op Zonnegloren al met minder dan 35 dui zend gulden uit de problemen, terwijl de S. U.S.-aktie bijvoorbeeld al voor 350 duizend gulden alleen aan prijzen be schikbaar stelt. Toch is men op Zonnegloren niet onte vreden. Het aantrekkelijke van het ob ject ligt dan weliswaar niet in de prij zen die gewonnen kunnen worden, toch is het zo gekozen dat velen zeker in Soest er persoonlijk baat bij kunnen hebben. Iedereen die weet hoe voortreffelijk de naam is die Zonnegloren in korte tijd als ziekenhuis heeft weten te verwerven, weet tegelijkertijd wanneer hij er wel eens op bezoek is geweest hoe gebrekkig de accomodatie is voor de genen die daar. om wat voor reden dan ook. moeten wachten. Daaraan zal straks een eind zijn ge komen en iedereen die in Zonnegloren zijn of haar opwachting moet maken kan in de nieuwe ruimte terecht en, zo hij wil, er een kop koffie drinken. Het ligt voor de hand at het doel velen aanspreekt: De sanatoriumpatiënt, die, eenmaal zo ver genezen, de laatste maanden een intiem en goed ingericht verblijf ter beschikking zal hebben; de ziekenhuispatiënt om dezelfde reden (al zal hij eerder in de gelegenheid zijn de gezelligheid weer thuis te zoeken); hc' bezoek van alle Zonnegloren pa tiënten die soms langere soms kor tere tijd moeten wachten en tenslotte zij het op ondergeschikte punten zelfs het personeel (speciaal de inwo nende verpleegsters). Het p.an lijkt dus eigenlijk ondanks alle concurrentie nauwelijks te kun nen mislukken. Dat wil zeggenals u het gironummer niet vergeten bent: 83501. O ja, ruim negenhonderd mensen heb ben er al aan gedacht en dat betekende voor Zonnegloren 8.706,

Soester Courant | 1967 | | pagina 9