Soest toen - Soest nu ADENAUER VIERING VERJAARDAG VAN H.M. DE KONINGIN Gunstig weekeinde voor B.D.C. OOK VOOR MOSKOU GAAT VIETNAM VOOR EUROPA Het oog gericht op de spoorwegen Dinsdag 25 april 1967 46e jaargang no. 32 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Dnreau voor redactie en administratie Van We edestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Brandweer driemaal in aktie in weekeinde Glaasje op, laat je rijden Maandag 1 mei, Koninginnedag Herdenking 3 mei Bevrijdingsdag 5 mei De geboorte Drie elftallen kampioen, eerste elftal gered van degradatie Aquariumvereniging .Zilver Tetra" - ■■9 i 1 v'' If^r - S.E.C. besluit de competitie met een overwinning D.E.V.—S.E.C. 2-3 Sint Jorisfeest Niek Savio-welpengroep SOESTERfïïOURANT Abonn. p. kwart, 3.—. per post 3,75 Verschijnt tedere dinsdag en vrijdag Ongetwijfeld moet de naam van dr. Konrad Adenauer worden bijgeschreven op de lijst van grote Europeanen van deze eeuw. Hij dankt dat aan zijn ver diensten voor zijn land en voor Europa, die te groot zijn geweest dan dat zijn evenmin geringe fouten daaraan nog wat af kunnen doen. De man die door de Britten eerst werd afgezet toen hij na de oorlog zijn inter nationale politieke carrière al op gevor derde leeftijd begon, bleek een doorzet ter en een vasthouder van een haast Churchilliaans slag. Een hard onderhan delaar en een doorgaans uitnemend kie zer van medewerkers moest hij zijn om het bezette westelijke deel van Duits land weer op te bouwen. Dat had waar schijnlijk ook menig ander Duits politi cus kunnen en willen doen. Maar Ade nauer was ook de man die al zeer snel de grote politieke beslissing nam, die de bondsrepubliek koppelde aan het westelijk blok, ondanks vrij wat verzet in eigen land. Het was ook een zwaarwegende beslis sing voor een land dat de oorlog gron dig moe was na die in alle ellende te hebben leren kennen. De meerderheid had wellicht liever rus tig neutraal willen blijven, maar Ade nauer koos. Waarbij hij wist dat daar door de kansen om op niet te lange ter mijn weer één Duitsland te laten ont staan uit de vier bezettingszones ver keken was. Dat een konsekwentie van zijn partij kiezen zou zijn dat Duitsland binnen het atlantisch verbond weer sneller een eer zame plaats zou kunnen veroveren, zal voor hem niet zo zwaar hebben gewo gen als de noodzaak dat tegen het toen agressieve Rusland van Stalin inderdaad een front gemaakt moest worden om te voorkomen dat heel Europa tot de sow- jet-invloedssfeer zou gaan behoren. Zijn ijver voor de Euromarkt, waarvan hij een der vaders was, kwam voort uit diezelfde overwegig dat slechts door economische sterkte de zelfstandigheid van het westerse Europa gewaarborgd kon worden. Dat zijn zijn twee grote verdiensten. Daarnaast kon hij in wezen weinig de mocratisch handelen, hoewel zijn geloof in de democratie buiten kijf staat. En hij ontplooide ook een groot aantal min der verheven eigenschappen toen hij aan zijn zetel vast wilde houden. Ook nadat hij kanselier af was, bleef hij meeregeren, soms dwars tegen zijn op volger Erhard in. Waarschijnlijk was zijn minachting voor Erhard vooral daarop gebaseerd dat die niet zo hard en handig was als hijzelf. En ook toen na Erhard Kiesinger kwam en tegenover de D.D.R. en heel Oost- Europa de Bondsrepubliek een nieuwe politiek bleef voeren, was de oude Ade nauer nog niet bereid rustig achteraf te blijven. Naarmate zijn leeftijd vor derde gingen zijn opvattingen met hun Dulles-achtige zwart-witschildering meer en meer uit de tijd raken en gelukkig ook minder invloed uitoefenen, al bleef de Alte ook nog kort voor hij op 91- jarige leeftijd stierf, actief. Zijn grootste fout was wel dat hij bij zijn oude opvattingen bleef toen al lang nieuwe wegen ingeslagen moesten wor den. iets wat Kiesinger en Brandt be zuren, alsmede wellicht de hele Bonds republiek. Die fout was groot: van een zelfde for maat als zijn grote verdiensten. n de nacht van zaterdag op zondag is de vrijwillige brandweer voor de zo veelste keer in aktie gekomen voor het bestrijden van de zo langzamerhand traditioneel geworden brand in de zand- afgraving aan de Veldweg, die sinds het huisje „Dijk en Dal", dat daar stond, is verdwenen, in een vuilnisstortplaats is veranderd. Zaterdagavond laaiden de vlammen weer hoog op en ze vormden een ge vaar voor de schuur van de famlie B., die vlak bij de clandestiene vuilnisstort plaats woont. Bovendien verspreidde de brand weer een dikke rook. Omstreeks één uur 's nachts rukte de piketploeg uit met een nevelspuit. Met behulp van vier stralen spoten ze 4.500 liter water op de brandende vuilnis tot dat het ergste gevaar geweken was. Zondagmorgen werd de brandweer op nieuw gewaarschpwd, omdat het vuur weer was opgerakeld en de vlammen opnieuw hoog oplaaiden. Omstreeks half tien ging de piketploeg opnieuw naar de Veldweg en weer werden vier stra len van de nevelspuit ingezet om het vuur te bestrijden. Zondagmiddag omstreeks vijf uur brak brand uit in de keuken van de familie A. C. R. aan de Rubenslaan 198. Men wilde patates frites gaan bakken en had daarvoor een pan met frituurvet op het gasstel gezet. De vlam is in de pan geslagen, waardoor de keukengordijnen, een kastje en raamkozijnen vlam vat ten. De bewoner had de tegenwoordig heid van geest het gas uit te draaien en de inmiddels in dekens gewikkelde pan naar buiten te gooien, waardoor ook een keukenruit sneuvelde. De in middels uitgerukte brandweer, die met een nevelspuit op weg was naar de Ru benslaan, kon onverrichterzake naar de centrale terugkeren, want per mobilo foon werden de brandweerlieden op de hoogste gesteld, dat het vuur al geblust was. De schade wordt geschat op 300 gulden. Aan de Birkstraat stond een auto stil, waarin de 61-jarige A. de B. uit Zeist zat. Hij verkeerde in staat van dronken schap en de politie vond het maar be ter de sleutels van de auto in beslag te nemen en zijn rijbewijs in te nemen. B. mocht in een taxi zijn weg naar huis vervolgen. 7.45 - 8.00 uur: KLANKEN VAN KERKKLOKKEN. MET MUZIEK NAAR HET GEMEENTEHUIS. 8.00 uur: Draaiorgelmuziek bij het gemeentehuis. 8.00 uur: Afmars drumband „Olympia" van de Driehoeksweg. 8.00 uur: Afmars drumband „Crescendo" van de Beetzlaan hoek Nachte- gaalweg. 8.05 uur: Afmars Harmonie P.V.O. van het Nieuwerhoekplein. 8.20 uur: Muziek bij het gemeentehuis door het jeugdorkest van de Harmonie P.V.O. 8.30 - 9.00 uur: ZANGHULDE voor het gemeentehuis van de verzamelde schooljeugd. Medewerking van kinderkoor „Apollo". Dirigent de heer C. Lips. Begeleiding door de Harmonie P.V.O. Toespraak van de burgemeester. 9.00 - 13.00 uur: Draaiorgelmuziek op de Vredehofstraat. Na 13.00 uur op verscheidene plaatsen elders in de gemeente. 10.30 - 11.45 uur: DÉFILÉ MET BLOEMENHULDE voor H.M. DE KO NINGIN in de tuin van het Paleis Soestdijk. 13.00 - 14.00 uur: Mars- en andere populaire muziek door de muziek vereniging „De Broederband" uit Beerzerveld (Ov.). Route Konin- ginnelaan, Groen van Prinstererstraat, Vinkenweg, Prins Bern- hardlaan en Albert Cuyplaan. Vervolgens van 14.05 - 14.25 uur in Soesterberg. De muziekvereniging „Nu Met Hope" uit Bruinisse (Z.). Route Beckeringhstraat, Laanstraat, Nieuweweg, Ossendamweg, Braam- weg en Heideweg. Vervolgens van 14.25 tot 14.50 uur in Soester berg. 14.00 - 16.00 uur: PUZZELRIT VOOR AUTO'S, MOTOREN. BROM FIETSEN EN FIETSEN, georganiseerd door Oranje Comité en de Bond voor Veilig Verkeer. Start 14.00 uur bij Hotel Bos en Duin aan de Bosstraat. Auto's en motoren 2,inschrijvingsgeld, bromfietsen 1,en fietsen per koppel 0,50. Gelegenheid tot inschrijven kort voor de start. Wil men te voren inschrijven, dan zich wenden tot de heer J. van de Bank, Dorre- steinweg 41. Eenvoudige rit. Prachtige prijzen. 17.00 uur: IN HET OPENLUCHTTHEATER TONEELVOOR STELLING voor de kinderen, voorafgegaan door 45 minuten kin- dergoochelen. Daarna wordt door het Theatercentrum „Carla Flink" opgevoerd het spel „SWIEBERTJE". Toegang 0,50 per persoon. Kaartjes in voorverkoop verkrijgbaar bij de V.V.V. tegen over het gemeentehuis tot en met vrijdag 28 april. Op 1 mei van 14.00 uur af aan de ingang van het theater. 18.00 uur: FILMVOORSTELLING in het gebouw Credo, Juliana- laan 19. In drie achtereenvolgende voorstellingen worden twee kleurenfilms vertoond: PRINSES MARGRIET en HET KONINK LIJK BEZOEK AAN SURINAME. Toegang vrij. 19.45 uur: TONEELVOORSTELLING, georganiseerd door de Chr. Oran jevereniging „Beatrix" in het verenigingsgebouw St. Joseph, Steenhoffstraat 30. Opgevoerd wordt „De Herbergierster", blijspel in drie bedrijven, door het Amersfoorts Toneel Ensemble. Toegangsbewijzen aan de zaal verkrijgbaar, ook voor niet-leden. 15.00 14.00 14.30 uur: STILLE TOCHT naar de fusilladeplaats in Soesterberg. Ver zamelen te 14.00 uur bij het hoofdgebouw van de vliegbasis. Uit Soest bereikbaar via de Van Weerden Poelmanweg. Medewerking van Soesterbergs gemengd koor. 18.00 uur tot zonsondergang VLAGGEN HALFSTOK. 19.30 uur: STILLE TOCHT naar het monument bij Braamhage. Vertrek zowel van het Kerkplein, nabij de Petrus en Paulus Kerk, als van de Julianalaan nabij de Chr. Gereformeerde Kerk. Medewerking van het Mannenkoor „Apollo". 19.45 tot 30 seconden vóór 20.00 uur KLOKGELUI VAN ALLE KERKEN. 20.00 - 20.02 uur STILTE. 20.45 uur: CONCERT IN DE PETRUS EN PAULUS KERK, Kerkplein 1. Uitgevoerd wordt het Requiem van Mozart. onder leiding van Maarten Kooy en met medewerking van het Hervormd Jeugdkoor Soest en het orkest van de muziekvereniging „De Nederlandse Cantorij", jongens en meisjes van het jeugdkoor Jan van Barne- veld. Peter Kooy, Ria, Ineke en Ciska Scheele zingen solopartijen. Tenor- en bassoli worden gezongen door Wandert Jagtenberg, Pier Veldman (tenor) en Cornelis de Groot (bas). Entrée 1,25. Toegangskaarten verkrijgbaar bij V.V.V. (tegenover het gemeentehuis) t.e.m. vrijdag 28 april en op 3 mei van 20.15 af aan de kerk. 20.00 uur: Mars- en andere populaire muziek door de Harmonie P.V.O. met jeugdorkest en de drumbands „Olympia" en „Crescendo". De geboorte van een oranjetelg wordt gevierd met een groots VUUR WERK bij de „Naald", aan het einde van de Stadhouderslaan. Jong en oud gaan in een LAMPIONOPTOCHT daarheen. Vertrek van de Oranje-Nassauschool aan de Ir. Menkolaan omstreeks 20.30 uur. Route Vredehofstra at, voor langs Paleis Soestdijk, Koningslaan. NEGENDE TEAM HEEFT NOG GOEDE KANS Het was zondag voor de sportvereniging B.D.C. een belangrijke dag. Nadat zaterdagmiddag door een 17-1 overwinning op A.P.W.C. in Amersfoort het adspiranten C-elftal het kampioen schap had behaald, volgden zondag het zevende elftal en het tiende elftal dit goede voorbeeld. Het negende elftal versloeg koploper Hilversum met 2-1 en nam daardoor de leiding in zijn afdeling over. Het ne gende heeft thans één punt voorsprong op Hilversum en een wedstrijd minder gespeeld. Uit de resterende twee wed strijden hoeven de blauw-witten dus nog maar twee punten te halen om zich kampioen te mogen noemen. En dan was er tenslotte nog de winst van het eerste elftal, dat zich daardoor in de eerste klasse A van de afdeling Utrecht handhaafde. B.D.C. 7 won in Naarden met 0-7 van de club van die naam, waardoor de mannen van aanvoerder Frans Duwel zich kampioen mochten noemen. Namens het bestuur waren secretaris E. A. Hil- horst en de heer J. v. d. Lugt aanwezig, die de spelers complimenteerden en aan voerder Duwel bloemen aanboden. Dat de spelers van het zevende geen ogenblik hebben getwijfeld aan het be halen van de titel wordt wel bewezen door het feit, dat ze al aan het begin van de competitie zijn gaan sparen voor het kampioensfeestje. B.D.C. 10 speelde thuis tegen Donar 8 voor een grote schare belangstellenden. Het tiende liet geen twijfel bestaan over de vraag of het de titel wel toekwam. Donar werd met 6-0 verslagen, een nog niet eens zo hoge score vergeleken bij de uitslagen in het begin van de com petitie. Na afloop bood mevrouw Hil- horst, de echtgenote van de secretaris, B.D.C.-aanvoerder Cees Hilhorst bloemen en gelukwensen aan namens het bestuur. In de kantine bleef men gezellig bijeen om dit kampioenschap te vieren. Een deputatie van het veteranenelftal van S.F C. kwam de veteranen van B.D.C. ge^ kwensen met het behalen van de S.E.C. 5 had dit een week eerder gedaan en toen waren er enkele B.D.C.-ers we zen feliciteren. Nico Gros, de midvoor van het tiende, die de laatste wedstrijden in het eerste elftal gespeeld heeft, werd later toegesproken door de heer H. v. d. Lugt, die sinds het ontslag van trainer Kamphorst tijdelijk de training verzorg de. Hij hield een geestige toespraak, waarin hij Gross met zijn 36 jaren ten voorbeeld stelde aan de jeugd. Spreker herinnerde eraan, dat ondanks het feit dat Gros de laatste wedstrijden in het tiende elftal noodgedwongen heeft moeten verzuimen, hij toch nog onbetwist de topscorer is. De heer v. d. Lugt was dankbaar, dat hij zich beschikbaar heeft gesteld voor het eerste. Hij bood hem als dank een beker aan, waarin later een inscriptie zal worden aangebracht. De bijeenkomst op donderdagavond j.1. van de Soester Aquarium-vereniging .Zilver Tetra" trok veel belangstelling. Door enkele leden van de Hilversumse zustervereniging werd, met behulp van schoolbord en demonstratie-model, ge toond hoe men een huiskamer-aquarium kan inrichten. Op heldere wijze en in logische volgor de werden de problemen behandeld waarop de beginner stuit en op welke punten hij speciaal moet letten. Na de pauze kwam het accent te liggen op de beplanting van het aquarium. De hierbij gehanteerde esthetische normen werden met behulp van de demonstra- ,\-\t - SA - - vv->v v t PREST Z,* J** -v tie-set verduidelijkt, zodat aan het ein de van de lezing een volledig met imi tatie-planten ingerichte bak op het to neel stond. Voor beide ploegen stond er niets meer op het spel, wat ook wel te merken was. De wedstrijd begon met een over wicht van S.E.C. en Van den Broek kreeg reeds in de 4e minuut een rede lijke kans, maar zijn schot ging over. Ook een mooie kans voor D.E.V. in de 11e minuut, maar de bal werd overge schoten. Keeper Van Hattum kwam hierna met een speler in botsing, maar het liep allemaal nog goed af. Jammer was, dat hij in de 21ste mi nuut blunderde, waardoor D.E.V. door haar linksbuiten de leiding kon nemen (1-0). Lang duurde dat niet, want nadat Van den Broek de bal naar Duist gespeeld had, wist deze de stand gelijk te ma ken (1-1). In de 28 ste minuut kreeg Dorrestein een mooie kans om S.E.C. de leiding te geven, maar zijn schot ging net naast. Van den Broek deed het in de 35ste minuut beter na een fout van de spil en bracht de stand op 1-2 in het voor deel van S.E.C., wat ook de ruststand werd. Na de thee gedurende het eerste kwar tier een sterker S.E.C., maar geleidelijk ging de strijd weer gelijk op en wist D.E.V. in doe 27ste minuut de gelijk maker te scoren (2-2). Na een combinatie Aalbers, Duist, Van den Broek wist de laatste S.E.C. nog naar een 3-2 overwinning te schieten, waarmede de competitie voor S.E.C. eindigde. Geen geweldig resultaat. Het volgend seizoen beter, dan kunnen de Soesters weer met een schone lei beginnen. De verdere uitslagen waren: Holland- Fortitudo 5-3, Ultrajectum-Zeist 4-2 en Saestum-Vriendenschaar 1-2, zodat For- titudo en Saestum degraderen naar de vierde klasse. De welpen, verkenners, padvinders en rowans van de K.V. en N.P.V. kwamen afgelopen vrijdag-avond om kwart over zeven bijeen in de Bergkerk te Amers foort voor een gezamenlijke wijdings- dienst in verband met de Sint Joris- viering. Tijdens het zingen, met begeleiding van trompet- en orgelmuziek, van „Wilt he den nu treden" werden de vlaggen bin nengedragen. Aalmoezenier W. A. van Wijk sprak het openingsgebed uit. Na een samenzang werden de welpenwet en de padvinders- wet voorgelezen. Hierna volgde een ge deeltelijke vertaling van het Franse be loftelied. De Sint Jorisboodschap werd voorgele zen door de districtscommissaris van de K.V., waarna gezamenlijk werd gezon gen „Nu gaan de bloemen nog dood" met refrein „Stil maar, wacht maar, al les wordt nieuw, de hemel en de aarde". De door ds. J. J. H. van der Ree ge houden toespraak werd besloten met het bidden van het „Onze Vader". Het slot woord werd uitgesproken door aalmoe zenier Van Wijk en na het zingen van het „Wilhelmus" werden de vlaggen weggedragen. Bij het verlaten van de kerk werd aan ieder de Sint Joristulp uitgereikt met daarbij een St. Jorisboodschap „Wie volhardt tot het einde wordt overwin naar span al je krachten in - laat je daden steeds overeenstemmen met je wet en belofte". Het is al weer geruime tijd geleden dat voor de parochie te Soest-Zuid pogin gen in het werk werden gesteld om tot oprichting van een welpengroep te komen. Reeds verschillende maanden zijn zes zeer actieve leidsters bezig om de jongens van de twee hordes het wel- penspel te leren spelen. Nu duidelijk is gebleken dat dit spel nog voldoende aantrekkingskracht op de jongens uitoefent, werd besloten dat de leidsters, die de voor deze taak ver eiste cursus hebben gevolgd, zouden worden geïnstalleerd. In het hordehol aan de Parklaan kwa men zaterdagmiddag om half drie alle jongens en leidsters bijeen en waren ook de welpen, verkenners en rowans van de Don Boscogroep aanwezig. De aalmoezenier, kap. G. Weersink opende deze bijeenkomst met gebed. Hierna werden de dames Wil Hilhorst, Joke Logtenstein en Margriet Schrijvers door groepsleider Mulder, als leidster geïn stalleerd. Binnenkort zal worden overgegaan tot installatie van de ads. welpen. De jon gens van 11 jaar worden niet meer als welp geïnstalleerd doch kunnen naar de verkennersafdeling overgaan. De V.S. kregen er vrij scherp van langs in de rede die de Russische partijleider Brezjnew uitsprak op het congres van de Oostduitse eenheidspartij. Aan het gevaarlijke avontuur van de Amerika nen in Vietnam zou snel een eind ko men als de communistische landen maar wat meer één lijn trokken bi; de hulpook China. En de Rus vond dat er eigenlijk maar eens een confe rentie van communistische leiders moest komen over dat onderwerp. Waarschijnlijk tilt men er in Washing ton niet zo zwaar aan. Brezjnew bleef zijn bezwaar tegen de V.S. zeer hoffe lijk beperken tot de Amerikaanse aan- Het is geen geheim, dat de Nederlandse Spoorwegen ook gebruik maakt van een aantal onrendabele lijnen en lijntjes. Evenmin is het een geheim, dat de NS. momenteel naarstig naar moge lijkheden speurt om de ieder jaar gro ter wordende tekorten te miniseren. Het is dan ook bepaald geen onlogische ge dachte om dan in de eerste plaats de onrendabele lijnen maar op te heffen. Maar zo gemakkelijk als dit lijkt, lig gen de zaken toch niet. Als de N.S. dit plan werkelijk zou doorvoeren, en con sequent zou doorvoeren, zouden er heel wat meer lijnen ten dode opgeschreven zijn dan in het tot nu toe door de Spoorwegen genoemde lijstje staan. De Nederlandse Spoorwegen gaan nog altijd door voor één van de modernste in de wereld, maar de vraag rijst toch of het niet nog moderner kan en of er niet nog meer gemechaniseerd zou kun nen worden, waarvoor mede de tekor ten zo laag mogelijk gehouden zouden kunnen worden. Een efficiency-onder- zoek zou ook helemaal geen kwaad kunnen. Wellicht dat deze factoren ook wel een rol spelen in de plannen tot op heffing van de onrendabele lijnen, maar dan worden ze kennelijk toch niet zó zwaarwegend aangemerkt, dat die on rendabele lijnen alsnog zouden kunnen blijven bestaan. Afgezien van de vraag of de lijnen rendabel zijn of niet moet men toch anderzijds rekening houden met talloze andere belangen. Men kan toch moei lijk zomaar een lijn opheffen enkel en alleen omdat er geld bij moet. Want wie de lijnen, die alleen maar geld kos ten, maar die voor het publiek niette min in een grote behoefte voorzien, gaan sluiten, spant het paard achter de wagen. Een van de lijen, die op de nominatie staan om te worden afgestoten, is de lijn Den Dolder-Baarn. de lijn derhalve, die ook de halteplaatsen Soest-Zuid; Soest en Soestdijk betreft. Dat zou dus betekenen, dat er binnen niet al te lan ge tijd geen trein meer zal rijden in Soest. Wie dan een trein wil zien, zal het verder van huis moeten zoeken. Het is in feite ondenkbaar, dat er in een plaats als Soest, met z'n ruim 30.000 inwoners, geen trein meer zou rijden. En de Spoorwegen vergeten blijkbaar, dat Soest nog lang niet volgroeid is. Er wordt nog steeds veel gebouwd en het Soesterveen betekent een geheel nieuw wijk, die weer aan honderden gezinnen woonruimte biedt. Gezinnen, die heus niet alleen uit Soest komen of er wer ken. De mensen zullen dus moeten reizen. Het ziet er alleen niet naar uit, dat dit per trein zal zijn, als de Spoorwegen tenminste doorzetten. Maar zover is het nog niet. Nog lang niet. Al moet men niet vergeten, dat bij de Spoorwegen misschien nog steeds enige wrok leeft als gevolg van de overwegen-affaire van jaren geleden. Maar dat zal toch niet doorslaggevend zijn? KANTMAN. wezigheid in Vietnam. Voor het overige zei hij niets dat beschouwd kan worden als een afwijking van het streven naar beter begrip wederzijds dat de verhou ding tussen de twee landen al een tijdje kenmerkt. Wat Brezjnew via Vietnam weer ter sprake bracht, was de beruchte com munistische topconferentie, waar Chroes- jtsjow zijn zinnen al op had gezet, maar waarvan nog niets is gekomen door de weerzin van een aantal Oosteuropese landen en Westeuropese partijen tegen een dergelijk conclaaf waarop de Rus sen ongetwijfeld zouden pogen China veroordeeld te krijgen, wat de commu nistische wereld dan zou dwingen zich onderling in twee kampen te verdelen. Maar deze landen blijven liever een beetje neutraal in de twist tussen de twee grote rode steden. Ze profiteren daarvan door - als Roemenië bijvoor beeld - andermans ongenoegen te trot seren bij het bewandelen van een heel eigen weg. Brezjnew ontweek met zijn hoofdthema ook al te diep in te gaan op wat Oost- duise partijcommandant Ulbricht eigen lijk bij voorkeur aan de orde had wil len stellen: de verhouding tussen D.D.R. en bondsrepubliek. Kanselier Kiesinger had de gedelegeer den verrast met een oproep om tot be tere contacten te komen. Dat werd door Ulbricht terstond gedwarsboomd door een gesprek tussen Kiesinger en de Oostduitse premier Willy Stoph als eni ge zinvolle samenspraak voor te stel len. Dat zou neerkomen op een erken ning door Bonn van de D.D.R. En dat is net weer iets te veel van het goede. Brezjnew ging niet alleen daarop am per in, hij besteedde niet eens te veel woorden aan Roemenië dat tot Ulbrichts woede diplomatieke betrekkingen met Bonn heeft opgenomen. Zoals de Westeuropese landen dat van Amerikaanse zijde ondervinden, zo er vaart Ulbricht uit het Kremlin dat Eu ropa punt twee is, of misschien wel punt drie of vier, maar Vietnam punt één. Brezjnews woorden zijn in zoverre tot de V.S. gericht als een hernieuwde waarschuwing dat de Vietnamese oorlog toch altijd een barrière tussen de twee landen blijft. En dat s waarschijnlijk zeer tot zijn leedwezen is, blijkt wel uit de gang van zaken met het ak koord dat de Russen gesloten hebben met Peking om een eind te maken aan de belemmeringen die zendingen Sow- jet-wapens op hun weg naar Noord- Vietnam ondervonden. De eerste die hiervan buiten de onmid dellijk betrokkenen vernam was de Amerikaanse regering, die langs diplo matieke weg uit Moskou werd gewaar schuwd wat was besloten en dat daar door een intensivering van de oorlog in Vietnam te verwachten was. Je echte vijanden waarschuw je zo niet

Soester Courant | 1967 | | pagina 1