Wassecelie SWAGER Molenschot' torent al boven de flats uit Onduidelijk punt nog onduidelijker Ga met de was de deur uit, naar de DE WURGER VAN BOSTON vergreep zich aan 2000 vrouwen GARAGE BOSBOOM DOORSMEREN Officiële mededelingen Meningen van lezers S.V.V.-Volleybal Korf balvereniri ns De Meteoren Hees-aspiranten boekten een monsteroverwinning „The Red Stars" Kath. Vrouwengilde Soestdijk Geslaagd Geschrokken en doorgereden Onverstandig rijden BEVEROL SMEER ST ATION Klaar terwijl u wacht Gemeentesecretarie en kantoren gesloten Onderwijswet DINSDAG 25 APRIL 1967 „De doodstraf door middel van de elek trische stoel" eiste de advocaat-generaal tegen Henry Albert de Salvo - beter bekend als de „wurger van Boston", een lustmoordenaar. Tot een uitspraak en een tenuitvoerlegging van de straf zal het niet komen, hoewel de verdachte Henry Albert de Salvo de vrijheid nim mer meer zal zien. De „wurger van Boston" blijft waar hij is en wel in het krankzinnigengesticht van Bridgewater, waarin hij in november 1964 werd op genomen. Drieduizend man is het politiekorps van Boston sterk en zij allen zochten enke le jaren vergeefs naar de wurger. Uit west-Berlijn kwam op verzoek van de Amerikaanse justitie Duitslands knapste speurder in de persoon van de Duitse herder „Harro", doch het intelligente dier raakte het spoor bijster. De kundigste detectives van de gemeen- te-politie van Boston, geassisteerd door een staf van experts van het particulie re recherche-bureau Pinkerton, door zochten de hele, in hysterie geraakte, stad (bijna 2Va miljoen inwoners), on dervroegen 400 daarvoor in aanmerking komende, verdachte personen in uren lange kruisverhoren, doorzochten de de band was vastgelegd. Zijn verklaring mag echter, volgens een uitspraak van het opperste gerechtshof in de Verenig de Staten, niet tegen de verdachte wor den uitgespeeld, daar deze bekentenis niet werd afgelegd tegenover de politie doch voor de raadsman. Daar de wurger geen verhoor wenste te ondergaan en bij zijn stilzwijgen bleef volharden, kwam de zaak op losse schroeven te staan met alle gevolgen daaraan ver bonden. De Salvo vertoefde van 1949 tot 1956 als militair, laatstelijk in de rang van sergeant der militaire politie, bij de Amerikaanse strijdkrachten in Heidel- berg/West-Duitsland. Hij trouwde al daar een Duits meisje genaamd Irma Müller uit Frankfurt/M., uit welk hu welijk twee kinderen werden geboren. Sergeant De Salvo is daarnaast nog de militaire titelhouder Europa voor bok- sen-middengewicht. Naar Boston. Na zijn militaire diensttijd vervuld te hebben (1956) vertrok hij met vrouw en kinderen naar zijn geboorteplaats Bos ton, waar hij zich vestigde en er het beroep van fabrieksarbeider uitoefende. Na het bekend worden van zijn arresta tie werden er in West-Duitsland bij de politie bijna negenhonderd aangiften en klachten wegens zedenmisdrijven door De Salvo gepleegd, verwerkt. Kort na zijn terugkeer uit West-Duits land liet zijn vrouw Irma zich van hem scheiden o.m. op grond van het feit dat haar echtgenoot zich seksueel erger ge draagt dan een dier. De scheiding werd door de rechtbank te Boston in 1957 uitgesproken. De eiseres werd in het gelijk gesteld, de kinderen aan haar toegewezen en de vader tot onderhoud van zijn gewezen vrouw en kinderen en tot het betalen der gerechtskosten veroordeeld. BURG. GR0THESTRA5 TEL: 3917 SOESTDIJK kartotheken van ruim 6000 zogenaamde seksueel-pathologen en maakten o.a. ge bruik van de diensten van de naar Boston ontboden Nederlandse helder ziende Pieter van der Hurk (Peter Hur- kos), doch zonder enig gevolg. Willekeurig Van half juli 1962 en tot 4 januari 1964 ging de wurger van Boston rond, zich vergrijpend aan willekeurige vrouwen, waarna het misdrijf werd voltooid door wurging of door het toebrengen van messteken in de borst der slachtoffers, tot de dood volgde. De inwoonsters van Boston geraakten in paniek toen aan deze geheimzinnige moordenserie geen einde scheen te ko men en politie en veiligheidsdiensten niet bij machte bleken om de onbeken de. doldrieste \frouwenmoordenaar te grijpen. De moordenserie overtrof die van een Jack de Ripper die, in de vo rige eeuw, in Londen op een geheim zinnige wijze een einde maakte aan het leven van een achttal prostituees, die van de Duitse lustmoordenaar Peter Kürten, die in de jaren twintig in Düs- seldorf de levens nam van zes, te goe der naam en faam bekend staande vrouwen en misschien zelfs van de Fransman Landru, die 300 alleenstaan de vrouwen verbrandde. Na Londen en Düsseldorf volgde thans Boston, doch het zou nog tot maart 1964 duren, voor aleer en als bij een toeval, de ware naam van de „wurger van Boston" bekend werd. Gegrepen In November 1964 werd door de zeden politie van Boston iemand gearresteerd, verdacht van het misdrijf verkrachting meermalen gepleegd. Verschillende slachtoffers herkenden hem en de klach ten kwamen uit diverse Amerikaanse bondsstaten (Massachusetts, Connecticut en New-Hampshire) bij de politie bin nen. Aan deze 38-jarige Albert Henry de Salvo werd als rechtskundig raads man toegevoegd dr. F. Lee Baily, welke jurist grote bekendheid verwierf in het proces tegen de (Amerikaanse) vrou wenarts dr. Sam Sheppard die, verdacht van moord op zijn vrouw, voor de recht bank in Boston moest verschijnen. De arrestant werd er echter niet van verdacht de „wurger van Boston" te zijn, geen enkel spoor wees trouwens in die richting. Daar de verdediger twijfelde aan de verstandelijke vermo gens van zijn cliënt, werd deze in plaats van in het huis van bewaring in de psychiatrische inrichtingen van Bridge water ter verpleging opgenomen en al daar in voorarrest gehouden. Daar ver telde de patiënt aan een andere ver pleegde van het gesticht. George Nas- sar genaamd, zijn levensloop en ver trouwde deze ondermeer toe, dat hij in totaal 2000 vrouwen en meisjes zou hebben verkracht, danwel middels trouwbeloften of andere leugens tot het plegen van gemeenschap met hem had weten over te halen, en dat hij vele slachtoffers in koele bloede had ver moord. Deze handelingen zou De Sal vo zowel in de Verenigde Staten als ook in Europa, met name in west-Duitsland hebben gepleegd. Een soortgelijke bekentenis deed De Salvo ook aan zijn verdediger Dr. F. Lee Baily, welke op zijn beurt de ad vocaat-generaal bij het hof in Boston van het een ander op de hoogte bracht en tevens de bekentenis van Bostons wurger op de band opnam. Hü zweeg De recherche van Boston, gealarmeerd door de advocaat-generaal, haalde De Salvo uit zijn cel en bracht hem voor een verhoor over naar het hoofdbureau van politie. Hier aangekomen, weigerde de wurger zich aan het politie-verhoor fi» onderwerpen. Hij deelde mee, dat rfjn bekentenis door zijn raadsman op Van de vier teams van de Soester Vol leybal Vereniging die de afgelopen week kompetitiewedstrijden moesten spelen wisten er drie tot winst te komen. Zo wist het tweede damesteam van de rood-witten tegen Wilhelmina 1 met 2-1 in de meerderheid te blijven. De eerste en derde set leverden n.1. winst op voor onze plaatsgenoten, maar de tweede set was voor de Amersfoortse dames. Het derde dames team moest tegen V.I.O.S. 4 met een 3-0 nederlaag genoe gen nemen. Niettemin gaven de rood- witten in het bijzonder in de eerste helft goed partij. Het eerste herenteam wist de voor haar belangrijke wedstrijd weliswaar met 2-1 tü winnen, maar dit was toch niet vol doende om de Spirit reserves van het kampioenschap af te houden. De eerste set waren de S.V.V.'ers overtuigend sterker en eerst tegen het einde wisten de aanstaande kampioenen enkele te- genpunten te scoren. Een grote inzin king aan S.V.V.-zijde, die tot ver in de derde set duurde, had tot gevolg dat Spirit de tweede set met groot verschil won. De 8-0 voorsprong die dit team in de derde set had opgebouwd bleek evenwel niet voldoende om de winst te grijpen. De S.V.V.'ers wisten zich te herstellen en langzaam maar zeker lie pen zij hun grote achterstand in om tenslotte met 16-14 deze set in hun voordeel te bselissen. Het eerste herenteam is hiermee aan het einde van zijn wedstrijdenreeks voor dit seizoen gekomen en van de achttien wedstrijden gingen er slechts twee met 2-1 verloren. Dit resultaat bleek evenwel niet voldoende om tot een kampioenschap te komen omdat in de zestien gewonnen wedstrijden teveel sets verloren zijn gegaan. Het tweede herenteam van onze plaats genoten behield door een 3-0 overwin ning op V.I.O.S. 5 zijn theoretische kans op de bovenste plaats. Voor de komende week staan de vol gende wedstrijden voor de Soester Vol leybal Vereniging op het programma: V.I.O.S. 6-S.V.V. 4 (dames). - S.S.S. 4- S.V.V. 3 (heren). c1 O METEOREN 2 KAMPIOEN Het tweede twaalftal van de Meteoren is kampioen geworden van de afdeling 3 A van de Gooische en Utrechtse Korf- balbond (G.U.K.B.). In verband met een door deze bond gewijzigde indeling, werd dit eerst heden bekend. In dit kampioens twaalftal waren inge deeld de dames: Joke Saarloos, Marja Schaafsma, Riek van Soest, Ineke Tim mer, Marja Vulperhorst en Rolleke Zimmerman. welke voor de laatste wed- Hoewel er voor de buitenstaanders nog geen voor en achterkant aan het tweede bejaardencentrum op de Eng te vinden is, komen van de zjjde van belanghebben den toch al optimistische gedachten naar voren. „Er zit 'schot' in Molenschot". Van veraf is het enorme betonskelet reeds zichtbaar en is behoorlek op weg het grootste en hoogste gebouw van Soest te worden. strijden werd vervangen door Hanny v. d. Biezen, daar Rolleke in het eerste moest invallen en de heren: Gerard v. d. Bor (aanvoerder), Koert Geval, Ries van Herwaarden, Willem Kraay en Pe ter Verlinden. Door Meteoren 2 werden voor dit kam pioenschap in totaal 14 wedstrijden ge speeld, waarvan er 11 werden gewon nen, 2 gelijkgespeeld en 1 verloren. In deze 14 wedstrijden zag men kans in totaal 71 doelpunten te scoren en moesten er slechts 12 tegendoelpunten worden doorgelaten. Beslist geen slecht resultaat. Het eerste twaalftal bereikte in de af deling 2A van G.U.K.B. de zeer goede 2e plaats. O De Hees-aspiranten hebben zich na een zwak begin keurig hersteld, hetgeen zij zaterdag tegen Hooglanderveen bewezen door deze tegenstander met niet minder dan 16-0 te verslaan. Vooral het spel van de linkervleugel en met name van Gijs Brons was voortreffelijk. De doelpunten kwamen tot stand dank zij Henk Kamp horst )5 x), Gijs Brons (3 x), Bert van Asselt (3 x). Jaap van de Veer (2x), Gert Hop en André Mooij scoorden elk een maal, evenals Cees van Steendelaar, die met een keihard schot van zeker 20 me ter afstand raakschoot. Pupillen 1 speelde thuis tegen Amers foortse Boys en bereikten een 2-2' gelijk spel. Het was een aardige wedstrijd met twee gelijkwaardige tegenstanders. Door Ries Brons werd het 1-0, de midvoor van de gasten scoorde de gelijkmaker, waar na Nico van Es de stand op 2-1 bracht. Een doelpunt van de spil van Amers foortse Boys, gescoord uit een strafschop, bepaalde de eindstand tenslotte op 2-2, waarmee beide ploegen tevreden kunnen zijn. Pupillen 2 kon het in Amersfoort niet redden tegen hun wat grotere tegenstan ders van Amsvorde. De uitslag werd 2-0 voor de zwart-witte gastheren. Wel kreeg de staander een hard schot van Hans de Bree te verwerken, maar tot doelpunten kwam Hees toch niet. Woensdagavond a.s. ontmoet het he renteam van „The Red Stars" in de Amersfoortse Sporthal voor de tweede maal het studententeam van „Nijenro- de". De eerste ontmoeting werd destijds door Red Stars gewonnen. Gezien de stand op de ranglijst mogen de Soestenaren zich niet veroorloven deeze wedstrijd te verliezen. Zij staan met slechts twee punten achterstand op de tweede plaats achter koploper Midland en kunnen bij verlies van Midland gelijk komen. Red Stars zal echt geen reden mogen hebben om deze wedstrijd te onder schatten want de kracht van Nijenrode is de laatste tijd danig toegenomen. Dit blijkt wel uit het feit dat zij kans hebben gezien koploper Midland voor het eerst in deze competitie te ver slaan. Red Statrs dat, met deze wedstrijd in begrepen, nog drie wedstrijden moet spelen, zal dus alle zeilen bij moeten zetten om Nijenrode de winst uit han den te houden. De aanvang van deze ontmoeting is om 21.20 uur. De stand bij de heren luidt: Midland 15-28 U.V.V. 3 15-14 Red Stars 15-26 U.S.S. 3 15-10 Taveno 15-20 U.V.V. 4 15- 8 Nijenrode 15-20 Flinstones 15- 8 U.S.S. 2 15-14 Cangerous 15- 0 HUISVROUW MAAKTE LUCHTSPRONG Van blijdschap! Maanden lang had ze er geen raad op geweten. Wat ze ook deed, wat ze ook probeerde. Plot seling zag ze het voor zich in de krant. Toen was het probleem opgelost. Hang het blok aan de haak om de rand van de closetpot. Bij het doortrekken reinigt en ontsmet de W.C. automa tisch en, wat nog belang rijker is: er ontstaat dan een natuurfrisse geur. Altijd.... altijd.... altijd.... een frisse W.C. met Sinkal - C. Het Kath. Vrouwengilde organiseert om 8 uur, een bingo-avond met vele aantrekkelijke prijzen. Ook heren zijn welkom. Voor het Uniepraktijkdiploma Machi- neschrijven slaagden de dames W. Do- meijer, G. T. Faber, N. T. Koronenburg, M. Spoelstra en G. v. d. Straten-v. d. Hoek. In de nacht van vrijdag op zaterdag te pl.m. 1.30 uur, deed J. J. K. uit Soest bij het politiebureau aangifte, dat hij op de Burg. de Grothestraat was aangere den en dat de bestuurder van de tegen ligger was doorgereden en daarna een zijweg was ingegaan. Bij het ingesteld onderzoek vond de politie bij de R.K. kerk aan het Nieu- werhoekplein tussen rijwielpad en heg een auto geparkeerd, die beschadigd was, terwijl een stuk spatbord van een andere auto aan de auto vastzat. Even later kwam de eigenaar, H. v. H. uit Baarn opdagen, die verklaarde in derdaad de aanrijding gehad te hebben en zo was geschrokken dat hij was doorgereden. Ook bleek, dat hij bij de parkeerplaats nog 5 paaltjes omver had gereden. Beide automobilisten beweerden van el kander, dat zij over de witte middenlijn hadden gereden. Beide auto's werden in beslag genomen en H. moest zich aan een bloedproef onderwerpen. De Amerikaanse mevr. P. M. P. stond geparkeerd op de parkeerstrook tegen over slagerij Van Asch in de richting Amersfoort. Zij wilde in de richting Amsterdam vertrekken en reed daar voor achteruit het Nassauplantsoen in, om met een draai de hoofdweg richting Amsterdam op te rijden. Zij verzuimde echter het van links ko mende verkeer voorrang te verlenen, zodat de bestelauto van W. de G. uit Baarn tegen haar auto botste. Beide auto's werden behoorlijk bescha digd. Het „gevarenkruispunt" Dalweg/Albert Cuyplaan, waarop reeds eerder door ons gewezen wegens het gebeuren van diverse ernstige en minder ernstige ongelukken, is er na het beginnen van de bouw op die hoek niet duidelijker op geworden. Waar eerst het graan een behoorlijk uitzicht ontnam, zijn nu een directiekeet en opslagloods verschenen, die de situatie ter plaatse uitermate gevaarlijk maken. Eerste klas smeermiddelen. Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de gemeente-secretarie, het kantoor van de gemeente-ontvanger, de hulpsecretarie te S^esterberg en de kantoren van de tak ken van dienst op maandag, 1 mei a.s. (Koninginnedag) de gehele dag voor het publiek gesloten zullen zijn. Voor spoedgevallen betreffende de gas- voorziening kan men zich op genoem de dag telefonische richten tot het gas bedrijf, (telefoonnummer 4258). Indien telefonisch geen gehoor wordt verkregen dient een briefje in de brie venbus van de woning Lange Brinkweg 40 of 42 te worden gedeponeerd. Soest, 25 april 1967. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde in artikel 76 van de Lageronderwijswet 1920, dat de raad van die gemeente in zijn ver gadering van 19 april j.1. medewer king als bedoeld in artikel 72 van die wet heeft verleend ten aanzien van het verzoek van: 1. het R.K. schoolbestuur te Soestdijk voor de gedeeltelijke invoering van het vak handenarbeid en het in richten van een lokaal voor dit vak in de St. Theresiaschool; 2. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest in zake het aanschaffen van taalboek jes en een moderne zangmethode met instrumentarium t.b.v. de Savornin Lohmanschool voor g.l.o. Soest, 25 april 1967. Soest, 22-4-'67. Geachte redactie, Naar aanleiding van de mededeling ln uw blad, over de voorgenomen ophef fing van het treinverkeer door Soest, zou ik graag het volgende in uw bi d geplaatst zien. Soest dreigt, evenals vele andere plaat sen in ons land, treinloos te worden. Men hoort nog niet veel protesteren, maar dat komt wel. als het te laat is. Als voorbeeld wil ik de Langstraat ln Brabant noemen, waar destijds ook het treinverkeer is opgeheven. Nu protes teert men er doorlopend en vooral van industriële zijde. Maar als de trein weg is, heb je hem zo maar niet terug. Nu is het voor Soest wel zo, dat men in 10 minuten bij het station Baarn en in 20 minuten bij het station Amers foort is, vanwaar naar alle delen in 't land treinverbindingen zijn. Maar busdiensten hebben als nadeel, dat ze afhankelijk zijn van de verkeers intensiteit en dit speelt op de drukke wegen rond Soest een belangrijke rol. Daarom is het zo belangrijk, dat de trein in Soest blijft rijden. Als de elektrische treinen voor Soest te duur zijn, waarom dan niet op de lijn Utrecht-Baarn de goedkope, snelle ro de diesel electrische treinen laten rij den? Als er in de omgeving Molenstraat in het centrum van Soest dus een station wordt gebouwd en er komt vanaf dit station door Soest een stadsbusdienst dan wordt het zowel voor de N.S. als voor Tensen interessant. Dit loont zeker de moeite. Als men 1 x per uur en een enkele tussentrein op het spitsuur laat rijden, moet dit rendabel zijn. En het is altijd nog beter één station dan helemaal geen. Het is te hopen, dat de betrokken in stanties dit plan zullen bestuderen in 't belang van de Soester inwoners en spe ciaal van de vele forenzen. Met dank voor de plaatsing, J. H. R. van 't Land. Ruysdaellaan 14c Soest 23 april 1967. Aan de Redactie van de Soester Courant. Naar aanleiding van uw bericht over de onrendabele delen van ons spoorwegnet gaarne het volgende. Uit mededelingen van de grote pers en publiciteitsorganen kan men afleiden, dat het niet zo zeer de bedoeling van N.S. is de onrendabele gedeelten van haar net af te snijden, dan wel te laten subsidiëren, daar zij het opnemen tegen de auto als vechten tegen de bierkaai beschouwt? Is dat nu werkelijk zo, zolang van elke Nederlander nog slechts 1 op de 6 niet is gemotoriseerd, zodat er van elke 6 dus nog 5 overblijven, die op openbaar vervoer zijn aangewezen? Terwijl men verder de keuze tussen t.v. en andere kunstuitingen ernstig belemmert, zo niet dupeert? Allerwegen is de opmerking gemaakt dat het „ernstige" overweging verdient het openbaar vervoer binnen het lo- pendoe decennium nog de voorrang te geven op het wegverkeer. Hoe dit ook zij, wanneer de N.S. dit verkeersprobleem heeft doorgelicht en nu ook haar problematiek eens zou wil- len laten doorlichten - zoals blijkbaar ook met de P.T.T. zal geschieden - kan het best zijn dat andere maatregelen dan opheffing meer geboden zouden zijn. Immers door opheffing snijdt N.S., de toevoer naar haar grotere wel renda bele lijnen af, waardoor deze ook een zekere terugslag krijgen te incasseren. Daarbij komt nog dat de „lopende" dienstregeling minder goed is uitgeval len dan de vorige, waarbij reeds één der klachten was dat de aansluitende verbindingen naar Noord en Zuid en b.v. met Baarn voor Amsterdam etc., somtijds te wensen overlieten en daar mede zelfs verder achteruitgingen. Vooral voor forensen en ouderen een belangrijke zaak. In het algemeen kan men nog stellen dat N.S. zeker niet weg kan vallen uit een streek waar het vreemdelingenver keer met andere middelen is gediend of waar het een zaak van dubbel spoor of hogere frequentie is om bij de tijd te blijven? Wanneer we bij de tijd blijven verta- len met hogere eisen door het toene mend bevolkingsaantal en zijn vergrij zing, is mede het cultureel streven van het bevorderen der tegenwoordige mo gelijkheden van bezoek aan allerlei cen- tra op dat gebied. Onze streek zonder spoorlijn is zeker ondenkbaar en als achtergebleven gebied gediskwalificeerd. Wanneer wij dezelfde mogelijkheden zouden hebben als tussen Den Dolder en Utrecht het geval is, zou het geval wel heel anders komen te liggen. Meerdere pogingen tot verbetering in die zin zijn steeds afgewezen. Men in- formere zich hieromtrent maar bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, zonder wier voorkennis en van het gemeentebestuur zeker geen op heffing in de lijn dezer dagen zou kun nen liggen. Hoe denkt N.S. b.v. over georganiseerd overleg en inspraak der burgerij en co ördinatie met andere vervoersonderne mingen? Met een subsidiepolitiek zonder meer is noch het belang van N.S. noch dat van ons land gediend. Mij dunkt dat de regering, voordat zij aan N.S. toegeeft, eerst moet eisen dat N.S. zich zelf laat doorlichten en de mogelijkheden onderzoekt op welke ma nier door meerdere service en betere aansluitingen of geschiktere diensturen met verhoogde frequentie, geen betere resultaten zijn te verwachten. Immers de pelegenheid maakt hier de klant en omdat regeren vooruitzien is, dient ge waakt te worden tegen gelegenheidsbe slissingen, waarvan men later spijt zou hebben. Ik denk hierbij b.v. aan de lijdensge schiedenis van de lijn Gouda-Alphen, om te weten wat ik bedoel en om het hier nu maar bij te laten. U dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik gaarne, uw dw. J. SCHAT. Sr.

Soester Courant | 1967 | | pagina 7