MOTIE EN EMOTIE Volgende week verschijnt de SOESTER COURANT alleen op woensdag woensdag 3 mei. Oto Prinsen naar Salzburg V.V.Y .-nieuws H.M. de Koningin viert zondag haar 58ste ver jaardag Ook de heer P. van Vollenhoven viert zijn verjaardag Het oog gericht op de ruimtevaart Vrijdag 28 april 1967 46e jaargang no. 33 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2366 - Postgiro 126156 Bazar voor „Geef ze de ruimte" Brandweer bluste dakbrand in Voor de tiende keer schoolvoetbaltoernooi van S.P.S.V. Li Tsin Sili in Arti-shock Gevonden voorwerpen Kruimeldieven Jaarverslag Nutsbank te Amersfoort SOESTER OOURANT Abonn. p. kwart, f 3.—, per post f 3,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Zondag a.s. verjaart koningin Juliana, maar de officiële feestvie ring is verlegd naar maandag 1 mei. Dat betekent, dat tal van toeristen uit de buurlanden, die het lange week-end met de vrije 1-meïdag bij ons komen doorbrengen om er de late bollen- en bloesempracht te aanschouwen, weer verwonderd zullen rondrijden temidden van het feestgewoel. Het betekent ook, dat onze koningin eigenlijk twee dagen jarig is, want zondag wordt mamma's 58ste verjaardag in huiselijke kring gevierd, maar maandag volgen o.m. het traditionele défilé voor het bordes en de ontvangst van de deputaties ten paleize en komen de oranjeverenigingen in actie. Hoe zouden wij ons in Nederland een koninginnedag anders kun nen voorstellen? Thans reeds feliciteren wij onze koningin met Haar verjaardag en wensen Haar nog vele gelukkige jaren toe in een onafhan kelijk koninkrijk. Omdat Prinses Beatrix deze maand alle aandacht opeiste, is het pas gehuwde echtpaar Van Vollenhoven even in de vergetelheid geraakt, maar we behoeven niet de verjaardagkalender te raad plegen, om te weten, dat de heer Pieter van Vollenhoven tegelijk met onze koningin jarig is. Dat wordt zondag a.s. dus weer een dubbel feest in de koninklijke familie. Ook hem en prinses Margriet wensen wij van harte geluk met deze dag. Dinsdag 9 mei, des avonds 7 uur pre cies, zal de heer K. de Haan, wethouder van Sociale Zaken de bazar voor „Stichting Jeugdzorg Soestdijk" openen. Deze bazar, ten behoeve van de aktie „Geef ze de ruimte", wordt gehouden in de zalen van de Geref. Julianakerk aan de Julianalaan en wel dinsdag avond 9 mei, woensdag 10 mei, zowel 's middags als 's avonds en donderdag 11 mei, 's middags en op leze dag de slotavond. Dit belooft een zeer bijzondere bazar te worden, daar het bazar-comité niets heeft nagelaten om deze bazar tot een succes te maken. Mochten er nog personen zijn, die iets voor de bazar beschikbaar willen stellen, b.v. speelgoed of andere goede ren, iets wat u zelf gebakken heeft, of planten en bloemen uit uw tuin dan- is dat va-n- harte welkom. U kunt zich hierover in verbinding stellen met mevr. Homsma, Margrietlaan 12, tel. 4658. Als bijzondere attraktie kan genoemd worden, dat elke baby, die op één der bazardagen geboren wordt in 't Hart van Soestdijk, een gratis babypakket ontvangt. Ongetwijfeld zullen velen door een bezoek aan de bazar het mooie doel steunen, opdat binnen afzienbare tijd het zo gewenste jeugdhuis in 't Hart van Soestdijk tot stand komt. Uit de behandeling van de regerings verklaring in de Tweede Karner is ge bleken dat het nieuwe kabinet wordt gesteund door een vastbesloten coalitie. Een aantal moties, van de kant van de oppositie komende, werden met flinke meerderheid verworp'n. Dat had deze oppositie trouwens kunnen voorzien en de vraag dringt zich daarom op is het wel juist gezien om zulke moties in te dienen, waarvan men bij voorbaat kan aannemen dat zij .net grote meerder heid zullen worden verworpen Deze handelwijze wekt eerder de in druk dat men wat emotioneel tewerk ging. Niet om er in de volksvertegen woordiging een succes mee te behalen, doch om df eigen volgelingen te laten zien, dat men op de bres stond voor z'ii principes. Meer een dienen van het eigen partijbelang dus dan van het landsbelang een soort happening voor de publieke tribune en de publiciteits media. En dat niet omdat deze moties onwaarachtig zouden zijn of niet serieus bedoeld, maar omdat zelfs een kind kon weten, dat ze geen enkele kans maakten te worden aangenomen. Wanneer men vrijwel kan voorzien, dat een motie slechts ongeveer één derde van het aantal uit te brengen stemmen zal behalen, dan wordt er aan de hierin uitgesproken ideeën geen dienst bewe zen. Dan ondergaat de betekenis van zo'n motie een devaluatie, het er in uitgesproken idee lijkt er onpraktischer dc:r te worden dan het wellicht is. Dat kan niet de bedoeling van de in dieners zijn. Zij lieten zich drijven door een emotie, die in de praktische poli tiek gezien heeft. Er zullen in de Tweede Kamer ongetwijfeld meer mo ties worden ingediend die tenslotte ver worpen worden. Wanneer dit met een vrij kleine meerderheid geschiedt, dan zal niemand beweren, dat het indienen er va., onpraktisch of zinloos was. Dan wordt er toch mee aangetoond, dat een groot deel van de volksvertegenwoordi ging de er in neergelegde gedachte on derstreept en zal dit voor de regering een aanwijzing zijn daar in haar plan nen ernstig rekening mee te houden. Niet aldus echter wanneer de motie nog door geen derde van het aantal parle mentsleden wordt aanvaard. Dan is het een slag in de lucht. De er in het parlement aan bestede tijd kan bij voorbaat, voor de taak van dit parle- u ment, als nutteloos gekenschetst wor- 3 J den. En in de volksvertegenwoordiging f toch behoort men niet meer aan partij- belang doch aan het landsbelang te werken. Dat heeft men ook gezworen of beloofd. Wil men ons democratisch parlemen taire stelsel een nuttig instrument doen zijn - en daarop wordt juist thans im mers zo het accent gelegd - dan zal juist ook de zich in de oppositie opge stelde partij moeten meewerken tot een zakelijk, nuttig verloop van de kamer-Idelijk MÜÏèum"të~Amsterdam een vergaderingen. [nodiging, samen met R. J, Drayer Om te beginnen dient men dan geen exposeren in Utrecht. Thans zijn dé nutteloze praterij uit te lokken, d.w.z. ulderijen, plastieken en tekeningen voor de vlotte gang van zaken in de n beide kunstenaars te bewonderen volksvertegenwoordiging. Ook zonder het de ..Koninklijke Academie voor indienen van moties kan men immers 'eldende Kunst en Vormgeving" te van zijn standpunt doen blijken en de Hertogenbosch. regering vragen daaraan aandacht te^ deze kunstacademie (directeur drs. schenken. m Haren) ontving onze plaatsgenoot De behandeling van een motie echterin opleiding. vergt veel meer tijd en wanneer menok Oostenrijk toont echter belang- bij voorbaat kan aannemen dat dit on-elling voor de fascinerende voorstel- praktisch bestede tijd is, werkt men emgswereld van deze jonge surrealist, bepaald niet toe mee het aanzien var de volksvertegenwoordiging te verster- ken. En dat wil men toch zo graag 'ens en zijn omgeving", ongeveer twin- Het parlement zal zeker in de komen-g miniatuurtjes die vooral zijn eigen de jaren zijn tijd hard nodig hebben on*ntasie-wereld verraden Als gevolg van de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin op maandag a.s. en Hemelvaartsdag op a.s. don derdag, zal ons blad in de komende week slechts éénmaal verschynen en wel op Advertenties voor dit nummer kunnen worden opgegeven tot disdagamiddag 12.30 uur. gen geexposeerd zullen worden in Salz- burg. Het is daarom verheugend dat ook Soest binnenkort kan kennis maken met Prinsen's „absurde visioenen". De kunstenaarsvereniging „Arti-shock" heeft namelijk voorlopig de beschik king^ gekregen over twee grote zalen in de oude technische school aan de Molenstraat, die ingericht zullen wor den tot permanente expositieruimte. Deze Galerie wordt dan geopend met het werk van Otto Prinsen. De dood van de Russische ruimtevaar der Komarow en enkele weken eerder van Amerikaanse astronauten tijdens een proefneming heeft „ons" weer eens met beide benen op de grond gezet. Ons, dat zijn de landen, die bezig zijn met het doen van experimenten en het treffen van voorbereidingen, die een be mande reis naar de maan mogelijk moeten maken. Ons, dat zijn ook de lan den, die weliswaar niet (kunnen) mee doen, maar die niettemin met de pres taties van de Amerikanen en de Russen meeleven als gold het de prestaties van eigen land. Met beide benen op de grond - ln schrille tegenstelling met de plaats, waarvan velen dachten, dat het niet lang meer zou duren of men zou die bereikende maan. De dood van de Amerikanen bewees al, dat er nog steeds fouten gemaakt worden, cata- trofale fouten, die mensenlevens kosten De techniek is vergevorderd, maar niet onfeilbaar. Dat wisten we al, maar we waren het eigenlijk een beetje vergeten want het ging allemaal zo goed. De dood van de Amerikanen heeft ons tot de werkelijkheid teruggebracht en de dood van Komarow onderstreepte dit nog eens, dat dat ook nodig is. Want hoezeer de prestaties ook aan het ongelooflijke schijnen te grenzen, het zijn nog steeds mensen die eraan werken. Mensen, die de machines uit vinden welke meestal feilloos reageren en die precies doen, wat de construc teurs ervan willen. Meestal, niet altijd helaas. Hoe vaak niet? Veel meer in ieder geval dan wij horen, want eigen lijk komen alleen de „grote" ongeluk- ifn_,maar 511 het nieuws en blijven de ^■bedrijfsongevalletjes" doorgaans buiten De toedracht van het ongeluk, waarbij Komarow om het leven kwam. is nog met helemaal duidelijk. Westerse des kundigen beweren, dat zich maandag de gehele dag tijdens de vlucht compli caties hebben voorgedaan, maar vol gens de Russen is er pas bij de lan ding iets mis gegaan. Het wekt geens zins verwondering, dat de Russen dit beweren, want zij kunnen zich in feite geen misstap permitteren, die hun aan- zien bij de andere communistische mo gendheden zou schaden. In ieder geval zal ook het Russische ruimtevaartprogramma wel vertraging ondervinden, evenals dat bij de Ame rikanen het geval is. Dat is dan de enige winst van deze ongelukken, want de successen hebben het tempo be paald niet vertraagd. Nu is dat wel het geval en dat kan alleen maar beteke nen dat men noch voorzichtiger te gaan- is alleen tragisch, dat dit mensenlevens heeft geëist. KANTMAN. j--J-- - -J "V-WUtll I 1w.v- "C1C1U VC11 aucil. de vele problemen waarvoor ons lanti Tsin Sih, geboren in Amsterdam be staat zo spoedig mogelijk tot een oplosaalde, na ook nog l'/i jaar od de ulo rgnnnnsrt ngT T hopf'dat toc,h ,00ezetan hebben, het einddiploma van de oppositie daartoe het hare zal bije bakkersvakschool en bezocht daarna dragen, zich dus een loyale oppositirie jaar de kunstnijverheidschool in zal tonen en niet emotioneel geladde Gabriël Metsustraat, aldaar de gang van zaken zal traineren. Eer.-, beetje zuinigheid met moties en oc,„ ,^olf aar van cénanne het uitkiezen van het juiste momeïSJt zich sterk aangetrokken tot de daarvoor is dan zeker een vereiste Sf Vann Pful,»ee- t .ik iees veel en luister vaak naar azz. Ook schrijf ik wel eens gedichten naar schilderen Is een noodzaak voor ne. Fijn, dat ik hier een aantal mensen ieb gevonden die belangstelling tonen en dat ik wat mag ophangen in hun sociëteit." Sf'llflpnpnm'iaaviin Qnn Ll Thln Sih vond in Soest helaas nog Slliut-llt-rima^azijn aan geen gelegenheid en ruimte veel te TnrPnctraat fVe schilderen- Hopelijk zal lorensiraat Arti-shock hem weer inspireren. Dinsdagmorgen, om half twaalf w<ï? ns de voorstelling van Jaap van de de brandweer gealarmeerd voor «v[erw,? in het Micro-theater „Arti- brandje in het dak van de als maga; ,k °P 6 mei is er ook voor de be" gebruikte uitbouw achter de schoen20 s ruimschoots gelegenheid zijn winkel van de heer N. van D. 'aan werk in de Pauze te bekijken Torenstraat. De brand ontstond t schilders verf aan het afbranden 1 ren van de houten betimmering het dak van de uitbouw. Onder het hout door is het vuur het plafond terecht gekomen en ra- hout van het dak in brand. Het werd aangewakkerd door een h; noord-oostenwind. De brandweer was snel ter plaatse door vlug en doeltreffend optreden erger voorkomen worden. Het werd met één straal geblust, va; de brandweerlieden nog een derl het plafond verwijderden. De braidv was met de nevelspuit uitgeruk. schade bedraagt naar schatting jjqi Vrijdagavond zullen de lederfan' Soester kunstenaarsvereniging tei' maken met het werk van hunon*' lid, de 22-jarige Soestenaar Li n Hij is een ontdekking van dei-fcidj-" wer Egbert Joosten, die hem iror^ bracht met Arti-shock. Hoewe-je keningen van Li Tsin oihj g" eftj r schoolse indruk maken, heef- zeker aanleg. Typerend voofl- z'n kleine plakkaat-schilderij De Soester Politie Sport Vereniging en met name de tweede secretaris, de heer R. ten Hove, is momenteel druk in de weer voor de voorbereidingen van het jaarlijks te houden schoolvoetbaltoer- tooi van S.P.S.V., dat dit jaar op dins dag 16 mei op de terreinen van de voetbalvereniging S.E.C. aan de Bos straat wordt gespeeld. Het toernooi heeft dit jaar een bij zondei tintje, want het viert eer ju bileum het is voor de tiende keer in successie, dat de Soester Politie Sport vereniging dit evenement voor de schooljeugd in Soest en Soesterberg organiseert. Voor de schooljeugd, zowel van de la ire scholen als van de scholen met de voortgezette opleiding is het school voetbaltoernooi ieder jaar weer een sportfestijn, waarop ze een zo goed mogelijk figuur wil slaan en probeert zo hoog mogelijk te eindigen. Vorig jaar was de eerste plaats bij de lagere scholen voor de Sint Jozefschool, die daarmee voor een jaar in het bezit kwam van de wisselbeker. Bij de U.L.O.-scholen was de R.K. ulo de ge lukkige, zodat zij bekerhouder 1966 is. De wedstrijden beginnen 's morgens om 8 uur. Het programma is nog niet vast gesteld, maar het is wel zeker, dat door de grote deelname een groot aantal wedstrijden gespeeld moet worden, zo dat iedere wedstrijd niet langer dan 20 minuten zal duren. De ulo— en lagere scholen spelen zoals gewoonlijk in aparte afdelingen. Indien elftallen in de eindrangschikking gelijk eindigen worden strafschoppen genomen. Voor de winr.aar in de afdeling voor ulo-scholen is een wisselbeker tér be schikking gesteld door de heer A. C Hilhorst, hoofd van de R.K. ulo. De inschrijvingen voor dn toernooi moeten voor dinsdag 2 mei in het be zit zijn van de heer Ten Hove. daar anders wordt aangenomen, dat de be treffende school niet deelneemt. Bij de politie zijn als gevonden aange geven een kinderbril, hengselmandje zonder inhoud, oranje voetbal, graniet roller, zwarte vulpen fPelikaan), groene damesmuts. damestrui (blauw), bruine lederen handschoen, witte kinderporte monnee inhoudende één gulden, kinder portemonnee inhoudende 6 cent. sleu- tel nr 14, autosleutel met hanger, da meshorloge „Adena" en contactsleutel V. w. Aan komen vliegen een groene gras parkiet. In de kiosk bij de spoorwegovergang in Soestduinen is door het indrukken van 3 ruiten ingebroken. De hele buit bestond uit drie ijsjes. Uit het jaarverslag over 1966 van de Nutsspaarbank te Amersfoort, waaronder ook het bijkantoor Soest resorteert, ontlenen wij het volgende. Het is in alle opzichten voor de bank een gunstig jaar geweest. Dat de bank in een stijgende belang stelling staat, moge blijken uit het feit, dat het aantal rekeningen is uitgebreid van 86.254 in 1965 tot 91.158 in 1966. Daar vloeit uit voort, dat ook het aantal handelingen gestegen is van 572.033 tot 627.543. Een bemoedigende factor is ook, dat de spaargelden zijn toegenomen van 111.440.463,— in 1965 tot f 129.903.498,— in 1966. De reserves stegen van ƒ4.057.337,- tot ƒ4.963.567,-, zodat hieruit blijkt, dat een overschot in 1966 van plm. 832.000,- aan de reserve toegevoegd kon worden. Het was dus een onverdeeld gunstig 1966 in het werkgebied van de Nuts spaarbank te Amersfoort. Een werkgebied, dat zich uitstrekt van Spakenburg tot Woudenberg en van Zeist tot Nijkerk met een hoofdkantoor en 5 bijkantoren in Amersfoort en in diverse plaatsen met 6 bijkantoren in dit gebied, terwijl nog 10 plaatsen door het rijdend bijkantoor bezocht worden. - Zaterdag kunt u mee met de firma Tensen naar het bloemencorso. Wie op eigen gelegeheid reist, moet er rekening mee houden, dat het vertrekuur van Sassenheim (Warmonderdam) op 10.30 is gesteld. De route is als volgt Sas senheim, Lisse, Hillegom, Bennebroek, Heemstede, Haarlem (20 km). Om 13.30 uur arriveert men te Bennekom. al waar tot 15.- uur gerust wordt. Er staat allerlei op het programma de eerstvol gende dagen. Op zondagmiddag 30 april kunt u de kinderen blij maken met een uitstapje naar het poppentheater Toermalijn in Theater Miniatuur, Appelmarkt te Amersfoort. Aanvang 15 uur. Maandag 1 mei komt in ons eigen Openlucht-theater de grote kindervriend Swiebertje. De voorstelling begint te 15 uur en is om 17 uur afgelopen. Van Arti-shock ontvingen wij bericht, dat de eerder aangekondigde one-man- show van Jaap van der Merwe niet op zaterdag 29 april zal plaatsvinden, maar op de daarop volgende zaterdag, 6 mei. Deze show draagt de titel „Wijzer wezen" en is een cabaret-satire. Kaar ten zijn bij ons verkrijgbaar en "s avonds aan de zaal. Voor de natuurliefhebbers, die bin nenkort langs de stralende bloesem pracht willen rijden, hebben wij de twee Utrechtse polderland-routes. Wij heb ben u al eerder attent gemaakt op deze in één folder samengebrachte tochten. Van de ANWB-routes kunnen wij u voor de komende weken enkele mooie trajecten aanbevelen, vooral nu het voorjaar lijkt te willen doorzetten. Komt u eens een keuze doen, wij heb ben een goede voorraad.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1