30 jaar Nederlandse Vrouwen Elektriciteits Vereniging STAP NAAR REPUBLIEK Postume onderscheiding voor luitenant uit Soestdijk Het oog gericht op een prins RUIMTEBASIS? Telefoonnummer ziekenauto 5980 Woensdag 3 mei 1967 46e jaargang no. 34 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Tentoonstelling ..150 jaar oranjejeugd" Arti-shock" avond met Jaap van de Merwe Bronzen draagpenning tot beloning van menslievend hulpbetoon Voorjaarswandeling Brandweer bestreed zondag twee bosbrandjes Internationaal waterpolo in Soester Natuurbad Wijziging aanvangsuren R.K. kerkdiensten Geen voetbal in plantsoenen SOESTER (CVOURANT Abonn. p. kwart, 3,per post f 3,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De Grieken worden door hun uit de lucht gevallen premier Konstantijn Ko- lias opgeroepen tot een politiek van broederschap. Voor deze enige burger in een militair bewind zijn er - zoals hi' zei - geen linkse en geen rechtse, alleen maar Grieken. Een onwezenlijk standpunt, want politieke oppinies ple gen bij alle volkeren verdeeld te zijn en bij de Grieken is dit wel zeer sterk het geval en de broederschap heeft zich althans politiek nooit bijzonder laten blijken. Het klinkt een beetje au generaal Me- taxas en dat is geen fijn vooruitzicht voor de Grieken deze voerde een tijd lang een dictatoriaal en stevig fascistisch getint bewind. Weliswaar kondigen Ko- lias en de zijnen aan dat ze streven naar een terugkeer tot de parlementaire democratie, maar dan op een gezon dere basis - maar dat is traditioneel en bij staatsgrepen gelooft men dat niet voetstoots. Dat ie democratie in Griekenland nu niet meer op gezonde voet verkeerde is zeker. De 26-jarige koning Konstantijn aan vaardde zijn erfenis van koning Paul met eigenlijk de beste vooruitzichten. Hn is een knappe kerel, geeft zich spontaan en is sportiefhij hielp Griekenland aan een gouden medaille bij de olympische spelen met zeilen. Met zijn huwelijk met een Deense prinses had hij zich een grote dosis goodwill bij de natie verworven, die echter nu in een paar jaar is opge bruikt. Het begon met de ruzie die hij kreeg met de oude Georgeos Papan- dreou, voornamelijk omdat die poogde In het Nutsgebouw te Baarn, Burg. Penstraat 6, (bij de Brink waar men goed kan parkeren) is tot 13 mei a.s. geopend een tentoonstelling van foto's en voorwerpen betrekking hebbend op de jeugd van de Oranjetelgen sedert 1817. H.M. Koningin Juliana heeft een collec tie kinderkleertjes in bruikleen afge staan, waarbij o.a. de jurk die Prinses Beatrix aan had bij de geboorteaangif te. Voorts zijn er unieke foto's uit het Koninglij k huisarchief en particuliere verzamelingen te zien. Kinderen van de kleuterscholen en laagste klassen van de lagere scholen mochten tekeningen en collages inzen den met als onderwerp „De geboorte van een prinsenkind". Dit is een heel fleurige expositie geworden. Deze tentoonstelling is elke dag ge opend van 14-17 en van 20-22 uur. het leger te zuiveren van de zeer rechtse figuren die aan de top stonden. De gebeurtenissen van nu wijzen er op dat Papandreou hierin zeker geen ongelijk had. Na het uitrangeren van Papandreou heeft een aantal kabine en met hangen en wurgen doorgezet, tot het nu weer misging. De voornaamste oorzaak was wel dat niet ieder zonder meer gelooft in de volstrekte rechtvaardigheid van hef As- pida-proces, waarbij een aantal offcie- ren is veroordeeld omdat ze een linkse coup zouden hebben voorbereid. Tot de Aspida-figuren zou ook de jonge Pa pandreou behoord hebben, op dit mo ment zeker de belangrijkste linkse po liticus, hoewel dat nog niet betekent dat hij een communist is zoals hem uit legerkringen wordt aangewreven. De onmogelijkheid om nog normaal een regering te vormen noodzaakte de ko ning een premier te benoemen die ei genlijk alleen maar verkiezingen had uit te schrijven. En die verkiezingen waren doordat Konstantijn zo sterk be trokken was geraakt bij de politieke strijd, automatisch een soort referendum geworden met de keus tussen PaPan- dreou sr. of jr„ of de koning; met de beste kansen voor de Papandreous. Dat heeft het leger kennelijk niet wil len afwachten. Het lijkt er op of de vorst zelf zeker niet de initiatiefnemer is geweest tot de staatsgreep en er wel licht ook van tevoren geen kennis van droeg. Vermoedelijk heeft hij uiteindelijk dan maar wel de nieuwe premier beëdigd om de Griekse verdeeldheid nog niet verder te laten gaan zodat ze drie kampen besloeg. Maar veel uitzicht heeft de toestand voor hem niet meer. De eigenlijke sterke man is nu generaal Gregori Spandidakis, die wel enige tijd vermoedelijk de lakens uit kan delen of wellicht ook niet - maar die de innerlijke tegenstellingen in het Griekse volk ook niet kan verzoenen. En als rechts met het legergeweld optreedt, moet men zich niet verbazen als de anderen dit ook gaan doen. Waarmee men dan haast weer terug is in de burgeroorlog, die Griekenland tot 1950 teisterde en waarin meer slachtof- fers vielen dan in de hele strijd tegen Italië eerst en tegen de Duitsers later. De koning die nu nog tot het boegbeeld voor de ultra-rechtse generaal is ge worden, heeft zich daarmee ook onmo gelijk gemaakt voor de linkse groe peringen, die waarschijnlijk een grotere aanhang onder het volk hebben. Koning zijn van een deel van het volk op de duur onmogelijk en het ziet er daarom naar uit dat Griekenland koerst naar een republiek die wel eens veel linkser kon uitvallen dan zelfs Papandreou wil - van de weeromstuit. De burgemeester van Soest mr. S. P. Baron Bentinck was een der eersten die Hare Majesteit gelukwenste ter gelegenheid van haar 58ste verjaardag. Zaterdagavond 6 mei zal de bekende ca baretier en tekstschrijver (hij vertaalde „Stiefbeen en Zoon" uit het Engels) Jaap van de Merwe nieuwe liedjes introduce ren en testen bij het Arti-shock-publiek. Van de Werwe zou een goed medewer ker van „Zo is hetkunnen zijn: deze Amsterdammer is scherp in zijn arge loosheid, neemt geen blad voor de mond, vreest de autoriteiten niet en behandelt gebeurtenissen met journalistieke spits vondigheid. U kent nog wel de affaire Hare Majesteit koningin Juliana heeft postuum de bronzen draagpenning tot beloning van menslievend hulpbetoon toegekend aan de vorig jaar tijdens een oefening in handgranatenwerpen op de schietbanen van de Leusderheide om het leven gekomen reserve-tweede lui tenant der Geneeskundige Troepen C. van de Groenekan uit Soestdijk. De koninklijke onderscheiding is van morgen door de bevelhebber der land strijdkrachten, luitenant-generaal F. van der Veen, voor het front van de troep uitgereikt aan de weduwe van luite nant van de Groenekan. De plechtig heid had plaats op het voorterrein van de Juliana van Stolbergkazerne. Op de dag van de uitreiking, vandaag, is het precies een jaar geleden, dat luitenant Van de Groenekan zijn leven gaf voor een dienstplichtig militair. Het gebeurde tijdens een oefening met handgranaten. De luitenant haalde met gevaar voor eigen leven, de handgra naat, die door een verkeerde manoeu vre van een soldaat op het punt stond van ontbranding, uit diens handen en duwde de soldaat opzij, waardoor hij bij de explosie slechts lichamelijk letsel opliep. Het projectiel kwam echter in de handen van de luitenant tot explo sie, hetgeen hem het leven kostte. De luitenant had zichzelf in veilig heid kunnen stellen, hetgeen het leven van de soldaat zou hebben gekost. Het heldhaftige optreden van luitenant Van de Groenekan, waarbij hij meer deed dan redelijkerwijze van hem verwacht kon worden, was aanleiding voor het postuum toekennen van de vandaag uitgereikte onderscheiding. De luitenant, als kort verband vrijwil liger aan de Geneeskundige Troepen verbonden in de functie van peletons- commandant van de B-compagnie, was 24 jaar toen het ongeluk gebeurde. Hij liet een vrouw en een dochtertje na. In het najaar van 1966 zou zijn dienst verband beëindigd zijn. Voor de plechtigheid op -het kazerne- terrein had de bevelhebber der land strijdkrachten verscheidene burgerlijke en militaire autoriteiten uitgenodigd, onder wie de commissaris van de ko ningin in de provincie Utrecht, mr. Van Lijnden van Sandenburg, de ter ritoriaal bevelhebber west, de burge meester van Soest, mr. S. P. baron Bentinck, en die van Amersfoort en Leusden, de garnizoenscommandant Amersfoort en de commandanten van de in Amersfoort gelegen onderdelen van de landmacht. Op zondag 7 mei wordt in Soest weer een voorjaarswandeling gehouden. Als U iemand bent die alleen maar wan delt om zo snel mogelijk een bepaald aantal kilometers af te leggen, dan moet U beslist niet meegaan. Wandelt U het liefst alleen, met uw gezin of met enkele goede vrienden en als het gaat regenen zegt U dan: een buitje voor het stof? Staat U onder weg wel eens stil en zegt U dan tegen die vrienden of tegen de kinderen: wat is het hier mooi, of: dat bloemetje daar, hoe zou dat heten? Of de kin deren vragen: is dat nu een beuk of een eik. Wat zingt daar voor een vogel? Zijn hier vissen in de sloot? Is er iemand dit U dat even kan vertellen? Gaat U daarom eens een keer mee met iemand die U veel over de natuur kan vertellen. U hoeft niets te betalen en nergens lid van te zijn of Ce worden. Op zondag 7 mei hebt U de kans. Te 14.00 uur wordt vertrokken van de Oude Kerk, Torenstraat, Soest. Wandelt U mee? met zijn beruchte Vietnam-liedje, dat de Vara destijds verbood uit te zenden. Hij hekelt in samenwerking met zijn pianist Frits Lambrechts toestanden bij vijfjarenplannen of de vaderlandse bur gerlijkheid, zelfs van de N.V.S.H., met Russisch gebrabbel en potjeslatijn. Dar? is Van de Merwe op zijn best. We mo gen zaterdagavond geen pers in het Soester micro-theater toelaten, omdat de liedjes in zijn nieuwe repertoire nog niet beoordeeld mogen worden. Wel door u! Wij noemen daarom slechts „Prelu- diu men fuga van Bah (Bach)". Maar ook zijn oude nummer „Piccola Marina" is nog de moeite waard. „Ik ben op één na de beste tekstschrijver van Neder land", zegt Jaap van de Merwe. Zater dagavond kunnen we dit zelf horen. Als we voor deze oneman-show hetzelfde jonge en hippe publiek mogen ontvangen als bij het kleinkunstprogramma van Elly Nieman en Rikkert Zuiderveld (8 april), wordt het weer een fijne avond in de Gouden Ploeg, zegt de eigenaar van dit hotel, café en restaurant, de heer R. Stalenhoef: „Ik ben blij dat ik dit micro-theater „Arti-shock" onderdak kan verlenen, want de Gouden Ploeg is niet alleen maar goed voor bruiloften en par tijen maar staat ook open voor de kunst zinnige aspiraties (exposities en theater programma's) van de Soester kunste naarsvereniging „Arti-shock". J. V. Zondag werd twee keer de hulp inge roepen van de vrijwillige brandweer voor het bestrijden van een bosbrandje. Omstreeks elf uur 's morgens woedde een brand aan de Pijnenburgerlaan, die naar men aanneemt door brand stichting is ontstaan. Burgers begonnen alvast het blussingswerk en zij deden dit zo effektief, dat de brandweer zich bij aankomst hoofdzakelijk tot nablus sen kon beperken. Met behulp van twee hogedrukstralen van een nevel spuit werden de laatste vuurresten doeltreffend gedoofd. Er ging onge veer 700 vierkante meter jonge sparren verloren. 's Middags werd opnieuw alarm ge slagen, toen voor een brand aan de De Beaufortlaan. Het vuur woedde in de lage begroeiing van het bos aldaar, aan de overzijde van de spoorlijn. Dit l .ekende voor de brandweer, dat ze de ene hogedrukstraal, met behulp waarvan de nablussing werd verricht, onder de spoorlijn moest doorhalen. Het brandpiket van het L.S.K.-kamp had met schoppen gezorgd voor de blus sing van de brand, waarbij naar schat ting 100 vierkante meter verloren ging. Het Russisch waterpoloteam, dat mo menteel een meerdaagse toernee door ons land maakt, komt morgen (Hemel vaartsdag), om vier uur 's middags, in het verwarmde water van het Soester Natuurbad uit tegen de ploeg van De Robben. De Russen beschikken over een sterke ploeg, die in ons land al veel successen heeft geboekt. Het verwarmde water van het Soes eer bad was één van de oorzaken, dat de toernee van de Rus sen met enkele dagen werd verlengd. In het prachtige 50-meter bad zullen de liefhebbers zonder twijfel goed wa terpolo te zien krijgen. Deze lak van sport is in Soest nog niet zo populair, maar nu er een topploeg als die van de Russen aan het werk is te zien zal dc publieke belangstelling stellig aan de verwachtingen voldoen. Afd. „Eemland" Dezer dagen is het 30 jaar geleden, dat de afdeling „Eemland" van bovenge noemde vereniging werd opgericht. Op 26 april 1937 had op initiatief van mej. Elzevier Dom de oprichtingsvergadering plaats in het voormalige hotel Ockhuy- sfen, gelegen aan de Burg. Grothestraat hoek Heuvelweg, onder leiding van me vrouw A. J. Otte-Arnolli, overleden voorzitster van het hoofdbestuur. Er wa ren 126 Soester en Baarnse dames aan- c:. uit hun midden werd het eer ste bestuur samengesteld, bestaande uit de dames A. C. Schreuder-Maltha, voor zitster; mevr. R. van Knaape-Bleeker, penningmeesteresse; mevr. H. J. van Veeren-van Lohuizen, secretaresse, allen voor Soest en de dames C. van Ooy- v. d. Horst, H. Premseler en C. Jans voor Baarn. De bedoeling van de vereniging was de Soester en Baarnse dames huisvrouwen voor te lichten, hoe men efficiënt en vol gens de toenmalige voedingsleer maal tijden op het elektrisch fornuis (later ook op gas) kon bereiden, electrische ap paraten doelmatig te gebruiken, kortom de huisvrouw ontspanning te brengen in haar toch al drukke huishoudelijk bestaan, fabrieken te bezoeken om haar kennis te laten maken met de fabricage van artikelen, waarmede zij dagelijks geconfronteerd worden en verder om de huisvrouw mooie en leerzame ontspan ningsmiddagen te bezorgen door het hou den van lezingen enz. De afdeling „Eemland" is in haar stre ven in de afgelopen 30 jaren volledig geslaagd. Zowel in Soest als in Baarn kwam de vereniging tot grote bloei, de middagen worden druk bezocht en veelal zijn er 2 volle bussen, die zomers met vrolijke huisvrouwen op excursie trek ken. Het huidige bestuur bestaat uit de da mes A. Hosman-Aartsen, presidente; M. M. Geytenbeek-Harmsen, vice-presiden- te; M. Klooker-de Lignie, secretaresse; E. C. v. Goor-Cleton, penningmeesteres se; C. Groot-van Zadelhoff, Ph. Pierik- Groels, beide excursieleidsters voor Soest, C. Holm-Geskes, A. Wilmink-P.oth, beide excursieleidsters voor Baarn en de i ere-leden C. van Ooy-v. d. Horst en H. J. van Veeren-van Lohuizen, een uit stekend team, dat al jarenlang prettig samenwerkt en zich tenvolle aanpast bij de huidige moderne samenleving, ge tuige de pas ingestelde „Kinderoppas" tijdens de ledenbijeenkomsten. Naast bovengenoemde activiteiten had en heeft het bestuur of sommige leden daarvan in vele andere organisaties zit ting, o.a. in de plaatselijke comités be treffende de melksanering, oprichting markt, bakkerssanering enz. Zij is voorts lid van het bestuur van de Federatie Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoor lichting, lid van de Federatie Vrouwe lijke Vrijwillige Hulpverlening Utrecht en het Gewestelijk bestuur der Neder landse Vrouwen Electriciteitsvereniging. 30 jaar heeft deze vereniging op de haar eigen stille doch voortreffelijke wijze vele Soester en Baarnse huisvrouwen be langen èn landsbelangen gediend. Zij heeft haar doel, naast uitstekende voor lichting de vrijmaking van de vrouw voor zelfontwikkeling en zelfontplooiing ten bate van de geestelijke behoeften van haar gezin ten volle in de afgelopen 30 jaren bereikt. Moge zij nog vele jaren in het belang van de Soester en Baarnse huisvrouwen werken. In verband met de luisterrijke viering van haar 25-jarig jubileum, nu 5 jaar geleden, zullen er dit jaar geen feestelijkheden plaats hebben. Met ingang van morgen. 4 mei, zijn de aanvangsuren van de kerkdiensten op zondag in de R.K. kerken te Soest als- volgt: Kerk Soestdijk: H. Missen te 8 en 9.30 uur. Hoogmis 11 uur. Kerk Soest: H. Missen te 8 en 11.30 uur. Hoogmis 9.30 uur. Kerk Soest-Zuid: H. Missen te 8 en 11.30 uur. Hoogmis 9.30 uur. Tydens de officiële geboorte-aangifte ten stadhuize te Utrecht maakte prins Claus, mede uit naam van prinses Beatrix de namen van hun zoon bekend. De officiële namen van dc prinselijke baby zyn prins Willem Alexander Claus Georgc Ferdinand, zijn roepnaam beperkt zich tot zijn 2de naam Alexander. Ons Oranjehuis heeft wel een paar blij de dagen achter de rug! Eerst de ge boorte van de eerste prins sinds 116 jaar, daarna de verjaardag van onze geliefde koningin Juliana en ook die van mr. Pieter van Vollenhoven, al viel de laatste uiteraard een beetje in het niet bij al die blijde gebeurtenissen. Uit de uitbundige feestvreugde in het hele land is intussen wel komen vast te staan, dat Nederland zich nog steeds heel sterk met het vorstenhuis verbon den voelt. De verjaardag van H.M. de Koningin trok weer duizenden mensen naar Soestdijk om Haar te eren, die zoveel voor ons betekent. Het werd, zoals ieder jaar, weer een spontane huldiging van een vrouw, die dit allemaal met blijdschap over zich heen liet gaan. Blijdschap niet alleen over het feit, dat zij in goede gezondheid haar 58ste ver jaardag kon vieren temidden van haar familieleden, maar meer nog over ue geboorte van de zoon van prinses Bea trix en prins Claus. Nederland heeft ook over deze blijde gebeurtenissen zijn vreugde niet onder stoelen of banken gestoken. Meer nog dan uit het feest op koninginnedag, dat zich nu eenmaal altijd volgens een vastomlijnd schema afspeelt, bleek uit de spontane reacties op de avond van de geboorte zelf het duidelijkst hoezeer ons volk zich verheugde over het ge luk van de jonge ouders en dat van de grootouders. Ons volk is blij, dat er na meer dan een eeuw weer een prinsje is geboren, al zou het ook blij geweest zijn als het een prinsesje geweest zou zijn. Want een ieder van ons weet, dat vorstinnen in de afgelopen tientallen jaren ons land hebben geleid op een eminente wijze, die niet door een vorst verbeterd zou zijn. Niettemin is de vreugde over deze jongste Oranjetelg groter dan ooit, al is het alleen maar, omdat de „tradi tie" van prinsesje doorbroken werd. Op de avond van de geboorte hoorden we de saluutschoten en het Wilhelmus en de echte Nederlanders zal een brok in de keel geschoten zijn. De gedach ten zullen zijn teruggegaan naar die Oranjes, die ons land in moelijke tijden hebben geregeerd, die een steun waren voor het volk, dat het soms heel moei lijk had. Oranje en Nederland zijn één. De geboorte van het kind van prinses Beatrix en prins Claus opent het voor uitzicht op het voortbestaan van ons vorstenhuis. Moge alle goed eeigenschap- pen van de Oranjes in het jonge prin senkind blijven voortleven! KANTMAN. De politie heeft tot nu toe oogluikend toegelaten, dat de jeugd in diverse plant soenen en open velden gaat voetballen, maar vanaf heden, zal hiertegen worden opgetreden omdat de gemeente een 4 ha. groot terrein op de Eng, tegenover het landbouwbedrijf Lanser aan de Soester Engweg, voor dit doel heeft opengesteld. Er zijn zelfs enige doelpalen geplaatst, zodat de jeugd hier naar hartelust kan sporten. Dit najaar bestaat de Sowjet-unie een halve eeuw en het ligt in de lijn van de sowjet-traditie dat zoiets gevierd wordt met een machtige ruimtevaartprestatie. Vermoedelijk is Komarow ook voortijdig teruggeroepen, want het enorme appa raat waarmee hij de ruimte inging was wel belachelijk groot voor één man. Het lijkt dan ook niet uitgesloten dat inderdaad nog een lancering had moe ten plaatsvinden om in de ruimte een overstapje uit te voeren en wellicht iets als een ruimtelaboratorium, of een satelietbasis, rond te laten cirkelen. En tenslotte is er nog zoiets als een wedloop naar de maan. De Amerikanen spreken vrij open over hun successen zowel als hun tegenvallers, daarvan weet men vrijwel alles. Het lijkt er op of de Russen op hun beurt te kampen hebben met behoorlijke tegenslagen. Het slachtoffer van die tegenslagen is dan Komarow, die postuum nog een tweede hoge onderscheiding heeft ge kregen en als held van de Sowjet-unie bij de muur van het Kremlin zal wor den bijgezet, vereeuwigd door een beeldje. De ruimtevaarders zijn nu een maal de helden van deze tijd, waarbij men het nut van hun ondernemingen net zo in het midden laat als bij de genen, die de hoogste bergen beklim men of in een klein zeilbootje om de wereld varen. Het verschil is echter, dat de ruimte vaart zulke enorme bedragen verslindt - groter dan het staatsbudget van me nig land - dat het een beetje onzin wordt dat alles dubbel gebeurt, alleen maar opdat de een de ander even voor kan zijn bij het betreden van de maan. En zoals N.A.S.A.-directeur Webb te midden van het officiële rouwbeklag opmerkte als er samenwerking was geweest, wie weet of Komarow en Grissom. White en Chaffee dan mis schien nog leefden. Het eerst op de maan te zijn is natuurlijk een enorme eer, maar als door samenwerking en het delen van de eer voorkomen kan wor den dat de weg naar de maan over lij ken gaat, is dat misschien toch wel een menselijker idee.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1