Neurose 'n volksziekte WasseceHë GEEN VERVROEGD PENSIOEN In de wordt uw was 2 keer gewassen en 4 keer ge- seoeld. Per was^chi- ne betaalt u 1$5, Zeep en centrifugeren gratis. GENEESKUNDIGE RISICO'S HET IS REEDS 1968 VAN DE HAK OP DE TAK MET RAAD EN DAAD S0ESTERBF.RG Voor ongehuwde, werkende vrouwen Beslissing op losse gronden Ernstige bedreiging voor de volksgezondheid Geen spreekuur Vragen over spoorlijn Zwemver. De Duinkikkers v.v. Soesterberg hield receptie Kunstexpositie Pupillen 1 werd kampioen Auto-puzzelrit Jubileumtournooi v.v. Soesterberg Herdenking gevallenen Neuroticus ziet ziebzelf niet ..Ouwe Jan" in de Paardenkamp overleden TEL. BRANDWEER 3 3 V3 POLITIETEL. 4444 J. C. Rip. AFWEZIG l DINSDAG n MEI 1967 Pr heer Roolvink verwierf zich enkele jaren geleden b(j de ongehuwde vrouwen grote populariteit door de suggestie te laneeren dat deze vrouwen op hun zestigste Jaar gepensioneerd moesten worden. Of h\j als minister van sociale zaken z\jn populariteit in het vrouwelijke kamp zal behouden, is een andere zaak. Minister Veldkamp heeft over deze kwestie destijds het advies van de Sociaal Economische Raad ingewonnen en menig ongehuwde dame heeft dat advies met spanning af gewacht. Het is voor haar uitgelopen op een desillusie. De S.E.R. oordeelde het niet nood zakelijk dat ongehuwde vrouwen op hun zestigste levensjaar reeds a.o.w. kunnen ontvangen. Welke overwegingen heeft de S.E.R. laten gelden en in hoeverre worden ook in dit geval de ongehuwden weer stiefmoederlijk door de overheid behandeld? Volgens voorzichtige schattingen van psychiaters Is 5 tot 10 procent van de Neder landse bevolking behept met een mi nof meer ernstige vorm van neurose. De neurose in haar talrijke verschijningsvormen van psychische, sociale en lichame lijke aard ls een der grootste bedreigingen van onze volksgezondheid. Honderdduizenden mensen zijn ernstig gehandicapt in hun levensontplooiing, komen niet tot bevredigende relaties in de werksfeer of in hun gezin, zijn een last voor hun omgeving èn zichzelf. De ernst van deze ziekte werd tot voor kort in ons land nauwelijks erkend. Noch tans krijgt de neurose steeds meer aandacht van de medische wetenschap, te meer nu wel vaststaat dat allerlei sociale vraagstukken als ziekteverzuim en vermin derde arbeidsprestaties teruggaan op neurotische stoornissen en tal van lichame lijke ziektes (astma, maagzweer, darmaandoeningen e.a.) beïnvloed worden door neurotische factoren. Waarom adviseerde de S.E.R. negatief? Voor de ongehuwde mannen en vrouwen die de leeftijd van 40 jaar hebben be reikt, breken er binnenkort betere tij den aan. Per 1 juli aanstaande zal het belastingtarief voor ongehuwden (de be ruchte strafklasse) althans voor deze ca tegorie vrijgezellen worden verlaagd. Het nieuwe tarief zal het verschil tussen het oude tarief en het tarief voor gehuwden met kinderen ongeveer halveren. Maar van een vervroegde pensionering van de ongehuwde, werkende vrouw zal voor lopig niets komen. Nu waren er ongetwijfeld enkele steek houdende redenen om een vervroegde pensionering voor deze groep aan te be velen. Het staat wel vast dat de onge huwde. werkende vrouw een dubbele dagtaak heeft. Overdag werkt zij op kantoor of fabriek of staat zij in de win kel, 's avonds moet zij koken, de rest van haar huishouden verzorgen, zonder dat zij hierbij (onbetaalde) hulp onder vindt. Bij het klimmen der jaren wordt het steeds moeilijker deze twee taken op redelijke wijze te vervullen. Daar komt bij dat de vrouw van zestig, mocht zij onverhoopt gedwongen zijn naar een andere werkkring om te zien, nog minder kans heeft dan de man op die leeftijd om werk te vinden. Dat zij in deze jaren meer ziek is, werd even eens verondersteld. Maar de medische statistieken tonen aan dat vergelijkin gen met de gezondheidstoestand van de man op deze leeftijd gunstig voor de vrouw uitvallen. Dat is een van de re denen geweest, waarom de S.E.R. de vervroegde pensionering heeft afgewe zen. Gelijke behandeling? Nu is het voorstel tot vervroegde pen sionering zelfs in kringen van de on gehuwden niet onverdeeld gunstig ont vangen. Sommigen redeneerden: als de vrouw op gelijke behandeling aandringt, moet ze geen speciale voorrechten gaan vragen. Deze redenering achten wij verwerpe lijk. Het leven van vandaag is te ge differentieerd voor een werkelijk gelijke behandeling. De overheid houdt immers in vele andere gevallen ook rekening met bijzondere privé-omstandigheden. Kinderaantal, studie van kinderen, ziek te. dat alles geeft steun in de vorm van belastingaftrek, kinderbijslag en an dere uitkeringen. Alleen de ongehuwde vrouw behoort niet tot de begunstigden. Zij is er alleen goed voor om meer belasting te betalen en dus op die manier mee te werken dat er kinderbijslagen en weduwenpensioe- Pe Ned. Vereniging van Assurantie- bezorgers is kwaad op degenen, die in Nederland een volksverzekering voor zware geneeskundige risico's willen in voeren. Zoals bekend gaat het hier om verzekering voor het risico van geestes ziekte van lange duur. om ziekenhuis- verpleging na afloop van een jaar ver- plc ~ing of misschien vroeger en om allerlei revalidatie-behandelingen. Men is op deze gedachte gekomen omdat gebleken is dat een toenemend aantal burgers financieel niet in staat is hier voor een afdoende verzekering te slui ten. De behandeling in ziekenhuizen en inrichtingen wordt steeds beter, maar de verbetering van de kwaliteit gaat met kostenstijging gepaard. Een volks verzekering schept de mogelijkheid om de staatskas voor een deel in de totale kosten te laten meedragen. De komst van een volksverzekering als hier bedoeld is een produkt van de maatschappelijke ontwikkeling. Het be strijden van en het vrijwaren voor ge brek van alle burgers is een zaak die ons allen aangaat. Het valt niet te ontkennen dat van deze structuurver anderingen in de maatschappij bepaal de groepen, die zich bezig houden met het verzekeringsbedrijf de dupe kunnen worden. Toch is hun angst dikwijls overdreven. In een later stadium blijkt dat belanghebbenden rond de basisver zekering een ruim werkterrein vinden in het verzekeren voor aanvullende voorzieningen. Hebben de assurantiebezorgers om deze reden reeds te vroeg hun stem verhe ven. er kan nog aan worden toege voegd dat hier in de strijd tegen ge brek en ellende te grote belangen op het spel staan. Men kan moeilijk grote groepen in de bevolking aan het ge vaar bloot stellen in diepe zorgen en ellende te worden gestort ter wille van de verzekeringsmaatschappijen. Het gaat hier om een afwegen van belangen. nen aan anderen kunnen worden uit betaald. Maar terwijl de overheid gul is in het opleggen van lasten aan ongehuw den en vooral de grote gezinnen menig douceurtje bezorgt, wacht de ongehuwde vrouw aan het eind van haar loopbaan geen extraatje. Relevant? Men kan aldus redeneren: sommige wer kende, ongehuwde vrouwen zullen op hun zestigste jaar wel aan een pensioen toe zijn, anderen daarentegen zouden best door kunnen werken. Maar is deze redenering relevant? Zo ja, dan kan men ook stellen dat sommige ouders wel, anderen daarentegen beslist geen kinder bijslag nodig zouden hebben. Het won derlijke is echter, dat dergelijke maat staven alleen worden aangelegd, wan neer de ongehuwden in het geding zijn. De S.E.R. beweert dat werkende, onge huwde vrouwen in de leeftijd van 60-65 jaar niet vaker ziek zijn dan de man. Maar wie beweert dat? Geven de me dische statistieken hierop het juiste ant woord? Menige vrouw zou wel eens kost wat kost door kunnen gaan werken, omdat zij het zich eenmoudig niet per mitteren kan ziek te zijn. Bovendien, zijn de heren van de S.E.R. een kijkje in het huishouden van deze vrouwen gaan nemen? Zou het niet zo kunnen zijn, dat deze vrouwen nog juist energie genoeg hebben om hun gewone dagtaak te verrichten maar aan hun andere taak niet meer toekomen? Wij geloven er niets van, dat te dezer zake een serieus onderzoek is ingesteld. We zitten nog maar in de eerste helft van 1967, doch in de Verenigde Staten vertoeft ieder, die zich met de politiek bezig houdt, al in de tweede helft van 1968. Reeds nu sluiten zich de gelederen, reeds nu wordt geschermd met de na men van de kampioenen in de titanen strijd om het Witte Huis! Wat de Democraten betreft, die mo menteel aan de macht zijn. die zijn vast van plan zich tot het uiterste in te spannen om die macht ook de ko mende vier. jaren te behouden. En het ziet er naar uit - wanneer er niet on verwachts iets tussen komt - dat zij zich (althans uiterlijk) eensgezind zullen scharen rondom Lyndon B. Johnson, die waarschijnlijk dan ook in een nieu we ambsperiode Humphrey als vice- president naast zich zal willen behou den. Zelfs Robert (Bobby) Kennedy zou hieraan wel meewerken. Hij is geen vriend van Johnson, geen bewonderaar van zijn politiek en iedereen weet dat hij eens op de plaats van zijn broer in het Witte Huis wil gaan zitten. Maar in 1968 is daarop geen kans. Bobby wacht af. Zou Kennedy zich candidaat stellen, dan zou dit de Democratische Partij splitsen in twee kampen. Ze zou daar door zadanig verzwakt worden, dat de Republikeinen gemakkelijk de overwin ning zouden kunnen behalen. Wil Bobby Kennedy in 1972 slagen, dan moet hij de partij in haar geheel achter zi:h hebben en het enige, dat hij dus nu kan doen, is: die partij als geheel en zo sterk mogelijk in stand helpen houden. Hij zal in die vier jaren dan waar schijnlijk doorgaan met de Kennedy- legende zo veel mogelijk te versterken, reeds nu duidelijk te maken, dat hij het beter zou doen dan Johnson, en proberen zijn „image" zoveel mogelijk te versterken. Het is een risoco; in vier jaren tijds kan er veel gebeuren, maar er zit niet anders op dan dat hij het neemt. Aan de Democratische kant is er dus niet zo veel spanning. Vooralsnog houdt men het op Johnson, die als fungerend president bij de verkiezingen ontzag lijk veel vóór heeft. De „Good old Party" Eij de Republikeinen heerst meer ver warring. Na de zware klap, aan die partij toegebracht door de nederlaag van Goldwater. die er in slaagde de „Good Old Party" in twee kampen te verdelen en haar daardoor grote schade toebracht, hebben (zoals steeds) de ge matigden het gewonnen. Zij zeggen, dat alle breuken geheeld zijn en dat ze candidaten plenty hebben voor het pre sidentschap Maar dat is niet helemaal een voordeel, want de keus kon wel eens te groot zijn. Voorlopig is Richard Nixon favoriet, die verreweg de meeste ervaring heeft, maar er tot nu toe in slaagde elke keer, dat hij ergens candidaat voor was, te verliezen. Men vraagt zich af of de omstandigheden hieraan schuld hebben dan wel of het aan Nixon zelf ligt. En er zijn er genoeg, die er wei nig voor voelen te wedden op een im mer verliezend paard. Een andere kandidaat, die genoemd wordt, is de gloednieuwe gouverneur van Californië, de filmacteur Reagan, die daar een beetje schoon schip maakt, maar de gematigden zijn benauwd, dat hij wel eens Goldwater-allures kon gaan vertonen. Voorts is daar George Romney een zeer achtenswaardige en ervaren Senator, een Mormoon, op wiens doen en laten niets aan te mer ken valt. De vraag is of hij de kwali teiten heeft, niet voor president, maar voor presidentskandidaat. De man en zyn vrouw. De man op de achtergrond is Nelson Rockefeller, de miljonair, die zich eni ge tijd koest heeft gehouden na een echtscheidingsaffaire, die veel stof deed opwaaien. Hij verklaart steeds, dat hij er niets voor voelt, maar dat zeggen ze allemaal. Rockefeller zou desnoods de kostbare campagne uit eigen midde len kunnen bekostigen. En dan treedt bij de Democraten nog de heer Wallace naar voren. Toen hij moest aftreden als gouverneur van Ala- bama zorgde hij er voor, dat zijn vrouw, Lurleen, als zodanig werd ge kozen. Dat is een wassen neus, want Lurleen is niet anders clan de gramo- foonplaat van Wallace zelf. Hij wil onder de oude vlag van de blanke su prematie in het strijdperk treden en zijn kansen zijn wat gunstiger doordat rassenrellen en de „Black Power" groe pen, zoals de zwarte Moslims, heel wat blanke goodwill hebben vervangen door angst. Van nu af kan men alle woorden en daden van deze heren meten naar de situatie in 1968. Want ze willen geen van allen, maar ze loeren toch allen naar het Witte Huis. Aan belanghebbenden wordt medege deeld dat wethouder A. P. Hilhorst verhinderd is donderdag 11 mei zijn wekelijks spreekuur te houden. ZETFOUTENDUIVELTJE Volgens een advertentie in Het Parool worden twee huizen aangeboden in de Jeneverstraat. Hakketakker speurde vergeefs de plattegrond van Amster dam af. Achteraf bleek, dat dit zet- tertje meer van jenever dan van Jan Evertsenstraat hield. Want u vindt be doelde hulzen in de Amsterdamse zee heldenbuurt. KOP. Gul als hij is geeft Koppensneller het (knak) worstje van de week aan het Vrije Volk voor deze kop: „Revolutie in vleeswaren en worst op komst.' BEREIDEN. Kwik leert u (volgens een „kleintje" in de grootste Haagse krant) alle merken auto's berEIden. Wij hebben dat ook al vaak geprobeerd. Maar ondanks uren koken met boter en suiker liggen die auto's toch altijd zwaar op de maag. Tweemaal Pisa. Volgens Het Vaderland is de toren van Acquoy (in de Betuwe) op enkele cen- timters na net zo scheef als die van Pisa. Aan de voet van de toren ligt het graf van een mevrouwPisa. Toen natuurlijk meteen naar Pisa, om te zien of daar wellicht een mevrouw Acquoy Maar nee. DIERENVRIEND. „Voor dierenvrienden deze week extra voordelig hondenpoulet" adverteert Sla gerij Laban (Voorschoten). Hakketak ker is óók een dierenvriend, maar heeft toch liever kalfspoulet. HAKKETAKKER. De heer P. C. Pieren, gemeenteraads lid voor de Partij van de Arbeid heeft de volgende brief geschreven aan de voorzitter van de gemeenteraad: Edelachtbare Heer, Namens de fractie van de Partij van de Arbeid verzoek ik u de raad nader te informeren omtrent de volgende vragen: 1. Is het u bekend dat de directie van de Nederlandse Spoorwegen overweegt de spoorlijn Den Dolder-Baarn op te heffen? 2. Is door u reeds nagegaan welke konsekwenties het opheffen van deze spoorlijn heeft ten aanzien van be paalde voorzieningen aan of langs deze spoorlijn (o.a. bij de Dalweg). Zo ja. voor welke vraagstukken komt de raad van de gemeente Soest te staan? 3. Is door u reeds nagegaan welke gevolgen de opheffing heeft voor de in woners van de gemeente Soest ten aan zien van het forensen-verkeer? 4. Is het college van burgemeester en wethouders bereid, gehoord de raad, bij de directie van de Nederlandse Spoor wegen ernstig te protesteren tegen de opheffing van deze spoorlijn? Het programma voor „De Duinkikkers" voor de maand mei luidt als volgt. Op 12 mei aanvang der waterpolo- competitie in het natuurbad. Heren 1- A.Z. P.C. 5 uit Amersfoort. Aanvang 19.50 uur. Meisjes adspiranten 1-L.A.G.A. uit Zeist. Aanvang 19.30 uur. Deelna me aan het Pinkstertournooi georgani seerd door Wilskracht te Utrecht door dames 1 en heren 1. Aanvang 13 uur. Op 19 mei competitiewedstrijd in het natuurbad jongens adspiranten 1-Lage Vuurse. Aanvang 19.30 uur. Om 19.50 uur. in het natuurbad. Da mes 1-Woestduin 1. Aanvang 19.50 uur. Op 26 mei competitiewedstrijd meisjes adspiranten 1-Flevo B. Aanvang 19.30 uur. Uitwedstrijd voor Dames 1 naar IJsselmeer 1. Om 19.50 uur Heren 1 Poseidon 1. LIJFRENTE. - Ik verhuur een winkel huis aan mijn zoon, die mij de huur betaalt. Nu wilde ik de huur laten ver vallen en deze dan als lijfrente ontvan gen. Is het juist dat de lijfrente als een gedeelte van de koopprijs wordt bere kend als ik het huis aan mijn zoon ga verkopen? Het huis staat in de par ticuliere sector en heeft een waarde van ƒ24.000,De lijfrente is ƒ40, per week. Hoeveel lager wordt de transportprijs? Antwoord: Fiscaal maakt het niet uit of u het huis verkoopt tegen een som in geld of tegen een lijfrente. In het laatste geval wordt de contante waarde van de lijfrente in aanmerking geno men. Aan de hand van uw gegevens is niet na te gaan welke deze waarde zou zijn. Zou deze waarde liggen be neden de waarde van het winkelpand, dan maakt ook dat fiscaal geen ver schil. want in dat geval wordt de wer kelijke waarde aangehouden voor de berekening van het registratierecht en wordt u geacht tot het bedrag van het verschil een schenking aan uw zoon te hebben gedaan. Voor de winstbereke ning mag uw zoon ook uitgaan van, en dus afschrijven op, de werkelijke waarde. Ter gelegenheid van de viering van haar negende lustrum hield de voetbal vereniging Soesterberg zaterdagmiddag in café ,,'t Centrum" een druk bezochte receptie. Al direct bij het begin werd deze in een feestelijke stemming gebracht door het muziekgezelschap „Soesterberg", dat een serenade kwam brengen. Daarna opende de burgemeester mr. S. P. Ba ron Bentinck de rij der sprekers, die op hartelijke wijze de vereniging die, aldus de burgemeester, zoveel voor de jeugd betekent, geluk wenste, waarbij hij de verzekering gaf dat men kon rekenen op bijstand van het gemeente bestuur, in verband met goede terrei nen, accommodatie etc. Vervolgens bood de heer van der Kaa als voorzitter van de afdeling Utrecht van de K.N.V.B. een geel-zwarte vlag met het insigne K.N.V.B. afdeling Utrecht aan. Wethouder De Haan, stelde als voorzit ter van de Soester Sportkring, hulp in 't vooruitzicht voor o.m. een kleedka mer en andere terreinbenodigdheden. De heer Preusser. voorzitter van de jubilerende vereniging gaf een histo risch overzicht van de vereniging. Het vroegere lid, de heer Bartels werd om zijn grote verdiensten voor de ver eniging tot erelid benoemd. De heer Esmeijer. voorzitter van AjG.A.V.S. en van het werkcomité over handigde een bedrag van twee duizend gulden, een geschenk van de vele sym pathisanten uit de burgerij. Aanvoerder Klip van het eerste elftal bood een trofee aan voor het eerst ko mende sportevenement in het nieuwe seizoen. Voorts zagen we de Oud-Gene raals Van Giessen, Brouwer en Ro- meijn. alsmede tal van oudleden, sup porters, afgevaardigden van plaatselij ke sportverenigingen en zustervereni gingen uit de omgeving. Prachtige bloemstukken, aangeboden door vele vrienden van „Soesterberg" werden aangeboden. In welgekozen bewoor dingen bracht de voorzitter aan elke spreker dank. In de dependance Dorpshuis te Soester berg wordt een kunstexpositie geopend, die georganiseerd werd door de Stich ting Dorpshuis in samenwerking met de Stichtise Culturele Raad. Deze expositie omvat een 25-tal wer ken van vier Soester kunstschilders: Douwe Jan Bakker, Emmv Eerdmans, Wim Wijnman en Hans Timmer, de laatstgenoemde uit Soesterberg. De heer P. C. Pieren, voorzitter van de Stichting Dorpshuis, was de Sticht- se Culturele Raad bijzonder dankbaar voor de intensieve medewerking, ter wijl ook de heer en mevrouw Vermeu len een grote activiteit aan de dag hebben gelegd om deze eerste Soester- bergse kunsttentoonstelling tot stand te brengen. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck noemde deze tentoonstelling een histo rische gebeurtenis. Burgemeester Meltzer uit Bunschoten sorak namens de Culturele Raad, die tot doel heeft te coördineren en te activeren. De tentoonstelling blijft tot 16 mei dagelijks geopend van 14 tot 17 uur van 19 tot 22 uur; 's zondags van 14 tot 17 uur, behalve 1ste pink sterdag. Pupillen 1 heeft de laatste wedstrijd in de competitie met 5-0 gewonnen van Austerlitz. Geen enkele wedstrijd heeft dit pupillenteam verloren, waar door zij ook dit jaar weer ongeslagen kampioen werd. Pupillen 2 won met 4-0 van C.D.N. Pupillen 4 behaalde een kleine 1-0 overwinning op D.O.S.C. 3. E.M.S. c aspiranten werden in Soester berg met 3-1 geklopt door de d-aspi- ranten. Alleen de c-aspiranten verlo ren met 1-0 in Driebergen van C.D.N. Een junioren- en een aspirantencom- binatie speelden tegen het Amsterdamse D.V.O.S. De junioren wonnen met 6-2, maar de aspiranten verloren met 1-2. Op de avond van Bevrijdingsdag werd er in Soesterberg, onder auspiciën van de Oranjevereniging „Wilhelmina", een auto-puzzelrit verreden. Er waren 51 deelnemers. De uitslag was alsnog: 1. Aalders, 22 strafpunten 2. Sluis. 3 strafp. 3. Vos, 30 strafp. De troostprijs kreeg Van de Berg met 132 strafpunten. Ter gelegenheid van haar negende lus trum organiseerde de v.v. Soesterberg op Hemelvaartsdag een groot jubileum- jeugdvoetbaltoernooi, waaraan werd deelgenomen door B.V.V. (Den Bosch), T.E.C. uit Tiel, Zeeburgia en Blauw wit uit Amsterdam en Soesterberg. De uitslag was dat B.V.V. won van de A2- junioren, B 2-junioren en pupillen, to taal 18 punten. Blauw Wit volgde op de tweede plaats met 14 punten. Soester berg kwam op de derde plaats, in to taal 11 punten. Op de vierde en vijfde plaats volgden Zeeburgia met 9 pun ten en T.E.C.8 punten. Voorzitter Preusser overhandigde na afloop van het geslaagde toernooi de behaalde trofeeën aan de verschillende aanvoerders. Op 13 mei zal een speciale sportdag voor de gehele jeugd van „Soesterberg" georganiseerd worden. Voort, vermeldt het jubileumboekje voor 20 mei het tweede jubüeum- jeugdvoetbaltoernooi, terwijl op 10 juni het derde toernooi wordt gehouden. Op de herdenkingsdag van de in de oorlog gevallenen werd aan de plechtig heid des middags op de fusilladeplaats op het vliegveld weer medewerking verleend door Soesterbergs Gemengd Koor. Om 19.45 uur begaf, de stille tocht, on der het gelui der klokken, zich vanaf het Dorpsplein naar het gazon bij de Marechausseekazerne aan de Veldm. Montgomeryweg, waar een eenvoudig wit kruis stond opgesteld. Wethouder J. van der Arend legde na mens de Oranjevereniging „Wilhelmina" een krans aan de voet van het kruis. Met het Wilhelmus werd de korte "bojd besloten. De neurosenleer is op een tijdstip, dat met grote nauwkeurigheid is aan te wij zen, uit het niet ontstaan. Deze weten schap is geboren in de zomer van 1882. De Weense huisarts Josef Breuer had toen een jonge vrouw onder behandeling, die leed aan een merkwaardige ziekte. Zij had een verlamde arm, een stoornis in het gezichtsvermogen en enkele an dere symptomen. Toch berustten ze niet op een stoornis van lichamelijke aard. De arm was neurologisch gezond, de oogarts vond evenmin afwijkingen. Dr. Breuer snapte er niets van. Boven dien kwam de patiënte enkele weken later met een andere klacht. Zij kon plotseling niet meer drinken. Het lukte haar niet een slok te nemen uit het glas, dat Breuer haar aanbood. De arts stelde een hypnose-behandeling voor. In de toestand van hypnose ver telde zij, dat zij een hond had zien drin ken uit het glas van een dame, die daarna het glas had leeggedronken. Dèt was dus de oorzaak, waarvan de pa tiënte zich voordien niet bewust was ge weest Met Freud Dr. Breuer sprak over dit geval met de psychiater Sigmund Freud en samen pu bliceerden zij toen een boek, waarin voor het eerst de neurose als ziektever schijnsel wordt behandeld. Kern van de neurosenleer: Ieder mens beleeft dingen, die hij niet emotioneel kan verwerken. Hij verdringt ze daarom, maar onbewust blijven ze hem bezig houden en zijn ze van grote invloed op zijn gedrag. In sommige gevallen kan een kwetsende beleving (trauma) een mens zó gaan beheersen, dat ze uitgroeit tot iets onoverkomelijks, iets dat hem zó in beslag neemt, dat hij zich er niet meer van kan losmaken. Een Haagse psychiater zei eens dat neu rotici, ook al zijn zij qua leeftijd vol wassen, veel lijken op dreinende kin deren. Conflicten Neurose wordt in het algemeen veroor zaakt door niet opgeloste conflicten, stammend uit de vroege levensjaren. De conflicten komen veelal neer op onver werkte schuldgevoelens in verband met bijvoorbeeld agressie, jaloezie en sek sualiteit of het zich zonder meer min derwaardig voelen. Omdat de neuroticus deze levenssituatie niet aan kan, zoekt hij naar noodoplossingen, die meestal voor zijn omgeving een bezoeking zijn en waar hij zelf ook allerminst gelukkig mee is. Een van de meest kenmerkende eigen schappen van de neuroticus is zijn over dreven afhankelijkheid van de goedkeu ring en genegenheid van anderen. Hij kan zich al pijnlijk getroffen voelen als iemand niet aardig tegen hem is, als hij geen aandacht voor zichzelf weet te trekken. Buitensporige eisen betreffende waarde ring voor eigen wensen gaan bij hem vaak gepaard met een even groot gebrek aan waardering voor anderen. Wel kan de neuroticus soms overbezorgd en behulp zaam jegens iedereen zijn. maar hoe hij wérkelijk is kan zijn vrouw u vertellen. Camouflage Deze afhankelijkheid van anderen leidt tot allerlei gevoelens van onzekerheid, die de neuroticus dan weer camoufleert achter een dwangmatige neiging tot „dikdoen", tot het imponeren van an deren door middel van allerlei attribu ten als geld, relaties met bekende per soonlijkheden, verre reizen etc. Omdat deze mensen kolossaal veel ener gie nodig hebben om hun innerlijke conflicten voor anderen te camoufleren, zijn hun arbeidsprestaties dikwijls niet in overeenstemming met hun potentiële mogelijkheden. Menig neuroticus is de gehele dag druk in de weer, zodat zelfs zijn omgeving de indruk krgijt dat hij heel wat verzet. Bij nader inzien komt er echter heel weinig uit zijn vingers. Veelal lijdt de neuroticus onder zijn af wijking. Maar zelfs dat zegt niets. Men kent in de psychiatrie het verschijnsel masochisme. D.w.z. iemand kan bevredi ging vinden in zijn eigen leed. Zelfbeklag Dat geldt ook voor menig neuroselijder. Hij beklaagt zichzelf voortdurend, ves tigt hierdoor de aandacht van anderen op zich en dat moet hij nu juist hebben. Als centrum van de zorg van anderen ontvlucht hij zijn eigen verantwoorde lijkheid opnieuw. De moeilijkheid is nu, dat deze patiën ten zich in het geheel niet bewust zijn van hun innerlijke conflicten. Ze zoe ken alles bij anderen en hebben geen flauw idee waarom hun vriendschappen, hun zakelijke relaties, hun huwelijk zo'n onbevredigend verloop hebben. Toch heeft het weing zin hen verwijten te maken. Dat helpt niets. Want het ziektebeeld van de neuroticus is juist, dat hij zich tegen elk zelfinzicht wapent. Ook al ziet iedereen wat er met hem aan de hand is, hij kan niet zien wat anderen zien. Neurotiserende factoren Hoe is het mogelijk, dat het aantal men sen met neurotische stoornissen zo sterk is toegenomen? Freud betoogde destijds, dat de neurose in de vroege kinderjaren ontstaat en vooral een gevolg is van een gecompliceerde relatie met de ouders. Maar meer en meer raakt de psychiatrie er van doordrongen, dat ook maatschap pelijke problemen een neurotiserend ef fect kunnen hebben. De moderne samenleving is op zichzelf reeds neurotisch en vergt ontzettend veel van de menselijke geest. Zo is onze sa menleving gekenmerkt door een blijven de competitie, die van iedereen iedereens vijand maakt. Tegelijk stelt de samen leving de eis beminnelijk en voorkomend te zijn. De aard van het werk, dat te geestdo dend 'is, kan de geest zwaar belasten. De invloed van de grote stad met haar lawaai, drukte, luchtvervuiling is een neurotiserende factor. Geen einde De spanning die de emancipatie van de vrouw oproept, doet hevige aanvallen op de gemoedsrust van talloze mannen, hetgeen dan natuurlijk weer zijn weer slag heeft op de vrouw. Het einde van deze ontwikkeling is nog lang niet in zicht. Dit perspectief baart zorg. Te meer omdat de behandeling van neurosen gebrekkig is. Veel mensen, helaas vaak de ergste neurotici, krijg je met geen stok naar de psychiater. Het behoort tot de vele eigenaardigheden van de neuroticus, dat hij bang is voor een oplossing van de conflicten, waar... hij toch zoveel last van heeft Op 14 april bij het jubileum van De Paardekamp alhier, hoefde geen mede deling te worden gedaan, dat oude paarden waren gestorven, hetgeen nu wel het geval is. „Ouwe Jan'' werd getroffen door een ernstige koliek en ondanks onmiddellijke hulp van de dierenarts, stierf Ouwe Jan op 27-jarige leeftijd. Hij is vier jaar in de Paardenkamp verzorgd geweest. Gevraagd LEERLING VERKOOPSTER voor huishoudelijk winkelwerk. Van Dam's schoenen. To renstraat 5, Soest TeleL 3473, b.g.g. 5889. Boekhoudster zoekt KAMER(S) met kook gelegenheid. Br. onder no. 572 of telefoon 6313. WERKSTER gevraagd voor 2 morgens per week. Mevr. Feiken, Wilhelmina- laan 2. telefoon 5335. In verband met de uit breiding van ons bedrijf hebben wij plaats voor een geroutineerde administra tieve kracht (mnl. of vrl.) met tenminste Mulo of gelijkwaardige opleiding; een actieve jonge mede werkster met enige er varing in het verrichten van administratieve werk zaamheden; een handig meisje ter opleiding. Sollicitaties liefst schriftelijk te zenden aan REMIA margarine- fabrieken N.V. - Den Polder. MEISJE biedt zich aan als hulp in de huishouding voor de middaguren. Klaarwaterweg 41. TE KOOP Mutsaerts- kinderw. 50,wandel wagen ƒ12,50, drie hoekbox met matras 15,houten kinder stoel ƒ5,kinderledi kant met matras 50,—, 4 hoge houten krukjes ƒ3,50 p. st., logeer bed je compl. 12,50. Ericaweg 14, tel. 3254, na 6 uur. Gevraagd 2 WERKSTERS gedurende 3 uren op vrij dagavond of zaterdagmor gen. Hildebrandlaan 2, Soest-Zuid. Te koop FIAT 600 T 1965. Microbus, 30.000 km. Prima wagen met veel ruimte. Prijs ƒ2250, Financiering mogelijk. Nieuwstraat 44, tel. 3591. Wijkverpleegster zoekt KAMER(S) met kookgele genheid. Br. aan secr. van het „Groene Kruis", Bil- derdijklaan 30, Soest. Telefoon 5263. TE HUUR 4-persoons tent met toebehoren. Van Weedestraat 50, telef. 3679. Te koop aangeboden DAF 1960, in zeer goede staat. Te bevragen Van Weedestraat 19. tel. 2171. TE KOOP aangeboden 4 clubs plus ronde tafel en divan. T.e.a.b. Vinken- weg 22. Te koop kleine Heinkel SCOOTER. Nachtegaalweg 16, na 6 uur. Gevraagd VERKOOPSTER of aankomend verkoopster, boven de 18 jaar, voor onze lederwarenzaak. Berclouw, Laanstraat 52, Baarn, tel. 02954-4330, na 6 uur 2477. Gevraagd type- of admi nistratief WERK. In bezit van schrijfmachine. Br. onder no. 571 bur. S. Crt. Calmix HAARDOLIE- KACHEL met electr. voor- verw. ter overname aan geboden, wegens aanleg C.V. 75.—. Tel. 6284. ARTS. van 11 mei tot 22 mei. Plaatselijke artsen nemen waar. God die leven gaf en leven spaarde, vertrouwde onc een dochter toe. JOLANDA CORNELIA MARIA. Wij noemen haar JOLANDA. M. LOS M. L. LOS- ENGEL Soest, 4 mei 1967. Kerkstraat 51. Wij danken U voor het diepe medeleven, uw war me gevoelens van belang stelling en troostende woor den, die wij mochten ont vangen na het overlijden van onze goede man en vader, CORNELIS ANTONIUS KOK. Dit heeft ons allen diep ontroerd en zal zeker tot steun zijn. A. Kok-Stoutenburg en kinderen. Soestdijk, mei 1967 Wilhelminalaan 1. A.s. echtpaar zoekt WOONRUIMTE Br. onder letter H 7, bureau S. Crt.

Soester Courant | 1967 | | pagina 15