Hongarije-Nederland Soest toen - Soest nu JOEGO-SLAVIE VERWESTERT OP ZIJN EIGEN MANIER Brandweer vrijdag tweemaal in actie Het oog gericht op toerisme beslissend voor kansen op landencup Dinsdag 9 mei Uitgave Drukkerij Smit - Soest Iturean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Politie eerde oud-korpschef A. F. Schreuder Autobotsing Opbrengst eolleete 1967 46e jaargang no. 35 Natuurwandeling Auto op zijn kop en in tuin Hoofdagent Mantjes 25 jaar bij de Soester politie Afscheid ds. S. de Jong SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, 3.per post 3,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het hoeft niemand te verbazen, dat het vreemdelingenbezoek aan ons land (weer) is teruggelopen, zoals blijkt uit cijfers van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Er zijn uiteraard verschillende oorza ken aan te wijzen, maar eer belangrij ke is toch wel, dat Nederland zich door de relletjes in Amsterdam een slechte naam heeft verworven. Dat lijkt op het eerste gezicht hele maal geen aanleiding voor buitenlan ders om ons land te mijden, maar dat is het toch wel, want vrijwel geen en kele buitenlander zal Amsterdam over slaan wanneer hij ons land bezoekt. En het is nu eenmaal nog steeds zo, dat het gezicht van de hoofdstad bij vele bui tenlanders (ten onrechte overigens) ook het gezicht van Nederland is. De cijfers zijn nog niet verontrustend, hoofdzakelijk door de enorme stijging die in feite niet eens verwacht was, van de stroom toeristen uit de Verenig de Staten. Die bezoekers hebben er voor gezorgd, dat het wegblijven van vooral de Duitsers geen al te grote klap betekende voor het toeristensei zoen. Nu zijn de relletjes in Amster dam natuurlijk niet de enige reden van de daling van het toeristenbezoek aan ons land. Het wisselvallige weer en het feit, dat Nederland geen goed- koopte-eiland meer is, zoals in het ver leden, hebben er zonder twijfel mede toe bijgedragen, dat de A.N.V.V. over het toeristenbezoek klaagt. Het bureau voor statistiek van de ge meente Amsterdam heeft de cijfers be kendgemaakt van het vreemdelingen- bezoek aan de hoofdstad. Opvallend is vooral, dat het aantal overnachtingen van buitenlanders in Amsterdam vorig jaar aanzienlijk is gedaald en dat het bezoek van Duitsers zelf met niet min der dan 22 procent is teruggelopen. Zoals gezegd, de enorme stijging van het aantal Amerikaanse toeristen heeft ervoor gezorgd, dat de cijfers toch weer niet al te zeer beïnvloed werden. Er is geen reden voor ernstige ongerust heid, maar Amsterdam dient er toch voor te waken niet een nog slechtere naam in de wereld te krijgen. Het is bekend, dat je als vreemdeling in Amsterdam zomaar bij een relletje betrokken kunt raken zonder dat je dat zelf wilt en dat je nog een pak slaag met de gummiknuppel op de koop toe kan krijgen. Zoiets vindt altijd wel ergens zijn weerslag in, in dit geval in het toe ristenbezoek. De provo's zijn een brok je hoofdstedelijke folklore, die door de vakantiegangers helemaal niet op prijs wordt gesteld. KANTMAN. Bij de jaarlijkse dodenherdenking Ij ook die in het politiebureau om de na gedachtenis te eren van de oud-korps chef van politie, de heer A. F. Schreu der, die in november 1942 is omgeko men in het concentratiekamp Neuen- gamme in Duitsland. De plechtigheid van woensdagmiddag werd bijgewoond door de zoon van de oud-korpschef, de heer F. L. Schreu der, hoofdinspecteur van politie in Renkum, door de heer Van Keulen uit Soest, een oud-kampgenoot van de overledene, en door bijna het voltallige korps. De heer Schreuder werd 1885 geboren. Hij was van 1928 tot 1942 inspecteuc- korpschef van de Soester politie. De plechtigheid geschiedde bij de pla quette, die ter zijner nagedachtenis in het politiebureau in aangebracht. De heer H. G. Scholtmeijer, hoofdinspec teur-korpschef, hield een korte herden kingsrede, waarin hij stelde, dat de oud- korpschef een man was, die er niet op uit was om roem en eer te behalen, maar zijn leven in dienst stelde van de grootste bezitting van deze wereld, de vrijheid. Spreker waarschuwde ervoor, dat juist in deze tijd, waarin men zich nauwelijks meer kan verplaatsen in de wereld van toen, „een dergelijk plech tig eerbetoon nimmer mag worden tot een formaliteit of een lege gebeurtenis". Nabestaanden van de overledene legden bloemen bij de plaquette en namens het korps legde de heer Scholtmeijer een krans. De heer H. B. alhier reed met zijn auto op de Birkstraat, komende uit de richting Amersfoort, toen uit de tegen overgestelde richting een auto naderde, die plotseling dwars over de weg kwam te staan. Het bleek de Amerikaan Pt. L. B. te zijn, die de macht over het stuur was kwijt geraakt en daardoor na een ge vaarlijke manoeuvre vlak voor de na derende auto van B. tot stilstand kwam. Een botsing was onvermijdelijk en hoewel zich geen lichamelijk letsel voor deed, werden beide auto's zwaar be schadigd. De Amerikaan had schijnbaar meer gedronken dan goed voor hem was en het is de vraag hoe zijn superieuren hierover denken. Meestal staat hierop een zware militaire straf. Overplaat sing naar een minder aangenaam oord is een voor de hand liggend gevolg. De collecte voor Sakor kinderbescher ming, die in Soest werd gehouden, heeft het mooie bedrag van 1180,57 opgebracht. Het plaatselijk comité dankt alle ge vers (sters) en de collectanten hartelijk. Joego-Slavië is al een tijdje bezig de scherpste kenmerken van een dictatuur te verliezen. Zeker, de schrijver Mi- hailowitsji moet zich weer voor de rechte verantwoorden wegens zijn uit latingen, maar zelfs dat neemt niet weg dat in Tito's rijk veel geschreven kan worden. De vervolging is boven dien een ietwat willekeurige uitzon dering, wat overigens niet bepaald de indruk van rechtstaat versterkt. In de conomie ziet men meer aspecten waarbij het principiële communisme is vervangen door diverse kapitalistische instellingen, zonder dat men echter kan zeggen dat dit verandering van princi pes behelst. Belgrado heeft simpelweg geconstateerd dat diverse methodes van de economie in westelijke landen goed werken en de eigen methodes slecht. Zuiver zakelijk is dan het besluit de banken weer te laten werken, buiten landse investeringen aan te moedigen enzovoort. De bedrijven, hoewel vaak nog collectief eigendom van de wer kers, gaan in kardinale opzichten op n.v.'s lijken, waarbij niet de directie ven van de staat maar de mogelijkhe den van winst bepalend zijn voor het directioneel beleid. Zo is Joego-Slavië een merkwaardig tweeslachtig land geworden. In de kios ken koopt ieder de kranten die hij lezen wil, ook uit het westen. Wie het la-.d bezoeken wil, heeft geen enkele moeite met de inreis. Het is zelfs ge makkelijker daarheen te gaan dan bij voorbeeld een visum voor de V.S. te krijgen. Binnenkort komt de Joegoslavische communistische partij bijeen om een programma te bespreken dat beoogt een eind te maken aan de dominerende rol van de partij in de staat. De partij kan blijven functioneren als ideologisch centrum en inspirator van de staats- overheid, maar die moet zelf zijn be leid uitstippelen op basis van zakelijke overwegingen: regeren is vakwerk, hoe wel natuurlijk een parlementaire poli tieke basis moet blijven. Of in een der gelijk narlement ook meer ruimte komt voor anderen dan de communisten, is de vraag. Wat nu gebeurt is waarschijnlijk alle maal een gevolg van de breuk met Sta- lin in 1948. De daarop volgende boycot door de Russische satelliei»n heeft Tito gedwongen meer naar het westen te kijken, al was het alleen maar om eco nomische hulp. Maar het land is er als geheel meer door open komen te staan voor westerse invloeden en dat is dui delijk vrij diepgaand door gaan wer ken. Tito heeft een tijd lang met twee vleu gels in zijn partij moeten werken - een zeer orthodoxe marxistische groep en een veel minder dogmatische groep van liberaler denkenden. Hij heeft hen met elkaar moeten verzoenen, waarbij de gemeenschappelijke „vijand" van het Zondagmiddag werd in Soest de voor jaarswandeling gehouden welke wan delingen diezelfde dag in geheel het land onder auspiciën van het Instituut voor de Natuurbeschermingseducatie enkele duizenden natuurminnaars trek ken. Om 2 uur verzamelden zich een zestig tal wandelaars ondanks de dreigende wolkenlucht bij de prachtige middel eeuwse kerktoren. Onder de bekwame leiding van een viertal Hilversumse natuurgidsen trok men door het oudste gedeelte van Soest via de Eemweg naar de Eem. Nauwelijks was de oever bereikt of het begon te motregenen en helaas kwa men na korte tijd hevige buien met koude windvlagen opzetten. Desondanks trokken zich slechts een tiental wan delaars terug, een schuilplaats bij „Zwarte Willem" opzoekend. De ongeveer 50 dapperen volgden met belangstelling de uitleg omtrent de, door de vervuiling van de Eem, steeds schaarser wordende flora. Door de bui en lieten de talloze vogels ook vrijwel verstek gaan en konden slechts enkele kieviten en grutto's opgemerkt wor den. Van de kemphaantjes was geen spoor te ontdekken, bijzonder jammer! Via de Grote Melm werd over de Grote Melmweg en de L. Brinkweg te ruggewandeld, waarbij de ruïne van de eens zo prachtige buitenplaats „Middel- wijk", speciaal op de niet in Soest wo nende wandelaars, een nare en vreem de indruk maakte. Na ongeveer 2 uur was de startplaats weer bereikt waar de voorzitter van Naturbeschermingswacht „Eemland", de heer Wijsmuller, van de dappere wandelaars en de natuurgidsen met een woord van dank afscheid nam. Bewoners van de Birkstraat hoorden in de nacht van dinsdag op woensdag een hevige klap. De politie werd gewaarschuwd en deze ontdekte ter hoogte van garage Hou- dijk twee personen, die schijnbaar te diep in het glaasje hadden gekeken. Het was 2.30 uur in de nacht en bij nader onderzoek bleek, dat deze twee personen, een zekere C. J. G. S. en W. J. M. v. R., beiden uit Baarn, met een te hoge snelheid uit Amersfoort waren gekomen en dat de bestuurder op een gegeven moment de macht over het stuur van zijn volkswagen was kwijt geraakt, de auto op zijn kop was gaan staan, weer op zijn wielen was terecht gekomen en vervolgens een tuin was ingereden. De auto werd in fcwlag genomen, terwijl het rijbewijs van de bestuurder werd ingenomen. Kremlin hen als Joegoslaven toch al gemakkelijker bij elkaar hield. Nu geeft Tito de liberaler denkenden de kansen, geleidelijk ook al omdat het land als geheel er niet onder moet lijden. Maar het gaat steeds door en het lijkt een weg die niet naar een democratie in westerse zin hoeft te voeren, maar wel zeker in een vorm van bewind die althans de vrijheid der burgers garandeert. Een kras pendant van dit streven is hoe in Spanje Franco poogt zich aan te passen. Ook daar een land dat door economische hulp, en vooral door toe risme en zijn export van arbeidskracht, een enorme invloed van buiten ervaart. Wat daar verandert is tot dusver vrij wel camouflage geweest voor het feit det er niets veranderde. Met de goe de kans dat als de verandering een maal komt, die veel heftiger en waar schijnlijk onaangenamer in zal grijpen in het volksleven dan nu in Joego- Slavië gebeurt. Hoofdagent J. G. Mantjes hoopt op woensdag 17 mei zijn 25-jarig jubi leum te vieren als politieman. De heer Mandjes werd op 13 juni 1909 te Groningen geboren en begon zijn loopbaan als leerling-stuurman bij de K.N.S.M. te Amsterdam. Vrijdagmorgen, circa half tien, werd de vrijwillige brandweer gealarmeerd voor een vuilnisbrandje op het nieuwe gedeelte van de Prins Hendriklaan. Spelende kinderen hadden daar gele gen houtafval in brand gestoken. De brandweer ruikte uit met een nevel spuit en bluste het vuurtje met behulp van twee hogedrukstralen. 's Middags om kwart voor één moest de brandweer opnieuw uitrukken, dit maal voor een brandje achter Het Wit te Huis aan de Birkstraat. Daar stond een strook buntgras in brand. De brandweer was zeer snel ter plaatse en kon zodoende voorkomen, dat de vlam men ook de bomen en een houten schuur zouden bereiken. Met behulp van twee hogedrukstralen van een ne velspuit blusten de met twee wagens uitgerukte brandweerlieden het vuur. Ongeveer honderd vierkante meter buntgras ging verloren. In 1928 moest hij in militaire dienst, doch had voordien de zee reeds vaar wel gezegd en was als radio-monteur werkzaam. Nadat hij zijn militaire plichten vervuld had, nam hij zijn be roep van radio-monteur weer op, waarna hij zich in 1930 in Soest ves tigde met een taxibedrijf. Toen hij in april 1939 wederom in mi litaire dienst moest, betekende dit het j einde van het bedrijf. Vanaf 17 mei 1942 tot 3 juni 1945 deed hij dienst bij de Luchtbescherming, waarna hij als hulpagent bij de Soes ter politie in dienst trad. Op 1 oktober 1946 volgde zijn bevor dering tot agent in vaste dienst en op 1 juli 1955 werd hij benoemd tot hoofd agent. De heer Mandjes is de laatste tijd werk zaam bij de bijzondere wetten. Ongetwijfeld zal het de heer en me vrouw Mandjes woensdag 17 mei niet aan belangstelling ontbreken. Woensdag 10 mei a.s. komt het nationale voetbalelftal onder leiding van bonds coach Georgc Kesslcr in het Nep-stadion in Boedapest tegenover de Hongaarse elf te staan. De generale repetitie van het Nederlands elftal in Antwerpen tegen de Belgen verliep niet best. Bij die gelegenheid liet onze aantal het afweten, terwyl in de sensationele wedstryd tegen de Oostduitsers het aanvalskwartet prachtig werk liet zien, maar de verdediging grote gaten liet vallen en tactisch niet tegen de Duitsers bleek opgewassen. Nederland moet winnen om zyn kans te behouden en in deze poule als eerste te eindigen om mee te kunnen dingen naar de Europacup voor landenteams. En dat tegen de ploeg, die by de wereldkampioenschappen in 1966 in Engeland met Portugal het beste voetbal liet zien. KLEINE WINST VOOR HONGAREN? De eerste secretaris van de Hongaarse voetbalbond, György Honti, verwacht een kleine overwinning voor zijn landgenoten. „Het voetbalspel is in Ne derland in het afgelopen jaar sterk voor uit gegaan," meent hij. Omdat de Hon garen voor eigen publiek spelen, hetgeen mentaal een grote steun kan zijn, ver wacht hij winst, „maar het wordt voor ons in ieder geval een hele zware wed strijd," zegt hij verder. Het resultaat van de in november vorig jaar in Rotterdam gespeelde wedstrijd tegen Hongarije (2-2) wordt door de Hongaarse secretaris een goede uitslag genoemd. In de eerste helft had Neder land het overwicht en nam verdiend een 2-0 voorsprong. De Magyaren kon den deze in de tweede helft teniet doen op basis van hun betere conditie, waar door zij in die speeltijd het beste speel den. Er zijn zeventien spelers voor de wed strijd in Boedapest geselecteerd voor de wedstrijd tegen Nederland. Dat zijn de doelverdedigers Antal Szentmihalyi (28) van Ujpesti Dóssa en Gyula Tamas (26) van Diósgyör. Nadruk op aanval De Hongaren spelen een 4-2-4 systeem, waarbij de nadruk vrij sterk op de aan val wordt gelegd. Het is daarom waar schijnlijk, dat de verdediging zal worden opgebouwd rond de veteraan van de se- lectieploeg Sandor Matrai (33) van F.T.C. en dat naast hem K&lmén Mészöly (26) en Kalman Ihasz (26) van Vasas Boeda pest goede kansen maken. De andere drie verdedigers zijn József Gelei, de 29-jarige monteur van Tata- banya, Benö Kaposzta (25) en Zoltan Varga, die samen met de zeer snelle en gevaarlijke Ferenc Bene met hun 22 ja ren de jongste geselecteerden zijn. De middenspelers in de Hongaarse selectie- ploeg zijn Imre Matesz (30), Gyula Ra- kosi (29), die in Engeland een uitste kende indruk maakte maar in Rotterdam niet zo sterk was, en Dezsö Molnar (28). Gevaarlijke aanval Voor de aanval van de Hongaren vallen direct vier namen op van spelers, die in het wereldkampioenschap uitblonken. In de eerste plaats de al genoemde Fe renc Bene, een gevaarlijke rechtsbuiten en dan de zeer snelle en schotvaardige journalist Flórian Albert (26), die in het centrum altijd verwarring weet te stich ten. De kleine Janos Farkas (24) is een sublieme technicus, maar hij loopt zich nogal eens vast als hij te veel tegen standers wil passeren. Linksbuiten Janos Göröcs heeft in En geland niet kunnen laten zien wat voet bal is, omdat men de voorkeur gaf aan de veel snellere Rakosi. De andere twee aanvallers uit de selectieploeg zijn Lajos Szücs ,een binnenspeler van F.T.C. en Istvan Korsós (27) uit de linkerwing van Vasas Boedapest, dat zes spelers bij de selectie heeft. Hoog tempo Juist tegen de Hongaren zullen de Ne derlanders een elftal op de been moeten brengen dat een hoog tempo lang kan volhouden, want dat is één van de grootste sterkten van de Magyaren. Bij deze snelle ploeg moet ook worden op gepast voor plotselinge uitvallen, als zij in de verdediging is gedrongen. Juist omdat de verdediging niet het sterkste punt is van de Hongaren, zal bondscoach Kessler zijn mannen de opdracht geven om aan te vallen. Na de wedstrijd in Rotterdam heeft men in Hongarije een goede dunk gekregen van spelers als Schrijvers (P.S.V.) en Muller, Swart, Nuninga, Keizer en Cruijff van Ajax. Jammer dat de laatste nog steeds niet mee mag doen, maar Jan Mulder van Anderlecht zal hem ongetwijfeld goed vervangen. Hij is al een aanwinst gebleken in het Nederland se aanvalskwartet. In een avonddienst in de Julianakerk aan de Julianalaan heeft ds S. de Jong afscheid genomen van zijn gemeente. Ds. de Jong, gaat na een opleiding aan het Zendingsseminarie in Baarn, in In donesië aan het zendingswerk deelne men. Het afscheid vond plaats voor een ge heel gevulde kerk, waaronder een aan tal genodigden. Wij merkten o.a. op ds K. van Liere, ds. H. Roest, ds. Lambers Heerspink, de vroegere predikant van de Julianakerk, thans in Joure, wethou der J. v. d. Arend en vele anderen. Na het gebed zong de gemeente psalm 118, de verzen 1 en 2: „De Heer wou mij wel hard kastijden, maar stortte mij niet in des dood". Ds. de Jong las twee gedeelten voor uit Amos, deel 7 en 9: „Nog deed Hij mij aldus zien en zie de Heere stond op een muur, die naar het paslood ge maakt was en een paslood was in zijne hand". Vervolgens las de scheidende predikant voor uit 1. Corinthiers 3 en uit 1 Pe trus 2 vers 4. Hij baseerde zijn preek op het paslood en maakte de gemeente duidelijk, dat zoals het paslood onmis baar is voor de fundering en bouw van een huis, zo is de bijbel onmisbaar voor het geloof in God. Nadat Gezang 63 vers 3 was gezongen, nam ds. M. Wilschut het woord en hoewel ds De Jong verzocht had het afscheid eenvoudig en sober te houden, kon hij toch niet nalaten zijn scheiden de collega, die hoewel kort - 2 jaar en 5 maanden - aan de Julianakerk verbonden was, zijn roeping met blijd schap had vervuld. Thans gaat U zich naar de wens en bede van uw hart, een jaar voorbereiden, teneinde aan de zending in Idonesië deel te nemen. Een jaar zult U dus nog in onze nabijheid zijn en wij hopen U nog diverse malen in ons midden te zien. Nadat ds. Wil schut hem had toegewenst, dat hij zich met blijdschap aan de voorbereiding zou kunnen wijden, werd het afscheids woord besloten met het zingen van gezang 121, laatste vers. Hierna sprak ds. Van de Winden na mens het zendingscentrum en het ver heugde spreker, dat ds. De Jong het beroep om naar Midden-Java te gaan had geaccepteerd. U wacht geen gemakkelijke taak. maar hij hoopte, dat ds. De Jong met Gods hulp zijn taak zou volbrengen. Ds. de Jong dankte met een kort woord diverse kerkelijke instanties, waarmede hij in die paar jaar prettig had samen gewerkt en bij wie hij veel sympathie en vriendschap had ontmoet. Nadat Gezang 65, verzen 1 en 4, wer den gezongen, werd deze afbeidsbijeen- komst met gebed besloten. Na afloop van de dienst was er in Credo nog gelegenheid om persoonlijk afscheid te nemen van ds. De Jong, waarvan velen gebruik maakten, gewerkt en bij wiel hij veel sympathie

Soester Courant | 1967 | | pagina 1