Fokker Fellowship de lucht in Lwoko Treffende herdenking bij het monument Hervorming van het kiesstelsel? NIET KIBBELEN MAAR SAMENWERKEN GRATIS BABY-PAKKET MOEDERDAG „De Ouwe Stee" Ook nu bij uw slijter wijnhandelaar Burgerlijke stand Het eerste Nederlandse straalverkeersvliegtuig I. Hoppenbrouwers een aardige verrassing Grote buit bij inbraak Vleesverkoop Prachtige vertolking van het Requiem van W. A. Mozart Aktiecomité uit baar dankbaarheid GOEDKOOP BIER (pils), Firma J. G. Brouwer en Zoon Verandering spreekuur Burgemeester Rectificatie Ned. Vrouwen Electr. Ver. Telmachine in duinen Evenredige vertegenwoordiging heeft ook nadelen gevonden Halve eeuw evenredige vertegenwoordiging Bondswandelmarsen Eerste Soester Begrafenis-Onderneming DINSDAG 9 MEI 1967 De Fokker F. 28 A-l PH-JHG „Fellow- ■hip" wordt gereed gemaakt voor zijn •erste proefvlucht, die tegen half mei xal worden gemaakt door drie mannen van de Fokkerfabrieken onder gezagvoe ring van testpiloot Jan Mol. De slanke groen-wit gespoten machine is uit de fa briek gerold en wordt nu dagelijks op de grond getest. Het geloei van de Spey- Junior straalmotoren is al geregeld rond de Fokkerfabrieken op Schiphol te ho ren. Nóg is de brede romp volgepropt met dure meetapparatuur, die pas in een verre toekomst plaats zal maken voor de 60 gerieflijke passagiersstoelen. Eerst komen maandenlange testvluchten aan de orde, die voornamelijk boven de Noordzee en deels wellicht in Spanje onder warme omstandigheden! zui len worden uitgevoerd. De A-l is voorzien van een extra nood- luik onder in de rompneus en de drie man bemanning zal tijdens de proef vluchten parachutes dragen. In geval van nood zullen zij zich met hun para chutes snel door het noodluik kunnen werpen. Een soortgelijke procedure werd gevolgd bij het testen van b.v. de D.C.-8 en de Russische IL-62. Twee jaar De proeven zullen tot 1969 duren. Vroe ger was het zo dat een filmcamera iedere zoveelste seconde filmopnamen maakte van een instrumentenpaneel waarop de uitslagen van de metingen waren af te lezen. Deze klassieke manier wordt in de F. 28 ook nog wel toegepast, maar slechts als „reserve". Hoofdzaak is nu de zgn. digitale meet methode, waarbij rekenmachines de meetresultaten automatisch berekenen. Er moeten tijdens de proefvluchten met de F. 28 miljoenen meetgegevens worden verkregen. De A-l en de A-3 zijn de beide prototypes van de F. 28, waarbij Van Weedestraat 80-82 Soest In Enschede raakt het ene textielbe drijf na het andere in moeilijkheden. Het produktiepatroon van de textielin dustrie heeft zich de laatste jaren zo snel moeten aanpassen aan de als een kameleon van kleur veranderende dy namiek van het economisch leven, dat er kennelijk slachtoffers moeten vallen ook onder de meer moderne bedrijven. Bij de aanpassing komt men financiële adem tekort. Zelfs onze grootste tex tielbedrijven kunnen binnen redelijke termijn niet weer in de pas komen. Het is in dit verband tekenend dat onze grootste beleggingsmaatschappij, Robe- co, zich genoodzaakt heeft gezien de aandelen van Nijverdal-ten Cate af te stoten. Men verliest het vertrouwen. Met het oog op de grote moelijkheden in de textiel zou de regering tijdelijk moeten ingrijpen ten behoeve van de gehele bedrijfstak. De zaak wordt nu voorgesteld alsof de overheid in En schede ingrijpt ten behoeve van de werkgelegenheid in Twente. De fabri kant krijgen daarbij, zoals gebruike lijk in de laatste tijd, de schuld in de schoenen geschoven. Zij hebben zich niet tijdig geworpen op de vervaardi ging van andere produkten. Zij faalden daarbij in hun beleid op lange termijn. Dit is een even onzinnige als onjuiste redenering. Het is geen zaak van werkgevers te zorgen voor voldoende gespreide pro- duktie in een streek. Dat is een beleids zaak van gemeente, provincie of rijk. Het is daarnaast zo dat de komst van andere bedrijven in Twente ten tijde van de arbeidsschaarste de textielindu strie van het hoge loonpatroon des te eerder naar de ondergang zou hebben gedrongen. Blijft over de collectieve verantwoorde lijkheid van alle betrokkenen bij de zaak. De regering omdat zij niet tijdi- ger de helpende hand heeft toege stoken. De werkgevers omdat zij niet vroeger de werkgelegenheid de bel heeft aangebonden. De werknemersor ganisaties omdat zij niet in een vroeger stadium hebben onderkend dat de op geschroefde looneisen als een boeme rang op hun hoofd zouden neerkomen. Zou men niet liever ophouden met het uitdelen van beschuldigingen en ge zamenlijk trachten uit de impasse te geraken? Het wordt de hoogste tijd. de A-3 van minder instrumenten wordt voorzien. De A-3 zal echter langdurige en moeilijke proeven gaan nemen in een zogenaamde ijsvormende atmosfeer. De A-4 is een reserve-machine met een beperkte taak, die in een latere fase van het testprogramma eventueel kan inval len. De A-2 is een niet-vliegend proto type voor structurele proeven op de grond. Snufjes De nieuwe Fokker, het eerste straalver keersvliegtuig van Nederlands ontwerp en de eerste Fokker-verkeersmachine die nu eens niet als hoogdekker is uitge voerd, heeft tal van interessante techni sche snufjes. Daar zijn b.v. de grote remklappen achter aan de staart, een constructie die uniek is voor wat be treft een verkeersvliegtuig. De Engelse Buccaneer marinestraaljager heeft een soortgelijke bouw, en tijdens de tweede wereldoorlog had de Duitse Dornier Do 217 duikbommenwerper een dergelijke constructie, al werkten de remklappen in het puntje van de staart daar net andersom, als een paraplu, terwijl bij de F. 28 de remklappen als het ware tegen de luchtstroom in worden opengedrukt. Deze remklappen geven de F. 28 als het ware een „instelbare weerstand". De meeste straalverkeersvliegtuigen hebben remklappen op en onder de vleugel, die aërodynamisch gezien minder gunstig werken. De F. 28 heeft een vleugel met een re latief matige pijlstelling. Het toestel is ontworpen voor de korte afstand en daarbij is een super-snelheid niet nodig. De F. 28 vliegt dan ook met een snel heid van zo'n 836 km per uur. De vleu gels worden gebouwd door de Engelse vliegtuigfabriek van Short. Even heeft de Franse Sud Aviation nog aan de vleugels van de F. 28 gewerkt, maar om politieke reden hebben de Fransen toen hun medewerking gestopt, waarna Fok ker moest omzien naar een nieuwe partner die in Short gevonden werd. Dit heeft wèl een half jaar vertraging gegeven. Ook de Hamburger Flugzeug- bau en de Vereinigte Flugtechnische Werke in Bremen zijn bij de bouw en de ontwikkeling van de F. 28 betrokken. Miljoenen Wie zich verdiept in de kosten van een dergelijk project komt bij duizelingwek kende getallen terecht. Fokker cn het N.L.R. (Nationaal Lucht- en Ruimtevaart Laboratorium) spanderen 145 miljoen gulden aan ontwikkelingskosten (onder regeringssubsidie). Het buitenland zal nog eens ca. 70 miljoen gulden bijdragen aan de ontwikkelingskosten. Dat is to taal 215 miljoen gulden, en daar zijn de (dure) ontwikkelingskosten van de En gelse straalmotoren nog niet bij. Alleen al de windtunnelproeven hebben 5 mil joen gulden gekost. Eigenlijk is zo'n project met tot dus verre een vaste bestelling op zegge en schrijve één machine, besteld door de Duitse L.T.U. een enorme gok. Maar ook in de vliegtuigbouw geldt: wie niet waagt wie niet wint. De Nederlandse ontwikkelingskosten worden door de re gering betaald. Op de eerste 25 vlieg tuigen die Fokker verkoopt, behoeft niets te worden terugbetaald. Tussen de 26ste en 125ste machine die worden ver kocht moet Fokker alles terugbetalen (samen met het N.L.R.). Vanaf de 126ste machine die verkocht wordt moet Fok ker de rente van het geleende geld aan de regering terugbetalen. Eind 1968 of begin 1969 zal de eerste Fellowship in operationele dienst komen bij de Duitse chartermaatschappij L.T.U. (Lufttransport Unternehmen). Niet te zien Natuurlijk hoopt iedereen dat de F. 28 die 9 miljoen gulden per stuk kost een even groot succes zal gaan wor den als de F. 27 Friendship, die met z'n meer dan 400 verkochte exemplaren nu samen met de Engelse Viscount behoort tot de meestverkochte na-oorlogse ver keersvliegtuigen. Het is jammer dat de Fokker-directie besloten heeft de nieuwe F. 28 niet ten toon te stellen op de Parijse Saon eind mei/begin juni. De Fellowship zal alleen op zaterdag 3 juni en misschien ook op zondag 4 juni een vlucht Amsterdam- Parijs maken en dan tijdens de lucht- show laag over Le Bourget vliegen. Maar op de grond zal het toestel niet te zien zijn. Onder het mom van „we wil len geen drommen kinderen rond onze nieuwe machine" heeft Fokker hiertoe besloten. We betreuren dit ten zeerste. De gehele internationale luchtvaartpers, die 25 mei op Le Bourget zal zijn verzameld, zal de nieuwe Fokker niet te zien krijgen. De duizenden luchtvaartenthousiasten die naar Parijs komen om de nieuwste vlieg tuigen van nabij te zien en te fotogra feren zullen géén Fellowship aantreffen. Russen wel Wanneer alle vliegtuigfabrikanten het zelfde standpunt innamen als de Fok kerdirectie, kon de „static show" op Le Bourget wel inpakken. Trouwens, in de vroegere glorie jaren van de aviatiek dacht Fokker er ook anders over. Toen in het goeie ouwe Grand Palais de spik splinternieuwe Fokker G-l jachtkruiser stond opgesteld tijdens de Parijse Salon van 1936, dromden óók duizenden men sen en kinderen rond het toestel. En toch zijn deze manifestaties ons in ziens belangrijk om de naam van een nieuw Fokker-produkt én bij de pers én bij het grote publiek ingang te doen vin den. Jammer dus dat de Fellowship- presentatie op de Parijse Salon tot dit ene lage zoemertje over Le Bourget be perkt zal blijven. Het zullen vooral weer de Russen zijn die dit jaar de Parijse Salon met hun nieuwe vliegtuigen gaan „veroveren". Wanneer alle westerse vliegtuigfabrieken hun nieuwe vliegtuigen thuis zouden gaan houden, wordt de aandacht voor het Russische produkt nóg groter. voor elke baby, die op dinsdag 8 mei, woensdag 9 mei of donderdag 10 mei 1967 in ,,'t Hart" van Soestdyk wordt geboren. Ter gelegenheid van de groots-opgezet te bazar ten behoeve van de Stichting Jeugdzorg Soestdijk, welke op boven genoemde data gehouden wordt, wordt er namens de bazar aan elke baby, die op een der bazardagen geboren wordt in 't Hart van Soestdijk, een gratis babypakket uitgereikt. Vanzelfsprekend óók voor die baby's, die feitelijk in het Hart hun ouderlijk huis hebben, doch die in een ziekenhuis of kraaminrichting geboren worden. Deze „kleintjes" zullen namelijk in de toekomst naar het Jeugdhuis trekken, dat misschien volgend jaar al gebouwd wordt in de omgeving van de Speel tuin aan de Nachtegaalweg. Het eerste, dat De Stichting voor die kleintjes wil doen, is hen een baby-pakket cadeau geven. Elk baby-pakket wordt zorgvuldig sa mengesteld door het bestuur van het bazarcomité, waarin o.a. ook mevr. dr. Borst en mevr. dr. Helder zitting heb ben. Voor de handel in Soestdijk is dit een unieke kans om mee te doen! Alle détailhandelaren in Soest(dijk) mo gen artikelen geven om deze Baby pakketten nog aantrekkelijker te ma ken. Ieder détaillist mag er eigen re clame of visitekaartje aan toevoegen. Voor deze baby-pakketten wordt niets gekocht; alles wordt vrijwillig en koste loos gegeven. Bij de overhandiging door dames van het bazar-comité zal er een toelichting gegeven worden op alle onderdelen en de gebruiksmogelijkheden van deze Ba by-pakketten, zoals bij de Felicitatie- dienst gebruikelijk is. Deze bijzondere bazar-activiteit wordt hartelijk in de aandacht van de Soester middenstand aanbevolen. Toezeggingen voor de deelname aan of afgifte van goederen voor de baby-pakketten kan geschieden ten huize van mevr. W. H. Pijlman-Oudheusden, Dr. Rupertlaan 17, tel. 5145 (b.g.g. 6375-5127). Bij de speciaalzaak voor geschenken Van Weedestraat 51, geschenk. De prijzen zullen U erg meevallen! Bij aankoop boven 10, krijgt U bovendien (tot 13 mei) vindt U voor moederdag altijd een apart Er werd ingebroken in het café-res taurant op het Soester Hoogt, eigenaar B. uit Soesterberg. De dief (of dieven) is (zijn) binnengekomen door een boven- tuimelraam aan de achterzijde. Toen kon een deur worden geopend. Voor ongeveer vijfhonderd gulden werd ontvreemd, nl. 40 pakken koffie, 96 fles jes limonade, 3 dozen, ieder met 36 stuks Mars, 3 dozen, ieder met 36 stuks Nuts, 70 rollen mentos, een blik ge vulde koeken, 1 doos met 48 chocolade repen, l doos met 72 chocoladerepen, 72 rollen frutella, 70 eieren en een wol len tafelkleed. Morgenmiddag, 2 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van grijze kaarten, ge nummerd van 1 tot en met 65 en gele kaarten genummerd van 1 tot en met 75 en van 200 tot en met 275. Jammer was het dat de Petrus en Pau- luskerk woensdagavond niet geheel ge vuld was, want dat verdiende de uit voering van het Requiem van Mozart, onder leiding van Maarten Kooy, zonder twijfel. Enige honderden personen hebben met volle aandacht genoten van de prach tige zang van het Hervormd Jeugdkoor Soest en van de begeleiding van het orkest van de Nederlandse Cantorij. Behalve dat enige jongens en meisjes van het jeugdkoor o.a. Jan van Bar- neveld, Peter Kooy, Ria, Ineke en Cis- ka Scheele solopartijen zongen, werd er ook solistische medewerking verleend door Wandert Jagtenberg, Pier Veld man en Corneus de Groot. De accoustiek in deze kerk is uitste kend en alles klonk duidelijk en fraai van klank. Behalve enige technische ongelijkheden bij de violen kan Maarten Kooy met zeer veel genoegen terugzien op deze uitvoering en het bewonderenswaar dig wat hij, speciaal met de jeugdige zangertjes, heeft weten te bereiken. Maarten Kooy, die regelmatig met zijn zangers en zangeressen kerkconcerten geeft, verdient alle waardering, daar hij op muzikaal gebied Soest een uitste kende klank naar buiten bezorgt. De burgemeester van Soest, mr. S. P. Baron Bentinck, woonde de uitvoering bij. Enige maanden geleden hebben be woners van de Rubenslaan de omge ving zich tot B. en W. gewend met het verzoek speelterreinen beschikbaar te stellen voor de kinderen uit die om geving. Tot grote vreugde van dit destijds ge vormde actie-comité heeft de gemeente dit verzoek ingewilligd en een grote speelweide van 150 X 200 m. aan de Soesterengweg, tegenover de Witte Boerderij, ter beschikking gesteld. Er zijn zelfs doelpalen enz. geplaatst, zodat de jeugd volop kan sporten en spelen. Het actiecomité rekent er echter op, dat het spelen in de plantsoenen nu afgelopen is en hoopt, dat de buurtbe woners hun medewerking zullen geven, door de kinderen hierop attent te maken. en prima kwaliteit. Vf literHes 2 voor 89 cent literfles 3 voor 83 cent Heeft u onze originele FRANSE BRANDY (cognac) al gedronken?? Per 1/1 fles slechts 8,75 Alleen bij: Wijnhandel - Slijterij Steenhoffstr 64. - Tel. 2551 Wtf bezorgen gratis door heel Soest. Het gebruikelijke spreekuur van de burgemeester wordt deze week niet ge houden op woensdag doch op donder dag 11 mei, van 9 tot 10 uur. In ons vorig nummer deelde wij mede, dat door H.M. de Koningin postuum de bronzen draagpenning was toegekend, als beloning voor menslievend hulpbe toon, aan de vorig jaar, tijdens een oefening in handgranaat werpen om het leven gekomen reserve tweede luitenant C. van de Groenekan te Soestdijk en dat de uitreiking van deze koninklijke onderscheiding op 3 mei zou plaats hebben. Na het afdrukken van ons blad bleek, dat de persoon, die de gegevens voor het bericht aan één onzer verslaggevers had verstrekt, zich helaas in de datum had vergist. De onderscheiding zal mor genochtend aan mevrouw Van de Groe nekan voor het front van de troep wor den uitgereikt. Voor de afdeling „Eemland" van de Ned. V.E.V. gaf mevrouw F. H. Gre- ver-Tonckens, presidente van de afde ling Amersfoort, een lezing met kleu rendia's over haar belevenissen achter het ijzeren gordijn. Het is een wonder bare reis geweest, die door spreekster gemaakt is door Joego-Slavië, Rusland en Oost-Duitsland, in groepsverband. Begeleid door een Russische gids, die verschillende talen sprak, werd Mos kou bekeken. De russen zijn trots op hetgeen bereikt is, doch alleen van mooie, nieuwe huizen, hotels e.a. mo gen foto's gemaakt worden. In het centrum zijn goede wegen, el ders zandpaden. Het grote Bolstoy- theater is bijna altijd uitverkocht; nog steeds staan honderdon mensen in de rij om de gestorven Lenin te zien. Nachtclubs kent men niet in Rusland. Opvallend zijn de schone straten, die door vrouwen onderhouden worden. Ook in dt metro, waar men veel beeld houw- en smeedwerken ziet, is geen ongerechtigheid te bekennen. Hoewel de Rus meer vrijheid geniet, dan onder het tsarenbewind, is de te genstelling met het westen nog groot; steeds is er controle op iedereen en alles Er zijn alleen staatswinkels, waar niet alles voorradig is en de meeste artikelen zijn duur, o.a. kleding. Daar om is de kleding van de arbeidende Rus blauwe regenjas en op sandalen. Ook r.iet de behuizing is het dikwijls jammerlijk gesteld: teveel mensen in 1 kamer. Moskou telt 6V< miljoen inwoners; in Rusland totaal 216 miljoen. Ongeveer 25°/o van de bevolking wordt geholpen aan een eigen huis. Men is echter nooit eigenaar, want steeds moet er van vader op zoon een som geld betaald worden, dus verhuizen is zeld zaam. Het zware werk wordt meestal door vrouwen gedaan, zelfs het rijden met trucks; Werken zij niet, dan krijgen ze op latere leeftijd geen uitkering. Men ontmoet veel Wolgarussen, die heim wee naar hun vaderland hebben, doch het is hen niet toegestaan naar hun land terug te keren. Het Kremlin, waar de Sowjet-regering zetelt, telt 19 torens, bewerkt met blad- goud op de daken. De toerist, die de grens wil passeren, b.v. naar Armenië, moet legio papieren invullen. In Oost- Berlijn heerst armoede, ook in Polen, waar ook geen foto's gemaakt mogen worden en waar zelfs geen fruit inge voerd mag worden. West-Berlijn heeft heel mooie winkels. Het ^ndschap is ongeveer zoals bij ons, alleen grootser. Rusland telt vele musea, waarin veel zilveren voorwerpen, als mede gouden koetsen met edelstenen, tronen ver vaardigd van goud met diamanten. Er is 1 kerk in Moskou met een seme- narie. De andere kerken worden veelal als opslagplaatsen gebruikt. Toch ziet men het de mensen aan, dat ze onder druk leven. Na deze boeiende causerie, liet me vrouw Grever, met hulp van mevrouw Engel, verschillende dia's zien. Tot besluit van deze interessante le zing, werd door de presidente, mevr. A. Hosman-Aartsen aan beide dames dank gebracht onder aanbieding van een boekenbon en presentje. De afd. „Eemland" van de N.V.E.V. heeft op 11 mei een koffiemorgen in het Oranjehotel te Soest, op 16 mei is er een excursie naar een eendenkooi, koffietafel in Schoonhoven en bezoek aan de schouwburg „De Doelen" in Rotterdam. Bovendien een causerie op 24 mei in het Oranjehotel over Rheu- ma. Woensdagavond werd de gebruikelijke stille tocht gehouden naar het monu ment bij Braamhage. Hoewel de deelname aan deze tocht tegenviel en ieder jaar minder schijnt te worden, hadden zich tegen acht uur toch enige honderden personen rond het monument geschaard. Ook het man nenkoor „Apollo" was, evenals voor gaande jaar, weer aanwezig. Terwijl een regenbuitje reeds de nodi ge sfeer aan deze herdenking bracht lieten de klokken van meerdere kerken zich horen, waardoor de juiste stem ming ontstond voor een juist beleven van de nagedachtenis aan hen, die vie len voor onze vrijheid. Nadat te acht uur de twee minuten stilte in acht waren genomen, zong „Apollo" zeer indrukwekkend een pas send werk, gevolgd door twee cou pletten van het Wilhelmus. Hierna vond de bloemenhulde plaats, welke bij het monument in deze om- geving gevoelvol aandoet. Allereerst een krans van het Gemeen tebestuur, die door de burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck, vergezeld van twee padvinders, bij het monument werd gelegd. Verder kransen en bloemen namens het „Voormalig Verzet", het „Oranje-Comi té", „Veteranen Legioen Soest-Baarn", „Oorlogsgraven-comité" en de „Neder landse padvinders". Na deze plechtigheid maakten velen gebruik van de geboden gelegenheid langs het monument te defileren en bloemen te leggen op de voet van het monument. Het was een indrukwekkende bijeen komst, die naar wij hopen voor velen, die niet aanwezig waren, een stimulans zal zijn om de volgende jaren ook aan wezig te zijn om onze gevallenen te herdenken. Het verkiezingssucces van de Democraten '66 houdt in en stellig ook buiten poli tiek Den Haag tongen in beweging. De op hervorming belustev meester in de rechten Hans van Mierlo en zjjn mannen pleiten voor een radicale verandering van ons kiesstelsel en hun opvattingen hebben blikbaar zoveel indruk gemaakt, dat andere partijen er serieus over gaan denken. D '66 wil het aloude districtenstelsel in ere herstellen omdat dat de band tussen kiezer en politicus zou kunnen versterken. In de komende regeringsperiode zal hierover ongetwijfeld lang en breed worden gesproken, zodat het zin heeft eens na te gaan wat de voor- en nadelen van het districtenstelsel z(jn en of de even redige vertegenwoordiging, waarop ons kiesstelsel thans is gebaseerd, de wil van het kiezersvolk wel haarfijn weergeeft. Kinderen van een Amsterdams echt paar die met hun ouders in de Soester duinen wandelden riepen tot hun ouders: „Wij hebben een schrijfmachine gevonden". De vader ging zich over tuigen en vond geen schrijfmachine maar een telmachine die in het zand was verborgen. Hij gaf hiervan de po litie kennis. Uit de gegevens bleek dat deze telmachine enige tijd geleden is ontvreemd uit een zaak in Den Dol- der. Artikel 91 van de Grondwet bepaalt dat de Tweede Kamer bestaat uit 150 le den, gekozen op grondslag van even redige vertegenwoordiging binnen door de wet te stellen grenzen. Sinds 1956 bestaat de Tweede Kamer uit 150 le den (voordien 100), maar de evenredige vertegenwoordiging dateert uit 1917 en vervangt sindsdien het districtenstelsel omdat men de nadelen daarvan groter achtte dan de voordelen. Dit stelsel behelsde, dat elk district één afgevaardigde kiest. Maar meestal wa ren er wel 5 of 6 groepen, die een kan didaat wilden stellen. Het was dus noodzakelijk, dat er van te voren af spraken werden gemaakt tussen groepe ringen, die niet al te ver van elkaar af stonden om eikaars kandidaten te steu nen. In vele gevallen werd het geven en nemen: jullie groep in dit district een kandidaat, de onze in dat. Maar desondanks bleven er grote groe pen, die onvoldoende aan bod kwamen en de kans was altijd aanwezig, dat een minderheid van de kiezers de meer derheid van de kamerzetels verwierf. Daarom kondigde koningin Wilhelmina in 1913 een nieuwe grondwetsherziening aan, de kiesrechthervorming betreffen de. Deze herziening kwam hierop neer, dat het districtenstelsel zou worden ver vangen door het stelsel van evenredige vertegenwoordiging. In 1917 werd deze grondwetswijziging van kracht. Restzetels Nu wordt het systeem van evenredige vertegenwoordiging meestal als ideaal voorgesteld, omdat iedere groep een kans krijgt. In de praktijk is dat niet altijd het geval. Het is immers bijzonder onwaarschijnlijk dat elke partij precies x of ij maal de kiesdeler haalt. Bij kleine partijen bestaat een grote kans, dat ze de kiesdeler niet halen. Dat is ook bij de laatste verkiezingen geble ken, toen de Noodraad, C.D.U. en On- gehuwdenpartij slechts heel weinig stemmen te kort kwamen. De restzetels verdwenen naar de grote partijen. In 1963 kreeg de K.V.P. 50 zetels, dat is dus precies 1/3 van het totaal aantal zetels. Maar toch had deze partij niet 33,3 van het totaal uitgebrachte stem men. Dat was slechts 31,9 In 1959 behaalde het Gereformeerd Politiek Verbond met 0,67 Vo van de stemmen de kiesdeler niet. De Partij van de Arbeid kreeg toen de restzetel. Een tweede nadeel van de evenredige vertegenwoordiging is het groot aantal partijtjes. Men behoeft immers maar 1 °/o van de stemmen te veroveren om een kamerzetel te behalen. Direct al bij de verkiezingen van 1918 kwamen er 16 partijen in de Kamer, waarvan zeven met slechts één afgevaardigde. Al te onbezonnen kandidaatstellingen tracht men sinds 1935 door middel van een borgsom af te schrikken (ƒ1.000,per kieskring). Niettemin werd bij de jong ste verkiezingen met 20 partijen een na- ooriogs record bereikt. Combinatie? Een derde nadeel van de evenredige vertegenwoordiging is dat de band tus sen kiezers en gekozene veel slapper is. De naam van de aanvoerder van de lijst waarom men stemt, kent men door gaans wel van de televisie. Maar no. 2 van de lijst kent men vaak al niet rnppr. Anderzijds weten de parlements leden veel te weinig over wat in de di verse streken van het land onder de kiezers leeft. Daarom is er over d17- wer king van de evenredige vertegenwoordi ging een gevoel van onbehagen ont staan. Maar hervorming van het kiesstelsel is niet eenvoudig. Ook het districtenstel sel kent immers zijn nadelen. Boven dien zou 2/3 van de Kamer een grond wetswijziging op dit punt moeten goed keuren, en alleen van D '66 en de P.v.d.A. is op het ogenblik bekend dat zij voor hervorming zijn. Mogelijk zul len K.V.P. en A.R.P. zich hierbij nog aansluiten en dan zou men met 101 stemmen net 2'3 meerderheid kunnen halen. Het zou ook aanbeveling verdienen een soort compromis tussen het districten stelsel en de evenredige vertegenwoor diging te sluiten. Bijvoorbeeld door de helft van de Kamer volgens het dis- trictenstesel en de helft volgens even redige vertegenwoordiging te kiezen. Men combineert dan de voordelen van beide systemen. Een dergelijke combi natie kent men in de Bondsrepubliek en ze zou ook voor ons land te overwe gen zijn. In het kader van de viering van het negende lustrum van de voetbalver eniging Soesterberg organiseerde A.G.A.V.S. zaterdagmiddag de bonds- wandelmars van het K.N.G.V. Ongeveer vier honderd personen heb ben aan deze marsen deelgenomen. Men zag de sportverenigingen A.G.A.V.S. en Laetitia uit Soesterberg en uit de omgeving: D.O.S.C., Olym- pia, Arma, Kanje alsmede de wandel club „Willemijntje" en die van de Jo- hannesstichting. Er waren twintig in- dividuelen. Het was de negende keer dat deze bondswandelmars gehouden werd. Elke deelnemer ontving een medaille. c O Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport (Rouwkamer) GEBOREN: Roelof Johannes Franciscus, zoon van J. H. Vink en H. C. M. van der Meer, Generaal Winkelmanstraat 31, Soesterberg. Bianca Dominique Maria, dochter van B. E. Onwezen en E. C. Overeem, Soesterengweg 44. Martin Klaas Jacob, zoon van W. Hart. wonende in Zuid-Afrika en J. Meijer, Chr. Huygenslaan 108, Soesterberg. Menno Steven, zoon van K. C. Rohr- man en G. P. de Kok, Van Goyenlaan 97. Jolanda Cornelia Maria, dochter van M. Los en M. L. Engel, Kerkstraat 51. Karen Jacqueline, dochter van J. Lubbers en J. W. Vreman, Van Weedestraat 18. Paul Jasper Lou- rens, zoon van J. R. B. Muller en N. J. M. Koster, De Genestetlaan 7. Leo- nardus Johanna, zoon van J. van Laar en G. van Beek. Nieuweweg 64a. Ellen Rhoda, dochter van A. M. Brou wer en C. I. Siem. Waldeck Pyrmont- laan 15. Michaël Everandus Johan nes, zoon van F. T. M. Boereboom en W. Gijzen, Christiaan Huygenslaan 118, Soesterberg. Margaretha Dorothea, dochter van J. A. M. Hilhorst en C. M. Schimmel, Birkstraat 116. Hendrica Wilhelmina, dochter van H. L. Kete laar en H. T. van Dijk, Bosstraat 65. Edith Dorothée Josefine. dochter van F. H. Peters en E. T. L. ter Steeg, Wil- helminalaan 10. ONDERTROUWD: Stephanus Timotheus van den Deijssel. a.b. Karei Doorman, Rotterdam en Wilhelmina Gijsberta Ma ria Smeeing, Van Weedestraat 14. Simon Kornelis Frank, Koninginnelaan 48 en Anna Willemina de Vries. Ko ninginnelaan 24a. Antonie Velt- meijer, Ohmstraat 51, Hilversum en Al- berta van de Kuit. Klaarwaterweg 64. Steven Cornelis Blokzijl, Anemoon- straat 20, Hoogeveen en Gerritje Hen- drika Maria Rebel, Nachtegaalweg 6. GEHUWD: Josephus Cornelis Maria Biegstraten, Fahrenheitstraat 4. Amers foort en Petronella Maria van den Berg, Kerkpad Z.Z. 4. Gerrit Ceedet Schol, Anklaarseweg 30, Apeldoorn en Arita Cornelia Hillechina van de Hoef, Nieuweweg 4. Arie Twisker, Tulp straat 17. Baarn en Jane Evelyn Ernst, Van de Veldeplantsoen 63. OVERLEDEN: Gerrigje van Wouden berg, 90 jaar, weduwe van J. Veldhui zen, Wieksloterweg W.Z. la. Henny Gerardus Roelof Voskuilen, 4 jaar. Mo lenstraat 99. Pieter Pons, 54 jaar, gehuwd met H. L. M. van Duijvendijk, Antonie van Leeuwenhoeklaan 13, Soes terberg. Martinus Steman, 86 jaar, gehuwd met H. M. Roelofs, Koningin nelaan 56. I

Soester Courant | 1967 | | pagina 5