Piet Olyslager mikimo Uitreiking school-verkeersdiploma's wfl? \foor vrij? weet alles van automobielen Krabbels van Knelis OE speciaalzaak kleedt Uw kind BETER ACTIEZWARTE ZES' NATI0NAAL- DEMOCRATEN I KOM WASSEN BIJ OE Rowanvijfkamp Artiestenpalet Voorkom de slip „The Husky's" uit Soestdijk: Eerste prijs in het „Cabaret der Onbekenden' Informatie en bemiddeling; DINSDAG 9 MEI 1%7 kort afstand houden, onachtzaamheid etc. Dit betekent allerminst dat de slip als zelfstandige ongevalsoorzaak verwaar loosd mag worden. Hoewel op dit stuk geen exacte cijfers beschikbaar zijn, kan veilig worden aangenomen dat de slip in de reeks oorzaken van de ongevallen op onze autosnelwegen een niet onbe tekenende plaats inneemt. Slippen ontstaat wanneer de wrijvings kracht tussen band en wegdek wordt overtroffen door andere krachten die op het voertuig inwerken, bijv.: vertragingskrachten, ontstaan door af remmen op de motor, of door gebruik van de hand- en-of voetrem; aandrijfkrachten, die inwerken op de aangedreven wielen; middelpuntvliedende krachten, ont staan door richtingverandering; andere krachten die op de dwars- richting van het voertuig werken, bijv. veroorzaakt door zijwind, oneffenheden in het wegdek enz. Zodra de wrijvingskracht tussen band en wegdek niet meer is opgewassen tegen één van de hierboven genoemde invloe den, of tegen een combinatie hiervan, treedt slip op. Dit betekent dat het aari- rakingsvlak van de band met het weg dek niet meer stilstaat t.o.v. de weg. De statische (stilstaande) wrijving gaat over in een dynamische (glijdende). In de da gelijkse rijpraktijk betekent dit, dat de oorzaak van de slip is terug te brengen tot: 1. het voertuig (profiel en spanning van de banden en de remmen); 2. de weg (aard en toestand van het wegdek) 3. de bestuurder (met inzicht en de juiste mentale instelling) of tot een combinatie van deze. Het corrigeren van een slip vereist vaar digheid en praktische oefening, terwijl het bovendien van belang is dat de bij voorbeeld op een anti-slipcursus ver worven kennis en behendigheid wor den onderhouden. In het kader van de actie „Zwarte Zes" worden automobilisten geadviseerd on derstaande regels in acht te nemen: Vermijd bruusk optrekken, evenals sterk remmen of scherp sturen. Komt u door een of andere oorzaak in moeilijk heden, blijf dan kalm, rem niet, ontkop pel en stuur snel in de richting waar u heen wilt. Kies op gladde wegen (dat zijn ook natte!) altijd de hoogste versnelling die voor het toerental van de motor toelaat baar is. Hierdoor wordt de kans op overdosering voorkomen. Draag zorg voor goede banden en vooral ook voor de juiste bandenspan ning. Het verdient aanbeveling om zorg te dragen dat de wielen goed zijn uitge lijnd. Schokbrekers zijn van groot be lang: ze houden het contact tussen band en wegdek. Schenk aandacht aan de toestand van het wegdek. Los zand of grint kunnen formidabele slips in de hand werken Van Goyenlaan 156, tel. 5897. Op de Eng. „Onze zaak is uniek in de hele wereld", zegt Piet Olyslager, directeur van de Olyslager Organisation in Soest. „Er is nog een zaak in Amerika die door- smeerschema's maakt, maar die hebben wij eigenlijk verdrongen. „The Olyslager Organisation doet veel meer dan doorsmeerschema's maken voor auto's Het kantoor op de Vrede hofstraat 13 zorgt ook voor Automo- bieldocumentatie en -historie, techni sche automobieltekeningen, artistieke automobieltekeningen, boeken uitgeven en reclame ontwerpen. Daa-mee hebben we nog niet alles ge zegd. „Voor alles wat er op automobielgebied gebeurt zorgen wij, behalve voor con structies", zegt de heer Olyslager, die vorige week het vijf en twintig jarig jubileum van zijn zaak mocht vieren. Piet Olyslager is voor de oorlog als renmonteur begonnen, want hij was gek op autorennen. Hij werd pitmana- ger, organiseerde wedstrijden en reed zelf mee. Hij verzamelde alle gegevens over auto's en bouwde toen al een heel archief op. In de oorlog waren er geen autoraces meer en Piet Olyslager moest wat anders verzinnen. „Ik wilde toen een boek gaan schrijven over autorennen. Ik had er foto's voor nodig, maar die waren er in de oorlog niet. Toen moest ik de illustraties wel gaan tekenen. Ik had echter nog nooit „Olyslager gaat de broche uit Parijs haPn en stopt hem in zijn eigen la. „Ze moeten nu zo onderhand het wel eens uit hun hoofd kunnen". Het zeepaardje is nu over de hele we reld bekend. Het is het symbool van trouw en doorzettingsvermogen. Daar om past het zo goed bij The Olyslager Organisation. Alles van deze N.V. is nog lang niet verteld; alleen het archief is al uniek in de wereld. Het bevat o.a. de eerste uitgaven van de eerste tijdschriften op automobielgebied zoals de Franse „Le France Automobille" Dan is er nog de telex, die de hele dag door ratelt en het nieuws uit de hele wereld op automobielgebied binnen brengt in Soestdijk. „Dat we in een klein land met een kleine automobielindustrie internatio naal belangrijk zijn, dat we vooraan- staan in de autowereld, daar ben ik trots op", zegt Piet Olyslager en hij mag er trots op zijn. W. J. VAN DE WETERING Op zondag 30 april en maandag 1 mei kwamen in Mook ruim tweehonderd ro- wans uit heel het land bijeen voor de Nationale Rowanvijfkamp de Penthat- lon 1967. Ook Rowan Afdeling nr. 9, onderdeel van de Don Bosco Groep hier ter plaat se, had een afvaardiging gestuurd groot vijf man. Deze sportwedstrijden wer den voor de vijfde maal gehouden en voor de vierde maal georganiseerd door de afdeling in Mook. Elk jaar opnieuw is er een groter toeloop naar dit na tionale sportfestijn, dat vooral geken merkt wordt door zijn sportiviteit. Begunstigd door het mooie weer werd er fel gestreden om het individuele- en afdelingskampioenschap. Al hebben de rowans van AA. 9 dan geen hoge ogen gegooid in dit zeer sterk bezette toernooi, er is met veel enthousiasme meegedaan en ze kunnen terugzien op een geslaagd weekend. Artiestenpalet komt donderdagavond 11 mei, aanvang 8 uur, voor de eerste maal met een programma naar het Christ. bejaardencentrum „Groot En- gendaal" aan de Dalweg. Belangeloze medewerking verlenen: de pianiste Toos Schoonman, Ramona van Dal em met eigen liedjes in esperanto, ■Mana Maatman-Kamphuis met voor dracht, Mario en Emma Hoevenaar met klassieke accordeonklanken en het Beukstel Dubbelkwartet met spirituals. Blijetijds-, baby- en kin derkleding (voor jongens en meisjes tot 12 jaar). GALLENKAMP PELSVVEG 11. (nabij busstation Soest-Zd.), telef. 6286 Circa 20 van de ongevallen op auto snelwegen wordt ingeleid door een slip. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de slogan „Voorkom de slip" deel uit maakt van de actie „Zwarte Zes". Veelal is de slip het gevolg van het in een noodsituatie geraken van het betrokken voertuig door andere oorzaken, bijv. te getekend en het heeft dan ook wel veel moeite gekost om het goed te doen. Na de bevrijding ben ik liftend naar Frankrijk gegaan en daar zag ik m'n oude vrienden uit de renwereld weer terug. Zij waren enthousiast over mijn tekeningen. Talbot liet mij toen een serie ontwerpen maken en dat was het begin van de victorie". Olyslager bezocht andere landen en kreeg kennis aan de heer Kluwer te Deventer. Die kwam met het voorstel om een Auto Technisch Handboek te Men verzocht ons plaatsing van het volgende: Mogen wij even uw aandacht vragen voor de R.K. Ver. Meisjesbelangen? Ongetwijfeld hebt U op menig perron de pakkende affiche zien hangen wel ke op het bestaan van deze instelling attendeert. Wat wil Meisjesbelangen? Deze ver eniging, Nederlandse tak van een gro te internationale organisatie, stelt zich ten doel - haar naam wijst er trou wens al op - de belangen van het meisje te behartigen en wél in de ruimste zin: door het meisje met woord en daad ter zijde te staan. Zij kan, steunend op een uitgebreid apparaat van relatie in binnen- en buitenland, het meisje en niet minder haar ouders informeren en adviseren. Zij kan contacten leggen daar waar het geldt: het zoeken van kamers, het wegwijs maken in nieuwe parochie of woonplaats, het gaan op vakantie, het zich vestigen in het buitenland voor studie, au pair, of anderszins. Zij staat klaar - via het Centraal Bu reau in Amsterdam - om adressen te controleren op betrouwbaarheid en ge halte. Zij geeft folders uit om het meis je voor te lichten omtrent mogelijk heden en onmogelijkheden. Meisjesbelangen telt momenteel reeds meer dan zeventig afdelingen, die weer onderverdeeld zijn in honderden cor respondentschappen. Ook Soest vormt een afdeling, waaronder tevens res sorteren: Soestdijk, Soesterberg, Baarn, Eemnes. Contactadressen in genoemde plaatsen zijn: Mevr. A. Smit-Rasch, Heuvelweg 39, Soestdijk, tel. 4450. Mevr. C. van Rossum-Rusman, Prof. Lorentzlaan 29, Soesterberg; Mevr. C. Bakker, Johan Verhulstlaan 16, Baarn. Desgewenst kunt U zich op genoemde adressen nader laten informeren. --mm reldoorlog. In grote laden liggen 16.000 technische tekeningen opgeborgen en 2000 artistieke tekeningen. „Alles wat er onder onze naam uitkomt wordt hier gemaakt me* eigen mensen", zegt de heer Olyslager trots. In Neder land verschijnen de autovraagbaken bij Kluwer. In Engeland zijn nu 103 boekjes uitgegeven. In 72 landen ver schijnen boeken die we hier gemaakt hebben. Het vertalen wordt ook hier gedaan met onze eigen mensen". Olyslager Organisation heeft vooral in het buitenland een grote reputatie. Olyslager zelf zit dan ook meestal in het buitenland. Tachtig procent van de produktie is bestemd voor de export. „De directeur van de Renault Fabrie ken in Frankrijk is hier eens geweest en hij vertelde dat hij een artikeltje kwijt was dat over die en die auto in negentien vijfenvijftig in een krant had gestaan. Een van onze jongens die dat hoorde, had het binnen een minuut in ons archief opgezocht. De man was stom verbaasd. Dat is eigenlijk ken merkend voor ons. Er belde eens iemand op die een heel oude auto had gekocht en niet wist hoe hij hem pre cies moest smeren. Eén van onze men sen dreunde zo door de telefoon alles op en ook nog de onderdelen, die tien jaar geleden vaak bij die auto kapot gingen. De artistieke tekeningen zijn al lemaal versierd met de handtekening van Piet Olyslager. De meeste teke ningen gaan over de rensport en het opvallende is, dat er snelheid en sfeer in de tekeningen zit. Enkele exempla ren van de verzameling, die over de hele wereld verspreid is, hangen aan de muur van het kantoor. In een grote lade ligt een tekening van het allereerste voertuig, dat gebruikt moet zijn. omstreeks 30.000 jaar v ,r de geboorte van Christus. Het voer tuig was dan ook geheel van steen en werd door een paar slaven getrokken. De handtekening van Piet Olyslager staat niet op alle tekeningen die op het kantoor gemaakt worden. Het han delsmerk is een zeepaardje. „Dat is een heel ander verhaal" zegt Olyslager. Toen ik na de oorlog in Frankrijk mijn eerste geld verdiende, liep ik in Parijs langs een winkeltje met allemaal sieraden. Elk sieraad had een zeepaardje. Het was toen nog lang niet zo'n beroemd beestje als het nu is. Ik stapte naar binnen en kocht een broche voor mijn vrouw. Toen later de zaak met zoveel medewerkers werd uit gebreid kon mijn handtekening niet meer op alles verchijnen. Toen dacht ik aan het zeepaardje, dat ik kocht toen de victorie begon. De jongens tekenen hem er nu nog van over. Ajje 't ming vraogt mok zeige dak blie bin in Soest te wone. Nie dak niks ar. te marreke het op be- paolde dinge, aan- ders zou ut nie goed weze en as alles bie ons in ut darrep zo volmaokt zou weze was ut nog veul gro ter, maor ik bin noeng eenmaol een liefhebber van de netuur en daor hebbe wullie genoeg van. Meraokelse bosse, duune, hei, uutge- strekte polders, je kan ut zo raor nie bedenke of ut is in Soest wel te vingde. En daorom komme d'r ok zoveul minse van uut de stad naor Soest. In de zo mer kajje ze mit d'rluu otomebiele zien staon in de bosse en op de hei. Noeng is allenig één ding arreg jam mer: datter ok wellus wat netuurschoon verlore gaot. As ut zomers droog is hoefter nie veul te oeure om veur een fikse braand te zorrege. Een peuki, sigeret, een achteloos weg eworrepe lucifer en hup, daor hejje de pope an ut danse. En prebeer maor nié om ut vuurt uut te trappe of om ut zelluf te blusse, waant dat lukt nooit. Ut gaot allegaor zo snel dat d'r haost gin houwe an is. Ut jaor is nog nie eens op de helluft en de warreme maonde motte nog komme, zulle we maor hope, maor d'r binne in ut darrep al verschillende bos- en heidebrandjes eweest. Ok in Soesterbarreg, daor is wel ut één en aander an ut vuur ten prooi evalle. En ut zieter nie naor uut, dat dit de eerste, maor ok de laotste brandjes zalle weze. Wullie binne nog steeds onvoorzichtug mit vuur, wullie roke wel in de bosse, ondanks dattut verbooje is en ondanks alle vriendelukke verzeuke en waor- schuwinge van minse, die d'r heul wat veur over hebbe om d'r veur te zor rege, dat alles in stand blieft. Ik wil netuurluk gin preek gaon af- steke, dat laot ik wel an aandere over, maor ik zou toch wel tot veurzichtug- heid mit vuur wille maone. D'r is heus nie veul veur nodug om een heul bos in brand te zette, d'r is wel veul veur nodig om ut allegaor weer goed te kriege en om d'r veur te zorrege, datter nieuwe bome komme. En dan duurt ut weer jaore veurdat alles weer in dezellufde staot is as vreuger. Wullie motte maor ofspreke, dat wul lie nie mit vuur zulle speule in de bosse en dat wullie goed op zalle let te, dat ok de kingders zich daoran houwe. En wullie motte ok gin otome biele op de toegangswege neerzette, waant aster dan ut wat beurt, kan de brandweer en de pelisie d'r nie deur. Maor laote wullie hope, datter niks verbrandt van 't jaor. Ut darrep wordt toch al vol ebouwd, op de .rustige plek kies die wullie hebbe, motte wullie zuunug weze. Aan 531 scholieren uit Soest en Soes terberg zijn gisteren de verkeersdiplo- ma's uitgereikt tijdens de traditionele filmvoorstelling, ditmaal in het Vereni gingsgebouw gehouden. 's Morgens reikte burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck aan 70 met lof ge slaagde leerlingen het diploma uit; zij kregen tevens als extra beloning het Veilig Verkeersspeldje. 's Middag was de burgemeester verhinderd. Hoofdin specteur-corpschef H. G. Scholtmeijer verrichtte in zijn plaats de uitreiking. De burgemeester zij tijdens de morgen- bijeenkomst, die door 282 kinderen werd bijgewoond, dat het belangrijk is om de verkeersregels te kennen, maar dat het nog belangrijker is om ze na te leven. Earon Bentinck zei verder, dat hij pas geleden een jongen had zien fietsen, die zich keurig netjes aan de regels hield. Maar dat was geen won der, want die jongen deed mee aan het verkeersexamen. Toen de burgemeester op weg was naar de diploma-uitreiking zag hij alweer verschillende kinderen op het wandelpad rijden in plaats van op het fietspad en dat is natuurlijk niet de bedoeling van het verkeers examen. De burgemeester wees op de toenemen de drukte in het verkeer, ook in Soest. De kranten staan dagelijks vol met be richten over ongelukken en daarom is het zo belangrijk, dat ieder de verkeers regels kent en zich er ook aan houdt. Daarna ging de burgemeester over tot de uitreiking van de diploma's aan de met lof geslaagden. Daarna kregen de kinderen een paar films te zien, zoals een tekenfilm en een rolprent over de nieuwe verkeersvoorschriften. Tijdens de middagbijeenkomst haalde hoofdinspecteur Scholtmeijer de woorden van de burgemeester aan, nadat hij de kinderen en de begeleidende leerkrach ten alsmede de heer J. v. d. Bank van de afdeling Soest van het Verbond voor Veilig Verkeer had welkom geheten. De heer Scholtmeijer reikte vervolgens de diploma's uit aan de met lof ge slaagden, daarbij geassisteerd door door de heren B. Snijders, W. den Hartog en J. W. Kaspers van de Soester politie. Aan het examen werd door 559 kinderen deelgenomen, zowel wat betreft het schriftelijk als het praktisch gedeelte. Van hen slaagden dus 135 met lof, 396 behaalden het diploma en helaas moes ten 28 kinderen worden afgewezen. De wisselbeker, beschikbaar gesteld door het Verbond voor Veilig Verkeer afde ling Soest, die in het bezit was van de St. Jozefschool, werd dit jaar voor de tweede keer gewonnen door de Titus Brandsmaschool te Soesterberg. De heer Scholtmeijer reikte de beker uit aan het hoofd der school tijdens de middagbijeenkomst, waarop 292 kin deren aanwezig waren. Zij hoorden, dat het gemiddelde van de winnende school per leerling 1,1 fout bedroeg. schrijven en daarvoor kwam Piet Oly slager weer naar Nederland. „Dat Auto Technisch Handboek is echt een best seller geworden; het bestaat nu al zestien jaar en wordt nog steeds bijgewerkt. Ik moe- toen de eerste assistenten gaar aannemen en dat is zo langzamerhand uitgegroeid tot der tig hier in Soest. In Engeland hebben we ook nog een kantoor; dat is ge opend voor de Engelse industrie. Nu werken ook zij internationaal. Ik praat steeds over wij omdat ik veel samenwerk met de chefs die hier al zo'n zestien jaar meedraaien. Het zijn Jos van de Hoek, G. W. Hitman en S. F. Hinderdaal. Dan zijn er nog een paar mensen die hier al tien jaar werk zaam zijn. Aan het personeel stel ik grote eisen; de mensen die hier wer ken zijn dan ook stuk voor stuk goed en bekwaam. Dat moet ook wel, want als er bijvoorbeeld in een doorsmeer- tekening, waar we er zes duizend van hebben, één fout zit, kan dan een nieu we a- to totaal waardeloos maken". Als men het huis, waarin het kantoor gevestigd is, voorbij komt, ziet men er niets bijzonders aan. Als men echter binnen komt is het een geratel van typemachines en overal ziet men men sen bezig. Het archief wordt gevormd door een massa boeken, tijdschriften en foto's. Er liggen alleen al 6000 catalo gi over auto's van voor de eerste we- Als in een hoek van Duitsland de ver ering voor ex-groten uit het Desde Rijk nog sterk was, dan was het wel in Sleeswijk-Holstein. Keer op keer heeft men in die geest berichten gekregen over lesboekjes op scholen, straten ver noemen naar lieden als generaal Chris- tiaansen enzovoort. Toch behaalde de neo-nazistische Nationaldemokratische Partei Deutschlands daar bij de land dagverkiezingen aanzienlijk minder dan de ruim tien procent die haar waren toegedacht. Voor men daarover gaat juichen, moet men een paar zaken in het oog houden. In de eerste plaats is de C.D.U. in deze contreien ook veel en veel rechtser dan in de rest van Duitsland en daarom al leen al is er voor de kiezers in deze deelstaat minder reden om over te lopen naar de volgelingen van Von Thadden. In de tweede plaats is de ru zie aan dc kop van de N.D.P., waar Von Thadden en Thielen elkaar over en weer de laan uitsturen, evenmin een manier om de partij aantrekkelijker te maken. En dan was er ten derde het overlijden van Adenauer, wat automa tisch heeft geleid tot lofzangen op zijn persoon en zijn werk, dat nu eenmaal in de C.D.U. verricht werd. Hoezeer de N.D.P. werkelijk zijn suc cessen voort kan zetten zal pas in Nedersaksen blijken, wanneer daar der gelijke verkiezingen worden gehouden. Ook de resultaten van de socialisten en de christen-democraten zeggen niet zo erg veel, noch in Sleeswijk-Holstein noch in de andere kiezende landen Rijnland-Palts. De S.P.D. won wat en verloor wat, de C.D.U. verloor wat en won wat - maar in geen van beide ge vallen was het wereldschokkend. Een jury van 8 personen, waaronder Wim Verbruggen van de N.V. Phono- gram, moest beslissen aan wie uitein delijk de eerste plaats zou worden toe bedeeld in de finale van het „Cabaret der Onbekenden". De muzikale strijd werd gestreden in „Romantica" te Waalwijk. Tot de finale waren doorgedrongen de vocaliste Joosje Zeegers en vier beat- orkesten o.a. The Nigeria Prong Prong Equipage uit Waalwijk Bzzz uit Tilburg en D. S. 5 uit Breda, die plotseling verhinderd was wegens hergroepering van de bond. De jury had geen gemakkelijke taak. Het gehalte in de uitvoering van de nummers waarmee werd medegedongen stond op een hoog niveau. Wat hier geboden werd deed ons beseffen dat de muzikale toekomst van onze jeugd ons zeer zeker geen zorgen hoeft te baren. Deze talentrijke jonge mensen uit het „Cabaret der Onbekenden" zijn mis schien de bekenden van morgen. De eerste prijs werd behaald door de beat-groep „The Husky's", eigenlijk door het trio want een der gitaristen moest door werkzaamheden verstek laten gaan. Ondanks deze handicap, waardoor hun optreden tot het laatste moment on zeker was, dus toch de eerste plaats met de song „Take a message to Mary". „The Husky's" uit Soestdijk: vier jon gens die het nog ver kunnen brengen. I

Soester Courant | 1967 | | pagina 9