Eten voor India B&O BEOMASTER 900K MOEDERDAG Schiphol centrum nieuwe kanton r IRUYS&CO ,De Gouden Snaar', Steenhoftstr. 15, Tel. 2132 Uitbreiding Euromarkt OVERGORDIJNEN MIDDELMAN Telefoonnummer ziekenauto 5980 „De Ouwe Stee1' ÜREDSAOEN1TE1M Autorijschool VAN BUUREN SOESTERBERG VAKER M. TIJSSEN GEKLEURDE DUIKBOTEN Bihar, land van honser en dorst een aardige verrassing De Ruys Co. service Gemeenteraadsvergadering Woninginrichting Medische dienst De artsendiensten in het weekeinde Rouw- en Trouwkleding Jaarvergadering Dierenbescherming Vleesverkoop VRIJDAG 12 MEI 19G7 De honger ls officieel in Bihar. Sedert kort heeft de regering van de deelstaat de hongertoestand officieel afgekondigd en heeft de Centrale Regering in New Delhi die toestand bevestigd. Door de Minister van Voedselvoorziening Jagji- van Ram persoonlijk. „De wereld wist dat al maanden, maar nu weten wij het dan ook" konstateerde de Searchlight, dagblad van de hoofd stad Patna, bitter. „Aan onze feitelijke situatie verandert daarmee niet veel" vond dr. Kumar Suresh Singh, districts commissaris van de provincie Palamau. Uit de archiefstukken van zijn voorgan gers was hem gebleken dat in de laat ste 150 jaar een dergelijke hongersnood niet was voorgekomen. Bij de speciaalzaak voor geschenken Van Weedestraat 51, vindt U voor moederdag altijd een apart geschenk. De prijzen zullen U erg meevallen! Bij aankoop boven 10, krijgt U bovendien (tot 13 mei) Er wonen in de deelstaat Bihar 52 mil joen mensen. Daarvan lijden er 30 mil joen honger. Al sedert oktober van het vorig jaar, toen bleek dat voor het twee de achtereenvolgende jaar de droogte de tarwe en rijstoogst had vernietigd. Bihar is de op een na dichtst bevolkte staat van India, op sommige plaatsen wonen 1200 mensen op één vierkante mijl. Dat is méér dan in Nederland. Bi har is bovendien altijd een arme staat geweest. Slechts 23 procent van de be volking behoort tot de kasten, de rest is rociaal en ekonomisch achterlijk. De ekonomie rust voor 92 procent op de landbouw. De zomeroogst van 1966 leed een schade van 25 procent, de winter- o^gst '66/'67 is er nog veel slechter aan tce. De rijstoogst is niet meer dan 1,2 miljoen ton, tegen normaal 4,4 miljoen ton. Het totale verlies over het jaar 1906 67 wordt op ruim 5 miljoen ton ge schat. Toch gelooft de centrale regering in New Delhi de zomer door te kunnen komen. In juli begint de Moesson, in septem- ber-oktober hoopt men dan op een nieu we oogst. Tot die tijd hoopt men de 30 miljoen mensen in leven te houden op een rantsoen van acht ounces (één ounce is 28 gram, dus acht maal 28 gram, ofte wel vier boterhammen per dag). Die acht ounces per dag zijn gebaseerd op een maandelijkse aanvoer van de centrale regering van 185.000 ton. Voor die acht ounces moeten de vrouwen en mannen die dat enigszins kunnen overigens in de bloedhete zon in wétkverschaffings- projekten, zoals het opwerpen van aar den wallen, het aanleggen van wegen, hun arbeid leveren. De kinderen krijgen maar de helft van het rantsoen, 2 sneetjes of een handje tarwe per dag. Dat is alles, en men kan het kopen in de zgn. fair price shops, winkels met vastgestelde matige prijzen. Een nieuw probleem is echter, dat men zelfs geen geld heeft om dit magere rantsoen in één van de 18.500 fair price shops te kopen. De etenskast van de boer in Bihar is niet alleen leeg, hij heeft ook geen cent meer. voor zover hij niet in de werk verschaffing wordt gesteld. In de werkverschaffingsprojekten zijn nu ook in de vertrekhal van het Daar staan wij volledig tot uw dienst met ons SOEST STEENHOFFSTRAAT 9A TEL 2886 Geopend van 9 tot 12 uur voorlopig 600.000 mensen (een fraktie) aan het werk gezet op een loontje van 70 tot 90 cent per dag. Ongeveer 350.000 mensen ontvangen bovendien een gratis acht ouncesrantsoentje, omdat ze ziek of invalide zijn. Daarboven zijn er vier miljoen kinderen, zwangere vrouwen, zo gende moeders en ouden van dagen, die van de Amerikaanse hulporganisatie CARE, tezamen met de UNICEF, de En gelse organisatie OXFAM en de ker kelijke organisaties CORAGS en Catholic Relief Services en het hulpkomitee van Bihar dagelijks een warme maaltijd krij gen (tarwe, groenten, melkpoeder en vi- taminentabletten). Binnen enkele dagen zullen dat er 6 miljoen zijn, het is het grootste hulpprogramma dat ooit waar ook ter wereld werd opgezet. De verdeling loopt vooral via de dorps schoolmeester, de bindende idealist van de dorpssamenleving in een ontwikke lingsland. De meester houdt de lijsten bij. Er is ook een gigantisch drinkwaterpro bleem. Daarvoor heeft men uit heel In dia 95 boorinstallaties naar Bihar ge stuurd en men hoopt dit aantal op 120 te brengen. Daarnaast hebben ook UNI CEF en AFPRO, het orgaan van samen werking van partikuliere, voornamelijk kerkelijke organisaties een boorprogram- ma ter hand genomen. Na deze cijfers en feiten blijft de vraag: Werkt dit alles? Antwoord: Jawel, niet ideaal, niet hele maal efficiënt, maar het werkt. Een mirakel in een land, waar zoveel problemen en zoveel ellende elke orga nisatie tot mislukken dreigen te doemen. De indruk is dat de meeste hongerigen hun acht ounces wel krijgen, dat de meeste kinderen hun maaltijd per dag inderdaad ontvangen. Tussen twee haakjes: hierbij is rijst en tarwe, dat de stichting „Eten voor In dia" naar het hulpkomitee van Bihar heeft gezonden. Is er nu geen honger meer in Bihar? Er wordt op een afgrijselijke wijze hon ger geleden. Het magere rantsoentje is alleen genoeg om de mensen van de hongerdood af te houden, ze door de zo mer te laten strompelen. „Maar", zei een lokale ambtenaar, „het probleem is misschien niet eens zozeer of er voedsel ter beschikking komt, maar of het transport kan blijven doorgaan. Een havenstaking in New York, Bombay of Calcutta, een schip dat vertraging heeft of de invallende moesson, die de wegen onbegaanbaar maakt en de men sen in Bihar zullen sterven. J. A. Dave, directeur-generaal voor de voedselvoorziening voor India zegt: „Ons ideaal is 12 ounces per dag, maar dat hebben we nog niemand kunnen geven. verkrijgbaar in teak en palissander. Prijs 79f een nieuwe uitvoering van het begrip „radio" Een volledig getransistoriseerde radio; stereo uitgevoerd. Elegant van vormgeving. De Beomaster 900 K is het begin van een nieuw radio-tijdperk. De vormgeving van de lage kast is geraffineerd van lijn. Van de vele interessante technische aspecten zijn in het bij zonder het vermelden waard: de uitzonderlijke klank, dank zij de revolutionaire B&O druk- kamer-luidsprekers; 2x6 watt-uitgangsver mogen; gereed voor ontvangst van stereofoni- sche uitzendingen; onafhankelijke afstemming van AM en FM. Uw B&O dealer zal u de B&O collectie gaarne demonstreren. SSei!>KAB Voor kenners een waardevolle investering in stijl en techniek Ze krijgen acht ounces en in sommige streken, die niet zo'n honger hebben, 6 en 4 ounces dagelijks. We hebben de toestand onder kontrole. Min of meer." Vraag: „Kan een mens leven op acht ounces per dag?" Antwoord van Dave: „Zo moet u het niet stellen. De acht ounces kunnen de hongerdood voorkomen." In India heet dat (officiële term) „on the edge of starvation" op het randje van de hongerdood. Reserves? Geen. Als er geen stagnatie komt blijven ze op het scherp van het mes balanceren, gebeurt er iets dan slaat de zeis toe. „Ze kunnen als vliegen sterven", zei een ambtenaar in New Delhi. „Of niet", voegde hij er aan toe. „Dat ligt aan onze krachtsinspanning, en de uwe". 10 LESUREN ƒ65.— MET DE NIEUWSTE V.W. 1300. Laanstraat 20 Telefoon 4685 De Soester Gemeenteraad komt woens dag 17 mei in openbare zitting bijeen ter behandeling van de navolgende agenda. 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering gehouden op 17 februari 1967. 2. Ingekomen stukken. a. Vragen van de raadsfracties van de Parijt van de Arbeid en de Volkspar tij voor Vrijheid en Democratie inzake de eventuele opheffing van de spoorlijn Den Dolder-Baam en het ntwoord van burgemeester en wethouders met voor stel die stukken voor kennisgeving aan te nemen. b. Schrijven d.d. 21 april 1967 van A. G. Schoute, Antonie van Leeuwenhoek laan 37 te Soesterberg, inzake de plaat sing van vuilnisbakken te Soesterberg, met voorstel dit schrijven om advies in handen te stellen van burgemeester en wethouders. c. Lijst van investeringen voor de ja ren 1967 t.e.m. 1971 met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. d. Rekening over het dienstjaar 1965 van het Gasbedrijf Centraal Nederland met voorstel hiermede akkoord te gaan. e. Rapport inzake kasopneming en controle administratie van de R.K. Wo ningbouwvereniging „St. Joseph" over het 2e halfjaar 1966 door het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten, met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" voor: a. het oprichten van een inrichting tot vervaardiging van geneesmiddelen in een perceel aan de Van Weerden Poelmanweg; b. het uitbreiden van een confectie- en tricotagefabriek aan de Steenhoff- straat; c. het oprichten van een inrichting tot vervaardiging van diervoedsel aan de Koninginnelaan. 4. Voorstel tot verkoop van grond, ge legen: a. aan de Irenelaan hoek Anna Pau- lownalaan aan A. J. Endel; b. in het plan Soesterveen I aan de P.U.E.M. N.V.; c. nabij de Molenstraat aan de Neder landse Centrale voor Huisvesting van Bejaarden. 5. Voorstel tot het aangaan van een rekeing-courant-overeenkomst met de Coöperatieve Raiffeisenbank te Soest. 6. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor gemaakte archi- tects-kosten in verband met een niet doorgegaan plan tot het stichten van een zevende lokaal ten behoeve van de Chr. school voor g.l.o. aan de Generaal Winkelmanstraat. 7. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan: a. het R.K. schoolbestuur te Soest voor het aanschaffen van enig meubi lair ten behoeve van de R.K. school voor u.l.o. aan de Steenhoffstraat; b. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het verkrijgen van een terrein voor het vak gymnastiek ten behoeve van de Chr. school voor v.g.l.o. 8. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht van weg aan de N.V. Maatschappij van Onroerende Goederen „Met Middenstandshuis" te Amsterdam. 9. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van de woningen Ericaweg 4 en Dorresteinweg 85 en 97. 10. Voorstel tot het verlenen van een bijdrage in de kosten voor de water beheersing langs de Eem. 11. Voorstel tot het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten. 12. Voorstel tot het verlenen van een bijdrage voor een door de J.B.T.B. te organiseren voetbaltoernooi. 13. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor de inrichting van twee noodlokalen t.b.v. de Van der Huchtschool voor u.l.o. 14. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het opmaken van een plan voor de uitbreiding van de rioolwaterzuiveringsinstallatie ten be hoeve van de gemeenten Baarn en Soest. 15. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen a. aan de Laanstraat van mevr. J. A. Brouwer-v. d. Hoed; b. aan de Rademakerstraat van B. J. A. Alfrink; c. aan de Laanstraat van H. A. en A. H. Frankema, met vaststelling van de desbetreffende begrotingswijziging. 16. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor het instellen van een onderzoek nabij enige bedrij ven aan de De Beaufortlaan. 17. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van: a. de woningen Klaarwaterweg 99 en 101; b. de woning Nieuweweg 116. 18. Voorstel betreffende de jaarwedde- regeling van de wethouders. 19. Voorstel tot het beschikbaar stel en van een krediet voor de aanleg van parkeergelegenheid aan de Dorrestein weg. 20. Voorstel tot financiële medewer king aan de bouw van 48 bejaarden- woningen nabij het verzorgingshuis „Molenschot". 21. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet tot verbetering van de waterafvoer in het Soesterveen. 22. Voorstel tot herziening van de uitgifte in erfpacht van grond, gelegen aan de Eigendomweg, aan G. J. van Capelleveen. 23. Voorstel tot aankoop van grond met opstallen gelegen aan het Oude Grachtje van J. W. Hilhorst, met vast stelling van de desbetreffende begro tingswijziging. 24. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor het aanbren gen van gas- en centraleverwarmings- installaties in gemeentewoningen. Vijf jaar geleden vroeg de toen uit de conservatieve partij gevormde Engelse regering om onderhandelingen met de E.E.G. ter vaststelling van de voorwaar den waarop Engeland tot de Euromarkt zou kunnen toetreden. De labourpartij ageerde daar toen fel tegen en tot vol doening daarvan wist president De Gaulle de onderhandelingen te doen mislukken. De Franse president is niet zo geporteerd voor de toetreding van Engeland, want dit kan schade gaan berokkenen aan de machtige positie van Farnkrijk in West-Europa waar gene raal De Gaulle graag zelf de beleids lijnen voor vaststelt. Inmiddels is in Engeland ce socialis tische partij aan het bewind gekomen en premier Wilson heeft in de laatste jaren ervaren, dat het voor de econo mische situatie van het niet meer zo machtige Albion toch beter zou zijn om deel uit te maken van de Euromarkt. Nu blijkt Wilson over een wat beter politiek en diplomatiek inzicht te be schikken dan de vorige conservatieve regering. Hij is niet bij de E.E.G. ge komen om over de toetreding te gaan onderhandelen, neen, hij heeft zonder meer het lidmaatschap aangevraagd, zich dus bij voorbaat baserende op het Verdrag van Rome, dat de basis is van de Europese samenwerking van de zes. Hiermede heeft Wilson voorkomen, dat De Gaulle zijn onderhandelaars weder om order kan geven de onderhandelin gen te doen mislukken, want er moet nu wel aan Engeland een plan worden voorgelegd waarop dit land het lid maatschap van de E.E.G. zou kunnen verwerven. En Wilson heeft tijdig te- Torenstraat 3B - Soest Telefoon 02955-4786 voren zijn voelhorens uitgestoken in de zes Europese hoofdsteden en gepeild hoever de bereidheid daar gaat om En geland toe te laten. Dat hierna de aan vrage voor het lidmaatschap vlot volg de is wel een bewijs, dat de geconsul teerde regeringen daar in principe niet afwijzend tegenover staan en het En geland mogelijk willen maken toe te treden. Daardoor wordt het voor president De Gaulle we kunnen hier nauwelijks spreken van Frankrijk wel veel moeilijker om de Engelse toetreding te blijven verhinderen. Uit de Engelse aanvrage zullen bovendien voortvloeien die van Denemarken, Noorwegen en Ierland en wat men laatstgenoemde landen zou willen toestaan, kan men dan Engeland niet weigeren. Vijf jaar geleden was een van de grootste bezwaren van De Gaulle, dat Engeland te stevig gelieerd was met Amerika, terwijl de Franse president juist een daarvan geheel onafhankelijk Europa wenst. Inmiddels heeft Engeland wel ervaren, dat Amerika zijn eigen gang gaat en er van die kant niet veel samenwerking en hulp is te verwachten. Dit leidde juist mede tot het inzicht zich beter kunnen wenden tot het Euro pese continent, waar Engelands belan gen niet van los zijn te denken, al bleef het er tot nu toe graag onafhankelijk tegenover staan. Maar dat gaat niet meer, economisch niet en politiek ge zien ook niet meer, nu de eigen politie ke macht aan het tanen is. De Euromarkt heeft intussen bewezen voor zijn lidstaten een lucratieve sa menwerking te zijn, waardoor Engeland nu ook minder zware eisen voor de toetreding kan opwerpen dan vijf jaar geleden nog het geval was. Nederland is, vooral uit het oogpunt van zijn internationale handel, altijd een voorstander geweest van Engelands toetreding, maar toen West-Duitsland indertijd ons hierin niet voldoende steunde, kon minister Luns de Franse tegenkanting niet overwinnen. Nu komt dat vermoedelijk anders te liggen. Engeland, als de met Amerika en Rus land enigermate samenwerkende atoom- mogendheid, kan voor Europa met zijn wetenschappelijke technische inbreng van groot belang zijn. Er is trouwens inmiddels ook reeds een Frans-Engelse samenwerking voor de bouw van een supersonisch verkeersvliegtuig, een fac tor die zeker meetelt bij de beoordeling van Engelands kansen. Een grotere E.E.G. zal de economische kansen voor de deelnemende landen zeker nog ver beteren en is ook politiek van belang. Dokter A. Th. M. Splinter, Amersfoort- sestraat 3, Soesterberg, tel. 03463-1432, neemt in het a.s. weekeinde en op tweede Pinkstredag de dienst waar voor de artsen A. J. W. Hagedoorn en J. C. Lucas, beiden te Soesterberg, L. H. Brandt en D. J. R. Jellema, beiden te Den Dolder en W. F. van den Helm te Huis ter Heide. Niet langer meer zullen tijdens het weekeinde voor Soesterberg en omge ving twee artsen de medische dienst waarnemen, doch slechts één arts, daar de beide voor dit doel bestaande groe pen zich nu tot één groep van zes artsen verenigd hebben. CHEMISCHE-EN WIT WASSERIJEN HAALT GRAAG UW WAS OP MAANDAG EN BRENGT DIE VRIJDAG SCHOON THUIS TELEFOON 08380-8050 In de strijd tegen de auto willen de spoorwegen vooral reizigers terugwinnen door intensiever gebruik van het reizi- gersmaterieel. Op de drukste lijn in de Randstad (Amsterdam-Haarlem-Den Haag-Rotterdam-Dordrecht) zullen vier treinen per uur gaan lopen en tussen Amsterdam en Haarlem komen zelfs zes treinen beschikbaar. N.S. en gemeenten zullen dan echter bij stations ook meer parkeerruimte moeten scheppen, want de verwende autobezitter wil natuurlijk wel met de auto naar het station. Dit klemt temeer voor evt rei zigers uit de wijde omtrek, met name uit dorpen die zelf niet zo'n beste verbin ding met een station hebben. En daaruit springt naar voren, dat frekwente ver bindingen, vooral in de spituren, van doorslaggevend belang zijn voor alle par tijen. Nu de spoorwegen voorgaan met meer treinen te laten rijden, zodat de wachttijden worden verkort, moeten de musmaatschappijen wel volgen. Alleen door ruimer vervoersaanbod kan de overstelpende toevloed van auto's op de weg tot het hoogstnoodzakelijke worden beperkt. Laanstraat 55 Telefoon 2783. Baarn Vreemd genoeg wordt er alleen in ons land een halszaak van gemaakt, of er orders voor bepaalde andere landen mogen worden geaccepteerd. Wij kun nen ons indenken, dat de regering wei felt of er wapens kunnen worden ge leverd aan China, Rusland, Cuba en Zuid-Afrika. Wij zouden er nog geen hond heen willen sturen. Maar de vakbonden twijfelen, omdat een Zuidafrikaanse duikbootorder weer werkgelegenheid biedt en werkloosheid op onze werven voorkomt. En duikbo ten worden niet tegen kleurlingen ge bruikt. Als we logisch nadenken, kunnen we echter wel nagaan, dat die duikboten tóch worden gebouwd. Is het niet in Nederland, dan in Frankrijk of Japan. En de loop der geschiedenis kunnen wij niet van Den Haag uit beïnvloeden. Dat zal men zelfs in Parijs en Tokio niet proberen. Zo lang wij dus wel handel drijven met China, Rusland en allerlei andere ondemocratische landen, Portu gal en Griekenland inbegrepen, kunnen we beter onze landgenoten aan het werk houden dan werkloos toe te moeten kij ken hoe anderen de karweitjes opknap pen. Van tweeën één: óf we werken voor iedereen, óf we weigeren de orders, maar dan ook alle orders van landen waar wij het niet mee eens zijn. Alleen in het laatste geval zijn we prin cipieel. Het halfslachtige gedoe van nu lijkt nergens op!! De heer P. M. Wijsmuller zei in zijn openingswoord o.m. op de jaarvergad^ ring van de Vereniging tot bescher» ming van dieren, afd. Soest, in het Oranje hotel gehouden, dat het een goed verenigingsjaar is geweest, waar in hard was gewerkt. Het ligt in de bedoeling dat door sa menwerking van de verenigingen Soest, Baarn, Amersfoort, Zeist, Bussum en Hilversum tot de bouw van een streek- asyl te komen. De secretaris de heer C. 't Hart gaf een uitgebreid jaarverslag o.m. vermel dende de geslaagde reddingboei-aktie en een steeds beter wordende samen werking met de natuurwacht, de im kervereniging en de vogelsportvereni gingen. De penningmeesteresse had een batig kassaldo van 633,terwijl de exploi tatierekening van het dierentehuis sluit met een voordelig saldo van 1600, Dat het tehuis geen overbodige luxe is, bewijst wel het feit, dat honden en katten samen pl.m. 14.600 overnachtin gen in het tehuis maakten. Dank zij de toewijding van het echt paar Kok en mevr. Wijsmuller ver schijnt tweemaandelijks het vereni gingsorgaan in een oplaag van 1500 exemplaren. Met de Paardenkamp gaat het goed. de belangstelling voor het kamp is stijgende en de heer Groen, die het onderhoud heeft van weiden en terrei nen, is als vast personeelslid aange steld. Nadat mevr. A. G. Kok-Staal tot be stuurslid was herkozen, vertoonde de heer 't Hart de film, die opgenomen werd van de Paardenkamp. Morgenochtend, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van grijze kaarten genuaa- merd van 1 tot en met 65 en gele kaarten genummerd van 76 tot en met 235.

Soester Courant | 1967 | | pagina 13