Soest toen - Soest nu Het oog gericht op leiding DURE LOKKERTJES SLECHT PROGRAMMA MOEDERDAG, BLIJDE DAG V.V.V.-nieuws HARDER OPTREDEN IN VIETNAM Eten voor India Pinksterdienst jaargang 110.36 Uitgave drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Blikschade Verkeersslachtoffer Vrijdag 12 mei 1967 46e Schoolvoetbaldag S.P.S.V. TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIETEL. 4444 A val Brandde midden in bos langs spoorlijn Leetuurhuisje Rode Kruis Inbraak in bouwkeet Opnieuw ingebroken in theehuis Het is woensdagavond misgegaan in Boedapest. Het was te verwachten, dat het een felle strijd zou worden tussen de nationale voetbalelftallen van Hon garije en Nederland. Immers, een ne derlaag zou uitschakeling betekenen voor een plaats bij de teams, die in de strijd om het wereldkampioenschap zouden mogen uitkomen. En interland wedstrijden met dat vooruitzicht als inzet zijn meestal niet zoals vriend schappelijke ontmoetingen, waar niets anders dan de „eer" van de overwin ning op het spel staat. Een felle strijd dus, zo was de ver wachting, en die is uitgekomen. De E.I.F.A. dacht daar blijkbaar an ders over, want in plaats van een scheidsrechter aan te stellen, die de klappen van de (Europacup)-zweep al kent, meende zij er mee te kunnen vol staan een „gewone" interland-arbiter aan te wijzen. Scheidsrechter Mayer uit Oostenrijk mag dan al geen onbekende zijn op internationaal niveau, bekendheid hoeft nog lang niet te betekenen, dat hij ook inderdaad in staat zou zijn een wed strijd, waar zulke grote belangen op het spel stonden, vlekkeloos te kunnen leiden. Helaas was de heer Mayer daartoe niet capabel genoeg. Hij trad niet voldoende op tegen ruw spel van beide kanten en het was dan ook geenszins verwon derlijk, dat er meer dan eens blessures voorkwamen. Nu hoeft dat uiteraard niet persé door ruw spel te komen, maar in dit geval was dat toch wel duidelijk. De spe lers hadden geen enkel ontzag voor elkanders lichamelijk welzijn en scheids rechter Mayer kon zich er niet druk over maken, zo leek het weL De leidsman vond het wel nodig (te recht overigens) een Hongaar in zijn boekje te noteren, die opzettelijk een bal ver wegtrapte, toen hij een over treding begaan had waarvoor Neder land een vrije trap kreeg toegewezen. Maar dat boekje bleef te lang dicht, voordat even voor het eindsignaal ein delijk iemand werd genoteerd, die zich aan ruw spel bezondigde. Was dit eer der gebeurd, dan was er misschien na afloop niets gebeurd, maar was het ook tijdens het verdere wedstrijdverloop rustig gebleven. Het is goed, dat de nationale bonden en ook de F.I.F.A. de scheidsrechters zoveel mogelijk de hand boven het hoofd houden. Aan een gezagscrisis in de toch al aan sportiviteit inboetende voetbalsport heeft niemand behoefte. Maar als een scheidsrechter op inter nationaal niveau fouten maakt, zoals de heer Mayer, dan is het toch niet verwonderlijk meer dat er steeds meer kritiek op scheidsrechters wordtr gele verd. Want de scheidsrechter wordt zienderogen meer en meer de man, die in de wedstrijd het recht van het on recht scheidt, zonder nochtans een lei der te zijn. En juist aan leiders is zo'n grote behoefte, scheidsrechters zijn er genoeg. KANTMAN. Het Interk. Evang. Comité, uitgaande van de gezamenlijke kerken, houdt op Tweede Pinksterdag, te half tien, in de Ichthuskerk een samenkomst, waar in voorgaat Ds. W. Glashouwer, Herv. predikant te Driebergen. Het Opstandingskwartet te Hilversum verleent haar medewerking. Voor verdere bijzonderheden zie men de desbetreffende advertentie in dit blad. De grote benzinemaatschappijen beijve ren zich telkens opnieuw lokmiddelen uit te vinden, om klanten naar hun benzinepompen te trekken. De ene keer is dat door het uitdelen van bloembollen, of sleutelhangers, of wegenkaarten, een volgend maal door het organiseren van kansspelen met puzzels, waarmee de bezitter van de juiste lootjes een grote geldprijs in handen kan krijgen. Wij vragen ons af, waarom er zoveel geld moet worden weggegooid. Als de benzine iets in prijs werd verlaagd, zou een maatschappij meer klanten trekken! De witte pompen bewijzen dat. Nu de reclame in de ether is toegelaten en de bedrijven luttele seconden gelegen heid krijgen een produkt aan te bevelen, zou er alles voor te zeggen zijn, ook de omroepreclame in de reclamezendtijd op te nemen en ons buiten die minuten te vrijwaren voor datgene, wat de om roepverenigingen ten bate van hun le denwerving willen spuien. Bovendien missen wij nu een bepaling die een omroep verbiedt iets lelijks van een andere omroep te zeggen of te sug gereren. Kijkers en luisteraars werden daardoor afgelopen week-end vergast op minder prettige praatjes over en weer tussen A.V.R.O. en V.A.R.A. Wie kijk geld en of luistergeld betaalt, verwacht beslist niet dergelijke insinuaties en pro- pagandapraatjes voor zijn geld te krij gen. Kijkers en luisteraars hebben er recht op, dat de door hen betaalde zend tijd beter wordt besteed. De beste reclame is: een beter program ma. En de omroep met het beste pro gramma zal heus wel de meeste leden trekken! SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, f 3,per post f 3.75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrljdaf In de laatste dagen hadden enige aan rijdingen plaats, waarvan alleen maar blikschade te melden is. Een aanrijding vond plaats op de Burg. Grothestraat, waar J. E. uit Amersfoort voorsorteerde, teneinde linksaf de Em- malaan in te rijden. Dit bemerkte C. B. K. uit Soest schijnbaar niet, want toen E. de Emmalaan in sloeg, botste K. tegen de auto van E. Een tweede aanrijding vond plaats op de kruising P. de Hooghlaan - Talma- laan. waar de automobilisten R. P. S. en H. L. J. R., beiden uit Soest, met elkaar in botsing kwamen. NIET DE WAARDE, MAAR HET GEBAAR MAAKT MOEDER GELUKKIG Het staat wel vast, dat we „moederdag" tegenwoordig mogen rekenen tot de al gemene feestdagen, want iedereen is „in" voor het bijzonder sympathieke idee om elk jaar op de tweede zondag in mei moeder eens extra te verwen nen. Het kan ook haast niet anders, want wie zich even realiseert wat de moeder in een gezin betekent die zal het er ook i.iee eens zijn, dat deze moeders eens een keertje extra worden verwend. Zij zijn het. waarom in elk normaal gezin eigenlijk alles draait en het best bemerken we wat zij voor ons allen betekenen, wanneer moeder door ziekte enige tijd niet in staat is haar normale werkzaamheden in het gezin te verrich ten. In veel gezinnen wordt het dan een kwestie van roeien met de riemen die je hebt en maar al te dikwijls zien we dan dat het gehele gezin aan een soort veredelde vorm van kamperen gaat doen, omdat er zoveel grote en kleine dingen zijn waarin moeder niet is te vervangen. De vaat, het verstelwerk en het stof hopen zich onder die omstan digheden op en wanneer moeder dan eindelijk weer beter is. dan betekent dat maar al te dikwijls dat ze eens extra stevig moet gaan aanpakken om de in het huis opgelopen achterstand weer in te halen. Het is juist onder dergelijke moeilijke omstandigheden dat velen zich pas rea liseren welke bijzonder belangrijke rol moeder in het gezin speelt. Normaal ge sproken is zij van vroeg tot laat voor haar gezin in de weer en meestal vin den we dat heel gewoon. Op moederdag hebben we echter de ge legenheid om onze waardering te laten blijken voor alles wat zij het hele jaar door voor ons heeft gedaan. Afhankelijk van de omstandigheden kunnen we dit tot uitdrukking brengen en er voor moeder een echt blijde dag van maken. Het eenvoudigste wat wij voor haar kunnen doen is wel haar eens een heel rustige dag te bezorgen. Deze keer behoeft zij eens niet het eerst op te staan, de anderen te wek ken en voor het ontbijt te zorgen. Dat doen nu de andere huisgenoten. De af was laten we natuurlijk niet voor haar staan, maar die doen we ook, evenals trouwens alle andere voorkomende huishoudelijke werkjes. Zijn er grote kinderen in huis, dan zorgen die ook voor het warm eten, zodat moeder die dag niet behoeft te koken. Kan dit niet en zijn de kinderen te klein, dan kan vader het gehele gezin voor die dag meenemen om buiten de deur te eten. En wat eventuele cadeautjes betreft, die we geven als blijk van waardering of Zondagavond, te pl.m. 11 uur, reed de heer H. v. B. uit Ridderkerk met zijn auto op de Amersfoortsestraat, korren de uit de richting Amersfoort. Ter hoogte van perceel nr. 16 staken plotseling 2 personen, die waarschijn lijk geen erg in de naderende auto had den, de rijweg over. Op het laatste ogenblik bleef één van hen, J. G. S., missionaris, wonende in Maasbommel en tijdelijk in Soesterberg verblijvende, midden op de rijweg staan. B.. hoewel slechts 60 km.u. rijdende, kon S. niet meer ontwijken, zodat deze werd gegrepen en met ernstige fractu ren naar het St. Elisabethziekenhuis te Amersfoort moest worden overgebracht. Helaas is de missionaris dinsdagavond aan de gevolgen hiervan overleden. Niet alleen op 1 januari komt men to* de ontdekking, dat een jaar zó voorbij is, ook op andere tijdstippen worden we hieraan herinnerd. Wantwat zegt U ervan, dat we al weer toe zijn aan het nieuwe spoor boekje? We hebben een goede voor raad binnengekregen en wij zouden U willen vragen: komt ze tijdig halen. De prijs is 1,25 en daarmee kunt U dan proberen gedurende een heel jaar de beste verbindingen op te sporen en precies op tijd aan het station te ko men. En als we eens piekeren over al het gemak, dat het spoorboekje ons verschaft, dan kunnen we niet anders zeggen, dan dat dit de meest uitvoeri ge, maar ook goedkoopste pocket is. Op 28 mei gaat de nieuwe dienstregeling in. Wie dit weekend zijn zonne-zitje in de tuin even wil onderbreken om iets moois te zien, kunnen wij aanbevelen naar Soesterberg te gaan naar het Dorpshuis (dependance), Prof. Lorentz- laan, waar een viertal Soester kunste naars hun werken tentoonstellen. De tentoonstelling blijft nog tot 16 mei ge opend, dagelijks van 14-17 uur en van 19-22 uur. Op zondag alleen van 14-17 uur. Er is tegenwoordig nogal wat aktiviteit op gebied van de kunst onder de Soes ter jongeren. Laten we niet voorbijgaan aan de kunstenaars, die hun sporen in alle opzichten hebben verdiend. U treft hen in het Dorpshuis, Soesterberg. De Pinksterdagen lokken velen waarschijnlijk langs de bloeiende vruchtbomen. De Utrechtse bloesem- tochten blijven nog tot na Pinksteren door de A.N.W.B. bewegwijzerd. Daar na worden de borden weggehaald. Dinsdag 16 mei organiseert de Soester Politie Sport Vereniging het jaarlijkse schoolvoetbalfestijn op de terreinen van S.E.C., gelegen aan de Bosstraat. De wedstrijden beginnen om 8 uur en worden om pl.m. 17.15 uur beëindigd. De diverse scholen zijn in 3 poules in gedeeld. In poule A komen uit Margrietschool, Sav. Lohmanschool, St. Josephschool, Da Costaschool, Beetzlaanschool en de St. Carolusschool. In poule B de Insingerschool, St. Lud- gerusschool, v. d. Huchtschool, Maria- school, Gr. van Prinstererschool en de Titus Brandsmaschool. In poule C de Chr. Ulo, R.K. Ulo, Openbare Ulo, L.T.S. Eemland en de Van der Huchtschool I.V.O. Het is duidelijk dat de V.S. hun lucht oorlog tegen Noord-Vietnam aanzienlijk hebben geïntensiveerd: aanvallen zoals nu regelmatig worden ondernomen, zijn in geen half jaar voorgevallen. Boven dien richten de aanvallen zich nu sy stematisch tegen de elektriciteitscen trales en andere voor de Noordvietna- mese economie hoogst belangrijke in stallaties. Van aanvallen die voornamelijk ten doel hadden het vervoer van troepen en voorraden te belemmeren en om pressie uit te oefenen op Hanoi, zijn de Ame rikanen overgegaan op een resolute po ging Noord-Vietnam aan den lijve te laten voelen wat een oorlog betekent. De vroegere aanvallen hebben niet tot resultaat gehad dat Hanoi wat bereid williger werd om te onderhandelen en president Johnson rekent er kennelijk op dat de nieuwe, verhevigde bombar dementen wel eer. inkeer kunnen be werkstelligen bij Ho Tsji Minh. Bovendien poogt hij het Noordvietna- mese vertrouwen te ondergraven dat de V.S. toch eens genoeg moeten krij gen van een uitzichtloze oorlog. Daar voor werd wat nog nooit eerder in de Amerikaanse historie is voorgeko men een bevelvoerende generaal van het front teruggeroepen om de volksvertegenwoordiging toe te spreken. En generaal Westrnoreland heeft een aantal duidelijke dingen gezegd, o.m. dat deze strijd er voornamelijk ook een is in uithoudingsvermogen. Wie maar niet het eerst opgeeft, wint. Johnson is niet voornemens het eerst op te ge ven, dat wil hij duidelijk maken en Westmorelands optreden heeft ontegen zeglijk de Amerikaanse policiti die ach ter Johnson staan, in hun overtuiging gesterkt. Dat moet de Noordvietnamezen de il lusie ontnemen dat de verdeeldheid in de V.S. binnen afzienbare tijd vanzelf tot een terugtocht der Amerikanen zal leiden. Of ook dat effect bereikt wordt dat Johnson voor ogen staat, is overigens de \raag. Westmorelands optreden heeft de tegenstanders van Johnsons Vietna mees beleid nog verbetener gemaakt. En een feit blijft dat eerlang weer ver kiezingen worden gehouden en daarbij is een oorlog altijd slecht te verkopen, zoals men zich nog van Eisenhower herinnert die in het zadel kwam door vrede in Korea te beloven. Dezelfde plaats nu in 1967 Op zaterdag 13 mei wordt landelijk weder een inzamelingsactie gehouden door de Stichting „Eten voor India", De ernstige voedselsituatie in India maakt het noodzakelijk op korte ter mijn de grootst mogelijke hulp te bie den. Zaterdag a.s. zullen voor dit doel tus sen 11 uur en 13 uur in de gemeente Soest bussen geplaatst worden op de hierna te noemen adressen: Emmakerk, Regentesselaan. Gerefor meerde Kerk, Julianalaan. R.K. Kerk, Burg. Grothestraat. Chr. Gereformeer de Kerk, Julianalaan. Gemeentehuis. Ichtuskerk, Alb. Cuyplaan. Kerkgebouw Ned. Prot. Bond, Rembrandslaan. R.K. Kerk, Kerkplein. Ned. Hervormde Kerk, Kerkstraat. Gereformeerde Kerk, Soes- terbergsestraat. R.K. Kerk, St. Willi- brordusstraat. Kapel Hees, Insinger- straat. In Soesterberg zijn de bussen geplaatst op de volgende plaatsen: R.K. Kerk, Rademakerstraat. Hulpse cretarie, Dorpsplein. Hoeksteenkerk, Buys Ballotlaan. Gereformeerde Kerk, Rr demakerstraat. Firma Wagenaar, Ai nersfoortsestraat. G.oot alarm voor de vrijwillige brand- w< er woensdagmiddag, toen de brand- w cht van de Utrechtse Bosbrand- w» er Vereniging, die in de droge zo- m rmaanden de toren van de Oude K' rk bezet om eventuele branden in de bosrijke omgeving van Soest op te sp »ren, een hevige rookontwikkeling sif naleerde en dit aan de brandweer mi ldde. M- t twee nevelspuiten vertrok men nair het bos langs de spoorlijn Amers- fo' rt-Soestduinen, achter hotel Het Wit te Huis, waar de brand woedde. Bij aa ïkomst bleek er evenwel van bos- brjind geen sprake te zijn. Er had wel eet brand gewoed, maar dan in een sti'pel afval, gestort in 'n diepe zandaf- gr- ving ter plaatse. Knderen hadden er met lucifers ge sp eld en het afval in brand gestoken. Dit verspreidde zo'n hevige rookont wikkeling, dat aanvankelijk voor een zware bosbrand werd gevreesd. Toen de brandweer arriveerde, had een ter plaatse werkende arbeider het vuur al met zand gedoofd. De brandweer behoefde slechts na te blussen, waar voor één straal van de nevelspuit vol doende was. Het Rode Kruis, afd. Soest, verzoekt ons onze lezers op het navolgende te wijzen. Vaak worden in het leetuurhuisje, staande naast het gemeentehuis, cou ranten en tijdschriften gedeponeerd, welke geen waarde hebben voor de patiënten. Men wordt daarom verzocht niet meer in de bus te doen natte, vuile of ge scheurde lectuur. Ook geen Nederlandse geïllustreerde bladen ouder dan één jaar en opinie bladen, zoals De Linie, de Groene, Vrij Nederland enz. ouder dan drie maan den. Gaarne onbeperkt jeugdbladen en bla den over sport, techniek, zeevaart, luchtvaart, fotografie, wetenschappelij ke bladen, vakbladen, gebonden jaar gangen niet ouder dan 1960, boeken (niet beschadigd of incompleet) pockets enz. Niet gewenst zijn dagbladen en andere nieuwsbladen. Ingebroken werd in een bouwkeet van het touwwerk „Molenschot", het in aanbouw zijde bejaardencentrum. Door het verwijderen van triplexplaat, waarmede een gebroken ruit was dicht gespijkerd, wist men zich toegang te verschaffen. Er werd een bedrag van pl.m. ƒ30, ontvreemd. In het theehuis van B. op het Soester Hoogt is wederom ingebroken. Door het indrukken van een ruit ver schafte men zich toegang. Men haalde het theehuis overhoop, doch er werden slechts enkele Nuts repen vermist. Wel heeft men getracht brand te stichten. attentie, och moeder stelt alles op prijs, vanaf het kleine boeketje bloemen dat de kleuter van zijn opgespaarde centjes heeft gekocht tot het dure cadeau dat de grotere kinderen haar gezamenlijk geven. Het zit voor moeder niet in de waarde, maar het is het gebaar dat haar gelukkig maakt! Zo'n dag als moederdag kan een dag vol blijdschap en goede sfeer zijn, die niet alleen moeder, maar ook alle ge zinsleden gelukkig maakt. Villa „Buitenzorg" aan de Vredehofstraat in 1921 Moederdag begint al bij het ontwaken. Het is haar dag waarop ze door de kin deren eens heerlijk wordt verwend. Een lief gebaar als dank voor alles wat moeder het hele jaar voor ons doet.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1