uit*/: At Aa&h- I4* Ac \U^hcacMc UHr rllll ooU of 'n zetel Ton Beuken Wasse/pM Beeldhouwer Egbert Joosten gaat Soest verlaten Een kind kan de was doen in de Telefoonnummer ziekenauto 5930 ^aison T^onde Burgerlijke stand Galerie „Soestdijk" naar de Molenstraat Meningen van lezers Nieuwe instrumenten voor de Soester P.V.0. 3,95. ƒ3,95 DAF Uw rijbewijs FIAT 850 DAF Autorijschool Collewijn FIAT 850 Openbare Bibliotheeek Steenhoffstraat TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIETEL. 4444 Soest Darnesslips met badstof kruisje. Streeh Dameskousen, VRIJDAG 19 MEI 1967 VAN WEEDESTRAAT 52 SOESTERBERGSESTRAAT 30 0 II J| F F. C. KUYPERSTRAAT 11, SOEST. Tl AT OCfl GARAGE VAN DER LEE GARAGE BERKHOF interieurverzorging Socsterbergsestraat 51 - Soest t.o. busstatioa Soest Telefoon 02955 - 2180 Enkele maanden geleden stond er in de ze krant 'n artikeltje waarin werd ge zegd, dat de beeldhouwer Egbert Joos ten zo schandelijk woonde. Met vrouw en dochtertje van twee jaar woonde hij in een kippenhok. Dat was voor mij aanleiding om nu, drie maanden na de publikatie, eens te gaan kijken of het artikeltje nog uitwerking heeft gehad. „Dat heeft het zeker", zegt Egbert Joosten. „Een paar weken nadat het in de Soester Courant had gestaan, is er hier iemand geweest, die ons een boer derij in Eemburgge aanbood. We gaan in een deel van de boerderij wonen en een ander deel wordt atelier." gemeente. Die heb ik nooit gekregen. Keukenhof gestaan. Daarna heb ik een expositie in Amstelveen gehad en in Leeuwarden. De gemeente Leeuwarden heeft toen het beeld Faunus gekocht. Amstelle in Amstelveen wilde het ook kopen maar Leeuwarden had toen juist gekocht. Daarna heb ik nog in Leiden en in Soest geëxposeerd. In Leiden was het een heel belangrijke expositie, die tijdsbeeld 65 heette. Er was een over zicht van de hedendaagse beeldhouw kunst in Nederland met alle bekende beeldhouwers erbij". Egbert Joosten heeft niet altijd aan beeldhouwkunst gedaan. Voor hij bij zijn broers ging werken is hij in vele delen van de wereld in allerlei creaties ook nog wel diepzeeduiker willen wor den. Ik wil een beeld van 50 meter hoog gaan maken, dat de Ambtenaar moet heten. Als ik aan één ding een hekel heb dan is het aan ambtenaren. Ze beknotten je zo geweldig. Als alles volgens de regels zou gaan, zou het een onleefbare maatschappij zijn. Waar de gemeente en de ambtenaren niets konden doen, heeft de mens iets voor hen gedaan. Ze krijgen nu een fatsoenlijk huis met een atelier, waar een beeldhouwer de kosten voor zijn gezin kan verdienen. Daarom heeft Egbert Joosten ook weer werklust. „Ik ben ook bezig met het schrijven van een boek; het wordt een beetje autobiografisch, meer kan ik er niet van zeggen. Op het ogenblik maak ik veel reliëfjes die vrij goedkoop zijn. Daar leef ik nu een beetje van en als ik ge noeg geld heb ga ik weer een beeld maken. Ik wil ook een film maken, waarin ik vooral stemmingen wil laten voelen, bijvoorbeeld in een wachtkamer of in een trein. Verder over het leven van de enkeling en de betrekkelijkheid van één mensenleven. Meer kan ik niet dui delijk maken, dat kan ik eigenlijk al léén maar door middel van beeldhou wen, rchrijven en filmen". Veel plannen dus van deze vakman, die altijd iedereen helpt en nu einde lijk zelf eens geholpen wordt. W. J. VAN DE WETERING. of uw gehele interieur... Bij Ton Beuken kunt u terecht. Ton Beuken geeft u adviezen, die afgestemd zijn op uw stijlgevoel en budget. Samen met u ontwerpt Ton Beuken uw interieurplan. Waaiers. Van Thienen, Acht eeuwen Westeuropees costuum. Van der Hei de, Speurtocht naar onze voorouders. Beek, Atlas van het tweestromenland. Van der Heyden, Atlas van de antieke wereld. Lessing, De „Odysee"; met verzen van B. Aafjes. Woodhead, Kunst en beschaving der West-Grieken. Hamilton, De Romeinse beschaving. Guerdan, De dogenstaat Venetië. De kwestie Vietnam. Wansink en Wels, Zeven pijlen, negen pennen. Het grote Beatrix boek. Ik zit in een beroemde stoel in het kippenhok van Joosten. Die stoel is be roemd omdat er min of meer beroemde mensen in hebben gezeten. Boude wijn de Groot heeft er een borrel in ge dronken, Simon Vinkenoog, Sybren Po- let en Henk van Kerkwijk koffie. Egbert Joosten zit op bed, want er zijn geen andere stoelen. „We hebben hier heel wat meegemaakt, veel narigheid, maar ook wel leuke din gen, zoals culturele manifestaties en exposities. Ik ben namelijk een tijd ge leden begonnen met de Galerie Soest- dijk. Er waren regelmatig exposities van beelden en schilderijen te bezichtigen. Een half jaar geleden ben ik er mee opgehouden als gevolg van geldgebrek. Met beeldhouwen ben ik begonnen toen ik bij mijn broers op de bronsgieterij werkte. Die hebben de grootste gieterij van Nederland. Ze gieten nu het beeld dat Prins Claus aan Prinses Beatrix heeft gegeven. Wessel Cousijn, toch wel de grootste beeldhouwer in Nederland, zag mijn werk en vond het goed. Ik heb toen een tijd les van hem gekregen op de academie 63. Toen ik er van af kwam had ik al een aantal beelden ge maakt en kreeg ik een expositie in Finsterwolde. Daar zag Kneulman een beeld van mij en hij wilde het graag in de Keukenhof hebben. Twee jaar lang heeft er een beeld van mij op de gesU erd. Joosten heeft gevaren, is fietsenmaker geweest en hij werkte in de mijnen. Ook als circusartiest is hij door de wereld getrokken. Waarom hij dit gedaan heeft? „Ik wil de de mensen en het leven leren ken nen; nu weet ik hoe de mensen reage ren en waar de meeste mensen behoef te aan hebben". Toen hij eindelijk in Soest terug was kon hij het in een baan met vaste werktijden niet uithouden. Daarom ging hij bij zijn broers weg en gaf zich ge heel als beeldhouwer. In de tijden dat hij niet zoveel werk had hielp hij Star- reveld in Amersfoort met zijn beelden. „Op een zeker moment stond ik stil in mijn werk", zegt Egbert Joosten. „Om toen weer op gang te komen en tevens om alle mensen in de gelegenheid te stellen met kunst kennis te maken, heb ik toen de Galerie Soestdijk opgericht. Ik heb er heel wat geld voor uitgege ven en rekende wel op steun van de Er was genoeg belangstelling voor de tentoonstellingen. Ik kreeg zelfs aan biedingen van goede schilders, die mij vroegen of ze eens in Soest mochten exposeren. Het was echter niet meer vol te houden. Na die grote poëzie-ma- nifestatie heeft Wout Wilgenburg nog geëxposeerd, maar toen zijn we er mee opgehouden. In juni gaan we weer ver der met de Galerie, maar dan in de oude Nijverheidsschool aan de Molen straat. Dan staat Arti-Shock er achter en die kan meer doen dan ik alleen. Dan zal er ook wel meer kans op sub sidie wezen. Egbert Joosten staat even op en zegt: „Sorrie mag ik even voetballen". Met zijn dochtertje Carmen gaat hij even spelen maar we kunnen gewoon doorpraten. Er wordt een plaat opgezet, daar zijn er nog al wat van te vinden. „Al die platen zijn van mij", zegt Fransien, zijn vrouw, „die heb ik mee genomen toen we trouwden. „Ook van de vele boeken die zij heb ben zijn er veel van Fransien. Dat is eigenlijk hun enige rijkdom in dit hut je en ze zijn er dan ook zeer voor zichtig mee. Al wordt Egbert Joosten dan voor de wet niet erkend, in de kunst is dat wel het geval. Het Stedelijk Museum kocht een beeld van hem aan. Het Stedelijk Museum in Amsterdam is wel de belangrijkste en toonaangevende expositieruimte in Nederland. Dat blijkt wel uit de ten toonstelling van werken van Picasso. „Daarom ben ik eigenlijk extra blij", zegt Joosten. „Het beeld is van brons, het heet Compositie 1 en het is 42 cm hoog. Ik heb het eerst in was gemaakt en daarna in brons gegoten. Het gieten in brons is een van de duurste dingen, m: het is noodzakelijk. Dan kan er ook niets meer aan vervormd worden. Ik maak meestal plantaardige beeld houwwerken. Compositie 1 is een soort paddestoel. Plantaardige dingen vind ik bijzonder fascinerend; op de bodem van de oceaan moeten ook geweldig gekke planten groeien. Daarom zou ik GEBOREN: Johan, zoon van J. D. van Leer en H. C. de Goede, Biltseweg 51. Gerda, dochter van D. B. F. van Gardingen en J. van Oven, Nieuwstraat 43. Petronella, dochter van F. van Nes en T. J. Baan, Vermeerlaan 53. Renske Anne Josée, dochter van J. H. Entrop en T. E. M. Bombeeck, Prins Hendriklaan 7. Marcel Meindert Wil lem, zoon van B. W. Doorduijn en I. L. Bruijne, Molenstraat 47. Marcus Theodorus Maria, zoon van W. J. M. Koper en van H. A. T. J. Potma, Irene- laan 35. Corina Sylvana, dochter van T. Stekkinger en van E. G. Mor- beck, Van Weedestraat 58. Eleonara Barbara, dochter van H. E. van den Bogaert en T. Dené, Soesterbergsestraat 88. Cornelia Maria, dochter van L. C. Pieterse en H. C. C. de Wit, beiden wonende te Nijkerk, Westkadijk, woon ark „Snabbel". Freddy Franciscus, zoon van A. A. J. van Dorresteijn en E. F. van Asch, Soesterbergsestraat 20a. Anthonie Cornelis Gerhardus, zoon van S. van Soeren en G. van de Veen, Postweg 70, Soesterberg. Frangois Herman Lodewijk, zoon van E. A. de Groot en E. I. Wattimena, Birkstraat 138. Jozef Johannes Bernardus, zoon van B. F. de Goede en C. A. M. van der Donk, Oude Tampellaan 6a, Soes terberg. Hendrina Anita, dochter van L. C. Gerssen en van A. 't Hart, Dijk huisstraat 14, Soesterberg. Robert Jan Albert, zoon van J. A. van Brum- melen en H. J. J. van Dijkhuizen, Wal deck Pyrmontlaan 60. Robert Johan nes en Albert Johannes, zoons van J. G. T. Gerrits en T. H. G. Terpstra, Aagje Dekenlaan 29. Imca Hendrika, dochter van G. D. A. R. W. Raven horst, wonende van de Veldeplantsoen 16 en P. van Capelle, Heideweg 22. ONDERTROUWD: Henrv Christiaan Aveling, Mimosastraat 62, Zwolle en Marianna ten Veen, Birkstraat 138. Juan Sanchez Baena, Grote Melmweg 9 en Feijtje van Ginkel. Birkstraat 49. Jan Heuts, Oude Arnhemseweg in caravan, Zeist en Antonia Jacoba Schouten, Christiaan Huygenlaan 123. Theodorus Adrianus van der Meer, Constant Erzeystraat 5, Utrecht en Jo- hanna Elisabeth Agnes Naron, Korte Bergstraat 7. Bernard Frans Ketting Olivier, Pahud de Mortangedreef 302, Utrecht en Martha Wilhelmina Hout veen, Birkstraat 144. GEHUWD: Friedricht Wilhelm Born, Irisstraat 41, Baarn en Jeannette Wes- terveld, Sinnemaplein 14. Lambertus Johannes Groothand, Bollenhofsestraat 77, Utrecht en Hendrika Veen, Simon Stevinlaan 49. Franciscus Hartman, Birkstraat 18 en Johanna Teuntje van Woerkom, Meidoornweg 31. Leonar- dus Westerveld, Oude Arnhemseweg 169, Zeist en Petronella Hendrika Wil helmina Gijtenbeek, Kampweg 16. Henricus Antonius Paulus Maria Ha mers, Prinses Marielaan 9, Amersfoort en Johanna Eernst, Kampweg 12. George Hendrik Lagemaat, Nachtegaal- weg 16 en Pleuntje den Hartog, Peli- kaanweg 24. Johannes Franciscus Jacobus van der Grift, Utrechtseweg 124, Amersfoort en Carla Regina de Vries, Plasweg 59. OVERLEDEN: Anna van Brussel, 85 jaar, weduwe van H. Brinksma, In specteur Schreuderlaan 50. Wilhel mina Louisa Christina Ebbeler, 82 jaar, weduwe van J. P. Boll, Inspecteur Schreuderlaan 2. Nieuwe aanwinsten. Boeken voor feestdagen. Volkers, De vijf sterretjes van Bethlehem. Toen het begon te lichten; nieuwe bundel paasverhalen. Bruyn, Sinterklaas zet zijn schoen. Studieboeken. De mens in zijn wereld. Bres Planète (le jaargang). De vanouds vermaarde Enkhuizer almanak 1967. Vloemans, Leven en leer der grote denkers. Van Baaren, Mensen tussen Nijl en zon. Bornkamm, Jezus van Nazareth. Jezus Christus, de zoon van God. Wilkeshuis, Jan van Ruus- broec. Statistisch zakboek 1966. Van Dijk, Wij en de anderen. Pu- chinger, Tilanus vertelde mij zijn leven. Viersen, Jonker en Stoffer, De be lastingalmanak 1967 van „Elseviers- weekblad". Forbes, Vijftig eeuwen olie. Jaarboekje voor 1967 van de Nederlandse bond van gemeente-ambte naren. Jacobi, De psychologie van C. G. Jung. Beets, Volwassen wor den. Perquin, Pedagogiek. Van Praag, De kunst van het opvoeden. De Vries, Kleine bloempjes der vreugd. Voortgezet onderwijs voor uw kind na de lagere school. Natuurweten schap; elementen, energie, mechanica enz. Menninger, Wij en de wiskunde. Kuehn, De wereld der oneindigheid. Mulder, Zon, maan en sterren. Burger, Galileo Galilei. Kohlhaupt, Alpenbloemen in kleur. Möhres, Ke vers in kleur. Herald, De wereld der dieren; vissen. Zweeres, Naar rijke vogelgebieden. Schenk, De mens; gisteren, heden, morgen. Nils- son, Het grote wonder. Onze gezond heid; medische vraagbaak voor het ge zin. Beckmann, Ziekte en gezond heid. De Wolf, Van stopperspil tot 4-2-4. Stanley Gibbons, Whole world stamp-catalogue T967. Gööck, Else- viers grote kookboek. Holthausen, Nederlands hoorn van overvloed. Daglish, Onze huisdieren en wat u van hen weten moet. Verkeerscode. Svensson en Macfie, Zeilend door de eeuwen. Dooijes, Over typografie en grafische kunst. Orthlieb, Cheminées de ville et de campagne. Lingsma, Gids voor de Deltawerken. Alge mene kunstgeschiedenis (5 dln.). Knipping, Kunstschatten van alle tijden. Stenen tijdperk; vierduizend jaar rotsafbeeldingen. Disselhoff en Linne, Het oude Amerika. Otto-Dorn, De Islam. Matz, Kreta en Mycene. Stibbe, Kreta en Mykene. Webster, Het Hellenisme. Honderdvijftig jaar Nederlandse kunst. Rice, Kunst van Rusland. Theile, Kunst in Afrika. Goetz, India. Dorgelo, Modern Euro- pean architecture. Du Pon, Het eigen huis. Le Blake, Corbusier. Van der Ven, In de ban van burchten, kastelen en paleizen. Wentinck, Geschiedenis van de Europese schilderkunst. Hé- rubel. De gotische schilderkunst (2 dln.). Burckhardt, Rubens. Grimm, Ra- faël. Wentinck, De vrouw in de kunst. Hempel, Japanse houtsnee kunst. Modern wonen. Johnson, Klokken en horloges. Elseviers tegel- boek. De Jonge, Delfts aardewerk. Isings, Antiek glas. Verster, Tin door de eeuwen. Duyvené de Wit-Klink- hamer, Geschiedenis van het Nederland se zilver. Koonings, Negentiende- eeuws zilver. Milhofer, Oosterse ta pijtkunst. Glastra van Loon, Sesam, mozaïek der muziekgeschiedenis, (dl. 1). Prieberg, Mozaiek der moderne mu ziek. Boswinkel. Het Nederlands bal let. Keiler en De Lange, Theater in de tijd. Bulthuis, Geschiedenis van het poppenspel in Nederland. Mo derne encyclopedie der wereldliteratuur (3 dln.). Perron, De smalle mens II. Franquinet, Jules Verne en zijn won- derreizen. Lavrin, Leo Tolstoj. Van Leeuwen, Drie vrienden. Van het Reve, Nader tot U. Van het Reve, Op weg naar het einde. Nooteboom, Een nacht in Tunesië. Hermans, Een landingspoging op Newfoundland. Miniaturen; een bundel kleine vertel lingen. Wijde blik; verhalend proza. Huygen, De dokter en Diana. Marwitz, Ontkiemend zaad. Nolthe- nius, Buiten blijven. Nabokov, Lente in Fialta. Tagore, De vier hoofdstuk ken. Herrmann, Nieuwe ontdekkin gen in het Verre Oosten en Zuiden. Evans, Leven in de Middeleeuwen. Contini, Mode aller tijden. Catalani, In de oude Nijverheidsschool aan de Molenstraat zal de Galerie „Soestdijk" heropend worden. Oorspronkelijk werd deze kunstzaal voor schilderijen en beeldhouwwerken aan de Koninginne- laan beheerd door Egbert Joosten. In een paardestal. De twee enorme lokalen van de oude ambachtsschool bieden veel meer ruimte. Om de expositie van Otto Prinsen nog tijdig voor het publiek open te stellen, zijn Soester kunstenaars elke avond bezig in de school orde te scheppen in de chaos. Op de foto ziet U de beelhouwer Joosten en de kunst schilder Prinsen bezig met het stoppen van de honderden gaten in de muren. Er is echter een chronisch gebrek aan kalk, muurverf, hout, specie, houtbijts, glas, cement, linnen, jute en schotten. Daar een handjevol kunstenaars de hele restauratie uit eigen zak moet be talen, zal de officiële opening van deze unieke Galerie en prachtige expositie nog wel een paar „dagen" duren. Wie helpt? Onze Soester Harmonie P.V.O., die op 5 januari 1968 70 jaar bestaat, be vindt zich sedert enige jaren in een derde of vierde jeugd. Het grote orkest telt thans weer ruim 30 serieus oefenende muzikanten en als enige Harmonie in de provincie Utrecht beschikt P.V.O. sedert kort ook over een reeds 27 leden tellend jeugdorkest. Dit jeugdorkest heeft reeds in keurige uniformen haar zeer gewaardeerde bij drage geleverd op de laatste koningin nedag. Onze gehele bevolking profiteert op zijn tijd van het bezit van een goed orkest en vooral is het heerlijk te bedenken dat er zo'n grote belangstelling voor het jeugdorkest is, dat reeds een grote wachtlijst bestaat en er zelfs een leden stop moest worden ingevoerd. Iedere Soestenaar kan nu zijn mede werking verlenen om te zorgen dat de ze ledenstop wordt opgeheven, welke niet alleen remmend is voor de ont wikkeling van het jeugdorkest, maar ook zal de kwaliteit van het grote or kest belangrijk verbeterd worden als elke Soestenaar zijn steentje bijdraagt. Alle leden werken hard mee om ver schillende akties te voeren, die alle gezamenlijk ten doel hebben bij het 70-jarig jubileum de beide orkesten te voorzien van een complete set nieuwe instrumenten. Dit moet voor elkaar ge bracht worden, want dan kan tegen 1970 onze muziekvereniging een nieuwe bloeiperiode ingaan en een eigen jeugd orkest hebben van misschien wel 100 jongens en meisjes. Dinsdagavond is een gedeelte van Soest de eerste collekte reeds gehouden, die op de volgende avonden in alle gedeelten van Soest wordt voortgezet. De leden van P.V.O. hebben voor zich zelf als richtlijn aangenomen ongeveer ƒ1,per hoofd van de bevolking - in totaal zal ongeveer 50.000,nodig zijn - en ter ondersteuning van de ak- tie is er een comité van aanbeveling opgericht dat ook zelf haar bijdrage levert om de straks 70-jarige op ge paste wijze de waardering en de dank van onze gemeentenaren te kunnen overbrengen. Een groot orkest kan alleen dan goed spelen, als er goede instrumenten zijn en daar kunnen wij gezamenlijk voor zorgen! Gaarne roep ik u namens het comité van aanbeveling op om uw bij drage wel te wlillen geven. Het geld zal goed besteed worden. Namens het comité van aanbeveling, A. H. HOEGEN DIJKHOF. Voorzitter Soester Zakenkring. Burg. Grothestr. 36 Telefoon 3332. Voor Kent u ze al? mooi, dun, met elastieke boord. Zéér praktisch.

Soester Courant | 1967 | | pagina 11