Amerikaans voetbalscout op bezoek bij B.D.C. Nieuw (tijdelijk) onderkomen voor Openbare Leeszaal en Bibliotheek V.VA .-nieuws St. Carolusschool Soesterberg en r.k. u.1.0. wonnen het S.P.S.Y^-school voetbaltoernooi Het oog gericht op een ontslag Vrijdag' 19 mei 1997 46e jaargang no. 37 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Periode van hard werken in slotfase Bewusteloos aangetroffen Opbrengst bliksemactie ..Eten voor India" Verloren voorwerpen in natuurbad Dringend beroep Stichting Jeugdzorg Soestdijk Jongen door auto geschept Reservewiel ontvreemd SOESTERI OURANT Abonn. p. kwart, f 3,—per post f 3,75 Verschijnt tedere dinsdag en vrijdag De Stichting Openbare Leeszaal en Bi bliotheek Soest heeft woensdagmiddag het houten gebouwtje aan de Dalweg, waarin de centrale bibliotheek tot dan toe was gevestigd, officieel verruild voor een ruimer en moderner, maar desondanks nog steeds tijdelijk onder komen, namelijk het vroegere r.k. be jaardentehuis Sint Joseph aan de Steen- hoffstraat 46. Op de eerste etage van het gebouw beschikt men over een aantal vertrekken, waaronder werk ruimten voor personeel, een ruimte voor de jeugd en een kamer voor de direc trice. Men heeft voor de boeken een overzichtelijke opstelling gekozen in het gemoderniseerde gebouw, dat door het vele glas ook veel licht doorlaat. Woensdagmiddag had in de hal van Huize Sint Joseph in aanwezigheid van een aantal genodigden een bescheiden feestelijke bijeenkomst plaats, tijdens welke burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck de bibliotheek opende. Voor dat het zover was, hield wethouder K. de Haan als voorzitter van het bestuur van de Stichting Openbare Leeszaal en Bibilotheek Soest 'n toespraak. In zijn wel komstwoord verwelkomde hij de ver schillende genodigden, onder wie de raadsleden Dijkstra, Westra en me vrouw Walter; afgevaardigden van de dienst gemeentewerken en de predi kanten Van Liere en Smit. De heer De Haan begon met op te merken, dat het helemaal niet vreemd zou zijn, als men zich zou afvragen of de Stichting in Soest niets anders doet dan bibliotheken openen. Op 14 februari werd het filiaal aan de Van Weedestraat officieel geopend, nadat het een grondige verbouwing had on- Zondagnacht, te pLm. 12.30 uur, werd de politie gewaarschuwd, dat een man in bewusteloze toestand op het terras van café „De Soester Duinen" lag. Bij onderzoek bleek, dat de man, de 20-jarige F. v. d. B. uit Soesterberg, aan het hoofd gewond was, schijnbaar ten gevolge van een val. Toen hij bij kwam, bleek B. in staat van dronkenschap te verkeren, en daar hij niet naar een ziekenhuis vervoerd wenste te worden is hij naar zijn wo ning gebracht. De bliksemactie ,,Eten voor India" heeft in Soest ƒ10.113,09 opgebracht. Vorig jaar pl.m. vijf maal zoveel n.1. 52.000, Zeeland, land van de Oosterschelde- brug, dapper land met de leuze: Ik worstel en ontzwem! Dit Zeeland komt met een mooie vijfdelige folder voor de dag, die vertelt, dat Zeeland het land van de toekomst is, waar straks de Oosterscheldebrug een vervolg zal vin den naar het zuiden, waardoor het schone land van Zeeuws-Vlaanderen dichterbij komt. Hotels, restaurants, pensions en cam pings zijn in een nieuwe brochure on dergebracht. En wat denkt U van Bad- Motel Westkapelle? Of zijn er jeugdige zeilers, die een cursus willen volgen aan de eerste Zeeuwse Zeilschool „De Viking"? Wij hebben over Zeeland goe de informatie. Als t begint te zomeren komen we ook weer in de Festival-tijd. Holland Festival Utrecht heeft een gevarieerd programma. Wij hebben dit ontvangen in een uitgebreid drukwerkje. Er is toneel, marionetten, dans, opera en muziek. De meeste manifestaties vinden in de Stadsschouwburg plaats. Uw speciale aandacht vragen we voor de Ballet voorstelling door leerlingen van Gabrielle Destrée. Een „Festival voor de Soester en Baarnse jeugd"! Warm bevelen wij deze uitvoering bij U aan. Wij zagen al eens eerder, hoe prachtig verzorgd deze voorstellingen zijn, waaraan de Soester kinderen een groot aandeel hebben. Ook voor nog niet dansende kinderen is deze ballet avond een gebeurtenis, die ze niet licht zullen vergeten. Kaarten a 3,zijn bij ons verkrijg baar. De voorstelling wordt gegeven op 26 mei, aanvang 8 uur, in Musis Sacrum te Baarn. Het seizoen is nauwelijks begonnen of er worden weer legio artikelen in het zwembad achtergelaten. De „oogst" be droeg t.e.m. 12 mei: 27 sokken, 8 hemdjes, 8 broekjes, 1 blouse, 6 truien, 5 stuks zwemkleding, 21 badhanddoeken, 2 duikbrillen, rode portemonnaie met fietssleuteltje, groene portemonnaie, briletui, voorhanger voor bril, haarborstel (wit), diverse zonne brillen, ketting met sterrenbeeld, ket ting met kruisje, ketting met medail lon, 3 kinderbrillen en 10 schoenen. dergaan. Een verbouwing, die tot ge volg had, dat niet alleen de mogelijk heid, maar vooral de lust tot lezen groter werd. Nu is men van het houten gebouwtje aan de Dalweg overgestapt naar de Steenhoffstraat. Dit was noodzakelijk in verband met de verbreding van de Dal weg, die tot de in aanbouw zijnde nieuwe brandweercentrale aan de Lan ge Brinkweg zal worden doorgetrokken. Het gemeentebestuur bood de zolder van Huize Sint Joseph aan en de heer De Haan constateerde, dat het hier redelijk en gerieflijk toeven zal zijn, zolang de nieuwe en definitieve behuizing aan de Molenstraat nog niet klaar is. De heer De Haan wees er op, dat de derde vestiging van de Stichting, de bibilotheek in Soest-Zuid, ondergebracht in gebouw Eltheto aan het Drift je, veel te klein is. Momenteel zijn er onder handelingen aan de gang om aan meer ruimte te komen. Spreker besloot met een dankwoord aan de gemeenteraad, de dienst gemeentewerken en niet in de laatste plaats aan het personeel van de bibilotheek voor de snelle en harde arbeid, die het overbrengen van de bibliotheek met zich mee bracht. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck zei, dat hij op de uitnodigingskaart had gelezen, dat er „een bescheiden feestlijke bijeenkomst" zou zijn. Spre ker vroeg zich af, waarom de bijeen komst bescheiden en waarom ze feeste lijk zou zijn. De bibliotheek was ge huisvest aan de Dalweg in een beschei den onderkomen, waar ze in feite in de schopstoel zat. De gemeente was blij, dat de bibliotheek daar verdwijnen zou, hoe eerder hoe liever. Het was een feest voor de gemeente, dat de biblio theek daar is weggegaan, aldus de bur gemeester. Hij stelde overigens vast, dat ze van de ene schopstoel op de andere terecht gekomen was en dat het een feest zou zijn als ze ook uit Huize St. Joseph verdween naar de nieuwe bestemming. De burgemeester zei voorts, dat de bi bliotheek er ontegenzeggelijk beter op geworden was vergeleken bij de plaats waar ze vandaan is gekomen. Hij be treurde echter de noodzaak van trap lopen, want dit zou voor de ouderen een bezwaar kunnen zijn om de biblio theek te bezoeken. Baron Bentinck merkte op, dat de bibliotheek in een overgangsperiode verkeert en hoe kor ter die duurt hoe beter het is. Spreker vervolgde met eraan te herin neren, dat er in februari ook al een opening was geweest, die van het filiaal aan de Van Weedestraat. De opening van de bibliotheek in Huize Sint Jo seph betekent, dat men nu in de slot fase is gekomen van een periode van hard werken. De burgemeester bracht hulde aan het Stichtingsbestuur, dat met grote voort varendheid het bibliotheekwezen in Soest op gang had weten te brengen. Hij deelde tenslotte mee, dat ook Soes terberg een bibliotheek zal krijgen, die zal steunen op de bibliotheken in Soest. Na het officiële gedeelte van deze bij eenkomst kregen de genodigden de ge legenheid om de nieuwe huisvesting van dc Stichting Opènbare Leeszaal en Bibilotheek Soest te bezichtigen. Het jaarlijkse schoolvoetbaltoernooi van de Soester Politie Sport Vereniging is weer voorbij. Het werd dit jaar voor de tiende keer in successie gehouden en de organisatoren van het eerste uur, wijlen de heer K. v. d. Veen en de heer R. ten Hove, hebben hun initiatief van 1957 niet vergeefs genomen. Het toernooi is uitgegroeid tot een groots sportfeest, waaraan praktisch alle scholen uit Soest en Soesterberg deel nemen. Praktisch alle scholen, dat wil dus zeggen niet allemaal. In zijn slotwoord betreurde de heer Scholtmeijer, hoofdinspecteur-korpschef, die de prijsuitreiking verrichtte, de af wezigheid van enkele scholen. „In dit toernooi is niet winnen het belangrijk ste, maar het deelnemen alleen". Spre ker wees hierbij op de Insingerschool uit Hees, die dit jaar voor de tiende keer deelnam, nooit eerder een prijs heeft gewonnen en juist tijdens dit ju- bileumtoernooi met een prijs ging strij ken. Het was wel niet de eerste prijs, maar een vijfde plaats bij een totaal van twaalf deelnemende ploegen is toch geen onverdienstelijk resultaat. Het was dit jaar drukker vergeleken bij voorgaande jaren wat de belang stelling van ouders en onderwijzend personeel betrof. Al vroeg in de morgen was het op de beide S.E.C.-terreinen aan de Bosstraat een drukte van be lang. Ook de heer Th. M. Peet, direc teur van de Stichting voor Lichamelij ke Opvoeding en Sport „Soest" gaf van zijn belangstelling voor dit voor de schooljeugd zo enthousiast beleefde sportgebeuren blijk. Het toernooi werd 's morgens geopend door de organisator, de heer R. ten Hove, tevens tweede secretaris van de organiserende S.P.S.V. Hij verwelkomde alle deelnemerstjes en het onderwijzend personeel en wenste hun een sportieve dag toe met veel zon. Wat dit laatste betreft is de schooljeugd niet bedro gen uitgekomen, want de hele dag was het stralend weer, uitgezonderd juist tijdens de finalewedstrijd, toen het hemelwater met bakken tegelijk neer- gutste. Maar dit mocht de pret toch niet drukken; in de tribune zat men droog en de voetballertjes trokken zich vai de regen evenmin weinig aan. Oï: allend was dit jaar het grote aan tal doelpunten. In totaal scoorden de voetballertjes 70 geldige goals en dit is aanmerkelijk meer dan in voorgaan de jaren. Bovendien eindigden slechts negen van de in totaal 43 wedstrijden in een doelpuntloos gelijkspel. Dat het toernooi steeds populairder wordt bij de schooljeugd is ook wel gebleken uit het feit, dat bijna alle deelnemende elftal len, 17 in totaal, in keurige shirts ge stoken waren. En dan was er uiteraard ook weer de sensatie van de strafschoppen. Niet al leen in de wedstrijden, maar ook om een beslissing te brengen voor een fina le-plaats. De Insingerschool en de Ti- tus Brandsmaschool moesten er tegen elkaar twee keer over doen en zo ver ging het ook de Beetzlaanschool en de Sint Ludgerusschool. In het eerste geval won de Insinger school, in het andere geval de Sint Ludgerusschool. Door de resultaten in de twee poules van de lagere scholen kwamen in de wedstrijd om de vijfde en zesde plaats tegen elkaar uit de Sa- Zaterdagmiddag vervoegde zich op het B.D.C.-terrein aan de Bosstraat een Amerikaan, die zich als scout voorstel de. Hij vertelde uit Duitsland te zijn gekomen op zoek naar jong voetbalta lent. In Amerika is men momenteel be zig de voetbalsport te populariseren en gezien de belangstelling en het groei end aantal kijkers, zowel op het veld als voor de televisie, zijn die pogingen niet vergeefs. Men wil echter niet alleen senioren voetbal. maar ook jeugdvoetbal, zoals dat in Europa bekend is. Nu was de Amerikaan naar Europa gereisd met de opdracht van het bestuur van de club in Oklahoma om uit te kijken naar jeugdvoetballers, die er iets voor voe len om in Amerika te gaan voetballen. In Duitsland had hij al enkele jongens, uiteraard met toestemming van hun ouders, gecontracteerd. Zaterdagmiddag was hij in Soest, waar hij de B.D.C.-junioren zag spelen. Toen hij over voetbal in Amerika begon en de B.D.C.-jeugdleiding vertelde, dat de jongens daar toch niets voor zouden voelen, was hij verbaasd. Het kostte aanvankelijk nog enige moeite om hem te doen geloven, dat er in Soest geen zaken voor hem te doen waren. Hoofd schuddend en nog steeds verbaasd over zoveel onbegrip, is de Amerikaan toen maar weer vertrokken. In de overtui ging, dat hij elders wel meer succes zou hebben. vornin Lohmanschool en de Insinger school. De wedstrijd eindigde in een 0-0 onbeslist, waarna voor de zoveel ste keer de beslissing door vijf elf meterschoppen moest vallen. De Insin gerschool toonde zich hierin het beste en won de vijfde prijs; de Sav. Loh manschool werd derhalve zesde. Om de derde en vierde plaats streden de Beetzlaanschool en de Sint Ludge russchool. Ook deze wedstrijd eindigde in een gelijkspel (1-1) en dat betekende opnieuw strafschoppen en een „volks verhuizing" van deelnemertjes en pu bliek, die hier niets van wilden mis sen. De Sint Ludgerusschool benutte alle strafschoppen, de Beetzlaanschool miste er één, zodat de school van Soest-Zuid met de derde prijs ging strijken en de Beetzlaanschool met de vierde prijs. De finale ging tussen de beide poule- winnaars, de Sint Carolusschool uit Soesterberg en de Groen van Prinste- rerschool. Het doelpunt, dat de Soes- terbergse \'oetballertjes al kort na het begin maakten, bleek uiteindelijk be slissend te zijn, want daardoor wonnen zij met 1-0 en tevens de eerste prijs, de wisselbeker, die vorig jaar door de St. Jozefschool was gewonnen. Bij de deelnemende scholen met een voortgezette opleiding werd de R.K. U.L.O. poulewinnaar, terwijl de L.T.S. Eemland op de tweede plaats eindigde. Het eerste doelpunt in het toernooi, dat precies om acht uur begon en on danks het oponthoud van de straf schoppen ook op tijd eindigde, werd gescoord door Ever jan van Altena van de Savornin Lohmanschool om drie minuten over acht. De uitslagen luidden: Margrietschool- Sav. Lohmansch. 0-2; Insingersch. - St. Ludgerussch. 1-1; St. Josephsch.-Da Costasch. 2-1; v. d. Huchtsch.-Mariasch. 0-0; Beetzlaansch.-St. Carolussch. 0-2; Gr. v. Prinsterersch.-T. Brandsmasch. 0-0; Insingersch.-v. d. Huchtsch. 1-0; Sav. Lohmansch.-Da Costasch. 0-0; St. Ludgerussch.-Mariasch. 1-0; Beetzlaan- school-Margrietsch. 3-0; Gr. v. Prinste- rersch.-Insingersch. 3-0; St. Carolussch.- Sav. Lohmansch. 1-0; T. Brandsma- school-St. Ludgerussch. 1-1; St. Joseph- school-Beetzlaansch. 0-0; v. d. Hucht- school-Gr. v. Prinsterersch. 0-2; Mar- grietsch.-St. Carolussch. 1-3; Insinger- school-T. Brandsmasch. 0-1. Da Costaschool-Beetzlaanschool 1-2; Gr. v. Prinstererschool-Mariaschool 0-0; Chr. ulo-R.K. ulo 0-2; Openbare ulo- L.t.s. Eemland 1-1; St. Carolusschool- Da Costaschool 4-0; Mariaschool-T. Brandsmaschool 0-0; Van der Hucht IVO-Chr. ulo 0-1; Sav. Lohmanschool- St. Josephschool 1-0; R.K. ulo-Openbare ulo 1-0; St. Lugerussch.-Van derHucht- school 4-0; L.t.s. Eemland-Van der Hucht IVO 1-0; Margrietschool-Da Cos taschool 1-1; Openbare ulo-Chr. ulo 0-0; Insingersch.-Mariasch. 2-1; R.K. ulo-L.t.s. Eemland 1-1; Beetzlaanschool- Sav. Lohmanschool 0-0; Van der Hucht IVO-Openbare ulo 2-1; St. Josephsch.- St. Carolusschool 0-2; Chr. ulo-L.t.s. Eemland 0-2; St. Ludgerusschool-Gr. v. Prinstererschool 1-1; Van der Hucht IVO-R.K. ulo 0-5; Van der Huchtsch.- T. Brandsmaschool 0-0. Aan het eind van het geslaagde toer nooi, waarop geen wanklank is gehoord, bedankte de voorzitter van het secre tariaat, de heer J. W. Kaspers uit Soes terberg, alle deelnemers en medewer kers achter de schermen, alvorens hij het woord aan hoofdinspecteur Scholt meijer gaf. Deze was blij, dat het uitgezonderd het laatste half uur zo mooi weer was ge weest, dat er sportief was gestreden en dat er weer zo'n grote deelname was. Hij sprak overigens de wens uit, dat er volgend jaar geen enkele school in het toernooi zal ontbreken. Hij bedankte organisator Ten Hove, ad ministrateur Kaspers, de voetbalvereni ging S.E.C. voor de gastvrijheid, de Stichting Lich. Opvoeding en Sport „Soest" voor de medewerking, de kan tinebeheerders, het echtpaar Brugman en last but not least de scheidsrechters, de heren De Bruin, Ten Hove, Rond hout, Van Berkel, Huizinga, Tourné, Hilhorst en Van Steendelaar. Daarna reikte de heer Scholtmeijer aan de aan voerders van de winnende elftallen be kers en medailles uit en daarmee was een einde gekomen aan deze geslaagde sportdag voor de Soester schooljeugd. Gijsbert van Hall is de langste tijd burgemeester van Amsterdam geweest. Er zullen maar weinige Amsterdam mers zijn, die dat oprecht betreuren, want de burgemeester van de hoofd stad is in feite nooit populair geweest zoals bijvoorbeeld zijn voorganger mr. d'Ailley. De heer Van Hall streefde daar overigens ook niet naar, zoals hij zeLf altijd beweerde. Hij was de man, die van afstand hield. Die kloof tussen hem en zijn gemeente- naren is nooit overbrugd. En dit is wel een belangrijke oorzaak geweest van communicatiestoringen in de hoofd stad. Die storingen hebben geleid tot de bekende tonelen, die de naam van Am sterdam geen goed hebben gedaan. Gijsbert van Hall is een man, die zich niet aan de tijd heeft aangepast. Hij ontving wel eens deputaties, die zich met een verzoek tot hem richtten. Dan luisterde hij wel, maar hij wekte immer de indruk, dat hem eigenlijk niets in teresseerde waar hij naar luisterde. De jeugd in Amsterdam voelde zich door de houding van de burgemeester ten achter gesteld. Ze ging haar eigen weg en waartoe zoiets kan leiden heb ben we allemaal kunnen constateren. Misschien zou het allemaal niet zo ge lopen zijn als burgemeester Van Hall wat meer interesse had getoond in de problemen van de opgroeiende jeugd. „Barbertje moet hangen", zei de burge meester verbitterd, toen hij te horen had gekregen, dat hij zou worden ont slagen. Men hoeft echter geen mede lijden te hebben met de heer Van Hall. Het stond voor iedereen wel vast, dat hij niet langer te handhaven was. Het kan niet worden ontkend, dat de burgemeester in de afgelopen tien jaren veel verdiensten voor zijn stad heeft gehad. Hij heeft veel tot stand weten te brengen door hard te werken, maar hij vergat daarbij kennelijk, dat hij ook nog hoofd van de politie was. Amsterdam krijgt een andere burge meester. Het is te hopen, dat dit niet te lang zal duren. Een situatie in Am sterdam zonder burgemeester is niet wenselijk. De regering heeft zich kordaat getoond bij het ontslaan van de heer Van Hall. Het ware te wensen, dat ze zich ook verder kordaat toont bij het benoemen van een nieuwe burgemeester. KANTMAN. Ondanks herhaalde waarschuwingen en een beroep via de onlangs verspreide abonnementen-folders, worden nog steeds aan de kinderen flessen en dergelijke meegegeven naar het natuurbad met alle risico's van dien voor scherven. Dit heeft in de afgelopen week helaas weer geleid tot meerdere verwondingen, waaronder 1 heel ernstig. Daarom nogmaals een dringend beroep om aan de kinderen geen flessen of ander glaswerk mee te geven naar het natuurbad! De Bazar, welke ten bate van de Stich ting Jeugdzorg Soestdijk gehouden werd op 9, 10 en 11 mei heeft opgebracht een totaalbedrag van ƒ6.383,42. Het bestuur van de Stichting Jeugd zorg Soestdijk is verheugd over dit mooie resultaat. Dit bedrag is onderdeel van de financiële activiteiten, die de Stichting in 1967 onderneemt om t.z.t. de bouw te kunnen bekostigen van een Jeugdhuis voor jongeren van alle ge zindten in ,t Hart van Soestdijk. De Stichting hoopt in september a s. reeds een semi-permanent „nood"- jeugdgebouw te kunnen realiseren op een van de gemeente Soest gehuurd terrein tussen Beetslaan en Nachtegaal- weg. Dan zal tevens een begin gemaakt kunnen worden met het jongens- en meisjesclubwerk en evt. instuifavonden (op klenie schaal). Het Stichtingsbestuur stelt alles in het werk om de voorbereidingen voor het bovenvermelde nog vóór de a.s. vakan ties rond te krijgen, opdat aan het stre ven om in het najaar te kunnen star ten gevolg kan worden gegeven. De NiB.M.-bus, bestuurd door C. B. uit Zeist, die Amerikaanse schoolkinderen vervoerde, stopte op de Middelwijk straat om enige kinderen uit te laten. Een der kinderen, de 9-jarige J. L. B., stak voor de bus. in de richting Molen straat, zonder uit te kijken, de rijweg over in de richting Molenstraat, en werd door een achterop komende auto, bestuurd door C. K. uit Amersfoort, ge grepen. De jongen kwam op de motorkap terecht en het is te danken aan het hevig remmen door de bestuurder, dat de auto snel tot stilstand kwam, waardoor hij van de motorkap afgleed, achteruit liep en in de berm van de weg in elkaar zakte. Dokter Strobank verleende de eerste hulp en constateerde een lichte hersen schudding. De jongen werd naar het Amerikaans hospitaal op de vliegbasis New-Amster- dam overgebracht. De heer J. H. V., wonende Van Goyen- laan, alhier, deed aangifte iat in de nacht van maandag op dinsdag uit zijn auto een reserve-wiel werd ont vreemd. f

Soester Courant | 1967 | | pagina 1