Soest toen - Soest nu Ja spoorlijn - Nee spoorlijn Hogere politiek Weer succesvol weekeinde voor B.D.C.- j' eugdelf tallen Nederlands team Het oog gericht op V.N.-troepen Dinsdag 23 mei 1967 46e jaargang 110.38 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Jubileumuitvoering van Balletschool Gabrièlle Destrée TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 P0LIT1ETEL. 4444 Waarschuwen! Jubileum J. Vos Agenda Ned. Vrouwen Electr. Vereniging Junioren A naar Amsterdam SOESTERI OURANT Abonn. p. brvart. 3.per post f 3.75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De verontrusting over de ontwikkeling van de oorlog in Vietnam neemt over de gehele wereld toe. Het blijkt steeds meer, dat de Amerikanen hier niet klaar komen met een beperkte inzet van krachten. De strijd golft heen en ■weer, maar - of het aan de bericht geving ligt of niet - de nieuwstijdingen uit Vietnam zijn bepaald niet hoopge vend voor het Amerikaanse ingrijpen tot nu toe. Als de Vietcong kans ziet om, ondanks zware bombardementen op Noord- Vietnam, toch betrekkelijk zware wa pens tot in de buurt van Saigon te brengen en daar vliegvelden met suc ces te bombarderen, dan kan men be slist niet zeggen, dat de Amerikanen vorderingen maken en de situatie weten rijp te maken voor onderhandelingen. En omdat Amerika zich thans een ne derlaag, een onsuccesvol terugtreden, niet (meer) kan permitteren, zal het zich genoodzaakt voelen om de oorlog juist te verhevigen. Maar dat zal ook aan de andere zijde, van China en Rus land, tot meer hulp aan Vietnam leiden en zo begint, wat in den beginne een binnenlandse, uitsluitend Vietnamese aangelegenheid scheen, uit te groeien tot een krachtmeting tussen de groot ste staten van de wereld. Het Vietnamees geschil begint angstig veel te lijken op de burgeroorlog in Spanje in 1936-'37. Ook dat strijdtoneel werd door enkele grotere mogendhe- d benut om hun modernste vliegtui gen en wapens te toetsen en terwille daarvan partij te kiezen en zich in de strijd te mengen. We zien thans China en Rusland en natuurlijk ook Ameri ka, een zelfde gedragslijn volgen in Vietnam. Dat maakt de situatie daar hoe langer hoe onbehaaglijker. Hoe meer wapens en manschappen er in de strijd worden geworpen, hoe moeilijker het wordt om nog terug te treden, om compromissen, laat staan een nederlaag te aanvaarden. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft vorige week ook een ernstige, hernieuwde waar schuwing in deze richting laten horen. Het is begrijpelijk, dat Oe Thant tot deze conclusie komt, beter dan wie ook zal hij de door de oorlog in Vietnam ontstane gevaren onderkennen. De vraag is wel of iemand in zijn positie daar van zo openlijk blijk moet geven. Oe Thant toch heeft als boeddhist een an dere visie op het wereldgebeuren en op het leven dan waarvan de internatio nale politiek uitgaat, zeker ook dan men in het westen, Rusland inbegrepen, denkt. In de huidige situatie komt zijn me ning, ook al bedoelt hij dat niet zo, neer op een zekere veroordeling van Amerika. En nu kan men van oordeel zijn, dat Amerika zich niet in deze strijd had dienen te mengen, dat laten we in het midden, maar dat de secre taris-generaal van de Verenigde Naties dit oordeel uitspreekt, kan voor zijn rol als algemeen bemiddelaar in de wereld geen goed doen. We zijn er van overtuigd, dat wanneer Rusland meende zich dit óók te moeten aantrek ken - wat Oe Thant misschien even zo goed bedoelt - Moskou onmiddel lijk een campagne zou beginnen om Op vrijdag 26 mei zal Musis Sacrum de grote leerlingenuitvoering van Bal letschool Gabrièlle Destrée plaatsvin den. Aangezien de balletschool hiermee haar tweede lustrum viert heeft de avond een extra feestelijk karakter. Het programma, waaraan meer dan honderd leerlingen meewerken, is bij zonder uitgebreid en veelzijdig. Op muziek van Satre worden twee dansen gebracht -.vaarvan het bijna mystieke karakter een volkomen te genstelling vormt tot de vele bewerkte volksdansen die in het programma op genomen zijn. Deze volksdansen uit Rusland. Joego slavië, Spanje, Griekenland, Roemenië en Hongarije voeren U mee op een wervelende wereldreis. De spontane vrolijkheid en de prachtige traditionele kostuums van de volksdansen, die U ziet in choreografiën van Gabrièlle Destrée en Iréne Destré.-Haeck, zijn mede door het enthousiasme van de leerlingen (de jongste is vier jaar) bui tengewoon leuk om te zien. Het zelfde geldt voor alle andere num mers van het programma, waarvan speciaal ,,de Engeltjes en Bengeltjes" gedanst door de jongere leerlingen en de keizerwals op muziek van Johann Strauss welke wordt uitgevoerd door de gevorderde klas genoemd moeten worden. Drie Ecossarsen van Frédérique Chopin worden gedanst in een choreo grafie die technisch zware eisen stelt. Naast de klassieke stukken is er een ballet dat de muziek „Play Bach" van Jaques Loussier volgt door klassiek en modern ballet samen te brengen tot een nieuw geheel, zoals Jaques Loussier de muziek van Johann Sebastian Bach tot hedendaagse muziek transformeerde. Uit deze voorstelling blijkt, dat het, mits onder goede n verantwoordelijke leiding, mogelijk is met kinderen van alle leeftijden een voorstelling te geven waar zowel de toeschouwers als de danseressen" zeer veel plezier beleven en welke toch steunt op een gedegen ondergrond van de ballettechniek, die voor elk balletonderricht onontbeerlijk is. Oe Thant te desavoueren, hem in een kwaad daglicht te stellen. Washington zal in dit opzicht waarschijnlijk wat toleranter zijn. Een en ander doet echter weinig af aan de ernst van Oe Thant's waarschuwing. Ja.Amer is alleen, dat hij er geen op lossing bij aan weet te geven. Nog altijd wordt wel beweerd, dat wanneer de bombardementen op Noord- Vietnam gestaakt worden de bereidheid tot onderhandelen hiervan het gevolg zou zijn. Maar dat is nog nimmer be wezen, integendeel, toen dat een maal gebeurde, was die bereidheid niet zo groot om daar snel gebruik van te maken voor het aanknopen van onder handelingen door de Noordvietnamese regering. Het lijkt alsof men nu in een vicieuze cirkel terecht is gekomen, waar men beiderzijds hoopt de tegenstander te kunnen dwingen tot onderhandelen, hetgeen echter nauwelijks meer ver wacht kan worden. Zo begint de oorlog in Vietnam een steeds donkerder aspect te krijgen. Het gaat om hogere politiek en dat is een kwaad ding. Zo nu en dan tikt de telex een klein berichtje over achterhaalde verdovende middelen of over iemand die terecht staat wegens de verkoop van marihu- ana-sigaretten of dergelijke. Helaas proberen asociale elementen door de smokkel en de handel in dat gevaarlij ke goed snel rijker te worden. Betreurenswaardig is het, dat deze in dividuen vooral de jeugd proberen te verleiden eens van dit soort middelen te proeven. Veel jonge mensen zijn er nu aan verslaafd. W" moeten onze kinderen niet alleen waarschuwen voor kinderlokkers, maar ook voor dit soort handelaars. Honderden nieuwe dwarsliggers en straatlengten nieuwe rails, liggen langs de spoorl^n Den Dolder-Baarn gereed, om het oude materiaal te vervangen. Het rapport waarin de directie van de Nederlandse Spoorwegen de Minister van Verkeer en Waterstaat meedeelt, dat men tot opheffing wil overgaan van een aantal onrendabele spoorverbin dingen, waaronder ook de lijn Den Dol der-Baarn valt met de stations Soest- Zuid, Soest en Soestdijk, is voor onze gemeente kennelijk toch niet belangrijk genoeg geweest om een met de belang rijkheid daarvan in overeenstemming zijnde reactie op te roepen. Enkele ingezonden stukken in onze courant, wat vragen van raadsleden, en een uitspraak op de laatstgehouden raadsvergadering „er is goede hoop op het behoud van de spoorlijn". Al met al een toch vrij matige reactie op een, wanneer de maatregel defi nitief wordt uitgevoerd, ongelukkig be sluit. Hoeveel Soester ingezetenen maken niet dagelijks gebruik van deze trein, om zich van en naar hun dagelijkse bezig heden te begeven, terwijl ook vele scholieren van de trein gebruik maken voor het bezoeken van dag- en avond scholen in Utrecht. Op 1 juni a.s. is het 25 jaar geleden dat de heer J. Vos als onderwijzer aan de Christelijke ULO-school in dienst trad. De toenmaals kleine school met 3 leerkrachten is in de loop der naoor logse jaren uitgegroeid tot een grote bloeiende school met 9 leerkrachten, waarvan de heer Vos de meeste dienst jaren in Soest heeft. Het bestuur der Vereniging „de School met den Bijbel" wil dan ook gaarne aan dit jubileum de nodige aandacht schenken en aan de velen, die de heer Vos willen gelukwensen, gelegenheid geven dit te doen op de avond van 1 juni a.s. Alle belangstellenden zijn daar toe van harte welkom, in het bijzonder de oud-leerlingen van de school, die mede door de lessen van de heer Vos hun diploma hebben gehaald en hun opleiding hebben ontvangen. De ouders van de leerlingen, die thans de school bezoeken, zijn eveneens van harte welkom, alsmede zij, die buiten schoolverband de heer Vos hebben le ren waarderen in zijn arbeid voor school, kerk en maatschappij. De jubileum-avond wordt gehouden in het Wijkgebouw „Middelwijk" aan de P. de Hooghlaan hoek Talmalaan, te 8 uur, terwijl gelegenheid wordt gege ven de heer Vos te ongeveer 9 uur per soonlijk geluk te wensen. Woensdag 24 mei, 's middags 2.30 uur, lezing over reuma in het Oranjehotel Soest. Donderdag 8 juni, 's middags 2.30 uur, causerie met dia's over IJsland en Groenland. Vrijdag 7 juli, 's morgens 9.30 uur be zoek lathyrustentoonsteling Canton- park en koffiedrinken Pekingtuin. Dinsdag 26 september, 's middags 2.30 uur, lezing over burgers, nozems en grieten met tractatie in zaal Brandpunt, Baarn. Dinsdag 17 oktober, 's middags 2.30 uur lezing Lucas Bols in Anna Paulowna- huis te Soest. Donderdag 16 november, boekbespre king, 's middags 2.30 uur, zaal Brand punt Baarn. Dinsdag 19 december, 2.30 uur 's mid dags, Kerstmiddag. Een niet te schatten aantal treinreizi gers, dat in de toekomst van de bus gebruik zal moeten maken, een wijze van vervoer die momenteel belangrijk meer tijd vergt dan de trein. Maaris de bedoeling van de N.S. met dit rapport wel helemaal eerlijk? Het lijkt ons overdreven te zeggen dat de lijn Den Dolder-Baarn voor onge veer een twintigste gedeelte debet zou zijn aan het jaarlijks miljoenenverlies. Waarschijnlijk is men op het kantoor van de N.S. op de hoogte van de rol die Soest en omgeving in de nabije toekomst krijgt toebedeelt, als meest oostelijk deel van de randstad Holland. Het is dan beslist geen frase wanneer Het was weer een succesvol voetbal- weekeinde voor de B.D.C.-jeugd. Na dat ze vorige week in Ermelo met drie eerste prijzen ging strijken, kwamen de pupillen, adspiranten en junioren za terdag en zondag weer met een flink aantal prijzen naar Soest. De belang rijkste daarvan was wel de wisselprijs, die junioren A zondagmiddag in Vee- nendaal in de wacht sleepte. De Soes ter junioren wonnen daar het vervolg— toernooi voor de Bisschopsbeker. Door deze prestatie komt B.D.C. A zondag 4 mei in Amsterdam uit tegen de win de schatting wordt gemaakt dat Soest dëi een 100.000 inwoners zou gaan tel- le1 T( gen die tijd zal de lijn wel weer tot de rendabele gaan behoren, maar zover is het nog niet. Oi deze jaren te overbruggen heeft m do lijn maar op de lijst „onrenda bele" geplaatst, waarschijnlijk in de hoop een belangrijke tegemoetkoming in de kosten van Rijk en Gemeenten te krijgen. Deze gedachte zal door de N.S. uiter aard fel tegengesproken worden, maar wie bouwt een nieuw station (Soest- Zuid drie jaar oud), vernieuwt boven leiding en portalen (verleden jaar) en nu, zie de foto, dwarsliggers en rails, van een lijn die men op wil doeken? Naar het ons voortkomt de Nederlandse Spoorwegen beslist niet! nende elftallen uit andere bisdommen. Het eerste succes was overigens voor pupillen 2, dat zaterdagmorgen al in Baarn aantrad in het toernooi van Limvio. Leider Ton Koopman kwam met de pupillen tot twee overwinnin gen en een gelijkspel en dat betekende de eerste prijs. De uitslagen waren: B.D.C.-E.M.M. 3-0; Limvio-B.D.C. 0-1; B.D.C.-Eemnes 0-0. Dat betekende vijf punten en geen der andere verenigin gen kwam zover. De eerste prijs, een fraaie beker, werd 's middags uitge reikt aan de aanvoerder van pupillen 2. Het eerste pupillenelftal kwam niet zo ver, maar het speelde dan ook enkele ongelukkige wedstrijden en was boven dien gehandicapt door afwezigheid van enkele vaste spelers. Tegen Limvio verloren de blauw-wi^ten met 2-0 en tegen E.M.M. met 1-0. Tegen Eemnes werd het een 2-1 overwinning en de twee winstpunten waren voldoende voor de derde prijs, waarmee de pu pillen en leiders Henk van Hal en Jan van Fulpen naar Soest terugkeerden. Ook adspiranten c kwam met een prijs naar huis. Ze wonnen de eerste prijs, een fraaie beker, in het toernooi van Achterveld Rudolphstichting. Omdat er geen scheidsrechters waren, verzocht de organisatie aan leiders van B.D.C. om de wedstrijden te fluiten. Dit ge beurde tot volle tevredenheid van de andere deelnemende verenigingen, want er werd geen wanklank gehoord. In de finale versloegen de adspiranten de winnaar van de andere poule, Don Bosco uit Amersfoort, met 4-0. Voordat het echter zover was, moesten ze drie wedstrijden spelen. Van Pa- tria uit Zeist wonnen de adspiranten van B.D.C. met 2-1, Roda '46 uit Ha- mersveld werd met 4-1 verslagen en Valleivogels uit Scherpenzeel leed een 3-1 nederlaag. Het was jammer, dat juist de finalewedstrijd in de regen werd gespeeld, terwijl het verder de gehele middag drooggebleven was. Zondag waren er op de terreinen aan de Bosstraat vier elftallen op bezoek van de vereniging G.V.O., die voor een deel van haar jeugdleden het jaarlijkse uitstapte had georganiseerd en in ieder geval het voetballen niet wilde verge ten. Tn Soest speelden vier elftallen vriendschappelijk tegen B.D.C.-elftallen. Zondagmorgen vertrokken de A-junio ren bij de St. Jozefschool voor de reis naar Veenendaal. Daar kwamen de zes clubs in het veld, die als winnaar uit de voorronden van het toernooi om de Bisschopsbeker tevoorschijn waren ge komen. De wedstrijden werden gespeeld op het fraaie sportpark Het Panhuis en werden georganiseerd door de r.k.s.v. Unitas. B.D.C. ontmoette in de eerste wedstrijd het Amersfoortse K.V.V.A., dat in de regionale competitie uitkomt. Deson danks deden de blauw-witten niet voor de Amersfoorters onder. Aangemoedigd door het talrijke Soester publiek schie pen de voorhoede spelers zich enkele fraaie kansen, maar die gingen allemaal verloren. B.D.C. had een licht veldover- wicht en de K.V.V.A.-doelman kreeg het veel drukkker dan zijn collega aan de andere kant. Na twee keer 25 mi nuten spelen was er nog geen doelpunt gevallen. Gezien het aantal kansen een teleurstellend resultaat voor B.D.C., maar het had in iedere geval een lasti ge klip omzeild. In de tweede wedstrijd (B.D.C. lootte voor de aanvang van de wedstrijden tegen de sterkste clubs) kwamen de junioren uit tegen R.K.T.V.C. uit Tiel. Deze wedstrijd werd door B.D.C. met 2-1 gewonnen en dat betekende een eerste plaats in de poule en tevens een finaleplaats, want K.V.V.A. speelde gelijk tegen R.K.T.V.C. met 4-4. In de wedstrijd tegen de Tielse club opnieuw veel kansen voor een sterker B.D.C., maar het kon z'n draai maar niet vin den en veel kansen werden om zeep gebracht. Toch namen ze de leiding. In de tweede helft maakte R.K.T.V.C. ge lijk en het zag er naar uit, dat ook de ze wedstrijd in een gelijkspel zou ein digen, toen B.D.C. toch nog op (ver diende) winst kwam. Anders zouden strafschoppen de beslissing hebben moe ten brengen. B.D.C. had door deze resultaten dus drie punten verzameld, de beide andere clubs in zijn poule twee. In de andere poule werd Stormvogels uit Wilnis winnaar door een 2-2 gelijkspel tegen P.V.C.V. uit Vleuten en een 3-1 over winning op Houten. In de finalewed strijd, waarin de Soester supporters de spelers luide aanmoedigden, werd het al na tien minuten 1-0 voor B.D.C. door een fraaie treffer van de mid- voor. Daarna deden zich nog wel kan sen voor, maar geen ervan werd benut. B.D.C. was duidelijk de betere ploeg, ondanks dat het niet meer tot doel punten kwam. Omdat de Stormvogels, uitgezonderd het laatste kwartier, bijna niet gevaarlijk konden worden en niet tot doelpunten in staat waren, bleef het 1-0 en was B.D.C. winnaar gewor den van dit vervolg-toernooi. Verdiend, De jeugdtrainer en de trainer van de softbalafdeling R. v. d. Gaast is vorig jaar naar H.C.A.W. vertrokken. Hij bleef echter zijn vereniging trouw voorwat betreft de hulp en opleiding van de jeugd. Afgelopen zaterdag hec-fi: hij bericht ontvangen dat hij opgenomen is in de j selectie waaruit het Nederlands tearr. wordt geformeerd. Het zou prettig zijn I wanneer de naam S.E.C. en Soest in- direct door R. v. d Gaast in de we- relöpers kwam. Het is verre van rustig langs de grens van Israël en Egypte en die onrust zou wel eens in oorlog kunnen overslaan nu de troepen van de Verenigde Naties in dat gebied op verzoek van Egypte verdwenen zijn. Dat is een maatregel, die wel eens verstrekkende gevolgen zou kunnen hebben en die een bloedi ge strijd zou kunnen doen ontbrandden. Het is al tot de eerste speldeprikken gekomen en het is niet te verwachten, dat het daarbij zal blijven. Het conflict tussen Egypte in Israël is het zoveelste in deze toch al verre van rustige wereld en in deze tijd krijgt zoiets van ons dan ook maar nauwe lijks de aandacht. We zijn zo gauw geneigd aan de be richten over de gebeurtenissen in de grensstreek van Israël en Egypte voor bij te gaan, om de eenvoudige reden, dat het allemaal tever van ons af ge beurd en dat we er toch niet recht streeks bij betrokken zijn. Pas als blijkt, dat het tot een werkelijk bloedvergie ten zou komen en er een tweede Viet nam zou ontstaan, zijn we bereid aan dacht aan de kwestie te schenken en dan willen we ook nog wel een protest optocht houden. Inmiddels zijn uit het bewuste grensge bied de troepen van de V.N. vertrok ken. Dit op advies van de Egyptische president Nasser, die oorlog verwacht. De V.N.-strijdmacht is er sinds 1956, na de Suez-crisis, gestationeerd geweest met het doel de vrede te bewaren. Wat dat betreft is haar taak niet vergeefs geweest, want het is in de afgelopen elf jaren rustig geweest in dit gebied tussen Irsaël en Egypte. De achtergrond van de opwinding die Egypte momenteel demonstreert en van Nassers terugtrekkings verzoek aan de V.N. is gelegen in de terroristische ac tiviteit langs andere grenzen: die van Syrië en Jordanië. Nu hebben Syrië en Egypte een defensieverdrag gesloten en president Nasser zal zich daaraan moe ten houden. Dat zou hij niet kunnen als het V.N.- leger daarbij in de weg stond, vandaar zijn verzoek om terugtrekking. Nu staat hij ook niet meer langer bloot aan kri tiek, dat hij de aanwezigheid van de V.N.-militairen als een dankbaar ex cuus beschouwt om van ingrijpen af te zien. Inmiddels is wel één ding duidelijk ge worden: de oplossing van het conflict zal niet gevonden moeten worden in oorlogvoering en nog minder in het te rugtrekken van de V.N.-strijdkracht. Integendeel, juist, die oplossing zal pas gevonden worden, wanneer het tegen deel gebeurt van wat Nasser wil: niet terugtrekking, maar uitbreiding van de V.N.-strijdkracht, speciaal tot de gren zen van Israël met Syrië en Jordanië. Want de ervaring heeft wel geleerd, dat pas dan de infiltraties van terro risten effectief worden tegengegaan. En dat daarmede de vrede wordt gediend. KANTMAN. want de Soesters beschikten over de beste ploeg van dit toernooi, al kwam het spel lang niet zo uit de verf als in het begin van de competitie. Niettemin was er uiteraard vreugde in het Soester kamp na dit fraaie succes. Niet in het minst bij de elf adspiranten van het c-elftal, die de reis naar Vee nendaal ook mochten meemaken als beloning voor het door hun behaalde kampioenschap. Na afloop van de fina lewedstrijd was er in de kantine op het sportpark de prijsuitreiking. Die werd verricht door de heer A. P. J. Kerstens, voorzitter van de afdeling Utrecht van de Nederlandse Katholie ke Sport Bond. Deze dankte Unitas voor de goede or ganisatie van dit zijns inziens geslaag de toernooi en bezegelde die dank met een handdruk. Hij had ook lof /oor de leiders van de elftallen en voor de spe lers voor de sportieve wijze waarop zij hJobe-. gestreden. Tevens werden de scheidsrechters bedankt, die een herirfneringsvaantje kregen aangeboden. De heren Van Schaik en De Bruin uit Baarn werden eveneens bedankt voor hun aandeel in de organisatie. Daarna reikte de heer Kerstens onder applaus de bokaal op marmeren voet stuk aan de B.D.C.-aanvoerder, die op de schouders ging. Met het strijken van de B.D.C.-vlag uit de hoogste vlag- gemast was het voetbalfeest ten einde. Een geslaagde dag voor B.D.C., dat als beste van de 23 ingeschreven ploegen in het bosdom Utrecht te voorschijn kwam. In zes poules waren vier clubs ingedeeld. De poulewinnaar ontmoetten elkaar dus zondag en B.D.C. bleek daarvan het sterkste elftal op ie been te hebben gebracht. De spelers, die voor dit zoveelste Soes ter succes in de afgelopen week zorg den waren: Paul Werkhoven; Henk van Hal; Pim Visser; Krans Koolloos; Frans Stalenhoef; Jos Hagen; Jan Paauw; Lex Demmers; Paul Dorrestein; Wim Jansen en Bert Roest. Het is voor de derde keer in de geschiedenis van het Bisschopstoernooi, dat B.D.C. wordt af gevaardigd naar de landelijke strijd.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1