v.v.v. -nieuws Soest toen - Soest nu ROTTERDAM HERBOUWD DE ROL DER RUSSEN IN HET NABIJE OOSTEN Groot Gaesbeeker Gilde in historische kledij Klaas van de Veen bokaal Het oog gericht op brand (stichting) Vrijdag 26 mei 1967 46e jaargang no. 39 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Duister geval Gluurder in actie Winterprogramma r.k. bejaardenwerk gesloten SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, 3,—». per post f 3,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag fraai en kleurrijk uniform. Het kleur effect van de gehele groep wordt nog vergroot doordat de commandant een uniform draagt, waarvan het by de an dere korpsleden blauwe gedeelte rood is en omgekeerd. De vlaggedrager heeft een geel uniform. Foto Astra Een automobilist kwam bij het politie bureau aangfite doen dat hij op de Van Weerden Poelmanweg een man onder een motor had zien liggen, doch niet durfde te stoppen. De politie die op onderzoek ging. vond wel de motor, maar de man was ver dwenen. Even later verscheen een auto waarin vier mannen waren gezeten, maar bij het zien van de politie reden zij snel weg. De politie stelt een onderzoek in naar de eigenaar van de motor en de auto, daar beide kentekens bekend zijn. Mevrouw v. d. E. ontdekte maandag avond een gluurder voor één van haar ramen en toen zij naar buiten ging, nam hij de benen met achterlating van zijn bromfiets. Hij kwam echter later terug om zijn bromfiets op te halen, doch toen ont stond een gevocht met de echtgenoot van mevr. E., toch zag hij kans op zijn bromfiets te ontkomen, echter met achterlating van één zijner klompen, die hij tijdens het vechten was kwijt ge raakt. De politie nam de zaak in handen, maar het bleef bij die ene klomp. Het rooms-katholieke bejaardenwerk, afdeling van het Charitatief Centrum, heeft als sluitstuk van het winterpro gramma de bejaarden een bustocht aan geboden, die gehouden werd op 22 mei. Êr namen ongeveer 130 bejaarden aan deel. Ze werden met twee bussen van de N.V. Tensen en negen personen auto's vervoerd over de mooiste gebie den van de Veluwe met als lussen- station hotel „De Ossenstal" te Heerde voor het nuttigen van een kopje koffie. Ondanks dat het zonnetje verstek heeft laten gaan op deze uitgaansdag, kwa men de bejaarden in zonninge stem ming om ongeveer zes uur 's avonds weer thuis. Bovenstaande foto toont de impossante Klaas van de Veenbokaal, waarom vol gende week de vier Soester voetbalver enigingen, S.E.C., B.D.C., Hees en V.V.Z. zullen strijden. Het is wel de moeite waard om deze bokaal, die te vergelijken is met de Europa-cup en 53 cm hoog is, te be machtigen. De wedstrijden worden gespeeld op de B.D.C.-terreinen en wel dinsdagavond te 7 uur Hees-S.E.C., donderdagavond B.D.C.-V.V.Z. en zaterdag volgen de laatste en beslissende wedstrijden; om half drie de verliezersronde en om kwart voor vier de winnaarsronde. De bokaal is te bezichtigen in de «ta- lage van het Handelshuis aan de Soes- terbergsestraat. Welkom In zijn hart is hem dat wellicht"niet eens onwelkom. En als de Arabische haatcampagnes een tijdlang driftig te gen alle grote mogendheden gekeerd Temidden van dreigende spanning in het Nabije Oosten en groeiend onbe hagen over de steeds fellere strijd in Vietnam, trof ons een nuchter bericht uit Rotterdam. In die stad, die door het oorlogsgeweld van 1940-1945 zo zwaar werd getroffen, zal de naam worden gewijzigd van de Dienst voor stadsont wikkeling en wederopbouw in Dienst voor stadsontwikkeling. Dit betekent, dat Rotterdam herbouwd is en het accent nu geheel kan vallen op de ontwikkeling. Moge ons land behoed worden voor boze machten, die nog eens een weder opbouw noodzakelijk maken! Halverwege Apeldoorn en Beekber gen, aan de Arnhemseweg ligt een oord, dat we gerust een kinderparadijs kun nen noemen. Als U hier met uw kinderen heengaat, zult TJ waarschijnlijk net zo genieten als zij. De kinderboerderij Malkenscho- ten heeft geitjes, lammetjes, ponies, ganzen, kippennoemt U maar op. Er is een speeltuin en in het ondiepe water kunnen de kinderen waterfietsen en kano-varen. Over dit alles kunt U lezen in het prachtige boekje, dat V.V.V.-Apeldoorn heeft utigegeven en waarin U, behalve over Malkenschoten, nog toeristische tips vindt over de omgeving: Beekber gen, Hoenderlo, Loenen, Ugchelen en verdere omstreken. Ook over de zwem baden en de ruitersport wordt U inge licht. Al gaat U maar als dagjesmens richting Apeldoorn, deze mooie bro chure kan U goede diensten bewijzen, ook voor uw buitenlandse gasten, want behalve in het Nederlands, worden de informaties gegeven in het Frans, Duits en Engels. Op 13, 14, 15 en 16 juni wordt de Baarnse avond-vierdaagse gehouden. Soester deelnemers kunnen zich laten inschrijven bij de heer A. H. Radstok, Schrikslaan 51. Waar de Nassaulaan in 1920 nog eindigde Dezelfde plaats met doorkijk op Nassauplantsoen in 1967 deleden zullen strijden tegen Oudere Boeren. Mogen velen deze wedstrijden bezoeken opdat een ruime opbrengst het Uniform fonds ten goede komt. De entreeprijs be draagt een gulden. Het gemeentebestuur heeft gezien het culturele doel vrijstèl- ling van vermakelijkheidsbelasting ver leend, waarvoor gaarne dank wordt ge bracht. In de maand december van het vorig jaar is door het gilde aan een groot aantal zaken en bedrijven een rond schrijven gezonden om door een bijdrage het Uniformfonds van het gilde te steu nen. Dankbaar voor de giften, welke werden ontvangen, doet het gildebestuur bij deze nogmaals een beroep op dege nen, die gaarne het streven van het gil de wensen te steunen maar die om een of andere reden tot heden hebben na gelaten hun bijdrage te storten. Stortingen kunnen nog te allen tijde ge schieden op de rekening van het Uni formfonds van het Groot Gaesbeekër Gilde bij de Coöp. Raiffeisenbank al hier, giro 212775. Reeds thans wordt dank gebracht voor de steun, welke op deze wijze nog wordt ontvangen. Namens het Gildebestuur, W. SCHIMMEL, OUDERMAN. worden, dan schaadt dat deze landen het minst en althans bevoordeelt dit geen van hen ten koste van de ander. Vandaar dat president Johnson en Oe Thant zo nieuwsgierig zijn naar de Russische houding: of Kosygin en Brezjnew de vrede belangrijker achten dan een politiek-strategisch eigenbelang. In afwachting van een Sowjet-uitspraak kan Thant voorlopig in Caïro weinig anders doen dan pogen te werken op de gemoederen van Nasser en de zij nen, uit wier krinö al de opmerking is gekomen dat de V.N. toch machteloos zijn om iets te doen. Een feit waarvoor het toevallig juist nu lopende debat van de V.N.-assemblee (over een vre desmacht en de acties daarvan) een goed bewijs levert. Maar zelfs als Nasser nu opeens bakzeil haalt, dan is het terugtrekken van de V.N.-blauwhelmen nog een feit. En dan kan opnieuw het spel beginnen vap schieten op schepen die naar de Israë lische haven Eilat varen door de Golf van Akaba, de smalle uitloper van de Rode Zee. Die treiterende actie tegen de scheepvaart was een der aanleidin gen voor de grote Sinaï-veldtocht en kan altijd weer voor een hernieuwde aanleiding tot vechten zorgen zelfs als Nassers rumoerig beleden strijdlust riü weer ineenzijgt als zovele Arabische ondernemingen. Dit is het nieuwe uniform, waarin de vendelzwaaiers en tamboers van het Groot Gaesbeeker- of Sint Aechten Schuttersgilde in Soest zich op 11 juni ter gelegenheid van het voetbaltoernooi, dat de J.B.T.B. dan op de B.D.C.-ter reinen aan de Bosstraat organiseert, aan de burgerij zal presenteren. Voor het tamboer- en vendelkorps be staat het uniform uit een zwarte hoed met witte pluim: een blauwe jas met goudkleurige knopen, aangebracht op een rode achtergrond; de mouwen van het jasje zyn rood. Een brede witte kraag completeert de jas. Daaronder draagt men een zwarte broek, op de kuiten afgezet met rode kwastjes; witte kousen en zwarte schoenen. Het is een De brand in een warenhuis in de bin nenstad van Brussel is uitgegroeid tot een nationale ramp. Naar schatting zijn 300 mensen omgekomen in de laaiende vuurzee, die wel vergeleken wordt met een andere nationale ramp: de mijn ramp van Marcinelle in 1956, waarbij 260 mijnwerkers het leven verloren. Toch is het alsof de brand minder in druk maakt dan het gebeuren van elf jaar geleden. De Brusselse radio ging gewoon door met het uitzenden van vrolijke muziek; pas later besefte men hoe erg de ramp in Brussel eigenlijk wel was. En toch schijnt men in België nog steeds niet onder de indruk te zijn van het leed, dat zovelen heeft getroffen. De bioscopen draaien gewoon door, de Vlaamse schouwburg, op nog geen hon derd meter van de plaats van de ramp, speelt een klucht. Het zijn schrille te genstellingen met het leed in de nau we Nieuwstraat, waar zich in een paar uur tijds een catastrofe voltrok. Over de oorzaak van de brand is nog niets officieel bekend. De deskundigen, die naar de brandoorzaak een onder zoek instellen, sluiten de mogelijkheid van brandstichting niet uit. Dat is niet verwonderlijk, want de eerste berichten mochten dan spreken van een ontplof fing van een buta-gasstelletje op de kampeerafdeling, later kwamen er heel andere verklaringen. Toen sprak men van een aantal verschillende plaatsen, waar de brand bijna tegelijkertijd zou zijn ontstaan. Het parket speurt naarstig naar de oorzaak. Want de achtergebleven fa milieleden van de overledenen zijn niet tevreden met de eerste berichten, die spraken van de ontploffing. Temeer, daar steeds meer geruchten de kop opsteken, dat het vuur door een sabo tagedaad zou zijn ontstaan. Een daad, die dan gepleegd zou zijn door iemand, die het niet eens is met de Amerikaan se politiek. Want het warenhuis, waarin de brand ontstond, 1'Innovation, had juist een Amerikaanse week georganiseerd. Zo als zoveel winkels een buitenlandse week organiseren. Het had net zo goed een Nederlandse, een Duitse of een Franse week kunnen zijn. Er waren helemaal geen politieke oogmerken mee bedoeld. Het was zuiver een commer ciële aangelegenheid. Als er inderdaad sprake zou zijn van brandstichting, dan heeft degene, die dit op zijn geweten heeft (of degenen, die dit op hun ge weten hebben) er niets van begrepen. Zij hebben de consequentie van hun afschuwelijke daad niet onder ogen ge zien. Zij hebben niet begrepen, dat zij zich hebben schuldig gemaakt aan een nog ergere daad dan zij vinden, waar aan de Amerikanen zich schuldig ma- ken- KANTMAN. Of het in Israël tot vechten, komt hangt minder af van Egypte en Israël, dan wel van de V.S. en de Sowjet-Unie. Vandaar dat Oe Thant, voor hij naar Caïro vertrol' een reeks gesprekken had met '.N.-vertegenwoordigers, waarvan deze cwee wel het belangrijkst waren. Dat is ook de reden waarom president Johnson zich met een bood schap tot het Kremlin richtte. De vrede is slechts te handhaven, wanneer Ame rika ei Rusland één lijn trekken. Voorlopig zijn de klanken van radio- Moskou weinig vriendelijk voor Israël en bijzonder strelend voor Egypte en Syrië. Tenslotte is Moskou al een tijd bezig met een poging vrienden te ma ken in de Arabische wereld, een merk waardig machtsvacuüm, waarin geen der grote naties bijzonder veel invloed heeft. De Arabische landen buiten nu die Rus sische toenadering zo veel mogelijk uit. Zozeer zelfs dat het een beetje gaat lijken op een chantage: steun ons nu, of alle moeite om hier invloed te win nen zijn vergeefs geweest. En de U.S.S.R. kan veel voor Nasser en zijn aanhang doen, al was het alleen maar door elke actie van de veiligheidsraad met een veto krachteloos te maken. Verrassend initiatief Maar een andere zaak is of de Sowjet- Unie er op gebrand is dat het vechten losbarst in Israël. Indertijd bij het In- diaas-Pakistaans conflict in Kasjmir namen de Russen een verrassend ini tiatief door de twee partijen in Tasj- kent bij elkaar te brengen en te bemid delen bij een soort bestand. Nu lag die zaak wel iets anders: Moskou had er toentertijd belang bij om een duidelijk bewijs te leveren dat het wel degelijk ook een Aziatische mogendheid is die te maken heeft met Aziatische zaken. Bovendien was dit een conflict waar van de Chinezen gebruik zouden heb ben kunnen maken nog een reden waarom de Russen zich met reden in de kwestie mengden. In de Arabische wereld zijn er geen overeenkomstige Russische belangen. Zelfs alleen maar door zich te onthouden van elke actie kan Moskou bereiken dat de V.S., En geland en Frankrijk, Indachtig hun twintig jaar oude garanties, interve niëren. Eindelijk is het dan zover. Na een zes jarige aanloopperiode en een jaar van intensief trainen presenteert het roem ruchte Groot Gaesbeeker of Sint Aech ten Schuttersgilde van Soest aan de bur gerij van deze gemeente haar tamboer en vendelkorps, gestoken in middel eeuws kostuum. Voor het eerst zal dat zijn op 11 juni aanstaande ter gelegenheid van het voet baltoernooi van de Jonge Boeren op het terrein van de voetbalvereniging B.D.C. Het gildebestuur prijst zich gelukkig dat het doel, hetwelk zij zich in 1960 bij het 400-jarig bestaan van het gilde had ge steld, door het enthousiasme van een aantal jongere gildeleden kon worden bereikt. Het bestuur hoopt, dat het koj-ps ook met enthousiasme door de burgerij wordt ontvangen. Zeer erkentelijk is het bestuur jegens degenen die door een geldelijke bijdrage het Uniformfonds van het gilde hebben gesteund, doch op het ogenblik moet nog een bedrag van ongeveer 4500,— wor den gefinancierd. In samenwerking met de Jonge Boeren worden aanstaande za terdag, zoals U op een andere plaats in dit blad kunt lezen, voetbalwedstrij den georganiseerd, waarvan de baten zullen zijn ten behoeve van het Uni formfonds. Jonge gildeleden zullen aan treden tegen Jonge Boeren. Oudere gil- Een interventie die de strijd drastisch kan beïnvloeden, maar de naam van de drie westelijke landen voorlopig tot vergif maakt in een Arabische mond. Dat is ongeveer wat in de Russische kraam uitstekend van pas zou komen. Zeggen de Russen daarentegen duidelijk dat ze van Nassers krijgsplannen niets moeten hebben, dan is er voor de Egyp tenaar verder geen eer te behalen. Hij kan dan bovendien van de strijd afzien onder het prestige-reddend voorwendsel dat de grote mogendheden unaniem zijn actie onmogelijk hebben gemaakt.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1