De aanslagen MARCHAL HAARMODE VARKENSPOOTJES GROEI VAN WERKLOOSHEID Maison Termonde KIESINGERS GREEP OP ZON PARTIJ COURANTENBEZORGERS(STERS) AFSCHEID VAN HALLSTEIN SOESTERRERG Smifs Pockethall- Boekhande! VAN DE HAK OP DE TAK BEGRAVEN OF BEVRIEZEN Polaroid Zonnebrillen DOORPRATEN IN GENèVE in de inkomstenbelasting Voor horloges Soest uw Vakantiejapon Tricot Tricel, gevraagd voor Soest-Zuid, Soest en Soestdijk voor bezorging van de Soester Cou rant op dinsdag- en vrijdagmiddag. Wedstrijden v.v. „Soesterberg" Korfbaltoernooi Morgen gaai U vissen! Kath. Vrouwengilde afd. Soest VRIJDAG 26 MEI 1967 Wie het voorrecht geniet, dat hij in de inkomstenbelasting „valt", kan voor een hele serie aanslagsoorten in aanmer king komen. Eerst een voorlopige aan slag, eventueel nog een nadere voorlopi ge aanslag, dan een z.g. definitieve aanslag en tenslotte een navorderings- aan: ag. Om die definitieve aanslag gaat het Nadat de aangifte over een bepaald jaar is ingediend en door de fiscus gecon troleerd, stelt de inspecteur de defini tieve aanslag vast. Aangezien de be lastingschuld echter pas na afloop van het belastingjaar (is kalenderjaar) kan ■worden bepaald, en de belastingplichti gen eerst nog gelegenheid moeten heb ben hun aangiftebiljetten klaar te ma ken, begint de fiscus over b.v. het jaar 1966 met zijn controle pas op 1 juli 1967. Deze werkzaamheden worden dan verdeeld over een jaar, zodat op 1 juli 1968 met de aanslagregeling over 1967 kan worden begonnen. Het zal duidelijk zijn dat de definitieve aanslagen daardoor pas één twee jaar na afloop van het jaar waarin het be trokken inkomen werd genoten, kun nen worden opgelegd. Het zal duide lijk zijn dat de fiscus zo lang niet kan wachten; van uitstel zou zo licht ook afstel kunnen komen. Voorlopige aanslagen Daarom bestaat naast de heffing van loonbelasting en dividendbelasting, wel ke als vooruitbetaling op de inkomsten belasting gelden, bovendien de moge lijkheid dat voorlopige aanslagen wor den opgelegd, ook als vooruitbetaling. Reeds in het jaar waarover de belasting wordt betaald worden de voorlopige aanslagen opgelegd aan de hand van schattingen van het inkomen op de z.g. voorlopige aangiften die men moet doen. Uiteraard behoeft men niet eerder te betalen dan men het inkomen heeft verdiend en daarom heeft men voor die voorlopige aanslagen altijd zoveel maan delijkse termijnen de tijd om te beta len als er nog gehele maanden in het betrokken jaar zijn. Wordt de aanslag in september van dat jaar of later op gelegd, dan houdt men echter, evenals voor andere aanslagen, toch altijd nog vijf maandelijkse termijnen om te be talen. JUWELIER - HORLOGER „Nadere" aanslagen Wanneer de inspecteur daartoe gegron de redene heeft, kan hij ook nadere voorlopige aanslaggen opleggen of reeds dadelijk afwijken van de voorlopige schatting van de belastingplichtige. Wet telijk is tegen deze voorlopige aansla gen geen bezwaar en beroep mogelijk. In tf-> praktijk worden verzoeken om verlaging vanzelfsprekend wel behan deld. Ook wanneer reeds loon- en/of dividendbelasting wordt ingehouden kunen daarnaast nog voorlopige aansla gen worden opgelegd. Deze zijn dan natuurlijk zoveel lager dan anders. In theorie zijn er nog gevallen mogelijk dat op prijzen ingehouden kansspelbe lasting te verrekenen is, doch dit zul len wij nu verwaarlozen. Definitieve aanslagen De definitieve aanslag ziet er dan b.v. als volgt uit: verschuldigde ink. bel. ƒ1000, af: reeds ingeh. loonbel. 700, reeds ingeh. div. bel. 50, voorlopige aanslag „200,1 950, Nog te betalen50, Acht men de aanslag niet juist, dan maakt men bezwaar tegen het bedrag ad 1.000,Blijkt dit b.v. 180,te hoog te zijn dan wordt het gesteld op 820,De voorheffingen ad 950, zijn dan hoger en men krijgt een ne gatieve definitieve aanslag ad 130, m.a.w. men krijgt 130,terug. Ook tegen een negatieve aanslag kan men dus bezwaar maken, namelijk wanneer men niet genoeg heeft terugontvangen. Met de definitieve aanslag is in prin cipe het belastingjaar afgewerkt en de belastingbetaler weet waar hij aan toe is. Het is derhalve tegen deze aanslag dat men zich bij meningsverschillen met bezwaarschriften en mischien zelfs beroepsschriften moet keren want bij de definitieve aanslag wordt uiteinde lijk de verschuldigde belasting vastge steld. Navorderingsaanslagen Soms blijkt achteraf - en dat zal nie mand verwonderen bij zo iets ingewik kelds - dat de definitieve aanslag toch niet juist is. Is de aanslag te hoog, dan moet de inspecteur hem verlagen, ook al is het abuis veroorzaakt door een vergissing van de contribuabele, die b.v. kan hebben vergeten dat hij intussen was gehuwd of dat er weer een kleintje bij was gekomen voor de kinderaftrek. Is de aanslag echter te laag, dan ko men er twee belangen met elkaar in strijd. Enerzijds moet een belastingbe taler er redelijkerwijze van uit kunnen gaan dat hem geen nieuwe onheilen meer boven het hoofd hangen over een jaar waarover hij zijn definitieve aan slag heeft ontvangen. Anderzijds is er het belang dat een ieder zijn portie be- tale. Dit belang wordt wel eens onder schat, maar men bedenke dat vadertje Staat heus niet over de kop zal gaan. Wat de een te weing betaalt, betaalt een ander te veel. En vooral wanneer men die ander is, is dat sneu. De wetgever heeft die tegenstrijdige belangen tegen elkaar afgewogen door te bepalen dat wanneer een aanslag te laag is vastgesteld of een aanslag ten onrechte achterwege is gebleven (de belastingplichtige krijgt mededeling van het besluit daartoe) alléén maar een navorderingsaanslag mag worden op gelegd wanneer „enig feit" daarvoor grond oplevert. VOOR DE BALIE: De slager die nu terecht moest staan ■wegens verwoede pogingen om enkele kinderen een plattere biefstuk te be zorgen, had het al meer met de buurt- jeugd aan de stok gehad. ,,U bent al drie maal veroordeeld we gens mishandeling," sprak de politie rechter misprijzend. „Maar die kinderen gaan niet vrijuit," dreigde verdachte. „En de vader die toestaat, dat ik uit zijn huis in de lu ren word gelegd, kunnen ze wat mij betreft afsnijje!" „Bedoelt u de hals afsnijden?" vroeg de officier voor alle zekerheid. „Nee me neer, de telefoon natuurlijk." „Wat heeft een telefoon van die vader er mee te maken?" „Maar meneer, daar kwamen die bood schappen over." „Valse bestellingen, vroeg de rechter en bladerde in zijn dossier. „Nee, dat verhaal van dat var kensvlees. Ik word opgebeld, ik neem an en daar zegt een stem: slager, heppu varkensvlees. Ik zeg ja dame, want ik dacht dat 't een dame was. Zegt die stem' heppu ook varkenspootjes? Ik zes weer: ja dame, ik heb varkenspoot jes. Zegt die stem: o ja? Dan zult^ u wel slecht in uw schoenen komen Staande en zittende magistratuur do ken pardoes in hun papieren. De par ketwacht draaide zich om en snoot uit voerig zijn neus. „Nou meneer, dat zelf de kind heb 't klaargespeeld met die vrindjes van 'm me dagen lang na te roepen: de slager die hep varkenspoot jes, hi-ha-ho. En ik me maar bedwin gen. En ik niks terugdoen." „Nou, niets terugdoen?" vroeg de Jech- ter, die zich het eerst hersteld had. „U hebt er drie geraakt. En flink ook. „Dat was na het derde telefoontje, me neer. Het tweede kwam zogenaamd van de bakkersvrouw. Zeit dat mens. sla ger, ik heb zoveel koekies over, kun jij nog tien lange vingers gebruiken. Ik zeg: ja mens, geef mij maar tien lange vingers. Krijg ik van dat akelige snert- jong te horen: dan kun je nog méér centen gappen!" Rechter en officier, nu beter voorbereid, beten meewarig op hun lip, terwijl op de tribune luid gegrinnik opklonk. „En die knapen dagen lang sarren: de slager wil lange vingers!" vervolgde de ver dachte. „Ik zie nog steeds geen reden, om van die knapen haché te hakken, zei de officier geheel in stijl. „Dat kwam pas na het derde telefoontje meneer. Stel u voor, u wordt gebeld door de P.T.T. en een vriendelijke stem zegt u: ach meneer, er is een storing in uw draadjeskabel, wilt u ons even van dienst zijn? Wat zeggu dan? Natuurlijk, u zegt ja. Dat zei ik ook, meneer. Zei die stem: wilt u dan even het snoer na meten tussen de hoorn en uw toestel. Nou, ik leg m'n lever en m'n niertjes neer, laat m'n klanten staan, gé naai de huiskamer, pak een centimeter uit m'n vrouw d'r naaimandje en meêt dat snoer. Eén meter vijftig, zeg ik tegen de storingsjuffrouw. Wat krijg ik voor antwoord: O, dat is dan nèt genoeg om je óp te knopen. Nou, toen ben ik d'r op af gegaan „U had beter een aanklacht kunnen in dienen" sprak de officier vermanend. „Dan was die telefoon waarschijnlijk wel afgesneden. Maar nu bent u te ver gegaan." En hij eiste met veel omhaal van woorden negentig gulden boete of tien dagen. „Dat zijn dan dure biefstukjes" ver zuchtte de slager. De vorig jaar om deze tijd nog vrij op timistische berichten over de ontstane werkloosheid en opheffing van bedrij ven, volgens welke dit slechts voor een korte periode zou zijn en van niet te grote omvang, zijn niet bewaarheid. Sindsdien immers is het aantal opge heven bedrijven met sprongen toegeno men en vooral in de textiel veroorzaak te dit weer enige duizenden werklozen. In Limburg zullen door sluiting van mijnen dit en volgende jaren ook nog enkele duizenden mensen zonder het hun vertrouwde werk komen. Er wordt nu natuurlijk aandrang op de regering uitgeoefend om maatregelen tegen de voortschrijdende werkloosheid te nemen. Stimulering van vestiging van nieuwe bedrijven in de contreien waar de meeste ontslagen vielen, be vordering van de bouwactiviteit, enz. Maar we menen, dat de regering in dit opzicht thans niet zo heel veel kan doen. De stimulering, die zij kan geven, zal hoogstens wat lapwerk kunnen zijn, waarvan hoogstens enkele honderden werknemers profijt kunnen trekken. We zijn in een situatie aangeland, waar in het voor Nederlandse bedrijven in bepaalde takken uiterst moeilijk is de concurrentiestrijd vol te houden. Het is al eerder opgemerkt, we zijn in de afgelopen jaren bezig geweest de kip met de gouden eieren te slachten. Dat wilde men over het algemeen niet erkennen. Maar de hoge belastingen voor bedrijven en ondernemers, de ho ge sociale lasten die er bij kwamen, hebben menig bedrijf niet voldoende mogelijkheid gelaten zich te modernise ren, zowel ten aanzien van het produk- tieproces als ten aanzien van de ver koop i.c. het opbouwen van nieuwe markten. De stijging van de lonen is hierbij niet het ernstigste bezwaar ge weest, want ook in andere landen ste gen die kosten regelmatig. Hoe meer E.E.G.-bepalingen de Euro pese markt vrijer maken, hoe sterker de concurrentie van andere landen zich in ons eigen land liet gevoelen. Speci aal op textielgebied is dit een grote rol gaan spelen. Daarnaast werd ook de concurrentie van Japan steeds sterker. Vele Nederlandse textielbedrijven wa ren echter niet in staat voldoende te Burg. Grothestr. 36 Telefoon 3332. ideaal op reis, geheel kreukvrij. Bondskanselier Kiesinger is nu ook voorzitter geworden van de C.D.U., de Christendemocratische Unie. Dat heeft niemand in of buiten de partij ver baasd, want dat was van tevoren eigen lijk al zo geregeld. Maar daarom is het nog niet gewoon. In voorgaande jaren zijn er voortdurend allerlei misselijke veten ontstaan over de bezetting van de voorzittersstoel. Bij een gelegenheid kwam het zelfs zo ver dat Erhard aanvankelijk die func tie niet ambineerde, maar ijlings zijn opinie herzag toen hij vernam dat dan wel een lid van de Adenauergroep, men mag wel zeggen zijn tegenstanders, ge kozen zou worden. En er is kift geweest of die twee zwa re taken - kanselier en voorzitter - wel te verenigen waren, wat dan min der uit bezorgdheid voor de gezondheid van de man geschiedde dan wel om een opening te vinden om intern op positie te gaan bedrijven. Al die spektakels hebben de naam van de C.D.U. geen goed gedaan, daarvoor werd te veel vuile was te zeer publie kelijk uitgehangen. En bovendien kon den N.P.D. en dergelijke niet helemaal fris-democratische groepen er zij bij spinnen door de C.D.U. te wijzen als een broeinest van intrige. Zoals Kiesinger na zijn zeer schrale verwelkoming als oud-N.S.D.A.P.'er op de kanselierszetel kans heeft gezien de Duitse politiek een beetje elan te ge ven, zo schijnt hij nu ook zijn partij een nieuw en beter image te geven. Althans het begin is daarmee gemaakt, hoewel er nog al wat wensen over blij ven, zoals b.v. een modern partijpro gramma, maar dat kan nog komen. Het gaat er niet om dat dit zo goed is voor de C.D.U., belangrijker is dat het zo goed is voor de openheid en de zin delijkheid van de Duitse democratie, die daardoor minder kansen krijgt om aangevreten te worden door semi-nazi- organisaties - een gevaar dat weliswaar door de publiciteit voor de N.D.P. wat overdreven is, maar dat zeker niet te verwaarlozen is. investeren om het produktie-apparaat zo te moderniseren en om te schakelen, dat men de strijd kon volhouden. Zo werden de laatste maanden ver schillende niet meer lucratieve afde lingen afgestoten en kwamen duizenden mensen op straat te staan. De kip had men in de goede jaren flink uitgemer geld, maar de dood is er dan ook op gevolgd. Nu is Leiden dus in last. Nu gaat men de regering verzoeken faciliteiten te verlenen voor vestiging van nieuwe be drijven, voor opvoering van mogelijk heden in andere bedrijfstakken als de bouwnijverheid. Daarbij is echter (nog) geen eis tot ver laging van de belastingen voor het be drijfsleven. Want er is immers op alle gebied zoveel geld nodig. De regering zou, om aan alle noodzakelijkheden te kunnen voldoen, liever belastingverho gingen zien dan -verlagingen. Aan het stimuleren van de werkgelegenheid door belastingverlaging is men hier kennelijk nog niet toe Zo vele jaren is dit niet nodig geweest, kon men in tegendeel steeds meer plukken van be drijven, ondernemers en andere bur gers, dat men zich nu maar moeilijk kan instellen op een verlaging, die bo vendien slechts na verloop van enige tijd resultaten voor de werkgelegen heid kan afwerpen. En nog ziet men de situatie niet zo erg zwaar in. Men vertrouwt er nog altijd op, dat deze werkloosheid in Ne derland slechts van korte duur zal zijn, dat de conjunctuur zich zal herstellen en de werkgelegenheid dan weer spoe dig zal toenemen. We geloven er niet in, dat dit het geval zal zijn. Nederland is, mede door zijn zware be lastingstelsel, op menig gebied achter geraakt en dreigt nog verder achter te raken. Dat schaadt onze concurrentie positie steeds meer. We wijzen wel om een vermeende ide ologische, meer politieke reden, het ma ken van duikboten voor Zuid-Afrika af, hetgeen aan duizenden arbeiders voor enkele jaren werk zou verschaf- ren, maar we durven niet in de bin nenlandse ideologie van belastinghef fing te snijden. Toch zou dit de beste remedie zijn. Aanmelden aan ons kantoor Van Weedeetraat 29A, tussen 8.30-12.30 en 1.30-5.30 uur. SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 Professor Walter Hallstein, dat heeft hij zelf wel duidelijk gemaakt, gaat niet uit vrije wil weg als topman van de E.E.G., maar omdat de regering-Kle- singer hem niet langer steunt. Daardoor komt, in een voor Verenigd Europa zeer belangrijk tijdsgewricht, een nieuwe man aan het roer. Het afscheid van Hallstein komt juist op het moment, waarop de E.E.G,, Eu ratom en de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal in één lichaam verenigd zullen worden. Het lag voor de hand, dat Hallstein hiervan de lei ding zou krijgen, en dat juist is de oorzaak geweest van zijn val. Hallstein was reeds lang een doorn in het oog van De Gaulle. Die twee lijken te veel op elkaar dan dat ze goed met elkaar zouden kunnen opschieten, maar hun opvattingen ten aanzien van de vormgeving van Europa lopen zeer ver uiteen. De regering-Erhard heeft Hallstein ge steund, de regering-Kiesinger, die ook betere betrekkingen met Frankrijk wil in de lijn van Adenauer, heeft die steun teruggetrokken. Hallstein nam de konsekwentie en trad af. Europa der vaderlanden. Het verdrag van Rome heeft tot doel een Europa te scheppen, niet ongelijk in vorm aan de Verenigde Staten van Amerika, dat wil zegen een Verenigd Europa met een gemeenschappelijk be leid, ook staatkundig. De Gaulle, die pas aan de macht kwam nadat dit Verdrag tot stand was ge komen, heeft steeds geprobeerd de doelstelling om te buigen. Hij is voor stander van het „Europa der Vader landen" een vorm van samenwerking, waarbij ieder land volkomen eigen baas blijft. Dat klinkt aanlokkelijk, maar ten eerste was zijn doel, dat Frankrijk onder die landen de eerste viool zou gaan spelen, en voorts is nu al bewezen (vooral door de Franse ob structie) hoe moeilijk hanteerbaar een dergelijke constellatie is. Hallstein was de verklaarde tegenstan der van De Gaulle en daarbij nog een voorstander van nauwe samenwerking met Amerika. Hoe De Gaulle daarover denkt, is o.a. door Frankrijks uittreden uit de N.A.V.O. wel bewezen. Topfunctie. Nu bestond de mogelijkheid, dat Hall stein, door de samenvoeging van de drie Europese „blokken" E.E.G.Eura tom en E.G.K.S., nog meer macht zou krijgen en dit was voor De Gaulle on verteerbaar. Op weinig elegante wijze is Hallstein aan de dijk gezet, maar het is de vraag of met deze kromme stok toch nog niet een rechte slag geslagen Is, door dat hierdoor een beter klimaat is ge schapen voor allerlei belangrijke be sprekingen. Engeland wil toelating tot de E.E.G. en dat De Gaulle daaromtrent zacht- zinneger is geworden, vindt wellicht hierin zijn oorzaak, dat men in Enge land méér voelt voor de conceptie-De Gaulle dan voor de oorspronkelijke op zet van het Verdrag van Rome. In Engeland, en ook in andere landen, bestaat de vrees dat Europa in de toe komst zal worden geregeerd door een Europese bureaucratie. De ambtenarij in eigen land is overal al probleem genoeg, de Europese amb tenarij zou dit probleem nog eens zo groot kunnen maken! Half eL Men heeft dus de principes, neerge legd in het Verdrag van Rome, voor lopig in de ijskast opgeborgen. Dat betekent niet, dat ze daaruit nooit meer te voorschijn zullen komen. Het kon wel eens zijn, dat, wanneer de samenwerking wat beter op gang is gekomen doordat „het betere niet langer de vijand is van het goede" men mettertijd toch gaat inzien dat een bre der en hechter samenwerking noodza kelijk is. Momenteel is de tijd nog niet rijp voor de verwerkelijking van Hall- steins idealen en aangezien politiek de kunst is van het haalbare neemt men het halve ei, uit vrees dat er anders niets overschiet dan een lege dop. Frankrijk is bepaald niet tegen de E.E.G. Het heeft er zelf het grootste belang bij. Maar De Gaulle heeft er zijn eigen ideeën over en hij kan die doorzetten, omdat hij alléén het voor het zeggen heeft. Al is het riskant, de oude man is het Elysée opnieuw zijn zin te geven, misschien komt thans toch de zaak beter op gang. Hoe weing Hallstein ook een dergelijk einde van zijn loopbaan heeft verdiend, wellicht is het nu tijd, dat er een ander op de brug komt. Tegen de vierde klasser „Utrecht" wordt zondag 28 mei de eerste van een serie nederlaagwedstrijden gespeeld door het jubilerende „Soesterberg". De volgende tegenstanders zijn: Saestum (Zeist) en S.E.C. (Soest). Voorafgaande aan de nederlaagwedstrijd, die om 14.30 uur begint, worden veteranenmatches ge speeld tussen Soesterberg en Candia (Rhenen) en K.V.V.A. en B.D.C. Ook dit veteranentoernooi wordt op de ko mende dagen voortgezet. Nog slechts één punt moet het tweede twaalftal van K.V.O. behalen uit twee wedstrijden, die gespeeld moeten wor den tegen de grote rivaal Vinkeveen 1 op zaterdag 27 mei en tegen Argus 1. Van Argus 2 werd met niet minder dan 18-0 gewonnen en Huizen werd met 3-0 geklopt. De pupillen moesten zich met een tweede plaats tevreden stellen, daar de Soester Meteoortjes kampioen werden met slechts één punt voorsprong op K.V.V.O. Wel wonnen deze pupillen een toernooi in Amers foort. Voor zaterdag 27 mei staat er een in teressant toernooi op het programma van de G.U.K.B., dat op K.V.O.-terrein zal gespeeld worden. Het betreft een driekamp tussen de aspiranten en de ju nioren van de G.U.K.B. en L.KB. en de R.K.B. De allerbeste spelers en speelsters in de leeftijd van 11 tot 14 jaar en junioren van 16 tot 17 jaar, gekozen uit veertig verenigingen in de provincie Utrecht zullen de wedstrijden spelen, die van een goed gehalte belo ven te worden. Het jaarlijkse korfbal- toernooi voor de twaalftallen van de Soesterbergse lagere scholen vindt za terdag 3 juni plaats op het terrein aan de Kampweg, ter gelegenheid van de lustrumviering van de v.v. „Soester berg", Van elke school zullen drie twaalftallen aan dit toernooi deelne men, dat om 9 uur begint in de vorm van een halve competitie. Voor goede Hengelsportlectuur natuurlijk weer naar: Steenhoffstr. 15a, hoek Raadhuisstr. Maandag j.1. werd in het St. Jozefge bouw de jaarvergadering gehouden van het Katholiek Vrouwengilde, afd. Soest en Soest-Zuid. Het bestuur onderging een wijziging doordat de dames Spies en Pots aan de beurt van aftreden waren en zich niet herkiesbaar stelden. De dames Daatse- laar en Niëns zullen, met algemene stemmen, voortaan hun plaats in het bestuur innemen. De aftredende dames werden met een bloemetje hartelijk bedankt voor al hun arbeid. Ook mevrouw Schouten, die met de z.g. „doopdoos" de Eng rond gaat, waar de ooievaar nogal eens landt, werd in de dankhulde betrokken. De opwekkende woorden van kapelaan Spit en de voorzitster mevr. Van Dijck, zich toch vooral te bezinnen om de taak en de plaats van een christenvrouw in deze tijd, zijn hopelijk in vruchtbare aarde gevallen. De opkomst was groot, waaraan 't feit dat na de vergadering bingo werd gespeeld, niet vreemd zal zijn geweest. Er waren aardige prijzen, zodat deze jaarvergadering een bijzonder genoege- lijk slot had. REKENEN Hakketakker is niet sterk in rekenen. Maar hij zat toch wel even met z'n ogen te knipperen toen hij in Het Va derland las, dat 642 van de 64 afge vaardigden bij de presidentsverkiezin gen in Joegoslavië hun stem op Tito uitbrachten. SNELHEID Volgens Kees Stip is snelheid een macht die tegenwoordig voor de meest machteloze sukkel binnen voetbereik ligt. MIDDEL Engelands minister van buitenlandse zaken pakte prinses Margriet om haar middel. Het doel heiligt de middelen. Maar het middel mag nooit doel wor den, Brown. VRAAG Zijn modieuze mannen eigenlijk wel heren? vraagt het nog altijd zeer Haag se Vaderland. Zijn modieuze heren eigenlijk wel mannen, Vaderland? PERMANENT Na instant-koffie en instant-pudding brengt Japan een instant-permanent. De behandeling duurt tien minuten, het apparaatje kost 31 gulden en is kleiner dan de meeste damestasjes. Maar het meest merkwaardige vindt Hakketak ker, dat zelfs deze instant-permanent niet permanent is. VERGEETACHTIG Italiaanse reizigers hebben vorig jaar 12.629 voorwerpen in de treinen achter gelaten. Daaronder was een doodshoofd. Dat was zeker van een losbol? APEN Volgens de legende blijven de Engelsen op de rots van Gibraltar zo lang de apen er zijn. Volgens Kees Stip blijven de apen op de rots zo lang de Engelsen er zijn. Want de Spanjaarden houden meer van stieren. WONDER Amsterdam had veel belangstelling voor superstuntman David Berglas, die ge blinddoekt z'n auto door de stad stuur de. De (veelbesproken) Amsterdamse politie heeft de zaak in onderzoek. Als het een truc was, is er niets aan de hand. Als het een wonder was, gaat hij op de bon. Begin dit jaar werd een mens ingevro ren, met het doel hem eens weer tot leven te wekken. Dat de dood eenmaal wetenschappelijk overwonnen zal kunnen worden is zelfs in deze eeuw een gewaagde uitspraak, maar dat we het leven van de mens met honderden, misschien zelfs duizen den jaren zullen kunnen verlengen, daarvan is men heden te dage over tuigd. Absolute nulpunt Reeds lange tijd stellen geleerden be lang in de verschijnselen die optreden wanneer materie in een ruimte wordt gebracht waar éen temperatuur van om en nabij het absolute nulpunt (dat is 273 graden Clecius) heerst. Het bleek dat de normale trillingen van atomen dan teruggebracht worden tot praktisch nihil. Alle normale activiteiten, ook chemische, stoppen, en de natuurlijke processen zijn als het ware tot stilstand gekomen. Nu is het absolute nulpunt, precies -273° C, niet te verwezenlijken, maar men kan er wel tot op enkele hon derdsten graden bijkomen. Met deze wetenschap worden onder meer de ijs kasten en koelkasten ontwikkeld, waar een lage temperatuur immers zorgt voor voorkomen van bederf, gedurende een langere periode dan normaal. Experimenten met organen van proef dieren en later ook mensen brachten aan het licht dat deze, wanneer ze zeer sterk afgekoeld werden, praktisch on veranderd bewaard konden blijven. Ziekten Dat was het begin van een nieuwe tak van wetenschap, het invriezen van men sen! De eerst en onmiddellijke waar de springt in het oog, want het zou zeer wenselijk zijn als men mensen die aan bepaalde nu nog ongeneselijke ziek ten lijden, zolang kon invriezen tot de wetenschap de juiste geneeswijze voor hun geval had gevonden. Wanneer men deze patiënten, die zolang „opgeslagen" zouden liggen in z.g. vries- banken, dan weer zou wekken, zou men vele menslevens die nu verloren gaan, kunnen redden. Vele moeilijkheden om de juiste wijze van bevriezen, snel of langzaam en juiste temperatuur te vin den, zijn nu grotendeels opgelost. Voor al de wijze van invriezen, al of niet met beschermende, van te voren inge spoten stoffen, heeft veel hoqfdbrekens gekost. Bij een snelle bevriezingsmethode tra den niet onbelangrijke beschadigingen in de hersenen op, die fataal zouden kunnen worden. Toch bleek ook dit niet zo onoverkomelijk, want men mag aan nemen dat de wetenschap in het wille keurig aantal jaren dat men de bevrie zing in stand houdt zo ver zal vorde ren, dat ook voor deze beschadigingen het geneesmiddel is gevonden. Bevroren doden. Toch zullen ook reeds gestorven men sen worden ingevoren in de toekomst. En dat is niet zo verwonderlijk, want reeds overleden mensen kunnen dan mogelijk tot leven worden gewekt. Het beste voorbeeld daarvan vindt men nu al op de operatietafel van ziekenhuizen, waar patiënten soms gedurende ver scheidene minuten „klinisch" dood zijn (d.w.z. er is geen ademhaling meer en de hartslag is opgehouden), maar weer tot leven komen en kunstmatige adem haling, elektrische prikkels in de hart streek en bepaalde massages worden toegepast. Ook kent men het verschijnsel van de schijndood, die dezelfde symptomen kent, terwijl deze patiënten later weer tot leven komen. Het is dus niet te ge waagd te veronderstellen dat men in de jaren die na het invriezen komen, ook hier steeds grotere vorderingen gaat Verjonging Naast deze nieuwe techniek zijn er an dere ontwikkeld in de medische weten schap, waardoor het mogelijk is ge worden vele organen te vervangen of te herstellen. Men experimenteert hier mede nog volop, maar het staat nu al vast, dat men binnen enkele tientallen jaren kans zal zien alle menselijke vi tale organen als hart, longen, nieren, lever en milt te vervangen door kunst matige van even sterke of betere kwa liteit, terwijl er ook wel organen van dieren met succes werden overgeplant in menselijk weefsel. Wanneer men in onze dagen met het invriezen van oude, zieke of pas ge storven mensen een aanvang maakt, zal men hen misschien over een halve eeuw, of twee of meer eeuwen wek ken, hen nieuwe organen geven en hen in staat stellen opnieuw aan het kost baarste bezit dat wij kennen, het leven een langer leven moet geven, zelfs wan neer er sprake is van onbekende en nog onwennige methoden. Tenslotte doet de moderne wetenschap al niet anders dan trachten het leven van mensen te verlengen. En wanneer men in de vori ge eeuw mensen had kunnen invriezen die aan tuberculose leden, en men had die nu kunnen ontdooien, dan zouden ze thans kunnen herstellen en verder kunnen leven. Tn ieder geval is het een onomstotelijk feit dat men de mens alle kansen op zal hen ongemerkt gepasseerd zijn, maken, die deze verschijnsele.i de baas worden. want ze zullen slapen, tot een arts uit toekomstige dagen hen wekt. Het zal hen voorkomen of ze slechts even inge dut zijn. Zij zullen wakker worden, en de tija deel te nemen. In Genève wordt nog alsmaar gepoogd een verdrag te construeren tegen de verspreiding van kernwapens - het zo genaamde non-profileratieverdrag. De kansen dat daar nog iets van komt worden steeds kleiner. Het aanvanke lijke voorstel stuitte al op veel verzet, dat de V.S. en de Sowjet-Unie samen niet hebben kunnen wegvagen door met een nieuwe versie te komen. Duitsland heeft geprotesteerd dat er met twee maten gemeten zou worden bij de inspectie: het vreesde dat de vruchten van ook vreedzaam speur werk door de inspecteurs overgebriefd kon worden naar hun eigen landen. En voor landen als India was een groot bezwaar dat hun goede daad om af te zien van kernwapens niet beloond zou worden met een veiligheidsgarantie. Dan was er nog een - vooral door Bra zilië vertolkt - bezwaar dat de niet- nucleaire ondertekenaars zichzelf zou den veroordelen tot een eeuwig achter gebleven gebied op het stuk van tech nische kennis op een zeer uitgebreid terrein van activiteiten die met kern splitsing van doen hebben. Algemeen was trouwens een klacht dat het zo weinig zinvol is als een aantal kleine landen zich verplichten af te zien van kernwapens wanneer de gro ten niets doen om hun enorme en ge vaarlijke voorraad niet een beetje uit te dunnen. Integendeel: V.S. en U.S.S.R. gaan nijver voort met het ontwikkelen van nieuwe nucleaire wapens. En dan is er nog het feit dat twee kernmogendheden, Frankrijk en China, er niet over peinzen mee te doen. Tot dusver is dit zo'n bolwerk van bezwa ren gebleken, die vaak onweerlegbaar redelijk zijn, dat de twee initiatiefne mers voor het non-proliferatieverdrag geen kans hebben gezien er een mouw aan te passen. De kansen dat het als- no" gebeuren zal worden ook steeds kleiner: het zit er eenvoudig niet in. Het is mooi dat de moed niet opgege ven wordt en men doorpraat. Het on derwerp is er belangrijk genoeg voor. Maar nuchter gesproken kan men in Genève wel ophouden met praten: er is geen kijk op succes.

Soester Courant | 1967 | | pagina 7