m «s*- vre\ iAi\s£ Men noemt het nog zendings- en missie-arbeid, maar langzaam verdwijnt dit woord, uit het tijdperk van de blanke zieltjesredder, om plaats te maken voor het enige juiste woord - dat alles omvat - voor de arbeid in Irian Barat en de Baliemvallei in het bijzonder, „ontwikke lingshulp". Hk - 1. 5186 in Soest of een berichtje naar Talmalaan 8, en zo spoedig mogelijk wordt de terbesehikking gestelde kleding e.d. bij u opgehaald. Ook voor nadere inlichtingen omtrent deze actie kunt u zich tot bovenstaand adres richten. Soester kledingactie voor Irian Barat Herinnert u zich nog die week voor Kerstmis 1965, toen in de parochiege meenschappen van Soestdijk, Soest, Soest-Zuid en Soesterberg de zo succes volle kledingactie, georganiseerd door de heer Lieshout, plaatsvond? Het was de bedoeling dat de actie zich zou beperken tot die gemeenschappen, maar zoals het zo vaak gaat met derge lijke acties, ongemerkt krijgen ze het ef fect van een sneeuwbal, zo ook ditmaal, en is de actie bijna uitgegroeid tot een algemene Soester en Soesterbergse actie. In enkele uren tijd werd toen ruim tien duizend kilo kleding ingezameld. De kwaliteit van de ingezamelde kleding was zo enorm hoog, dat het percentage ■wat in de voddenzakken terecht kwam te verwaarlozen was. Meer dan 150 dames en heren stelden zich belangeloos beschikbaar voor het ophalen van de kleding, daarna nam een aantal van hen en anderen deel aan het sorteren van de kleding. Niet zelden kwam het voor dat men kleding stukken tegenkwam die geheel nieuw waren, ja zelfs nog in de originele ver pakking zaten. Dit sorteren waar enige weken mee ge moeid was, werd gevolgd door het samenstellen van de pakketten en het verpakken ervan. U kunt zich niet voor stellen wat een enorm karwei „zonder einde" het is om 10.000 kg kleding ver- zendklaar te maken. Nadat de hele partij klaar lag om scheep te gaan kwam het grootste probleem voor de organisator naar voren, „waar moet het geld vandaan komen om de vrachtkosten te betalen", maar ook deze moeilijkheid werd opgelost, giften van bekenden en minstens zoveel onbekende gevers en geefsters maakten de verzen ding mogelijk. Via Amsterdam, waar de hele partij werd opgeslokt door het immense vracht- ruim van een oceaanreus, ging het door het Panamakanaal de Stille Zuidzee op om langs 'n enorme tocht via grote en kleine eilanden, in de haven van de te genwoordige hoofdstad van Irian Barat, Soekarnapura aan te komen. Al tijdens de actie waren er vanuit Ne- Twee papoea jongens die tot voor kort nog naakt in de rimboe liepen, zjjn al helemaal vertrouwd met hun kleren, die naar alle waarschijnlijkheid reeds eerder in Soest gedragen zijn. Nog voor men een enkel stukje kleding had gezien waren er al brieven naar Nederland onderweg waaruit al grote W Met het grote Hercules-vliegtuig van de Indonesische regering worden op geregelde tijdstippen pakketten gedropt. Het is maar goed dat alles vakkundig verpakt is, want met het „droppen" heeft het heel wat te lijden. derland enthousiaste brieven naar de Baliemvallei gegaan en daar een brief nu eenmaal vlugger op de plaats van bestemming is dan een scheepslading van 10.000 kg, was men daar dus al van alles op de hoogte, en mede daardoor duurde het wachten op de eerste afge leverde pakketten heel erg lang. dankbaarheid sprak voor het geweldige initiatief. Men had door deze actie weer eens een steuntje in de rug gekregen in de vorm van het idee, dat men daar als enkele Europeanen tussen tienduizenden inboor lingen zich gesteund wist door de men sen in Nederland, niet alleen in gedach- Een echte Nederlandse pater op de foto met een klas schooljongens en hun onder wijzer. Herkent u in het midden de ingekorte pyjamabroek, het lykt ons een beetje overtrokken, maar u kunt er van overtuigd zyn dat de bezitter van een dergelyk kledingstuk de wereld te rijk is. ten, maar ook in daadwerkelijke zin. De Soester Courant van 24 december 1965, waarin het verslag stond van de succesvolle actie, vond gretig aftrek wanneer hij na maanden op een een zame post in het oerwoud arriveerde. De partij kleding, die opgeslagen lag in Soekarnapura, gaf ook daar moeilijkhe den, maar deze moeilijkheden konden wij hier in Soest niet oplossen. De kwestie was namelijk, „hoe krijgen we die enorme partij kleding bij de mensen die het zo hard nodig hebben in de dichtbevolkte binnenlanden o.m. de Baliemvallei met zestigduizend in woners?". De missie in Irian Barat beschikt inder daad over enkele kleine Cessna-vlieg- tuigjes, die als ze niet defect zijn en er een vlieger voor aanwezig is, naar de missieposten vliegen, maar het laadver mogen van deze vliegtuigjes, slechts 400 kg, is zo gering dat het jaren zou duren voor de enorme partij kleding op de bestemde plaats zou zijn, er moest dus een andere oplossing worden gevon den. De enige hoop was gevestigd op de In donesische regering, die met grote Her cules-vliegtuigen regelmatig boven Irian Barat vliegt voor de bevoorrading en dergelijke van haar ambtenaren. Het enige nadeel is dat deze grote ma chines op de kleine landingsstrippen niet kunnen landen en alles dus „gedropt" moet worden. Toch lukt het soms, als er plaats over is, in deze machines enkele pakketten kleding mee te geven voor de posten die men op zijn tocht passeert. Om een idee te krijgen van de lange weg die de Soester kleding moest af leggen voor ze ter bestemder plaatse was, laten wij nu enkele passages vol gen uit brieven die wij regelmatig ont vingen. Let u vooral eens goed op de verschillende data. 18 december 1965. Bliksemactie in Soest ,r. VS»** jji en Soesterberg, organisator de heer Lieshout. 12 juni 1966. De zending is te Soekarna pura aangekomen; er is echter nog niets aangevoerd; het is ondoenlijk om alles per Cessna te vervoerenwe zoeken naar een andere oplossing, die we hopen te vinden in samenwerking met de Indo nesische regering b.v. met zo'n enorme Hercules. 31 juli 1966. Het is fijn om iets te kun nen verwachten, maar wachten duurt ook hier erg lang. Er is nog steeds niets gebeurd dat er op wijst, dat er iets op komst is. We wachten steeds op het moment dat we een vliegtuig horen. 5 oktober 1966. Eindelijk, op verschil lende posten zijn pakketten gedropt, gro te pakken vol Soester kleren, broeken en overhemden en drie dekens. Twee van mijn jongens waren de rim boe weer ingetrokken, er was geen draad meer heel aan hun eerste broek, ze voelden zich nu misschien voor het eerst van hun leven naakt. Ik heb ze uit de rimboe opgehaald, ze zitten nu weer in de broek Er is hier ook een pakket ge dropt dat bestemd was voor collega Hou- dijk bij de Wisselmeren, terugsturen is onmogelijk, bij gelegenheid zal ik hem er wel eens voor bedanken, wij konden het ook goed gebruiken. 22 oktober 1966. Als er zorgen zijn dan komen die voort uit onze eigen ontoerei kendheid, om nog meer te doen voor onze mensen. Elke week opnieuw missen we weer een paar jongens, die al een paar jaar gekleed rondliepen, Tyaar nu hun „pijpje" weer moesten opzoeken omdat hun broek tot op de draad versleten was, ze voelen dit als vernederend, ik voel dat zelf ook zo, ondanks de tien ton spullen die in Biak (Soekarnapura) op Een klein stukje uit de Soester Courant van vrijdag 24 december 1965, waarin melding wordt gemaakt van het grote succes van de actie. Daaronder een afbeelding van een Cessna-vliegtuigje, waarmee men als het vliegt en een piloot heeft, de verbindingen zo goed en zo kwaad als het gaat probeert te onderhouden. kleed, op zichzelf geeft dat niet zoveel, maar zelf vinden ze het bijzonder ver velend. En verder handdoeken of ande re lappen waarmee men zich kan afdro gen, en lakens, niet om onder te slapen, maar om te gebruiken als verbandstof! 24 maart 1967. Er is hier nu al verschil lende keren gedropt, ik heb geprobeerd er foto's van te maken, maar daar ik geen fotograaf ben -en mijn apparatuur ook niet geweldig is en het klimaat e.d. er ook wel geen goed aan zal doen, zal dat wel geen overweldigend succes zijn maar allicht is er wat van te maken. U moest het eigenlijk eens kunnen zien, in de Baliemvallei, midden in de rimboe, lopen papoea's met Soester kleren in alle kleuren. Wij zijn met een zending pak ketten enorm blij, maar het vliegt weg. We weten dat nog niet alles is gedropt omdat het regeringsvliegtuig nooit spe- Dol enthousiaste papoea's zyn na het droppen behulpzaam met het by elkaar zoe ken van de verspreid liggende pakketten. Op sommige plaatsen beschikt men over een oude tractor met platte wagen, dat bevorderd het vlot by elkaar zoeken van de pakketten belangrijk, doch op de andere posten gaat alles te voet. Niet zelden moeten pakketten uit bomen worden gehaald of uit het water worden gevist. verzending ligt te wachten. Maar het werk gaat verder, het is prettig te weten dat men ons in Nederland in elk geval niet is vergeten. 1 januari 1967. Wat betreft de zending kleren uit Soest, de Cessna heeft een paar pakketten aangevoerd. Er komt schot in, wat een geweldige spullen. Het is al weer verdeeld. Er zaten dit keer jammergenoeg geen broekjes in, wel lan ge hemdjes die bedekken gelukkig ook een hoop. Gisteren was er een dropping bij mijn buurman-collega, 14 pakketten, er komt nu enige lijn in. Het lijkt bijna ondank baar maar de nood blijkt misschien het meest uit het feit dat zelfs 14 pakketten een druppel op een gloeiendhete plaat zijn. In een van de pakketten zat een stukje zeep, echte toiletzeep. Het was al weer enige tijd geleden dat ik me met zeep had gewassen, en nu dit, de hele dag ruik je er naar. Heel hartelijk dank voor alles, inderdaad voor alles, zelfs voor het plastic waar de pakketten in verpakt zaten. Er waren zelfs weer een paar dekens bij de laatste zending. 10 januari 1967. Er kwam weer een pak ket uit de lucht vallen, we kunnen onze nieuwsgierigheid bijna niet bedwingen, bijna niet wachten met uitpakken tot we terug zijn op de missiepost. 13 maart 1967. U hoeft zich niet bezorgd te maken over de zusters en de missio narissen, zij zijn met al de spullen uit Soest reusachtig geholpen, alles wat u doet voor ons, doet u uiteindelijk voor de mensen hier. Uit brieven die we uit Nederland krijgen, blijkt dat de actie nog steeds doorloopt. Mogen wij u voor de volgende keren nog eens wat opnoemen? Jongensbroeken, van stevig spul kunnen we niet genoeg heb ben, overhemden of wat er op lijkt en elastiek! Met pasen worden er weer 34 jongens en mannen in de Kerk opgeno men, vijf van hen zijn nog geheel onge- ciaal voor ons vliegt maar alleen wat meeneemt als er ruimte is. Het valt niet mee om per brief de mate van dank te beschrijven, die je iedereen, die aan het slagen van de aktie heeft meege werkt, persoonlijk zou willen betuigen. Tot zover enige stukjes uit brieven die we regelmatig uit Irian Barat ontvan gen, de vele mensen die zich afvroegen „hoe is het toch met die kleding-actie" weten nu ongeveer hoe het er mee staat. Uit de weergegeven stukjes uit brieven heeft u waarschijnlijk wel af kunnen lei den dat wat deze actie betreft het resul taat voor de volle 100 aan het „Ont- wikkelingwerk" ten goede komt. Mocht u bij schoonmaak of nakijken van de zomergarderobe nog kledingstukken zijn tegengekomen die u niet meer pas sen of uit de mode zijn geraakt, denkt u er dan nog even aan dat de actie nog steeds doorloopt? Alle kledingstukken, maar zoals u in het artikel al heeft kunnen lezen, broekjes, hemdjes, dekens, handdoeken, sportkle- ding in het bijzonder, blijven nog steeds welkom. "Wilt u liever bijdragen in de kosten van het vervoer? Uiteraard wordt ook dat in grote dank aanvaard door de organi sator van deze actie, de heer G. J. Lies hout, Talmalaan 8, Soest, tel. 5186, giro 36775. Een echte kampong in het huidige Irian kampong „Um", in de moerassen Barat. Deze foto is gemaakt van de by Australisch Nieuw-Guina.

Soester Courant | 1967 | | pagina 9