Soest toen - Soest nu Leden van Soester Zakenkring door gemeentebestuur ontvangen Het oog gericht op toerisme Soester Bedrijfssportcompetitie 1967 had enthousiaste start Vernieuwing architectenbureau door toename werkzaamheden Uitgave Drukkerij Smit - Koest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Bromfietser rijdt wandelaarster aan Veertig jaar bij Tensen Nieuwe trainer van B.D.C. kwam kennis maken Wedstrijden om Klaas van de Veenbokaal Jongen aangereden S.E.C. uitgebekerd Wederom een belangrijke prijs voor Otto Prinsen DINSDAG 30 MEI 196T 46e JAARGANG N0. 40 SOESTER Abonn. p. kwart, f 3,—. per post f 3,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het is verre van rustig in de wereld. De strijd in Vietnam gaat onvermin derd voort, in het Midden-Oosten hangt de dreiging van een oorlog - om slechts een greep te doen uit de gevaren, die de vrije wereld bedreigen. Daardoor dreigen andere zaken op de achtergrond te geraken, hoewel ze belangrijk ge noeg zijn om voortdurend scherp in het oog gehouden te worden. De ont wikkelingen in China bijvoorbeeld, waar het verzet tegen de leiding van Mao Tse Tung schijnt toe te nemen. De rode gardisten zijn er nog steeds, maar hun macht is toch niet meer zo groot als in het begin van de zoge naamde culturele revolutie, die echter heel wat dieper groef dan het cultu rele leven alleen. Volgens berichten uit China zijn zo'n honderd rode gardisten levend begraven door anti-Mao arbei ders. Ook dit incident bewijst, dat de rode gardisten niet overal blindelings gevolgd worden. Integendeel, hun optre den heeft achteraf bezien toch niet de sympathie van alle Chinezen verwor ven. Voor de in China verblijvende buiten landers wordt het er intussen niet dui delijker op en nog minder gemakkelij ker. De Chinese regering mag dan de veiligheid van diplomaten en buiten landse correspondenten garanderen, die garantie kan blijkbaar niet verhinde ren, dat zich toch verre van diploma tieke tonelen afspelen. In de afgelo pen dagen zijn in Peking enige malen diplomaten en buitenlandse correspon denten urenlang vastgehouden, enkel en alleen omdat zij dagbladen van de rode gardisten hadden gekocht. Ook dit is er een duidelijk bewijs van, dat de rode gardisten in aantal afnemen en dat hun macht daarmee gelijke tred houdt. Een paar maanden geleden was het alleen rode gardisten wat de klok sloeg in Peking. Twee Britse diplomaten zijn bij hun vertrek uit Sjanghai geslagen, getrapt en met lijm overgoten door Chinese de monstranten, terwijl ook hun door de Chinese regering een vrijgeleide was beloofd. Een van de diplomaten was door de regering van China uitgewe zen naar aanleiding van de gebeurte nissen in de Britse kroonkolonie Hong kong. De andere diplomaat was zijn op volger. Op een andere plaats werd de Britse consul te Macao door een me nigte jonge communisten gedwongen zeven uur lang in de felle zon te staan om hem en zijn volk met beledigingen te overladen. Het is er dus verre van plezierig toe ven in China, noch voor diplomaten en evenmin voor buitenlandse correspon denten. Daarom doet het wat komisch aan, dat bij de uitgeverij voor vreem de talen in Peking een affiche is opge hangen, waarin wordt geëist, dat bui tenlandse toeristen de toegang wordt ontzegd. Het motief voor de weigering van toeristen zou zijn, dat zij in het algemeen geen politieke belangstelling hebben en gekant zijn tegen het Chine se beleid. Geen toeristen dus meer naar China. Het is de vraag ,of die affiches niet wat overbodig zijn. Wie hoort en leest van hetgeen de buitenlanders in China overkomt, heeft er vast geen behoefte meer aan om in dat land zijn vakantie door te brengen. KANTMAN. Mevr. H. M. P. van A., die rustig op de Laanstraat, aan de rechterkant van de weg liep te wandelen, werd plotse ling aangereden door de bromfietser E. G. A. K. uit Soest. Hoewel het zich aanvankelijk niet erns tig liet aanzien, blijkt achteraf, dat zij waarschijnlijk voor behandeling in het ziekenhuis moet worden opgenomen. Als men 40 jaar bij één bedrijf werkt, dan blijkt wel overduidelijk, dat zo'n werknemer in hoge mate plichtsbe trachting bezit en met volle interesse voor dat bedrijf heeft gewerkt. Dat zulks tot volle tevredenheid ge beurde blijkt wel uit het feit, dat de heer H. J. Westerveld, wonende Ko- ninginnelaan 73, alhier, begonnen als leerling-monteur bij de firma Tensen, opgeklommen is tot chef-monteur. Op 28 mei 1927 in dienst getreden, was het dus zondag j.1. een feestelijke dag voor de jubilaris en dat hij ook bij zijn collega's gezien is, bleek wel uit de grote belangstelling, die op deze dag van die kant getoond werd. On nodig te zeggen, dat de felicitaties met diverse attenties, ook van de directie, gepaard gingen. Als „Doe-het-zelvers", zo beschouwt burgemeester mr. S. P baron Bentinck de leden van de Soester Zakenkring en vooral die van de evenementen-com missie, omdat zij ieder jaar de Bedrijfs- sportcompetitie organiseren. Dit jaar al voor de vijfde keer en dit eerste lus trum was voor het gemeentebestuur voldoende aanleiding om het bestuur van de Soester Zakenkring uit te no digen voor een ontvangst in de raads zaal van het gemeentehuis. Veel leden- industriëlen waren aanwezig op deze De leden van de voetbalvereniging B.D.C. hebben in de kantine op de ter reinen aan de Bosstraat kennis gemaakt met de nieuwe trainer, de heer J. Rijn uit Amersfoort. Voorzitter G. Stork opende de bijeenkomst, die speciaal hiervoor belegd was. Hij was verheugd over de goede opkomst. Ook de junio ren. die het volgend seizoen overgaan naar de senioren, waren present. Vervolgens maakte de heer Rijn het trainingsplan bekend. Er zal getraind worden op de dinsdag- en vrijdagavond. Gedurende de maand juli ligt de trai ning stil. De vrijdagavondtraining is speciaal bedoeld voor de geselecteerde spelers voor het eerste elftal. De junio ren komen niet in de selectie, omdat men dit team nog een jaar in één elf tal bij elkaar wil houden. De selectie- groep bestaat uit achttien spelers. De eerste trainingsavond onder leiding van de heer Rijn is vastgesteld op vrij dagavond 1 juni. De heer Rijn merkte op. weinig te voelen voor gebruik van het halfverharde veld; zijn voorkeur gaat, vooral wat betreft de conditietrai ning, uit naar de grasmat. Hij zei, met vertrouwen de volgende competitie te gemoet to gaan. Hierna maakte de heer Rijn persoonlijk kennis met de spelers en bleef men nog lange tijd gezellig bij elkaar. spontane en bijzonder geslaagde bij eenkomst. De burgemeester sprak het welkomst woord. Hij zei, dat de ontvangst waar schijnlijk op een voor velen ongunstig tijdstip plaatsvond, maar het gemeen tebestuur had juist dit tijdstip bepaald, omdat ruim een uur later de Bedrijfs- sportcompetitie van start zou gaan op de volleybalvelden achter het gemeen tehuis. Baron Bentinck wenste de Za kenkring geluk met het eerste lustrum van de sportcompetitie. Hij zei voorts, dat de gemeente dit jaarlijkse evenement op hoge prijs stelt. ,,Ik heb dat al eens meer tegen uw bestuur gezegd, maar ik wil het her halen nu er zoveel leden zijn", aldus de burgemeester, die eraan herinnerde hoe de sportcompetitie vijf jaar gele den van de grond kwam. „Ieder jaar werd de deelname groter, zodat dit sportfeest is uitgegroeid tot wat het nu is. Een voorname factor is, dat de Zakenkring alles zelf doet en daarom is „doe-het-zelvers" hier zeker op z'n plaats, aldus de burgemeester. Dit „Doe-het-zelf" is volgens spreker een belangrijk aspect en geeft onder linge binding. De burgemeester wenste de leden veel succes voor de toekomst en in 't bijzonder met de lopende com petitie. Hij twijfelde er trouwens niet aan, of ook deze zal slagen. Namen, het bestuur van de Soester Za kenkring sprak de heer W. Groenendijk. Hij sprak woorden van dank aan het adres van de burgemeester en de wet houders J. v. d. Arend en A. P. Hil- horst voor de prettige ontvangst. ..Een vijfjarig bestaan is niet zoveel bijzonders, maar toch is het goed, dat we er even bij stilstaan", aldus spreker. Hij bedankte namens het bestuur de evenementencommissie voor het vele werk, dat ze ieder jaar verzet. „Wij ho pen, dat deze commissie nog vele jaren met dit werk zal willen voortgaan", zo besloot spreker. Hierna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. De kop van de Soester Bedrijfssport competitie 1967 is er af. Vrijdagavond kwamen niet minder dan 38 teams in het veld en dat betekende de start van dit grootse sportfeest voor werknemers van Soester bedrijven. Het draagt dit jaar een feestelijk tintje, want het is voor de vijfde keer in suc cessie, dat deze competitie wordt ge houden. In 1963 wilde de Soester Za kenkring enig (sport)leven in de brou werij brengen. De heer Wijnolst ver wees het bestuur naar de sport. Tien weken later draaide alles. Niet feilloos, zeker niet door de bril van 1967 bezien, maar men maakte er steeds meer van en van gemaakte fouten leerde men zeer veel. Toch groeide de aanvankelijk reeds grote belangstelling niet erg, ondanks medewerking van velen. Totdat Dick van Rijn, die aan de wieg stond van deze sportcompetitie, het probleem oploste. Men is nu een maal niet in een lustrumstemming als men tegen het deelnemingsplafond zit. Hij zette er een etage op: prestatietoch ten. Schuchter als we zijn, aldus dr. M. van Driel, voorzitter van de evene mentencommissie, die het sportfeest ook dit jaar weer organiseert, doen er deze De wedstrijden om de Klaas van de Veenbokaal zullen niet zoals eerder ge meld op het B.D.C.-terrein worden ge speeld, maar allen op het V.V.Z.-ter- rein. Het juiste programma luidt als volgt: Hedenavond (dinsdag), 7 uur, B.D.C.- V.V.Z. en donderdag 1 juni, eveneens 7 uur, Hees-S.E.C. Zaterdag 3 juni, 2.30 uur, verliezers- ronde en om 4.15 uur winnaarsronde. keer slechts 662 man en één dame aan mee. Er zijn dit jaar zodoende 2.036 deelnemers. Daarvan traden op de eerste avond 228 sportmensen aan op de twee volleybal- velden achter het gemeentehuis, die worden bespeeld door de Soester Vol leybal Vereniging. De S.V.V. had, zoals gewoonlijk, de or ganisatie van dit eerst0 onderdeel van de competitie. Het was er direct al ge zellig en het publiek toonde al in gro ten getale zijn belangstelling. De heer T. G. L. Schneider sprak een kort welkomstwoord en ook dr. Van Driel deed dit. Hij wenste iedereen een sportieve strijd, niet alleen op deze avond, maar ook tijdens het verdere deel van de sportcompetitie. Daarna gingen de eerste wedstrijden van start. Er werd met enthousiasme gespeeld, waarbij de toeschouwers zich niet onbetuigd lieten. Burgemeester mr. S. P. baron Bentinck gaf lange tijd van zijn belangstelling blijk, evenals wethouder A. P. Hilhorst en het raadslid v. d. Berg. De wed strijden hadden een vlot verloop, al kon men het tijdschema niet aanhouden. Later op de avond begon het te rege nen, maar dit kon de spelers en speel sters niet remmen in hun enthousiasme. De uitslagen van de eerste avond zijn: Dames: Pribor I-Dalco 15-2. Pribor II- Lindner 7-15. Hollandia I-Pribor I 3-15. Foxboro I-Pribor II 17-15. Foxboro II- Dalco 11-15. Hollandia II-Lindner 15-9. Hollandia I-Gemeente 11-15. Foxboro I- Van Kooij 15-10. Pribor I-Foxboro II 15-8. Pribor II-Hollandia II 5-15. Dalco- Gemeente 8-15. Lindner-Van Kooij 15-8. Hollandia I-Dalco 15-13. Foxboro I- Lindner 8-15. Pribor I-Gemeente 5-15. Pribor II-Van Kooij 4-15. Foxboro II- Gemeente 2-15. Hollandia II-Van Kooij 15-17. Hollandia I-Foxboro II 10-15. Foxboro I-Hollandia II 13-15. De uitbreiding van werkzaamheden noodzaakte het architectenbureau ir. H. N. van Wijk, gevestigd aan de Hilde- brandtlaan 2 in Soest-Zuid, ertoe het oude bureau belangrijk uit te breiden. Vrijdagmiddag is het vernieuwde kan toor officieel in gebruik genomen en werd de pers in de gelegenheid gesteld kennis van de verbeteringen en uitbrei ding te nemen. Ook voor anderen was er gelegenheid een kijkje te komen nemen, waarvan druk gebruik gemaakt werd. Talloze bloemstukken en andere geschenken werden daarbij aangeboden. Het architectenbureau werd op 1 sep tember 1960 in de Bilt gesticht. Op 1 januari 1961 verhuisde men naar Soest. De eerste werkzaamheden bestonden uit het ontwerpen van kleine werken, zo als tien woningen aan de Dr. Rupert- laan; het winkelpand aan de Kerkstraat waarin de apotheek en de BATA ge vestigd zijn; de garage voor gemeente werk enen een aantal woningen in Soesterberg. Ir. Van Wijk heeft momenteel achttien vaste medewerkers in dienst, onder wie 2 bouwkundig ingenieurs en zes H.T.S.ers. Er zijn grote werken uit gevoerd of in aanbouw, zoals een ver zorgingstehuis in Heelsum met 126 twee- en driekamerflats; een verzorgingste huis in Soestdijk en Utrecht; vier toren flats in Arnhem met in totaal 200 flat woningen; een winkelcentrum in Weesp met in totaal 382 woningwetflats en 70 huizen voor alleenstaanden in Heelsum. Men maakte tekeningen voor het grote Badhotel in Roekan je; voor 7 a 800 woningwetwoningen te Diemen en voor een nieuw gemeentetehuis aldaar. Ontwerpen zijn gemaakt in samenwer- Heren: Dalco I-Howson II 11-15. How- son I-Foxboro II 6-15. Foxboro I-Lind- ner II 15-2. Lindner I-Van Kooij 15-6. Van Kooij I-Gemeente II 15-0. Gemeen te I-Ceramiek 15-9. Gemeentewerken- Heek 15-13. Dalco II-P.T.T. 10-15. Su per Cleaner-Lindner III 12-15. Progress- Lindner IV 4-15. Stam-Houdijk 15-4. Foxboro Ill-Pribor 11-15. Van Kooij I- Foxboro V 15-7. Gemeentewerken- Ge meente III 15-10. Dalco II-Van Kooij III 15-7. king met architecten te Amersfoort voor de bouw van toekomstige scholen in Soest en Amersfoort. In Coevorden en Krimpen aan de Lek zijn fraaie dokterswoningen gebouwd, waarvoor architectenbureau Van Wijk de bouwte keningen leverde. Ook voor de teke ningen van het sportcentrum met in- structiebad te Hilversum droeg ir. Van Wijk zorg. Het oude kantoor met tekenkamers en daarboven de woning, is uitgebreid met een geheel nieuwe vleugel. Daarin zijn thans ondergebracht een ruimte voor maquettes en tekeningen, een kamer voor de boekhouding, kantoren, kamer voor secretaresse en administratie. Ver der is er een ontwerpkantoor met ar chief en tekenkamers. Het architecten bureau ir. Van Wijk is thans modern gehuisvest en het vernieuwde pand doet het zeer goed in de al even fraaie omgeving van de Hildebrandtlaan. Tussen 3 en 6 uur hebben vele geno digden, waaronder de burgemeester en mevrouw Bentinck en de heer Van der Dussen, direkteur van gemeentewerken, alsmede vertegenwoordigers van ande re gemeentebesturen, van de gelegen heid gebruik gemaakt om de nieuwe werkruimte, waarin vele maquettes, fo to's en tekeningen ter illustratie van de gereedgekomen werken aangebracht waren, te bezichtigen. De heer en mevrouw Van Wijk, ver gezeld van alle medewerkers met hun dames, besloten deze grote dag met een feestelijk diner. De bromfietser M. C. M. B. reed zon dag op het rijwielpad van de Soester- bergsestraat, terwijl van een erf de 10-jarige jongen H. S., uit Weurt, die daar gelogeerd was, met een fiets het rijwielpad opreed De bromfietser en de fietser reden par does tegen elkaar aan, met het gevolg, dat de jongen met verwondingen aan been en arm en klachten over buikpijn naar Zonnegloren werd overgebracht. De wedstrijd S.E.C.-U.V.V., die zater dagavond voor de derde ronde van de bekercompetitie werd gespeeld, is na verlenging in een 3-2 nederlaag voor S.E.C. geëindigd. Toch heeft S.E.C. te gen deze 2e klasse R K.N.V.B. kranig stand gehouden, vooral als in aanmer king wordt genomen, dat het Soester elftal met enige invallers moest uitko men. S.E.C. nam reeds na 10 minuten de leiding door Rijnders na goed aangeven van Dorrestein. Van enig overwicht van één der par tijen was geen sprake, zodat de stand tot de rust ongewijzigd bleef. Na rust pakte U.V.V. de zaken wat strakker aan en wist reeds na 3 minu ten door haar linksbuiten de stand op 1-1 te brengen en voordat S.E.C. van de schrik bekomen was, bracht de rechts buiten de stand op 1-2. Hoewel S.E.C. hierna geen geslagen ploeg was en zich diverse kansen wist te scheppen, duurde het toch nog plm. een half uur voordat Dorrestein de ge lijkmaker (2-2) in het U.V.V.-net depo neerde. Ongeveer 8 minuten voor het einde kreeg Van den Broek nog een mooie kans om S.E.C. de leiding te ge ven, maar deze ging door pingelen he laas verloren. Doelpunten werden er niet meer ge maakt, dus was verlenging noodzakelijk. Reeds na 3 minuten maakte U.V.V. door haar rechtbinnen het winnende doelpunt, hoewel ons inziens in duide lijke buitenspelpositie, maar de S.E.C.- grensrechter vlagde niet, zodat de scheidsrechter het doelpunt toewees. Hierdoor gaat U.V.V. over naar de vier de ronde en is S.E.C. uitgebekerd. Vermeldingswaara is nog. dat de scheidsrechter 10 minuten voor het ein de zich genoodzaakt zag een U.V.V.- speler het veld uit te zenden wegens herhaaldelijk bemoeien met de leiding. In januari schreef de Scheepvaart Ver eniging Noord te Amsterdam een prijs vraag uit voor beeldende kunstenaars met als onderwerp: „De Haven van nu". Deze vereniging van ondernemers in de haven- en vervoersbedrijven stel de deze „Havenprijs" in ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan in juli a.s. Circa 200 werken zijn ingezonden. De prijs voor schilderwerk 3500,is toegekend aan H. Huig in Amsterdam. In overleg met Mr. E. L. L. de Wilde (dir. van het Stedelijk Museum) zal een tentoonstelling van Prinsen's (potlood) tekening en zijn overige werk worden gehouden van 16-30 juni a.s. in het mu seum „Fodor". Keizersgracht 609 te Amsterdam. Bij de opening op 16 juni zal de prijsuitreiking in Fodor plaats hebben. rts heeft de jury uit de overige in zendingen plm. 60 werken geselecteerd. Deze zullen tezelfdertijd worden ten toongesteld in de passagehal van het Verenigd Cargadoors Kantoor (vertrek plaats van de schepen van de Tor- line) in de Coenhaven, pier Amerika, Amsterdam. Daarna is er nog een expositie van Prinsen's werk tijdens de jubileumont vangst en het congres van de scheep- vaa_ oreniging in het Internationaal Congrescentrum RAI, Europaplein te Amsterdam op 19 juli a.s. Dit allemaal is de oorzaak dat de ten- te— ^elling van Otto Prinsen in Galerie „Soestdijk" aan de Molenstraat in Soest even uitgesteld moet worden. Hiernaast ziet U een van Prinsen's (houten) beelden: „Gerechtigheid". JAN VISSER. De prijs voor tekenkunst en aanver wante technieken 1500,kreeg de Soestenaar Otto Prinsen, die onlangs ook de Wiegersma-berker won van het Genootschap „Kunstliefde" in Utrecht. Verder heeft de jury die bestaat uit Prof. Dr. H. L. C. Jaffé (vcorz.), E. Fernhout, J. van Heel, Prof. O. de Kat, Mr. E. L. L. de Wilde en mevr. A. Boots-Mooij (secr.) een eervolle vermel ding gegeven aan de Amsterdammer D. Zwier.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1