©-markt 59 Haarlak i 269 Komkommers 25 98 Tomaten SIM ON DE WIT Stuivertje wisselen Slasaus GRATIS 42 Varkensfilet Verse Worst 178 Soeppakket Chinese rijstkom Fa. B. LENARDUZZI geheel hardplastic keukens DANSEN GOED EEKEKEK Ananas no Gebraden gehakt inhHk 99 Sperziebonen Wijn-cognac honing Katkins voor poesl Toiletzeep 95 Snijworst li 49 2SoepbaUeties 1 KILO 3Lev met lepel BO BH DE WIT BENT U BETER AFJ Van vierlamlenmunt tot onaanzienlijk stukje pasmunt Openbare bibliotheek Soest-Zuid Een herbergierszoon werd componist (1877) iv jiii, per stuk per kilo DINSDAG 30 MEI 1967 £en voortdurende geldontwaarding is in de geldgeschiedenis eerder regel dan uitzondering, zeer tot ongerief van de kleine man die nauwelijks anders dan in geld kan sparen en zeer tot genoe gen van ieder die schulden heeft, de overheid voorop. Vanzelfsprekend waren onder de maat schappelijke omstandigheden van vroe ger, toen de koopkracht van de stan- daardmunten bepaald werd door de waarde van het metaal waaruit zij be stonden, de oorzaken en de gang van zaken anders dan thans, maar de ge volgen waren in grote lijnen dezelfde. Onze stuiver is een van de voorbeelden uit onze geldgeschiedenis: een aan lager wal geraakte munt met een oud en respectabel voorgeslacht. Zijn historie gaat zover terug ir\ de middeleeuwen, dat men niet weet waar zijn naam vandaan komt. Hij wordt in 1454 voor het eerst genoemd als naam voor een tweegrotenstuk, dat lange tijd als basis voor het Zuid- en het Noordnederlands geld zou dienen. Een muntstelsel In die tijden waren de Bourgondiërs bezig de Nederlanden onder hun heer schappij te verzamelen. De belangrijk ste gewesten die zij in 1454 reeds be zaten, waren in de eerste plaats het rijke Vlaanderen, dat het schone stre ven ook in de eerste plaats moest fi nancieren en verder Brabant, Hene gouwen en Holland. De laatste twee had Philips de Goede van de welbe kende Jacoba van Beieren overgeno men. Deze Nederlanden wensten zij nu in één groot rijk onder te brengen en daarin paste ook één centraal geldstel sel in het kader waarvan reeds in 1365 een munt ter waarde van twee oude Vlaamse groten als centraal stuk was ingevoerd. Na de verkrijging van Holland werd dit stuk als vierlander of vierlandenmunt voor al de genoemde geweten op gelijke voet geslagen. Karei V rondde de verovering der Ne derlanden af door de overgave van Friesland in 1528 en van Gelre in 1543, waardoor de stuiver zich over het ge hele gebied verbreidde. Deze monetaire eenheid is verder blijven bestaan en de politieke eenheid is voltooid in de op stand tegen Philips II, de Habsburger en Bourgondiër, die evenals zijn vader Karei V, ook over Spanje regeerde, en verder in en na de Franse tijd toen het tegenwoordige koninkrijk tot stand kwam. Ais hoofdmunt. In de geschiedenis van de stuiver weer spiegelen zich ten eerste de grote lijn van de geschiedenis van de éénwor ding der Nederlanden en voorts de ge leidelijke devaluatie van het geld door daling van de koopkracht van het zilver en door muntverslechtering door vor sten die, vooral in roerige tijden, vaak krap bij kas zaten en dan te weinig zilver in hun munten lieten verwerken. Zoals gezegd viel het begin van de stuiverroman samen met de opkomst der Bourgondiërs. In Vlaanderen ge bruikte men oorspronkelijk Frans geld. Vooral in verband met de oorlogen die de Bourgondiërs samen met de Engel sen tegen de Fransen voerden (denk aan Jeanne d'Arc en Edward, de Zwar te Prins (voerde Vlaanderen, dat aan de Bourgondiërs behoorde, in 1337 een eig n muntstelsel in, gebaseerd op de Vlaamse groot of Leeuwengroot, van 4.05 gram a 750/1000 fijn zilver. Deze verslechterde zo snel, dat reeds in 1365 het muntenstelsel moest worden gereorganiseerd en werd gebaseerd op de dubbele groot, die toen reeds nau welijks meer zilver bevatte dar de leeuwengroot 28 jaar daarvoor; name- Boeken voor de feestdagen. Volkers, De vijf sterretjes van Bethlehem. Toen het begon te lichten. Bruyn, Sinter klaas zet zijn schoen. Studieboeken. Viersen, Jonker en Stof fer, De belasting-almanak 1967 van ,,E1- seviers-weekblad". Van Praag, Psy chologische encyclopedie. Snijders- Oomen, Spelend voor Gods aangezicht. De Vries, Kleine bloempjes der vreugd. De Kuehn, De wereld der oneidigheid. Möhres, Kevers in kleur. Zweeres, Naar rijke vogelge- bieden. Schenk, De mens; gisteren, heden, morgen. Beekman, Ziekte en gezondheid. Holthausen, Nederlands hoorn van overvloed. Daglish, Onze huisdieren en wat u van hen weten moet. Verkeerskode. Schwarzler, De radio-amateur aan het werk. Lingsma, Gids voor de Deltawerken. Theile, Kunst in Afrika. Blake, Le Corbusier. Keiler en De Lange, Theater in de tijd. Bulthuis, Ge schiedenis van het poppenspel in Ne derland. Van het Reve, Op weg naar het einde. Nooteboom, Een nacht in Tunesië. Hermans, Een landingspoging op Newfoundland. Heijermans, Versterkende kip en andere Falklandjes. Catalani, Waaiers. Smedts en Troost, De lange nacht. Kuijk Van Veen, De heer en me vrouw van Vollenhoven. Spaans-van der Bijl, Josephine de beauharnais, 1763-1814. Gids voor de Nederland- sche kastelen en buitenplaatsen. Heitling, De Achterhoek. Van Tricht en Oldambt, Insalata Italiana. Romans. Christie, Het mysterieuze ma nuscript. - De zaak-Styles. Detective omnibus 2. Durbridge, Wie de schoen past wordt vermoord. Ekert-Rotholz, Pionen en pioniers. Fabricus, Weet je nog, Yoshi? Gary, Zwerver in de sneeuw. Gulik, Moord in Canton. - De nacht van de tijger. - Het wilgen patroon. De Hartog, Herinneringen van een bramzij gert je. Hermans, Nooit meer slapen. De Holt, De ze vende maagt. Janssonius, Agne So- rel. Pope, Luitenant Ramage. Queen, Het gebeurde op een zomerdag. Rinser, De Zondebck. Simenon, Het gele huis. - Maigret en de zaak Nahour. - Het kasteel van Roodezank. - De trein tftt Venetië. - De duivel van Tidal Basin. - De vier rechtvaardige bannen. lijk 4.32 gram 750/1000 fijn zilver. Omgekeerde pot! Deze munt, die ook in Holland alge meen werd gebruikt on die daarom door de, toen nog zelfstandige, graven van Holland werd geïmiteerd, werd ook wel plak genoemd, omdat hij zo groot was, doch het meest bekend is hij on der de naam van potdrager of botdra ger, omdat de helm, waarmede de op de munt voorkomende leeuw getooid was, meer op een omgekeerde pot leek dan op een echte helm. De potdrager bleef lange tijd de basis van het geld der Bourgondiërs en Phi lips de Goede (1419-1467) maakte hem in 1434, nadat hij enkele jaren daar vóór Holland en Henegouwen had ver kregen, tot basismunt in zijn vier, reeds genoemde, landen. Deze vierlandenmunt of vierlander gold in Vlaanderen 47 mijten, kleine muntjes van geringe waarde. In Brabant, met Limburg en Henegouwen, gold hij 12 artesische penningen, die daar als klein ste munt in gebruikt waren. In Hol land gold hij eerst voor 16 Hollandse penningen en toen die later In onbruik raakten, voor acht duiten. Gedevalueerd. Zoals de penningen dus van land tot land verschillen, zo verschilden in de overige Nederlanden ook de stuivers die daar golden. Men had aanvankelijk de Vlaamse groten en botdragers nagesla gen, doch al spoedig werd, vooral door de hertogin van Gelre, het zilvergehalte sterk verlaagd, waardoor deze hertogen grote winsten maakten. Nadat eenmaal bekend was geworden hoe weinig zilver de Gelderse stuivers bezaten, daalden deze in koers tot tweederden van de Bourgondische stuiver. Tegen de tijd dat Karei V (1506-1555) alle Nederlanden in bezit had genomen, zou men verwachten dat de grote kans van de stuiver was gekomen. Deze had intussen echter danig aan respect inge boet. In de eerste plaats door de oorlo gen van Karei de Stoute (1467-1477) en de troebelen onder Maria Bourgondië (1477-1482) en vooral onder haar zoon Philips de Schone, die van 1482 tot 1506 regeerde, in 't begin onder regentschap van zijn vader Maximiliaan van Habs- burg. Was dus de stuiver in gehalte sterk verlaagd, door de grote zilvervondsten in midden-Europa en in Spaans-Amerika was bovendien de koopkracht van het zilver zelf sterk verminderd. De stuiver levert thans ook Braamweg 40-42, telefoon 2017. Showroom: Oude Utrechtseweg 20, telefoon 5615, zaterdags de gehele dag geopend, met stalen en granito aanrechtbladen. Diverse kleurcombinaties mogelijk. was een munt van betrekkelijk lage waarde geworden en men begon grotere munten te slaan, eerst in goud en daar na ook in zilver. Het pond. Zoals men in Engeland thans nog re kent in ponden 20 shillings 12 pence, zo rekende men destijds (en dit duurde tot de Franse tijd) in Hollandse ponden 20 stuiver 8 duiten. Toen de hoofdmunt, de stuiver, devalu eerde ging het pond mee, daar het al tijd 20 stuiver bleef. Hoewel het pond van oorsprong een gewicht was had het langzamerhand de betekenis gekregen van een rekeneenheid, die het wel en wee van de hoofdmunt volgt. Zoals, de cent bij de revaluatie van 5% de gul den volgde, toen voor enkele jaren de gulden in navolging van de Duitse mark 5% in koers steeg. Toen de stuiver te klein werd had men reeds het pond in goud geslagen, dat wil zeggen men had gouden (gulden) munten geslagen ter waarde van 20 stuiver, ter waarde van de rekeneenheid pond. Onder Karei V sloeg men toen ook deze waarde in zilver en noemde deze de zilveren gulden. Onze gulden. De zilveren gulden verdrong tijdens de regering van Karei V de stuiver als hoofdmunt van het maatschappelijk ver keer en werd de voornaamste munt. Omstreeks 1560, onder Philips II (die van 1555 tot 1598 regeerde, doch die door de in opstand gekomen noordelijke Ne derlanden in 1581 werd afgezworen) werd de stuiver pasmunt. Dat wil zeg gen: zijn gehalte werd nog meer ver laagd en hij had geen zelfsandige waar de meer doch zijn waarde werd voort aan bepaald op één twintigste van de gulden. Daalde de gulden, dan daalde hij mee. Hij maakte nog een beroerde tijd mee in de eerste decennia na de 80-jarige oorlog. Diverse steden en gewesten sloe gen met groot gewin grote aantallen stuivers, dubbeltjes (2-stuiverstukken) en schellingen (6-stuiverstukken) vóórdat men in 1696 in de Staten-Generaal der Verenigde Nederlanden tot overeenstem ming kwam over een meer ordelijk muntstelsel. Die orde was saai: behoudens enkele technische veranderingen bleef de stui ver wat hij was tot aan de Franse tijd. Vergane glorie. Daarna, in ons koninkrijk, werd hij in de Muntwet niet meer genoemd, want de gulden, de hoofdmunt die bleef, werd voortaan verdeeld in 100 centen. Het 5- centstuk bleef echter van zilver en even groot als de oude stuiver en iedereen bleef hem stuiver noemen, zoals het 10-centstuk een dubbeltje (dubbele stui ver) bleef. Onder koning Willem III werd hij ver kleind tot het bekende zilveren stui vertje van de armbanden. In 1907 werd hij een ronde, nikkelen stuiver, die van wege de mogelijkheden die hij bood, een avondkwartje werd genoemd. Nog één maal werd hij populair, als de vierkante nikkelen stuiver van vóór 1940, doch hoe het thans met hem is weet een ieder. Er is niets bijzonder meer aan, maar hij héét nog stuiver. Cic transit gloria mun- di. Wie kent niet de Slavische dansen van Antonin Dworsjak? Deze composities en nog enkele andere hebben deze compo nist wereldberoemd gemaakt en geheel terecht, want Dworsjak was een uit zonderlijk natuurtalent, die zich in te genstelling tot vele andere componis ten van zijn tijd aan de klassieke be ginselen hield. De Slavische dansen voor vierhandig piano ontstonden precies 90 jaar ge leden, in 1877, toen Dworsjak juist zijn grote kans had gegrepen, geholpen door niemand minder dan Johannes Brahms. Antonin Dworsjak was een man, die de gave bezat de kansen die het leven hem bood, op bet juiste moment te grijpen en dit is voor een groot deel de reden, dat hij een wereldberoemd componist is geworden, want vele an dere groten zijn minder fortuinlijk ge weest. Eerst bruiloften cn partijen Antonin werd in 1841 als zoon van een eenvoudige herbergier in een klein Bo heems dorpje, iets ten zuiden van Praag, geboren. In de herberg van zijn vader maakte hij kennis met de mu ziek, want vader Frantisek was een hartstochtelijk citherspeler. Regelmatig kwamen in de herberg ook andere mu zikanten om de gasten op te vrolijken. Zo kwam Antonin in contact met de volksliederen van zijn land en deze hebben later een grote Invloed gehad op zijn composities. In zijn zeer muzikale dorpsonderwijzer vond de jonge Dworsjak een goed vriend, die hem alles leerde van de muziek wat hij er zelf van wist. Sa men met deze onderwijzer trok An tonin door het Boheemse land om brui loften en partijen op te luisteren. Frantisek Dworsjak was maar matig ingenomen met het vurig enthousiasme waarmee zijn zoon zich op de muziek wierp. Hij meende, dat de jongen een goed slager moest worden, die de mu ziek slechts als ontspanning diende te beoefenen. Maar Antonin dacht er an ders over. Gelukkig voor hem waren er ook an dere mensen, die er zo over dachten. Familieleden wisten zijn vader er van te overtuigen, dat de jongen, die vrij wel ongeschoold reeds aardige composi tie maakte, niet van de muziek mocht afhouden. Als werkstudent Zo vertrok de zestienjarige Dworsjak naar Praag om er de organistenschool te bezoeken. Hier heeft hij uitzonder lijk hard gewerkt, want de toelage die hij van zijn vader ontving, stelde hem niet in staat er een onbezorgde studie tijd van te nemen. Daarom speelde hij in zijn vrije tijd in strijkjes om er wat bij te verdienen. In deze tijd componeerde hij veel en langzaam ontwikkelde hij zich in de goede richting, want het lot was hem gunstig gezind. Juist in deze periode ontwaakte overal in Europa het natio nalisme en ook in zijn land ontwik kelde zich een nieuwe nationale mu ziekvorm, die - met het voorbeeld van de Duitse kunstmuziek voor ogen en geïnspireerd op de volksmuziek - tot een geheel nieuwe vorm kwam. Dwors jak, de kenner der Boheemse volk»- wijsjes, maakte er gretig gebruik van. Ook ging hij over tot het componeren van oprea's. die echter niet de resulta ten hadden, die Dworsjak er van ver- wachtte. Als alt-violist van de Tsjechische na tionale opera, kwam hij in contact met de beroemde Smetana, doch deze was niet in staat het jonge natuurtalent te leiden, daar waren andere mannen voor nodig. Deze kwamen uiteindelijk, toen Dworsjak meedong naar de grote prijs die door het Oostenrijkse departement van onderwijs, kunsten was uitgeloofd en die hij won. Enkele juryleden, na melijk Johannes Brahms en Eduard Hanslick, interesseerden zich voor de jonge componist en hielpen hem om hoog. Brahms zorgde er voor, dat zijn uitgever de werken van Dworsjak on der het publiek bracht. De grote diri gent Hans von Bülow ging zijn compo sities uitvoeren. Er waren nog meer mannen, die Dworsjak terwille waren, zoals de grote violist Joseph Joachims en nog enige anderen. Door deze hulp en zijn prach tige melodieuze werken kreeg Dwors jak de roem, waarop hij krachtens zijn capaciteiten recht had. Symfonie en kwartet Drie jaar lang is hij directeur van het gloednieuwe conservatorium in New- York geweest en ook hier zat hij niet stil, maar werkte hard. De bekendste compositie uit die periode is wel zijn symfonie In e, ook wel genaamd „Uit de Nieuwe Wereld". Passend in het kader van zijn muzikale interessen had Dworsjak grote belang stelling voor de Amerikaanse neger liederen en zij inspireerden hem tot zijn „Negerkwartet". Na zijn terugkeer werd hij directeur van het conservatroium te Praag en deze functie heeft hij tot het einde van zijn leven bekleed. Hij overleed plot seling tijdens een maaltijd op 1 mei 1904. Zijn grote hoeveelheid werken toont ons een componist van formaat, die schrijven, simpel van bouw en volko- in staat was een eenvoudige muziek te men logisch, doch die juist door haar eenvoud en mede door een gemakke lijk gehoor liggende melodie de luiste raar aanspreekt. Een muziek die in haar eenvoud ontroerd en de snaren van het gevoel weet te bespelen, zo dat zij iets zegt. Alleen op het gebied van opera's is de componist minder fortuinlijk geweest, doch dit behoeft niet te verwonderen, aangezien deze werken eigenlijk buiten zijn stijl vielen. In elk geval heeft hij de wereld iets van blijvende waarde nagelaten, hetgeen wij niet genoeg kunnen waarderen. in pikante saus. groot blik EXTKA grote nes (liefst 0,6 liter!) voor 2 BLIKJES samen v Bij elk stuk volvette kaas een leuk tafel - vlaggetje op (standaard) 4 BALLEN 1© kwaliteit mË literblik van 89 voor i 325 voor 295 FLORIDA ZOMER- mgwm per fles van handig met vakantie I per blikje nu E STUKKEN samen li SiQlïS 3 samen Grove 100 GRAM k 100 aamen ONDERSTAANDE AANBIEDINGEN -^GELDEN ALLEEN IN ONZE UIT ONZE KWALITE/TSSLAGER/J 500 gram 3?# 500 gram H V m voorgebakken 1/2 kilo van 88 voor hele, droogkokende korrel Gelderse 100 gram van 65 voor.' uitborstelbare 'SPUITBUS 0% 0% geldig tlm woensdag 7 juni In vele van onze filialen:. GROTE ,4ont

Soester Courant | 1967 | | pagina 6