Soest toen - Soest nu *3 HET LIEP NASSER UIT DE HAND Geschenk van spaarbank voor Soester gezin \m TREIN OF AUTO? ALS HET KALF VERDRONKEN IS GEEN WOORDEN .-nieuws Het oog gericht op mensenkennis „Struktuurplan Soest" Vrijdag 2 Juni 1967 46e Jaargang no. 41 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 omdat hij zijn zin kreeg... Botsing auto en bromfiets Instuif R.K. Jong Soest viert 2e lustrum fè M Mg Inbraak Gouden staf voor scheidende hopman C. van der Schoor Bromfiets gestolen Rijwiel ontvreemd Weer bromfiets gestolen SOESTER((f)OÜRANT Abono. p. kwart, f 3,". per post f 3,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het gaat in de gespannen toestand tus sen Israël en het zich eensgezind achter Nasser stellend Arabisch blok nu vooral om de scheepvaart in de Straat van Ti ran. Dat blijkt uit allerlei officiële en onofficiële berichten uit Cairo, nadat daar het gesprek tussen Nasser en Oe Thant was gevoerd. Dat is in alle opzichten een verwar rende zaak. Dat deze zeeëngte Egyp tisch gebied is lijdt geen twijfel. Het is ook een internationale zeevaartweg, dat is even duidelijk. Net als andere inter nationale zeewegen die over nationaal territoir lopen, zou hier de scheepvaart vrij moeten zijn, zoals ze dat is in de Sont bij Denemarken en de Bosporus in Turkije. Het afwijkende punt echter is de Israëlische haven Eilat, die door de Israëli's in 1949 werd bezet nadat de wapenstilstand tot stand was gekomen. Eilat is in Arabische ogen altijd een roversbuit gebleven. En aangezien aan vechtbaar is of Israël juridisch veel recht kan laten gelden op de haven, wordt ook het juridisch aspect van de vrije doorvaart van schepen naar Eilat wat dubieuzer. Natuurlijk zou men het internationaal gerechtshof in Den Haag die zaak kunnen laten uitzoeken, maar dat zou jaren vergen en het is zeer de vraag of Israël of de anderen daar al die tijd op willen blijven wachten. Na de Suezactie van 1956 wist Israël de toen al bestaande blokkade op te hef fen door geweld (en doordat troepen der Ver. Naties toen stellingen betrok ken bij de zeestraat) en het ligt in de rede dat Israël dit zal pogen te herha len. Immers is in elf jaar tijds een groot deel van de economie van het land gefundeerd op het bloeiend en groeiend bestaan van Eilat. Wanneer de V.N.-troepen niet zo ijlings weggehaald waren door Oe Thant, toen Nasser dit eiste, zou er eigenlijk niets gebeurd zijn. Het is Oe Thant verwe ten dat hij zo snel inging op Nassers eis. Maar wat hij dan had moeten doen is niet duidelijk. India en Joego-Slavië zeiden - daarover gepolst - dat zij hun soldaten niet tegen de wens van de Egyptische regering op Egyptisch ge bied wensten te houden. En juridisch zijn de blauwhelmen altijd gasten ge weest. Israël wenste ze niet op zijn ge bied en heeft ze ook nooit gekregen. In alle juridisch en praktische opzich ten kon Oe Thcnt dus weinig anders dan toegeven aan de eis van Cairo. Een andere kant van de zaak is wel licht dat Nasser verbaasd is geweest over het zo vlot inwilligen van zijn eis. Dat strijdt tegen de psychologie van de Arabier, die nooit verwacht direct te krijgen wat hij vraagt, maar gewend is dat daarover wordt afgedongen. Waarschijnlijk was het voor Nasser ge noeg geweest als over de strijdmacht gekrakeel was ontstaan - daarop dui den allerlei details die later aan het licht zijn gekomen. Dat gekrakeel was waarschijnlijk in zijn verwachting ge noeg geweest om Israël te laten afzien van een strafoefening tegen Syrië, het enige wat Nasser beoogde. En dat een grote aanval van Israël op Syrië op handen was, dat lijkt intussen niet on waarschijnlijk: het was de enige manier waarop Israël een eind kon maken aan de voortdurende sabotageacties die van uit Syrië gepleegd werden. De machtsverhoudingen plus doe wan kele toestand van het Syrisch bewind maken aannemelijk dat Israël met zo'n aanval zeker de val van president At- tassi in Damascus had kunnen bewerk stelligen. En met al zijn gebreken is dat Nassers beste bondgenoot, die hij nu eenmaal wel moest pogen te redden. Door Oe Thants toegeven aan Nasser is het de Egyptische president allemaal een beetje uit de hand gelopen en is de toestand gevaarlijker geworden dan hij zelf wel wenste. Wel legt hij nu niet meer de nadruk op een militaire cam pagne tegen Israël, die trouwens nogal riskant voor hem zou zijn, daar het Israëlische leger aanzienlijk sterker en beter is dan wat de Arabische landen er tegenover kunnen stellen. Maar het punt van de zeevaart door de straat van Tiran dat haast vanzelf er bij is gekomen, promoveert hij nu tot het belangrijkste aspect van het conflict. Helaas bevat ook dit onder deel van het geschil genoeg springstof om nog tot een flinke knal te kunnen leiden. Ter gelegenheid van het feit, dat 150 jaar geleden de eerste Nutsspaarban- ken in Nederland werden opgericht, werden maandag in vele plaatsen en zoveel mogelijk op hetzelfde tijdstip sa menkomsten gehouden, waarin dit ju bileum werd herdacht. Tevens werd in We zitten midden in de nieuwe uitga ven, het spoorboekje en vele busdienst regelingen. Voor ons is het belangrijkst, het boekje, dat ons streekvervoer heeft vastgelegd en waarmee we op tijd de bus kunnen pikken, die ons door de naaste omgeving toert. Zo'n boekje is voor iedere Soester on ontbeerlijk, want we liggen nu eenmaal langgerekt en wel aan een aantal be langrijke verkeerswegen, waar langs het busvervoer loopt. Verder kunt U bij ons informaties in winnen over busdiensten door het ge hele land. Dank zij een bepaald sys teem kunnen wij U inlichten over het vervoer naar het kleinste plaatsje in Nederland. Ieder, die van dergelijke informaties wil gebruikmaken, kan een beroep op ons doen. Wij staan U graag te woord. Een verheugend bericht voor de va kantie-dagjesmensen is, dat de brochu re met het programma van de dag tochten der firma Tensen, is uitgeko men. Er is een keuze uit 21 tochten. Er zijn ook enkele middagtochten, waaronder een trip naar het nieuwe Schiphol, die behalve de technische wonderen, ook de schoonheid van het echt Hollandse landschap (Vinkeveense plassen) laat zien. De prijzen voor deze tochten zijn zo redelijk, dat zij voor niemand een bezwaar hoeven te zijn. De dagtochten-programma's van de fir ma Tensen liggen bij ons op U te wachten en wij wensen U vele mooie zomer-zone-trips Zo juist komt nog een bericht binnen over een excursie, die door het NUT georganiseerd wordt en die een tocht naar Eindhoven naar Philips EVOLU- ON tentoonstelling omvat. Een bezoek aan het Eurostrand is mede in het pro gramma opgenomen. Deze excursie wordt op zaterdag, 1 ju ni gehouden en de vertrektijd is om 8.uur van Nieuwerhoek. Gegadigden kunnen zich nog telefonisch opgeven via nr. 5571 (na 18.30 uur vrijdagavond). Dinsdagavond had in de Burgemeester Grothestraat een vrij ernstige aanrijding plaats tussen een auto en een bromfiet ser met duopassagier. De autobestuurder A. M. J. M., een 48- jarige vertegenwoordiger, kwam een uit rit uit en stopte halverwege het rijwiel pad. terwijl op het zelfde moment de bromfietser, de 16-jarige W. S. met als duopassagier de 16-jarige J. A.. beiden uit Soest kwamen aanrijden. De brom fietser slipte en zowel de bestuurder als de duopassagier kwamen te vallen. J. A. bleek er het ergste aan toe te zijn, want hij werd, nadat dokter Schutte de eerste hulp had verleend, met een zware hersenschudding en andere verwondin gen naar Zonnegloren vervoerd. De bestuurder, W. S. kon, hoewel hij een bult aan zijn hoofd had opgelopen naar huis feaan. elke samenkomst een speciaal uitgeno digd gezin gehuldigd als vertegenwoor diger van allen, die in de loop der ja ren hun spaargelden aan deze bank toevertrouwden. De bijeenkomst voor Soest en andere plaatsen werd gehou den in het hoofdkantoor te Amersfoort. Uit alle plaatsen, waar deze instelling werkt, werd een gezin gehuldigd. Voor Soest was dit het gezin van de heer P. G. Hom, Oranjelaan 42. Elf bij de bank sparende gezinnen wachtte een soort Sint Nicolaas-achtig onthaal, nadat ir. J. G. Bijdendijk, voorzitter van de raad van commissa rissen, een welkomstwoord had ge sproken, waarin hij liet uitkomen, dat juist door het vertrouwen van vele ge neraties van spaarders de bij de Ne derlandse Spaarbankbond aangesloten banken konden uitgroeien tot wat zij nu zijn: een hechte organisatie met meer dan vijf miljoen spaarders met een gezamenlijk spaartegoed van bijna zes miljard gulden. Het was daarom, dat de bank de spaar ders, vertegenwoordigd door elf gezin nen, wilde huldigen. Voor ieder gezin was er een dertigdelig kristallen Leer- dams glaswerk, een doos sigaren voor het gezinshoofd en voor de kinderen geschenken naar keuze, variërend van boeken tot en met poppen en speel goedauto's. De feestelijke bijeenkomst in Amersfoort werd bijgewoond door een aantal burgemeesters, onder wie mr. S. P. baron Bentinck. Tevens wa ren aanwezig schoolhoofden, omdat zij op school het sparen stimuleren. Zondag 4 juni zal het 10 jaar geleden zijn, dat deze vereniging haar poorten openstelde voor de R.K. Soester Jeugd. Het ook toen reeds jeugdige bestuur werd destijds bij haar eerste wankele schreden bijgestaan door een zgn. ouder comité. En het is zeker niet op de laatste plaats aan deze middelbare ini tiatiefnemers te danken dat de Instuif is uitgegroeid tot een krachtige, ge zónde vereniging waar vele jongeren uit Soest en omgeving een gezellige ontspanning vinden. Hoewel de Instuif ook culturele avon den organiseert, is zij toch vooral be kend geworden door haar dansavonden met als jaarlijks hoogtepunt het 2-daags karnaval. Dit feest, dat de naam heeft alleen in het zuiden goed gevierd te kunnen worden, is in Soest uitgegroeid tot een geweldig festijn, waarvoor jaarlijks zelfs verschillende zuiderlingen naar Soest komen. Talrijk is ook het aantal ouderen, die hier kennis gemaakt hebben met de ge zellige soms uitbundig vrolijke sfeer welke de avonden, georganiseerd door deze jonge vereniging, kenmerkt. Naast het karnaval heeft de vereniging natuurlijk nog meerdere hoogtepunten gekend. Wij herinneren ons o.a. het op treden van Rob de Nijs, de Wama's, The Blue Diamonds en in het recente verleden André van Duyn. Vanzelfsprekend, dat het huidige be stuur van deze mijlpaal in het bestaan van de vereniging een bijzondere dag wil maken. Zondag 4 juni a s. zal er begonnen worden met een H. Mis met rythmische begeleiding, welke om 12.30 uur in de Petrus en Paulus zal worden gevierd, 's Middags, vanaf 2 uur, recipieert het bestuur in het verenigingsgebouw, waarvoor allen die meegewerkt hebben %an het tot bloei brengen van de In stuif zijn uitgenodigd. Voor de leden zal het absolute hoogte- po - i de jubileumdag de boottocht dankzij de medewerking van een rederij zal er zondagavond één van de Hoek F. C. Kuyperstraat - Van Weedestraat in 1920 Drs. G. Hupkes heeft bij een markt onderzoek van de N.S. moeten conclu deren, dat het woon-werkverkeer met 20 zou stijgen, indien er meer sta tions bij de hand zijn voor de foren sen. Dat betekent, dat meer mensen de auto thuis zouden laten en de spoor wegen met minder verlies zouden wer ken, indien er op de lijnen naar de grote stadscentra enkele haltes werden bijgebouwd in de woonwijken. Daar wij alles moeten aangrijpen wat de autodichtheid in de overbezette ste den kan doen verminderen en we bo vendien de spoorwegen liever met winst dan met verlies zien werken, is er alles ▼oor, zo spoedig mogelijk meer stations te gaan bouwen! Dezelfde plaais in 1967 mooiste Amsterdamse rondvaartboten aan de Kleine Melm gemeerd liggen. De Instuifleden zullen om ongeveer kwart over zes aan boord gaan, waar dan gedanst zal kunnen worden op de 2 dekken van het schip. De muziek hiervoor zal verzorgd worden door de ,,Four Playboys" en de „Elements", welke laatste band reeds een landelijke reputatie heeft gekregen dankzij haar verschijning in de Nederlandse Top 40. Om precies half zeven zal de afvaard zijn voor een tocht Eemwaarts naar het IJsselmeer. Wanneer het weer wil mee werken zal deze ongetwijfeld sprook jesachtige boottocht een prachtig be sluit zijn van dit 2e lustrum. In de nacht van zondag op maandag is er ingebroken in de villa „Klein Kina- bu" aan de Amersfoortsestraat te Soes- terberg. Door het openen van een raam, wist men zich toegang te ver schaffen tot een vertrek, terwijl in aangrenzende appartementen kinderen en andere personen sliepen. Desondanks wist men 1100,te be machtigen, alsmede een chroom heren armbandhorloge, zilveren damesring, alarmpistool, spaarbankboekjes, pas poorten, familieboekjes enz. Voor de daders is geen spoor gevonden, hoewel men de spaarbankboekjes, pas poorten enz. in een sloot in de gemeen te Woudenberg heeft teruggevonden. De heer C. van der Schoor heeft af scheid genomen als hopman van de hopman Masselmangroep, waarvan hij groepsleider was. Daarvoor bestond grote belangstelling, hetgeen niet verwonderlijk is als men bedenkt, dat de heer Van der Schoor niet minder dan 20 jaar in het pad- vinderswerk actief is geweest. De heer W. Borreman is de opvolger van de heer v. d. Schoor, die in de eerste plaats werd toegesproken door de commandant van het district Amers foort, hopman Plomp, die de eer had namens het hoofdbestuur van de Ne derlandse Padvinders Vereniging de scheidende hopman de gouden Jacobs- staf te mogen uitreiken voor zijn bij zondere staat van dienst. De heer Borreman werd geïnstalleerd als opvolger van de heer Van der Schoor, die uiteraard veel lof kreeg toegezwaaid voor de wijze, waarop hij in de afgelopen 20 jaren het padvin- derswerk behartigde. De heer Borreman dankte in zijn nieuwe functie van groepsleider de heer Van der Schoor hartelijk voor de prettige samenwer king en bood hem het ere-groepleiders- schap van de groep aan. Namens de plaatselijke commissie werd de heer v. d. Schoor toegesproken door de heer v. d. Brink, die eveneens woorden van lof aan het adres van de scheidende hopman sprak. Tevens maakte men van de gelegenheid gebruik de heer Chr. Thiele te bedan ken voor het vele werk door hem ge daan als penningmeester-secretaris van de groepscommissie der Hopman Mas selmangroep. Als dank voor zijn werk kreeg hij een vulpenset aangeboden. H. J. v. B., wonende te Laren en werk zaam bij Howson Continental N.V., al hier deed aangifte, dat in de nacht van maandag op dinsdag zijn bromfiets uit de rijwielstalling van het bedrijf is ont vreemd. De Nederlandse regering gaat de textiel industrie een ruggesteuntje bieden. Nu, zal men zeggen, het is nogal wat wan neer aan een bedrijfstak f 150 miljoen kredietgarantie wordt gegeven. Boven dien zal de regering een verscherpt toe zicht gaan uitoefenen op textielinvoer tegen abnormaal lage prijzen. Hoewel wij zeer verheugd zijn over de toegezegde steunmaatregelen aan de tex tielindustrie is er bepaald geen reden om een gat in de lucht te springen. De nu door onze regering openlijk toege zegde steun wordt in andere Europese en niet-Europese landen reeds lang ver strekt. Wij vragen ons daarom allereerst af waarom er in Nederland zo lang ge wacht is met het verlenen van enige hulp. Was dat onze aangeboren voorkeur voor het particuliere initiatief? Wist men soms niet dat de Italiaanse regering reeds lang laagrentende leningen af schuift naar de industrie, terwijl in dat land de lonen veel lager zijn? Men is er stellig ook van op de hoogte dat een land als Oost-Duitsland de tex tiel afzet tegen prijzen die niets meer met een kostprijs te maken hebben. Tenslotte betekenen de veel hogere om zetbelastingtarieven in bijvoorbeeld Bel gië en West-Duitsland, die teruggegeven worden bij uitvoer, dat deze landen nog een extra voordeel genieten boven Ne derland. Het grootste deel van de genoemde ac tiviteiten speelt zich af binnen de E.E.G.-grenzen. Wij zijn ook hier de dupe van een al te loyale E.E.G.-politiek en het wordt tijd dat wij het betreden van omweggetjes met het doel de E.E.G. tc frustreren gaan volgen voor zover dat nodig is om de werkgelegenheid te handhaven. Een contract kan nooit een zijdig worden nagekomen. Het water is de textielindustrie tot aan de lippen gestegen. Het was onnodig ge weest als de overheid iets vroeger meer zin voor de werkelijkheid had getoond. Voor veel bedrijven geldt nu: als het kalf verdronken is dempt men de put! Na jaren van stilzwijgen weten we het nu zeker: De Nederlandse Reydon en De Jager, in 1961 door de Russen aan gehouden in verband met spionage- aktiviteiten, waren wel degelijk erop uit militaire gegevens over Rusland te verzamelen om die aan Westerse in stanties door te geven. Het was de zo veelste mislukte poging tot spionage, waarvan we er in de afgelopen jaren steeds meer hebben gehad. In het na jaar van 1961 mochten we dan nog aan de onschuld van beide mannen ge loven, nu hoeven v/e er niet meer aan te twijfelen. Reydon heeft een hoek geschreven, ge titeld „Spion voor de N.A.T.O., waar in hij alles haarfijn uit de doeken doet, al zal hij ook wel eens zijn fantasie de vrije loop gelaten hebben. Uit het boek blijkt, dat het proces in Rusland van a tot z afgesproken werk was. De Russen richtten zich daarbij voorname lijk op Reydon, kennelijk omdat hij spraakzamer was dan De Jager. Dat hadden de Russen dan goed gezien, want inderdaad bekende Evert Reydon vlot Het boek vermeld ook, dat de Russen zich inderdaad aan hun af spraak hebben gehouden. De afspraak namelijk, dat beide Nederlanders, die tot 13 jaar gevangenisstraf werden ver oordeeld, na twee jaar weer vrijgelaten zouden worden. Beide Nederlanders waren beslist geen grote spionen, zoals er in de wereld zo veel rondlopen. Daarvoor was hun werk wijze te simpel, daardoor lieten zij zich te gemakkelijk door de Russen in hun kaart kijken. Ze waren maar een heel klein onderdeeltje van het grote rader werk, dat spionage heet. Toch doet Reydon het in zijn boek voorkomen, alsof hij een heel belangrijk man was. Alleen daarom al moet men niet alle gegevens in dit boek voor 100 procent aannemen. Spionen zijn doorgaans niet zo vlot wanneer het op praten over hun (vroe gere) werk aankomt, maar Evert Rey don vormt een uitzondering op de re gel, daarmee in feite wel het duide lijkst onderstrepend, dat hij toch maar een weinig belangrijke pion in dit spionage-schaakspel was. Al waren zijn bijdragen dan natuurlijk wel welkom bij de NA.T.O.-inlichtingendienst, die net als alle andere gelijksoortige diens ten ter wereld graag op de hoogte wil blijven van (militaire) vorderingen enz. in andere landen. Spionage is. al een heel oud middel; het wordt steeds meer geperfectioneerd, maar als men de werkwijze van de twee Nederlanders in aanmerking neemt, rijst daarover toch wel enige twijfel. Want een eerste vereiste van een spion is toch wel, dat hij kan zwijgen als het graf. Reydon kon dat blijkbaar niet. Daarom is het helemaal niet verwonderlijk, dat velen zich af vragen. welke intellectueel deze Rev- don als spion heeft aangenomen. Hij heeft zijn mond niet kunnen houden en dat getuigt toch wel van weinig men- senkenis van degene, die hem met spionage-opdrachten naar Rusland heeft gestuurd. KANTMAN. In deze en volgende uitgaven van onze courant zullen wy het grootse en veelbesproken „struktuurplan Soest", zoals dit door stedebouw kundigen en architecten aan de ge meente is overgedragen, in zijn ge heel de revue laten passeren. WJj wyzen er echter met nadruk op, dat dit volledig „toekomst" is, en er van hetgeen in dit plan wordt genoemd, niets concreet is vastge steld. Uit de stalling van het Soester Natuur bad is ten nadele van mevr. D., alhier, een damesrijwiel ontvreemd. Voor de tweede maal werd een brom fiets ontvreemd uit de stalling van de firma Lindner aan de Koningsweg. De heer G. B., alhier, plaatste 's morgens zijn bromfiets in de stalling en reeds te II uur was hij verdwenen. Het Koningin Wilhelminafonds heeft de staatssecretaris voor volksgezondheid ge vraagd de sigarettenf abrikan ten te ver plichten het teer- en nicotinegehalte te vermelden op elk pakje sigaretten en in hun reclame. Wij geloven niet, dat dit de kankerbe strijding zou helpen. Welke roker be studeert grondig alle opschriften van een doosje sigaretten? Hij rukt het open en steekt op. En als er fabrikanten zijn die door ingenieuze foefjes het gehalte teer of nicotine weten te drukken, gaan zij de tabak misschien weer mengen met bijprodukten die mogelijk nog schade lijker zijn en waar dan nog niemand op bedacht zal zijn. Wie de kans op kanker wil verminderen, weet nu al dat hij er verstandig aan doet, minder of niet meer te roken. Het zou beter zijn, indien het fonds ont wenningskuren propageerde of voordelig pastilles verspreidde, welke pas zijn uit gevonden. opdat de rokers kunnen wor den geholpen de lichamelijke behoefte aan nicotine te onderdrukken.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1