NASSERS GEZICHT IS AL GERED PAARDENVERZORGSTER Economisch plan van vakbondsman INVOER VOOR ISRAËL Wandelen en voetballen in Bedrijfssportcompetitie Uw RECORDER staat klaar bij „DE GOUDEN SNAAR" S.E.C.-honkbal S.E.C.-nieuws Gevraagd voor manege: liefst goed kunnende paardrijden. Wielerwedstrijden bij opening van nieuwe Tempo-kantine Kan spaarloon de werkloosheid bestrijden? Om de Klaas van der Veen bokaal Softball Afsluiting Golf van Akaba betekent blokkade van geheel Azië Leerlingenavond Muziekschool VRIJDAG 2 JUNI 1967 De Soester Bedrijfssportcompetitie mag zich in een groeiende belangstelling verheugen. Niet alleen van de zijde der deelnemers, ook van het publiek. Daar van getuigde wel de aanwezigheid van honderden toeschouwers bij doe voet balwedstrijden op de B.D.C.-terrelnen aan de Bosstraat. Maar voordat die ge houden werden konden de wandelaars hun hart ophalen. Ook bij het B.D.C.- terrein vertrokken 280 wandelaars met dru.nbandmuziek voorop voor het vol brengen van de prestatietocht, een nieuw onderdeel in deze lustrum-sportcompe titie. De tocht voerde de deelnemers door de bossen van de familie Insinger en duur de ongeveer een uur. Bij het verlaten van de bossen, bij het Berkenlaantje, stond de drumband de lange stoet op te wachten en met muziek voorop ging de vrolijke stoet richting B.D.C.-kan- tine, waar de koffie al klaar stond. Al Omdat Egyptes president Nasser zijn gezicht tegenover de Arabische volken moest redden, heeft hij er niet tegenop gezien op uiterst demagogische en ge vaarlijke wijze de wereld in rep en roer te brengen met zijn dreigingen ten aan zien van Israël. Hoewel er een militaire overeenkomst bestaat tussen Egypte en o.a. Syrië, met zelfs een gemeenschappelijk opper bevel onder Egyptische leiding, om el kaar bij te staan in de strijd tegen Is raël, deed Egypte niets op 7 april j.1., toen Israëlische vliegtuigen een vergel- dingsaanval deden op Syrië nadat van uit dit land weer eens een beschieting en aanval had plaatsgevonden op Israë lisch gebied. Er volgde een luchtgevecht waarbij zes Syrische vliegtuigen wer den neergeschoten boven Syrisch ge bied. Het was dus een vrij ernstig inci dent in de immers gespannen verhou ding tussen Israël en zijn nabuurlanden. Maar de heer Nasser greep deze gele genheid niet aan om zijn bondgenoot onmiddellijke steun te verlenen. Nasser zweeg en deed niets, zoals hij ook bij vorige incidenten niets deed. Zo nu en dan kwam er in de afgelopen jaren eens een brallende redevoering van Egyptes oresident, altijd met de conclusie dat Israël van de kaart zou worden geveegd, doch meer gebeurde er niet. De andere Arabische volken, die Egypte min of meer de leiding laten in het geschil met Israël, kunnen dus niet zo heel veel waardering opbrengen voor Nasser's houding, met wiens pogingen tot het verkrijgen van het leiderschap in de Arabische wereld men toch al niet zo gelukkig is. Egypte heeft zich echter ook in Jemen in een wespennest gestoken. Daar steunt het met steeds sterkere troepen macht de z.g. republiekeins gezinden te gen het bewind van de sheiks, maar met niet zo erg veel succes, hetgeen in de Arabische wereld ook al wat sma lend wordt aangezien. Er moet dus eens wat gebeuren om Nassers prestige, om zijn gezicht te redden. Daarom be gon de Egyptische regering plotseling weer brallend te spreken van het voe ren van een „heilige oorlog" tegen Is raël. Er werden troepen naar de grens ge bracht en aan de kleine macht der Ver. Naties die langs deze grenzen lag om incidenten te voorkomen, werd de eis gesteld om onmiddellijk op te hoe pelen. Secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, willigde deze eis direct in, om dat zijn blauwhelmen op Egyptisch ge bied gelegerd waren. Men maakt er Oe Thant nu een verwijt van, zo zon der ruggespraak met de Veiligheids raad of de Algemene Vergadering der V.N., aan de eis voldaan te hebben. Misschien is dat diplomatiek gezien toch nog niet zo gek. Hij verschafte Nasser hiermede bij de Arabische vol ken weer een zeker prestige en dat was wellicht het beste wat hij in de huidige omstandigheden kon doen. Het lijkt dan, alsof deze toch wat heeft bereikt, terwijl hij intussen nog wat dreigen en brallen kan tegen ieder die Israël steun zou willen verlenen, terwijl hij dan in werklijkheid niets militairs behoeft te doen. De ernstigste bedreiging van de wereld vrede vormt de afsluiting van de vrije vaart door de golf van Aaba naar Is- raëls haven Eilat Wanneer Israël on middellijk de veroorzakers te lijf zou zijn gegaan en gewapenderhand door vaart voor een Israëlisch schip zou hebben geforceerd, had het land als aanvaller aan de kaak gesteld kunnen worden en was er misschien oorlog uit gebroken. Maar de Israëlische regering was zo verstandig het internationaal beraad niet te doorbreker, en hield zich rustig. Het Nederlandse vrachtschip Schiekerk is door de golf opgestoomd naar de Jordaanse haven Akaba en de kapitein heeft niets gemerkt van mijnen die zouden zijn gelegd in de Straat van Tiran, die toegang tot de Golf geeft. Een ander schip mocht echter niet pas seren omdat het naar Eilat wilde en werd volgens latere berichten verjaagd met een schot voor de boeg. Toch wordt in afwachting van het in ternationaal beraad de soep daar in het Nabije Oosten niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend. Nasser maakt een hoop drukte, doch zal zich wel wachten de aanleiding te ge ven tot een oorlog waarvan spoedig de omvang niet meer te voorspellen zou zijn. Waarvan hij ook weinig heil heeft te verwachten. Hij kan nu enigszins zijn gezicht redden en dat moet en zal hem wA voldoende zijn. met al een geslaagde wandeltocht met heerlijk weer. Goed weer was het ook tijdens de eers te ronde in de voetbalcompetitie. Op de eerste avond werden op vier velden, uitgezet op de B.D.C.-terreinen, 24 wed strijden gespeeld. Tenminste, volgens het programma. In feite waren het er 23, daar het team van Mercurius niet kwam opdagen. Tegenstander Stam won daardoor de wedstrijd, die niet ge speeld werdDe toeschouwers zagen soms aardige wedstrijden en dank zij het feit, dat de speeltijd kon worden uitgebreid tot twee keer twaalf minuten vielen er ook meer doelpunten dan in andere jaren. In totaal werden 48 gel dige doelpunten gescoord. Er werd deze avond sportief gespeeld en er werd geen wanklank gehoord. De leden van het Rode Kruis, die iedere avond hun vrije tijd opofferen om aan wezig te zijn bij de sportwedstrijden, hoefden slechts een enkele keer in ak- tie te komen en dan nog slechts voor lichte blessures. Veel plezier beleefden de toeschouwers aan de ontmoeting tussen de teams Lindner 4 en Van Kooij 4. De Lindner- ploeg bestond uit louter zwaargewich ten, die voor geen ander doel speelden dan het publiek te laten lachen. Daar zijn de Lindner-spelers voortreffelijk in geslaagd en ze kunnen voor volgende week dan ook weer op de meeste pu blieke belangstelling van de avond re kenen. De eerste vier wedstrijden begonnen om half zeven en doordat de organisa toren het tijdschema precies konden aanhouden, waren de wedstrijden op tijd afgelopen. Om vijf voor negen kwam er een einde aan deze eerste voetbalavond. De voetbalcompetitie wordt volgende week maandagavond voortgezet op de B.D.C.-terreinen, weer te beginnen om half zeven. De uitslagen van de eerste ronde zijn: Foxboro II-Lindner II 1-0; Stam-Mer- curius (Mercurius niet opgekomen) 2-0; Dalco-Van Kooij III 1-0; Arma-P.T.T. 0-0; Lindner Il-Pribor 1-0; Van den Dijssel-Super Cleaner 0-0; Van Kooij I- Howson I 0-1; Lindner III-Progress 0-2; Van Asch II-Howson II 2-0; Bosman 1-Howson I 0-4; Van Hengstum-Warm te Energie 0-0; Van Heck-Ceramiek 2-1; N.M.B.-Arma 1-5; Foxboro-Van Kooij II 0-6; Lindner I-Rademaker 1-0; Fox boro I-Gemeente 3-0; Procar-Van Kooij II 1-0; Foxboro III-Lindner I 0-1; Van Asch I-Ceramiek 1-2; Houdijk-Klomp 0-1; Brandweer-Gemeentewerken 0-6; Van Kooij IV-Lindner IV 2-0; Zonne- gloren-Houdijk 0-1; Van Asch I-Brand weer 0-2. In het prachtige honkbalstadion in Nij megen is zaterdag j.1. een prachtige honkbalwedstrijd gespeeld. S.E.C. en Trekvogels zouden daar uitmaken wel ke ploeg de competitie gaan aanvoeren. De uitslag was 0-11 in het voordeel van S.E.C.maar wie de indruk krijgt dat dit heel gemakkelijk is gegaan komt bedrogen uit Het binnenveld van Trekvogels beschikt over een aantal spelers van klasse. Trekvogels heeft voor werper A. Harris van S.E.C. moeten buigen evenals voor de slagploeg. S.E.C. bracht reeds in de eerste inning vier men over de thuisplaat. Trekvo gels bleef echter tegenstand geven zo als S.E.C. nog nimmer heeft ontmoet in deze competitie. Prior heeft in deze wedstrijd laten zien dat men tot een groot slaggemiddelde kan komen. Resultaten: Werpers: A. Harris 12 x 3 slag, 5x4 wijd, 0 honkslagen tegen. S.E.C. maakte een veldfout. Heijma 3x3 slag, 4x4 wijd, 13 honkslagen tegen. (Trekvogels) maakte 5 veldfouten. Tussenstanden: S.E.C. 4 0 5 0 1 0 1 11. Trekvogels 0000000 0. Beste slaggemiddelde: H. Prior (0.750). De punten werden gescoord door Mur- phy, Knickenbocker, Bosboom en Prior ieder 2 maal en Blok, J. Hofman en J. van Mourik ieder eenmaal. Overige uitslagen uit de 3e klasse B: Animals-Baseball Pais 0-6. Drachten- H.B.C, 4-19. Terriërs-W.S.H.C. 9-5. Stand in de competitie: I. S.E.C. 2. H.B.C. 3. Trekvogels 4. Baseball Pais 5. Terriers 6. W.S.H.C. 7. Animals 8. Drachten Zaterdag 3 juni team tegen Terriers uit Enschede en de wedstrijd begint 15.00 uur. De S.E.C. jeugd speelde zaterdag j.1. in Bussum tegen de plaatselijke ploeg Sci- mitars. De werpers speelden een zeer goede wedstrijd en vooral Waterreus van S.E.C. belooft, indien hij hard traint, iets voor de toekomst. S.E.C. zegevierde in deze wedstrijd met 4-5 en de punten werden gescoord door Brugman (2 x) en R. van Mourik, G. 5-5-0 10 81- 6 5-4-1 8 63-25 5-4-1 8 48-28 5-2-3 4 50-38 5-2-3 4 31-45 5-2-3 4 24-44 5-1-4 2 30-30 5-0-4 0 9-106 speelt het eerste Niehorster en R. La Rose ieder een maal. De tussenstanden waren: 3-2-0-0 S.E.C. jeugd. 2-1-1-0 Scimitars. Werperresultaten: Brugman (S.E.C.) 3 x 3 slag, 5x4 wijd en 1 honkslag t gen. Waterreus (S.E.C.) 4x3 slag, 3x4 wijd en 0 honkslagen tegen. De Graaf (Scim.) 5x4 wijd en 7 honkstlagen tegen. S.E.C. maakte 3 veldfouten en Scimitars 2. Zondag speelde een door het niet op komen van verschillende spelers sterk- gehavend, tweede team tegen H.C.A.W. uit Bussum. Het schijnt dat er bij de verenigingen nog te licht gestraft wordt indien er een speler zijn verplichtingen niet na komt. Bosboom zorgde in deze wedstrijd voor een sensatie aangezien hij het presteer de om bij een stand van 10-0, een Ho merun te slaan. Daardoor verkreeg S.E.C. zijn enige tegenpunt. Tot de zesde inning wist S.E.C. goed stand te houden, maar daarna plofte de ploeg als een kaartenhuis in. Bij zonder jammer. Tussenstanden waren: H.C.A.W. IV 0 1 0 0 0 2 2 5 0 10. S.E.C. II 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1, Werpersresultaten: R. Hofman S.E.C. 5x3 slag, 2x4 wijd en 10 honkslagen tegen. Bosboom S.E.C. 2x3 slag, 0x4 wijd en geen honkslagen. Tiemens H.C.A.W. 15 x 3 slag, 2x4 wijd en 3 honkslagen tegen. S.E.C. maakte 15 en H.V.A.W. 3 veldfouten. Het tegenpunt werd gescoord door Bosboom. Zaterdag 3 juni speelt de jeugd een uitwedstrijd tegen C.N.A. Ambassadors op de basis Soesterberg. Het tweede team speelt zondag 4 juni tegen Scrimitars in Bussum en de eers te wedstrijd begint om 15.00 uur en de tweede om 12.30 uur. BESLISSINGSWEDSTRIJD S.E.C. 4-V.V.O.G. 3 Zondagavond, om 18 uur, zal dan ein delijk de lang verwachte strijd tussen S.E.C. 4 en V.V.O.G. 3 uit Harderwijk plaats vinden. Voor het vierde elftal een enorme op gave tegen het toch wel sterkere V.V.O.G. 3. De bal kan raar rollen, zodat de jon gens van aanvoerder Coen Wildenburg niet van te voren genoegen behoeven te nemen met een nederlaag. Voor deze wedstrijd bestaat veel be langstelling, vooral de overige S.E.C.- elftallen zijn geïnteresseerd. Aan span- Aanmelden Birkstraat, achter no. 124. ning zal het niet ontbreken. Opstelling elftal: Doel van de Vaart; achter B. Kanters, K Wildenburg en Jasper v. d. Linden; midden M. Vos kuilen en Luschen; voor P. v. d. Bra- kel, P. Meidam, Heinen, Schimmel en Luitelaar. Res. J. Wildenburg en Op meer. JAARVERGADERING S.E.C. Maandag 5 juni houdt S.E.C. in de cantine aan de Bosstraat, haar jaarver gadering die van groot belang is voor de leden. Op deze avond zullen namelijk nieuwe bestuursleden gekozen dienen te worden voor M. Wilhelm (voorzitter), J. P. C. Veldhuizen (secretaris), J. E. Roeymans (penningmeester), G. Eyking (2e voor zitter), J. Verwoerd (commissaris). Er blijven derhalve slechts 4 bestuurs leden over uit het oude bestuur, t.w. de heren B. G. Dekker, L. Ruttenberg. A. Brugman en A. W. van Veenen- daal. In de elftalcommissie zal in 2 vacatures voorzien dienen te worden in verband met het aftreden van de heer J. Meer- ding, terwijl nog een vacature, waarin in 1966 niet kon worden voorzien, aan gevuld dient te worden. De vergade ring vangt to 8 uur aan. Leden van de Soester ren- en toeris tenvereniging „Tempo" hebben in het industrieterrein met eigen krachten een fraaie kantine en clubhuis gebouwd, dat inmiddels officieus in gebruik ge nomen is. Dat gebeurde met wedstrij den op het parkoers van Tempo in het industrieterrein. De wielerwedstrijden Een van de belangrijkste recente uit spraken op economisch gebied is stel lig die van de heer Kloos, voorzitter van het N.V.V., die terwille van de werkgelegenheid dit jaar de nadruk wil leggen op eén aandeel van de werk nemers in „gedwongen besparingen" in plaats van op loonsverhogingen. Daar bij wordt gedacht aan verbetering van de pensioenrechten in de ondernemin gen en in de bedrijfstakken. Daarnaast gaan de gedachten van deze vakbonds man in de richting van een groot in vesteringsfonds ter bestrijding van de werkloosheid en dat gevoed zou moeten worden met gedwongen besparingen van de werknemers. Het ligt voor de hand dat de heer Kloos niet maar zo een balletje op werpt. Allereerst zit men in vakbonds kringen met het probleem dat de ar beidsmarkt dit jaar ruimer is dan in de afgelopen jaren. Kan men bij een teruglopende conjunctuur op loonsver hoging blijven aandringen? Het is mogelijk. Het is ook nog wel mogelijk dat die loonsverhogingen wor den toegekend. Het staat dan echter als een paal boven water dat er op nieuw een aantal bedrijven gaan slui ten. Er komen dan nog meer werklo zen. Blokkering In principe wil de heer Kloos de eis tot loonsverhoging vasthouden. Hij is wel bereid mee te werken om het in flatie-effect daarvan weg te werken door de opbrengst van zo'n loonsver hoging te blokkeren. Het geld kan dan niet worden gecon sumeerd maar wordt dan ter beschik king gesteld voor verbetering van het industrieel klimaat van ons land Voor structuurverbetering zal in Nederland ƒ800 miljoen tot een miljard per jaar nodig zijn, zo zegt het N.V.V. Zij acht dat een probleem als de financiering van een oorlog. Uit een oogpunt van demagogie moet men de uitspraken van de heer Kloos zeer geslaagd noemen. Of zij dit uit de economische gezichtshoek zijn, is een andere zaak. In de eerste plaats wast al het water van de zee niet af dat elke loonclaim, of die nu uit geld, uit goed of uit gedwongen besparing be staat, een zwaardere last legt op het bedrijf. PrU9 omhoog Deze loonkosten moeten in de kostprijs worden doorberekend en voor zover er geen compensatie in de vorm van gestegen produktiviteit is zal de aan- biedingsprijö van de produkten wor den verhoogd. Kan het economisch verkeer, kan onze export dat dragen? Met name met het oog op de order-honger, die er bij de Westduitse industrie is ontstaan, moet dit ernstig worden betwijfeld. Voor zover het in bepaalde bedrijfs takken nodig is en mogelijk door de rentabiliteitspositie juichen wij de ge dachte toe om de pensioenen voor werknemers te verbeteren. Dat is in vele bedrijven helaas nog maar een treurige zaak. Pensioenvoorziening kost het bedrijfsleven evenveel als een loonsverhoging en soms nog meer. Er zijn bedrijfseconomische bezwaren tegen een gedwongen spaarloon in de ze tijd. Daar komen nog sociaal-eco nomische bezwaren bij. De structuur verbetering in het noorden, zuiden en oosten des lands is niet alleen een zaak van de werknemers. Ook de onder nemers hebben daar belang bij en ver volgens allen die buiten het bedrijfsle ven staan. Rente Als dat zo is, dan is dit een staats zaak en geen zaak van de georganiseer de vakbeweging. Dan zou de overheid in de gedachte van de heer Kloos tre dend een gering percentage van ieders inkomen als een gedwongen lening kunnen opeisen. Dan moet daar rente voor gegeven worden en er moet een uitgebreide administratie worden aan gelegd om ieders tegoed te registeren en er moet een moment komen van terugbetaling. Het is een zo inefficiënte actie dat er heus wel eenvoudiger middelen zijn om een herstructurering te financieren. Het is dus niet juist om de vakbeweging als kampioen van de herstructurering uit te roepen. De vakbeweging mag voor de rechten en plichten van haar leden opkomen, zij dient zich buiten het landsbeleid te houden. En dit is een kwestie van landsbeleid. Wij bezitten een regering en een volks vertegenwoordiging. De sociaal-Econo mische Raad kan als adviesorgaan de regering bijstaan. Wij hebben er geen behoefte aan dat er ook nog een soort vakbeweging-kabinet komt dat via eigen heffingen een soort staat in de staat gaat vormen en daarmee het doelmatig regeren van dit land bemoeilijkt. Inbreuk Want hoe dit spaarloon ook wordt be zien, de afzondering daarvan in kassen, die dan door de -akbeweging moeten worden beheerd, betekent een beper king van de bestedingsvrijheid. Als er een loonsverhoging kan worden gege- werden begunstigd door fraai weer. Als eersten gingen van start de adspi- ranten voor een rit van 19 ronden. Al le rennertjes hielden elkaar lange tijd in gesloten gelid gezelschap, maar het was uiteindelijk De Hilversumse H. de Boer, die trouwens ook al een pre mie gewonnen had, die wist te ontsnap pen. Hij had daarmee succes, ging als eerste juichend over de streep met een voorsprong van 36 seconden op num mer twee, H. Banen uit Amsterdam. 3. J. Fresen, Zeist; 4. H. Blaske, Hilver sum; 5. W. v. d. Heuvel, Hilversum. Vervolgens gingen ongeveer zestig nieu welingen van start. Al in de achtste ronde vormde zich een kopgroep en die bleek tenslotte stand te kunnen hou den tegen het aanhoudende geweld van de overige renners. De kopgroep be stond uit vijf man en kon niet worden bedreigd. Ook niet, toen elf andere ren ners de achtervolging inzetten. Uitslag: 1. H. Corter, Amsterdam, 60 km. tijd 1.32.03. 2. Ha Zeeman, Huizen. 3. P. Krijnen, Blaricum. 4. L. Stapel- broek, Achterveld. 5. J. van Leijenhorst, Soest. 6. J. de Boer, Huizen. 7. H. Moorhoff, Gorinchem. 8. G. Marquerink, Amsterdam. 9. J. de Bruin, Molenaars- graat 10. J. de Groot, Amsterdam. 11. H. van Lith, Gellicum. 12. M. de Vries, Amersfoort. Daarna was het de beurt aan de ruim vijftig amateurs, die niet minder dan 80 kilometer moesten afleggen. Ronde- lang was er sprake van lichte scher mutselingen, zonder dat zich schokken de dingen voordeden. Rik Hees van Tempo probeerde er alleen vandoor te gaan, maar dat lukte niet, want hij kreeg gezelschap van Sandbrink en de Engelsman Graham Webb. Deze bui tenlander nam de kop om die niet meer af te staan. Het peloton had aan vankelijk één en later zelfs twee ronden achterstand. De uitslag na een spannende strijd is: I. Graham Webb, Engeland, 80 km, tijd 2.01.45. 2. Aad v. d. Ploeg, Baarn. 3. Cees Proosdij, Baarn. 4. J. Veldkam, Utrecht. 5. M. Richel, Utrecht 6. N. Hoeve, Amsterdam. 7. A. v. d. Velden, Utrecht. 8. Cor Ruttenberg, Naarden. 9. J. van Ingen, Utrecht. 10. W. Kruis, Amersfoort. 11. Rik Hees, Baarn. 12. K. Smit, Purmerend. 13. J. Sandbrink, Amersfoort. De verenigingsprijzen waren voor: 1. De Adelaar, 64 pnt 2. Tempo 31. 3. G.M.C. 29. De voorzitter van Tempo, de heer Lamens, reikte na afloop de vele prijzen (bekers) uit. Hij bracht dank aan de schenkers van de prijzen. Dinsdagavond werd de eerste wedstrijd om de Klaas van der Veenbokaal ge speeld tussen B.D.C. en V.V.Z., die in een overwinning eindigde voor B.D.C. met 5-0. Gisteravond vond de tweede wedstrijd plaats tussen Hees en S.E.C., die door S.E.C. met 4-2 werd gewonnen. Morgen, zaterdag, te 2.30 uur, wordt de wedstrijd om de 4e en 3e prijs ge speeld tussen V.V.Z. en Hees en om 4.30 uur de wedstrijd om de le en 2e prijs tussen B.D.C. en S.E.C. Zoals bekend worden beide wedstrij den oo het V.V.Z.-terrein gespeeld. Na afloop van de wedstrijden heeft de uitreiking van de bokaal en verdere prijzen plaats. Vanavond speelt S.E.C. 1 een zeer be langrijke wedstrijd en deze wedstrijd tegen U.V.V. uit Utrecht belooft een spannende en goede wedstrijd te wor den. Vooral omdat beide teams niet één wedstrijd in de lopende kompetitie verloren hebben. Ook vorig jaar was dit U.V.V. de naaste konkurrent van S.E.C. De wedstrijd zal om zeven uur begin nen, er wordt op een veld aan de Bos straat gespeeld. Het actieve district Midden-Nederland, waarin S.E.C. uitkomt, heeft nu speel sters van de clubs gekozen, die in de kompetitie uitkomen. De geselecteerde speelsters zullen naar de selectie-training gaan. Uit deze trai ning worden dan weer de beste meis jes gekozen, die dan in het team van dit district uitkomen. Voor Soest is het een groot succes, dat er zes meisjes gekozen zijn van S.E.C.- Softball. S.E.C. 2 heeft tegen F.A.K., in Biltho- ven, een 17-5 nederlaag moeten lijden. te het REINIGEN VAN VASTE VLOERBEDEKKING CA. f 1,50 PER M*.=J r BEL ACTIEF +03490-19748. ven, dan is het principieel onjuist om daarop beslag te leggen via een collec tieve rgeeling. Dit moet o.i. worden ge zien als een inbreuk op de fundamen tele rechten van de mens. Als de heer Kloos spreekt over een oorlogssituatie dan merken wij dat in een oorlog de democratie slecht werkt en daar doelt hij dan zeker op. Overi gens achten wij het bepaald geen ge lukkige uitspraak van een voorzitter van de vakbeweging om bij een be perkte recessie de oorlogssituatie te prediken. Daarmee wordt psychologisch de crisissituatie verergerd en de reces sie verscherpt. Toepassing van het spaarloon als mid del tot werkloosheidsbestrijding lijkt ons niet doelmatig. Wanneer structuur- gebreken de oorzaak zijn van de groeiende werkloosheid dan zal daarte gen een ander wapen moeten worden gehanteerd. Schuld van E.E.G. Overigens moeten wij ons eerst eens afvragen of het wel een structuur- vraagstuk is. Het is ten dele ook een conjunctuur-werkloosheid, die zich openbaart. En voor zover de structuur in het geding is, moeten wij ons eens afvragen of dit geen kwestie is van E.E.G.-structuur. Reeds eerder is gebleken dat de aan passing aan de Europese eenheid van Nederland grote offers vraagt. Zijn die offers aanvaardbaar en zijn wij niet al te loyale meeblazers in het Europese eenheidsconcert? Als de grote landen de harmonisatie ontduiken door allerlei zijwegen te be treden in het beschermen van hun in- dustriën, dan moet de vraag opgewor pen worden of wij niet bezig zijn het onmogelijke te vragen van bepaalde bedrijfstakken. En zodra die situatie intreedt voor een bedrijfstak, is er geen redden meer aan. Met geen structuur plan en met geen spaarloon. stad en Bethlehem toe willen die beide tot Jordanië behoren, kunnen niet recht streeks de grens over. Zij moeten om reizen via Syrische Lybanese havens of Iraakse of Jordaanse vliegvelden en kunnen niet rechtstreeks uit Israël naar een Arabisch land komen. Israël is o.a. voor zijn olievoorziening geheel afhankelijk van olielanden die ten oosten van zijn gebied liggen. De aanvoer geschiedde dan ook via de In dische Oceaan en de Rode Zee die uitloopt in de Golf van Akaba, met aan de noordelijke punt de haven Eilat. Over land kan dus niets worden aan gevoerd, en misschien ook niet via de Rode Zee en de Golf van Akaba. Is er dan geen andere weg? Jawel, maar die zou voeren om heel Afrika heen, en dan via de Middellandse Zee. Men voelt wel dat Israël dus zijn aanvoerhaven onmogelijk kan missen. Suez De Rode Zee loopt in het Noorden uit in een tweestandige vork, waarvan de rechtse de Golf van Akaba is, terwijl de linker de Golf van Suez vormt, ver bonden met de Middellandse Zee door het beroemde Suez-kanaal, waar Egyp te de zeggenschap over heeft. Vanzelf sprekend mogen Israëlische schepen niet door het Suezkanaal. De enige oostelijke aanvoerhaven blijft dus Eilat, welke weg men nu wil af sluiten. Dat is een niet zo ingewikkel de zaak, want de hele golf is gemiddeld nog geen twintig kilometer breed, ter wijl er ook nog eilanden in liggen, zo dat Egypte deze nauwe doorvaart be trekkelijk gemakkelijk onder controle kan houden. Blijven dus alleen de aan de Middel landse Zee gelegen bekende havens Jaffa en Tel Aviv over, waarlangs de westelijke landen hun handel laten passeren. Vandaar de Israëlische sinaas appels die in ons land aangevoerd wor den. Sinaï Reeds eerder is er een dergelijke situa tie geweest, namelijk in 1956, toen Isra ël, gesteund door andere landen een inval deed op het schiereiland Sinaï, de driehoek die aan Egypte behoort, in het noorden begrensd door de Middellandse Zee, de twee overblijvende zijden res pectievelijk door de twee uitlopers van de Rode Zee, de Golf van Suez links en de Golf van Akaba rechts. Ook bij deze actier was de dreigënde houding van Egypte voor de Israëlische aan voerhaven van groot belang. David Ben Goerion zei er over: „het doel was de Egyptische troepen in die gebieden te vernietigen en de kust te bezetten tot de Golf van Akaba, om ons vrije doorgang naar en van Eilat via de Rode Zee en de Indische Oce aan te verschaffen." De actie slaagde in militair opzicht vol ledig, het gehele schiereiland werd praktisch veroverd, en de vrije door tocht was verzekerd. Nu, elf jaar later is de situatie praktisch gelijk aan toen. Israël is weliswaar nog in 't bezit van de havenstad, maar schepen komen er niet meer, nu de Egyptenaren de toe gang tot de Golf van Akaba afsloten. Nu de situatie in het nabije oosten zich weer eens heeft toegespitst tussen Is raël en de omringende landen hoort men bijna dagelijks over de afsluiting van de Golf van Akaba door Egypte, wat een van de belangrijkste raakpun ten in de kwestie is. Velen vragen zich af wat die afsluiting nu zo belangrijk maakt. Israël, zo rede neert men, is toch niet afhankelijk van de haven aan de Golf van Akaba, want het land heeft ook twee havens in het westen dat aan de Middellandse Zee grenst. Toch betekent die haven daar zeer veel voor Israël, want niet alle artikelen die Israël zo broodnodig heeft, kunnen via de Middellandse Zee worden aan gevoerd. Enige aansluiting naar het oosten Om een juist beeld van de situatie ter plaatse te verkrijgen, moet men even nazien hoe de geografische ligging van Israël ten opzichte van de andere lan den is. Dan blijkt dat het land aan zijn oostkant geheel is ingesloten door vij andige landen als Jordanië en Syrië. Aan de noordkant grenst Libanon, al leen in het uiterste puntje van het zuiden grenst het aan een uitloper van de Rode Zee, de Golf van Akaba. Die oosterburen laten geen enkele in voer van andere landen naar Israël toe, er. juist dat is het knelpunt. Zelfs toeristen die van het Israëlische deel van Jeruzalem naar de oude Joodse De Stichting Amersfoortse Muziek school, die ook in Soest een schoolge bouw bezit, organiseerde in de Mar- grietschool een openbare les en leerlin gen-uitvoering voor belangstellenden. De directeur der school, de heer A. Herckenrath sprak een openingswoord. Het bestuur der Stichting is zeer ver heugd, aldus spreker, dat ook in Soest een steeds groeiende belangstelling be ste at voor muziekonderricht aan de jeugd. De bijzonder grote opkomst op deze avond bevestigt dit. De avond begon met een openbare les aan een eerstejaar-klas voor algemeen vormend muziekonderwijs, kortweg ge naamd A.V.M. klasse. Onder leiding van verschillende docen ten gaven vele leerlingen, alleen of in groepsverband, hierna blijk van hun instrumentaal kunnen. Wij beluisterden een blokfluitgroepje in een zeer verdienstelijk gespeelde Ga votte, terwijl van de solisten Rolien Rietberg opviel door haar verdienstelij ke pianovoordracht. Ook Marion Roe- lofs gaf een uitstekende vertolking van klassieke gitaarmuziek, o.a. een Allegro van M. Giuliani. Frits Roest en Roeland Smits trokken zeer de aandacht door hun virtuoos en muzikaal accordeonspel. Wat deze jon gelui presteerden stond op een zeer be hoorlijk peil. Hierna kwam de harmonie en fanfare. Ook het optreden van deze samenspel- groep viel zeer in de smaak bij het publiek. De jongelui hadden kennelijk plezier in hun samenspel en hier bleek weer eens duidelijk dat muziekstudie voor jeugdige leerlingen allerminst saai behoeft te zijn. Tineke Kalkman wist de toehoorders te boeien met haar muzikale vertolking van werken van J. S. Bach. Een sa- menspelgroep voor accordeon stal ten slotte ds show en zorgde voor een uit stekend slot van deze demonstratie- avond. In het programma stond een Sonatine in C van Hans Lany. Het groepje trok zeer de aandacht door gediciplineerd- heid en grote muzikaliteit Voor vele toehoorders was dit een eerste kennis making met het accordeon in het klas sieke repertoir. Terecht gaat dit instru ment hierin een steeds grote wordende eigen plaats innemen. Docent en accordeonleerlingen oogstten een bijzonder verdiend applaus. Al met al voor uitvoerenden en toehoorders een zeer muzikale en dankbare avond.

Soester Courant | 1967 | | pagina 3