IH% *111111 Soest toen - Soest nu R.K. Instuif Jong Soest viert lO-jarig bestaan DE GAULLE EENS INSCHIKKELIJK Het oog gericht op een onderzoek Dinsdag 6 juni 1967 46e jaargang no. 42 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Wecdestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Trein beschoten Dader van diefstal aangehouden Studieweekend K.W.J. in Soesterberg Velen kwamen ..zilveren" onderwijzer gelukwensen JFI Botsing auto en bromfiets Twee meisjes door auto geschept K.V.P. zonder voorzitter Uitslag loterij clubhuis Auto in de sloot Gevaar voor de weg Technische School ..Eemland" SOESTER(ï)OURANT Abonn p. kwart, f 3.—* per post f 3,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De herdenking van het tienjarig bestaan der E.E.G. in Rome is minder door feestvreugd gekenmerkt dan wel door een gevoel van opluchting. Dat wil zeg gen bij allen, behalve de Franse pre sident, maar ook bij de Britten. Ge vreesd was dat De Gaulle de gelegen heid zou aangrijpen voor weer een paar door de anderen geduchte zetten op het diplomatieke schaakbord. Tegen alle verwachting in heeft de Franse president het gelaten bij een paar nogal kinderachtige bezwaren te gen redevoeringen van Hallstein, ter wijl hij voor het overige zeer beminne lijk was. En hij maakte zelfs geen be zwaar dat de ministers zich al begin juni gaan bezighouden met de proble men van de Britse toetreding. Nu leeft de verwachting dat hij zijn ministers wel opdracht zal geven zoveel mogelijk hindernissen op te werpen voor de Britten, maar hij begint er althans niet direct mee. En dat alleen al wekt enige vreugde. Zelfs is de Franse president niet weer op zijn stokpaard geklommen van een politieke unie naar zijn idee. In 1962 werden de gesprekken hierover nogal cru onderbroken doordat de Benelux- landen te kennen gaven daarover niet te willen discussiëren, hoe nuttig ook ieder een politiek samenwerken oor deelde. Alleen de Franse snit wenste niemand voor een dergelijke politieke unie. Intussen echter zijn de zes op zoveel gebieden zozeer met elkaar verknoopt, dat vele politieke zaken niet anders dan gezamenlijk kunnen worden behandeld. En voor een deel ook al behandeld wor den, bijvoorbeeld zoals toen E.E.G.-com missaris Rev in Genève namens alle zes onderhandelde bij de Kennedyronde, die tenslotte niet alleen een droge economi sche maar wel degelijk ook een princi pieel politieke zaak was. Het opmerkelijkst in Rome was dat de Italiaanse president Saragat in hoffe lijke, maar toch wel duidelijke termen te kennen gaf dat zijn hoogste gast. De Gaulle, toch maar wat zou moeten wen nen aan de supranationale gedachte. Hij gaf de Franse president in overweging dat men heel goed nationale idealen kon hebben en daarnaast ook Europese. Voor De Gaulle schijnen alleen Franse idealen te bestaan waaraan alles onder geschikt moet worden gemaakt, wat voor hem logisch is maar daarom voor de anderen nog niet. De generaal heeft een en ander aan gehoord, maar zal wel niet overtuigd zijn. Maar in elk geval heeft hij voor lopig geen belemmeringen in de weg gelegd voor de verdere ontwikkeling in de zin zoals zijn vijf partners die wen sen. Het is een reden tot blijdschap geble ken, al vraagt men zich af waarom het in de E.E.G. nodig moet zijn om al met zo'n kleinigheid blij te zijn. De stationchef van Baarn meldde aan de Soester politie, dat, in de omgeving van Soest, een trein met een buks was beschoten. Een onderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. De trein was op enige plaatsen beschadigd, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. ,Jnige tijd geleden werd in gebroken in de kiosk op het Soester Hoogt. Bij vergelijking van de terplaatse ge maakte vingerafdrukken met afdrukken uit het archief voor vingerafdrukken in Den Haag, kwamen deze overeen met die van een zekere A. L. W., 18 jaar, wonende te Soesterberg. Hij werd aan gehouden en bekende bedoelde diefstal gepleegd te hebben, in samenwerking met de 22-jarige A. W. W. uit Zeist. Bij huiszoeking in de woning van beide verdachten werden geen goederen aan getroffen, die van diefstal afkomstig waren. Wel werden bij W. in Zeist een cylinderrevolver, twee gouden Mercedes- speldjes en twee zelfgemaakte wapen stokken aangetroffen. Hoewel nij zich van genoemde inbraak en diefstal niets kon herinneren staat wel vast dat ook hij hierbij betrokken is geweest Het onderzoek duurt voort. Het dieptepunt in de jeugdwerkloosheid is nog niet bereikt. Dit gebeurt onge twijfeld wanneer vele duizenden jonge ren van school komen en aan het werk willen gaan. Deze voorspelling deed de voorzitter van de Katholieke Werkende Jongeren (K.W.J.) in Nederland, de heer Willy Verhoeven, tijdens de slotbijeen komst van het in Soesterberg gehouden studieweekend van de KW.J. Hij verwachtte, dat vele van deze jonge vaklieden een desillusie te verwerken krijgen. Ouderen en gezinshoofden zul len voorrang krijgen bij de bestrijding van de werkloosheid. Dit achtte hij ove rigens ook noodzakelijk. Om de moei lijkheden van deze komende jeugdwerk loosheid op te vangen, zouden nu reeds maatregelen getroffen moeten worden. Er moeten opvangprogramma's opgesteld worden en de betrokken instanties die nen aandacht te besteden aan dit pro bleem. De heer Verhoeven wilde, dat de leer lingenstelsels voorbereidingen gaan tref fen om de jeugdige werklozen te laten deelnemen aan part-time opleidingen. Hierbij moet worden overwogen of deze opleiding niet uitgebreid kan worden. Voorts zouden speciale objecten van extra werkgelegenheid ter hand geno men moeten worden, bijvoorbeeld de bouw van jeugdhuizen en het scheppen van sport- en recreatiemogelijkheden. De K.W.J. wil ook volledige subsidie voor activiteiten van vormingsinstituten in zake de jeugdwerkloosheid. Over de Ontwikkeling van de Katho lieke Werkende Jeugd zelf zei voorzit ter Verhoeven: „Het is duidelijk, dat er binnen enkele jaren op de één of andere wijze een vorm van samenwerking of samengaan zal plaatshebben. Zo zullen jeugdorganisaties, open jeugdwerk, me- todisch jeugdwerk, confessionele en niet- confessionele jongerenorganisaties naar elkaar toegroeien". In gebouw Middelwijk was het donder dagavond een drukte van belang. Vele oud-leerlingen, ouders van leerlingen, (oud-)collega's en genodigden kwamen er de heer J. Vos, onderwijzer aan de Chr. U.L.O., hun gelukwensen aanbie den in verband met diens zilveren ju bileum als onderwijzer aan deze school. In februari herdacht de heer Vos het feit, dat hij veertig jaar geleden onder wijzer werd. Toen de jubilaris en zijn echtgenote de zaal binnenkwamen, werden zij met ap plaus verwelkomd en nadat de heer H. Fennema, voorzitter van het school bestuur, in gebed was voorgegaan, sprak hij de jubilaris en zijn echtgenote toe. Toen de heer Vos in Soestdijk kwam, was de situatie zo, dat er sprake was van vermindering van het aantal leer krachten. De vraag was of de U.L.O. een driemansshool zou blijven of een tweemansschool zou worden. Spreker ging met de toenmalige onderwijzer, thans hoofd der school, de heer J. W. ten Broeke, meer dan eens op stap om leerlingen te „werven". Intussen is er veel veranderd. Er zijn thans acht onderwijzers en vier vakleer krachten. Het onderwijs is wel moeilij ker geworden, vooral door de steeds groter wordende klassen. „U hebt ech ter altijd onderwijs gegeven, zoals het behoort, met de idee om de kinderen er iets van te laten meenemen. U hebt christelijk onderwijs gegeven", aldus de heer Fennema, die de jubilaris schetste als een plichtsgetrouw en bescheiden onderwijzer, die maar weinig heeft ver zuimd. De heer Fennema feliciteerde de heer Vos namens het schoolbestuur en sprak daarbij de hoop uit, dat binnen niet al te lange tijd de onderwijzers nog eens met hun zestigste jaar op wachtgeld zouden komen te staan. „Maar wat uw wijze van werken betreft, zou u nog wel mogen blijven", aldus spreker. Hij betrok ook mevrouw Vos in de hulde, waarbij hij erop wees, dat zij vaak haar man moest missen, niet alleen vanwege het schoolwerk, maar ook voor de ge meenschap, want de jubilaris is ook op kerkelijk terrein actief. Tenslotte bood de heer Fennema mevrouw Vos bloemen aan. De heer J. W. ten Broeke sprak als schoolhoofd ook woorden van lof aan het adres van de jubilaris. „Het is goed, dat we bij dit feit stilstaan om zodoende onze waardering te uiten voor het werk, dat u gedaan hebt. Veel werk, ondanks dat er mensen zijn, die tot de inge wikkelde berekening zijn gekomen, dat een onderwijzer maar één dag per jaar werkt en dat die dag dan nog op Ko ninginnedag valt ook!" Ook de heer Ten Broeke noemde de te genwoordige tijd moeilijker dan die van vroeger. „De jeugd is niet ondeugender geworden, maar er is wel iets veran derd in de mentaliteit. Vroeger hadden we ook het besef, dat er gewerkt moest worden, nu zijn er naar verhouding meer jongens en meisjes, die de zaken wat te gemakkelijk opvatten". Spreker gedaagde van de trouw en het enthou siasme van de heer Vos, woorden die volgens hem gerust onderstreept mogen worden. Hij roemde de samenwerking tussen het onderwijzend personeel onderling „en dat is belangrijk, want tegenwoordig loopt je als hoofd het hoofd nog wel eens om". „U hebt niet alleen uw taak als christelijk onderwijzer opgevat, u hebt ook als christen gewerkt en ge leefd", aldus de heer Ten Broeke, die V**"* OmB Zondag j.1. hield het bestuur van de Instuif „R.K. Jong Soest" ter gelegen heid van het 10 jarig bestaan van de Instuif een receptie in het Verenigings gebouw aan de Steenhoffstraat. vervolgens herinneringen ophaalde aan de tijd, dat de leerlingen nog op plan ken zaten in plaats van in banken. En dat er toen nog geen geïsoleerde toilet ten waren. In de toekomst hoopte spre ker op een nieuwe M.A.V.O.-school in het nieuwe Soest. Spreker bedankte tenslotte de heer Vos voor diens vriendschap en wijsheid en voor de christelijke wijze, waarop hij al die jaren heeft gewerkt. Daarna was het de beurt aan een af vaardiging van het Hervormd Jeugdkoor Soest onder leiding van Maarten W. Kooy, dat een speciaal voor deze gele genheid geschreven lied zong op kerke lijke muziek. Jongenssopraan Jan van Barneveld bood de heer Vos het laatste plaatje aan, dat hij als sopraan gemaakt heeft. Het optreden van het koortje werd op verzoek later op de avond her haald. Ds. Van Liere sprak als voorzitter van de kerkeraad wijkgemeente Emmakerk. Hij bedankte de jubilaris voor al diens acitiviteiten op kerkelijk terrein. Hij bood een geschenk in enveloppe aan. In zijn dankwoord zei de heer Vos, dat hij 25 jaar in Soestdijk is geweest deels door luiheid en voor een ander deel door de fijne sfeer op school. „Ik tart elke school in Holland om het beter te hebben dan wij", aldus de ju bilaris, die het jeugdkoor dankte voor zijn optreden. Over de huidige jeugd zei de heer Vos, dat hij soms echt met de jongens en meisjes te doen heeft. „Volwassenen ma ken een slecht gebruik van de jeugd. Zij proberen op labiele verlangens te speculeren". Spreker vervolgde met de opmerking, dat de stroom van vriende lij kheid de stroom van ongerechtigheid zal moeten verbergen. Daarna kregen de zeer velen in gebouw Middelwijk ge legenheid het echtpaar Vos geluk te wensen. 's Morgens had er al een huldiging op school plaatsgevonden. Daarbij kreeg de heer Vos van de kinderen een boeken kast, van de collega's een boekenbon en van het schoolbestuur een horloge. Onder de velen, die het b.ztuur kwa men feliciteren, waren veel oud-Instui- vers. die in de loop van de jaren de<"l hadden uitgemaakt van voorgaande be sturen en zich ook na hun zittings perioden steeds extra voor de Instuif, vooral bij de organisatie van het jaar lijkse carnaval, verdienstelijk hadden gemaakt. Na een kort welkomstwoord van de voorzitter de heer F. Lieshout en de fel citaties door de vele aanwezigen wekl de inkomst van de Raad van Eln aangekondigd. De raad van elf, ge ste j| n jn het officiële carnavals-cos- tuj[ - ergezeld van de boeren kapel uit Utrecht, dat ieder jaar de muziek van de 2 carnavalsavonden voor een zeer groot deel voor haar re kening neemt. Ook deze kapel was in haar originele kleding gestoken. Beide groepen maakten hun entree met de bij de Soester Instuif bekende carna valsmars. Hierna voerden nog enkele sprekers het woord. De heer W. A„ Butzelaar felici teerden het Instuif-bestuur namens de Raad van Elf, waarna de Raad, bege leid door de boerenkapel. een lied zong, waarvan de tekst, speciaal voor deze gelegenheid geschreven, enkele episo den uit het 10-jarig Instuif-bestaan me moreerde. Hierna nam de heer A. Hilhorst, hoofd van de R.K. ulo-school het woord. Spr. schetste de grote betekenis van de In stuif voor de Soester jeugd en sprak de hoop uit, dat het de Instuif gegeven mag zijn de bekende dansavonden en het jaarlijkse carnaval nog vele jaren te organiseren. De leider van de boerenkapel, in Soest bek. :d onder zijn carnavals-naam Wil lem Wortelhof, feliciteerde hierna het bestuur namens de Boerenkapel, ter wijl de heer Van Valkenburg, een van de twee mascotte-mannen van de Boe renkapel. als laatste spreker het woord voerde. Beide heren lieten hun felicita ties vergezeld gaan van prachtige bloemstukken. In zijn dankwoord huldigde de voor zitter hierna kapelaan Spit en de heren G. van Klooster. W. Zeggelaar en B. Batenburg, die zich 10 jaar lang had den ingezet voor het wel en wee van de Soester jeugd. Deze huldiging ging Ter viering van het 10-jarig bestaan had het bestuur van de Instuif een boottocht op de Ecm en het IJsselmeer georganiseerd met de salonboot „Haar lem" van de Redejj Zwaag te Amster dam. Te ongeveer half zes hadden een 400 jongeren en twee bands bezit genomen van de boot, om naast het genot van de boottocht op twee dekken te dansen en te feesten. Te ongeveer half 12 meerde de boot wederom af aan de Kleine Melm. vergezeld van de aanbieding van een oorkonde en een medaille, welke hun door de voorzitter werd opgespeld. Na deze receptie bleef het gezelschap nog geruime tijd gezellig bijeen. Op de Vredehofstraat had een aanrij ding plaats tussen een auto en een bromfiets. De 19-jarige bromfietser C. B., wonende te Amsterdam, reed op het rijwielpad, richting Amsterdam, terwijl een auto, bestuurd door mevr. A. E. C. H.. al hier, komende uit de richting Soest, links voorsorteerde met de bedoeling een erf op te rijden. Bij het oprijden verzuimde zij echter aan de bromfietser voorrang te verle nen met het gevolg, dat de bromfiets tegen de rechterzijde van de auto bot ste. Dokter Stroband verleende de eerste hulp, doch B. moest met schaafwonden en een hersenschudding naar Zonneglo ren worden overgebracht. De bromfiets werd zwaar beschadigd. In de Den Blieklaan reed de 23-jarige automobilist C. G. A. P., alhier, in de richting Bosstraat, waar hij, bij het ne men van een scherpe bocht, aan de linker kant van de weg terecht kwam. Op dat moment naderde uit de tegen overgestelde richting een meisje op een rijwiel met een ander meisje achterop, die door de auto werden geschept. Via het dak van de auto werden zij de berm ingeslingerd. Wonder boven won der kwamen de meisjes vrijwel met de schrik vrij en nadat dokter Borst de eerste hulp had verleend konden zij naar huis gebracht worden. De K.V.P. afd. Soest hield donderdag avond een vergadering, teneinde een nieuw bestuur te kiezen. Aftredend niet herkiesbaar waren de heren Dr. J. Walter (voorzitter), P. J. v. d. Breemer (secretaris) en G. A. Kok (2e voorzitter). Als motief voor het aftreden gaf de heer Walter op, dat een vernieuwing in een bestuur van tijd tot tijd ge wenst is. Als nieuwe bestuursleden wer den gekozen W. van Roomen en W. Willemse, doch daar niemand van de nog zittende bestuursleden en de nieuw gekozen leden het voorzitterschap op zich wilde nemen, is de K.V.P. afd. Soest voorlopig zonder voorzitter. Onlangs werd een loterij gehouden ten bate van de uitbreiding van het club huis van de kabouters en gidsen aan de Heideweg, de z.g. Sint Agnesgroep. De hoofdprijs van 50,viel op nr. 510 en de heer A. W. Dogterom, Toren straat 6, was de gelukkige. De tweede prijs groot ƒ25,viel op nr. 181 en kwam in het bezit van Mevr. Esveld, Talmalaan 18, en nog een prijs van 25,op nr. 728, die voor Annie Pronk, Birkstraat 112, was. De overige 5 prijzen van 10,waren voor mevr. Vorderhake, Rubenslaan 79 (lotnummer 75); mevr. Koelink, Talma laan 15, (nr. 874); W. Gouw, Birkstraat 146 (nr. 345); W. Butzelaar, Steenhoff straat 53, (nr. 1910) en J M. Hoksber- ger Birkstraat 145 (nr. 354). Het rapport, dat de commissie-Warren opstelde naar aanleiding van haar be vindingen tijdens het onderzoek naar de voorbereidingen, de toedracht en de oplossing van de moord op de Ameri kaanse president Kennedy is al meer malen bekritiseerd. Kritiek was er al direct nadat het rapport werd gepubli ceerd en kritiek Is er nu nog. „Men" is van mening, dat de commissie te snel aangenomen heeft, dat Lee Oswald de enige dader zou zijn geweest en dat er verder niemand achter gezeten heeft. Inmiddels hebben steeds meer vooraan staande figuren in Amerika aangedron gen op een verder onderzoek, maar zo ver is het nog steeds niet gekomen. Al thans van regeringszijde. Wel van de particuliere kant, want New Orleans' officier van justitie Jim Garrison heeft zich vastgebeten in deze zaak en hij is vastbesloten er meer klaarheid in te brengen dan de commissie-Warren mid dels haar rapport heeft gedaan. Gar rison is bij zijn werk verzekerd van zowel voor- als tegenstanders, maar de laatste groep kan hem nochtans niet van de wijs brengen. Garrison heeft al een aantal opmerke lijke uitspraken gedaan, die nogal wat stof hebben doen opwaaien. Zo beweert hij, dat Lee Harvey Oswald, die door de Warren-commissie als enige dader werd aangewezen, wel een rol bij de moordaanslag heeft gepleegd, maar geen schot heeft gelost. Garrison gelooft, dat anti-communistische Cubanen tot deze daad zijn gekomen uit woede over Kennedy's coëxistentiepolitiek tegenover Cuba en over de beknotting door de president van anti-Castro-activiteiten van Amerika's geheime dienst, de C.I.A. Volgens Jim Garrison is dit alles aan de C.I.A. al sinds jaar en dag bekend; hij gelooft, dat de gehele geheime dienst uit prestige-overwegingen hemel en aarde heeft bewogen om de waarheid te verhullen en de regering, de War ren-commissie en de openbare opinie op een dwaalspoor te leiden. Zoiets is natuurlijk moeilijk te bewijzen, vooral voor Garrison, die het ..och al verre van gemakkelijk heeft. Toch zou er best eens waarheid in deze woorden kunnen schuilen. De C.I.A. is de laatste tijd al meer in opspraak geweest. De vraag blijft uiteraard of de War ren-commissie werkelijk tot zulke to taal onjuiste conclusies is gekomen. Garrison beweert van wel en hij staaft deze uitspraak door de opmerking, dat de afwezigheid van een scherpe advo caat voor de tegenpartij, in dit geval dus voor de overleden beklaagde Os wald. het mogelijk had gemaakt, dat allerlei drogredenen en onjuiste inter pretaties onbetwist waren gebleven. Intussen komt de officier van justitie met steeds meer belangwekkend be wijsmateriaal aandragen. Binnenkort begint het proces tegen de zakenman Clay Shaw uit New Orleans, die offi cieel is aangeklaagd als het brein ach ter het moordcomplot. Het feit, dat Shaw indertijd werd gearresteerd en dat hij pas na storting van een flmke borgsom kon worden vrijgelaten, heeft opnieuw voedsel gegeven aan de ge ruchten, dat er nog wel eens opzien barender dingen kunnen gebeuren. In ieder geval geven de ontwikkelingen tot nu toe toch wel duidelijk de nood zaak van een nieuw onderzoek aan. Al zou dat dan ook alleen maar zijn om die geruchten uit de wereld te helpen. KANTMAN. De heer J. H. C. R.. 26 jaar, uit Amers foort, reed met zijn auto op de Peter v. d. Breemerweg. Hij moest uitwijken voor een tegenligger en de auto kwam daarbij in de berm terecht. Door het leggen van een kabel was de berm zacht waardoor de auto wegzakte en in de sloot kantelde. R. kwam met de schrik vrij. De auto moest met een takelwagen weer op het droge worden gebracht. Zaterdagmorgen, tegen 5 uur, hielden twee politiemannen de 19-jarige auto mobilist A. Z. aan, daar zijn verlichting niet in orde was. Bij onderzoek bleek dat de auto meer dere technische tekortkomingen had, waarom de politie de auto in beslag wilde nemen, waartegen Z. zich ver zette. Z. werd werd daarom aangehouden en naar het politiebureau overgebracht, terwijl de auto alsnog in beslag werd genomen. Aan de avondschool van de Technische School „Eemland" alhier zijn van de cursus 1966-1967 geslaagd: voor het vak Timmeren: B. de Beer, G. Bouwhuizen, E. Bouwmeester. N. Hooft, T. Jansen, J. Kerkdijk en N. v. Oudheusden. Metaalbewerken: P. Beekman, G. Groe- nesteijn, B. Jansen, B. Jurriëns, H. Monné en P. Post. Metselen: J. Altena, H. v. Boeyen, K. v. Grinsven en H. Walet. Van de lascursus 1966-1967 slaagden: Electrisch lassen beginners: T. Bast, K. v. d. Broek, G. v. Essen, J. Joseph, V. Manz, H. Mathies, H. Steenhuis en T. Wolfsen. Electrisch lassen gevorderden: B. Alte na, Th. Geeve, H. Hogervorst, M. Ko per. D. Stolk en R. Wolff. A itogeen lassen beginners: C. van Al tena, K. van Essen, T. Beyer, G. Groe- nestein, W. Koelewijn, G. v. Konke- lenberg, Th. Koopman en K. van 1 Klooster.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1