Structuurplan Soest Sportieve maar ongelijke strijd bezorgde S.E.C. „Klaas van der Veen bokaal" iWAfiütièiaai Fa. B. LENARDUZZI geheel hardplastic keukens Krabbels van Knel is Burgerlijke stand MIKiMO HSÏKIM0 MIKIM0 Eerste Soester Begrafenis-Onderneming met stalen en granito aanrechtbladen. k. KOM WASSEN BSJ DE BATENBURG'S Erkende Auto- en Scooterrijschool DE speciaalzaak voor Uw kind. kleedt Uw kind BETER DINSDAG 6 JUNI 1967 STEENHOFFSTP 53 TEL 2842 SOEST Dir. H. VV. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdljk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport (Rouwkamer) Braamweg 40-42, telefoon 2017. Showroom: Oude Utrechtseweg 20, telefoon 5615, zaterdags de gehele dag geopend, levert thans ook Diverse kleurcombinaties mogelijk. De aanvoerder van S.E.C., L. de Rooy, ont ving na de behaalde overwinning de „Klaas van dei: Veen-wlsselbeker" uit handen van mevrouw Van der Veen, terwijl hij tevens de felicitaties in ontvangst mocht nemen, van de voorzitter van de organiserende vereni ging V.V.Z., de heer De Ruiter. De beide elftallen met hun grensrechters, voor de aanvang van de wedstrijd, in het midden de goedleidende scheidsrechter. Van Goyenlaan 156, teL 5897. Op de Eng. reeds gerealiseerde gedeelte van de buurt op de Eng nadere plannen uit gewerkt. Langs de grens van het groen gebied was reeds eerder bijzondere be bouwing ontworpen. Om te voorkomen dat hier een te onrustig stadsbeeld zou ontstaan bleek het gewenst een gedeel te van de bijzondere bebouwing te vervangen door enkele zich herhalende blokjes bijzondere woningbouw. KORTEND. Het plan Kortend heeft betrekking op gronden die direct tegen de bestaande bebouwing van Soest-Zuid en de oude Kerkebuurt aansluiten. In het oosten worden ze begrensd door de verlengde Lange Brinkweg en de centrale auto weg. De laatste verdeelt het gebied tevens in twee stukken. Het noorde lijke deel wordt ontsloten vanaf de Kerkstraat en de verlengde Lange Erinkweg. Het omvat een lage en open bebou wing. die op enige afstand aansluit bij het beschermde dorpsgezicht rond de oude kerk. De agrarische bestemming direct ten westen van de Ferd. Huyck- laan blijft namelijk gehandhaafd. GedipL A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (02955) b.g.g. 03498-1951. Ook vrachtwagen- en busrijbewijs. U wordt gehaald en gebracht. Ter weerszijden van de autoweg is een wat hogere bebouwing gedacht (tot 8 etages), die de toegang tot de stad zal markeren. In het zuidelijke deel be werkstelligt deze hoogbouw tevens een noodzakelijke afronding van Soest- Zuid tegen de autoweg aan. Dit deel wordt ontsloten vanaf de Ferd. Huyck- laan en Van Lenneplaan. Voor het on derlinge contact tussen de twee delen is ten behoeve van fietsers en voetgangers ter plaatse van de Ferd. Huyckl.an een bescheiden tunneltje ontworpen onder de autoweg door. Het plan beslaat in totaal 23,5 ha en zal 640 woningen, dus ca. 2.200 inwoners tellen, als volgt verdeeld: Kortend Noord: 16 ha, 370 woningen. Kortend Zuid: 7.5 ha, 270 woningen. CITY. Tenslotte is ook in het toekomstige stadscentrum enige woningbouw voor zien. Deze omvat ca. 300 woningen, al le in hoogbouw, plaatst biedend aan ca. 1.000 mensen. HET BESTAANDE WOONGEBIED. Naast de besproken uitbreidingen zal het bestaande dorpsgebied in de ko mende jaren nog wijzigingen onder gaan. Belangrijke ontwikkelingen zullen met name het verkeersschema en de win kelvoorziening tonen. Deze worden nog afzonderlijk besproken. Minder ingrijpend zullen de verande ringen zijn in de bebouwing. Plaatse lijk zijn nog bouwplannen van beperk te omvang in uitvoering of in voorbe reiding, terwijl met het voortgaan van de tijd de kans toeneemt dat oudere gebouwenkompleksen voor vernieuwing in aanmerking worden gebracht. Vaak zal deze nieuwbouw wat hoger worden dan tevoren het geval is geweest. Een revolutionaire wijziging van het dorpsbeeld in de bestaande woonbuur ten lijkt in het algemeen echter niet gewenst en behoeft niet te worden ver wacht. Het aantal woningen zal dus in de toe komst nauwelijks toenemen. Gezien de relatief zeer geringe dichtheid behoeft nog minder rekening te worden gehou den met teruggang van het aantal wo ningen. De capaciteit van de bestaande woonbuurten zal dus nauwelijks ver anderen. Hoogstens zou door vermin dering van de gezinsgrootte het aantal inwoners iets kunnen teruglopen. Ajje 't ming vraagt mok zeige dak nooit klaog, dak gin jong- mins van achttien meer bin, maor of en toe is ut toch wel meraokels zong- de, dajje al een bietje op jaore g^- komme bin. Neem noeng us zongdagaovend. Toen vierde de instuuf Jong Soest ut 10- jaorug bestaan. En daor hak graog bie wille weze, waant ze vierden noeng us geen feest in een zaol, maor op een boot. En ik bin gek op vaore en op feesies, dus ik had d'r graog bie wille weze. Maor jao, de naom van de spul zeit ut al: Jong Soest en ik bin nie zo jong meer, ik bin meer iemand van Soest- toen. Maor al mocht ik dan nie mee, ik kon toch nie naolaote om effe te gaon kie- ke bie Zwarte Willem an de Kleine Mellum, waant daor was ut vertrek geblaoze. Het waster een drukte van belar ik denk dat halluf Soest mee wou, maor dat was netuurluk nie zo. Maor ut was in ieder geval bar druk en veurdat ze allemaol een plaotsie op die boot evongde hadde, was ut al wat laoter dan ut vertrekuur eigeluk be doeld was. Maor goed, zoiets neemt nie mand ut bestuur kwaoluk, waant dat het netuurluk veul meer an z'n hoofd. Ut bestuur het de leeje dus behoorluk in de boot enome, maor dan nie figuur- luk, waant dat zou netuurluk nie zo aordug weze. En dan zou de boot ok wel an weze, dacht ik zo. Maor veur zukke dinge waster gin gelegeheid, waant ut was tenslotte feest, 't Was een meraokels schip en 't was ok een meraokels feest. Toen de boot eenmaol an 't vaore was, barstte ut feestgedruus in alle hevigheid los. Eerst dachte wul- lie nog, dattut onweerde, maor ut was gewoon ut gezang an boord. Dat van die boot was een goed idee. Zullie hadde eerst nog aandere plan- ne, maor die hebbe zullie laote vaore. Net as die boot. En ut waster beslist gin droge boel an boord, dat kajje wel begriepe mit al dat waoter rondom. En ut was ok nie bepaold stil waant d'r waore twee orkeste en die speule om ut hardst. D'r zat, om ut zo maor us uut te drukke echt muziek in ut instuuf- feest. En ik hou wel van een moppie meziek, daorom ok had ik graog mee ewild. Maor goed, zullie wouwe d'r denk ik gin pottekiekers bie hebbe en daorom mocht ik netuurluk nie mee. Meschien een vollegend keer, as v/aor- nemer of zoiets. Ik hoop allenig, dattut dan net weer zo'n feest wordt as dat van zondag eweest mot weze. Ik hettut van heure zeige, waant ik bin nog wel een stukkie met die boot Eem- ofwaorts elope, maor op 't laotst hou je dat nie meer vol. Ik bin al een posie zestien eweest en dan gao je zukke din ge netuurluk marreke. Maor ik veul ming nog meraokels jong. En dat mot toch wel genoeg weze om bie de instuif te magge komme. Ik mag dan oud van jaore weze, ik bin in ieder geval nog jong van geest. En zukke minse motte zullie hebbe. Zukke minse hebbe ok frisse ideeje, zoas van die boottocht. N natuurreservaten Het huidige structuurplan van Soest komt, wat de hoofdzaken betreft, over een met de struktuurschets die in 1960 werd opgesteld. Het doel van deze studie is dan ook niet een nieuwe visie te formuleren, maar veeleer de oude visie aan de hand van het sinds 1960 verrichte detail werk nader te bepalen en het totaal beeld. zoals dat thans voor ogen staat, opnieuw toe te lichten. Uitgangspunt blijft dus de vorming van een ringvormige stad rondom een cen traal gelegen stedelijk groengebied. De ring wordt gesloten door bebouwing van het Soesterveen. Het centrale stads park zal op de zuidwestelijke helling van de Eng liggen en met groenstro ken diep in het woongebied doordrin gen. Op het uiterste zuidelijke deel van de Eng zal het stadscentrum verrijzen. In het westen van de ringvormige stad ligt het industrieterrein. De overladen verkeerstraverse via de oude rijksstraat weg zal worden vervangen door een nieuwe weg over de Eng. De capaciteit van het nieuwe struc tuurplan blijkt bij de verdere uitwer king 62.500 inwoners te kunnen worden, dat is 7.500 méér dan in de Sstructuur- nota van 1960 werd verwacht. Tot dit cijfer is men gekomen op grond van de aanname, dat de gemiddelde omvang van de huishoudens zal dalen park op de Eng naar het centrale wijk- groen; dit laatste heeft ook relatie met de groenaanleg rondom de hoge flats in het middenvak van de buurt. Binnen de buurt is een aantal terreinen aange wezen voor de bouw van lagere- en kleuterscholen (buurtvoorziening). Voor zieningen op wat hoger peil (kerken, voortgezet onderwijs) worden onderge bracht langs het wijkgroen. In de westelijke hoek is bij het wijk- parkje ook een buurtwinkelcentrum ge projecteerd. Dit centrum ligt dus op het kruispunt van de verlengde Dalweg en de Koninginnelaantwee wegen die A bestaande bebouwing B geplande bebouwing C sportterreinen D stadspark IND industrieterrein op de Koningslaan aangesloten. De buurt wordt op deze wijze in drie sec toren verdeeld, met het verkeer in het midden geconcentreerd. Naar achteren worden alle drie sectoren begrensd door groene zones. De westelijke sector sluit aan bij de groenstrook langs de grens met het plan Smitsweg, die het Eng- park met het wijkpark verbindt. De oostelijke sector ligt tegen de spoorlijn, waarlangs een uitloper van de bossen doordringt tot vlak bij de city; de zui delijke sector sluit aan bij de buurt schap Hees. In het schetsplan is er voorts op toegezien dat het overgrote deel van de bestaande en aantrekkelij ke beplanting kan worden gespaard. In elk der drie sectoren is plaats ge reserveerd voor een lagere- en een kleu terschool. Deze liggen zoveel mogelijk in de groenstroken. Aan de nieuwe weg, tussen Klein Engendaal en Smitsweg, is bovendien nog een ULOschool ge projecteerd. In de oosthoek is een be jaardencomplex aangegeven. BEBOUWING OP DE NOORDELIJKE HELLING VAN DE ENG. Reeds het uitbreidingsplan in hoofdza ken van 1947 voorzag in bebouwing van de noordoostelijke helling van de Eng. Een groot deel hiervan, gelegen ten noordwesten van de Molenstraat, is in middels gerealiseerd (Eng I). Voor het aansluitende zuidoostelij kke deel werd een plan vastgesteld, dat 18 ha beslaat en voorziet in de bouw van 619 meren deels etagewoningen (Eng II). Hier kunnen 2.100 mensen worden gehuis vest. Bij de behandeling van dit uitbrei dingsplan bleek met het provinciale be stuur een verschil van mening te be staan dat in beroep is voorgelegd aan de Kroon. De gehele procedure, die op dit moment nog niet is afgesloten, heeft veel tijd gekost. Daarom mag worden aangenomen dat, ook wanneer de ge meente in het gelijk wordt gesteld, toch een nieuwe bewerking van dit plan plaats zal vinden voordat tot uitvoering wordt overgegaan. Het ligt in de bedoeling hier een aan trekkelijke middenstandsbuurt te bou wen, grotendeels in wat hogere be bouwing. Daarom is het geenszins uit gesloten dat bij een omwerking van het plan nog een wat grotere capaci teit zal worden verkregen. Gedacht kan worden aan circa 800 woningen of 2.700 inwoners. Intussen zijn ook voor de rand van het GEBOREN: Hans. zoon van C. Romijn en H. J. Witteveen, Plesmanstraat 319, Soesterberg. Anna Maria, dochter van J. J. Luijben en H. J. van Houwe- lingen, Hartweg 45a. Jacob, zoon van J. van den Bosch en T. G. Lou- rens. dr. Schoonbeeklaan 14. Arthur Alexander, zoon van P. J. Lankreijer en A. E. Kok, Steenhoffstraat 22. Mar- tinus Theodorus Hendricus, zoon van T. G. Herder en A. L. Roest, Schou tenkampweg 49. Jurgen Olof, zoon van T. Surstedt en A. F. A. Sparnaaij, Van Goyenlaan 165. Eric Ronald, zoon van G. J. Jager en S. H. Schwarz, Plesmanstraat 225, Soesterberg. Ed win Theodorus Pieter, zoon van K. L. van Straten en P. J. C. van 't Kloos ter. Laanstraat 27. Heidi Christina, dochter van G. Mulder en J. v. d. Broek, Van Lenneplaan 16. Jacobus Jan, zoon van J. Kooten en A. J. Mid delman, Dorpsplein 4. Soesterberg. Hendrik, zoon van F. Fennema en I. Doorduijn, Korte Hartweg 30. K. A. Dick, zoon van J. K. W. Kraaijeveld en C. A. Huijzer, Van Goyenlaan 78. Michael Alexander, zoon van J. M. A. E. Gaytant en E. van Holland, De Ge- nestetlaan 3a. Robertus Hendrikus Antonius, zoon van J. C. M. van den Breemer en E. G. M. Verheijen, Van Goyenlaan 22. Arnoud, zoon van J. W. Otte en R. v. d. Broek, Julianalaan 63. Ingrid Gijsbertha Petronella, dochter van A. Hartman en H. E. M. Warmerdam, Gallenkamp Pelsweg 28. Rob, zoon van A. Burgwal en C. E. Faber, Beetzlaan 123. ONDERTROUWD: Hendrik Dalhuijsen, Albert Cuyplaan 83 en Mar ja Otter, Jac. van Looylaan 16. Johannes de Kuijer, Amersfoortsestraat 11c en Neel- tje Cornelia Steenkamp, Verzetslaan 100, Zeist. Fernand Willy Höld, De Per- poncherstraat 100, 's-Gravenhage en He- lena Maria Brandt, Sophialaan 27. Willem Endendijk, Burg Grothestraat 22a en Irma Bongenaar, Plasweg 51. GEHUWD: Christiaan Sies, Irisstraat 9, Baarn en Aloysia Reinarda Ruis, Wieksloterweg WZ 3a. Jan Heuts, Oude Arnhemseweg, Zeist en Antonia Jacoba Schouten, Chr. Huygenslaan 123, Soesterberg. Jan Elting, Valerius- straat 223 II, Amsterdam en Willy Cor nelia van Geerestein, Vosseveldlaan 2. OVERLEDEN: Wilhelmina Alexandra Teerling, 9 dagen, Chr. Huygenslaan 70, Soesterberg. Gustaaf Dorré, 65 jaar, Van Lijdenlaan 19. Hendrica Plek- kepoel, 73 jaar, Ferd. Huycklaan 20. Jacobus Johannes Adolf Muskens, 76 jaar, Nieuwerhoekplein 10. Teunis Rietveld. 68 jaar, gehuwd met J. Wig- gelinkhuizen, Groen van Prinsterer- straat 2 bis. tot 3.4 personen per woning (Streek plan Utrechtse Heuvelrug). WOONGEBIEDEN Voor de toekomstige woningbouw zijn drie objecten van belang: 1. Nieuwbouw in het Soesterveen. 2. Afbouw van de noordelijke helling van de Eng. 3. Een bescheiden afronding „Kortend" in het oosten van de stad. SOESTERVEEN Voor de nieuwe wijk in het Soesterveen werd getracht een maximale omvang te bepalen. Beperkende factor hierbij is de eis, voldoende afstand te bewaren tot de bossen van Pijnenburg en de Vuursche, en de bezittingen van de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten in het Veen zo enigszins mo gelijk te ontzien. In het meest westelijke deel van het Veer. wordt daarom een landelijke be stemming gehandhaafd. Wat meer naar het zuiden komen de twee natuurmo- numentjes in een groene overgangszone tussen bos en stadsgebied, waarin ook het bestaande sportpark Bosstraat op genomen zal worden. De oude buurt schap Hees, daar tussenin, wordt als een landelijk woonbuurt je eveneens in de overgangszone betrokken. Het totale gebied, dat op deze wijze voor woningbouw in het Veen in aan merking kan komen, beslaat ca. 300 ha. Naar schatting is hier plaats voor ca. 34.000 inwoners. Vergeleken met de structuurschets 1960, waarin de omvang van Soesterveen werd bepaald op 160 ha of 19.000 inwoners betekent dit dus nog een aanzienlijke verhoging van de capaciteit. De nieuwe wijk is opgebouwd gedacht uit een vijftal, door groene zomen ge scheiden buurten. Ze zijn gegroepeerd rondom een centraal gelegen groenele- ment, waar voor een goede waterhuis houding enkele waterpartijen zullen worden aangelegd. De Koningslaan die midden door de wijk langs dit parkje zal voeren verbindt city en industrie terrein. Drie wegen loodrecht hierop geven aansluiting naar de centrale weg op de Eng en onderhouden de relatie met b t daar achter gelegen oudere deel van de bebouwde kom. Een groot deel van de nieuwe woningen zal worden uitgevoerd in etagebouw, waardoor de wijk een zeer stedelijk ka rakter zal krijgen. Het ligt in de be doeling om de hoogste bebouwing te concentreren rondom het centrale wijk- gro' langs de Koningslaan en in de drie tegen de Eng aan gelegen buurten. Naar de bosrand toe zal de bebouwings dichtheid afnemen. Het voornemen is de wijk geleidelijk tot uitvoering te brengen, uitgaande van de bestaande Beukenlaan - Nieuweweg. Eerst wordt de buurt Smitsweg aangepakt. Klein Engendaal en Klaarwater, die ter w-jrszijden liggen, zullen onmiddellijk daarop volgen. Voor de buurt Smitsweg werd reeds een bestemmingsplan in onderdelen uit gewerkt. Dit plan beslaat .r6 ha. en voorziet in de bouw van 2.220 wonin gen, plaats biedend aan 7.500 inwoners. Langs de randen zullen etagewoningen verrijzen, evenals in het middenvak. Ter weerszijden van dit middenvak zijn blokken eengezinswoningen ontworpen. Langs de grens met de buurt Klein Engendaal en Klaarwater voeren be scheiden groenstroken van het stads- O stations t begraafplaatsen voor de ontsluiting van de wijk van grote betekenis zijn. Door een fase gewijze realisering zal het winkelcen trum kunnen meegroeien niet alleen met de buurt Smitsweg, maar ook met de omringende buurten die het mede zal gaan bedienen. Voor de in het zuidoosten aan Smits weg grenzende buurt Klein Engendaal werd een voorlopig schetsplan opge steld. Het beslaat 55 ha en biedt ruim te voor 1.760 woningen ofwel 6.000 in woners. Hoofdelement in de structuur is het be loop der hoofdwegen: de Koningsweg voert door deze buurt naar de city; een reeds eerder geprojecteerde verbinding met Den Dolder wordt via de Bosstraat Blijetijds-, baby- en kin derkleding (voor jongens en meisjes tot 12 jaar). GALLENKAMP PELSWEG 11. (nabij busstation Soest-Zd.), telef. 6286 Nadat Hees met 4-2 over V.V.Z. geze gevierd had en daardoor beslag legde op de derde prijs, bonden B.D.C. en S.E.C. de strijd aan om de eerste en tweede plaats, dus om de bokaal. S.E.C. dat donderdagavond met een combinatie tegen Hees speelde, had het zekere voor het onzekere genomen en kwam zaterdag vrijwel met het eerste elftal uit. B.D.C. had dan ook weinig kans om haar goede spel van dinsdagavond te gen V.V.Z. te herhalen. Reeds na 5 minuten was het 1-0 voor S.E.C. door K Dorrestein en weer 5 min. later maakte dezelfde speler er 2-0 van. Verhoeven van B.D.C. (oud S.E.C.-spe- ler) zag echter kans de achterstand te verkleinen tot 2-1, maar nog voor rust verhoogde S.E.C. de score tot 3-1 en 4-1 resp. door Van Berkel en Rijnders. Na de rust deed S.E.C. het kalm aan, doch toch werd nog een doelpunt aan de stand toegevoegd, zodat S.E.C. met 5-1 deze wedstrijd won en daardoor voor de eerste maal in het bezit van de Klaas van der Veen bokaal kwam. De onderlinge verstandhouding in het veld was uitstekend en was er van eni ge rivaliteit geen sprake, zodat uit het oogpunt alleen daarvan reeds het toer nooi een volledig succes werd. 1 V

Soester Courant | 1967 | | pagina 5