Soest toen - Soest nu Tamboer- en vendelkorps van het Gilde presenteert zieh aan gemeentebestuur en burgerij Het oog gericht op een oorlog SMEULEND PROBLEEM V.V.Y .-nieuws Pastorie bij de Oude Kerk gaat binnenkort verdwijnen MEER NODIG HOE TE HELPEN Auto over de kop Parkiet ter waarde van 3000 ontvreemd Vrijdag 9 juni Uitgave Drnkkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van We edestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Regenjas uit auto gestolen 1967 46e jaargang n». 43 Nieuwe pastorie in Zuid Meisje onder bromfiets Het tamboer en vendelkorps van het Groot Gaesbeeker- of Sint Aech- ten Schuttersgilde te Soest zal zich na een zesjarige aanloopperiode en een jaar van intensief oefenen zondag 11 juni, om 15 uur, voor het eerst in middeleeuws costuum aan het gemeentebestuur van Soest en aan de burgerij presenteren. Het optreden heeft plaats op de B.D.C.-terreinen aan de Bosstraat ter gelegenheid van het voetbaltoernooi, dat de afdeling Soest van de Jonge Boeren- en Tuinders Bond heeft georganiseerd. Tevens zullen by het optreden van het tamboer- en schutterskorps aanwezig zijn het voltallige Gilde-bestuur onder leiding van ouderman W. Schimmel en de sehutterskoning. Voor verdere bijzonderheden zie elders in dit blad. De strijd in het Midden-Oosten zal wel praktisch geëindigd zijn als dit num mer uitkomt en het ziet er niet naar uit, dat de strijdende partijen spoedig rond de conferentietafel zullen gaan zitten om tot een oplossing te komen. Jordanië liet al direct weten dat 't de resolutie van de Veiligheidsraad voor een onmiddellijk staakt het vuren aan vaardt, maar dat is helemaal niet ver wonderlijk gelet op de militaire zwak heid van dit land. Bovendien heeft Jor danië gedurende de eerste twee dagen van de strijd zware verliezen geleden, waarbij met name de Jordaanse Lucht macht nagenoeg geheel werd uitgescha keld. Een oorlog als deze, waarin het westen duidelijk op de hand van de Israëli's is, wekt uiteraard altijd pogingen van andere landen op om zo spoedig moge lijk tot het beëindigen van de oorlog te komen, voordat deze nog grotere en zo mogelijk zelfs catastrofale omvang gaat aanemen. Er zijn ook landen, die Amerika ver wijten een te slappe houding te hebben aangenomen in het begin van het con flict. Secretaris-generaal Oe Thant haalde op verzoek van de Egyptische premier Nasser de troepen van de Ver- enide Naties weg uit het grensgebied tussen Israël en Egypte, nadat de V.N.- militairen daar jarenlang door hun aan wezigheid alleen al voor rustige tijden hadden gezorgd. Oe Thant legde daar door de basis voor het gewapende con flict, want niets stond Egypte toen meer in de weg om de strijd te begin nen. Een strijd, die (zo was de over tuiging van de Egyptenaren) beslist ge wonnen zou worden. Amerika, zo menen talrijke landen, had zich fel tegen het terugtrekken van de V.N.-troepen moeten keren. En zou Oe Thant niettemin bij zijn besluit zijn gebleven, dan had Amerika niet moe ten schromen de tegenstanders van Is raël en ook de Russen duidelijk te ma ken, dat het Israël bij zou staan in ge val van gewapende agressie. Dat heeft Amerika niet gedaan. Steun aan Israël zou ongetwijfeld Rus sische tegenacties hebben uitgelokt. Amerika kon niets anders doen dan vertrouwen op de gevechtskracht van de Israëli's. Het heeft goed gegokt, maar het had net zo goed anders kun nen zijn. Rusland moet nu wel inbin den. Maar wat zouden de Russen ge daan hebben in geval van Egyptische successen? Voor Nasser is er weinig keus meer. Hij zal zich rond de conferentietafel moeten scharen, samen met Israël, dat dan hoge troeven in handen heeft. Dan zal blijken hoe sterk de Arabische eenheid is. Jordanië heeft al laten blijken niet zo één te zijn met de an deren. Misschien vallen er nog wel meer af; dan komt Nasser in de kou te staan. De vraag is of dit nog lang zal duren. KANTMAN. Politiemannen ontdekten dinsdagavond in de inrit van perceel Kolonieweg 24 een auto, die op zijn kop lag. Uit het onderzoek bleek, dat in deze auto 4 militairen waren gezeten, die echter niet meer aanwezig waren. De zaak is aan de militaire politie overge geven. De heer J. A. B., wonende Waldeck Pyrmontlaan, is tot een zeer onplezieri ge ontdekking gekomen. Toen hij afwezig was, vervoegde zich een persoon bij zijn echtgenote, die vertelde interesse te hebben voor de parkiet van het ras Barnard. B. bezit n.1. een uitgebreide vollière. Deze par kiet, die zeer zeldzaam in Europa is, er wordt zelfs gezegd dat dit het enige vrouwelijke exemplaar is. vertegen woordigt een waarde van drie duizend gulden. Wat er later is gebeurd, is voorlopig nog een raadsel, maar toen de heer B. thuis kwam, was de parkiet verdwenen. Voor het heengaan van de tot nu toe onbekend gebleven persoon, die voorgaf L. v. W. te heten en woonachtig te zijn in Bochem (Westfalen), deelde hij aan mevr. B. mede, dat haar man hem kon bereiken aan het adres van een vogelhandelaar in Hunsrück. De politie heeft zich onverwijld met die firma in verbinding gesteld, doch kreeg te horen, dat hij wel een parkiet Barnard van het mannelijk geslacht aan iemand had verkocht, maar hem verder niets bekend was, althans schijn baar verder niets wilde uitlaten. De zaak is in handen van interpol ge steld. SOESTER QÜRANT Abonn. p. kwart, f 3.—» per post f 3,75 Verschijnt iedere dinsdag en vrfjd»! Bijna twintig jaar smeult het conflict al in het nabije oosten, met zo nu en dan zoals nu plotseling hoog op schietende vlammen. En een oplossing is nog steeds even ver af als toen de joodse staat werd gesticht. Het enige wat die bijna twintig jaar er varing wel leert is dat door schieten de oplossing niet te bereiken is. Het wes ten kan zich moreel niet permitteren Israël onder de voet te laten lopen; Is raël kan met of zonder hulp van an deren niet door de wapens dwingen dat de Arabieren zich verzoenen met het bestaan van deze nieuwe staat op ook voor de Islamieten heilige grond. De haat van de Arabieren is ook zeker niet geheel redeloos. Dat de westerse landen na de oorlog besloten hun steun te geven aan de stichting van de staat Israël, was in Arabische ogen (en dat is in zekere zin ook niet onjuist) een soort afkopen van een morele schuld van het westen jegens de door nazi vervolging gedecimeerde Europese joden. Dat afkopen geschiedde dan echter niet op kosten van de schuldenaars, zo zien de Arabieren het, maar ten koste van hen, die nota bene de joden in de loop der historie aanzienlijk beter behandeld hebben. Welk recht, aldusde Arabieren, hadden die westerse landen om Arabische grond weg te geven? Een historisch recht, om dat er vroeger eens een staat Israël ge weest is? Maar dat is zo'n 20 eeuwen geleden en is er dan iemand in Europa die daar bijvoorbeeld de grote volks verhuizing nog eens ongedaan wil gaan maken? Dit is de basis van een grief, die de Arabieren enorm steekt. En of men nu zegt dat dit ten onrechte is, dat doet er allemaal weinig toe: het feit blijft dat men in dit opzicht inderdaad met een gekwetst volk te maken heeft. Dan is de stichting van Israël ook niet bepaald smetteloos verlopen. De Britten trokken weg met een soort gedachte van „na ons de zondvloed". De jonge staat Israël heeft geen Arabieren verdreven, sommigen schaarden zich zelfs aan de kant van de toen voor het eerst vech tende Israëli's, zoals b.v. ook nu weer de Droezen. Maar de Arabische landen riepen bij hun heilige oorlog wel de Palestijnen op om hun biezen te pakken tot ze konden terugkeren in een Ara bisch geregeerd Palestina. Zo ontstond in Israëls buurlanden de ellende van de vluchtelingenkampen. Is raël begeerde deze, door hun vertrek zich vijandig betoond hebbende, Pales tijnen niet terug; de Arabieren hielpen hun ellende niet te verzachten, alleen de Ver. Naties deden iets. Het lijkt er zelfs op alsof de Arabieren die vluchtelingen kampen vol misère in stand hielden als een soort monument dat tot haat jegens Israël moet inspireren. Het tussen vijandige buren beklemde Israël heeft inderdaad de haven Eilat is er een voorbeeld van zijn grenzen uitgebreid buiten het territoir dat het door de V.N. bij de bestandsovereen komst was toegedacht. Het deed dit om zijn gebied beter verdedigbaar te ma ken, wat historisch niet overbodig bleek. Maar het heeft de grief der Arabieren natuurlijk nog wel wat dieper in de ziel laten snijden. Dit is dan nog maar een kleine collectie van de grieven en hun achtergronden die nu al bijna twintig jaar de situatie in het nabije oosten vergiftigen. Voor een deel hebben ze een emotionele on dergrond, voor een deel zijn ze onre delijk, voor een deel zijn ze politiek. J. J. S. uit Amersfoort deed aangifte, dat uit zijn auto, die in de nabijheid van de Eem geparkeerd stond, een re genjas was ontvreemd, waarin o.a. zijn rijbewijs en kentekenbewijs van de auto zaten. Af en toe vallen bundels zonlicht naar beneden. Tussen verduisterende wolken door tóch telkens het terugkerende gou den licht van de zon, energie en warm te bron voor alle levende creaturen en waar geen enkele uitverkorene het be- zittersrecht op kan laten gelden. Zon en vakantie voor iedereen! We volgen met het potlood de lijn langs de Velu- wemeren, het gebied van Noord- en West-Veluwe. „Een bijzonder afwisselend natuurge bied, dat aan al uw vakantiewensen tegemoet komt". Dit zegt de Vakantie krant. uitgegeven door de streek-V.V.V. van Noord- en West-Veluwe. Naast een beschrijving over de be zienswaardigheden van de oude dorpen en stadjes in dit gedeelte van cns land, vindt U gegevens over: musea, tocht jes, zwem- en strandbaden, marktda gen, bus- en treinverbindingen, alles verzameld in dit aardige krantje. Wij maken hen, die 't van de dag-recrea tie moe+en hebben, graag op deze uit gave attent, ook hen, die de bekende A.N.W.B. Veluwe routes rijden. Een uitstekende aanvulling op de route beschrijvingen. Wij hebben een goede voorraad en wij willen uw belangstel ling enthousiast animeren. Hengelaars, wist U, dat er een uitge breide folder bestaat over alle vis- plaatsen in de provincie Utrecht, voor zien van praktische gegevens over boot verhuur, hengelvergunningen, snoekver- gunningen e.d.? Komt U er eens eentje halen. U kunt dan plannetjes maken voor een dagje Uit met vrouw en kinderen, waarbij U ook van uw hobby kunt genieten. Er komt nog wat bij van een graag af reageren van eigen verdeeldheid en on bekwaamheid op Israël, er zal ook nog wel een mate van jaloersheid meespe len. Het zijn allemaal factoren die door strijd niet uit de weg te ruimen zijn; op zijn hoogst kan een oorlog die ge voelens nog maar wat aanwakkeren, vrede kan ze nooit afdwingen. Om inderdaad weer een vreedzame at mosfeer te kunnen scheppen in het na bije oosten, zal op dit punt iets moeten gebeuren. Dat zal dan moeten met con cessies over en weer, waarvoor de sfeer op dit moment zeker niet rijp is. Er zou bijvoorbeeld al veel gewonnen zijn als het probleem der Palestijnse vluchtelingen werd opgelost, waarbij Is raël bijvoorbeeld hun ook de mogelijk heid zou moeten geven terug te keren naar hun geboortegrond, al zou daarbij redelijkerwijs wel rekening gehouden moeten worden met het aantal arme joden dat uit Arabische landen de wijk Te Brunssum is het nieuwe N.A.V.O.- hoofdkwartier in de gunstig gelegen ge bouwen van de buiten gebruik gestelde mijn Hendrik officieel geopend. Zuid- Limburg kreeg met de komst van de vele hoofdofficieren en hun personeel reeds een kleine compensatie voor het sluiten der mijnen. Maar deze zesdui zend nieuwelingen zullen Limburg niet kunnen redden uit de totaal gewijzigde omstandigheden. Den Haag moge zich er van bewust worden, dat er iets meer nodig is voor een provincie, waaruit het hart als krachtbron grotendeels is weggestoten. Alleen met een autofabriek en een in ternationaal hoofdkwartier komt men er niet. Moet Nederland zich mengen in de strijd tussen Israël en zijn Arabische buurlanden? Wij menen, dat dit ant woord duidelijk ontkennend moet zijn, omdat wij allen oorlog verafschuwen en wij wel ons vaderland hebben te verdedigen, maar geen risico's mogen nemen ons volk in nieuwe ellende te storten door ons metterdaad tot een aanval te laten verleiden. Dat neemt niet weg, dat wij emotioneel bewogen kunnen zijn door het lot van een volk, dat in de Tweede Wereldoor log reeds zo zwaar werd beproefd. Zij, die zich persoonlijk geroepen voelen toch een steentje bij te dragen ter on dersteuning van deze partij in dit ge ding, kunnen dit evenwel beter doen door medewerking aan de landelijke hulpactie (giro 23434), dan wel door zich op te geven als vrijwillige werkkracht bij de ambassade van Israël. Wachten tot de Arabische grieven de geldige en de onwezenlijke allebei vanzelf verdwijnen is ook zinloos, dat bewijzen de gebeurtenissen van nu. Foto Astra Dit is de oude pastorie van de Middenwyk, die door de gemeente Soest is aange kocht en die over niet al te lange t\jd zal verdwenen. Plannen voor een nieuwe pastorie zyn al gemaakt. Met de verdwijning van de pastorie komt men weer een stapje dichter bij de realisering van het plan, dat ten doel heeft van de Kerke- buurt een toeristische attractie te maken. De (burgerlijke) gemeente Soest heeft van de Hervormde gemeente voor een bedrag van 85.000,aangekocht de pastorie aan de Kerkstraat, op de hoek Torenstraat-Kerkstraat, naast de Oude Kerk. Het doel van deze aankoop is om de pastorie een verdwijnende rol te laten spelen in verband met de centrumvor ming in Soest rond de Oude Kerk. De Hervormde gemeente heeft van deze verkoopmogelijkheid gebruik gemaakt om een plan voor een nieuw te bouwen pastorie te doen ontwerpen door het architectenbureau ir. H. N. van Wijk Het 4-jarig meisje T. R„ wonende op Colenso, stak voor het ouderlijk huis onverwachts de straat over terwijl een bromfiets passeerde. De berijder kon haar niet meer ontwijken, zodat zij hier mede in botsing kwam. Met een gebroken rechter onderbeentje werd zij naar „Zonnegloren" vervoerd. aan de Hildebrandtlaan in Soest. Deze plannen zijn door het Provinciaal College van Toezicht op de Kerkvoog dijen goedgekeurd. Ook de Bouw- en Restauratiecommissie van de kerk heeft haar goedkeuring gegeven. Thans zijn ook de diverse vergunningen door de overheidsinstanties verleend. Reeds enige tijd geleden heeft men een stuk grond kunnen kopen van de erven Roëll tegen een zeer redelijke prijs en men is er de erven Roëll zeer erkentelijk voor de medewerking in deze. De nieuwe pastorie komt aan de Bar- tolottilaan. De Bouw- en Restauratie- commissie stelt ten aanzien van de te bouwen pastorieën bepaalde eisen, waar mee men uiteraard rekening heeft moe ten houden. Overigens is men van me ning, dat gelet op het doel van een pas torie, de eisen beslist niet onredelijk zijn. Een wijkpredikant moet kunnen beschikken over een eigen studeer- en ontvangstruimte. Al met al heeft men gepoogd zo voordelig mogelijk te bou wen. De financiering van het projekt is voor een belangrijk deel gedekt uit de op brengst wegens verkoop van de oude pastorie. Toch zal men nog ongeveer ifvPOO gulden zelf moeten financieren. De 'kerkvoogdij hoopt dan ook in het bezit te komen van een modern inge richte nieuwe pastorie, hetgeen ten op zichte van de oude een zeer belangrijke vooruitgang betekent. Men hoeft alleen maar te denken aan de onderhoudskos ten van een oude pastorie in vergelij king met die van een nieuwe. De kerkvoogdij heeft nu een beroep op de gemeente-leden gedaan voor de fi nanciering van het ontbrekende bedrag van 15.000 gulden. De gedachten gaan hierbij uit naar een renteloze geldle ning, zoals reeds eerder in de Emma- wijk is verkregen voor restauratie van de Emmakerk. Uiteraard zijn ook gif ten zeer welkom. Eikenlaan, gezien vanaf de Kolonieweg in 1920. De zelfde plaats in 1967. heeft moeten nemen naar Israël. Het zou voor de joodse staat een risico in houden, maar wellicht een kleiner risico dan de ellende der vluchtelingen voor propaganda uitgebuit te zien. Het is ook niet ondenkbaar dat de Ver. Naties die immers de stichting van Is- rël hebben gesanctioneerd, voor een soort compensatie zorgen. Het zijn ideeën die o.m. in de Londense Observer en in The Economist geopperd worden. De huidige strijd maakt het niet ge makkelijker er mee te beginnen: te midden van kanongebulder klinkt dit wellicht allemaal wat irreëel. De ge dachten hebben echter wel de werke lijkheidszin dat alleen langs die weg ooit een vredelievend naast elkaar bestaan van Israël en zijn buren bereikt kan worden.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1