Soest toen - Soest nu STEUN AAN ISRAËL Soester bejaarden maakten jaarlijks uitstapje SOLIDARITEIT MET ISRAËL Het oog gericht op objectiviteit Rijwieldiefstallen bij het Natuurbad Helpt dokter Heijnekamp in Vietnam Dinsdag 13 juni 1967 46e jaargang no. 44 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Poging tot inbraak Na aanrijding doorgereden Kunstenaarscentrum Vleesverkoop Joy-rijders Jongetje aangereden Beatavond in de Pekingtuin Aktiviteiten van de Soester Turnclub De jonge, door de Verenigde Naties erkende, staat Israël heeft in de korte tijd van zijn bestaan onze bewondering verworven voor wat daar tot stand werd gebracht. Woestijnen veranderden in akkers, boom gaarden en bossen, industrieën kwamen tot ontwikkeling, nieuwe steden en dorpen werden gebouwd, krotten gesloopt. Dit was slechts mogelijk door van hoog tot laag hard werken, sober leven, goede organisatie, maar bovenal en als grondslag van dit al, het idealisme van het joodse volk om zich na 2000 jaar verstrooiing we derom een eigen tehuis te bouwen. Het heimwee naar het zichzelf kunnen zijn in eigen land op historische grond heeft het tot grote en zelf-opofferende daden gebracht. Met bezorgdheid en spanning hebben wij de afgelopen weken de ont wikkeling gevolgd waardoor de jonge staat in een uiterst kritieke situatie kwam. Evenals tijdens de laatste wereldoorlog deden ook nu mensonterende leuzen omtrent uitroeiing van de joden opgeld. Maar ook wederom heeft het joodse volk onze bewondering gaande gemaakt door zijn innerlijke kracht en hoge moreel. Wij als Nederlanders voelen ons bij dit alles sterk betrokken. Gelukkig kunnen wij ook iets doen. Voor de kleine staat Israël met toch al geen sterke economie betekent de huidige gang van zaken een crisis op alle terreinen. Veel van wat in jaren werd opgebouwd, wordt in enkele dagen teniet gedaan. Het verheugt mij dat door veler medewerking ook te Soest de gelegen heid gegeven wordt om iets voor Israël te doen, om te tonen dat onze sympathie, bewondering en afschuw bepaald niet alleen bij woorden blijven. De burgemeester van Soest, Mr. S. P. BARON BENTINCK Het is de laatste tijd blijkbaar „in" om de pers de schuld te geven van allerlei zaken, die niet zijn afgelopen, zoals sommige mensen wel hadden gewild. De duikbootorder, door Zuid-Afrika bij Nederlandse bouwers geplaatst, is vol gens enkelen verloren gegaan doordat de pers zich er in negatieve zin mee bemoeide en de kwestie Amsterdam zou, als we althans de ontslagen bur gemeester Van Hall zouden geloven, er nooit geweest zijn als de pers zich er niet mee ingelaten had. Zo zijn er nog wel meer voorbeelden te noemen. Het zijn ernstige verwijten aan het adres van de pers. Indirect ver wijten die enkelingen haar namelijk ook partijdigheid. En dat is een ernstig verwijt in onze democratische samen leving. Gelukkig zijn het maar enkele en dan nog meestal zeer nauw bij een „affaire" betrokken mensen, die deze negatieve dingen over de pers zeggen. Ik ben de laatste, die zich over dit soort mensen een oordeel vormt, maar het moet me toch van het hart, dat ik ze toedenk een soort censuur te willen (laten) toepassen. Daarom deed het mij en met mij ge lukkig vele anderen goed, dat het nieuws, dat van alle nieuwsuitzendin gen over de oorlog in het Midden- Oosten, die van de Nederlandse om roep als geheel de objectiefste waren en het volledigste beeld gaven van de toe stand aldaar. Dat is een compliment en niet van de eerste de beste. Het secretariaat van de „Internationale Braodcaster Society", de wereldorganisatie van radio- en televi sievakmensen, heeft de Nederlandse omroep dat compliment gemaakt. En die organisatie kan het weten, want zij heeft gedurende de periode van 48 uur direct na het uitbreken van de vijande lijkheden in het Midden-Oosten de nieuwsuitzendingen van een aantal sta tions gevolgd. De resultaten van deze informele stu die waren dus voor de Nederlandse sprekende en visuele pers het gunstigst. Ongetwijfeld hebben ook de Nederland se nieuwsbladen zich uitstekend ge weerd in deze, maar dat is niet gecon troleerd en dus kan men daar weinig over zeggen. Wat men wel kan en mag constateren is, dat Nederland in ieder geval weer vooraan stond. En wat be langrijker is: objectief berichten en commentaar gaf. Dat woordje „objectief" mag wel eens onderstreept worden. Voor eens en voor altijd. Vooral voor degenen, die bewe ren, dat de pers maar beter buiten be paalde zaken kan blijven, omdat er toch geen goeds van te verwachten is. Waarschijnlijk bedoelen ze daarmee, dat de pers er doorgaans zo snel bij is, dat ze veel kwaad kan voorkomen. Kwaad, dat de anti-persmensen juist graag ge zien hadden. Maar laten ze er in 't ver volg wel aan denken, dat de pers altijd objectief probeert te zijn. In tegenstel ling tot hen, die het anders zien. KANTMAN. Momenteel staat Israël in de volle be langstelling, wat ons toch niet verhin deren mag uw aandacht te vragen voor het volgende. Hans Heijnekamp uit Bilthoven vond, toen hij dokter geworden was, dat hij wat moest doen voor de noodlijdende en door het oorlogsgeweld hulpeloos ge worden bevolking op het platteland van Vietnam. Via een Amerikaanse organi satie. die ook probeert te helpen, werd hij uitgezonden. Hij werkt nu als arts in een burgerziekenhuis in Dji-Link, in een berggebied ten n.w. van Saigon. Hij is de enige dokter in een streek die zo groot is als de provincies Utrecht en Gelderland samen. Een paar nonnen helpen hem als verpleegster. De arme burgerbevolking, die in het ziekenhuis om hulp komt, bezit vrijwel niets en heeft ternauwernood kleren aan het lijf. Medicamenten zijn er, maar er is dringend behoefte aan lich te dekens, shirts, linnen broeken, pya- ma's, kinderkleding en dunne jurken. De diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Bilthoven helpt Dr. Hans Heijne kamp aan kleding om aan deze arme mensen te geven. Uit eigen middelen geeft zij 1.000,Er worden dekens en kleding voor gekocht, opgezonden en daar verdeeld. Wij vragen U: Helpt mee! Helpt mee dat er heel veel pakketten gezonden kunnen worden. De nood 1s groot. Minstens 200 mensen moeten ge holpen, eigenlijk nog veel meer. Helpt ook mensen kleden. Betaal een pakket! Buiten verzendkosten kost een deken pakket 25,een kledingpakket 10,-. Hoeveel mensen wilt U kleden? Een of meer of wilt u bijdragen aan een pak ket? Alles is welkom! De diaconie van Bilthoven verzorgt de pakketten en verzending op een manier dat het ter bestmeder plaatse komt. U kunt uw gift of kleding kwijt bij mevrouw W. Elemans, Meidoornweg 5 en mevr. P. Rijnja, Jacob Catslaan 23. Wij komen het ook graag bij U af ha len als u ons even een briefkaart stuurt of een telefoontje naar nummer 4762. Helpt U mee? Maar doe het spoedig! Want gezien de dringende oproep van Dr. Heijnekamp loopt deze actie tot 23 juni. U kunt ook uw gift per giro over maken op no. 380817 ten name van dia conie Ned. Herv. Gemeente te Biltho ven, met vermelding: Actie Hans Heij nekamp. U kunt 'ook storten op de bankrekening van de Ned. Herv. diaconie bij Vlaer en Kol te Bilthoven, met vermelding: Actie Hans Heijnenkamp. Wij wachten met spanning de resulta ten af en zijn U dankbaar voor uw hulp. SOESTER OURANT Abonn. p, kwart, f 3.per post 1 3,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De jaarlijkse uitgaansdag voor de Soes ter bejaarden boven de 70 jaar zit er weer op. Vorige week donderdag stap ten ruim 300 bejaarden 's morgens om negen uur in de vijf touringcars van de N.V. Tensen en in vijf personen auto's. Men reed eerst in de richting Amsterdam en via Schellingswoude naar Volendam, waar in hotel Spaanders aan de haven koffie werd gedronken en waar een bord soep werd genuttigd. Vandaar ging het via Edam en Alk maar naar Egmond aan Zee. De bejaar den genoten zichtbaar van het strand en de zee. Het lunchpakket werd aange sproken in restaurant Lido, waar tevens koffie gebruikt werd. Meindert de Wolf zorgde voor de muzikale omlijsting. Daarna ging de tocht verder via de Velsertunnel en Haarlem naar Aals meer en over Uithoorn naar Hilversum, waar de laatste pleisterplaats was. In dit geval was dat restaurant Groot Kievitsdal, waar bussen en auto's met de bejaarden tegen vijf uur aankwa men. In het restaurant genoten de oud jes van een uitgebreid diner, dat werd aangeboden door een Soester aannemer, die bovendien nog twee consumpties gaf. 's Morgens bij het vertrek had hij de bejaarden ook nog een flesje eau de cologne (voor de dames) en een roker tje (voor de heren) gegeven! Een verassing was het, dat tijdens het diner ook de burgemeester, mr. S. P. baron Bentinck, een kijkje kwam ne men in Groot-Kievitsdal. Hij sprak de bejaarden toe en zei verheugd te zijn over het feit, dat de bejaarden zo'n genoeglijke dag hadden beleefd en bo vendien zulk mooi weer hadden gehad. Omstreeks zeven uur werd de laatste etappe afgelegd, naar Soest. Op het Kerkplein stand de Soester harmonie P.V.O. met drumband en jeugdorkest opgesteld om de bejaarden een muzi kaal welkom te bereiden. De muziek speelde pittige muziek, toen de bussen en de personenauto's luid claxonerend het plein kwamen oprijden. Er waren niet zoveel belangstellenden als andere jaren, maar het enthousias me was er niet minder om. Nadat P.V.O. enkele nummers had ge speeld, kregen de bejaarden en alle medewerkers tenslotte gratis het tradi tionele ijsje aangeboden van bakker Van den Oord. Daarna werden de be jaarden naar huis gebracht. Dat was het slot van een fijne uitgaansdag. De bejaarden gingen dan ook dankbaar en voldaan huiswaarts! De heer W., wonende de Van Weede straat 43, hoorde zondagmorgen gerom mel aan zijn huisdeur en toen hij open deed zag hij twee jongens van naar schatting 16 a 17 jaar hard weglopen, 's Middags ontdekte hij een jongen, waarschijnlijk met minder goede be doelingen in zijn keuken. Hij greep de jongen, doch deze rukte zich los en ook hij koos het hazenpad. Begunstigd door zonnig weer, maar met een voor de vendelzwaaiers misschien iets te forse wind, presenteerde zich zondagmiddag op het B.D.C.-veld het tamboer- en vendelzwaaierskorps van het Groot Gaesbeeker Gilde, aan het gemeentebestuur en het Soester publiek. In verband met het feit, dat de laatste weken twee rijwielen werden ontvreemd bij het Soester Natuurbad, dus niet uit de rijwielstalling, adviseert het bestuur van het bad rijwielbezitters gebruik te maken van de officiële rijwielstalling, die onder goede bewaking staat. Op de Birkstraat werd een truck met oplegger, bestuurd door H. v. d. B., aangereden door een kerende Fiat auto. De Fiat reed, hoewel beide auto's scha de opliepen, door in de richting Am sterdam. Vorige week is het open kunstenaars centrum de Arti Shock-hoeve ir_ Eem- brugge officieel geopend. In deze eeu wenoude hoeve wonen een aantal Soes ter kunstenaars. Het zijn Julia van Schaik, Frits Wieier, Egbert en Fran- sien Joosten. De boerderij ligt precies in het midden van Nederland en iedereen kan vrij binnenkomen. Men kan de daar ge plaatste werken bekijken, maar ook de kunstenaar aan het werk zien. Men heeft toegang tot de huiskamers en de ateliers van de artiesten. Schrijfster-journaliste Julia van Schaik en Frits Wieier, schilder, zijn de initia tiefnemers van deze opzet en hebben de familie Joosten, die in Soest in een kippenhok woonden, ook ruimte aan geboden. De Arti Shock Hoeve ligt aan de druk ke binnenweg naar Bunschoten. Er ko men vooral veel toeristen langs en daarom kwam Julia op het idee er een doorlopende expositie te houden. Het is de bedoeling om vooral betaal bare werken neer te hangen, al hoewel het niet de opzet is dat er vooral ge kocht moet worden. De bedoeling is de mensen te laten zien hoe een kunste naar leeft en hoe hij zijn werken maakt. Op dit moment hangt er werk van vier Soester kunstenaars, van Frits Wie- Ier, Gerard Vollenbrecht, Hans Prinsen en Kees van der Wel. De hoeve is de gehele dag, vanaf elf uur geopend. Woensdagmiddag, 2 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats voor alle nummers. bezigheden zijn bestuursfunctie ter be schikking te stellen. De heer R. Kraal bleek bereid te zijn de opengevallen plaats in te nemen. Zijn eventuele be noeming tot bestuurslid zal in de eerst volgende ledenvergadering aan de orde komen. Door deze mutatie behoeft het bcstuurswerk niet te stagneren en krijgt de jeugd automatisch meer invloed op de gang van zaken, hetgeen voor de ontwikkeling van det Soester Turnclub van groot belang kan zijn. v. d. G., 15 jaar en de 14-jarige C. 'i. H., beiden uit Soest, werden door d? politie aangehouden en het bleek, dat zij op een weggenomen bromfiets aan het rijden waren. Bij onderzoek bleek, dat zij zich bij herhaling hieraan schuldig maakten. terrein lag hoofdzakelijk in de portalen van de flats op de Eng, doch brachten meestal de bromfiets na de joyrit weer op dezelfde plaats terug. Onnodig te zeggen, dat de politie tegen deze jongens de nodige maatregelen heeft genomen, niet alleen wegens het berijden van een bromfiets onder de vastgestelde leeftijd, maar ook wegens het wegnemen van bromfietsen. Een overzicht van het Kerkplein, don derdagavond. Toen kwamen omstreeks 7 uur 5 autobussen van de N.V. Ten- ser en evenveel personenauto's aan met ruim 200 Soester bejaarden, die hun jaarlijkse uitstapje hadden gemaakt. Foto Astra. In de week van 12 tot en met 17 juni zijn op de volgende adressen bussen geplaatst, waarin de bevolking van Soest geldelijke bijdragen kan storten bestemd voor de hulpverlening aan Israël. Na alle gebeurtenissen van de laatste week en de voorlichting van televisie, radio en pers kan een nadere toelich ting dezerzijds rustig achterwege blij ven, zij het dan, dat de actie dringend in de belangstelling van de Soester be volking wordt aanbevolen. Te Soest zijn de bussen geplaatst bij Zoetelief-zelfbediening, Nieuwerhoek- plein. Bazar de Luxe, Van Weedestraat Gemeentehuis Vivo, Dalweg hoek Van GoyenlaanFirma Middelman, Toren- straat Wasserette, Soesterbergsestraat hoek Eikenlaan Het Handelshuis (firma Adema), Soesterbergsestraat Ziekenhuis en Sanatorium ZonneglorenBakkerij Van Brummelen, Soestduinen Firma Kortekaas, Birkstraat; Zelfbediening Westerveld, Oude Utrechtseweg Bakke rij Van Brummelen, Ossendamweg Firma Van Stempvoort, Nieuweweg Slagerij Bakker, Molenstraat hoek Nieu weweg Firma Rozendaal (De Spar), Laanstraat hoek Beetzlaan. Te Soesterberg bij Hulpsecretarie, Dorpsplein Firma Wagenaar. Amers- foortsestraat Ons Belang Firma De Jager (levensmiddelen), Buys Ballotlaan. Op de Koninginnelaan reed de 18-jari- ge mej. W. G. H. op haar bromfiets in de richting van het Nieuwerhoekplein, waar de 9-jarige C. v. 't KI. plotseling uitweek en tegen haar bromfiets aan liep. Dokter Dorssen verleende de eerste hulp en liet het jongetje, dat een ge broken kuit- en scheenbeen had, naar Zonnegloren overbrengen. Zaterdagavond a.s. te 8 uur, wordt in de Pekingtuin te Baarn een beatavond georganiseerd waaraan medewerken de Grout Plane Faces en Squirt 11. Men zie de desbetreffende advertentie in dit blad. De Soester Turnclub staat in de ko mende weken een aantal aktiviteiten te wachten. Op het programma staat o.a. de medewerking aan de slotavond van de Soester Bedrijfssportcompetitie 1967 in het Openluchttheater. Daaraan wer ken naast de S.T.C. mee de beide an dere Soester gymnastiekverenigingen Olvmpia en Crescendo en Laetitia en A.G.A.V.S. uit Soesterberg. Voorts de drumbands van de turnverenigingen. Het pi^gramma voor de slotavond ver meldt verder gen optreden van de Soes ter balletvereniging onder leiding van Irene Destué Huick en demonstratie door leden van de Soester judoschool Pouw. De aanvang van deze slotavond is be paald op 19.45 uur. Voor de Soester Turn Club werken mee: jongens met lange mat; meisjes met kastspringen dames met brug ongelijk en paard- springen en heren met hoogrek en brug. De algehele leiding van het onderdeel „gymnastiek" is in handen van de heer v. d. Steen en A.G.A.V.S. (Soesterberg), terwijl de S.T.C.-ploeg wordt geleid door mej. De Boer. Binnenkort zullen alle kaderleden wor den voorzien van sleutelhangers. Het is de bedoeling dat deze verkocht wor den voor een gulden per stuk. De op brengst wordt bestemd voor het finan cieren van de aktiviteiten, die zullen worden georganiseerd in verband met het 40-jarig bestaan van de Soester Turn Club in 1968. Het is namelijk noodzakelijk op allerlei wijzen de voor bereidingen daartoe financieel te steu nen. Evenals vorig jaar, toen de Soester Turn Club met 34 jongens en meisjes deelnam aan de avondvierdaagse in Baarn, wil men ook dit jaar weer deel nemen aan dit wandelfestijn, dat steeds groter omvang krijgt. De belangstelling van zowel deelnemers als toeschouwers is de laatste jaren sterk gestegen. De Soester Turn Club verzamelt zich iede re avond op Nieuwerhoek, vanwaar men gezamenlijk vertrekt naar de Pe kingtuin in Baarn. De jongste deelne mers lopen in totaal 40 km, verdeeld over vier avonden, de ouderen in totaal 65 km. Inmiddels heeft de heer J. de Kruyff zich genoodzaakt gezien door drukke

Soester Courant | 1967 | | pagina 1