Structuurplan Soest OLMA SVMKIM0 MIKIM0 zidisnaiato Openbaar vervoer BUITENLAND? De Goog). Raiffeisenbank Soest het buitenlands geld de goede reisverzekering Winkelvoorziening Toekomstige winkelvoorziening srAc:w^£u.twTmiM van li. DE speciaalzaak voor Uw kind. kleedt Uw kind BETER Voorstellen voor de raadsvergadering van woensdag 21 juni S.E.C.-honkbal KOM WASSEND !J DE Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Burgerlijke stand DINSDAG 13 JUNI 1967 &/££ME SOïS V) Het stadsgebied is door het openbaar vervoer reeds redelijk ontsloten. De vanouds bestaande spoorlijn Utrecht- Baarn heeft er niet minder dan drie haltes, waarvan station Soest-Zuid voor het toekomstige stadscentrum van bete kenis zal worden. Voorts zijn er verschillende interlokale buslijnen, waarvan de lijn Utrecht- Soesterberg-Soest-Baarn en de lijn Amersfoort-Soest-Baarn-Hilversum het grootste invloedsgebied hebben. De bus uit Amersfoort rijdt over de Beuken laan, die uit Soesterberg volgt de Rijks straatweg. Beide lijnen kruisen elkaar in het busstation aan de Soesterbergse- straat. Verplaatsing van dit busstation naar het nabij het nieuwe stadscentrum gelegei. station Soest-Zuid ligt te zijner tijd in het voornemen, en zal gunstige invloed hebben zowel op de ontwikke ling van het stadscentrum als van het openbaar vervoer. Alleen al met de twee bovengenoemde buslijnen kan ook in de toekomst een redelijke bediening van het woongebied worden verkregen, wanneer bijvoor beeld de lijn uit Amersfoort over de Koningsweg wordt omgelegd. Op den duur zal daarnaast ook een lokale ring verbinding mogelijk worden door het gehele tadsgebied rond de Eng, het industrieterrein en het stadscentrum daarbij inbegrepen. Gaat u met vakantie naar het kan voor u Kantoren: Kerkplein 9. Soesterbergsestraat 14, Koninginnelaan naast nr. 38. HUIDIGE TOESTAND Het bestaande winkelapparaat ïs door" de gemeente onlangs geïnventariseerd. Hierbij is het navolgende gebleken: Het aantal winkels is naar verhou ding ontstellend hoog, wat leidt tot een zeer laag gemiddelde winkel- grootte van 50 m2. Alle winkelcategorieën (buurtwin- kels, wijkwinkels en citywinkels) zijn in alle buurten ('t Hart, Soestdijk, Soest I, Oud Soest en Soest-Zuid) enigermate vertegenwoordigd. Een duidelijk stadscentrum ontbreekt. Het distributie-apparaat toont een opvallende spreiding ook binnen de buurten. Slechts een klein gedeelte van de winkevloeroppervlakte is in winkelcentra geconsentreerd. Deze situatie moet zonder meer on gunstig worden genoemd. Zowel de consumenten als de winkeliers hebben belang bij concentratie van de winkels. De klanten moeten in staat worden ge steld verschillende aankopen zonder tijdverlies te kunnen doen, en door vergelijking en keuze gemakkelijk tot een beslissing te komen. Voor de winkelstand is het gemakke lijk het publiek naar de winkelcentra te trekken, waar de verschillende bran ches elkaar ondersteunen en stimuleren. De moderne ontwikkeling wordt dan ook gekenmerkt door een toenemende concentratie, en voorts door een dui delijke voorkeur voor wat grotere win kels. Daarbij gaat het niet alleen om een sa menklonteren van de winkels tot grote re en kleinere centra, er groeit boven dien overal een functionele indeling en taakverdeling tussen de verschillende winkeTcentra, waarbij een beperkt aan tal grotere kernen een geheel eigen al lure krijgt. Er moeten namelijk bij dit proces drie categorieën winkels duidelijk worden onderscheiden, ook al blijft deze inde ling schematisch en zijn de groepen door tal van overgangen en mengvor men verbonden. De frequentie van de aanschaffingen is voor deze indeling bepalend. Buurtwinkels zijn afgestemd op de ver koop van die goederen, welke dagelijks worden aangeschaft, (levensmiddelen, tabak). In deze sector is aan-huisbezor- i om de distributie van duurzame en luxe artikelen van laag-frequente aan schaf; het verzorgingsgebied moet dien overeenkomstig groot zijn. De betrekke lijk hoge waarde van de artikelen maakt een zeer luxueuze en representatieve inrichting van de winkels mogelijk. Het stadswinkelcentrum vormt dan ook met de bestuurlijke, culturele en andere commerciële elementen de city, dit is over alle drie winkelkernen langs de rijksweg heeft in de laatste jaren Soest dijk in dit opzicht een voorsprong ge nomen. Wat Soestdijk betreft is thans 69 van de totale winkeloppervlakte in het winkelcentrum geconcentreerd. Soest-Zuid en 't Hart komen niet ver der dan 46 en 40 °/o. Het stadsplan zal de noodzakelijke sa nering van het distributieapparaat in Soest niet alleen moeten volgen, het zal tevens leiding moeten geven aan deze ontwikkeling, in het bijzonder wat be treft de vorming van een markant stadswinkelcentrum, maar ook wat be treft een goede winkelvoorziening van de nieuwe woonbuurten. Door het college van burgemeester en wethouders is in 1964 een commissie in het leven geroepen, die o.m. als op dracht ontving het gemeentebestuur te Cf f&Uv.' Blijkens een opgemaakte begroting zul len de totale kosten 300.000,bedra gen, waarin niet begrepen zijn de kos ten van grondaankoop aan enkele per celen, alsmede de parkeerhavens voor de militaire gebouwen. B. en W. stellen voor een krediet van ƒ300.000,te verlenen. HUISHOUDMACHINES VOOR V.G.L.O. SCHOLEN. Het R.K. Schoolbestuur te Soest ver zoekt een bedrag van 1078,beschik baar te stellen voor de aanschaffing van een wasmachine en een centrifuge t.b.v. de onder dat bestuur staande r.k. school voor v.g.l.ó. aan de Steenhoff- straat. Het bestuur van de vereniging „De school met de Bijbel" doet een zelfde verzoek en verzoekt een bedrag van ƒ1173,t.b.v. haar school voor v.g.l.o. aan de Ir. Menkolaan 1. B. en W. stellen voor hiervoor een be drag van ƒ2300,uit te trekken. VERHAAL PENSIOENBIJDRAGE. Aangezien de nieuwe regeling van het pensioenverhaal in het algemeen voor de lagere en middelbare ambtenaren voordeliger is dan de bestaande rege ling, is de regering van oordeel, dat aan deze ambtenaren over het eerste half jaar van 1967 een uitkering ineens dient te worden verleend ter compensa tie van het nadeel, dat zij door de ver late inwerkingtreding van het Verhaal- besluit hebben ondervonden. Aanvanke lijk lag het in de bedoeling de nieuwe regeling per 1 januari 1967 in werking te doen treden, doch om administratief- technische redenen is deze inwerking treding uitgesteld tot 1 juli 1967. ging nog vrij algemeen, maar het is zeer waarschijnlijk, dat deze voor de detaillist nogal dure distributievorm sterk zal afnemen. Omdat het voor de consument aantrekkelijk is, deze dage lijks weerkerende aanschaffingen toch met minimaal tijdverlies te kunnen doen, moeten buurtwinkels bij voorkeur op zo kort -mogelijke afstand van de woningen worden gesitueerd. Anderzijds gebiedt de economie, dat elk buurtcentrum over een afzetgebied van redelijke omvang moet beschikken. De ze kan worden gesteld op minimaal 5.000 inwoners. Wijkwinkels verhandelen meer duurza me goederen, waarbij kwaliteitsvergelij king etc. van belang kan zijn. De minder frequente aanschaf van deze goederen brengt met zich mee, dat het verzor gingsgebied veel groter moet zijn. Be langrijk is, dat wijkcentra vanuit het gehele verzorgingsgebied goed bereik baar zijn en over voldoende parkeer gelegenheid beschikken. Citywinkels. Bij deze categorie gaat het het representatieve hart van de stad. Wat over de bereikbaarheid van wijk centra werd gezegd, geldt in nog ster kere mate voor het stadscentrum. Bezien wij de situatie in Soest nader, dan blijkt dat tot dusver een stadswin kelcentrum ontbreekt. De city-winkels hébben geen duidelijk vestigingspunt gevonden en zijn dan ook over alle buurtcentra verspieid. Soestdijk heeft tenslotte toch het groot ste oppervlak aan city- en wijkwinkels weten te verwerven, op enige afstand gevolgd door Soest-Zuid. Voorts doen zowel de opvallende sprei ding als de geringe gemiddelde vloer oppervlakte een toekomstige sanering veronderstellen, waarbij vele kleine en vaak verspreide winkels zullen verdwij nen en een beperkt aantal grotere win kels zich in de winkelcentra zal vesti gen. Vergelijking tussen de verschil lende buurtcentra leert dat dit proces in.Soestdijk het verst is voortgeschre den. Nadat aanvankelijk nieuwbouw- en verbouwingsplannen verspreid waren Bestaat er één woord voo r_ ster én_mqor? Ja: Olma 01ma-"Sea Cup" is een modem, dege lijk herenhorloge, dat U graag trota onder Uw manchet laat uitkomen. Uw vrienden kijken naar Uw "Sea Cup". Het is een horlogo van deze tijd, ge maakt voor mensen, die ln hun be roep do handen uit de mouwen moeten stoken. Schokvrij, antimagnetisch. wa terdicht en condcn3vriJ. Een minnen- horloge. Vanaf 79,-. Zwitsers bewijs van degelijkheid. Dealer voor Soest Soesterbergsestraat 26 - Horloger - Juwelier - Optiek adviseren „omtrent de meest wenselij ke opzet en spreiding van het toekom stige winkel- en verzorgingsapparaat in de gemeente". In 1966 heeft deze commissie een rap port uitgebracht. Hierin worden o.m. suggesties gedaan voor plaats en om vang van de toekomstige winkelcentra. De suggesties betreffende de omvang wijken op sommige punten af van de aanbeveling in de structuurnota. Dit komt door verschillen in uitgangspunt. Het winkelrapport gaat uit van het structuurplan van 1960 en betekent de toekomstige bevolking op basis van een gemiddelde woningbezetting van 3,2 personen per woning. De indeling in buurten valt samen met de indeling in telblokken. Het nieuwe structuurplan voorziet in een grote aantal nieuw te bouwen wo ningen, (Kortend, Boerenstreek, Over Hees) en gaat voor de berekening van de te verwachten bevolking uit van 3,4 personen per huishouden. Voorts is een andere, meer functionele, buurtindeling gekozen. Tenslotte is de winkelbehoefte, uitgedrukt in m2 per inwoner, gespe cificeerd naar buurt-, wijk- en city winkels. In de hierna volgende bespreking van de winkelcentra zullen de suggesties van de winkelcommissie nader worden beschouwd. 5IS Blijetijds-, baby- en kin derkleding (voor jongens en meisjes tot 12 jaar). GALLENKAMP PELS WEG 11, (nabij busstation Soest-Zd.), telef. 6286 ZONEVERORDENING HINDERWET. De heer D. L. van Zanten, Dollardstraat 188 te Amersfoort, verzoekt ontheffing van de „Zoneverordening hinderwet" voor het oprichten van een reparatie- inrichting (plaatwerkerij en carrosserie- bouw) op het perceel Sterrenbergweg 38a te Soesterberg. Aangezien de daar gelegen gronden een industriële bestemming zullen krijgen, hebben B. en W. hiertegen geen be zwaar. GELDLENING JEUGDGEBOUW. De Stichting Jeugdzorg Soestdijk, uit gaande van de Gereformeerde Kerk te Soestdijk, heeft zich tot B. en W. ge wend om financiële bijstand voor de aankoop en plaatsing van een jeugd clubgebouw aan de Beetzlaan te Soest dijk. Volgens het verzoekschrift van de stich ting zal dit jeugdgebouw een tehuis zijn, toegankelijk voor jongeren van al le gezindten. B. en W. achten alleszins termen aan wezig de Stichting financiële bijstand te verlenen door het verstrekken van een renteloze geldlening ad 22.500, af te lossen in 20 jaren. STICHTEN VAN TRANSFORMATOR STATION. Voor het stichten van een transforma torstation op een aan de Dorresteinweg gelegen gedeelte van het industrieter rein is een bedrag nodig van 12.800,-. B. en W. adviseren een krediet te ver lenen tot dit bedrag. VERBETERING VAN DE KAMPWEG. De verbetering van de Kampweg houdt o.a. in het aanbrengen van een asfalt- betonlaag op een breedte van 7 m. Aan de huizenzijde van de Kampweg is een tegeltrottoir geprojecteerd van 2.40 m en aan één zijde van de rijweg een parkeerstrook van 2.50 m. Deze par- keerstrook is over de volle lengte van de weg geprojecteerd. Aan de andere zijde van de weg komt nog een plant- strook. In dit plan is eveneens opge nomen de aanleg van een straatriole ring. Ondanks een riante overwinning van het eerste team gaat dit weekeinde de anna len in als het zwarte weekend. Reeds zaterdag was er ongerustheid te constateren in de S.E.C.-gelederen. Het tweede team moest aantreden tegen Quick uit Amersfoort en beide aan voerders meldden zich bij de scheids rechter. Kuick met het voltallige negen tal en S.E.C. met een zestal spelers. Daardoor was het buitenveld geheel on bezet en een gemakkelijke prooi voor de tegenstanders. Dit bleek reeds in de eerste inning toen Quick een voorsprong nam van 7-0. Daarbij waren twee homeruns die nim mer zo ver waren gekomen indien er meer spelers waren opgekomen. Coach Blok stond voor de zware taak om zijn spelers de juiste mentaliteit te rug te geven en hij is daar wonderwel in geslaagd. Zij kwamen terug tot 7-5 en hun slag- prestaties leden niet onder het gering aantal aanwezige spelers. Inmiddels wa ren er reeds jeugdspelers het team ko men versterken. In de tweede en derde inning maakte Quick maar twee pun ten en in de laatste inning maakte Quick de rest van de runs. De uitslag was 16-P in het voordeel van Quick. De jeugd moest daarna aantreden te gen H.M.S. uit Utrecht. Scheidsrechter was de heer Brugman en deze kreeg ondanks zijn goede leiding herhaalde lijk zeer onbehoorlijke opmerkingen naar zijn hoofd geslingerd door H.M.S. Hij heeft zeer terecht in de vierde in ning de strijd gestaakt wegens onbe hoorlijk gedrag van H.M.S. In deze wedstrijd nam H.M.S. een voor sprong van 3-2, waarna het ■via 5-4, 6-8 werd voor de ongeregeldheden een der mate omvang aannamen dat de scheids rechter zich genoodzaakt zag de strijd te staken. Zondag moest S.E.C. I aantreden in Winschoten tegen W.S.H.C. Om tien uur zou de ploeg vertrekken maar liefst vier sp2lers lieten verstek gaan. De coach Tinlin wist echter door een autorit nog een negental te maken. Alle spelers zijn met de juiste mentali teit in het strijdperk verschenen en W.S.H.C. moest met een nederlaag ge noegen nemen. 3-27. Het team van S.E.C. produceerde in de wedstrijd liefst 22 honkslagen. On danks een onprettig begin vertrok de ploeg opgeruimd richting Soest. Daar kwam de prettige verrassing: de ploeg die S.E.C. op de hielen volgde, had een nederlaag geleden. Trekvogels uit Nij megen versloeg n.1. H.B.C. met 16-6 en zorgde ervoor dat S.E.C. nu vier pun ten voorsprong heeft. In de afdeling ver sloegen verder Baseball Pais, Terriërs met 14-4 en rekende The Animals met Drachten ai (24-6). Daardoor wordt de stand in.de afdeling 1. S.E.C. 7-14. 2. H.B.C. 7-10. 3. Trek vogels 7-10. 4. Baseball Pais 7-8. 5. Ani mals 7-6. 6. Terriërs 7-4. 7. W.S.H.C. 7-4. 8. Drachten 7-2. Voor het komende weekeinde staat voor het eerste team geen wedstrijd op het programma. Het tweede team speelt a.s. zondag, om 14.30 uur, in Utrecht tegen U.V.V. en de jeugd speelt eveneens zon dag, om 14.00 uur, aan de Bosstraat te gen C.N.A. Ambassadors. Ajje 't ming vraogt mok zeige dak d'r nie op uut bin om vuule was buute te hange of aandere naore zaoke an de grote klok, maor 't mot ming toch van 't hart, datter iets mit de klok van de Ouwe Karrek nie in orde is en daorom gao 'k maor an de slag om dat haorfien uut de doeke te doen. En dan wil ik ok nog wel meehellepe om naor een oplossing te zeuke. Noeng binne d'r netuurluk minse, die zeige: Heur Knelis weer us hoog van de tore blaoze, maor da's nie ming bedoeling. Om noeng op die toreklok terug te kom- me: die klok slaoter maor een slag naor. Hie het z'n ei ge meschien wellus heure luuje, maor dan weetie toch nog nie waor de klepel hangt. En da's nao zo- veul jaore toch wel een bietje arreg. An de aandere kant is die karrek al zo oud, datter eigeluk niks vreemds an de hangd is aster us iets verkeerd gaot. Maor ja®, ajje klok bin en je slaoter maor een slag naor, dan kajje maor beter ging klok weze. Die klok van de Ouwe Karrek klinkt nog wel as een klok, al is ut dan ok al verkeerd wat die klok slaot. As ut vier uur is of vief uur of veur ming part twaolluf uur slaot ie maor één keer. 't Is zo ezeid mit één slag ebeurd. Noeng kajje netuurluk wel zeige, dattie ene slag een daolder weerd is, maor daor schiete wullie niks mee op, waant daor- mee wete wullie nog steeds nie hoelaot ut is. Die klok het de verkeerde slag te pakke, da's duudeluk. Meschien wel een slag van een mole, maor dat liekt ming on- waorschienluk, waant d'r komme teu- geswoordug nie veul minse meer bie de klok en heulegaor gin minse die mit moletjes lope. Toch doet die klok alles mit de Franse slag; meschien wil die wat de tied be treft een slag om z'n arrem houwe, wie weet. Maor volleges ming motter toch wat an ebeure. Om noeng maor zongder slag of stoot die klok z'n gang te laote gaon, liekt ming ok overdreve. D'r binne nog wel meer dinge nie in orde mit die klok, daor hek ut al us meer over ehad. Een paor jaor eleeje hebbe zullie bar veul geld uut egeve om de klok te ver lichte, maor die klok doet van alles, behalleve licht geve. Meschien gaoter noeng iemand een licht op en denktie: O jao, daor motte wullie toch ok nog us wat an doen. En as dat meschien in de loop van ut jaor gaot gebeure, laot um dan geliek effe naor ut uurwarrek kie- ke. En laot um dan geliek die klok weer us goed laote slaon. Wat die noeng doet slaot narreges op. Noeng slaotie klok al- lenig maor een feguur. En ut arregste is: Kneliao kan noeng mit recht zeige: Zoas ut klokkie tuus tikt, tikt ut narreges! Van Goyenlaan 156, teL 5897. Op de Eng. Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport (Rouwkamer) GEBOREN: Antonette Adriana, dochter van N. B. Kuïjer en B. M. van Vulpen, Molenstraat 18. Maarten Lourens, zoon van F. C. Diks en C. M. van Wurkum, Acacialaan 2. Jan, zoon van J. Brons en C. Hardeman, Insinger- straat 31. Marian Antonia, dochter van E. A. Schute en A. A. de Vreeze, Simon Stevinlaan 58, Soesterberg. Marjoleim, dochter van P. R. Spijker en G. J. van den Hooff. Hobbemalaan 38. Johana Maria, dochter van L. van den Berg en M. C. W. T. van der Heiden, Prof. Lorentzlaan 143, Soester berg. Maria Antonia Christina, doch ter van A. H. van Elk en C. M. Agter- berg, Schrikslaan 50. Astrid Henriët- te, dochter van G. J. Rasch en W. J. Rademaker, Korte Brinkweg 39. Theodorus Jacobus, zoon van R. J. Brouwer en A. A. Sukel, Laanstraat 86. Catharine Dorothea, dochter van J. van den Akker en J. Groen, Vermeer- laan 25. Franziska Dorothe, dochter van H. F. Schouten en G. F. F. Wij- nands, Nieuweweg 22. Edith Elisa- beth Maria, dochter van L. C. W. Pols en J. E. M. de Bot, P. C. Hooftlaan 32. Marcel Ferdinand, zoon van F. W. J. Spanjer en M. H. Roeland, Plesman- straat 357, Soesterberg. ONDERTROUWD: Hendrik Cornelis de Jong, Nassaulaan 14, Renkum en Aart je Johanna Bouman, Buntweg 3. Jo- chem Hendrik van Dijk. Klooster 39c, Laren N.H. en Aaltje Hendrika Duijst, Hartmanlaan 8. Antonius Schut, Al batrosstraat 29, Utrecht en Apolona Cornelia Maria van Scheppingen, Schaepmanstraat 58, Gijsbert van Altena, Schoutenkampweg 3 en Sylvia Jacqueline Thomas, De Zoom 7. GEHUWD: Arnold Jacob Spelt, Toren straat 15 en Gezina Elbertha Jacoba Groenensteyn, Julianaplein 10. Ret- ze Faber, Botweg 6A, Bussum en Wil- helmina Jacoba Werkhoven, Nieuwe weg 60 A. Rutgerus Theodorus Ber- nardus Houterman, Rupertlaan 92 en Maria Antonia Cornelia Wissink, Stad houderslaan 28. Steven Cornelis Blokzijl, Anemoonstraat 20, Hoogeveen en Gerit je Hendrika Maria Rebel, Nachtegaalweg 6. Hendrikus Cor nelis Rauch. Smitsweg 2 en Clasina Aleida Roest, Beetzlaan 128. Albert van de Meent, Lepelaarstraat 39, Baarn en Maria Hubertina Petronella van den Broek. Dorresteinweg 29. Robert Heinrich Borngraber. Weingartenstrasse 24, Langendiebach in Duitsland en Ja coba Catharina Lazet, Kampweg 64. OVERLEDEN: Theresia Geist, 78 jaar, weduwe van J. O. K. Wolff. Luit. Kop penlaan 15, Soesterberg. Willem 't Lam, 35 jaar, gehuwd met A. W. Meer man, Birkstraat 48.

Soester Courant | 1967 | | pagina 5